In memoriam oud-burgemeester P. W. Hordijk Leegstaande lokalen in Oude Tonge afgebrand Ouddorp hijst trots de blauwe vlag...! Groot verzetsman ging heen ^OMBi nra Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Dialect in liet schuilkerkje in Ouddorp Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Grote Bingo in De Staver 64e Jaargang No. 6114 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 In de nacht van zaterdag op zondag j.I. is op de leeftijd van 74 jaar in zijn woonplaats Lunteren plotseling over leden, de heer F. W. Hordijk, echt genoot van mevrouw A. F. Hordijk- Boer en oud-burgemeester van Oolt- gensplaat, Middelharnis en Naald wijk. De heer Hordijk, die in zijn slaap is heengegaan was in de oor log een groot verzetsman. Te Oolt- gensplaat maakte hij de ramp mee en nam de wederopbouw van de gemeente krachtig ter hand. Zijn verdiensten werden gehonoreerd met enkele hoge onderscheidingen. Zeven-en-twintig jaar in het ambt Pieter Willem Hordijk werd op 28 mei 1918 te Maasdijjk (Westland) geboren. Na de Mulo en de H.B.S. te hebben doorlopen ging deze tuinders zoon in militaire dienst. Na de school voor reserve-officier te Kampen te hebben gevolgd kwam hij als grens wacht bij de grensbeveiliging en later volgde zijn benoeming als Verple- gingsofficier te Ommen. In de oorlog maakte de heer Hordijk zich verdienstelijk in het verzetswerk, respektievelijk als gewestelijk- en later als landelijk sabotage-comman dant. Vanaf begin 1945 als Geweste lijk Commandant van de Strijdkrach ten in het district Zuid-Holland- Noord. Dit werk vergde een enorme verantwoordelijkheid. ledere dag moesten opnieuw beslissingen geno men worden. In de 'Westland Post' van 17 januari 1974, waaraan wij enkele gegevens hebben ontleend, vertelde hij hier meer over. Na de oorlog vervolgde de heer Hor dijk zijn studie en werd volontair op de gemeente-secretarie te Voorscho ten. Burgemeester In 1947 werd de heer Hordijk be noemd als burgemeester van Oolt- gensplaat en nam hij het werk van burgemeester C. Slobbe over, die te Zwijndrecht was benoemd. Het her stel van de oorlogsschade was toen in volle gang. Krachtig ter hand geno men door de heer Slobbe en overgeno men door de toen nog 28-jarige nieuwe burgemeester Hordijk. De oorlogsschade was nauwelijks her steld en de streek werd weer ernstig getroffen door de watersnoodramp van 1 februari 1953. „Een periode om nooit te vergeten", aldus de heer Hor dijk in een van zijn uitspraken over d' ramp. De wederopbouw was vo hem een uitdaging. In 1954 werd de heer Hordijk ook benoemd als burgemeester van Oude Tonge en later volgde ook nog Den Bommel (drie rampgemeenten dus). Middelharnis In mei 1955 kreeg de heer Hordijk een benoeming tot burgemeester van Middelharnis/Sommelsdijk en bleef ook nog een poos de eerste burger van de drie voornoemde gemeenten om dat een benoeming voor drie gemeen ten uitbleef. Hij werd na de her indeling van de gemeenten per 1 januari 1966 benoemd tot burgemees ter van Middelharnis. Hij behartigde qualitate qua tal van funkties, o.a. in de NV Brugverbinding Haringvliet, hij was voorz. van het bestuur van de Soc. Werkplaats 'Binnenhof' en van het Tuinbouwvoorbeeldbedrijf. In 1965 maakte burg. Hordijk het 500-iarig bestaan van Middelharnis mee. In Middelharnis herinnert men zich nog de stereotype uitdrukking waarmee burg. Hordijk de Koninginnedagen begon: „als Moeder jarig is". Zijn derde gemeente was Naaldwijk. Deze benoeming ging in op 1 januari 1968. Op medisch advies legde de heer Hordijk dit werk op 31 januari 1974 neer. Bij zijn afscheid aldaar kreeg hij de ere-penning in goud van de gemeente Naaldwijk en een 'Audi 80' van de bevolking. Zijn laatste offi ciële daad, enkele dagen voor zijn ver trek was het slaan van de eerste paal voor Naaldwijks nieuwe stadskan toor. Met veel ambitie Met veel ambitie is de heer Hordijk bijna 27 jaar burgemeester geweest. Toen hij op 55-jarige leeftijd afscheid van dit werk moest nemen zei hij: ,,Ik ben geen teleurgesteld mens, wel een dankbaar mens. Dankbaar omdat God mij na de ernstige ziekte (in 1972 één jaar op non-aktiefhet leven heeft gelaten". Als officier heeft hij de vrijheid verde digd onder de schuilnaam 'Peter Noord', hij was één van de grote ver zetsstrijders van Nederland. In dit ver zet leerde hij zijn vrouw kennen, Annie van Peter, een Amsterdamse. Aan haar had hij veel te danken, daar liet hij zich weleens over uit. In zijn 'rije tijd was tuinieren zijn hobby. Te Ooltgensplaat beleefde hij een dinamische tijd, dat bleek ook vorig jaar op 14 september 1991, Monu mentendag, toen de heer Hordijk een expositie van de ramp in 1953 op het Raadhuis opende met een boeiende rede waarvoor een grote belangstel ling bestond. Door zijn positieve christelijke overtuiging hamerde de heer Hordijk altijd op de grote waarde van het gezin. Zijn uitspraak was dan: „De hoeksteen van de samenleving is het gezin". Onderscheidingen De heer Hordijk was Officier in de Orde van Oranje Nassau, was o.a. dra ger van de bronzen Leeuw en het bron zen Kruis van het Verzet en kreeg de ere-penning in goud van de Gemeente Naaldwijjk. Na zijn afscheid aldaar ging de famiHe Hordijk te Vorden (Geld.) wonen en verhuisde enkele jaren geleden naar Lunteren. De begrafenis zal aldaar donderdag 9 juli 1992 in famiUekring plaats heb ben. Vooraf zal er een rouwdienst gehouden worden in de Geref. Kerk te Lunteren. Waar omwonenden al langer beducht voor waren is zondagmiddag tegen half zes dan toch gebeurd; de sinds vorig jaar augustus leegstaande leslokalen van het vroegere Vormingscentrum aan de Van Halenstraat in Oude Tonge zijn totaal in vlammen opgegaan. De jeugd had al langere tijd bezit genomen van de lokalen die op de nominatie stonden te worden gesloopt. De jeugd had daar al een aanvang mee gemaakt en omwonenden hadden al meerdere malen de politie gebeld; enkele maanden geleden was er ook al een begin van brand geweest. Half zes zondagmiddag was er sprake van een uit slaande brand die zelfs door drie brandweerkorpsen. Oude Tonge, Ooltgensplaat en Den Bommel niet meer te stuiten was. De houten lokalen brandden tot de grond toe af. Hoge vlammen uit het met mastiek bedekte dak schroeiden de bomen die een groen- stroom vorm(d)en tussen de Van Halenstraat en de achterzijde van de houten woningen aan de Juliana- straat. In de enorme rook heeft de brandweer van Ooltgens plaat met persluchtmaskers getracht de brand terug te dringen; de hitte was intens. Rond zeven uur was het karwei geklaard, van de school resteert nog slechts wat brandhout. Het licht van een lantaarnpaal en de achterkant van een personenwagen liep schroeischade op. Het hijsen van de blauwe vlag; Monique van de VVV assisteert burg. van Velzen Er wapperen - ter begroeting van de toerist - nogal wat vlaggen aan Ouddorps dorpsgrens, maar zaterdagmiddag is daar nog een vlag aan toegevoegd, een belang rijke en eervolle; de door bad plaatsen begeerde blauwe vlag! Vanwege de Europese Commis sie wordt die toegekend aan bad plaatsen die uitmunten in kwah- teit en Ouddorp is één van de 12 die in ons land verkozen werden, 21 zijn er sinds vorig jaar afgeval len; te groter Ouddorps trots! Burgemeester van Velzen besteed de er een stukje zaterdagmiddag aan om die vlag persoonlijk te hij sen. Hij deed dat bij het nieuwe 'VW-kantoor 'het Blauwe Huus' waar veel vakantiegangers hun bezoek aan Ouddorp beginnen; de aanwezigheid van de blauwe vlag zal hen de zekerheid geven in een tóp-verzorgde badplaats te zijn, met goed zwemwater, een aktieve reddingsbrigade, sanitaire voorzie ningen op het strand, EHBO- posten en milieubakken waardoor 't strand zo schoon mogelijk wordt gehouden, maar ook de voorzienin gen in 't achterland hebben geteld bij de toekenning van de begeerde blauwe vlag. Ouddorp blijkt met z'n bekende gastvrijheid dan toch maar uitste kend te passen in de normen die ook internationaal worden aange legd: „...als we zelf gasten krijgen stellen we alles in het werk ze zo goed mogelijk te ontvangen; in Ouddorp wordt dan zelfs de stoep geschuurd wist dhr. van Velzen en 't deed hem bijzonder deugd dat die zorgzaamheid ook m.b.t. de ontvangst van de recreant in acht wordt genomen. Heel vleiend de toekenning van de blauwe vlag maar 't geeft, zo zei dhr. van Velzen, alle bij de recreatie betrokkenen wel een inspanningsverplichting omdat de vlag voor één jaar wordt toegekend terwijl de bezitter ervan de jaarlijkse toekenning graag zal continueren. Daar zal zeker naar worden ge streefd in 't Ouddorpse en in 't Goereese, voorlopig wappert de blauwe vlag op een drietal plaatsen, een bij het VW-kantoor en de twee overigen werden zaterdagmiddag uitgereikt aan Jaap Pijl, voorz. van de Reddingsbrigade die graag toe zegde ze bij de Reddingsposten aan Brouwersdam en Noorderstrand hoog te zullen hijsen. Twee vlaggen voor RBO-voorz. Jaap Pijl OUDDORP De aangekondigde preekbeurt van a.s. woensdag avond waarin zou voorgaan ds. A. Moerkerken van Gouda gaat NIET door. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student W. Silfhout van Amersfoort. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krab- bendijke (ingebruikname kerkge bouw). STAD aan 't HARINGVLIET - don derdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. OOLTGENSPLAAT - woensdag avond 7.30 uur ds. P. van Ruiten burg, Dordrecht. Op zaterdag 11 juli a.s. zal de bekende neerlandicus Pau Heerschap een inlei ding houden over het Ouddorpse dia lect. Deze lezing vindt plaats in het kader van culturele aktiviteiten in het doops gezinde schuilkerkje in de Ring van Ouddorp. Dhr. Heerschap heeft zich reeds jaren verdiept in de dialecten die op het eiland gesproken worden. Omdat deze in snel tempo verloren gaan, is het van onschat bare waarde dat er aandacht geschon ken wordt aan dit verdwijnende cul tuurgoed. Aan de hand van vele voorbeelden en typische volksverhalen zal dhr. Heer schap u meenemen op een symbolische reis door het domein van taal en dia lect. Ieder die hiervoor interesse heeft is har telijk welkom. De toegang is gratis. Een vrijwillige bij drage tot behoud van het kerkje wordt op prijs gesteld. Aanvang 14.00 uur. MIDDELHARNIS - Zaterdag 11 juli organiseert de Stichting Motorsport Promotie een GROTE BINGO in recrea tiecentrum 'de Staver' te Middelharnis. Er zijn deze avond fantastische prijzen te winnen zoals: Kleuren TV, Stereo met CD, koffiezetapparaat, barbeque, auto safe, kruimeldief, fotocamera's, steen- grill. walkman, droogmolen, badjas, luxe broodrooster, wekkerradio, tafella- ken, staafmixer, stoomstrijkijzer, slaap zak, elektrisch mes. En verder vele, vele schitterende prijzen. Het 'verrassings pakket' gaat er ook op deze avond weer uit en, wie weet wint u dit pakket wel. Kosten: 24 bingokaarten (8 ronden) ƒ15,-. Superronde ƒ5,00. Iedereen is welkom. Gelet op de toenemende grote belangstelling zijn we genoodzaakt om 18.30 uur de deuren te openen, maar vol is vol, en de bingo begint om 20.00 uur. t^^(^^;^^e^14^%(^^<^^(^^;^^i^H^1t.^T- Voor lop^MBilteil. goede service en voorüelige pri/ien FOTO - FILM REPOHTAQE - VIDEO - COMPUTER IC3 CD D FOTO VIDEO AUDIC Weststraat 35 - Mofenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) Ï6 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Prinishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeetsiraat 8 - SommelsdljK - Telefoon (01870)866 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1