Wie maakt de mooiste waterfoto's in zuidelijlc Zuid-Holland Jeu des boules hoort ook een beetje in Klein Parijs Kon. Goud voor brandweer-veteraan Adrie Troost te Stellendam "MsÈmS^ Politieberichten ROMMELMARKT Goedereede erkent geen alternatieve samenlevingsvormen Verkeersomlegging wegens triathlon Dirksland Middelharnis Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten DINSDAG 14 JULI 1992 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 'Beleving van het water, dieren in en om het water'. Rond dit thema orga niseert het zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden in 1992 weer een fotowedstrijd. Doel is bij jongeren belangstelling te wekken voor de waarde van het watermilieu. De prijsuitreiking vindt plaats in het voorjaar van 1993. De beste foto's worden onder meer geplaatst in het jaarverslag van het zuiveringsschap over 1992. Het verzorgingsgebied van het zuive ringsschap kent heel verschillende wa teren. Sloten, vaarten, rivieren en ka nalen zijn wel het bekendst. Watergan gen zijn belangrijk voor recreatie, bewa- tering en ontwatering van landbouw gronden, scheepvaart en afvoer van water van steden en dorpen. In en om het water leven vele soorten planten en dieren. Het zuiveringsschap wil het water weer biologisch gezond maken. Het water moet zo goed worden dat de planten en dieren er in kunnen leven, die er van nature in thuishoren. In veel wateren is de waterkwaliteit nog niet zo goed dat dit al mogelijk is. Zuiveringsschap Het zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden heeft in het zuidelijk deel van Zuid-Holland de zorg voor de kwaliteit van het water in sloten, plas sen, singels en meren. Het gebied van het zuiveringsschap strekt zich uit van Vianen en Gorinchem in het oosten tot en met Rozenburg, Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee in het westen. In het gebied zijn drie landschapstypen te onderscheiden: de\waarden, de Hol landse eilanden en .het stedelijk gebied. De waarden zijn: de Krimpenerwaard, de Alblasserwaard en de Vijfheerenlan- den. De Hollandse eilanden zijn: IJssel- monde. Rozenburg, het Eiland van Dordrecht, de Hoeksche Waard, Voorne- Putten en Goeree-Overflakkee. De gro tere woonkernen, waaronder Rotterdam- Zuid, vormen de stedelijke gebieden. Waarden De waarden zijn ontstaan uit voormalig moerasgebied. De mens heeft het land geschikt gemaakt voor de landbouw, door dijken aan te leggen en met molens het overtollige water af te voeren. Door de lage ligging en het drassige, venige land was dit land alleen maar geschikt voor veeteelt. Om het water goed af te kunnen voeren, zijn veel sloten en vaar ten gegraven. In de venige oevers van de wateren en in het water zelf vinden we dieren die goed zijn aangepast aan de omgeving. Eilanden De eilanden hebben een heel ander karakter. Voortdurend zetten de rivieren hier zand en klei af In de loop der tijd zijn op deze wijze de eilanden ontstaan, die steeds meer aangroeiden. Tussen de eilanden stroomden de rivierarmen. De mens heeft ook hier een belangrijke ver andering veroorzaakt. Door de aanleg van een stelsel van dijken is steeds meer land op de zee veroverd. Rivierarmen zijn afgedamd. Het overtollige water wordt afgevoerd door een stelsel gegra ven watergangen. Op de eilanden vin den we uitgestrekte akkerbouwgebie den. De waterstand in de sloten is vaak erg laag en de oevers zijn steil. Toch vin den we ook hier planten en dieren in en om het water. Op de eilanden treffen we ook bijzondere watertypen aan als duin meren en brakke wateren. Hierin vin den we weer andere dieren en planten dan in de rest van het gebied. (vervolg op binnenzijde van dit blad) OUDDORP Rommelmarkt t.b.v. 'Brasband Concor dia' to. de Rabobank 'Ouddorp' op woensdag 29 juli a.s., de Ie toeristendag. Wie heeft nog wat op te ruimen, b.v. oude stoelen, kastjes, potten en pannen enz. enz. alles is welkom, u kunt alles bij ons kwijt, wij halen het graag bij u op. Bel voor meer informatie Dirk Melis sant, tussen 18.00-19.00 uur, tel. (01878) 10 21. Het bestuur Brassband Concordia. Firma Gebar Nieuwe Tonge PROFICIAT Het lijkt er op dat de meerderheid van Goerees' gemeenteraad (SGP, CDA en RPF) de PvdA fraktie niet tegemoet zal komen in diens wens dat het gemeente bestuur van Goedereede alternatieve samenlevingsvormen zou erkennen. In de donderdagavond te houden raads vergadering komt die vraag aan de orde, maar het College adviseert de raad niet met het initiatief voorstel van de soc. fraktie in te stemmen. De raadscommissie die er zich mee bezig heeft gehouden was verdeeld; VVD, PvdA en Gem.belang pleitten ervoor het eerder ingenomen standpunt (d.d. 13 oktober 1983) te herzien, terwijl SGP, CDA en RPF vertegenwoordigers het huwelijk als enige, door God gege ven samenlevingsvorm, willen blijven erkennen. Al dan niet erkenning is aktueel gewor den omdat de ambtenarenverzekering IZA van de werkgever (de gemeente) een relatieverklaring vraagt wanneer een werknemer zijn/haar partner ook bij hei IZA wil verzekeren. Slechts wanneer van een huwelijkse samenleving sprake is zal die verklaring door de gemeente Goedereede worden verstrekt. COMBi In Dirksland, dat zich in een trotse bui wel'es 'Klein Parijs' laat noemen, is zaterdagmiddag een stukje Frankrijk nagebootst. Op de jeu des boulesbaan in het Boezemplantsoen lieten Flakkeese deelnemers de ballen ketsen, een sfeertje dat werd gekompleteerd met een glas wijn en een hap stokbrood met Franse kaas, zélfs met een Deux Cheveaux tussen de geparkeerde voitures. In Frankrijk wordt het jeu des boulesspel met veel ambitie beoefend door jong en oud en de Fransen zijn vriendelijk genoeg om toeristen mee te laten spelen. Flakkeese jongeren zijn wat in de ban ge raakt van het ontspannende spel en zaterdagmiddag kenden ze de winnaar zelfs een heuse beker toe! Nee, hij zal j.l. vrijdagavond, toen de brandweerwagen hem met vrouw en kleinkinderen van huis naar 'de Rank' reed niet zélf de sirene hebben laten loeien, zó vrolijk zal 't laatste ritje hem niet hebben gestemd. Adrianus Troost, 'Adrie van Klaar' voor z'n mede- Stellendammers, nam na 40 jaar afscheid van de brandweer en dat was een belangrijk plaatselijk gebeu ren waaraan zelfs de burgemeester te pas gekomen is, met Koninklijk Goud en het Brandweerkruis voor de brandweerveteraan op zak...! De brandweerloopbaan van dhr. Troost begon op 1 juni 1952, en brandweerman' Adrie was nog 22 toen de ramp zich voltrok, werk te over voor de brandweer in het ver woeste Stellendam, zó aangetast en zó in rouw dat burg. van Velzen veronderstelde dat die periode dhr. Troost in 't geheugen gegrift zal staan: „...u zult toen hebben gezien wat u uw leven lang mee zult dragen", dacht dhr. van Vel zen over de gevolgen van de hulpverlening die de brand weer toen heeft verricht. Adrie bleef terwijl moeder Klaar zo graag wilde dat'ie méé zou gaan naar een veilig evacuatie-adres, maar Adrie weigerde. Later, in 1972 werd hij bevelvoerder en hij is dat gebleven tot 1 juni van dit jaar, na een loopbaan van 40 jaar te hebben afgerond. „Een bijzonder plichtstgetrouw man op wie altijd en overal gerekend kon worden", zo waardeerde hem dhr. van Velzen. Voor de Stellendamse gemeenschap was en blijft het een geruststellende zekerheid dat een wakker brandweerkorps gereed staat om waar nodig - ook bij scheepsbranden die voorkwamen - hulp te verlenen en dhr. Troost was daar\'an de voorman geweest. Een zó hoog te waarderen bereidheid dat die door H.M. de Koningin, bij bevordering, met Goud werd beloond. Ook reikte dhr. van Velzen dhr. Troost het Brandweerkruis voor 40 jaar trouwe dienst uit, een unicum. De avond werd voorts met veel gezelligheid gevuld, de uit reiking van de stip aan de nieuwe bevelvoerder Jan Koese, een dia-serie en de terugblik door wethouder Visser die Stellendams brandweer diende van 1948 tot 1966 en met dhr. Troost de rampdagen heeft meegemaakt. Visser beloofde moeder Troost goed op haar zoon te passen, pas toen vertrok ze naar haar evacuatie-adres. Pas laat ging de fam. Troost weer op huis aan. Hij met Kon. Goud dat werd geruild voor het zilver dat in 1988 werd ontvangen. Op zaterdag 18 juli a.s. wordt door de Stichting Triathlon Goeree-Over flakkee al weer voor de vijfde keer een kwart-triathlon georganiseerd. Het parcours ligt geheel binnen de gemeente Dirksland. Voor de inwo ners van Dirksland en Herkingen heeft de wedstrijd enige konse- kwenties. Het fietsparcours begint bij de haven van Herkingen, en gaat via de Grevelin- genweg en de Oude-Herkingse Dijk richting de bebouwde kom van Dirks land. In de bebouwde kom van Dirks land loopt het parcours door de Vroon weg, de Boezemweg, de Kaai, het Schel penpad, langs de Boomvliet de Gelder sedij k op richting Herkingen, terwijl de laatste ronde ook nog over de Philips- hoofjesweg gaat richting het terrein van voetbalvereniging DES '7, alwaar het fietsparcours eindigt. Het loopparcours begint op het terrein van voetbalvereniging DES '67 en gaat via de Hondsgalgeweg, de Philipshoof- jesweg, het Poldersweegje, de Gelderse- dijk, de Haveloozeweg, de Armenweg, de Philipshoofjesweg, de Tuinstraat, Kapoen, de Ring, de Irenestraat, de Bos- dreef, de Fluzistraat, de Wernerlaan en de Pr. Bernhardlaan naar de Secr. Rooijlaan, waar de finish zal plaatsvin den bij de Boezem. Men zal begrijpen dat het in het belang van de wedstrijd en de veiligheid van het verkeer en de deelnemers is dat zich op het parcours zo weinig mogelijk verkeer bevindt. Men wordt dan ook verzocht auto's en/of andere obstakels op zater dag 18 juli a.s. tussen 10.00 en 16.00 uur (voor inwoners van Herkingen tussen 10.00 en 12.00 uur) van het wedstrijdpar- cours te verwijderen en de auto te parke ren op een plaats die buiten het parcours ligt. Men wordt ook verzocht om tussen de genoemde tijden het parcours niet te doorkruisen. Indien dat onverhoopt onvermijdelijk is dient u de aanwijzin gen die op de borden staan en die door baankommissarissen van de organisatie worden gegeven strikt op te volgen. Ontsluiting van de bebouwde kom van Herkingen vindt plaats via de Molen dijk en de Wellestrijpsedijk. De bebouwde kom van Dirksland kan de gehele dag worden verlaten via de B.C. Zaaijerlaan, de Stationsweg, de Boezemweg, en vervolgens via de Staak- weg. Nadere informatie over eventuele ver keersmaatregelen en het openbaar ver voer wordt op de wedstrijddag tevens verstrekt via de S.L.O.F, en de Kabel krant. Diefstal portemonnee Jl. woensdag werd op de markt te Som melsdijk, uit een tas die de eigenaresse bij zich droeg, een portemonnee met daarin een bedrag van ruim honderd gulden gestolen. Aanrijding Vorige week donderdag reed op de Oost- havendijk te Middelharnis een brom fietser met hoge snelheid over de hoofd rijbaan, in plaats van over het fietspad. Die bestuurder schrok van een auto die, vanaf het terrein van Hernesseroord de weg op wilde draaien en kwam daardoor ten val. Van de zwaar opgevoerde brom fiets is afstand getekend door de eige naar. Proces-verbaal volgt. Winkeldiefstal Vrijdag werd namens een middenstan der uit Middelharnis aangifte gedaan van winkeldiefstal. Weggenomen waren o.a. basketballschoenen en shampoo. Toen de vrouwelijke dader door winkel- OUDDORP woensdagavond 7.30 uur student M. Karens uit Zoetermeer. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. J. Tanis van Lisse. MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. A. W. Verhoef van Beekbergen. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur kand. C. de Jongste uit Gouda. STAD aan 't HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. Vrijdagmiddag 3.00 uur ds. A J. Gunst van Tholen (huwe lijksbevestiging P. de Krijger en D. C. M. Jelier. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur ds. Th. van Stuyven- berg van Middelburg (C). personeel hierover werd aangesproken sloeg en krabde zij die personen en ging er vervolgens hardlopend vandoor. Een achtervolging had niet als resultaat dat die dader kon worden aangehouden. Diefstal auto Zondag werd door de politie Brielle mel ding gedaan van het feit dat zij een onbeheerde personenauto in Rockanje hadden aangetroffen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig was. De in Mid delharnis woonachtige eigenaar had nog geen aangifte gedaan omdat hij, tij dens zijn afwezigheid, nog niets gemerkt had. Alcohol in het verkeer In de nacht van zondag op maandag werd te Middelharnis een bestuurder van een personenauto aangehouden. Bij controle bleek hij alcohol gedronken te hebben. Op het bureau wees een adema nalyse een uitslag van 615 ug/1 aan, het geen betekende dat het rijbewijs werd ingevorderd en wordt opgezonden naar de Officier van Justitie. 33 92 Een nieuw bedrijfspand. Modern banl<ieren mét TELEBANKIEREN Firma Gebar: de eerste bedrijfs- relatie van de Rabobank Nieuwe Tonge die TELEBANKIERT. Veel succes. Rabobank. Aangenaam. l'oor topl(WBllleil, goede service en voordelige prijien: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C=3 CS C3 I—I FOTOVIDEO AUDIO Weststraat 3S - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) 16 12 en 2120 Filiaal Renesse: Prinlstiop - Hogeioom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk. Wesikrakeeisiraat 8 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 684 Bij minimale verschillen Icomt het meetlint er aan te pa.s Adrie en Cor Troost met hun Ideinkinderen Keivin en Glen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1