EHAI1DEf1-f1IEmi/S Gemeenteraad van Goedereede: Gezonder slapen; V. d. Vliet vindt dat 't moet! Uitslag P.V. De Luchtbode Ophalen oud papier Leerlingen-presentatie 'Sempre Crescendo' Veiling Sint Annaland groter! wijst voorstel PvdA, inzake erkenning alternatieve samenlevingsverbanden t.a.v. gemeentepersoneel, af. laat zich geen O.O.R. aannaaien. schenkt f 13.054,- voor getroffen dorp in Limburg. Indeling samenwerkingsgebieden in Zuid Holland Bijdrage herstel klokken en uurwerken te Herkenbosch Ongeluk in Rotterdamse haven kost Sint Annalander (57) liet leven Hij is nu acht jaar ondernemer en al die jaren heeft hij met ruimte moeten woekeren...! Herbert v. d. Vliet heeft daar radikaal mee afgerekend, hij verkocht z'n te krappe pand aan de Nieuwstraat en verwierf zich dui zend vierkante meters van het voormalige 'Binnenhof aan het Haveneind te Sommelsdijk, een lokatie in de omgeving waarvan in de komende jaren achthonderd woningen zullen worden gebouwd. Woninginrichting V. d. Vliet heet voortaan 'Slaapadviseur en Woningtex tiel V. d. Vliet', de grootste in slaapkamers in de wijde regio. VERVOLGVERHAAL - 24 - 2e Blad DINSDAG 21 JULI 1992 No. 6118 Bij zomerse temperaturen, waren don derdagavond j.l. de raadsleden van de gemeente Goedereede bijeen gekomen om zich over een aantal voorstellen van B en W uit te spreken, die alle werden aangenomen. Een voorstel op initiatief van de Partij van de Arbeid, inzake erkenning alternatieve samenlevings verbanden t.a.v. het gemeentepersoneel, kon in de ogen van de SGP/RPF- en de CDA-fraktieleden, geen genade vinden. Met 10 stemmen tegen en 3 vóór, werd dit voorstel verworpen. De afwezigheid van de heren Bakelaar (PvdA) en den Hollander (WD), had geen invloed op de afwijzing van het PvdA-voorstel. Bij het hoofden tellen was bij de fraktie- voorzitter van de PvdA, dhr. Verbrugge, de moed al in de schoenen gezonken. Niettemin hoopte hij, dat tijdens zijn betoog, alsnog het licht, met name bij de CDA-fraktie, zou doorbreken om een juiste keuze te doen. Dhr. Verbrugge: „De SGP/RPF- en de CDA-fraktie zijn om principiële reden tegen ons voorstel. Het is voor ons ongebruikelijk dit te bestrijden. Maar aan dit respekt komt een eind. „Om principiële reden", is een stellingname waarachter je je met mooie woorden kunt verschuilen. Met andere woorden: ik ben er even niet. Dat kan ik niet aanvaarden. Dit is een economi sche kwestie en géén principiële kwes tie". Het initiatiefvoorstel van de PvdA is geboren uit een praktisch geval. Een werknemer bij de gemeente kan zijn of haar partner ook bij de IZA, een verze keringsmaatschappij voor ambtenaren, laten aansluiten, maar dan moet de werkgever, in dit geval de gemeente, een verklaring afgeven van gehuwd-zijn of samenlevingsverband. Aangaande deze materie heeft de raad op 13 oktober 1983 en d.d. 20 februari 1992 besloten om huwelijk en alternatieve samenlevings vormen NIET gelijk te stellen. Een samenwonende werknemer bij de ge meente Goedereede kan zijn of haar partner dus niet bij de IZA laten aan sluiten. Dhr. Verbrugge zei in zijn betoog verder, dat hij de CDA, die zich voorstaat op haar maatschappelijke betrokkenheid, met verbijstering had aangehoord. Hij vond haar principes in dezen zeer inkonsekwent. „Geen oog voor maat schappelijke ontwikkelingen; blijk van intolerantie; ontnemen ambtenaar rech ten", aldus de fraktievoorzitter van de PvdA, dhr. Verbrugge, in een uiterste poging de tegenstemmers van mening te doen veranderen. Steun kreeg hij van dhr. Grinwis van de partij Gemeentebelangen, die met dit maatschappelijk gegeven kon mee gaan. „Maar dhr. Verbrugge is bij zijn afgesto ken vuurwerk één ding vergeten: het politieke aspekt van deze kwestie bij het CDA". Vervolgens was het woord aan de tegen stemmers: Dhr. de Jong (SGP) zei blij te zijn, dat het CDA de C in haar beginselprogram had laten regeren. „We mogen Gods gebod niet negeren en de toorn Gods over onze gemeente inroepen. Denk aan Sodom en Gomorra en de vrouw van Lot". Burgemeester Van Velzen wees er ver volgens de raadsleden op, dat de IZA geen verplichte regeling is. Bovendien staat er een volksverzekering aan te komen, particuliere verzekeringsmaat schappijen staan behoorlijk op de tocht". Het ging hem te ver, dat dhr. Verbrugge van 'rechtspositionele schade' sprak, die ambtenaren in Goedereede zou worden berokkend. „Ze kunnen zich ook parti culier laten verzekeren". Weth. Visser verwoordde het standpunt van het CDA kort en bondig. Hij wilde niet schoppen tegen het samenwonen, zoals hij het uitdrukte. „Maar samenwo nen is niet hetzelfde als huwelijk". Dhr. Verbrugge tenslotte vroeg zich af hóe de principes van het college waren t.a.v. een andere economische eenheid, bijv. de bijstandswet. De laatste jaren worden er in Nederland met de regelmaat van de klok door het binnenlands bestuur plannen gemaakt met betrekking tot het bestuur. Op bestuurlijk gebied is er heel veel aan de hand. Nu is aan de orde de herindeling van de huidige Wgr-gebieden. Goeree- Overflakkee dreigt daarbij tussen wal en schip te geraken. Wordt het bij de regio Rijnmond aangesloten of bij de stadsre gio Rotterdam? In de discussie hierover in de vergade ring van donderdag j.l. kwam de raad tot de slotsom, dat aansluiting bij de O.O.R. (Overlegorgaan Rijnmondgemeenten) NIET wenselijk is. Er werd gepleit voor een subregio als de eigen zelfstandig heid niet behouden kan worden. Burg. van Velzen wees er de raad op, dat een commissie bezig is de gevolgen van een en ander te onderzoeken. Aan de HERKINGEN Bovenstaande postduivenvereniging nam op 18 juli 1992 deel aan een wedvlucht vanuit MOESKROEN. Afstand 123 km. In concours waren 485 duiven die om 11.20 uur met Z.W. wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.38.09 uur en haalde een snelheid van 1569.98 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. den Boer 1,14, 22, 26, 34, 39,46, 52,60, 77, 82,95; J. Kievit 2, 32,41, 59,63,96; H. Kievh 3,21,79,88; A. J. A Volaart 4,6,10, 11, 20, 28, 33, 35, 38, 44,47, 48, 65, 66, 68, 70, 72, 81, 92, 93; M. Huizer 5, 16, 29, 45, 53,64,74,97; C. Logmans 7,42,56,80; M. Logmans 8,13,15,17,23,30,37,58,62,73, 85,89; H. Kagchelland 9,18,84; A Mole naar en Zn. 12, 36, 43, 57, 67, 86, 94; J. Molenaar 19,24,49,51,83,91; A Riedijk 25,40,69; D. Kievit 27, 87; H. Kamerhng 31; A het Jonk 50, 54, 55, 71; P. Hoger- werf 61, 78, 90; B. van den Ochtend 75; M. Auperlee 76. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 18 juli 1992 deel aan een wedvlucht vanuit BOURGES. Afstand 525 km. In concours waren 148 duiven di eom 08.35 uur met Z.W. wind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 15.45.24 uur en haalde een snelheid van 1218.67 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. Kievit 1,31,34; D. Kievit2,13,22,27; A. J. A. Volaart 3, 6, 12, 18, 26; M. Auperiee 5, 15, 20, 23, 24; J. den Boer 8, 17, 21, 36; Molenaar en Zn. 9; B. van den Ochtend 10, 25; J. Molenaar 14, 16, 30; H. Kievit 19, 29; A het Jonk 28; H. Kagchelland 32; C. Logmans 37. ene kant passen we bij Rijnmond maar niet bij zo'n grootstedelijk gebied. Aan de andere kant heeft Flakkee ook met Rotterdam te maken maar om van het voorzieningenniveau van deze stad te kunnen profiteren, ligt Flakkee weer te ver weg. „Uitkijken dat we niet geïsoleerd komen te liggen", aldus dhr. van Dongen. Hij maande om de ontwikkeHng van het O.O.R. goed in de gaten te houden. „Het oor goed te luisteren leggen". Ook dhr. Moerkerke was bang om als gemeente te worden ondergesneeuwd; om de eigen identiteit te verliezen. Dhr. van der Wende vroeg zich af wat de burger van de bestuurlijke aardver schuiving zou merken, bijv. de onr. goedbelasting. De aansluiting bij het O.O.R. vond hij onbespreekbaar en onaanvaardbaar. Hij wenste nader on derzoek naar alternatieve vormen. Identieke geluiden kwamen van de kant van de heren Grinwis en van Oosterom: eigen zelfstandigheid behouden en an ders een subregio. Geen O.O.R. laten aannaaien maar oor wel goed te luiste ren leggen. De raad ging akkoord met een bijdrage van 13.054,- 1,22 per inwoner) voor het herstel van klokken en uurwerken van de sinds kort gerestaureerde kerk van Herkenbosch in Limburg, die on langs door een aardbeving werd ge troffen. Het totaal benodigde bedrag van 52.722,- zou door een bijdrage van alle vier de gemeenten, berekend naar 1,- per inwoner, grotendeels deze kosten hebben kunnen dekken. Dit streef bedrag wordt echter bij lange na niet gehaald. Oostflakkee en Goedereede zijn met resp. 13.000,- en 13.054,- de koplopers. De gemeenten Dirksland en Middelharnis besloten elk 1.000,- bij te dragen, wat sommige raadsleden somber deed stemmen t.a.v. de solidari teit van de gemeenten op Flakkee. Ver wezen werd naar de ramp van 1953 toen ook op Flakkee van alle kanten hulp kwam opdagen. Weliswaar werd Oostflakkee het meest getroffen en heeft daarom ook in ruime mate bijgedragen. Maar toch... HERKINGEN op woensdag 22 juli a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Prins Johan Friso school. Het ophalen begint om zes uur. Zet u het gebundeld aan de kant van de straat. De vorige keer werd er 6190 kg. opgehaald. Bij voorbaat har telijk dank voor uw medewerking. Hofdijksweg 22, OUDDORP Telefoon 01878-1092 SINT ANNALAND De 57-jarige heer P. Hage uit de Juliana- straat in Sint Annaland is donderdag middag om het leven gekomen door een arbeidsongeval in de haven van Rotter dam. Dat heeft de Rotterdamse politie meegedeeld. De man was als werknemer van een stuwadoorsbedrijf aan de Maas haven bezig met het stuwen van bundels hout. Hij werd bedolven door een stapel van tweeduizend kilogram hardhout die achter hem lagen. De politie en de arbeidsinspektie stellen een onderzoek in. Groot-, zelfs de grootste te zijn heeft het voordeel dat veel modellen kunnen worden geshowd waartoe de ruimte is ver deeld in tientallen separate kamers, door Rath Doodehee- fer voorzien van een decoratieve wandbekleding en door eigen bedrijf gestoffeerd, zó staan de 40 slaapkamers te pronk, van zichzelf al mooi en bovendien in een smaakvolle omgeving. Wat dhr. v. d. Vliet betreft is de tijd voorbij - en de praktijk wijst in die richting - dat de klant een slaapkamer van een plaatje of folder kiest. Hij kan ze laten zien, slaapka mers voor kinderen, voor ouderen en het senioren program, steevast zo gemodelleerd dat ze een optimaal comfort bie den. De meeste van de bedden hebben een verstelbare bodem en de klant mag dat comfort best even aan den lijve ervaren, of een waterbed proberen... De verscheidenheid is groot; de Slaapspecialist toont een voudige slaapkamers waarvan de prijs de enkele duizenden guldens niet te boven gaat, maar hij laat ook ware toppers zien, sjieke kamers met uitgekiende indeling. Z'n matrassen van het werk Robustaflex zijn de beste die Zwitserland kent, kortom V. d. Vliet speek in op de trend die zegt dat slapen beter en gezonder moet. Hij heeft ze verkocht, nieuwe matrassen waar de oude al een kwarteeuw in gebruik waren geweest terwijl een matras eigenlijk na acht jaar moet wor den vervangen. Over de noodzaak gezond te slapen, nodig voor geest en lichaam, is v. d. Vliet overtuigd waarom hij slechts het beste heeft ingekocht: „We kunnen iemand met klachten niet beter maken, maar we kunnen met een goed bed veel voorkomen", zo luidt zijn overtuiging, blij als hij is dat de slaapkamer voor velen niet meer een sluitpost, maar een zaak van groot belang geworden is. Belangrijk onderdeel van het bedrijfis ook de afdeling tapijt, een druk onderdeel doordat v. d. Vliet inmiddels een belang rijk deel van de markt op Goeree-Overflakkee in handen heeft met een reeks heel tevreden klanten als gevolg. Met ingang van september wordt het bedrijf gekompleteerd met een nieuw programma in gordijnen en vitrages van een Duits merkfabrikant. Heel verkwikkend is 't voor de jonge ondernemer dat z'n ruimte voldoende is zodat hij alles z'n plaats kan geven en het publiek vrijelijk en ongestoord rond kan dwalen in de slaapkamerweelde zoals die in de verre omtrek niet wordt geëvenaard. Vrijdag 24 en zaterdag 25 juli houdt Slaapadviseur en Woningtextiel v. d. Vliet open dagen waarop iedereen harte lijk welkom is. Werd j.l. zaterdag met een zeer geslaagd en druk bezocht Zomeravondconcert het seizoen voor het fanfare-orkest afge sloten, de leerlingen van de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middel- harnis-Sommelsdijk hebben nog een drukke avond voor de boeg. Op donderdagavond 23 juH a.s. geven zij in 'De Notekraker' aan de Juliana van Stolberglaan nog een demonstratie van wat zij dit afgelopen jaar allemaal heb ben geleerd. Bovendien zal het Jeugdor- kest van Sempre weer te beluisteren zijn, deze keer o.l.v. Hugo Verweij. De verschillende docenten zullen ook nog een blijk van hun kunnen geven, dus dit belooft muziek op hoog niveau. Daarna breekt een welverdiende vakan tie aan voor de opleiding van Sempre, na een druk jaar waarin men de erken ning van het Ministerie van WVC ont ving en waarin, in vergaande samen werking met de andere, erkende Ha- fabra-opleidingen van het eiland werd getracht de kwaliteit van de opleiding niet alleen te bewaken, maar ook te ver beteren. Het in dienst hebben van zes volledig bevoegde docenten en het op leiding van ca. 40 leerlingen vergt veel organisatorische en administratieve in spanningen, die door het bestuur van Sempre echter met plezier worden ver richt en waarvoor de beloning bestaat uit o.a. een geslaagde uitvoering op 23 juli a.s.! U bent van harte welkom in 'De Note kraker', Jul van Stolberglaan te Middel harnis. Aanvang 19.30 uur en de toegang is gratis. SINT ANNALAND De veiling aan de Langeweg te Sint Annaland wordt binnenkort aanzien lijk uitgebreid. Deze maand wordt be gonnen met een vergroting van de drogerij, waar produkten als bloem- zaad, graszaad, aardappelen, gladiolen en uien worden gedroogd. Daarmee is een investering van zo'n honderddui zend gulden gemoeid. Het veilingcomplex krijgt er niet minder dan honderd vierkante meter droog- ruimte bij. Volgens de veilingdirekteur, de heer D. L. Hage, is de uitbreiding noodzakelijk geworden omdat een nieuw kontrakt is binnengehaald voor het dro gen van graszaad. Ook speelt de veiling met de capaciteitsuitbreiding in op de toename van de bloemzaadteelt op Tholen. De burgemeesters hebben echter de Landvoogdes van het gebeurde in ken nis gesteld en op de 5e september was er uit Brussel een schrijven gekomen, dat in het openbaar was afgekondigd. In het schrijven van Margaretha van Parma stond: „dat niemand van de nieuwe leer zich vervorderen zou meer te prediken binnen de stad; voorts dat een iegelijk van beide zijden zou leiden een vreedzaam leven en geen gelegenheid geven van oproer, beweging of wanbedrijf of elkander schelden of misdoen met woord en daad om de zaak van den godsdienst op straf van de bast (strop)". Ook werd verboden: „aan een iegelijk wie hij zijn mocht, die van den Hervormden godsdienst bui ten de stad predikatie hield, eenig belet of stoornis te doen, op gelijke straf als boven en zulks bij pro visie, totdat anders door Zijne Majesteit zou zijn geordonneerd". Het verbod om binnen de stad godsdienstoefe ningen te houden en het bevel om de kerken weer te ontruimen werd door de Hervormden met grote afschuw ontvangen. Men begreep, dat de bis schop hier achter zat en zolang hij nog iets te zeg gen heeft, valt er op vrijheid van godsdienst niet te rekenen. Een gerucht dat de bisschop gewapende mannen uit Vlissingen in de abdij heeft gebracht is er de oorzaak van, dat er zo'n massa volk bij de abdij poort staat. Onmiddellijk wordt door de burgemeesters een onderzoek ingesteld, maar het blijkt dat er niets van waar is. De secretaris van de bisschop wordt door de bur gemeesters ondervraagd, maar ook hij verklaart, dat er geen vreemde soldaten in de abdij zijn. Om de burgers gerust te stellen, en om oproer te voorkomen, gaan tussen negen en tien uur de beide burgemeesters, de baljuw, de secretaris, de pensionaris en drie leden van de Schutterij naar de abdij. Zij eisen toegang tot alle gebouwen, maar zij kunnen niets verdachts ontdekken. De burgers zijn tevreden gesteld en iedereen gaat aan zijn werk. Een nieuw oproer wordt hiermee geluk kig voorkomen. Het is te begrijpen, dat de Hervormden in Middel burg zich niet met het besluit van de Landvoog des kunnen verenigen, vooral nu hun aantal de laatste tijd zo is uitgebreid. Zelfs is er al een gere gelde kerkeraad gevormd met Gelein Jansz. d'Hoome als predikant en een voorzanger tot 'opheffing der Psalmen'. De 7e september bezoekt deze kerkeraad de magi straat op het stadhuis om deze te verzoeken 's zondags in een kerk godsdienstoefening te mogen houden. Hun verzoek werd echter niet toegestaan op grond van het schrijven van de Landvoogdes in Brussel. Na langdurige onderhandelingen wordt de aanhangers der 'nye leer' hel gebruik van een schuur toegestaan, die op een stuk land buiten de Zuid-dampoort staat en aan drie kan ten door water wordt ingesloten. Tevens zal tij dens de godsdienstoefeningen in de schuur één van de burgemeesters met een wacht op post staan om hen tegen overlast te beschermen. De andere burgemeester zou dan binnen de stad voor de veiligheid van de roomse priesters zorgen. Het is voor de Hervormden een grote teleurstel ling dat zij de pas in gebruik genomen kerken weer aan de moederkerk moeten afstaan, maar zij berusten er in omdat zij nu toch de beschikking hebben gekregen over een plaats waar zij in vrede kunnen vergaderen. En ook al moet de gemeente in een schuur samenkomen, de Heere was kenne lijk in het midden. Die oude schuur was een oase in het midden van de strijd. Is de schuur bijna te klein om de mensen te bevat ten, die elke zondag naar de kerk komen, dit is vooral het geval wanneer er gewezen roomse geestelijken preken. Op een zondag is het buitengewoon druk in de schuur en zelfs roomsgezinden zijn gekomen om Bernardus, de gewezen pastoor van Biggekerke te horen preken. Tijdens deze kerkdienst zweert broeder Bernardus openlijk zijn priesterschap af en ten aanschouwe van de gehele gemeente werpt hij zijn brevier van zich. Ook de bekende Petrus Datheen heeft één keer in deze schuur ge preekt. HOOFDSTUK 14 IN „DE GOUDEN LEEUW" In het bekende huis in de Langedelft „de Gouden Leeuw" vinden we een gezelschap van veel bekende personen. Ook lange Hans en Antoni Willems, de voormalige kloosterbroeder, en die nu schoolmeester voor de Hervormden is, zijn aanwezig. Het is stil in het grote vertrek. Zwijgend zitten de gasten bijeen. Er is heel wat gebeurd sinds lange Hans op de 30e juni in de vroege mor gen de klopper liet vallen op de zware eikenhou ten deur van het deftige huis „de Gouden Leeuw" van de heer van der Meersch. Dat was vier maan den geleden. Nu heerst er rouw in het deftige huis, want vrouwe van der Meersch heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Na de val met de huif kar na afloop van de hagepreek in de duinen van Dishoek was zij ziek geworden. De goede zorgen van de heelmeester Pieter Lambrechts hebben niet mogen baten. De Heere had in Zijn wijsheid iets beters voor haar beschikt. Ondanks de hevige lichaamspijnen mocht zij getuigen van de liefde Gods in Christus en van de hoop die in haar was. Vrouwe van der Meersch kon sterven, want het sterven betekende voor haar de eeuwige zalig heid. O, wat was het haar een wonder, dat de Heere haar als een brandhout uit het vuur had gerukt, daar er toch zovele duizenden onwetend zuchten onder het diensthuis van Rome. Eindelijk, nog betrekkelijk onverwacht, was de zware slag gevallen. Het was de heer van der Meersch en haar oude vader, de heer Haeck droef te moede, maar zij misgunden de geliefde dode haar geluk niet. Het had ook niet aan deelneming ontbroken. Velen hadden tranen in de ogen toen het stoffelijk overschot was uitgedragen naar het graf en met snikkende stemmen hadden zij gezongen: Als gras en hooy is hier des menschen leven; Die heerlick bloeyt, zijnd' een wijle verheven. Als een schoone bloeme staand op dat velt; Maer als de wint eenmaal daerover drijvet Zij vergaet haest, soodat niet langer blijvet Haer plaetse. daer se voormaels was gestelt. Maar hoe vertroostend was daarop gevolgd: Maer Gots barmhertighyt sal eeuwigh dueren Hen die Hem vreesen en tot elcker uren Over kints kint blijjt Sijn gerechtigheyt Dien, die Sijn bondt houden sonder ajwijcken Die Sijnen wille steeds doen desgelijcken. Uyt's herten grondt met alle vlijtigheyt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 5