Raad Middelharnis lioudt vast aan subregio De graanoogst was vroeg en van korte duur Al 15.000 bezoekers in zwembad 'De Singel' te Ooitgensplaat Door oplettendheid inbraak opgelost Politieberichten Schaalvergroting samenwerkingsgebieden Goedereede CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De vermindering van het aantal samenwerkingsgebieden in Zuid- Holland in het kader van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen (WGR) leidde ook in de raad van Middelharnis (6 augustus jongstle den) tot de reaktie dat indeling van Goeree-Overflakkee bij het samen werkingsverband Rijnmond onont koombaar is, ook al was men liever een zelfstandige regio gebleven. Subregio voorwaarde voor indeling bij Rijnmond Informatie De kracht van het ISGO CDA gesterkt door brief staatssecretaris Éénduidig Toch niet zo eenvoudig Het openlucht-zwembad 'de Singel' te Ooitgensplaat, waarvan het voort bestaan aan een zijden draadje hangt en dat al dit seizoen gesloten zou zijn geworden heeft sinds de opening op 8 juni al meer dan 15.000 bezoekers gehad. Zwem vierdaagse Burgemeester gedecideerd over subregio Diefstal-inbraak iLQMBI ROVER: Zomerbus wordt gemist in Goedereede Rijden onder invloed No. 6124 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52.00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm: bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De raad ging noodgedwongen akkoord met het voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders om aan Gedeputeerde Staten te antwoorden dat er geen bezwaar bestaat om te horen bij Rijnmond maar dat wordt vastgehouden aan behoud van Goeree-Overflakkee als een subregio. En dan een blijvende subregio, beklem toonde de heer Rijvers (VDB), geen voorlopige of tijdelijke. Mevrouw Vernooy (PvdA) vond het een ingewikkelde materie voor politici, laat staan voorburgers. Goeree-Overflakkee was volgens mevrouw Vernooy qua samenwerking goed op weg en ze vond het jammer dat het bij de door GS voor gestelde herindeling van samenwer kingsgebieden tussen wal en schip dreigt te raken. Ze vond dat het ISGO (Intergemeente lijk Samenwerkingsverband Goeree- Overflakkee) de kans moest krijgen zijn bestaansrecht te bevestigen. De PvdA had geen bezwaren tegen aansluiting bij Rijnmond en kon zonder veel commen taar akkoord gaan met het voorstel van het College van B en W. Heel wat meer commentaar kwam van de zijde van de heer Vroegindewey (WD), die naar voren bracht dat men bereid was akkoord te gaan met indeling bij Rijnmond onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat Goeree-Overflakkee een eigen subregio zou blijven. Hij vroeg zich af of het item 'subregio" een lokkertje was en is om ja' te zeggen tegen Rijnmond: „Was die lokker er niet geweest, hadden we dan misschien gekozen voor Drechtsteden of Zeeland, waar onze eigen identiteit waarschijn lijk groter zou kunnen zijn?" Het gevoel van een lokkertje was bij de heer Vroegindewey sterk toegenomen, want hoeveel waarde moest hij nu hech ten aan de voorgestelde subregio? De heer Vroegindewey had begrepen dat de raadsleden in Goedereede op 16 juli in de raadsvergadering reeds be schikten over nieuwe en relevante infor matie m.b.t. de mogelijkheden (c.q. onmogelijkheid) een subregio te wor den. Hij vond het jammer dat het Col lege van Middelharnis niet, zoals het College van Goedereede, adekwaat had gereageerd naar de raadsleden toe. Er was volgens de WD op 13 juli 1992 door de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mevrouw De Graaff- Nauta, een brief verzonden aan Ge deputeerde Staten en een afschrift daar van aan de gemeenten. De heer Vroegin dewey had van die brief geen kennis kunnen nemen via de gemeente Middel harnis en hij zei: „De WD heeft dit intern besproken en verwijt het College nalatigheid en gebrek aan zorg". De heer Vroegindewey konkludeerde dat volgens de brief van de staatssecreta ris een subregio binnen de WGR niet mogelijk is. „Wel wordt het mogelijk gemaakt om via een bestuurscommissie een aantal taken te behouden. Onduidelijk is door wie deze bestuurscommissie wordt benoemd en bemand". De WD vroeg ook welke toezeggingen er door de provincie zijn gedaan en hoe hard deze zijn. De heer Vroegindewey vond, gegeven de brief van de staatssecretaris en de dis cussies in de commissie ABZ (algemeen bestuurlijke zaken), een heroriëntering op zijn plaats. De heer Rijvers was van mening: we hebben geen behoefte aan schaalvergro ting en we zijn goed op weg met het ISGO. Een positief aspekt vond de heer Rijvers dat de vier gemeenten met een eenduidig standpunt naar GS toe ko men en hij ging er van uit dat Goeree- Overflakkee als subregio gaat funktio- neren binnen het samenwerkingsgebied Rijnmond. De heer Rijvers zag ook wel wat in één gemeente op Goeree-Overflakkee. Namens de SGP sprak de heer Villerius: „Het ISGO had op dit moment al veel sterker moeten zijn nu deze materie zich aandient". Volgens de heer Villerius is het beslist noodzakelijk niet verdeeld te reageren wil men een subregio kunnen halen. Hij wenste niet dat Goeree- Overflakkee zou worden tot een achter- uitgeschoven restgebied van een groot stedelijk gebied. Wij hebben onze eigen wensen, onze eigen identiteit, vond de heer Villerius. Hij ging akkoord met het voorstel voor een subregio en besloot: „Een potige delegatie naar Den Haag kan geen kwaad". De heer Hoogzand (lijst Hoogzand) sprak waardering uit voor de ijver van mevrouw Sleurink om van het ISGO iets wezenlijks te maken. Hij vond het ISGO de ideale bestuursvorm voor Goeree- Overflakkee. Hij zag niets in de door GS voorgestelde schaalvergroting. Dat schaalvergroting tot bestuurlijke verbe tering zou leiden was volgens hem allang een achterhaalde zaak. „Goeree-Overflakkee hoort eigenlijk bij Zeeland", zei de heer Hoogzand. „In de jaren 70 heeft de raad van Middelharnis in meerderheid voor aansluiting bij Zee land gestemd. Ik weet niet of deze raad in haar ondoorgrondelijke samenstel ling ook zo zou kiezen. Is aansluiting bij Zeeland geheel van de baan?" De graanoogst op Goeree-Overflakkee is dit jaar vroeg begonnen en is door het uitzonderlijk mooie weer ook van korte duur geweest. Bij CEBECO Zuid-West te Middelharnis kwam al op maandag 20 juli de eerste gerst binnen en in Oostflakkee begon de graanoogst enkele dagen later, op 23 juli, om tot eind vorige week te duren. De opbrengst was zeker niet slecht; de indruk bestaat dat die zelfs wat hoger Hgt dan die van vorig jaar. Ook vorig jaar is de graanoogst vlot verlopen, ook in 3 weken tijds, maar ze werd toen later, op 13 augustus ingezet. Onze correspondent Piet in 't Veld herinnerde zich nog een rijmpje zoals wijlen Hans de Vos Abr.zn.. destijds voorman bij n.v. Zaadteelt en Zaadhandel v/h A. Hobbel, dat uit het hoofd citeerde wanneer de vroege oogst van 1868 nog eens in herinnering werd geroepen: „In 1868, toen was het warm en droog, de mens die stond verslagen van zulk'een vroegen oogst, het was pas half juli, toen begon men aan het graan, en 8 dagen in augustus, zag men geen schoof meer staan!" In dat vroege oogstjaar werd het koren met de hand gesneden en in de schuren opgeborgen om later gedorsen te worden. Het is een stuk folklore dat geheel verdwenen is. Overigens veronderstelde Hoogzand dat Rotterdam noch Zeeland betekenis aan Goeree-Overflakkee hecht. De heer Hoogzand was over het geheel nogal sceptisch. De veelgeprezei eensgezind heid tussen de gemeenten op Goeree- Overflakkee vond hij thans maar schijn en aan het eind van zijn beschouwingen kwam hij tot de konklusie: „Wij hechten geen waarde aan het voorstel". De heer Hutink (CDA) had kennelijk wél kennis kunnen nemen van de brief van staatssecretaris De Graaff-Nauta, want hij zei door die brief gesterkt te zijn in zijn streven naar behoud van een eigen zelfstandig bestuursorgaan. Het CDA stond niet te trappelen om Goeree-Overflakkee te laten indelen bij een groter gebied. Men is hier nog maar pas bezig met het ISGO, dat moet gestalte kunnen krijgen. Indien indeling bij Rijnmond toch moet, dan moet er naar gestreefd worden zo lang mogelijk zelfstandig te blijven als subregio, was het CDA-standpunt, ook al erkent de staatssecretaris een 'subregio" niet. Want, aldus de heer Hutink: „dat vecht zij maar uit met GS. Wij moeten zelf duidelijk laten weten wat wij willen". Burgemeester Sleurink wist de kom- plexe materie simpel te stellen: „De stukken van GS zijn duidelijk. Goeree- Overflakkee moet subregio blijven. Dat is het uitgangspunt waar wij allemaal eiland- breed eenduidig achter staan". Over het ISGO zei mevrouw Sleurink; „De heer Villerius heeft gelijk, het had sterker kunnen zijn. Die verantwoorde lijkheid schuif ik naar de gemeentera den, die niet zo verschrikkelijk hard lopen om taken over te dragen aan het ISGO". Aan het adres van de heer Vroeginde wey zei de burgemeester: „Wij praten over het stuk van GS". Over debrief van de staatssecretaris die de heer Vroegin dewey in de raadsmap had gemist zei mevrouw Sleurink. „Ik ben bang dat u bent geweest toen die briefer nog niet in lag" en ze konstateerde dat ze dat ver wijt dus naast zich neer kon leggen. In tegenstelling tot de heer Vroeginde wey interpreteerde mevrouw Sleurink de brief van de staatssecretaris als positief; over het hoe en wat van de bestuurscom missie die de staatssecretaris voor het gebied mogelijk wil maken verklaarde de burgemeester; - die bestuurscommissie kan worden vergeleken met een subregio en - wordt benoemd door het gebied zelf - taken en bevoegdheden gaan naar de bestuurscommissie, waarbij ook financiën worden overgedragen. Wat betreft toezeggingen van de kant van de provincie was het antwoord van de burgemeester eenvoudig: „We heb ben geen toezeggingen gekregen. We hebben dit stuk gekregen van GS, meer niet". Heroriëntatie was niet aan de orde: „U heeft alleen antwoord te geven op de vraag uit het voorstel. Een andere uit spraak is op dit moment niet aan de orde". Hoewel de burgemeester duidelijk maak te hoe ze er over dacht was het ook weer niet zó eenvoudig. Men was het er una niem over eens dat een sterk ISGO van vitaal belang is in de niet verlangde maar onafwendbare realiteit van be stuurlijke schaalvergroting; maar toch; hier en daar knaagde onzekerheid. Voor het College, het CDA en de SGP was er weliswaar de positieve en verster kende uitwerking van de brief van de staatssecretaris, maar de WD vond een bestuurscommissie voor Goeree-Over flakkee niet bij voorbaat geruststellend. De heer Vroegindewey vond een be stuurscommissie niet hetzelfde als een subregio. Hij wou zekerheid. „Hadden we maar wat vastigheid" zei hij. Het feit dat hij als raadslid verstoken was gebleven van aktuele en relevante informatie was voor de heer Vroeginde wey onaanvaardbaar. De heer Hoogzand konkludeerde dat eigenlijk geen der raadsleden vóór het voorstel van het College was; „Maar ze klampen zich vast aan een subregio met een zekere eigen ontwikkeling". Hij was bang - gezien de start van het ISGO op eilandelijke schaal - dat de start van het ISGO bij een groter gebied niet zo sterk zou zijn. „Tenslotte zal er niet geluisterd worden naar het Flak- keese geluid" voorspelde hij somber. Niettemin wou de fraktie geen spelbre ker zijn en zou Hoogzand het voorstel van het College steunen, al had hij geen enkele illusie. Het aktiecomité dat zich voor het open blijven heeft ingespannen ziet z"n ijver daarmee door de bevolking beloond. Die heeft de bewering dat het bad niet gemist kan worden hard gemaakt, zodat het bad op mooie zomerdagen door soms wel vijlTionderd zwemlustigen wordt bevolkt. Gistermiddag kon de 15.000e bezoeker worden ontvangen, een gelukje dat te beurt viel aan de 14-jarige Kees Ruiten berg uit Ooitgensplaat die er dagelijks te vinden is. Kees kreeg een dagtrip om samen met z'n ouders een landelijke attraktie te bezoeken en ook nog een knuffel van badjuffrouw Siti Verboom uit Oude Tonge. Het lijkt er op dat 'de Singel', dat tot 5 of 12 september geopend zal blijven, dit seizoen de 20.000 bezoekers zal halen. Van 17 tot 21 augustus wordt in 'de Sin gel' een zwemvierdaagse gehouden waar voor deelnemers zich op kunnen geven aan het loket van het zwembad of via Op de klaarlichte zaterdagmiddag heb ben een aantal insluipers die als 'zigeu nertypes' te beschrijven zijn, ingebroken in de nieuwe boerderij van de fam. de Wit-Mulder aan de Oudelandsedijk te Oude Tonge. De boerderij was op dat moment verla ten en dat was een voorbij fietsend echt paar uit Oude Tonge opgevallen, waar om het nummer van de hen vreemde auto, die N.B. op de dijk stond, goed werd onthouden. Al bij de volgende boerderij werd de politie van het ver moeden van inbraak op de hoogte gesteld. Nog dezelfde middag werd de auto bij Nieuw-Beyerland aangehouden, met 4 volwassenen en twee kinderen als inzittenden, een 16-jarige bestuurde de auto. Van de fam. de Wit was vooral bedde- goed meegenomen en vooral op de bovenverdieping was alles doorzocht. Dankzij de attentie van het fietsende echtpaar werd de diefstal gelukkig op gelost; een voorbeeld ter navolging om heel oplettend te zijn en zelfs bij een ver moeden van onraad de politie daarvan in kennis te stellen. De 15.000e. Kees Ruitenberg met de badjuffrouwen Monica Tanis (l) en Siti Verboom (r) tel.nr. (01873) 12 41. Vrijdag 21 augustus zal na afloop van de vierdaagse een feestelijke barbecue gehouden worden. Deelnemers worden verondersteld in vier dagen één of twee kilometer te heb ben gezwommen. Bezoekers die nét achter de 15.000e bin nenstapten lieten het nog'es volmondig horen, het bad moét open blijven, „want", zei een moeder, „anders moeten we met het openbaar vervoer naar Mid delharnis en reken maar'es uit wat dat zou kosten". „Zwembad 'de Singel' is in onze Plaatse gemeenschap een sociaal gebeuren en dat moet zo blijven!" Mevrouw Sleurink was het met Hoog zand niet eens dat men niet naar Goeree-Overflakkee wil luisteren. In het begin was er geen gehoor bij GS als subregio, maar door het benaderen van GS en door inspreken van het ISGO is de mening van GS in het voorjaar van 1991 herzien en is GS met het voorstel tot subregio gekomen. Mevrouw Sleurink maakte goed duide lijk wat de bedoeling van het College voorstel is: „Een vuist maken en de provincie een handvat geven naar de rijks overheid om een subregio af te gaan dwingen". Of die subregio gerealiseerd wordt als bestuurscommissie maakt daarbij niet uit. Eén gemeente Goeree-Overflakkee - waar ook Hoogzand niet op tegen bleek - vond de burgemeester geen goed alter natief, want; „Gezien de problematiek in het ISGO nu, zou dat heel problema tisch worden". Wel benadrukte de burgemeester dat het heel positief is dat over de indeling in WGR-gebieden één standpunt is op heel het eiland. Aan de heer Vroegindewey had de bur gemeester weinig te bieden. Nogmaals; „Zekerheid kan ik u niet geven". Zeker is wel dat een vertegenwoordiging van Goeree-Overflakkee van plan is de vergadering van de provinciale staten commissie over de WGR-indeling als toehoorder bij te wonen. - Tijdens een nachtelijke controle wer den in een personenauto een aantal auto-onderdelen aangetroffen. Bij na- f der onderzoek bleek dat deze auto onderdelen die nacht vanaf een auto op een parkeerplaats aan de Brouwersdam waren ontvreemd. Tegen de inzittenden van de personenauto, 1 inwoner uit Zie- rikzee en 1 uit Veldhoven werd proces verbaal opgemaakt. Tegen de bestuur der werd tevens proces-verbaal opge maakt terzake het voorhanden hebben van een overlevingsmes. - Op de Kabbelaarsbank werd vanuit een loods door 2 personen een buiten boordmotor ontvreemd. Personeel van het bedrijf had een en ander waargeno men en zette een achtervolging in waar bij de daders gepakt konden worden en aan de politie overgegeven werden. De buitenboordmotor kon aan de eigenaar worden teruggegeven en de beide perso nen, 2 Belgen, kregen een procesver baal. - In een restaurant op Port Zélande werd een leren polstas met diverse che ques, papieren en geld ontvreemd. De eigenaar had deze onder zijn stoel gezet en tijdens zijn korte afwezigheid werd de tas ontvreemd. - Op de parkeerplaats bij strand Noord werd een personenauto opengebroken middels het forceren van een slot. Uit de auto werd niets ontvreemd daar de eige naar alle waardevolle goederen had meegenomen. - Op de Brouwersdam werd een 3 meter lange aluminiumkleurige kano ont vreemd. - Op het grasveld van het zwembad te Stellendam werd een video-camera ont vreemd van het merk Canon E60 ter waarde van 1800,-. - Vanuit een tent op een camping werd een regenpak ontvreemd. - Op de Brouwersdam werd een surf plank ontvreemd, merk Mistral-energy XR. - Aan de Oosterweg werd getracht in te breken in een woning. Doordat de bewoners thuis waren kon de inbraak voorkomen worden en deed men voor of men op zoek was naar een camping. - Vanuit een caravan op een camping werd een geldbedrag en enkele che ques ontvreemd. - Op de Kabbelaarsbank werden in de nacht van 6 op 7 augustus 9 personen auto's opengebroken. Ontvreemd werd o.m. radio-cassette-recorders, boxen en hengels. - In de zelfde nacht werd op de Brou wersdam een rubberboot, type Nawhall NK 270 ter waarde van ƒ4.500,- ont vreemd. - Uit een schuur aan de Dijkstelweg werd een geldkassa met ongeveer 100.- kleingeld ontvreemd. - In de nacht van 8 op 9 augustus wer den in Stellendam 4 personenauto's opengebroken. Ook hier werden o.m. radio-cassette-recorders weggenomen. Voor lopkwalllelt. goede service en voordelige pnjzer) fOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 C3 FOTO VIDEO AUDIC Weslstraal 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) 16 t? en 21 20 Filiaal Renesse: Printsfiop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 FiliaalSommelsd'jK Wesikrakeelstraai8-Sommelsdijk- Telefoon(01870)86841 Ingezonden: Enige tijd geleden heeft u in dit blad een oproep kunnen lezen van de Vereni ging Reizigers Openbaar Vervoer (RO VER) waarbij wij u vroegen te reageren op de beslissing van de gemeente Goe dereede om geen subsidie te verlenen aan het Zomerbus Zeeland projekt. Het aantal reakties op deze oproep was overweldigend. Hieruit blijkt dat velen van u het drukke vakantieverkeer op de kop van het eiland Goeree-Overflakkee beu zijn. De Zomerbus had een deel van deze drukte weg kunnen nemen; helaas besloot de gemeente Goedereede niet mee te wer ken. Uw reakties zullen er zeker toe bijdra gen dat het de Gemeente Goedereede duidelijk wordt voor het volgende sei zoen haar standpunt te herzien. Dit zeker ook gezien de grote groei die de Zomerbus dit jaar te zien geeft op de plaatsen waar hij wel rijdt. De Zomerbus; volgend jaar ook in Goe dereede!? Ver. Rover (reizigers openbaar vervoer) - Vanuit een tent op een camping werd een horloge ontvreemd. Op een andere camping werd vanuit een tent een porte monnee weggenomen. Illegale recreatie De afgelopen week werden op de Brou wersdam 4 personen bekeurd terzake illegale recreatie. 3 personen betaalden de schikking van 150,- direkt. Tegen een Duitse bestuurder van een personenauto werd proces-verbaal op gemaakt daar de man teveel alcohol had gedronken. De ademanalyse gaf 585 ug/1 aan. Te Stellendam reed een bestuurder van een motorfiets tegen een geparkeerd staande auto aan. De man moest met verwondingen naar het ziekenhuis wor den gebracht. Na aldaar te zijn behan deld werd er een ademanalyse van hem afgenomen waaruit bleek dat hij teveel gedronken had. Hiervoor ontving hij een proces-verbaal. Tevens werd proces verbaal opgemaakt voor het rijden zon der rijbewijs. Baldadigheid Tegen 2 inwoners van de gemeente Goe dereede werd proces-verbaal opgemaakt daar zij het 's nachts nodig vonden om met een fiets de stevigheid van enkele heggen te controleren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1