32tó b Koekblik met Rien Poortvliet-afbeeldingen Oud-Sommerdieker Thomas Wielaard 100 jaar karels outoschade UNICEF-Nederland stelt opnieuw 250.000 gulden beschikbaar IZB-conferentiedag over zelfhandhaving en zelfverloochening Citroen-Hesselink Excursie door het dynamische Kwade Hoeic Boomkotter omgeslagen Strandloop in Ouddorp Speeltuinver. 'De Flipjes' Brandje bij schildersbedrijf Van Brussel snel geblust Damtournooi 26 september 65e Jaargang No. 6123 Tel. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870)8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52.00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Noodhulp-programma voor het voormalige Joegoslavië Wegens de verslechterende situatie in grote delen van het voormalige Joego slavië heeft UNICEF opnieuw een drin gende oproep gedaan om te helpen de lopende hulpprogramma's gaande te houden. UNICEF-Nederland heeft daar op besloten opnieuw 250.000 gulden beschikbaar te stellen. Eerder dit jaar werd uit het noodhulp-fonds reeds een bedrag van 100.000 dollar aan het voor malige Joegoslavië besteed. Eind juli was er in het budget van UNI CEF voor de komende maanden nog een tekort van 12 miljoen dollar, onge veer de helft van het totaal benodigde bedrag. Bovendien bleek op de Genève- conferentie over hulpverlening aan de slachtoffers en vluchtelingen in het voormalige Joegoslavië dat uitbreiding van het noodhulpprogramma noodza kelijk is. De ontwikkelingen van de laat ste dagen onderstrepen die noodzaak. UNICEF werkt bij de uitvoering van het noodhulpprogramma nauw samen met andere lokale en internationale organi saties. Uiteraard besteedt UNICEF voor al aandacht aan de situatie van kin deren. Op het moment zijn drie kanto ren en distributie-centra operationeel in Zagreb, Split en Belgrado. Naast aan vullende hulp voor kinderen in vluchte lingenkampen ligt de nadruk bij de UNICEF-hulpverlening op levering van kindervoeding, melk en medicijnen voor kinderen die in de konflikt-zones verblijven. De laatste maanden werd vooral in Bosnië-Herzegovina o.a. 480 ton baby- en kindervoeding gedistri bueerd, 160 ton melkpoeder, 17.000 Ook in augustus zijn er nog excursies in het natuurterrein De Kwade Hoek van Natuurmonumenten, niet ver van Goe- dereede en Ouddorp. ledere dinsdag avond om 19.00 uur vertrekt de excursie leider van het IVN van de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg aan de rand van het duingebied. Aanmelden vooraf is noodzakelijk. Dat kan bij VW Oud dorp, tel. (01878) 17 89. Natuurmonu menten vraagt voor haar excursies een geringe vergoeding. Hier nog niet verdwenen Op veel plaatsen is landschap zoals van de Kwade Hoek verdwenen door aanleg van de Deltakering. Hier vindt je nog jonge duintjes, een groen strand, duinen met vochtige duinvalleien en schorren doorsneden door kreken. Er zijn over gangen van nat naar droog, van zout naar zoet, van zand naar klei en van voedselrijk naar voedselarm. Zoveel verschillen in landschap en bodem, dat moet wel veel variatie in plant- en dier soorten betekenen! Geelhartje, duinriet, melkkruid en de zoutliefhebbers lamsoor en zeekraal groeien temidden van vele andere soor ten. Vlinders, insekten en vogels houden van deze variatie. In de struwelen zingen fitis, braamsluiper en winterkoning. In het riet verschuilen zich rietgors en karekiet. In de meer open delen leven tapuit en bergeend. baby-kits met o.a. luiers, hygiënische verzorgings-artikelen, 15.000 stel kin derkleren, 116 ton medicijnen en vac cins, terwijl 10 ton medicijnen aan 20 ziekenhuizen beschikbaar werd gesteld. In de komende weken, maanden zijn nog zeker 34 ton medicijnen, 262 ton baby- en kindervoedsel om een mini mum rantsoen aan de kinderen in de konfliktzones, waar zo'n 2,5 miljoen mensen zijn ontheemd, te kunnen ver zorgen. Voor het transport wordt ge bruik gemaakt van vrachtauto's en indien mogelijk ook vliegtuigen. UNICEF rekent erop dat naast Neder land ook andere landen extra geld voor het voormalige Joegoslavië beschikbaar zullen stellen. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER 'Waarom moet ik altijd helpen?' is ook het thema van de eerste 25+ dag van de IZB in het seizoen 1992-1993, die wordt gehouden op zaterdag 3 oktober 1992 in 'Rehoboth' te Barneveld. Drs. N. van der Voet (theoloog en leraar godsdienst) houdt een bijbelstudie over het thema, 's Middags spreekt mw. drs. W. A. Door nenbal (psychologe en docente aan 'De Vijverberg') over hetzelfde thema. Er is ruim gelegenheid om met de spre kers en met elkaar van gedachten te wis selen. Op 25+ dagen - bedoeld voor jonge gemeenteleden vanaf 25 jaar - wordt ook altijd veel gezongen. Voor kinderen tot 12 jaar zijn er aparte programma's. De kosten zijn 7,50 per volwassene en 2,50 per kind. Aanmelding: Bureau IZB, Joh. van Oldenbameveldlaan 10.3818 HB Amers foort, tel. (033) 61 19 49. Hier is ook een folder verkrijgbaar met alle 25+ aktivi- teiten in het seizoen 1992-1993. Ook koeien! In het gebied leven ook koeien. Ze hel pen Natuurmonumenten eigenlijk om de variatie op de kwelder te behouden. Dat doen ze door hun patroon van gra zen en mesten. De excursieleider weet er meer van! Aanmelden Om mee te kunnen met deze aantrekke lijke excursie in een niet te grote groep moet u zich niet vergeten aan te melden bij de VW in Ouddorp. In april 1992 is in Middelharnis, op het eiland Goeree-Overflakkee, het Rien Poortvliet Museum door Z.K.H. Prins Bernhard geopend. Uitgeversmaatschappij J. H. Kok, die de boeken van Rien Poortvliet uit geeft, heeft begin van dit jaar Nipius Banket te Stad aan 't Haringvliet benaderd om de mogelijkheden te onderzoeken om een blik met Rien Poortvliet afbeeldingen te gaan maken en in het blik de roomboterkoekjes van Nipius Banket. Dit heeft geresulteerd in een fantastisch mooi blik met op het deksel 'Het Blauwe Huus' te Ouddorp en aan de zijkant andere afbeeldingen uit het boek 'Langs het tuinpad van mij n vaderen'. In elk blik zit een voordeelbon van ƒ2,- op de toegangsprijs van het Rien Poortvliet Museum. Nipius Banket heeft de exclusiviteit voor dit blik en is daar trots op. Voor distributie en verkoop is kontakt gezocht met de firma Rosenberg te Amsterdam die als specialist van blikken bekend staat. Introduktie van het blik zal plaatsvinden op 20 augustus a.s. in het Rien Poortvliet Museum, Raadhuisstraat 1, 3241 CP Middelharnis. Autobedrijf A. J. van Rumpt Dirksland, 01877 - 1357 Op vrijdag 14 augustus zal er voor de 8ste keer een recreatie strandloop wor den gehouden, georganiseerd door de Reddingsbrigade Ouddorp en Sportver eniging 'De Kriekel'. Er kunnen afstanden worden gelopen van 5 en 10 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt 5,- per persoon. U kunt zich vóór de start, om 19.00 uur, opgeven; tussen 17.00 en 18.30 uur. Start plaats is op het parkeerterrein Noorder- strand te Ouddorp. Ramoco b.v. RENAULT-dealer OUDDORP De Speeltuinvereniging 'De Flipjes' or ganiseert op woensdag 12 augustus een Oliebollendag in de Speeltuin. Aanvang 9.30 uur. De Speeltuinvereniging 'De Flipjes' or ganiseert een grote bingo-avond op dinsdag 11 augustus in Dorpstienden. Aanvang 20.00 uur. Mooie prijzen. Volgende week zaterdag, 15 augus tus, hoopt dhr. Thomas Wielaard, wonend in bejaardentehuis 'De Bree- je Hendrick' te Lekkerkerk, zijn 100ste verjaardag te vieren. Samen met zijn, eveneens jarige, jongste Ideinzoon, zal de 100-jarige op het terrein van het bejaardentehuis de vlag hijsen van de gemeente Middel harnis en zullen er 100 ballonnen worden opgelaten. Dhr. Wielaard is geboren in Sommelsdijk, waar hij jarenlang een eigen tuindersbedrijf had. We brachten een dezer dagen een bezoekje aan dhr. Wielaard, die nog goed 'bij de tijd' is. Helaas is hij doof, maar met een beetje hard praten lukt een gesprek nog goed. Hij is in 1970 naar Krimpen a/d Lek gegaan. Zijn kamer in het bejaardente huis in Lekkerkerk ademt nog de geest van zijn geboortestreek door de twee schilderijen aan de muur van E. Razen- berg, de bekende Sommelsdijkse schil der. Hij heeft het er een beetje moeilijk mee, zegt hij, dat hij 100 jaar wordt. „Het is mooi als je 't wordt, maar de gebreken komen later". Thomas is de zoon van Jan Wielaard, die van 1875 tot 1907 huisknecht/koet sier was bij J. B. Mijs (Miese), rentmees ter van de Pallandpolder. Zijn moeder heette Johanna Stapel. Zijn vader over leed op 52-jarige leeftijd. Moeder bleef met 6 kinderen achter: Leen, Ida, Maat je, Thomas, Neeltje en Adriana. Thomas was toen 19 jaar en werd de 'kostwinner' van het gezin, want zijn oudste broer Leen was het huis al uit. In 1920 trouwde hij met Neeltje van der Sluis uit Stad aan 't Haringvliet (Men- heerse grond). Ze kregen één zoon: Jan. Hij is deze middag op bezoek en vult de belevenissen uit het leven van zijn vader aan. Een tijd terug is hij eens in de geschiede nis van het geslacht Wielaard gedoken en ontdekte toen dat er nóg een Thomas Wielaard geweest is. Dit kind echter, is kort na de geboorte overleden. Een jaar later werd de huidige Thomas geboren. Zoon Jan dacht aanvankelijk: hé, mijn vader is één jaar ouder dan hij denkt. In het Eilanden Nieuws van 3 september 1982 werd het juiste geboortejaar van zijn vader nogmaals bevestigd. In de rubriek 90 jaar geleden, van de Maas en Scheldebode, las hij bij de burgerlijke stand: Sommelsdijk, geboren Thomas Wielaard, zoon van J. Wielaard en J. Stapel. Dhr. Wielaard weet zich uit zijn jonge jaren nog veel te herinneren. Hoofd van de lagere school in Sommelsdijk was dhr. Mast. Op z'n elfde moest hij op het land gaan werken en verdiende een kwartje per dag. Later heeft hij nog op de brikettenfabriek aan de Dorpsweg ge werkt, waar vlakbij de tram langs kwam. Het jaarlijkse 'uitje' voor het gezin, bestond uit een dagje naar het strand in Ouddorp, met de tram. Elf jaar oud worden; dat betekende aan het begin van deze eeuw al een soort mijlpaal(tje). Als je van de lagere school banken kwam, was je meteen 'groot'. De meeste kinderen moesten dan gaan werken. De muziekvereniging nam in het dorps leven een belangrijke plaats in. Ook voor Thomas Wielaard. Eveneens op 11- jarige leeftijd ging hij 'bij de meziek', bij Sempre Crescendo. De nu bijna 100- jarige laat uit die tijd een prachtige, beetje vergeelde, foto zien waarop alle leden van destijds staan. Zelf blies hij trompet; de trommelslager was Willem van het Hof, wijst hij aan. De contributie bedroeg een dubbeltje per week („dat kon leije"). In 1914 brak de eerste wereldoorlog uit. Thomas diende twee en een half jaar bij de Landstorm. „Dat was toch vrijwillig, vader?" vraagt zoon Jan. „Je wier opge- roope", is het antwoord. Na de oorlog, in 1918, wilden Thomas en Neeltje gaan trouwen. Ze konden een huisje huren aan de Kaai in Middelhar nis. Maar de trouwerij ging niet door. Thomas' zuster, Neeltje, was die dagen met de boodschap thuis gekomen: „Moe der, ik moet je wat vertellen. „Ik mot trouwe mit Cor van den Nieuwendiek". En wat besloten toen Thomas en zijn bruid? „Wiele wachte nog 'n jaer". Zus Neeltje mocht in het huis, dat aanvanke lijk haar broer was toegewezen. De woningnood was in de tijd na de oorlog zeer groot. Thomas Wielaard werkte een paar jaar als knecht bij verschillende boerenbe drijven in Sommelsdijk. Later werd hij tuindersknecht bij de gebr. Bijleveld. In de tweede helft van de twintiger jaren kwam de tuinbouw in het Westland tot bloei. Veel Flakkeeënaars trokken naar die streek omdat de lonen in de land bouw zeer laag waren. Gewerfd door een aantrekkelijk loon verhuisde het gezin Wielaard naar Poeldijk. Werkgever was Kees van Schouwen, oorspronkelijk een boerenzoon uit een rijk boerengeslacht van Flakkee. Door de grote crisis in 1936 werd Tho mas werkloos en kwam hij weer terug naar Flakkee. Hij vestigde zich als zelf standig tuinder in Sommelsdijk. ÜLOMBi STAD AAN 'T HARINGVLIET Bij het schildersbedrijf Van Brussel is dinsdag j.l. rond het middaguur in de werkplaats brand uitgebroken. Door snel en doortastend optreden van de brandweer is de schade beperkt ge bleven. Dhr. van Brussel had juist zijn werkban ken opgeruimd omdat de familie de andere dag op vakantie zou gaan. Het ongeluk kon gebeuren omdat er op een werkbank een warme föhn lag met in de onmiddellijke nabijheid en zonnegor- dijn en een flesje terpentine. Op de andere bank stond een flesje thinner. Door zelfontbranding stond in een mum van tijd de werkplaats in lichte laaie. De brandweer was binnen 4 minu ten ter plekke. „Gelukkig heeft de hele buurt meege holpen", zegt mevr. Van Brussel in een telefoongesprekje. „Ongelooflijk snel stond alles in brand. Er staat hier natuurlijk veel chemisch afval. Maar door het snelle optreden van iedereen is Zoals eerder reeds gezegd, verhuisde hij in 1970 naar Krimpen a/d Lek, nadat hij, op 67-jarige leeftijd met werken was gestopt. Zoon Jan woonde ook in deze omgeving. Thomas heeft er, samen met zijn vrouw Neeltje, die enkele jaren gele den is overleden, nog jaren naar zijn zin gewoond. Toen ze beiden 93 jaar waren, gingen ze naar het bejaardentehuis 'De Breeje Hendrick' in Lekkerkerk. Dit tehuis is genoemd naar een boer, die door zijn breed postuur deze bijnaam had gekre gen en aan de sloot dicht bij dit bejaar dentehuis woonde. „Binne m'n noe niet te vroeg gegaen", had het echtpaar Wielaard tegen elkaar gezegd. Tot die tijd hadden ze zelfstan dig gewoond. Volgende week zaterdag zal het druk worden in 'De Breeje Hendrick', als de familie en de klein- en achterkleinkin deren van dhr. Wielaard hem komen feliciteren met zijn 100ste verjaardag. Ook de burgemeester van Lekkerkerk en leden van de gemeenteraad zullen er zijn en nog vele anderen. Wij van Eilanden Nieuws, wensen dhr. Wielaard een fijne dag toe. MELISSANT Damvereniging 'ENEO '52' te Melissant viert zijn 40-jarig bestaan met een open damtournooi. Dit evenement zal plaatsvinden op zaterdag 26 september 1992. en wel in Verenigingsgebouw 'Melishof, Binnen weg 61. Inschrijven voor dit tournooi kan vanaf juni. Het maximum aantal deelnemers is 120 personen. Ook dames zijn wel kom op dit tournooi. Er zijn 120 prijzen beschikbaar gesteld, door diverse sponsors en door de ver eniging. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de Secr. van de damverenieing, p/a Beukelaar 16, 3248 BP te Melissant. Inschrijven kan tot 5 september, i.v.m. de indeling is dit tijdstip de uiterste datum. Inschrijfgeld 10,- per persoon, te vol doen voor aanvang van het tournooi op zaterdag 26 september tussen 9.15 en 9.45 uur. Graag tot ziens en veel damgenoegen en met een leuke prijs huiswaarts keren is de doelstelling, namens het bestuur van Damvereniging 'ENEO '52' te Melis sant. de schade tot binnenshuis beperkt ge bleven". Door de vele hulp uit de buurt kon de familie van Brussel donderdag toch nog hun vliegvakantie gaan maken. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Onder de titel 'Waarom moet ik altijd helpen?' schreef drs. N. van der Voet een boekje over de vraag wat assertiviteit is en wat zelfverloochening inhoudt. Mag een mens aan zichzelf denken of moet hij altijd de ander laten voorgaan? Op welke manier kom je evenwichtig voor jezelf op? Hoe kun je met een ongedeeld hart je naaste liefhebben? In het boek benadert de schrijver deze vragen vanuit de psychologie en vanuit de theologie. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 De Belgische Noordzee visvloot in casu de familie van schipper Freddy Deley (51) is opnieuw ernstig getroffen door het kapseizen van de boomkotter O. 82 St. Antoine uit Oostende. Op de Middelkerkebank, tien mijl uit de Belgi sche kust sloeg het schip bij het ophalen van de netten om. Van de vier opvarenden wisten drie op de kiel van de omgeslagen boomkotter te klauteren, maar de schipper gelukte dit niet. Hij wordt nog steeds vermist en is het dertiende slachtoffer in drie jaar van Belgische kotters, die op dezelfde manier (onstabiliteit) het leven verloren. Twee van zijn zoons kwamen in 1987 eveneens om bij een scheepsongeluk. voor Goeree-Overflakkee Verkoop -l- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Voor lopkwalileil. goede servicB en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER a C3 a FOTO VIDEO AUDIO Wesistraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse Pnntshop - Hogezoorrj 172- Telefoon (01116) 24 00 Filiaal SommelsöljH WestkrakeelsIraatS- Sommelsdijk - Telefoon (01370) 8 68 4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1