Trekt Bruintje de Europese kar? Sommelsdijkers stemmen graag in met dorpsvernieuwingsplan Mobil n Pand voor van Zielst Goed Wonen nu écht in aanbouw 'cmimifGAeê korels ctutoschade Rally Formula Garage Knöps B.V. Fietstocht in Goerees' duingebied Schoolverkeersicwis in Nieuwe Tonge, IVI'harnis en S'dijk Citroen-Hessellnk Teken/schildercursus in l^et Diekhuus Ramoco b.v. Inleiding Ouddorps dialect Zomerzangavond t.b.v. het Shaare Zedekziekenhuls te Jeruzalem POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) FAX (01870) 8 57 36 33 92 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De Europese landbouwpolitiek gooit het roer om. Produktiebeleid wordt ingeruild voor inkomensbeleid. Is de boer daar echt blij mee? Hij wil toch geen premie- of steunjager zijn. Bovendien is het niet zeker of Bruin tje die zware inkomenskar in Europa wel kan trekken. Dertig jaar geleden hanteerde de Euro pese Gemeenschap instrumenten om de landbouwproduktie te beschermen. De boeren konden rekenen op gegaran deerde prijzen, op een bescherming tegen goedkope importen en op subsi dies bij de uitvoer van landbouwpro- dukten. De Europese landbouw heeft wel gevaren bij dat gemeenschappelijke landbouwbeleid. Dat kan ook zolang Europa niet in de eigen voedselbehoefte kon voorzien (dus netto importeur was). De landbouwpolitiek ontspoorde pas toen de zelfvoorzieningsgraad van Europa werd overschreden. Agrarische markten raakten uit balans, pakhuizen puilden uit met agrarische produkten (boter, melkpoeder, vlees, enz.), de op slag en export van agrarische overschot ten kostten zakken vol geld. Het imago van de uit zijn jasje gebarsten Europese landbouw werd er in de tachtiger jaren niet beter op. Europeanen vonden dat de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek uit een ander (minder duur) vaatje moest tappen. Het moest een vaatje wor den dat geen produktgebonden steun bevatte, maar wel direkte steun (inko mensondersteuning) voor de boeren. Dubbeldoel-beleid Het hoofdkwartier van de Europese Gemeenschap heeft na vele moeizame gesprekken en dagenlange vergaderin gen besloten tot een ommezwaai van de. landbouwpolitiek. De jarenlang beproef de politieke instrumenten worden opge borgen. Er gaat voortaan een andere wind waaien over het platteland. De boeren moeten allereerst de produkten op de markt slijten. Zij moeten genoe gen nemen met de marktprijzen. Dus dat betekent een fikse prijsdaling ten opzichte van de huidige situatie. Van garanties, subsidies en prijsondersteu ning is voortaan geen sprake meer. Veel politici in Brussel vragen zich trouwens af waarom de landbouw een privilege claimt ten opzichte van andere bedrijfs sectoren die overgeleverd zijn aan de markt, het spel van vraag en aanbod. Toch is het merkwaardig dat Brussel (het EG-hoofdkwartier) met de nieuwe landbouwpolitiek twee doelstellingen nastreeft. Eerstens moeten de boeren op het ekonomisch kompas varen en een ekonomische bedrijfstak opzetten (puur marktgericht). Op zichzelf een nobel streven. Maar tegelijkertijd willen de Dat Sommelsdijk, het van oorsprong agrarische dorp, dat nog'es te beurt zou vallen, uit en te na te worden bekeketi en, ter vernieuwing, te worden beoordeeld door een 'raadgevend buro voor strategische beleidsvorming, adviseur voor stedelijk beheer en management, stadsontwikkeling en logis tiek', in dit geval bureau Stad te Rotterdam. Woensdagavond lag het 'plan van aanpak dorpsvernieuwing Sommelsdijk' ter bespreking op een infor matie-avond, belegd door het Gemeentebestuur. Geboren en getogen Som melsdijkers, maar ook dorpsgenoten die zich van elders hebben gevestigd toonden grote belangstelling. Het dorpsvernieuwingsplan, ruwweg begrensd door haven. West Achterweg, Zuid Achterweg en Langeweg behoeft nog de instemming van het Gemeente bestuur om uitvoeringsgereed te zijn. De uitvoering vindt via nader uitgewerkte deelplannen plaats; bewoners van een deelplan zullen bij het plan en de uit voering ervan betrokken worden; 't allermooiste van 't verhaal, gebracht door weth. van Eek, is dat het geld beschikbaar is, netto bijna een miljoen voor 1992, op welke Overheidsbijdrage ook voor de eerstvolgende jaren gere kend mag worden. De bedragen zullen worden opgesoupeerd aan infrastruktu- rele verbeteringen en aan subsidies aan woningbezitters die hun woningen wil len verbeteren; de subsidie geldt uiter aard alleen het exterieur van de panden die binnen de dorpsvernieuwing gele gen zijn; de subsidiemogelijkheid is ook nu al van kracht. Waar'het oog van de adviseurs op geval len is, werd aan de hand van een dia serie aanschouwelijk voorgesteld, toe gelicht door dhr. van Heel van voor noemd bureau. Opgevallen was vooral dat 'het weefsel' van Sommelsdijk hier en daar is aangetast en dat de bebou wing gaten vertoont die weer zouden moeten worden opgevuld, in vaktermen 'ingemaasd', waarvan overigens al pri ma voorbeelden konden worden ge noemd. Sommelsdijk moet er niet naar streven Middelharnis 'na te apen', maar Som melsdijk moet zichzelf blijven, een dorp met landelijkheid en een zekere stede lijkheid waarin vooral het woonmilieu wordt gewaardeerd, dat te behouden moet als de primaire taak worden gezien: „opknappen wat kapot is en wat er aan wordt toegevoegd moet anders zijn dan in Middelharnis", zo werd uitgelegd. De stedelijkheid van Sommelsdijk laat zich met name in de Voorstraat aanzien, een voorname straat met een sterk punt, de Herv. Kerk, aan de ene-, maar een uitermate zwak punt (de verlaten) haven aan de andere kant. Echte Sommelsdij kers lieten de wens horen dat de haven kom open moet blijven, ook al heeft de raad eerder besloten dat die dicht zou gaan. Ook dhr. van Heel adviseert het openhouden van de havenkom waarvan een bijzonder aantrekkelijk punt te maken is. De omgeving is weliswaar nog weinig uitnodigend, maar dat kan ver beteren zelfs al door de verwijdering van gestald gerij en containerlaadbakken.' Als storend worden ook de vuilcontai ners op de Wurft ervaren, door particu lieren en bedrijven daar geplaatst zodat het eigen terrein daarvan verschoond blijft. Een van die slordige plaatsen die werden aangewezen is 'de Woekert', het parkeerterrein nabij het Kantongerecht gebouw. Er blijkt nog veel te doen aan Sommels dijk en het plan van aanpak geeft, aldus de opsteller, aan waar de kansen liggen om de dorpskern op de duur weer in evenwichtige zin te laten funktioneren. Het gaat daarin om de woningkwaliteit en de woonomgeving, maar ook over het woonklimaat, het voorzieningenniveau, de bedrijvigheid en het verkeer, onder delen die ook in de bespreking aan de orde werden gesteld. De Sommelsdijker is wat een deel van z'n inkopen betreft gericht op Middelharnis, maar een veili ger oversteek van de Langeweg is drin gend gewenst. Om de gevestigde bedrijven een vol doende draagvlak te geven zou het gewenst zijn dat zich met name in de kern meer jonge gezinnen zouden vesti gen, maar zeker ook de plannen van de Wbv. 'Sommelsdijk' zijn toe te juichen. Wanneer supermarkt Jac. Hermans de Binnenweg verlaat heeft de Wbv. alle belangstelling om op de vrijkomende grond seniorenwoningen te realiseren. beleidsmakers een goed plattelandsbe leid, een politie die zich richt op een leef baar Europees platteland, waarin de boeren een belangrijke funktie vervul len. Om die tweede doelstelling te berei ken kunnen de boeren rekenen op inkomenssteun (je zou kunnen zeggen een 'aanwezigheidspremie' of een 'stof- feringspremie'). De genoemde inko menssteun is in elk geval een compen satie voor de prijsdalingen die de boer moet slikken wanneer hij de neus richt op de markt. Simpel: de graanteler moet het stellen met veel lagere graanprijzen (de notering op de wereldmarkt is 50 a 60 procent van de Nederlandse graanprijs), maar hij krijgt wel een hectaresteun die hem op het huidige inkomenspeil houdt. Fluiten naar steun De ommezwaai in de Europese land bouwpolitiek wordt met gemengde ge voelens ontvangen. Boeren lijken blij met de direkte inkomenssteun, dat geeft hun enige zekerheid. Toch vragen zij zich af of de nieuwe Europese koers wel een duurzame is, of deze koers wel is vol te houden. Europa maakt de omme zwaai om er goedkoper uit te komen, maar de politieke draai zal er alleen maar duurder op worden. Rekenmees ters en deskundigen becijferen dat de nieuwe Europese landbouwpolitiek veel meer druk zal leggen op het EG-huis- houdboekje. Bovendien is het EG-systeem van direkte steun een ingewikkeld ge heel dat veel administratie (bureaucra tie) zal vragen en dat nauwelijks te controleren is. Zitten Europese boeren te wachten op een papieren tijger? Wil len boeren maandelijks naarde loketten om hun premie te beuren? De nieuwe politiek is niet te betalen. Het nare is alleen dat over enkele jaren de boeren met gedaalde prijzen zitten en mogen fluiten naar inkomenssteun als de Brus selse geldpotten leeg zijn. Bruintje kan immers die zware Europese kar niet lang trekken. De Brusselse politieke draai wordt door sommigen met vreug de begroet. Het zou wel eens een mus kunnen zijn die geen lang leven bescho ren en weldra dood is. Een nuchtere boer heeft dat heel gauw in de gaten.... B.Schouwing AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER RENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 ÜLQMBi Autobedrijf A. J. van Rumpt MIDDELHARNIS - Wat interieurverzorger van Zielst in de voorbije vijf, zes jaar nog 't vervelendst heeft gevonden was dat'ie eigenlijk niet meer wist wat te zeggen tegen hen die belangstellend vroegen wan neer z'n nieuwe zaak op de bouwplek naast de HEMA gestalte krijgen zou. Soms leek het zó dichtbij dat hij op koffie met gebak trakteerde, maar steeds weer kwam er een kink in de kabel. „Nou is 't rondJ" liet hij vorige week z'n relaties weten en hij stuurde hen een opvallend ronde kaart en 't was rond... Toen dhr. van Zielst dinsdagmiddag samen met Woning- bouwver. voorz. V. d. Waart de witte jas en de veiligheidshelm opzette om de eerste paal te slaan, moet hem een pak'van 't hart gegleden zijn. Al in januari 1986 lichtte hij de Ge meente in van z'n voornemen met overige Sommelsdijkse zaken mee te willen verhuizen naar Middelharnis, maar zo er al een gemeentelijk antwoord kwam was dat géén aantrek kelijk bod op z'n pand in de St. Joris Doelstraat. Augustus 1988 verkocht hij zelf z'n pand aan Deurwaarderskantoor van Kampenhout Groen en met ingang van 1990 vestigde van Zielst Beter Wonen zich in een huurwinkel op 't Zand pad. Een goed stekje maar niet met de opzet die hij zich voor ogen had gesteld, maar nóg zou 't ruim twee jaar duren voor aleer hij z'n ronde kaart kon versturen. 't Is niet meer een exploitatiemaatschappij - die erover strui kelde - maar 't is de Woningbouwver. 'Middelharnis' die par ticipeert en boven de zaak van van Zielst 15 soc. huur woningen bouwt, het meest geschikt als seniorenwo- ningen. Dhr. van Zielst die samen met dhr. v. d. Waart de eerste paal^ sloeg durft, nu er een begin is gemaakt weer een bewering in de mond te nemen; zijn zaak zal volgend jaar maart klaar zijn; de woningen half volgend jaar. Bouwer is aannemings bedrijf Kroon uit Den Bommel, de architectuur is van archi- tectenburo Gestel. Van Zielst heeft er wijselijk maar niet veel woorden aan toegevoegd, wel deze: „voor v. d. Waart was 't een heipaal, voor mij een mijlpaal!" i«ii ne! •Mammu Woensdag 15 juli wordt een fietstocht georganiseerd door de Stichting Kon. Fanfare 'Apollo' te Goedereede. Door de medewerking van de Vereniging van Natuurmonumenten te 's-Graveland, afdeling Goedereede, is het de Stichting mogelijk een prachtige route uit te zetten door het mooiste gebied via de kop van Goeree. Inschrijven vanaf 18.00 uur in Vereni gingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. Inschrijfgeld ƒ3,50. ledere deelnemer krijgt als herinnering aan deze tocht een attentie. De netto-opbrengst van deze fietstocht komt ten goede aan het ondersteunings fonds van de Kon. Fanfare 'Apollo' te Goedereede. Dinsdag 14 juli wordt al voor de 20e keer de schoolverkeerskwis gehouden, om 13.30 uur in 'Ons Dorpshuis'. Op donderdag 16 juli a.s. wordt de schoolverkeerskwis voor het eerst ge houden voor de kinderen van de scho len uit Middelharnis en Sommelsdijk. Dit gebeurt in het 'Prieel' van de Staver te Middelharnis en begint om 13.30 uur. Bij de beide verkeerskwissen zal burge meester mevr. Sleurink de bekertjes uit reiken. De ouders zijn op de te houden middagen hartelijk welkom. Morgen, zaterdagmiddag, om 2 uur in het oude Doopsgezinde schuilkerkje aan de Ring een interessante inleiding over het Ouddorps dialect. Pau Heer schap zal velen weten te boeien. Komt u ook? Dirksland, 01877 - 1357 Ook in het seizoen 1992-1993 zal Harald Jean Jassoy in het Diekhuus teken- schildercursussen verzorgen. De cursussen worden op 3 nivo's gege ven: beginners (maandagmiddag), 2e jaars (maandagavond) en gevorderden (dinsdagmiddag en dinsdagavond). Beginners en 2e jaars volgen een door de docent begeleid programma waarin teken/schildertechnieken, compositie, kleur en perspektief worden behan deld. Gevorderde deelnemers werken in over leg met de docent aan vrije opdrachten. De cursuskosten bedragen 140,- per blok van 12 lessen. De jaarcursus bestaat uit twee blokken. De cursus begint op 14 en 15 sep tember 1992. Informatie en inschrijven kan bij Servi- ceburo Middelharnis, tel. (01870) 8 24 00 of in het Diekhuus. Op D.V. zaterdag 25 juli 1992 zal er in het Ned. Herv. verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Oud dorp een zang- en samenzangavond gehouden worden. Op deze avond zal er gezongen worden door het Chr. Kinder koor 'Jong Begonnen' en het Chr. Man nenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp onder leiding van Jan Bezuijen. Orga nist/pianist deze avond is Abram Be zuijen. Het appèlwoord zal verzorgd worden door de voorzitter van de stichting drs. E. F. Vergunst uit Ridderkerk. Deze avond heeft ten doel een mooi bedrag aan geld bij elkaar te brengen voor het Shaare Zedekziekenhuls te Jeruzalem. Het ziekenhuis wordt gekenmerkt door een hartelijke sfeer. Mensen helpen er mensen. Alle patiënten zijn er welkom. Ongeacht ras, geloof of maatschappe lijke positie. Niemand wordt er terug gestuurd. Het heeft dan ook een zeer goede naam. Waarom heeft het Shaare Zedekzieken huls voortdurend geld nodig? Wegens geldgebrek! Vooral de salarisbetaling baart de leiding van het ziekenhuis veel zorg. Ook de opvang van Joodse vluch telingen kost erg veel. Daarom is men aangewezen op giften van allerlei instel lingen en comité's in binnen en buiten land. Dus ook van ons land. Zingt u mee? Helpt u mee? Wij nodigen u van harte uit om deze avond bij te wonen. De toegang is gratis. De avond begint om 19.30 uur. Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00uur: C. Breen, (01878) 24 96 Voor topkwaIIrelt. goede service en voordelige prtjzen: FOTO - FfLM - REPORTAGE - VIOEO - COMPUTER C:3 C3 FOTO VIDEO AUOIC C3 CJ CJ C3 CJ CJ Weslslraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telelaon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Pnnishop - Hogezoom 172- Telefoon (01116) 24 QO Filiaal Sommelsöiik. Weslkrakeelslraal 8 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 68 4 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 De heiers in de bloemetjes, links dhr. van Zielst, vervolgens aannemer Car Kroon, architect Gestel en dhr. v. d. Waart, voorz. van Wbv. 'Middelharnis'. ■HÉÉiiiHMlllll^ttHMiilHliiHiÉnrantaHi^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1