Generale repetitie IMuziel(sclioolorl(est R.S.G. Middelharnis al 75 jaar onlosmal(elijl( eiement in veler ontwikkeling Twee Ridderordes op jubilerende R.S.G. IVliddelharnis Groot en klein wandelde mee voor het Rode Kruis Politieberichten Grote rommelmarkt in Nieuwe Tonge 2>2bb(b Ophalen oud papier „De Hoop" Stellendam verzet datum Middelharnis .COMBI Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Opening N57 Steliendam-Goedereede morgenmiddag Schitterend weer Traktatie Dorp en streek her-ontdekt fix 64e Jaargang DINSDAG 30 JUNI 1992 No. 6112 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) FAX (01870) 8 57 36 33 92 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Deze wordt gehouden op zaterdag 4 juli van 6 tot 7 uur in het Prieel van de Staver te Middelharnis. D.V. zaterdag4juli wil j.v. 't Kompas een grote rommelmarkt organiseren bij Herv. Centrum Elim, Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge. U bent van harte welkom vanaf 9.30 uur tot 15.00 uur. De opbrengst voor deze rommelmarkt wordt gelijk ver deeld onder de GZB, Mbuma, Stichting Kom Over en Help en de Bonisa zending. Er is van alles te koop op de rommel markt, oude spullen zoals kleding, elec- tronische orgels, boeken, meubels, kas ten, bloempotten enz. enz. Er zijn ook nieuwe boeken, wenskaarten, advocaat, verse Oudhollandse wafels, pannekoe- ken, kruudplaetjes, nieuwe haring, bloe men en planten en nog veel meer. Patat, diverse snacks, slaatjes, ijs, koffie en andere dranken kunt u ook allemaal kopen op onze rommelmarkt. Verder is er ook iemand die glas graveert, er is een spellenhoek voor de jeugd, er zijn wed strijden touwtrekken, steltlopen, spijker slaan en hout zagen. U kunt raden naar SOMMELSDIJK Zaterdag 4 juli a.s. komen leden van 'Ons Koor' weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voor baat hartelijk dank. Morgen, woensdagmiddag zal door Ged. Jansen en burg. Van Velzen de nieuwe Rijksweg N 57 Steliendam-Goe dereede worden geopend. De Stellen- damse schooljeugd is tot bijwoning van de gebeurtenis uitgenodigd. De kinde ren verzamelen zich even voor half drie aan de voet van het viaduct waarna de openingshandeling plaats zal vinden. De muziekver. „De Hoop" laat middels dit bericht weten dat de muziekavond van/voor trompet-leerlingen die a.s. donderdagavond gehouden zou wor den, verplaatst wordt naar donderdag 9 juli. een kaas, een krentenbrood, een bood- schappenmand, bloembakken, poppen e.d. KortOm te veel om op te noemen. Kom daarom zelf kijken en kopen, want het is voor een goed doel!! Tot ziens op zaterdag 4 juli bij Elim. V. 't Kompas Rector Traas met het juist ontvangen logo met de letters RGO; Regionale Scholengemeenschap Goeree-Overjlakkee Rector J. C. Traas van de 75 jarige R.S.G. te Middelharnis heeft vrij dagmiddag, in zijn feestrede, woor den gegeven aan zijn geluk over de sfeer die het schoolleven sinds jaar en dag heeft gekenmerkt. Wat mi nister Ritzen recentelijk als taak voor de scholen aanbeval, wist hij door de jaren heen al op zijn school gepraktiseerd, het leren van respect, rechtvaardigheid, eerlijkheid, ver antwoordelijkheidsbesef en gemeen schapszin. De viering van een lus trum vond dhr. Traas overigens een goed moment om te evalueren wat de sterke en minder sterke punten zijn geweest. De evaluatie achtte hij positief te zijn; de school heeft door de jaren heen kwaliteitsonderwijs geleverd zodat de leerlingen een belangrijk aandeel hebben kunnen leveren aan de opbouw van ons land: „We zijn," zo zei dhr. Traas opge wekt, „gereed voor de volgende fase." Deugd deed het hem ook dat het elitaire karakter van het middelbaar onderwijs geleidelijk is verdwenen. In de beginja ren van de school, de Rijks Hoogere Burgerschool, was het verband tussen leerlingenaantal en economische om standigheden duidelijk te leggen, met als gevolg slechts 55 leerlingen in het cri sisjaar 1931. Ook de neutrale grondslag, „het vermeende onchristelijke karakter van de school," zo zei dhr. Traas, had afstand geschapen, „maar," zo had een oud-leerling uit de twintiger jaren van christelijken huize in z'n felicitatiebrief geschreven: „nooit heb ik op school een woord gehoord waaraan ik me moest stoten." In zijn opsomming van de vele moge lijkheden die het middelbaar onderwijs thans biedt, tekende dhr. Traas ook aan dat de onderwijs vernieuwers zich meest al onvoldoende hebben gereahseerd dat het onderwijs geen instrument is dat los van de maatschappelijke realiteit en van de beperkingen van de menselijke na tuur opereert. Met een redacteur van NRC Handelsblad nam rector Traas er stelling tegen het onderwijs te laten verworden tot een speeltuin voor onder wijskundigen en politici of stortplaats van ideeën en wensen die men elders niet kwijt kan. Spreker wist overigens op zijn school het enthousiasme en de inzet bij ieder buitengewoon groot, waarom hij het met overtuiging vast durfde stel len: „er is alle reden om trots te zijn op deze school en in de toekomst het volste vertrouwen te hebben." Trots bleek ook burg. mevr. Sleurink te zijn, in haar kwaliteit als eerste burger van Middelharnis èn als voorzitter van de zgn. art. 61 commissie die de school bestuurt nu deze aan de gemeente is overgedragen, 't Deed de burgemeester goed met enige oprechte trots te kunnen melden dat de school-organisatorische vernieuwing in Middelharnis tot veler tevredenheid goed op de rails is gezet, dankzij veler inzet en een vertrouwen in Fietsendiefstallen In Middelharnis werd door acht eigena ren van fietsen de afgelopen week aan gifte van vermissing c.q. diefstal van hun fiets gedaan. In een drietal gevallen werden de fietsen teruggevonden en konden weer aan de rechtmatige eigenaars worden terugge geven. Opmerkelijke tendens daarbij was wel het feit dat, op één uitzondering na, ALLE fietsen NIET afgesloten wa ren! Al heeft men dan niet altijd het oogmerk om een weggenomen fiets toe te eigenen, maar uitsluitend om als tijdelijk vervoer te dienen, verstandiger is het om in alle voorkomende gevallen de fiets op een deugdelijke wijze af te sluiten. Bromfiets uit verkeer Een met hoge snelheid binnen de bebouwde kom van Middelhamis/Som- melsdijk rijdende bromfietser werd jl. woensdag aangehouden. De bromfiets bleek opgevoerd en onverzekerd te zijn, voor beide feiten werd proces-verbaal aangezegd. Gevonden explosief Een inwoner van Middelharnis kwam vorige week een door hem gevonden projektiel zelf op het bureau brengen. De Explosieven Opruimings Dienst heeft dit projektiel meegenomen en onschadelijk gemaakt. Raadzaam is om in voorkomende gevallen uitsluitend melding te doen bij de politie en niet zelf met mogelijke explosieven gaan slepen. Doorrijden na aanrijding Een inwoner van Hellevoetsluis reed in Sommelsdijk, met een vrachtauto, ach teruit tegen een geparkeerde personen auto. Die bestuurder reed hierna weg zonder zijn identiteit of dat van zijn voertuig bij de gedupeerde bekend te maken. Proces-verbaal wordt opge maakt. Vernielingen In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den te Middelharnis, in de omgeving van d'n Diek, van een tweetal auto's enkele banden lekgestoken. Het ver moeden bestaat dat er nog meer gedu peerden zijn. Die mensen worden als nog verzocht hiervan aangifte te komen doen. Tevens worden evt. getuigen ver zocht kontakt met de politie op te nemen. Winkeldiefstal Een winkeldievegge werd zaterdag in een kledingwinkel te Middelharnis door personeel op heterdaad betrapt. Na aan houding bleek zij meerdere zaken in haar tas te hebben die uit diverse andere winkels afkomstig- en eveneens niet betaald waren. De goederen zijn aan de rechtmatige eigenaren teruggegeven. Joy-ridinig Zaterdag werd aangifte van joy-riding gedaan door twee broers, zij hadden nl. twee jongens met de auto van hun moe der door Stellendam zien rijden. De auto was vanuit Dirksland meegeno men. Zij zagen kans om de beide jon gens zelf aan te houden en over te geven aan de politie. De beide verdachten waren nog geen achttien jaar. Proces verbaal wordt opgemaakt. Voof WodwalKaM. gaaóB service en vooróellge priizen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER Q FOTO VIDEO AUDIC Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouödorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Prlntshop - Hogezoom 172 - Teletoon (011161 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelslraat 8-Sommelsdijk-Telefoon 101870)868 41 eikaars bedoelingen en handelen, met als doel een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het kind op Goeree Overflakkee dat ieders inzet ten volle waard is. Burg. Sleurink gaf de school het compli ment al sinds 75 jaar een onlosmakelijk element te zijn geweest in de ontwikke ling van bijna vier generaties zodat de school, die al ruim 6000 leerlingen telde, een essentiële rol heeft gespeeld voor de ontwikkeling van de regio Goeree Over flakkee. „Verondersteld mag worden," zo zei burg. Sleurink, „dat de school een stem pel heeft gedrukt op de ontwikkeling van de streek;" de historie van zo'n onderwijsinstituut achtte ze dan ook „roemrijk" te zijn. Een mooi verjaardagscadeau bood ze de school, in de persoon van rector Traas, vervolgens aan: een exemplaar van het nieuwe naamlogo, dat de 3 gebouwen, waarin de Reg.S.G. gevestigd is, zal sie ren, zodat de verbondenheid met elkaar daaruit zal blijken. Burg. Sleurink heeft de versierselen opgespeld, links Ridder Verhoef en echtgenote, rechts Ridder Keuker en echtgenote Uit de Regionale Scholen Gemeenschap R.S.G., die 75 jaar geleden als Rijks Hoogere Burger School haar bestaan begon, zijn, op de jubileumbij eenkomst van vrijdagmiddag twee metterdaad „hogere burgers" naar voren geschoven. De - oud - collega's T. M. Verhoef en R. Keuker die zich als leraren zowel als in,'t maatschappelijk verkeer langdurig verdienstelijk hebben gemaakt, bleken door H.M. de Koningin tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau te zijn benoemd; die mededeling door burg. mevr. Sleurink van Middelharnis was een hoogtepunt op deze middag waarop vele betrekkingen van de school aanwezig waren. De Onderscheidenen werden door mevr. Sleurink beide getypeerd als 'overkanters' die inmiddels voor geen geld meer van Flakkee weg zouden willen, zelfs met tal van vezels aan Middelharnis verbonden zijn geraakt! Dhr. Keuker, Amsterdammer van geboorte kwam in 1962, na genoten opleiding - Franse taal en letter kunde - en na verbonden te zijn geweest aan het gemeentelijk Lyceum te Amstelveen, naar Middel harnis, gecharmeerd van de rust die zo kenmerkend was voor het eiland en z'n bevolking en, duidelijker nog, van een meisje van het eiland met wie hij een band voor het leven sloot. „Wapenfeiten", noemde mevr. Sleurink de bezighe den van dhr. Keuker, als conrector, leraar Frans gedu rende dertig jaar, lid van de medezeggenschapsraad, voorz. van de NOVIB afd. Middelharnis, bestuurslid Amnesty International, secr. Ver. Vrienden van 'de Welle' en zeventien jaar lang bestuurslid van de Gemeenschapsbibliotheek. „Een zeer gewaardeerd inwoner van onze gemeente", waardeerde burg. Sleu rink. Eveneens liet ze dat gelden voor dhr. T. M. Ver hoef, Edammer van geboorte, maar in 1961 naar Middelharnis gekomen aan welke gemeenschap ook hij met 'tal van banden' verbonden is. Hij was dertig jaar leraar Nederlands, ook zo lang bestuurslid van de Gezinsverzorging, momenteel secretaris van de Reg. Stichting Goeree-Overflakkee, voorz. van de Stichting Maatschappelijk Werk, voorts was dhr. Verhoef 12 jaar voorz. van de Oudercommis- sie van de J. C. van Gentschool, voorz. van de Ver. voor Muziekonderwijs Goeree-Overflakkee, voorz. van de Parochieraad, secr. van de Parochievergade ring en dirigent van het parochieel zangkoor. 't Was met grote instemming dat burg. Sleurink vast stelde dat beide heren, Keuker en Verhoef, zich een eigen plaats binnen de gemeenschap van Middelhar nis verworven hebben; hun werk, waarin zich in snel tempo veranderingen aandienden, zal stellig veel van hen hebben geëist, maar thuis was er het klankbord, zo waardeerde mevr. Sleurink de rol van de echtgeno tes. Van harte speldde mevr. Sleurink beide heren de Versierselen behorende bij de Ridderorde op. In hun spontane dankwoord hebben beide decorandi te kennen gegeven van een kollektieve verdienste te willen spreken, gedachtig aan allen die vanaf 1917, soms tegen onbegrip in van de school een goede en gezellige school hebben gemaakt. Zo zei het dhr. Keuker en dhr. Verhoefsloot zich daar graag bij aan; tijdens zijn leraarschap bleek hij zelfs 153 collega's te hebben gekend. OOLTGENSPLAAT - Voor de vierde keer organiseerden personeel en leerlingen van de Chr. Basis school 'De Hoeksteen' te Ooltgens- plaat een sponsor-wandeltocht, waar van de opbrengst bestemd is voor een 'goed doel', zoals dat in de volks mond wordt weergegeven. Vorig jaar werd ook voor het Rode Kruis gelo pen, maar aangezien het Ned. Rode Kruis dit jaar 125 jaar bestaat werd nogmaals voor deze veelomvattende organisatie gekozen. Er waren 5 avonden gepland, van maan dag 22 tot en met vrijdag 26 juni jl., met iedere avond een tocht van 5 of 10 km. De start was bij de school en de laatste controle was in de school. Het aantal deelnemers, groot en klein, was 150 en het enthousiasme was onge kend, 't Was ook iedere avond schitte rend weer en dat verhoogde de 'feest vreugde'. Onder de 150 deelnemers waren drie heren uit Stad aan 't Haring vliet en een mevrouw uit Melissant. De nu ruim 16 maanden oude tweeling Kla- sina en Jannie Neels waren evenals vorig jaar ook weer van de partij. De laatste avond was er een verrassing. De Muziekvereniging U.D.I. en een aantal leden van de Drumband hadden zich bij de school opgesteld om de deel nemers te verwelkomena met een vro lijke mars. Rijkelijk werden de lopers door familie en vrienden van bloemen voorzien. Een groot aantal van de 150 maakten van deze avondvierdaagse er vijf avonden van. Leden van de Rode Kruis Kolonne liepen mee en waar nodig kon men assistentie verlenen. Een enkele blaar moest worden doorgeprikt. Van Den Hertog B.V uit Melissant kreeg men stroopwafels, de King-fabrieken zorgde voor pepermunt, Bep Vroeginde- weij van "t Hoekje' uit de Plaat schonk een assortiment snoep en het Rode Kruis reikte stickers en buttons uit ter decoratie. De direkteur van de school, de heer K Lantwaard, die samen met nog twee leden van het personeel, de heer A. van Putten en mevrouw Ada Vroegindeweij- Littel en leden van de oudercommissie deze wandeltocht hebben georgani seerd, sprak vrijdagavond na afloop enkele woorden van dank tot allen die hebben meegewerkt, zorgden Voor de traktatie en de schenkers hiervan. Allereerst had de heer Lantwaard nog twee prijzen uit te reiken. Twee statuettes Op een marmeren voetje, waarvan de tweede prijs in het bezit kwam van de Oranjevereniging en door de voorzitter, de heer W. de Bonte in ont vangst werd genomen. „Een aantal leerlingen van groep 8 heb ben keurig gelopen", aldus de heer Lant waard. Voor deze club mocht Marinka van Ree Ad-, de eerste prijs in ontvangst nemen. Een felicitatie was hier zeker op zijn plaats. De heer Lantwaard: „Alle maal heel hartelijk bedankt en hopelijk tot volgend jaar". Na koffie en limonade stroomde de recreatie-ruimte van de school leeg en keerde de rust weer. Het geheel was perfekt geregeld. Het organiserend-comité had voor deze avonden heel wisselende route's samen gesteld. De mooiste natuurgebieden waren hiervoor uitgezocht. Over de Kaai ging het de Dorpsweg in langs de Hooi- dijk, de Altekleinsedijk, de Galathese- dijk, de Oudedijk en de Oudelandse- dijk; daar liep de route langs 'De Weel' met z'n mooie entourage. De Fittersweg en de diverse Noord- en Zuid Boutwe- gen waren in het parcours opgenomen, in de dorpsroute met de Dorpsdijk, de Slikdijk, Voorstraat en Kaai was als een extra attraktie een bezoek aan Fort 'Prins Frederik' opgenomen. Ook de nieuwbouw werd niet vergeten. Voor de route over 't Fort was een kaartje ter beschikking met een korte beschrij ving wat er in deze oude vesting te zien is. Door deze wandelroute waren er inwo ners die hun dorp her-ontdekten en op plaatsen binnen en buiten de gemeente kwamen waar men weinig of nooit komt. Zo'n wandelfestijn krijgt daar door een dubbele funktie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1