Site B Delta Flora in nieuw jasje Voor de 18e keer richting Huijbergen Politieberichten Graven op Neeltje Jans Uit de geschiedenis van de gladiolententoonstelling Schip liep op wralc Vandalen vernielen radarkasten Gladiolententoonstelling verhuisd naar Zeelandhallen Fietsenkijk en -graveerdag Vertrektijden bus zendingsdag G.Z.B. Middelharnis Inwoner uit Stellendam ten onrechte aangehouden ma Vliegveldje weer open Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten 65e Jaargang DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 No. 6122 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52.00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Ooltgensplaat/Huijbergen: De leiding van de hervormde jeugdraad te Ooitgensplaat heeft met succes voor de 18e keer een kampweek voor de jon gelui georganiseerd en zoals gewoonlijk naar het bekende adres, de Kampeer boerderij van de Familie Van Eekelen te Huijbergen. 37 jongens en meisjes met 12 man leiding werden maandagmor gen, 3 augustus 1992, bij 'Elthato' door een groot aantal ouders en belangstel lenden uitgezwaaid. Van hen gingen 12 van de oudere jeugd met 3 man leiding per fiets met windstil weer. Dat is wel- eens anders geweest. Zeer gevarieerd programma Ouderling G. H. van Gils verwelkomde in 'Elthato' groot en klein, las een gedeelte uit Hebreen 11 en stond een ogenblik stil bij het leven van Abraham, het thema voor de vertellingen en de Bij belstudie voor deze week. Na gebed werd Ps. 121:1 en 4 gezongen en deelde de heer C. Kreeft de groep in. Er wordt altijd een mooie route gekozen naar de plaats van bestemming. Het gaat langs Dinteloord, Steenbergen, de Welberg, door Moerstraten, Wouw en de prachtige Wouwse Plantage, door de bossen naar Huijbergen, waar de groep door mevrouw Van Eekelen en de oud- Platenaar Jan Duim uit Zwijndrecht, die met zijn gezin al 11 jaar vaste bezoe ker is op de camping, werd verwel komd. De spullen die zaterdag al zijn wegge bracht werden vlug geordend en het kampleven nam direkt een aanvang. De leiding berust dit jaar bij Leen de Vos, Kees Kreeft, Peter Mans, Lenneke Kor teweg, Marleen Hoogendijk-van Dron- gelen, Jaap Dogterom, Aria Koppenaal- van Koppen, Janneke de Vos-Neels, Sjaak Kreeft, Ton van Putten, Jaap van Drongelen en Janny Kreeft-Groenen dijk. De laatste drie gingen per fiets. De gevarieerde dagindeling ziet er als volgt uit: Schipper Jaap Tanis verspeelde in ja nuari 1992 met zijn G.O. 48 Cornells Senior, twee kettingmatten die vastlie pen in een wrak dat 50 meter diep in de Noordzee lag. Een schadepost die niet zonder meer in de boeken kan worden afgeschreven, want vervanging kost geld. Maar wie duikt op een wrak, dat vijftig meter diep ligt, meer dan 50 mijl uit de kust. De Gebroeders Bennie en Herman Muller uit Vlissingen durfden het en inderdaad brachten zij twee kettingmat ten naar boven, of liever: op aanwijzing vande duikers werd gedregd. Groot was de verbazing toen een mat niet van de G.O. 48 bleek te zijn maar van G.O. 41 van Jaap 't Mannetje. Schipper 't Man netje had die mat 16 jaar geleden ver speeld, toen ze nog visten met de IJM. 23 van rederij Gouda. Volgende week gaat men opnieuw pro beren de andere mat van de GO 48 boven water te brengen. Jaap Tanis had bij het verlies van zijn vistuig, toch wel goed onthouden waar het wrak lag. De Engelse Marine begreep niet veel van wat de tuigenvissers aan het doen waren toen ze met een vliegtuig poolshoogte kwamen nemen en ze hadden alvast de Nederlandse AID gewaarschuwd. MIDDELHARNIS Op zaterdag 8 augustus wordt er bij het politieburo te Middelharnis nogmaals een fietsenkijk en -graveerdag gehou den. Men is die dag tussen 10.00 en 15.00 uur in de gelegenheid de fiets te laten graveren en te kijken of een gestolen fiets mogelijk teruggevonden is. Dit zal voorlopig de laatste kijk- en graveer dag zijn. op D. V. donderdag 6 augustus Ouddorp, Preekhillaan7.00 uur Goedereede, bushalte ZWN7.05 uur Sommelsdijk, bushalte ZWN (Hameeteman)7.25 uur Middelharnis, Doetinchemsestraat7.30 uur Nieuwe Tonge, Herv. Kerk7.35 uur Stad aan 't Haringvliet, Herv. Kerk7.40 uur Schaapsweg7.45 uur MAANDAG: Karremuseum te Essen (België), Levend stratego in bos. Oudere jeugd: zwemmen bij 'De Heide', bosspel met dropping. DINSDAG: Zwemmen in Hoogerheide en bos- wandeling. Ouderen: winkelen te Bergen op Zoom, avondwandeling met bowling. WOENSDAG: Brandweermuseum te Wouwse Plan tage, foto-puzzeltocht met de ouders en 's avonds vrijspelen. Ouderen: fiets-puzzeltocht en foto-puz zeltocht. Avond is vrij. Op woensdag avond komen de ouders op bezoek en worden in het spel opgenomen. DONDERDAG: bezoek Markiezenhof te Bergen op Zoom, winkelen en een speciaal pro gramma in de avonduren. Ouderen brengen een bezoek aan de Wilhelmina-kazeme te Ossendrecht met rondleiding, etc, 's avonds als hier boven. VRIJDAG: Midgetgolf te Hoogerheide, 's middags het bos in en 5.30 uur naar huis. Ouderen: bezoek manege te Huijbergen, 's middags het bos in en naar huis. Rijk menu Er is een rijk menu voor deze week samengesteld; het kampboek geeft een goed inzicht van de dagindeling en de vertellingen over 'Het leven van Abra ham', genomen uit diverse hoofdstuk ken van Genesis. Er is een grote speel weide bij de boerderij, waarop de jonge lui naar hartelust kunnen genieten. We hebben de sprookjestuin van de heer Van Eekelen nog even bekeken en onder begeleiding is dat voor de (oudere) jeugd ook mogelijk. Zeer de moeite waard. Het adres van de Kampeerboerderij is: Fam. P. van riekelen, Bergsebaan 7, 4635 RP Huijbergen (N.Br.), Tel. (01644) 27 23. D.V vrijdagavond hoopt men rond 6.30 uur bij 'Elthato' terug te zijn. Diefstallen en inbraken Begin vorige week werd er ingebroken in een opslagkeet in Ooitgensplaat. Uit de keet werden diverse gereedschappen weggenomen. Op zondagmorgen werd er ingebroken in een woning in de polder bij Bat- tenoord. Uit de woning werden geld en sieraden ontvreemd. De politie roept eventuele getuigen, die op zondagoch tend in die buurt bijzonderheden heb ben gezien, op zich te melden: (01870) 8 24 44. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd er in Dirksland een roeiboot met een buitenboordmotor weggenomen. Het gaat hier om een blauwe roeiboot met een Yamaha-buitenboordmotor. Verkeer Een inwoner uit Middelharnis veroor zaakte afgelopen maandag op een cross motor een aanrijding in het centrum van Middelharnis. De bestuurder reed door maar kon na enig speurwerk toch achterhaald worden. De crossmotor, die onverzekerd was, werd in beslag geno men en tegen de bestuurder wordt proces-verbaal opgemaakt. Afgelopen zaterdagavond werd een in woner uit Ooitgensplaat aangehouden toen hij na het veroorzaken van een aanrijding was doorgereden. De man had met zijn auto een geparkeerde auto geraakt en was daarna doorgereden. De man bleek verder onder invloed van alkohol te zijn. Hij weigerde mee te werken aan een blaasproef en tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag werd een bestuurder van een personen auto aangehouden, daar hij teveel ge dronken had. Op het politiebureau bleek zijn ademalkoholgehalte 285 ug/1 te bedragen. Hij kreeg een schikkings voorstel van 400,-. Loslopende honden Met name uit Middelharnis komen de laatste tijd klachten over loslopende honden. Het is reeds enkele malen voor gekomen dat een loslopende hond naar mensen beet of een gevaarlijke situatie voor het verkeer veroorzaakte. De poli tie wijst, wellicht ten overvloede, op het feit dat honden binnen de bebouwde kom aangelijnd dienen te zijn. Ook elders dienen de honden onder vol doende toezicht te staan zodat gevaar of hinder wordt voorkomen. Al in de eerste week van augustus wordt begonnen met de voorberei ding van het graven van een slufter op Neeltje Jans. In opdracht van het Zeeuws Landschap en Natuurmo numenten zal aannemer Rijk uit Heinkenszand dit nieuwe natuurter rein aanleggen. Slufter Een slufter is een strandvlakte achter een rij duinen, die regelmatig door zee water overspoeld wordt. Dat water komt binnen door een geul, die in direkte ver binding met de zee staat en door de dui nenrij heenloopt. Net als de duinen op Neeltje Jans wordt ook dit terrein eerst door mensenhand gemaakt om het daarna aan de natuur over te laten. Natuur Slufters die van oudsher bestaan zijn bijvoorbeeld het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder. Planten die daar groeien vestigen zich hopelijk ook langzaam maar zeker in de 'nieuwe' slufter. Er zal dan een vrij open begroeiing ontstaan met soorten die goed tegen overspoeling met zout water kunnen. Dunstaart en zcutmelde bijvoorbeeld. En soorten als kwelderzegge en strand- duinzendguldenkruid op de minder overspoelde delen. Ook vogels zullen zich in de slufter thuisvoelen. Voor Ture luur, scholeksters en diverse soorten meeuwen zijn de open begroeiing en de zachte natte bodem aantrekkelijk om voedsel te zoeken. Graafmachines Voor het zover is moet nog veel werk ver zet worden, en veel grond! Bij elkaar wordt zo'n 350.000 kubieke meter grond verplaatst. Eerst moeten de machines het gebied in dus. Het werk is waar schijnlijk pas eind november helemaal klaar. Dan neemt de natuur het over. Hoe snel planten zich gaan ontwikkelen en hoe snel vogels het terrein ontdekken is een kwestie van geduldig afwachten. Waar De slufter komt aan de kant van de Noordzee te liggen, ten zuiden van het Topshuis. Hoe verder het werk is, hoe meer het u van de weg af op zal vallen. Eerst de machines, dan de natuur. Neel tje Jans blijft een dynamisch gebied om te volgen! Excursies bieden daarvoor een goede mogelijkheid. Daarover we ten de VWs meer. Op verzoek van de gemeentepolitie Gel- dermalsen werd op zondag 19 juli te Stellendam, dhr. C. Grinwis, Irissenpad 19 in zijn woning aangehouden ter zake diefstal. Hoewel voor deze aanhouding door de officier van justifie opdracht was gege ven en het personalia klopte, bleek bij de aanhouding dat er een vergissing in het spel was. Gelukkig werd dhr. Grinwis hierdoor niet overgebracht naar het politiebureau. Een en ander was voor de fam. Grinwis toch een vervelende kon- frontatie, ook al omdat de aanwezigheid van de politie voor buurtbewoners niet ongemerkt was gebleven. De politie betreurt deze gang van zaken omdat hierdoor de goede naam van dhr. Grinwis op het spel komt te staan en hoopt middels dit bericht aan te geven dat dhr. Grinwis op geen enkele wijze bij strafbare feiten betrokken is. In samenwerking met Rijkswaterstaat, Veilig Verkeer Nederland en de Rijkspo litie werden de afgelopen weken 18 radarcontrolekasten geplaatst langs Rijksweg 61 van Breskens tot Hoek dwars door Zeeuws Vlaanderen. Van deze achttien zijn er inmiddels acht vernield door vandalen of wegpiraten, nog vóór een foto van een te hard rij dende automobilist op deze wijze kon worden genomen. Bij alle acht werden de plexiglas ruiten uit de rubbers ge trapt, van twee werden de boorden voor de foto-apparatuur gesloopt en bij één werd de kast van zijn betonnen voet stuk gehaald. Als ze straks allemaal gesloopt zijn is een bedrag van vier ton aan hun verniel- zucht ten offer gevallen. BLOEMENZe De jaarlijkse gladiolen- en bloementen- toonstelling annex huishoud- en consu mentenbeurs 'Delta Flora' is vandaag, dinsdag, geopend door Drs. H. Evers- dijk, lid van de Eerste Kamer en lid van de Raad van Europa. Voor het eerst is de tentoonstelling on dergebracht in de Zeelandhallen te Goes-zuid. Sinds 1978 bood de gemeen telijke Visafslag te Stellendam onderdak aan deze unieke tentoonstelling. De Zeelandhallen zijn gemakkelijk te vinden. U volgt de afslag Goes-zuid, waarna u de hallen meteen ziet staan (De Poel 2). Het Stichtingsbestuur van de 'Delta Flo ra' heeft voor de Zeelandhallen gekozen omdat deze veel meer mogelijkheden bieden. De hallen zijn zeer ruim (4000 m^) zodat ook de consumentenbeurs er in ondergebracht kon worden, wat een enorme verbetering is. De looppaden zijn er zeer breed gehouden; voor het publiek én de standhouders een plezie rig gegeven. Bovendien zijn de hallen geïsoleerd, zodat het bij warm weer, aan genaam koel is. „Dan is het hier beter dan buiten", aldus de voorzitter van de Deha Flora, dhr. A Struik. .COMBi Omdat omwonenden beweerden last te hebben van het opstijgen, rondvliegen en dalen van z.g. ultra-lichte vliegtuig jes, verbood de Minister medio 1989 de sport uit te oefenen en in de nabijheid van Brouwershaven en werd het vlieg veldje gesloten. De Schouwse sportclub week uit naar de Maasvlakte, maar liet het er niet bij zit ten. Men kaartte de belangen van de club aan bij de Raad van State, die deze week bepaalde dat de Minister ten onrechte het vliegen van het terrein af heeft verboden. Er is geen sprake van dat het vliegterrein te dicht bij de stilte- gebieden zou liggen, noch van woonwij ken, vogelconcentratiegebieden of druk ke recreatiegebieden. De belofte van de evaluatie van de proefperiode, de Raad van State vindt dat een voorbeeld van onbehoorlijk bestuur en gelast het vlieg veldje weer open te stellen. Gevraagd naar de verwachtingen van deze Delta Flora, laat dhr. Struik zich hoopvol uit. „'We hebben onze nek be hoorlijk uitgestoken. We hebben er alle vertrouwen in, dat onze keus van de Zee landhallen een goede is. We hebben nu vaste hallen, die bovendien geïsoleerd zijn. Door de enorme ruimte kunnen we nu ook standhouders hebben, die we voorheen in de Visafslag niet konden hebben. Er zijn nu veel meer mogelijk heden en het is écht heel anders dan voorafgaande jaren. De mensen gingen zeggen: het is elk jaar hetzelfde. Boven dien hopen we dat we meer mensen uit Zeeland en België kunnen aantrekken. En niet te vergeten: de Duitsers, die in Zeeland in groten getale hun vakantie doorbrengen". De organisatie van de Delta Flora is in dezelfde handen gebleven als voorgaan de jaren. Dhr, J. L. de Lignie is de orga nisator van de beurs en arrangeur Dick Baelde tekent voor de ontwerpen van de schitterende bloemstukken, de water partijen enz. Het thema dit jaar luidt: BLOEMENZEE ZEELAND. Met de gladiolenteelt gaat het minder goed. Dhr. Struik zegt hierover: „Er is nog steeds een krimp te zien in de gla diolenteelt. De tuinbouw ondervindt momenteel naweeën van de problemen in het landbouwbeleid. De tuinbouw heeft niet geprofiteerd van de subsidie uit Brussel. De boeren zoeken een ander produkt. De graanprijzen zakken, in de witlof gaat het slecht en de groente wordt doorgedraaid. Voor het vierde opeenvol gende jaar blijkt de gladiolenteelt een misser te zijn. Gelukkig zijn er deson danks toch nog mensen enthousiast". Volgens hem moet het publiek meer bij de gladiolenhandel betrokken worden. De mensen moeten met eigen ogen zien wat er aan gladiolensoorten te koop is. Het publiek zou de handel moeten dwingen, aldus dhr. Struik. „Alle soor ten zouden in de winkel moeten staan. Het publiek moet kunnen zeggen: ik wil dit of dat. Want alles is er. Er zijn gladio len in alle kleuren, behalve zwart. Dit jaar wordt er met een proefwinkel ge start, die voorzien wordt van een heel nieuw assortiment". Op onze vraag hoe hij het nu vindt dat de Delta Flora niet meer in de visafslag gehouden wordt, antwoordt hij: ik ben chauvinistisch genoeg om niet te beken nen dat ik dat jammer vind. Maar ik hoop dat er veel Flakkeeënaars hier naar toe zullen komen. We zien het alle maal met spanning tegemoet". Openingstijden: 4 augustus13.00-22.00 uur 5 t/m 7 augustus10.00-22.00 uur 8 augustus10.00-21.00 uur Toegangsprijzen Volwassenen.ƒ7,50 Kinderen tot 12 jaar.ƒ2,50 65-pIussers6,00 Groepen van 20 pers. en meer.ƒ6,00 p.p. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. P. van Ruitenburg van Dordrecht. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Moer- kapelle. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur ds. M. Golverdingen van Slikkerveer. Het jaar 1992 is een lustrumjaar voor de Delta Flora. De tentoonstelling vond voor het eerst plaats op 14 mei 1957 in hotel Akershoek te Ouddoip, en wordt nu dus voor de 35ste keer gehouden. Het bezoekersaantal in het eerste jaar bedroeg 500, wat destijds een prachtig resultaat was. In 1968 boden de sporthallen te Oude Tonge onderdak aan de tentoonstelling. Voor het eerst was er toen een middenstandsbeurs bij, geor- gansieerd door Klaas Mastenbroek. Bezoekers: 4000. In 1971 had Middelhar nis de eer. De tentoonstelling werd echter een fiasco. In 1972 werd er een stichtingsbestuur opgericht en werd er een nieuwe naam gekozen: Delta Flora. Voorgaande tentoonstellingen hadden de namen 'De Grafia' en 'De Gouden Delta' meegekregen. In 1978 werd de Delta Flora voor het eerst in Stellendam gehouden. De Visaf slag werd door de gemeente gratis ter beschikking gesteld. De hoge huurprijs van de tent daarentegen kon eigenlijk niet meer worden bekostigd. De laatste twee jaren werden met verlies afgesloten. Het hoogste bezoekersaantal dateert uit 1989, namelijk 40.000, toen het jour naal beelden van de Delta Flora uitzond. Voor topkwaliteit goede service en voordelige prijzen FOTO - RLM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER 1^ d CJ FOTO VIDEO AUDIO Woststraat 35 - Moler]weg 4 - Ouddorp - Teleloon (01878) 18 12 en 2120 FUiaal Renesse- PrIrMshop - Hogezoom 172 - Telelaorj (011(6) 24 00 Filiaal Sommelsaijli-.WestkrakoelstraBt e - Sommelsdijk - Telefoon (01870} 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1