De Grevelingen, heel veel meer en tot nog toe gratis In memoriam Christiaan Willem Jacques Geerts f Expositie Galerie De Vloeiplanke Oeitgendag druk bezocht Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Orgelconcert te Dreischor Ophalen oud papier No. 6118 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 OOLTGENSPLAAT - Na rond het middaguur op don derdag 16 juli 1992 te zijn opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam, is aldaar enkele uren later overleden, de heer C. W. J. Geerts, echtgenoot van mevrouw M. L. Geerts-Quispel, wonende Voorstraat 3, 3257 BC Ooltgenspiaat. Met de heer Geerts is een veelzijdig en behulpzaam mens heengegaan, die niet alleen zijn arbeid had in het onderwijs maar zich op velerlei terrein bezighield en zich verdienstelijk maakte voor de dorpsgemeenschap. Zijn heengaan wordt dan ook alom betreurd. Ridder in de Orde van Oranje Nassau Christiaan Willem Jacques Geerts werd op 1 juli 1921 te Oudenbosch (N.Br.) geboren en heeft dus de leeftijd van 71 jaar bereikt. Na zijn lagere en hogere opleiding volgde zijn benoeming als onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Stel- lendam en later te Den Bommel. Vervol gens werd hij door de Gemeenteraad van Ooltgenspiaat benoemd als Hoofd van de O.L.S. no. II te Langstraat en later tot Hoofd van de O.L.S. no. I te Oolt genspiaat. Wegens gezondheidsredenen (hartope ratie in 1980) ging de heer Geerts op 15 mei 1981 met vervroegd pensioen. Op genoemde datum werd op de ouder avond van 'De Bijenkorf afscheid van hem genomen. De heer W. M. van der Harst, burge meester van Oostflakkee zei toen, dat de heer Geerts zich als een echte Platenaar had opgesteld en zich voor de dorpsge meenschap zeer verdienstelijk had ge maakt. Na zijn aftreden heeft de heer Geerts, samen met zijn vrouw, zich niet terugge trokken maar, waar mogelijk, zich op een breed terrein bewogen als bestuur der en adviseur in diverse verenigingen en bij bijzondere gebeurtenissen. Dat deed hij nog tot op de dag van van daag. In het jaar van zijn vervroegd pensioen, 1981, werd hij tweemaal onderscheiden. Op Koninginnedag werd de heer Geerts door de Middenstandvereniging uitgeroe pen tot 'de man van het jaar' en op 19 december werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 1981 was hij ook aktief met de herdenking van '500 jaar St. Adolfsland'. Diverse funkties Er zijn nog veel funkties op te noemen die de heer Geerts heeft bekleed en van een aantal was hij nog aktief bezig. Hij was mede-oprichter van de Stichting Zwembad 'De Singel'; 23 jaar lang voor zitter van de Vereniging E.H.B.O. en 25 jaar bestuurslid van de Rode Kruis Kolonne en tevens kolonne-comman- dant; bestuurslid van het Burgemeester W. M. v. d. Harst Tamboer- en Trompet terkorps; heeft zitting gehad in het bestuur Jeugdwerk Oostflakkee en de Padvinderij; voorzitter van de Vereni ging Volksonderwijs; secretaris van de Ouderenbond van Ambtenaren, afde ling Goeree-Overflakkee; comitélid van Smederij-Museum Piet Kamp en van de Stichting Promotie Oostflakkee; samen met zijn vrouw beheerder van een Schoolbibliotheek te Oude Tonge. Voorts gaf hij dikwijls zijn medewerking door zitting te nemen in comité's bij jubilea, herdenkingen, festiviteiten en het orga niseren van koliekten. Kortom, de heer Geerts was een promotor in velerlei opzicht. Met zijn vrouw was hij een trouwe bezoeker van diverse vergaderin gen en gaf, waar nodig, zijn visie bij de behandeling van de agenda. Naast het zware verlies voor zijn vrouw, dochter en schoonzoon, is het heengaan van de heer Geerts ook voor de dorpsge meenschap van Ooltgenspiaat en om streken een groot gemis. Zijn inzet en hartelijkheid zal zeker, met weemoed en waardering, in dankbare herinnering voor het vele dat hij heeft gegeven blij ven voortleven. De crematie heeft plaats gehad heden dinsdag 21 juli om 15.30 uur in het cre matorium, Maeterlinckweg 101 te Rotter dam-Zuid. Hieraan voorafgaande had er een dienst van Woord, Gebed en Gedachtenis plaats om 13.30 uur in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Momenteel is in galerie De Vloeiplanke, op de Markt in Goedereede, een prach tige expositie van Kobi van der Kooi-van Dellen uit Oostvoome te bezichtigen. Over haar werk en haar manier van werken zegt zij het volgende: Als ik start, heb ik geen vooropgezet plan. Meer een uitgangspunt, vaak iets uit de natuur. Het kan het element groei- kracht zijn of b.v. een bepaalde sfeer zijn. Het komt ook voor dat ik iets wil doen rond een objekt trouvé, een steen of een schelp bijvoorbeeld. Gekombineerd met beeldende midde len als verf, riet of klei probeer ik een gedicht te maken zonder woorden. Lichtvoetige vormen komen de laatste tijd steeds vaker voor - ze roepen gedachten op aan steltlopers. Er is een sfeer van kustgebieden - wellicht onbe wust een echo van mijn leven altijd vlak bij zee. Tegelijk is er een onderstroom van kwetsbaarheid en bescherming - de verwondering, die me bevangt bij het zien van een neerstrijkende vogel, een takje met een boeiende vorm, een prille hosta-spruit, zal die steeds terugkomen - blijven al die vormen deel van ons leven? Kan ik er iets van vasthouden, oppakken?! Naast mijn 'maakwerk' ben ik krea- docente aan de V.U. te Hellevoetsluis en de Stichting 'Het Dorpshuis' te Oost- voorne. Kobi van der Kooi-van Dellen volgde een opleiding voor ilustratie en reklame- tekenen aan de Famous Artists Schools in de U.S.A. En voorts tekenen L.O./ handenarbeid L.O.; handvaardigheid M.O. aan de Nuts-academie te Rotter dam, Vrije Academie Den Haag, o.a. in 1991. Ze exposeerde o.a. reeds op de Antillen, Rotterdam, Brielle, Hellevoetsluis, Mid delharnis en Spijkenisse. Afscheidsdienst ds. W. J. V. d. Hoek van de Gereformeerde Kerk te Middelharnis Afgelopen zondag 19 juli 1992 heeft ds. W. J. V. d. Hoek afscheid genomen als predikant van de Gereformeerde Kerk te Middelharnis. Op 14 september 1986 is hij bevestigd als predikant en heeft zijn intrede gedaan in deze gemeente. Nu was dan het moment, dat hij af scheid nam van zijn gemeente om te ver trekken naar de Gereformeerde Kerk te Sneek. Het thema van deze dienst was 'Vreugde en vrede in uw geloof. Voorafgaand aan de overdenking werd gelezen uit Gen. 2:18-25 en Rom. 15:1-13. In zijn preek keek ds. v. d. Hoek terug op de periode waarin hij voorganger te Middelharnis was. In de afgelopen periode heeft hij de gemeente proberen mee te geven, dat God via zijn zoon Jezus Christus in liefde naar ons omziet. Hoe verschillend wij ook zijn en den ken; alles komt samen bij het lichaam van Christus, die voor ons gestorven is. Op 23 augustus doet ds. v. d. Hoek zijn intrede in Sneek. OUDDORP heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. IJssel. MELISSANT heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. R. Kattenberg van Arn hem. HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur ds. W. Harinck van Kapelle- Biezelinge. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waar denburg. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. IJssel. Beiaardconcert te Goedereede, zaterdag 25 juli a.s. De reeks zomerconcerten op de beiaard van Goedereede zal op zaterdag 25 juli a.s. vervolgd worden met een bespeling door Goerees' vaste beiaardier, de heer Jan Bezuijen uit Ouddorp. Jan Bezuijen, zoon van Simon, kreeg de liefde voor muziek al van huis uit mee. Binnen het ouderlijk gezin werd veel en enthousiast orgel gespeeld en werd de grondslag gelegd voor de muzikale aspi raties van Jan. Naast zijn werk (hij is timmerman restaurateur bij de firma Huurman uit Delft) is hij organist, dirigent van enkele koren en Goerees' beiaardier. Toen in 1978 de restauratie van de Goe- reese toren klaar was en er een carillon werd geïnstalleerd, moest er een bespe ler worden gevonden en Jan was graag bereid dat te doen en een gedegen studie te gaan volgen aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort. Hij be haalde in 1984 zijn diploma met hoge waardering voor improvisatie. Naast regelmatige bespelingen van het Goereese carillon gaf Jan ook op tal van andere plaatsen concerten. De bespeling van a.s. zaterdag zal een open karakter hebben. Het publiek krijgt deze middag de gelegenheid om ■-agen te stellen en kinderen mogen uit de muziekboeken hun keuze maken. Graag vertelt Jan iets over de werking van het carillon, maar ook over de twee prachtige oude klokken die al eeuwen in de toren hangen. Op deze manier pro beert Jan tijdens zijn bespeling een brug te slaan tussen carillon, beiaardier en publiek. Tijdens de bespeling is het mogelijk het in de toren gevestigde museum te be zichtigen en de toren te beklimmen, dit tegen een geringe vergoeding. De bespeling en presentatie door bei aardier Jan Bezuijen vindt plaats tussen 4 en 5 uur 's middags. Op donderdag 23 juli a.s. geeft de orge list Dirk Jansz. Zwart de tweede orgelbe speling van dit seizoen in de Hervormde Kerk te Dreischor. Het programma bestaat dan uit werken van Vivaldi, Krebs, Handel, Wesley, Mendelssohn en anderen. De aanvang is om 20.00 uur. Gift Rabobank Nieuwe Tonge aan de Gem. Zangver. 'Apollo' Het bestuur van bovengenoemde bank heeft aan genoemde vereniging 45 nieu we studiekaften voor het opbergen van de muziekstukken geschonken, waar voor de vereniging deze bank zeer erkentelijk is. Ook een woord van dank aan de mede werker, de heer Van der Welle voor zijn bemoeienissen in deze is op zijn plaats. Gem. Zangver. 'Apollo' Oeltgendag 1992. Bij prachtig braderie weer, niet te warm en droog, werd zater dag jl. de jaarlijkse braderiedag in Ooltgenspiaat gehouden. Van heinde en ver waren mensen toege stroomd, die het anders zo rustige dorp bevolkten. Aan de rand van het dorp konden de auto's worden geparkeerd, die werkelijk bumper aan bumper stonden. Oeltgendag had veel te bieden, waarbij de kleintjes zeker niet vergeten waren. Er liep een clown rond en ook de kinde ren konden worden geschminkt. Bootjes en water oefenen altijd aantrek kingskracht op kinderen uit; de model- bootver. had dan ook aan belangstelling geen gebrek. Ook werden de kinderen vermaakt d.m.v. muziek waarbij natuur lijk handen en voeten werden gebruikt. Al met al kunnen de organisatoren op een geslaagde Oeltgendag terugzien. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 17 juli 1992 Doré gewone ƒ0,14 - ƒ0,39. Doré bonken ƒ0,10. Doré drielingen ƒ0,10 - 0,11. Doré kriel 1,28 - 1,31. Première gewone ƒ0,19 - ƒ0,24. Pre mière bonken ƒ0,45. Première drielin gen 0,10. Première kriel 1,36. Gloria gewone ƒ0,15 - ƒ0,26. Gloria bonken ƒ0,40 -ƒ0,47. Gloria drielingen 0,11 - ƒ0,12. Eigenheimers gewone ƒ0,30 - ƒ0,41. Bildstar gewone ƒ0,44 - ƒ0,48. Bintjes gewone 0,23. Bintjes drielingen ƒ0,08. Bintjes kriel ƒ1,35. Aardappel prijs per kilogram. Aanvier: 480 ton. Raad van Bestuur Grevelingen in principe akkoord met toekomstige parkeerbelasting „De Grevelingen, heel veel meer" is uit de bus gekomen als de beste slagzin voor het unieke natuur- en recreatiegebied van de Grevelingen, zo kon de technisch voorzitter van het natuur- en recreatieschap De Grevelingen, de heer J. Hoek van Dijke, in de laatst gehouden vergadering van de Raad van Bestuur van het schap meedelen. De openbare recreatieve voorzieningen die het Grevelingenmeer te bieden heeft zijn tot nog toe gratis maar dat zal niet zo kunnen blijven. In de nabije toekomst zal van de gebruikers van de Greve lingen een bescheiden bijdrage worden gevraagd in de vorm van parkeerbe lasting op bepaalde plaatsen. Me^ meer voor niets De kosten van beheer en onderhoud van de Grevelingen worden gedragen door het rijk, de provincies Zeeland en Zuid- Holland en de gemeenten van Schou wen en Duiveland en Goeree-Over flakkee. Samen vormen zij het Greve- lingenschap. Het Grevelingenschap ziet zich ge plaatst voor stijgende prijzen door de algemene inflatie en de financiële situa tie van het schap zal verder waarschijn lijk nadelig worden beïnvloed door het feit dat het rijk bezig is uit het Grevelin genschap te treden. Hoewel uittreding van het rijk nu geheel onverwacht komt voor het bestuur van het Grevelingen schap, gaf staatssecretaris Gabor van landbouw begin 1991 in een brief aan het schapsbestuur te verstaan dat het Grevelingenschap middelen in de ex ploitatie moet zien te vinden om in de toekomst het financiële hoofd boven water te houden. Met vermoedelijk minder inkomsten en meer uitgaven voor ogen legde het dage lijks bestuur van het Grevelingenschap aan de raad van bestuur een Nota Financiële Perspektieven voor waarin mogelijke bezuinigingen en mogelijke inkomsten uit het heffen van tarieven voor het gebruik van het Grevelingenge- bied werden aangegeven. De heer Hoek van Dijke noemde het een belangrijke discussienota en wilde graag de mening van de raad van bestuur over de voorgestelde hoofdlijnen van de nota horen. Profijtbeginsel De gemeente Dirksland verklaarde bij monde van de heer Van Nieuwenhuij- zen zich te kunnen vinden in het profijt beginsel maar: de eigen bevolking dient daarbij te worden ontzien. Zo moeten volgens de gemeente Dirks land zeker de Slikken van Flakkee gratis toegankelijk blijven. De heer Van Nieuwenhuijzen bracht ideeën voor bezuinigingen naar voren die nogal vérgaand waren. Zo dacht hij bijvoorbeeld aan het opheffen van het bezoekerscentrum De Punt in Ouddorp en het volledig omgooien van het beheer van de Slikken. Een nog te bouwen watersportcentrum wou hij laten draai en en hij dacht aan uitbreiding van recreatiewoningen vanwege de op brengst van de erfpacht. MELISSANT Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag vroegtij dig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Burgemeester Van Velzen van Goede reede stelde zich op het standpunt dat voor het verwerven van meer inkomsten er niet aan te ontkomen valt dat de gebruiker meebetaalt aan de toeristische voorzieningen. „Hier gebeurt alles nog gratis" zei de heer Van Velzen. „Overal elders wordt betaald". In bezuinigingen door minder toezicht zag de heer Van Velzen niets. „Ik denk dat we dan verkeerd bezig zijn. We moe ten zelf als Grevelingenschap toezicht houden, anders komt er niets van te recht. Want we weten het: er is geen politiepersoneel". Ook burgemeester De Vos van Oostflak kee achtte het invoeren van tarieven onontkoombaar. Hij onderschreef het standpunt van burgemeester Van Velzen aangaande het toezicht in het Grevelin- gengebied. De heer De Vos drong er op aan dat het lange-termijn-beleid van het Grevelingenschap zo mogelijk wordt afgestemd op het beleid van het Ha- ringvlietschap. De heer Willems van het Zeeuws Land schap vroeg zich af welke gevolgen min der toezicht zou hebben voor de natuur en zag helemaal niets in het voorstel van de heer Van Nieuwenhuijzen tot uitbrei ding van recreatiewoningen. De heer Willems vreesde dat bij de bezuinigin gen die in de nota werden aangedragen de natuurwaarden ernstig in het ge drang zullen komen, hetgeen strijdig is met de beleidsuitgangspunten van het Grevelingenschap. In het algemeen was de raad van bestuur tegen vermindering van toezicht; men liet weten dat het meer gezocht moest worden in de invoering van - toch nog lage - tarieven. „De tarieven zijn aan de voorzichtige kant" en „we moeten niet te moeilijk doen over een paar gulden" klonk uit de vergadering. Wethouder mevrouw Van Eck-Knape van de gemeente Middelharnis rea geerde op de suggestie van Van Nieu wenhuijzen: ,Aan de uitbreiding van recreatiewoningen moeten we zeker niet beginnen. Het is al jammer dat zo'n groot stuk dat met geld van alle Neder landers is gerealiseerd niet meer toegan kelijk is voor alle Nederlanders". Even tuele uitbreiding van Port Zélande zou volgens mevrouw Van Eek voor het Gre- COMEU Grevelingenmeer: parkeerbelasting voor boten gepland voor 1994 velingenschap weinig profijt geven: „De leges en de onroerend-goed-belasting gaan niet naar het Grevelingenschap". Aanpassing van de tarieven achtte me vrouw Van Eek onontkoombaar: „we zijn blij met de terughoudende tarie ven". Voor de eigen bewoners dacht mevrouw Van Eek aan seizoengebonden parkeertarieven en bepaalde parkeer- geldvrije uren, want ze wil eigen burgers die even na het werk willen gaan zwem men niet belasten voor parkeren. De bedoeling is dat de deelnemende instanties vanaf 1996 jaarlijks 2% meer gaan betalen om de inflatie bij te hou den en de begroting sluitende te krijgen. Eigenaardig dilemma Terwijl alle vertegenwoordigers in de raad van bestuur in principe akkoord gingen met invoering van het profijtbe ginsel, was het de vertegenwoordiger van het rijk die een voorbehoud maakte. Op het ministerie van landbouw is een discussie over het profijtbeginsel en de vraag is of je door het invoeren van tarie ven voor gebruikers een drempel op mag werpen voor voorzieningen waaraan het rijk fors heeft bijgedragen. Op zichzelf een terechte vraag waarmee het dagelijks bestuur van de Grevelin gen van harte instemde maar die in dit geval toch wel een beetje vreemd werd gevonden na de brief van februari 1991 waarin het ministerie van landbouw zelf aangeeft dat het Grevelingenschap fi nanciële ruimte moet zien te vinden in de exploitatie. Het voorbehoud van de rijksvertegen- woordiger was waarschijnlijk niet nodig geweest als in een vroeger stadium over leg tussen rijk en Grevelingenschap had plaatsgevonden. De heer Hoek van Dijke zei het te betreuren dat het ministerie van land bouw geen kontakt met het Grevelin genschap heeft gezocht om over uit treding van het rijk en decentralisatie van taken te praten. Er zal alsnog een gesprek met de staats secretaris plaatsvinden en dan zal ach teraf wellicht blijken dat het voorbe houd van het rijk t.a.v. de financiële nota niet nodig was geweest. Inmiddels heeft de raad van bestuur van het Grevelingenschap ingestemd met de invoering van een licht profijtbeginsel. Aan het dagelijks bestuur de taak één en ander konkreet uit te werken. Bij het invoeren van tarieven wordt uit gegaan van een groot aantal voorwaar den om er voor te zorgen dat het profijtbeginsel niet onevenredig en op verkeerde plaatsen wordt toegepast. Voor belasting komen in aanmerking toekomstige lokaties, met name - parkeren strand Grevelingendam m.i.v. seizoen 1993 na herinrichting - parkeren surflokatie Kabbelaarsbank/ Middelplaathaven bij realisering in 1995 en - 'parkeren' op vrije ligplaatsen in havens en aan steigers m.i.v. 1994. Hoewel nog niet alles in konkreto is beslist lijkt één ding wel zeker: de Greve lingen biedt heel veel meer, maar niet altijd geheel grafis meer. Voor lopkwaliten. goede service en voordelige prijion. FOTO - FILM - REPORTAQE - VIDEO - COMPUTEFI C3 C=3 C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO 35 - MoletJweg 4 - Ouddorp - Teletoon 10)878) 16 12 ari 21 20 Filiaal Renesse: Printshop - Hogezoom 172 - Teletoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsöljk: Westkrakeelsiraal 8-Sommelsdijk - Teletoon 101870) 8 61

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1