Vaderdag - Bloemendag magazijnmedewerker/chauffeur m/v l iiü«-^ 'üWlilPii^WWiü 'tx^v^Sa TIPS /S. DE KLANT IS KONING AUTO MATERIAAL A.G.O. Automateriaal Bloemenhandel M. GrJnwiS Zll. smonmmm onmmiimmm mmmms enz. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF VRIJDAG 19 JUNI 1992 „EILANDEN NIEUWS Bladz. 3 FAMILIEBERICHTEN Door God in de moederschoot geweven. werd ons toevertrouwd dit prille leven. Geef ons kracht en wijsheid Heer' dit kind op te voeden tot Uw eer. De Heere, Die leven gaf en leven spaarde, verblijdde ons zeer met de geboorte van ons dochtertje Lamina Huibertha We noemen haar Lamina Kees Sperling Anja Sperling-V. d. Pol 16 juni 1992 Meekrapweg 1, 3253 VN Ouddorp Tel. (01878)34 55 Kraambezoek indien mogelijk binnen de kraamdagen. Moeder en kind rusten van 1 tot 3 uur. DANKBETUIGING Op deze wijze willen wij mede namens onze kin deren u allen heel hartelijk danken voor de vele gelukwensen, bloemen en kaarten die wij bij het gedenken van ons 55-jarig huwelijksjubileum mochten ontvangen. Maar bovenal dank aan God Die ons dit alles geschonken heeft. S. J. Grootenboer M. D. Grootenboer-van Lenten 3251 XD Stellendam, juni 1992 Kon. Wilhelminastraat 12 René de Bonte en Marian van Heemst geven u, mede namens wederzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaatsvinden op D.V. donderdag 25 juni 1992 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Middelhamis. De kerkelijke bevestiging zal plaats vinden in de Ned, Herv. Kerk te Nieuwe Tonge om 14.30 uur door de weleerwaarde heer ds. A. Belder. U bent van harte welkom vanaf 20.00 uur in verenigingsgebouw 'De Schakel', Beatrixlaan 31 te Dirksland. 5 juni 1992 Azaleastraat 49, 3245 CB Sommelsdijk Verolmestraat 3, 3244 AJ Nieuwe Tonge Plotseling heeft de Heere uit onze familiekring weggenomen, onze zwager en oom MARINUS VAN ANTWERPEN echtgenoot van Maatje Groenendijk in de ouderdom van 88 jaar. fam. Groenendijk Sommelsdijk, 17 juni 1992 Heden nam de Heere, tot onze diepe droefheid, plotseling uit ons midden weg mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa, zwager en oom MARINUS VAN ANTWERPEN echtgenoot van Maatje Groenendijk in de ouderdom van 88 jaar. Sommelsdijk: M. van Antwerpen- Groenendijk K Lodder-van Antwerpen J. Lodder K van Antwerpen Middelharnis: A van Antwerpen G. van Antwerpen-Lugtenburg Hoogvliet: M. van Antwerpen N. Bolte Sommelsdijk: W. van Antwerpen I. W. van Antwerpen-Veger 17 juni 1992 Verzorgingshuis 'De Goede Ree', Ziekenboeg kamer 32, Prinsesselaan 51, Sommelsdijk Gelegenheid tot condoleren: zaterdag 20 juni a.s. van 19.30 tot 20.30 uur in de grote zaal van 'De Goede Ree'. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op maandag 22 juni a.s. om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Som melsdijk vanuit de kerkzaal van 'De Goede Ree', waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Aanvang 13.15 uur. Geen bloemen Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen gelie ven deze advertentie als zodanig te beschouwen. „Zij die wij liefhebben en verliezen zijn niet meer waar zij waren maar zijn altijd waar wij zijn Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons was, geven wij kennis dat, na een liefdevolle verzorging in het verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma, en onze zuster DIRKJE VEROLME-OVERWEEL (juffrouw Dit) op de leeftijd van 79 jaar. Joh. Verolme Jaap, Bep Teun, Fie Willie, Kees Klara Beppie, Koos Klein- en achterkleinkinderen 18 juni 1992 de Klaver 13, 3245 XT Sommelsdijk Gelegenheid tot condoleren: maandag 22 juni van 20.00-21.00 uur in de rouwkamer van 'De Samaritaan', Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk. De rouwdienst wordt gehouden op dinsdag 23 juni a.s. om 13.00 uur in het kerkgebouw van de Herv. 'Exodus' Gemeente, Dorpsweg 97 te Som melsdijk. Aansluitend zal de begrafenis plaats vinden op de algemene begraafplaats 'Vrederust' te Middelhamis. U wordt uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. Liever geen bezoek aan huis LIEVE OMA VEROLME We zouden jou nog zo veel willen zeggen, maar we weten nu dat jij onbereikbaar bent, dus troosten wij ons met de gedachten aan de mooie momenten, die wij bij jou hebben gekend. Uw kleinkinderen: Johan en Thea Dick en Agatha Hans en Marissa Edith en Abe Winnie en John Gerard en EUes Heleen en Marco Astrid Jean-Marc Sommelsdijk, 18 juni 1992 Adverteert in Eilanden-Nieuws In verband met het vertrek van onze huidige nnedewerker zoeken wij een Wij denken aan een enthousiast iemand met een geldig rijbewijs B-E, in de leeftijd van 18 tot 25 jaar. - Woonachtig in de omgeving van Middelharnis/Sommelsdijk. - Goede kontaktuele eigenschappen. - Flexibiliteit t.a.v. werktijden strekt tot aanbeveling. Naast klantvriendelijk en representatief geniet kennis van automaterialen en gereedschappen de voorkeur. Indien u denkt voor deze baan in aanmerking te komen, schrijf dan voor 27 juni een sollicitatiebrief naar: Postbus 36 3240 AA MIDDELHARNIS t.a.v. de direktie Geef ook vader een leuke PLANTENBAK of BOEKET Ook nog ruim gesorteerd in div. tuinplanten voor tuin en balkon. Dijkstelweg 28, OUDDORP De vele hartverwarmende gevoelens die wij tij dens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde en zorgzame man, vader en opa CORSTLU^N VAN DER WELLE mochten ontvangen, hebben ons bijzonder ge sterkt. Hiervoor betuigen wij u onze oprechte dank. Dit heeft ons nogmaals doen beseffen bij hoeve- len hij geliefd en gewaardeerd was. K. van der Welle-Kamp Kinderen en kleinkinderen Ooltgensplaat, juni 1992 Voor: W. A. BOTH- VAN 'T GELOOF Marijkelaan 43 3248 AS Melissant S (01877) 19 47 Met de dagelijkse boodschappen wordt ongemerkt ook heel wat afval in huis gehaald. Het resultaat daarvan zetten we wekelijks of tweewekelijks op straat, als het huisvuil wordt opgehaald. Maar daarmee zijn we nog niet van ons afval af. Door de steeds grotere hoeveelheden afval en problemen met het verbranden en storten, dreigt Nederland om te komen in het huishoudelijk afval. jSC\0 Een beter milieu begint bij de boodschappenlijst. vuilnis op de belt ook isoleren en hoe voorzichtig we de rest ook ver branden; het milieu gaat er nooit op Gelukkig zijn er manieren om daar wat aan te doen. Één methode is al wijd en zijd bekend: afval scheiden en hergebruiken. Papier en karton apart, glas apart en vanwege de schadelijkheid ook chemisch afval apart. Groente-, fruit- en tuinafval wordt steeds vaker apart gehouden. Maar er is nog een doeltreffende manier om de hoeveelheid huisvuil te beperken. Wie boodschappen doet bewijst het milieu een enorme dienst door afvalbewust inkopen te doen. En dat is gemakkelijker dan de meeste mensen denken. Huisvuil De Nederlandse huishoudens pro duceren gezamenlijk een afvalberg van meer dan zes miljard kilo per jaar. Hoeveel dat is, wordt pas goed duidelijk als ergens eens een vuil ophaaldienst staakt. In een mum van tijd verandert een stad in één grote vuilnisbelt. Huisvuil komt voor een deel op de vuilnisbelt terecht, een ander deel gaatnaarde vuilverbranding. Plaats voor nieuwe vuilnisbelten is er ei genlijk niet; de grond kan wel beter worden benut! En hoe goed we het vooruit. Minder afval, dat is zonder twijfel de beste oplossing. Dat doel is op verschillende manie ren te bereiken. Met hergebruik zijn we op de goede weg. Statiegeld helpt bij het terughalen van potten en flessen. Die kunnen zonder proble men opnieuw worden gebruikt. Zonder statiegeld gaat het ook: zo'n 60% van het glas en oud papier wordt apart ingezameld en opnieuw benut. Daarmee loopt Nederland voorop in de wereld. Maar er is meer te doen. Boodschappentas Veel boodschappen gaan in ter plaatse verkrijgbare plastic tasjes, die zon der uitzondering ergens een opdruk hebben dat ze "milieuveilig" zijn, of iets dergelijks. En misschien klopt dit nog ook voor een deel. Maar vergeet niet dat voor het produce ren van zo'n plastic tasje grondstof fen en energie nodig zijn. Die grondstoffen en energie gaan verlo ren als dat plastic tasje bij het afval terecht komt. Regelrechte verspil ling dus. En in Nederland gaat het om maar liefst 2,5 miljard plastic tassen en zakjes! Daar zit genoeg kunststof in om bijvoorbeeld de helft van alle huishoudens in Nederland van een huisvuilcontainer te voor zien. De tijd dat het aanbod van een winkelier om de artikelen in een plastic tasje te verpakken klant vriendelijk en een bewijs van ser vice was, ligt dus achter ons. De eigen boodschappentas is veel min der schadelijk voor het milieu. Want een beetje stevige boodschappentas -waar veel méér in gaat dan in z'n plastic collega- gaat heel wat jaar tjes mee! Het gebruik van de eigen boodschappentas is een prima start om in het vervolg afvalbewust boodschappen te doen. Want iets dat lang(er) meegaat levert haast per definitie minder milieubelasting op dan het vergelijkbare produkt, dat korter of soms zelfs slechts één malig wordt gebruikt. Iets om op te letten bij produkten, maar óók bij verpakkingen! Onverpakt Het natuurlijke jasje van de kom kommer toont stukken lekkerder dan het glimmende plastic folie dat MINDER AFVAL HEB JE ZELF IN DE HAND er soms omheen zit. En ook appels, peren, bananen en sinaasappels zijn door moeder natuur al prima ver pakt. Die kunnen, zoals je dat ziet op de markt en in die kleine win kels zonder zelfbediening, zo in de boodschappentas. Bij keuze uit ver pakt en onverpakt, verdienen steeds de onverpakte artikelen de voorkeur. Soms is onverpakt, ook voor groente en fruit, niet erg praktisch. Dan is de krant of een papieren zak, bij voorbeeld als verpakking van een zomerse krop sla, stukken beter dan zo'n plastic zakje. Dat plastic zakje is helaas in veel zelfbedieningszaken bijna niet te vermijden. Denk maar aan de groente-afdeling van de supermarkt. Hoewel niet ideaal, is dat nog altijd beter dan voorverpakte artikelen zoals appels op een kunststof- of kartonnen schaaltje met folie er omheen. Vaak zijn die voorverpakte produkten makkelijk te vermijden. Naast bij voorbeeld de voorverpakte kaas- en vleeswaren zijn diezelfde artike len meestal ook los en vers verkrijg baar. Voordelen: om te beginnen bespaart dat dubbeltjes op de ver pakking, verder koop je precies de juiste hoeveelheid en als klap op de vuurpijl ontstaat er minder afval. Dat laatste is natuurlijk helemaal het geval wanneer ook de cellofaantjes tussen de plakjes kaas of vlees ach terwege worden gelaten. Besparingen Ook in warenhuizen en andere winkels is met een beetje goede wil veel onnodig verpakkingsmateriaal te vermijden. Bijvoorbeeld blister- verpakkingen; die doorzichtige (hard)plastic doosjes al dan niet op een kartonnen achtergrond. In bouwmarkten bestaat steeds vaker de mogelijkheid om schroefjes, moertjes, boutjes, spijkers en derge lijke zelf af te wegen in een papie- ii'ii puntzakje. Daar kom t geen voorverpakking meer .1,111 te pas. Ook hier gaan milieu voordeel en financieel voordeel hand in hand. Afvalbewust inkopen doen bete kent dus goed letten op de verpak king. Veel verpakkingen, vooral van de hixere artikelen en de zogenaamde geschenkverpakkingen, vertonen "surprise-neigingen": de ene ver pakking om de andere. Dat is mis schien grappig op 5 december, maar in het dagelijkse leven al veel min der. Uiteindelijk koop je meer ver pakking en lucht dan het produkt waar het echt om gaat. De voorbeelden zijn op alle terreinen te vinden: bonbons, koekjes, snoep, parfum, cosmetica... Eigenlijk nergens voor nodig al die verpakking. Zonde van de energie en het materiaal. Kleiner Met z'n allen moeten we de ko mende jaren de afvalberg een kopje kleiner maken. Daarmee zijn we op de goede weg, want er gebeurt al veel. De overheid en het bedrijfsleven hebben samen afspraken gemaakt om overdadige verpakkingen in de komende jaren uit te bannen. Scha delijke verpakkingen worden steeds minder gebruikt. De verpakkingen worden steeds dunner. Dat bespaart honderdduizenden kilo's karton, glas, blik, kunststof en aluminium. Ver mindering wordt ook bereikt door dat steeds meer geconcentreerde produkten in kleine verpakkingen (bijvoorbeeld waspoeder) en navulbare verpakkingen op de markt verschij nen. Waar mogelijk wordt afval opnieuw gebruikt: met glas, oud papier, kar ton en blik gebeurt dit al voor een groot deel. We moeten dus zoveel mogelijk voorkomen dat afval ontstaat. Im mers, hoe minder rommel we ma ken, hoe minder we moeten oprui men. Als u inkopen doet, zorgt u voor minder afval en dus minder verspilling als u even denkt aan de volgende tips: nieuw kunt vullen, (kosmetica, (vaat) wasmiddelen, wasver- zachters e.d.). Hergebruik. Statiegeld of navulbaar niet mogelijk? Neem dan bij voorkeur verpakking en van papier, karton en glas. Die kunnen in de glas- of papierbak. Duurzaam. Kies bij voorkeur produkten die langer meegaan. Minder. Koop niet meer dan u werkelijk nodig hebt. Onverpakt. Als 't even kan, kies dan onverpakte produk ten (groenten, fruit, snoep e.d.). Statiegeld. Als u kunt kiezen, neem dan produkten waar statiegeld op zit. Navulverpakkingen. Neem liefst verpakkingen die u op- Grootverpakkingen. Voor grootverpakkingen wordt naar verhouding minder verpak kingsmateriaal gebruikt dan voor kleinverpakkingen. Schadelijkheid. Probeer schadelijke materialen te ver mijden. Boodschappentas. Als u bood schappen gaat doen, neem dan uw eigen boodschappentas mee. Afvalbewust inkopen is niet zo moeilijk. Maar het zou be slist nog een stuk eenvoudiger zijn wanneer het aanbod van artikelen er op is afgestemd. Vindt u dat dit beter kan? Praat er dan eens over met de winke lier of de bedrijfsleider. Of maak gebruik van een standaard formulier dat veel supermark ten en warenhuizen beschik baar stellen voor opmerkingen en suggesties van klanten. Vaak kunt u commentaar ook via een ideeënbus kwijt. - GRATIS BROCHURE - Wilt u meer weten over het voorkomen van afval of het ge scheiden inzamelen van afval? Bel uw gemeente. Oi bel 079 - 449449 voor de gratis brochure "Minder afval heb je zelf in de hand". Een brochure boordevol praktische tips van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer. Schriftelijk aanvragen kan ook: Ministerie van VROM, antwoord nummer 10103, 2700 VB Zoeter- meer (geen postzegel nodig). Dit artikel over onverpakte en eenvoudig verpakte produkten is het eerste in een reeks van drie artikelen over afvalbewust boodschappen doen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 3