Ballonnetje in één dag 1005 km ver! Hoge Amerikanen waren in Ouddorp Predikbeurten Raad Goedereede wijst zomerbus- proef af Aktie voor Afrika in Oostflakkee Samenwerking Hollandse Landbouworganisaties op nieuwe leest 'Blauwe vlag' voor Goedereede Basisschool Het Kompas op energie-werkweek MIDDELHARNIS - Kan een bal lonnetje dat dinsdag 28 april in Mid- delharnis werd opgelaten één dag later 1005 km verder gevonden wor den? „Ja", zo heeft het KNMI bevestigd aan de bestuurders van de Ondernemersverenigingen 'Middel- harnis' en 'Sommelsdijk' die samen t.g.v. de opening van het Rien Poort- vlietmuseum voor de schooljeugd een ballonnenvcedstrijd hadden ge organiseerd, maar die vervolgens raar opkeken van de enorme afstand die het ballonnetje van Klazien Ista uit Sommelsdijk had afgelegd, in één dag 1005 km verder naar het Noorse plaatsje Skotselv! Daar was Hilde Haare zo vriendelijk het kaartje te dateren en met vermelding van de vindplaats te retourneren. De verre vlucht, mogelijk doordat de ballon in een hoge luchtstroom terecht moet zijn gekomen, bleek gisteren goed voor de Ie prijs. Klazien gaat met een van haar ouders gratis naar Disneyland De meerderheid van Goerees' ge meenteraad vindt dat de vakantie ganger die voor een verblijf in de rustige familiebadplaats Ouddorp heeft gekozen geen behoefte heeft aan een zomerbus die hem met grote frekwentie van de camping naar het strand en weer terug voert. De raad werd verondersteld, gezien ook de 'verregaande staat van gezamenlijke voorbereiding' een bijdrage van 25.000,- aan die proef te verlenen, maar met een stemverhouding van 9-6 heeft de raad er vriendelijk doch nadrukkelijk voor be dankt. Onduidelijk is of de proef, die gesubsidieerd wordt door de Provincie, Reecron en Kamer van Koophandel nog doorgang zal vinden, zoals dat op Voome en op Schouwen Duiveland wel het geval zal zijn. Tegenstemmers waren de 5 SGP fraktie- leden (om principiële redenen, omdat ook zondags gereden wordt), zo ook dhr. G. Moerkerk (RPF) en 3 CDA-leden die daarin afweken van de mening van hun fraktievoorz. weth. Visser. Wél voorstanders waren de leden van de frakties van PvdA, WD en Gem. belang en genoemde CDA-wethouder Visser. Hij verdedigde met verve het veronder stelde pluspunt dat de bus die de cam pings langs zou gaan minder locaal autoverkeer tot gevolg zal hebben. Het zou, zo waarschuwden de voorstanders de recreatiegemeente Goedereede bij zonder blameren wanneer, om wille van de 25.000,- („een fraktie van wat jaar lijks aan toeristenbelasting wordt ont vangen") medewerking wordt onthou den. De tegenstand van de CDA fraktie zat 'm niet in de kosten, maar in de over tuiging dat de recreant niet op de 'over bodige' dienstverlening van een zomer bus zit te wachten. „Die komen voor hun rust en nemen net zo lief de bolderkar", meende dhr. van Oosterom. Dhr. van Dongen (PvdA) heeft zich er hogelijk over verbaasd dat hij, NB als positiepartij steun moest geven aan weth. Visser die, zo stelde dhr. van Don gen vast, door z'n fraktieleden in de steek werd gelaten. In het nummer van a.s. dinsdag volgt nader verslag. nabij Parijs. Bij Reisbureau Buijsse werd die reis geboekt, beschikbaar ge steld door beide Ondernemersvereni gingen die voor het eerst samen een evenement organiseerden en daar beste plezier in hebben gehad. Sommige van de ballonnen kwamen al in de omgeving terecht maar enkele anderen van de duizend die werden opgelaten zweefden een afstand die ook met een prijs werd gehonoreerd, 221 km naar Vries in Drenthe en 255 km naar Roodeschool, resp. die van Piet Krijgs man en Maria Kieviet. Zij ontvingen uit handen van voorz. Fabert (van 'Middel- harnis') resp. een fietscomputer en een 5 pers. engagement voor 'de Staver'. Dezer dagen is de samenwerkende Hulporganisatie de nationale nood- hulpaktie voor Afrika 'Aktie voor Afri ka' gestart. De aktie duurt tot en met 21 juni. De hulporganisaties vragen aan dacht voor 40 miljoen mensen in de Hoorn en Zuidelijk Afrika die door de hongersnood worden bedreigd. Giro nummer 555 zal vanaf 14 juni worden opengesteld voor giften. Akties in Oostflakkee De Stuurgroep voor Ontwikkelingssa menwerking in Oostflakkee zal aan deze aktie ook haar steentje bijdragen. Burgemeester drs. C. M. de Vos van de gemeente Oostflakkee heeft in het co mité van aanbeveling plaatsgenomen. Samen met de burgemeesters van Am sterdam, Breda en Maastricht roept dit comité alle gemeenten in Nederland op om in de week van het Europees Kam pioenschap voetbal een sportaktiviteit voor Afrika te houden. In Oostflakkee vinden twee evenementen plaats waar bij aandacht voor Afrika gevraagd zal worden. Tijdens de braderie in Oude Tonge (19 en 20 juni) en tijdens de Oelt- gendagen (17 t/m 20 juni) zal een enthousiaste groep vrijwilligers koliek- teren voor Afrika. Een stroom van hulpaanvragen komt momenteel binnen bij de hulporganisa ties. Voor miljoenen moet er aan hulp verleend worden. De aanvragen komen dit keer niet alleen uit de traditionele droogtegebieden in de Hoorn, maar ook uit landen als Mozambique, Zambia en Namibië. Door het uitblijven van regen is de helft van de oogst verloren gegaan. Zelfs graanexporteurs als Zimbabwe en Zuid-Afrika zijn dit jaar afhankelijk van voedselhulp uit het buitenland. De hulporganisaties hebben hun eigen ach terban reeds gevraagd geld te geven voor Afrika. Een nationale aktie is echter nodig om nieuwe aanvragen voor nood hulp, maar ook voor de aanschaf van zaaigoed en landbouwgereedschap, te kunnen financieren. De hulporganisaties hebben de afgelo pen maanden intensief kontakt gehad met minister Pronk en verschillende kamerleden over de dreigende hongers nood in Afrika. Er is bovendien veel druk uitgeoefend op de EG om meer voedsel naar Afrika te sturen. De Euro pese Gemeenschap heeft nu voor 680.000 ton voedsel aan hulp toegezegd. Minis ter Pronk heeft een bedrag vrijgemaakt voor noodhulp in Zuidelijk Afrika. Voor de Hoorn is tot op heden 29 miljoen beschikbaar gesteld. De samenwerkende hulporganisatie zijn: Artsen zonder Grenzen, Nederlandse Rode Kruis, Stichting Oecumenische Hulp, Mensen in Nood, Terre des Hom mes, UNICEF, Novib, Memisa en Tear Fund. Arie Springvloed-Dubbeld maakte na mens 'Sommelsdijk' de prijzen bekend. Alle prijswinnertjes en hun ouders namen vervolgens een kijkje in het museum en ook dat vonden ze al een mooie prijs! Aangeboden door ministerie van Economische Zaken MIDDELHARNIS - Op maandag 22 juni a.s. vertrekt groep 8 van de Samenwerkingsschool voor Spe ciaal Onderwijs (LOM) 'Het Kom pas' uit Middelharnis voor een driedaagse werkweek naar Leiden. 'Het Kompas' is een van de twintig basischolen die een geheel ver zorgde werkweek van het Ministerie van Economische Zaken hebben gewonnen. De scholen hebben deel genomen aan een wedstrijd die onderdeel was van het McPower EZ Energiepakket, een lespakket over energie en milieu voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs. De leerlingen van groep 8 van 'Het Kompas' verblijven drie dagen in Bui tencentrum 'De Korte Vliet' in Leiden. De werkweek is opgedeeld in 7 dagdelen die allen in het teken staan van energie. Het programma omvat verschillende spelen en spelletjes met kijk-zoek op drachten over energie-onderwerpen, proefjes in een 'laboratorium', en het samenstellen van een 'werkweekmu seum'. Op dinsdagochtend wordt een excursie gemaakt naar de Floriade in Zoeter- meer, waar het Nationaal Milieu Pavil joen Ecodrome wordt bezocht. De werkweek is opgezet door DST/ Adviesbureau voor Educatieve Com municatie uit Baarn. Medewerkers van DST begeleiden de leerlingen tijdens de werkweek samen met de leerkrachten en een aantal ouders. De Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie WLTO en de Christe lijke Boeren en Tuindersbond CBTB West-Nederland zijn het eens ge worden over een nieuwe formule voor de onderlinge samenwerking. Het ontstaan van de WLTO uit HMVL en LTB en de reorganisatie van de CBTB hadden dat nodig gemaakt. Opzet meer beleidsbepalend Het overleg tussen de Hollandse land en tuinbouworganisaties (HLO's) wordt gevoerd door leden van de Dagelijks Besturen van beide kanten. In het over leg zal het accent worden verschoven van een organisatorische naar een be leidsbepalende opzet. Er zal worden gestreefd naar een optimale samenwer king, rekening houdend met mogelijke verschillen in opvatting tussen beide organisaties. Het overleg zal geadviseerd worden door commissies, samengesteld vanuit beide organisaties. Daarbij zal de getals verhouding van de bedrijfsgenoten in beide organisaties richtsnoer zijn. Het voorzittersschap zal rouleren tussen de organisaties - twee jaar WLTO, een jaar CBTB, terwijl het vice-voorzitterschap wordt vervuld door de andere organi satie. Kosten verhoudingsgewijs delen Het overleg wordt ook ondersteund door een vast secretariaat dat is gevestigd in het WLTO-hoofdkantoor. De WLTO levert de secretaris, terwijl ander secreta riaatswerk ter plaatse wordt gedaan door beleidsmedewerkers van beide organisaties. De kosten die uit deze samenwerking voortvloeien zullen wor den gedragen op basis van de verhou ding tussen de ledenaantallen van bei de organisaties. Tenslotte is overeengekomen dat de afspraken op het niveau van beide orga nisaties ook richtlijn zullen zijn voor de samenwerking op kring- en afdelings niveau. Slagvaardige belangenbehartiging Tussen de - oorspronkelijk drie - Hol landse landbouworganisaties bestaat al lang een goed lopende samenwerking. Naast fusie en reorganisatie vormden de besluiten over de taakafbakening van het Landbouwschap en behoefte aan regionale samenwerking en afstemming met de vaktechnische organisaties aan leiding om het overleg nog eens onder de loupe te nemen. Ook de veranderende houding van over heid en andere maatschappelijke orga nisaties tegenover de agrarische sektor speelden een rol. De intensievere samenwerking waar voor nu de basis is gelegd moet bijdra gen aan 'een slagvaardige, toekomst gerichte belangenbehartiging voor de agrarische ondernemers en hun gezin nen', aldus beide organisaties. In een ontspannen en bijna plechtige sfeer ontving de heer A. P. Bom afgelo pen dinsdagmiddag een aantal prominente Amerikanen in zijn huis te Ouddorp. Onder hen: oud-chief of staff van het Witte Huis en oud-minister van Buiten landse Zaken, Generaal Alexander M. Haig, oud-minister van Defensie Gaspar Weinberger en Dr. Murray Weidenbaum, adviseur van president George Bush. De Amerikanen kwamen naar Nederiand ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Nederiand-Amerika. De heer Bom is voorzitter van deze Stichting. Generaal Haig markeerde zijn komst als een heel bijzonder moment omdat het juist deze maand precies 210 jaar geleden is dat Nederiand diplomatieke betrekkingen aanknoopte met de Verenigde Staten. Die betrek kingen zijn nooit verstoord geweest door oorlogen of politieke onrust. De heer Bom verklaarde er trots op te zijn de hoge heren, die Nederland altijd een warm hart hebben toegedragen, nu 'in huis' te hebben, waarmee tevens de gelegenheid werd geboden om met deze autoriteiten persoonlijke gesprekken te hebben. Het bezoek dat ruim 2 uur duurde werd afgesloten met een toeristische route door Ouddorp, het natuurgebied 'De Kwade Hoek' en Goedereede. Zondag 21 juni 1992 OUDDORP Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. D. Heemskerk en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. Z. C. Versluis en 18.30 uur dhr. J. Seele Doopsgez. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uur ds. F. Hoek, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilige Doop en nam. H.C. zondag 40 Ger. Kerk 10.00 uur dhr. J. Seele en 18.30 uur ds. A J. Verhoog. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. D. Oskam, Gameren, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. C. J. Veltman, Rotterdam Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. G. D. Hoff, Waspik —Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERRINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, Ned. Geloofsbelijdenis, art. 8 Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A de Lange. Woensdag 24 juni: 14.30 uur ds. J. C. den Toom, huwelijksbevesti ging Eskes-v. d. Boogert Lukaska- pel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Boeijinga-Alders Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. Westland, v.m. bed. Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal Chr. Ger. Kerk 9.00 en 18.15 uur ds. A Baars Ger. Gem. 11.15 uur (H.A.) en 15.45 uur ds. J. de Pater (nabetr. -I- openb.bel. -I- doop) Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. J. Kattenberg en 17.00 uur dhr. G. J. Smouter Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.45 en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke Chris tengemeente Vrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur Evang. R. Pieper. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder. Donderdag 25 juni: huwelijksbevestiging van René de Bonte en Marian van Heemst door ds. A Belder om 14.30 uur Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw, v.m. voorbe reiding Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst De F.E.E.N. (Foundation for Envire- mental Eudcation in Europe) heeft aan de recreatiegemeente Goedereede de blauwe vlag toegekend, een onderschei dingsteken voor die recreatie/kustge- meenten wier voorzieningen aan hoge normen blijken te voldoen. Die eisen worden gesteld aan de kwaliteit van het zwemwater, aan de properheid van de stranden, de aanwezigheid van sanitaire voorzieningen en afvalbakken, de aan wezigheid van EHBO- en Reddingspos- ten e.a. terwijl ook de voorzieningen in het achterland en de zorg voor het milieu in de beoordeling wordt be trokken. Goerees' Gemeentebestuur verklaarde zich in z'n vergadering van gisteravond bijzonder ingenomen met de toeken ning van de blauwe vlag. DIERENBESCHERMING Van wie is deze poes? In de omgeving Lijsterbesweg, Middelharnis wordt regel matig een zwart poesje gezien, dat ken nelijk haar huis kwijt is. Inlichtingen (01870)8 54 92. Volle Evangelie Gemeente 'De Weg wijzer', Tonisseweg (Trencon) 10.00 uur br. Schoenaers. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten, bed. Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. R. W. de Koeyer, dankzegging Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. A J. Verhoog en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankz. Heilig Avondmaal Ger. Kerk 10.00 uur dhr. G. J. Smouter en 18.00 uur drs. A. C. Feij. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. C. den Toom Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur drs. A C. Feij en 18.00 uur ds. W. A. Boer. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. T. Cazander. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur dhr. N. H. Groen Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. W. de Koeyer, Stel- lendam en 18.00 uur kand. drs. M. F. van Binnendijk. Zaterdag 20 juni: van 19.00 tot 19.40 uur zangdienst met korte meditatie door ds. Meeuse Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Dhr. Fabert deelt de prijzen uit aan Maria (l), Klazien (m) en Piet (r) De heer Bom (links) biedt generaal Alexander Haig een plaquette aan ter herinnering aan zijn bezoek aan Nederland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 2