Start wintercursussen bij het International Art Centre Schuurtje in de tuin mocht niet van gemeente, dus... Politieberichten Nationale Zwemvierdaagse 3aö6io Orgelconcert Vincent de Vries Nieuwe Kerk Middelburg Abonneert U op Eilanden-Nieuws Goedereede Oud-schipper Mattheus de Korte overleden Expositie Aris Rosicam Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Expositie aquarellen in het VVV van Ouddorp t^^^f Excursie Slikken van Flakkee 65e Jaargang DINSDAG 28 JULI 1992 No. 6120 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 In de serie zomeravondconcerten die in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd, zal op dinsdag 4 augus tus een concert worden gegeven door de organist Vincent de Vries. Het gevarieerde programma dat zal wor den uitgevoerd luidt: Toccata ps. 33, Cor Kee; Preludium en Fuga in G en het koraalvoorspel 'Wenn wir in höchsten Noten sein', J. S. Bach; Triosonate in b, J. Stanley; Introduction en Passacaglia, M. Reger; Intermezzo en Finale uit Sonate VII, A. Guilmant; Cantabile, J. N. Lemmens en Toccata J. Callaerts. Aanvang 20.00 uur. Vincent de Vries, geboren 2 april 1969 te Scheveningen, kreeg reeds op vijfjarige leeftijd zijn eerste pianolessen. Toen hij tien jaar was, deed hij toelatingsexamen aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Een jaar later kreeg hij een studiebeurs van de toenmalige minister Pais, waar door hij bij de Franse piano-pedagoge en concertpianiste Janine Dacosta les kon nemen. Op twaalfjarige leeftijd nam Theo Bruins, concertpianist en peda goog, hem onder zijn hoede. Naast hoofdvak piano studeerde Vin cent ook hoofdvak orgel. Drie jaar bij Wim van Beek (Groningen) en twee jaar bij Bert Matter (Zutphen). Op het Haagse Edith Stein-concours, met als jury-voorzitter Daniel Wayen- berg, concertpianist, won hij in januari 1985 de eerste prijs. In de afgelopen jaren gaf Vincent de Vries talrijke orgelrecitals op belang wekkende orgels in ons land. Twee grammofoonplaten zijn er van hem verschenen. Ze werden opgenomen in de Evangelisch Lutherse Kerk en de Grote Kerk, beide te Den Haag. Ook werden er drie CD's gemaakt. Deze werden opgenomen in de Oude Kerk te Amsterdam en de Grote Kerk te Maas sluis. Voorts vormt Vincent de Vries een vast duo met de fluitiste Liesbeth Niesten (solo-fluitiste van het Nationaal Jeugd- orkest) en de violist Frank de Groot (plaatsvervangend aanvoerder 2e violen van het Rotterdams Philharmonisch Orkest). Diefstal-inbraak Vanuit een in aanbouw zijnde woning aan de Ireneweg te Ouddorp werd een zaagmachine ontvreemd. Op de Kabbelaarsbank werd een perso nenauto opengebroken. Het portierslot werd vernield maar uit de auto werd niets ontvreemd. Op het Zuiderdiep te Stellendam werd een rubberboot, merk Metzeler Mar kant, kleur rood, ontvreemd. Op de Brouwersdam werd een keet opengebroken waarna enig tuingereed- schap, een koelbox en een gereed schapskist werden weggenomen. Op Port Zélande werd er ingebroken in een vakantiebungalow. In de woning werd de kluis opengebroken doch daar in werd niets aangetroffen. Wel werd de inhoud van een portemonnee mee genomen. Op de Kabbelaarsbank werd een perso nenauto ontvreemd. Het betreft een donkerblauwe Volkswagen Golf voor zien van het duitse kenteken St-VC- 111. Vernieling Aan de Kelderweg te Ouddorp werden in een tuin achter een woning enkele vernielingen aangericht aan een zwem bad. Het zwembad werd lekgestoken waardoor een schade van 5.000,- ont stond. Tevens werden er meerdere hul zen van een buks aangetroffen. Alcohol in het verkeer Tijdens een controle bleek een inwoner uit Hellevoetsluis vermoedelijk teveel alcohol te hebben gebruikt als bestuur der van een personenauto. De adema nalyse gaf 305 ug/1 aan hetgeen goed was voor een schikking van 400,-. Op de Provincialeweg tussen Stellen- dam en Melissant werd een bestuurder van een personenauto afgeleid door de autotelefoon. Hierdoor geraakte de auto van de weg en kwam tegen een hek tot stilstand. De bestuurder liep een hoofd wond op. Tevens werd van hem een ademanalyse afgenomen en gelet op de uitslag, 545 ug/1, kreeg de bestuurder hiervoor een proces-verbaal. Een inwoner uit Rotterdam werd even eens betrapt bij het besturen van een personenauto terwijl hij teveel alcohol had gedronken. De man blies 635 ug/1 hetgeen hem niet alleen een proces verbaal opleverde maar tevens kostte dit hem zijn rijbewijs. Na de zomermidweken gaan in de week van 7,8 en 9 september de win tercursussen weer van start bij het International Art Centre. Het programma ziet er als volgt uit: maandagmorgen BOETSEREN, tijd: 9.00-11.30 uur, 1 groep, maandagmiddag SCHILDEREN, tijd: 13.30-16.00 uur, 2 groepen, maandagavond SCHILDEREN, tijd: 19.45-20.15 uur, 2 groepen, dinsdagavond PORTRET, 1 groep, woensdagmorgen PORTRET, 1 groep. De cursus bestaat uit 12 lessen van 2.5 uur, kosten 240,-. U kunt informeren/opgeven door even langs te komen in de galerie of tel. (01870) 8 71 55. Wij zijn er weer vanaf 30 augustus. LET OP! VOOR ALLE CUR SISTEN; de cursussen starten 7, 8 en 9 september (u krijgt dus geen nader bericht). BOETSEREN is een cursus, waarbij u diverse handvorm technieken leert, dus geen cursus op de pottebakkersschijf. Hoewel draaien op de pottebakkers schijf heel leuk is, leert u dit pas echt goed als er jaren, dag in dag uit op gewerkt wordt,l en je zit dan ook vaak vast aan symetrische vormen. Boetseren is dus iets heel anders dan draaien. Het is een term, waarmee we diverse handvormtechnieken aandui den. De simpelste techniek is een duimpotje, waarbij je leert vanuit een sinaasappel klein uit één stuk een potje te maken. Daarna gaan we een stapje verder en ontstaat er uit rollen een vaasvorm. Een andere techniek is de plakkentechniek, waarbij je plakken d.m.v. slib aan elkaar zet en afwerkt. Deze nog ongebakken potten kunnen als ze leerhard zijn of droog, gedeco reerd worden op diverse wijzen: door te beschilderen met een andere kleur klei. door in te krassen en op te vuiien met een andere kleur klei en weg te schuren, of door de pot in z'n geheel met een andere kleikleur te beschilderen en een tekening, patroon uit te krassen zodat de oorspronkelijke kleikleur weer zicht baar wordt. Ringelorgen is nog een andere versiertechniek. Ook wordt er ingegaan op de diverse gla- zuurmethoden; onder- en op glazuren, dekkend en transparant. Het boetseren van beelden/portretten behoort ook tot de mogelijkheden. Alle werkstukken worden gebakken (de bisquit- en glazuurbrand) in onze com putergestuurde keramiekoven. De brand- temperaturen lopen op tot 1060 °C, pas dan is het chemisch gebonden water bij 900 °C verdampt en de glaspoeder (gla zuur) aan elkaar gesmolten. Probeert u het eens om met klei te werken. De technieken zijn niet moei lijk om te leren en er worden al snel leuke resultaten behaald! Wie weet tot ziens, maandagmorgen 7 september. Aktiefvoor KSV 'Schuttevaer' OUDE TONGE - Na een langdurige ziekte is maandag 20 juli 1992 op de leef tijd van 85 jaar overleden, de heer Mat theus (Teeuw) de Korte, echtgenoot van mevrouw M. de Korte-Les en wonende Beatrixstraat 17, 3255 BA Oude Tonge. Met de heer De Korte is weer iemand van het bekende schippersgeslacht De Korte heengegaan; een persoon die met hart en nieren aan zijn beroep ver knocht was. Als secretaris verzette hij veel werk voor de afdeling Goeree- Overflakkee van de Koninklijke Schip- persvereniging 'Schuttevaer'. Duitsland en Limburg Teeuw de Korte was schipper op het M.S. 'Zeeuwsche Stromen I", zijn broer Leen de Korte voer op de 'Zeeuwsche Stromen II' en hun werk was het vervoe ren van brandstoffen en materialen voor de landbouw, bestemd voor het Familie bedrijf Brandstoffenhandel firma P. de Korte en Zonen te Oude Tonge. Voor het bedrijf werden in thuishaven Oude Tonge veel kolen, etc. aangevoerd, maar ook loste men in diverse havens op Flakkee en daarbuiten brandstoffen en landbouwmaterialen. De kolen kwamen uit de Ruhr (Duits land) en Limburg, de briketten werden uit Wesseling, boven Keulen gehaald. De draineerbuizen voor de landbou wers kwamen uit Echt bij Roermond. Toen de heer De Korte zijn loopbaan als schipper begon heeft hij bij zijn vader nog een halfjaar op de zeilen gevaren. Dat schip droeg de naam van 'Ooster- schelde'. Het gebruik van kolen door particulieren is in de loop der tijd steeds minder geworden en derhalve moest met de aanvoer worden gestopt en wor den overgegaan met het varen van diverse andere produkten, etc. In 1974 ging het gezin De Korte aan de wal. Het echtpaar De Korte-Les is 55 jaar getrouwd geweest. Al jong was Teeuw de Korte lid van 'Schuttevaer' en werd hij gekozen in het bestuur van de afdeling Goeree-Overflakkee en had hierin een groot aantal een leidende funktie als secretaris. Voor dit werk zette hij zich volledig in en het was prettig om met hem samen te werken. Ter zake kun dig bezocht hij ook veelal de jaarlijkse congressen. Omstreeks 1976 is hij ook met dit werk gestopt. We deden nooit een tevergeefs beroep op Teeuw de Korte als we inlichtingen moesten hebben voor een verslag van 'Schuttevaer' of op ander scheepvaartgebied voor 'Eilan den-Nieuws'. De begrafenis heeft plaats gehad vrij dagmiddag 24 juh 1992 te Oude Tonge, vanuit het Herv. Verenigingsgebouw 'Diakonia', waar vooraf de rouwdienst werd gehouden die werd geleid door de plaatselijke hervormde predikant ds. P. J. Teeuw. Tot bijna honderd jaar geleden is vlie gen een onvervuld ideaal van de mens geweest. Daarna heeft zich uit de eerste schoorvoetende pogingen van mensen als de Gebrs. Wright, Gebrs. Blériot, Olieslagers enz. in verbluffend tempo de moderne luchtvaart ontwikkeld, met zijn supersonische straalvliegtuigen en maanexpedities. Toch is het oude Icarus-ideaal van zélf vliegen met zo simpel mogelijke techni sche hulpmiddelen in veler fantasie blij ven leven, zeker bij Aris Roskam, die als kunstenaar met zijn achtergrond van vliegtuigbouwkundig ingenieur beter dan wie ook in staat is deze fantasie een (schijn-)realistische uitwekring te geven. Zijn wonderlijke ruimte-, lucht- en landvoertuigen heeft hij al vaker ten toongesteld in de theetuin, maar telkens heeft hij wel weer wat nieuws, terwijl men op zijn al eerder getoonde werk ook niet gauw uitgekeken raakt. De expositie omvat echter méér: ook zijn humoristische tuin-, bad- en huis kamerfiguren en diorama's zullen (weer) te zien zijn. Een (hernieuwd) bezoek is dus zeker de moeite waard. De expositie wordt gehouden in Thee tuin 'De Bongerd', Molendijk 65 te Her kingen. Geopend: dagelijks van 10.30 tot 22.30 uur, behalve donderdags. De duur van de expositie is van 3 tot en met 30 augustus 1992. Ambtenaren van de gemeente Mid delharnis zijn er enkele jaren gele den, tijdens een controle, achter gekomen, dat de fam. van der Welle te Stad aan 't Haringvliet zonder vergunning een schuurtje in hun tuin had neergezet. Van de straatkant af werd het schuurtje nauwelijks opge merkt want er staan hoge coniferen voor. Omwonenden hebben dan ook geen enkele last van het schuurtje. Zelfs is het zo, dat ze het vooral 's winters fijn vinden dat het er staat vanwege de buitenverlichting, die een stukje straat mééverlicht. Op onze vraag waarom het schuurtje weg moest, antwoordt mevr. v. d. Welle: „Het schuurtje stond op tuingrond en dat mag niet. Er mag op ons perceel maar 40% worden bebouwd en dat per centage hebben we overschreden. Daar om moet het weg van de gemeente. We hebben het vier jaar geleden neergezet", vervolgt ze, duidelijk aangeslagen, „we dachten echt dat daar geen vergunning voor nodig was. We zijn destijds op het verkeerde been gezet door een radio uitzending waarin de toenmalige minis ter Winsemius zei, dat voor dakkapellen en schuurtjes geen vergunning nodig was. Toen in het verleden bij ons huis een garage en een dakkapel werden gebouwd, hebben we eerst keurig een vergunning aangevraagd en ook gekre gen. Als we die radio-uitzending niet hadden gehoord, hadden we voor het schuurtje óók een vergunning aan gevraagd. Niemand in de buurt had bezwaar tegen het schuurtje, dat je vanaf de weg nau welijks zag staan. Ik vind het verschrik kelijk dat het weg moest want we kunnen die ruimte niet missen. Waar moeten de fietsen en de brommers nu staan? We hebben 5 kinderen... Nie mand wil toch met fietsen en brommers in zijn tuin zitten? In de bijkeuken is geen plaats; daar staan een koelkast, een vrieskist en kasten enz. De garage is te klein. We hebben een stationcar omdat we altijd met z'n allen op vakantie gaan". De fam. van der Welle heeft bij de gemeente Middelharnis gesmeekt om het schuurtje te laten staan. De advies commissie was vol begrip, aldus mevr. V. d. Welle. De meerderheid vond dat de bouw legaal gemaakt moest worden. Toch heeft het college van B en W beslo ten dat het schuurtje weg moest. In hoger beroep beschikte de Raad van State ook afwijzend. Een bezoek van mevr. van der Welle aan het gemeente huis, op de valreep, mocht niet baten. ^QMBi Vanaf 20 juli tot 1 september kunt u behalve het verkrijgen van o.a. informa tie over uitstapjes in Ouddorp en omge ving ook aquarellen bekijken van Jos Crezée uit Ridderkerk. Acht aquarellen hangen tentoongesteld met als thema 'bloemen en landschap pen'. Er hangen twee schilderingen tus sen met typisch Zeeuwse tafereeltjes. Jos schildert het liefst naturalistisch, hetgeen blijkt uit zijn onderwerps keuze. Naast zijn baan als tekenleraar op een handelsschool in Rotterdam en zijn avondcursussen houdt hij nog tijd over om zich intensief bezig te houden met de techniek van het aquarelleren. Vaak schildert hij in opdracht en heeft zich de laatste tijd vooral toegelegd op het schilderen van bruidsboeketten. Er is veel vraag naar en het is leuk om een originele en blijvende herinnering aan je boeket te hebben in de vorm van een aquarel. Mocht u interesse hebben, loop dan even het Blaeuwe Huus binnen. Voor verdere informatie kunt u altijd terecht bij één van de baliemedewerksters van VVV Ouddorp of u neemt kontakt op met Jos Crezée, tel. (01804) 2 15 41, wÊm m Bij navraag op de afd. Ruimtelijke Ordening van de gemeente Middelhar nis, vernemen we de volgende uitleg: „Het schuurtje van de fam. van der Welle is clandestien neergezet en is in strijd met het bestemmingsplan. ledere kavel heeft een bepaalde bestemming. Van het perceel van genoemde famihe mag 40% voor bouw worden bestemd. Dat percentage is in het verleden al, met de bouw van de garage, overschreden, maar we hebben toen een oogje dicht gedaan. Het college van B en W stond In subtropisch zwemcomplex 't Zui derdiep te Stellendam wordt van 3 t.e.m. 8 augustus 1992 voor de 16e keer de Nationale Zwemvierdaagse gehouden. Org. Z.C. 'De Stelle', Stellendam, i.s.m. Gem. Goede reede, personeel zwemcomplex, K.N.Z.B. Utrecht. Tijdens de Zwemvierdaagse-week is het zwemcomplex op bepaalde tijden uit sluitend geopend voor de deelnemers aan de zwemvierdaagse. De vierdaagse wordt gezwommen in het wedstrijdgedeelte van het complex. De overige baden zijn op dat moment voor iedereen gesloten. Dit geldt dus ook voor de speeltuin. De vierdaagse kan op de volgende uren wor den gezwommen: maandag: 08.30-11.00 en 20.30-21.30 dinsdag: 08.30-11.00 en 20.30-21.30 nu voor een dilemma maar kwam tot de konklusie dat als je de één toestemming geeft, je het de ander ook moet geven. Het gaat voornamelijk om de prece dentwerking". De R.O. ambtenaar stelde voorts met nadruk dat iedereen het bij de gemeente voor de fam. van der Welle heel verve lend vindt. „Er spelen menselijke fakto- ren: kan het nu niet anders. Maar dan verliezen we alle recht". Hij geeft toe: „Voor een buitenstaander is het alle maal moeilijk te begrijpen". In de periode t/m 27 augustus zal iedere donderdagmorgen door de heer de Kok een excursie worden verzorgd op de Slikken van Flakkee". Donderdag 6 augustus zal er echter geen excursie plaatsvinden. Personen die voor deze dag een kaartje hebben gekocht kunnen dit inwisselen bij VW Ouddorp. woensdag: 20.30-21.30 donderdag: 08.30-11.00 en 20.30-21.30 vrijdag: 08.00-09.30 en 20.30-21.30 zaterdag: 08.30-10.00 - De deelnemers zwemmen 4 dagen iedere keer 500 meter (20 banen), kin deren mogen volstaan met de helft ofwel 250 meter (10 banen). De af stand hoeft niet zonder onderbreking te worden afgelegd maar tussentijds het water verlaten is niet toegestaan. - Voor elke start wordt uw deelnemers- kaart ingenomen, welke na het zwem men afgestempeld wordt terugge geven. - Na de vierde keer zwemmen kunt u met uw kaart met 4 stempels erop uw medaille afhalen. - Kaarten met minder dan 4 stempels geven geen recht op een medaille. - Er zijn 6 dagen beschikbaar, dus u kunt er 2 overslaan. - Het inschrijfgeld is ƒ6,50 p.p. incl. entree. Uitsluitend voor het zwem men van de vierdaagse. - Deelnemerskaarten en een vierdaag- sesticker krijgt men op de eerste zwemdag uitgereikt. <r lopkwaliieii, goede si n voordelige prijzen FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTE)) C3 ca Cl D FOTO VIDEO AUDIC Wesisiraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01378) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse.- Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk. Westkrakeelstraal 8 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 6841 Toen het schuurtje van de fam. v. d. Welle er nog stond ..en toen het weg was

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1