Leerlingen LTS-Middelharnis winnen 1e en 3e prijs in wedstrijd bouwtecliniel( tussen 15 LBO-scliolen Diploma-uitreiking Land- en Tuinbouwschool Sommelsdijk Wat brengt de tweede zomerhelft? Predikbeurten Jaar '91 recorddrukte voor Reddingsbrigade Natuurwandeling in Ouddorp Weerpraatje de juiste taxatie... Cursus theologische vorming gemeenteleden Middelharnis Opbrengst koilekte Sponsorloop: 1.200,- voor het Rode Kruis De Oeitgendag braderie nog groter dan in voorgaande jaren De jongelui met hun ingelijste oorkonde. Kees Appel (2e v.l.n.r. J. W. de Geus. G. 't In 1991 is door het bestuur van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB-Waterweggebied) in samenwer king met de NVOB-afdelingen in de Rijnmond en op de Zuid-Hollandse eilanden een jaarlijkse prijs ingesteld voor de best afgestudeerde leerlingen van de afdeling bouwtechniek (timmeren c.q. metselen). Elke school vaardigt de beste timmer- en/of metselleerling af naar de eindronde. De eindbeoordeling vindt plaats in de opleidingswerkplaats in Rotterdam in de vorm van een te maken proefwerkstuk dat door Rijnmond-Bouw wordt vastgesteld. Vorig jaar heeft Middelharnis niet deelgenomen aan deze wedstrijd. Dit jaar echter wel en naar later bleek, met veel succes. Nadat de beste leerlingen timmeren en metselen van 15 LBO-scholen in het Waterweggebied drie lange dagen hard hadden gewerkt aan hun proefwerkstuk, was de voldoening groot voor de mannen van de LTS in Mid- van links) en Come Tanis (2e van rechts), en hun leraren Mannetje en F. v. d. Waart. delharnis toen Corné Tanis uit Ouddorp werd uitgeroe pen tot de beste leerlingen timmeren van 1992 en Kees Appel uit Middelharnis de derde prijs veroverde in de categorie beste leerling metselen. De beloning bestond naast een oorkonde uit een bedrag van 500,- voor de 1 e prijs en een bedrag van 250,- voor de derde prijs. Voor de school is er alleen de eer, maar dat is voor Mid delharnis ook genoeg. Het bereikte resultaat is voor de school weer eens een bewijs dat de opleiding bouwtech niek op Goeree-Overflakkee zich beslist kan meten met de concurrentie. Voor de leraren is het een geweldige opsteker. Jarenlang hebben zij zich ingespannen om bij de tijd te blijven en goed onderwijs te geven. Met de Flak- keese aannemers werden uitstekende relaties opge bouwd. Het moet alle betrokkenen tot voldoening stemmen dat in een vergelijking met 14 andere scholen in het hele Waterweggebied de leerlingen uit Middelharnis zo goed voor de dag komen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst werden op donderdag 2 juli jl. de diploma's uitgereikt aan de leerlin gen van het A.O.C. Zeeland e.o. te Sommelsdijk. Dit jaar voor het eerst is er ook iemand geslaagd afkomstig van Tholen, name lijk Mare Nelisse uit Sint Maartens dijk. Sinds de Philipsdam is geopend komen er jaarlijks ook een aantal leerlingen van Sint Philipsland en Tholen naar de Land- en Tuinbouwschool te Sommels dijk, op dit moment zijn dat er al 8. Bij het overhandigen van de diploma's was er voor elke leerling een persoonlijk woord. Dit bracht een aantal leerlingen op het idee om spontaan ook de leer krachten afzonderlijk naar voren te halen en toe te spreken. De algemene tendens was dat, met hier en daar een kritische noot, de leerlingen en leer krachten 4 jaar lang op een goede en ple zierige wijze met elkaar zijn omge gaan. Van de 39 geslaagde kandidaten zijn er 37 die één of meer vakken op C-niveau hebben afgelegd en 8 leerlingen hebben één of meer vakken op D-niveau afge legd. Teunis Aleman uit Ouddorp heeft zelfs 4 vakken op D-niveau en is dus met een diploma gelijkwaardig aan het MAVO van school gegaan. Een groot aantal leerlingen stroomt door naar het Middelbaar Beroeps Onderwijs: 13 leerlingen gaan naar de Middelbare Agrarische School, 5 leer lingen gaan naar het Middelbaar Dienst verlenend- en Gezondheidszorg Onder wijs, 2jongens gaan naarde Middelbare Technische School, 2 leerlingen gaan naar de Vooropleiding Hoger Beroeps Onderwijs en 1 jongen gaat naar de Middelbare Detailhandels School. De overige geslaagde leerlingen gaan naar het KMBO of naar een Leerling stelsel. Geslaagd zijn: Den Bommel: Nadja Baas. Dirksiand: Mario Kats, Comelis Mijn- ders. Jan Leendert Poortvliet, André in 't Veld. Herkingen: Theo Markus. Middelharnis: John Achterberg, Anita van Dam, Arjan van der Made, Erik Mouw, Rik van de Niet, Caroliene Peeman. (door J. H. Pelleboer) Hoe wij de zomer ook berekenen, over de drie volle zomermaanden, of van begin mei tot eind september, in beide gevallen wordt rond 16 juli aan de tweede helft begonnen. Het moet een topzomer worden als de tweede helft net zo zon nig en zomers zal verlopen als de eerste helft. Die eerste helft kenmerkte zich door vele hogedrukgebieden boven Scandinavië en omgeving, waardoor bij ons doorlopend winden tussen noord en oost, veel uren zon en veel mooie zomerdagen. Ook droogte. In de meimaand al een periode van bijna drie weken droogte en in noord-oost Nederland een zeer droge periode, met van 8 juni tot 12 juli (zeven weken!) in delen van Drenthe nog geen 10 mm regen. In de nacht van 13 op 14 juli kwam daar een einde aan, na een regenval van 20 tot 40 mm aldaar. Van 1 mei tot 16 juli (eerste zomerhelft) noteerden wij nu 50 zonnige terras- en stranddagen. Dat waren er verleden jaar in diezelfde periode 22. Dat komt ook goed tot uiting in het zwembadbezoek, dat dit jaar tot half juli veel groter was dan verleden jaar. Door veel hogedruk bij Schotiand en Scandinavië kenmerkte zich de voorzo mer in landen als Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal als te koel met veel regen. Daar is inmiddels verandering in gekomen. Deze week in Zuid-Spanje maxima even boven de 40 graden. Hebben wij nu in de eerste zomerhelft al ruim twintig zomerse dagen boven de 25 graden genoteerd, in slechte zomers worden er over de hele zomerperiode nog geen tien van deze warme dagen gemeten. Het laatste in 1977, met maar zes echte warme dagen. De tweede zomerhelft begint voorzichtig; in september zul len wij het eindcijfer kennen. Nieuwe Tonge: Kees van Alphen, Michel van Alphen, Diana Meinster, Wouter Nelisse. Nieuwerkerk: Mario Brouwer, Erik Goe- degebure, Erwin Kleemans. Ooltgensplaat: Addie Bakker, Roshni van de Ree. Oosterland: Leendert van Buren, Jan van der Maas. Ouddorp: Teunis Aleman, Nico Hoek, Adri van Koppen, Merijn Louis, Teun Luime, Mariëlle Verhage. Oude Tonge: Hans Bezemer, Bianca Huyskens, Wilfred Zalme. Scharendijke: Grada Vaes. Sommelsdijk: Huibert Groeneveld, Jolanda Jordaan, Erik van Leeuwen. Sint Maartensdijk: Mare Nelisse. Stad aan 't Haringvliet: Pieter Arens- man, Nico Vogelaar. in het doolhof van prijskaartjes Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Bijbelse lijnen en verbanden ontdek ken, ethische vragen doordenken, meer te weten komen over diverse sekten en stromingen, je verdiepen in bepaalde perioden uit de kerkgeschiedenis, je oefenen in pastorale vaardigheden... Zomaar enkele aspekten van de 3-jarige cursus theologische vorming gemeente leden, die binnenkort in Middelharnis weer van start gaat. Ook u/jij kunt eraan deelnemen welke vooropleiding u ook hebt of mist en tot wat voor kerkgenootschap u ook be hoort. Velen uit de regio gingen u voor. Dit jaar zet u de stap? De cursus wordt eens per twee weken gegeven op zaterdagochtend van 9.30- 12.45 uur in gebouw 'de Hoeksteen' (nabij de Grote Kerk). De kosten bedragen 225,-. Eerstejaars cursisten moeten rekenen op aanschaf- kosten studiemateriaal (ong. 150,-). D.V zaterdagmorgen 5 september a.s. zal er een oriëntatie- en kennismakings ochtend worden gehouden. Aanvang 9.30 uur. Ieder is van harte welkom! (Overige data 12/9, 26/9 enz.). De cursus wordt landelijk georgani seerd door de Ned. Herv. Kerk en de Geref Kerken in Nederland. In Middel harnis stoelt hij evenals bijv. in Zeist en Harderwijk op geref grondslag. De docenten komen uit de kring van de Geref Bond in de Ned. Herv. Kerk. Zij doceren de volgende vakken: O.T. (ds. G. C. de Jong, Sliedrecht), N.T. (drs. A. v. Zondag 19 juli 1992 OUDDORP Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 en 11.00 uur ds. D. Heemskerk en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. D. Heemskerk. Woens dag 22 juli: 19.30 uur ds. D. Heems kerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. A. V. d. Deyl en 18.30 uur kand. G. M. Franke Doopsgez. Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 17.00 en 18.45 uur ds. T. C. de Leeuw, Oud-Alblas. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, H.C. Zondag 41 Ger. Kerk 10.00 uur dhr. J. Seele en 18.30 uur ds. A. v. d. Deyl. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. den Boer, Alblasserdam en 18.00 uur kand. G. A. van Ginkel, Maartensdijk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. H. Blom, Huizen Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. A. Kastelein, bediening Heilige Doop Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJs- sel en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Cden Toom en 18.00 uur ds. A. de Lange Lukaskapel HDG 10.15 uur ads. K. Exalto, Benthuizen Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Boeijinga-Alders Herv. 'Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. W. Westland Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. P. Boiten Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 15.00 uur (afscheid) ds. W. J. v. d. Hoek Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur ds. P. van Gurp Christengemeente Vrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur Evang. R. Pieper. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bedie ning Heilige Doop. Donderdag 23 juli: 15.00 uur huwelijksbevestiging van Eelco Kabos en Ineke van der Wekken door ds. A. Belder Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Volle Evangelie Gemeente (Tonisseweg) Trencon 10.00 uur J. v. d. Meer. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur onbekend en 18.00 uur ds. K Exalto Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur drs. M. J. C. Burema en 18.00 uur drs. H. Kamphuis. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Arkeraats, Hardinxveld en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Fey en 18.00 uur dhr. A. v. d. Schee. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur kand. P. D. Spies, Middelburg en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K Baas en 18.00 uur drs. A. C. Fey. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J.G.vanLoon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNAL/!VND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. C. Meeuse, H.C. Zondag 12. Zaterdag 18 juli 1992: 19.00 tot 19.40 uur korte zang- dienst met korte meditatie door ds. W. C. Meeuse Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. IJssel. MELISSANT dinsdagavond 7.30 uur ds. R. Kattenberg van Arnhem. STAD AAN 't HARINGVLIET De gehouden koilekte ten bate van het Epilepsiefonds 'de Macht van het kleine' heeft in ons dorp 977,70 opgebracht waarvoor we de gevers en kollektanten hartelijk danken. d. Ploeg, Goes), Kerkgeschiedenis (drs. K Exalto, Benthuizen), Dogmatiek (ds. W. Wesdand, Middelharnis), Ethiek (ds. D. Dekker, H. I. Ambacht), Praktische theologie (drs. W. C. Meeuse, Sint Anna- land) en Apostolaat en oecumenica (nog onbekend). Meer inlichtingen worden graag ver strekt door de cursusleider, ds. G. C. de Jong, tel. (01840) 2 09 71 of door ds. D. Dekker, tel. (01858) 160 68. Wellicht kan uw eigen predikant u de namen noemen van gemeenteleden, die reeds aan de cursus deelname of nog deelnemen. De vorig jaar uit de twee bestaande red dingsmaatschappijen gevormde Kon. Ned. Redding Maatschappij (KNRM) heeft het in het eerste jaar van haar bestaan bijzonder druk gehad, zo laat het jaarverslag 1991 weten. De redding boten voeren 926 keer uit tegen 813 keer in het jaar daarvoor, met resp. 1670 en 1355 ongeluksvogels die behouden aan land werden gebracht. De KNRM be heert van noord tot zuid 36 reddingsta tions met 50 reddingboten die door 450 vrijwilligers worden bemand. Direkteur is dhr. S. E. Wiebenga. De Maatschappij wordt uitsluitend door vrijwillige bijdragen in stand gehouden, de gevers daarvan heten in het KNRM jargon 'redders aan de wal' te zijn. In het voorwoord bij het jaarverslag '91 herinnert dir. Wiebenga eraan dat het reddingswerk weliswaar mooi-, maar soms ook teleurstellend en dramatisch kan zijn. De manschappen blijven goed gemotiveerd en ook onder de nieuwe vlag varen ze snel en betrouwbaar. We knipten, voor de sfeer, wat reddings rapporten uit Stellendam en Ouddorp: Balancerend op de kiel Stellendam - 15 april 1991 - wind: N 3 Reddingboten worden in de meeste gevallen buiten kantoortijden gealar meerd. Toch hoor je hierover nooit een redder kalgen. Als achteraf echter blijkt dat het loze meldingen zijn geweest, is dat wel slecht voor het humeur. De melding van kustwacht Ouddorpa om 05.40 uur was niet loos. Er zat een jacht vast bij de Kwade Hoek. Toen De Zeemanspot arriveerde bleek het water al zo ver gevallen te zijn dat het jacht onmogelijk zonder schade losge trokken kon worden. Er werd daarom afgesproken bij het eerstvolgende hoog water terug te komen. Om 13.45 uur keerde De Zeemanspot terug. Er werd een broek om het jacht gelegd (d.w.z. de sleeptros werd hele maal rond het jacht vastgemaakt). Daar bij bleek dat het jacht balanceerde op de kiel. Een gevaarlijke situatie, want het schip kon door een onverwachte bewe ging opzij vallen. Ondanks de waarschuwingen van red- dingbootschipper Koese, liepen twee opvarenden van het jacht toch naar één kant, waardoor het jacht omviel. De eigenaar van het schip liep daarbij een beenwond op, die aan boord van de red- dingboot behandeld werd. Voor de zekerheid werd een arts naar de lig plaats van de reddingboot geroepen, waar het slachtoffer heen gebracht werd alvorens het jacht werd losgetrokken. Gelukkig vielen de verwondingen mee. De reddingboot keerde terug naar de Kwade Hoek, waar zij het jacht in korte tijd vlot sleepte. Om 15.30 uur werd afgemeerd aan de steiger. In de wind in de storm Stellendam - 19 november 1991 - wind: NO 8 Op marifoonkanaal 16 riep het jacht'In de wind' om hulp. Kustwacht Ouddorp ving de melding op en alarmeerde direkt de reddingbootbemanning van Stellen dam. Het was kwart over vier in de mid dag toen de reddingboot losgooide van de steiger. In het Slijkgat stond een vliegende ebstroom, mede door het spuien van de Haringvlietsluizen. Het jacht werd ontdekt op de Bollen van Goeree nabij de boei BG 5. Omdat de branding op de Ooster verra- deriijk dichtbij was, werd het jacht eerst een stukje noordelijker gesleept, waarna het in oostelijke richting het Slijkgat kon binnenlopen. De opvarenden waren zeer ongerust en hadden reeds een paar slechte uren achter de rug. De redding bootbemanning wist ze echter moed in te spreken. De vooruitzichten op rusti ger vaarwater konden de opvarenden maar weinig bemoedigen. Pas toen ze het ergste gehad hadden klaarden ze wat op. Om kwart over acht kon de redding bootbemanning huiswaarts keren voor het avondeten. Drie in één Ouddorp - 9 juni 1991 - wind: ZW 7 Harde wind veroorzaakt tijdens het zomerseizoen nogal wat problemen bij watersporters. Is een reddingboot een maal uitgevaren, dan wordt zij regelma tig aangeroepen door schepen die eigen lijk graag hulp willen, maar het kenne lijk niet via radio of andere kanalen dur ven te vragen. De reddingboot Griend voer om 14.15 uur uit voor een surfer die zou zijn afge dreven in de buurt van Port Zélande aan de Grevelingen. Na een uur meldt de Rijkspolitie te Water dat de surfer terecht is. Op de terugweg naar Ouddorp wordt een rubberbootje opgepikt dat niet meer terug kan komen door de harde wind. Het wordt afgeleverd op zijn vertrek plaats. In het Springersdiep ontdekt de beman ning een zeilbootje aan lagerwal. De twee opvarenden vertellen dat ze al een keer omgeslagen zijn en dat de buiten boordmotor niet meer werkt. De Griend sleept het bootje terug naar Scharen dijke. De reddingboot staat net weer op de wagen in de werkhaven aan de Brou- wersdam, als een surfer komt aanlopen met de mededeling dat zijn maat met pech in de buurt van de Hompelvoet ligt. De surfer gaat mee om de weg te wijzen. Om 18.00 uur staat alles weer aan de kant. De surfer wordt ter plekke 'Redder aan de wal' gemaakt. OOLTGENSPLAAT Van 22 tot en met 26 juni j.l. werd er door het personeel, de Oudercommissie en de kinderen van de Chr. Basisschool 'De Hoeksteen" een avondvierdaagse geor ganiseerd met een sponsorloop, waar van de opbrengst bestemd werd voor het Ned. Rode Kruis. Een netto-bedrag van 1.200,- kon wor den overgemaakt naar de plaatselijke afdeling. Allen die hieraan hun medewerking hebben verleend worden namens de organisatoren en het Rode Kruis harte lijk bedankt voor het bereikte resultaat. Op woensdagavond 22 juli a.s. wordt vanuit de Gereformeerde Kerk te Oud dorp de eerste natuurwandeling van dit zomerseizoen gemaakt. Onder leiding van deskundige gidsen bezoekt men de prachtigste plekjes van het fraaie landschap, gelegen tussen schurvelingen en verscholen tussen braambossen en ander struweel. De deelnemers krijgen op een professio nele manier tekst en uitleg over de aan wezige flora en fauna. Men wordt naar plaatsen gebracht die men zelf niet mag betreden, redenen waarom deze wandeltochten de afgelo pen jaren sterk in populariteit zijn toegenomen. Geadviseerd wordt om goed schoeisel te dragen en kleding aan te passen aan de weersomstandigheden. Kinderen onder begeleiding van ouderen. Het vertrek is om 19.00 uur vanaf de kerk (ingang Dorpstienden) en duurt onge veer 2 uur. Na afloop staat de koffie of een glaasje fris gereed. De deelname is gratis. Ter bestrijding van de onkosten wordt een bijdrage in een bus bij de uitgang van de kerk zeer op prijs gesteld. De morgen, zaterdag 18 juli te houden Oeitgendag 1992 met een Braderie/Sen- satiemarkt te Ooltgensplaat zal zeker voor een ieder de moeite van een bezoek dubbel en dwars waard zijn. De Braderie is dit jaar nog groter dan in voorgaande jaren en ruim voorzien van allerlei attrakties voor jong en oud. Het streven van de Stichting 'Oeltgen', om van de braderie de grootste en inte ressantste van Zuid-West Nederiand te maken lijkt dan ook volledig geslaagd. Als het weer wil meewerken zullen weer duizenden bezoekers naar Ooltgens plaat komen om daar te genieten van het uitgebreide programma van de Oeitgen dag 1992. Er zijn nu reeds 220 kramen en stand plaatsen bezet en de inschrijvingen komen nog steeds binnen. Om een zo groot mogelijke variatie te krijgen wordt er een strenge selektie toegepast bij het toewijzen van kramen en standplaatsen. Het aantal afwijzingen is dan dit jaar ook groter dan ooit, omdat ook van de zijde van de standhouders er een grote belangstelling bestaat om deel te kun nen nemen aan deze uitzonderiijk goed georganiseerde braderie. OOLTGENSPLAAT Dhr. C.W.J.Geerts overleden Donderdagmiddag, 16 juli 1992, is in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, waar in hij in de morgenuren was opgeno men, overieden de heer C. W. J. Geerts, echtgenoot van mevrouw M. L. Geerts- Quispel en wonende Voorstraat 3, 3257 BC Ooltgensplaat. De heer Geerts die de leeftijd van 71 jaar bereikte was oud-hoofd van de Open bare Lagere Scholen te Langstraat en Ooltgensplaat en maakte zich zeer ver dienstelijk op velerlei terrein. In ons aanstaande dinsdagnummer hopen wij een uitgebreid in Memoriam op te nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 2