„Van Rijks Hoogere Burgerschool naar Regionale Scholengemeenschap" Tentoonstelling historie 75-jarige R.G.O. Eitjes, zowel in mini als in maxi-formaat MobilD 129.- KIEVIT WARMTE Verstrekt het R.I.V.O. onjuiste gegevens? ZANGAVOND Citroen-Hesselink Rally Formula Garage Knöps B.V. Herdenkingsboek t.g.v. 75-jarig bestaan: Grundig wereldontvanger fnabredtfse VERWERS auto's Zinvol nieuws? Eilanden Nieuwst Tentoonstelling 'de tram naar Hellevoetsluis' in Gesigt van 't Dok met ondermeer 120 kinderen Ramoco b.v. 64e Jaargang Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 No. 6109 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34,20.01.108 Ieder die in de voorbije 75 jaar in een wat nauwere aanraking is geweest met de RHBS, de tegenwoordige Regionale Scholengemeenschap te Middelharnis, staat verwachtingsvol aan de vooravond van de viering van het 75-jarig bestaan van dit gewaar deerde Onderwijsinstituut. Bij zo'n viering past de uitgave van een her denkingsboek en dat zal volgende week als het feest losbrandt metter daad beschikbaar zijn, royaal drie honderd pagina's dik, met histo rische wetenswaardigheden en anek dotes, in enkele voorgaande jaren bijeen vergaard door C. P. Boger- man en A. G. v. d. Linde-de Jong, resp. te Oude Tonge, oud-wiskunde- leraar; en oud-administratrice mevr. V. d. Linde woont te Bodegraven. Ze hebben met de samenstelling van dit prachtige boek hun naam als gele- genheidsauteurs gevestigd. Het boek zal te koop zijn voor slechts 25,-. De huidige rector drs. J. C. Traas voor zag het boek van een bijdrage en een voorwoord door de geest van welke hij zich duidelijk laat kennen als een van hen die de betekenis van de school - toen en nu - voor de streek voortreffelijk weet te analyseren. Eens gold de school als 'centrum van geleerdheid' voor een kleine groep bevoorrechten, terwijl de school nu een scholengemeenschap is geworden met een veel bredere sociale samenstelling, 't Lijkt ook rector Traas deugd te doen dat het boek vooral die vele momenten in herinnering terug roept die onderdeel zijn van de 'warme' herinneringen die de leerlingen in hun verdere leven aan de school hebben meegedragen; tal van bijdragen van oud-leerlingen laten dat weten! Natuurlijk is er het verhaal van de voor geschiedenis dat rond 1880 begon toen op Flakkee de behoefte aan vervolgon derwijs werd gevoeld; in 1892 kwam het Landbouwonderwijs tot stand, gevolgd, in 1903 door de Stichting van de Techni sche School. Pas in 1907 werd, in hotel Meijer, een vergadering belegd ter op richting van een HBS, een Rijksschool nadat was gebleken dat de Stichting van een bijzondere (chr.) HBS niet mogelijk kon zijn. Burg. Ulbo J. Mijs heeft in die jaren bezielend leiding gegeven aan de Ver. 'de Flakkeesche HBS' en, na aan vankelijke teleurstellingen, kon in 1916 met de bouw vande school worden begonnen. In Middelharnis en niet, zoals in 1908 de Minister van Onderwijs nog had gesuggereerd in Hellevoetsluis omdat z.i. de dagelijkse oversteek van het Haringvliet voor de Flakkeese leer lingen geen problemen zou zijn. Eén tochtje over het woelige Haringvliet deed de Minister snel van mening ver anderen: „Van die HBS in Hellevoet sluis kan niets komen", heeft hij toen duidelijk gemaakt. Op 30 januari 1919 werd het schoolgebouw geopend, nadat al twee jaar gebruik was gemaakt van lokaalruimte in de Ambachtsschool. De 'Maas en Scheldebode' van 1 februari 1919 bericht er van: gezien de geest van de HBS kan, zo schreef de krant, de overgrote meerderheid der inwoners de school niet met vreugde begroeten. Kostelijk is het de correspondentie uit de beginjaren terug te lezen, het schrij ven van de schooldirektie aan de In- spekteur der Lichamelijke Opvoeding - om een terrein van openluchtspel. In 1920 wees de raad van Middelharnis een verzoek af voor de plaats van een ambts woning voor de direkteur, de ligging ervan heette 'gevaarlijk voor de gezond heid' te zijn. De grond werd later voor plaatsing van lighallen voor tuberculo- selijders gebruikt! Direkteur Witsen- burg vroeg zich af of de aangeschreven Inspekteur niet het hoofd van het De partement moest waarschuwen voor de roekeloze wijze waarop de vroede vade ren van Middelharnis met de gezond heid 'dier arme zieken' omsprongen. Elke nieuwe bladzij in het boeiende boek biedt nieuwe verrassingen; bijzon- Sanitair- Centr. verwarming (01870) 8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK der interessant zijn de bijdragen van oud-leerlingen van wie mevr. Soldaat- Poortvliet die de school van 1917-1922 bezocht een van de oudsten is. Eens, in september 1926, werden een aantal ruiten ingegooid, kennelijk door een ontaarde Flakkeesche jongen (of misschien meerdere van dat soort) zo schreef dir. Witsenburg aan de Dis- triktsbouwkundige. De stenengooier zal misschien een van hen zijn geweest die het oneens waren met het Openbare karakter van de school, of heeft iemand zich gestoten aan het gekrakeel tussen de toenmalig direkteur en enkele lera ren. Dat was rond 1925-1926. De direk teur zou een van de leraren zelfs voor 'rasploert' hebben uitgemaakt. In 1926 vertrok de direkteur. Werkelijk bijzonder interessant is het het boek door te snuffelen en onvoor stelbaar is het hoe de jeugd van toen onder de duim kon worden gehouden. Er mocht in de school, en in de direkte omgeving daarvan, niet worden gerookt, ouders moesten een verklaring tekenen wanneer ze goed vonden dat hun zoon (niet hun dochters) in school- verband in het Haringvliet zwommen en de nieuwe direkteur neemt een boek uit de bibliotheek omdat er naaktstudies in voorkwamen. Ook de jongere geschiedenis van de school wordt uitvoerig verhaald. De doden, gevallen door oorlogsgeweld worden met ere herdacht, 10 in getal. Het boek vormt een stuk nauwkeurige geschiedschrijving van ons eiland om dat aan de gebeurtenissen op school veelal sociaal maatschappelijke veran deringen ten grondslag lagen, voor al ten gevolge van de ontsluiting van ons eiland en de ontwikkelingen die zich in het onderwijs hebben voorgedaan, waar door de school van een kleine HBS tot een brede scholengemeenschap is uit gegroeid. Drs. Traas spreekt in zijn bijdrage zelfs van een overrompelend tempo waarmee de ontwikkelingen zich hebben aange diend, maar ze zijn overwonnen en rec tor Traas vindt zijn school er een met een basis van degelijkheid die buitenge woon waardevol is. Je bent vader toch nie: vergeten? type Yachtboy 204 MillliMM NU voor AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Op woensdagmiddag 24 juni om 15.30 uur wordt in het hoofdgebouw van de Regionale Scholengemeenschap aan de Burg. Mijslaan te Middelharnis een tentoon stelling geopend betrefTende de geschiedenis van de school. Vele oud-leerlingen en (oud-)medewerkers hebben foto's en ander materiaal afgestaan waarmee een interessant beeld gegeven kan worden over het Flakkeese middelbare schoolleven in het verleden. Natuurlijk veel groepsfoto's, maar ook kiekjes van sportdagen, schoolavondjes en dergelijke. Oude schoolkranten ontbreken natuurlijk niet. Uniek is een lerarenkwartet uit het midden van de jaren zeventig. Tijdens de opening van deze tentoonstelling zal het boek dat de geschiedenis van de school beschrijft ten doop worden gehouden. Jarenlang hebben twee oud-mede- werkers van de school, mevrouw Van der Linde en de heer Bogerman, zich moeite getroost om het reilen en zeilen van de school in documenten en gesprekken vast te leg gen. Het resultaat is een kostelijk boek geworden van meer dan 300 bladzijden. De deelnemers aan de reünie van 27 juni zullen dit boek allen ontvangen, maar natuurlijk zijn er voor liefhebbers voldoende exemplaren te koop. De tentoonstelling is behalve op woensdagmiddag ook op donderdag 25 en vrijdagochtend 26 juni voor belang stellende buitenstaanders te bezichtigen. Vanzelfspre kend zal ook op de reüniedag de expositie te zien zijn. 't Is alsof de kippen van het onderwijzersgezin Guijt aan de Kllnkerlandseweg te Nieuwe Tonge het in een schalkse bui afgesproken hebben: ...„als jij nou een héél kleintje legt dan doe ik m'n best op een héél grote!" En inderdaad raapte mevr. Guijt eerder in de week tussen duim en wijsvinger een piepklein eitje van kriepkip Kees en al twee keer een ei van ruim acht centimeter van een van de bruine kippen. Het één uit zonderlijk klein, als een knikker, en 't ander zeer roy aal van afmeting, en hoe komt het? Kees, de witte krielkip had eigenlijk Cornelia moeten heten, maar wist de kleine Matthijs veel toen hij haar, anderhalf jaar geleden als plukje dons in handen kreeg, kon hij weten dat 't een kipje worden zou? Kees heette ze en Kees is 't gebleven. Kees heeft twee eieren uitgebroed, van een andere grote kip, en de aannemer die het huis verbouwde heeft de fam. Guijt ook nog twee kippen cadeau gedaan. In 't kippenhok derhalve een nogal gemêleerd gezel schap dat nu wat rariteiten vertoont, tot verbazing van de fam. Guijt, van wie vader Guijt, flatbewoner voor hij in Nieuwe Tonge kwam, 't al helemaal niet begrijpt. Wie wel trouwens! De beweringen van Greenpeace en de Werkgroep Noordzee over de bevindin gen van de vermindering van de vis stand zijn zeker waard nader onder zocht te worden. Beide instanties beweren dat niet de fos faten in het water van de grote rivieren schuldig zijn aan vermindering van de visstand, zoals de RIVO-bioloog Bod- decke beweert, maar de grote druk van de boomviskotter binnen en buiten de 12-mijls zone. De oud-journalist Willem de Heijer gaat zelfs zover het RJVO te beschuldigen van het verstrekken van onjuiste gegevens. Heeft den Heijer (Greenpeace en Werk groep Noordzee) gelijk, dan moeten de betrokken ambtenaren daarover verant woording afleggen, is de beschuldiging uit de duim gezogen, dan wordt het tijd dat paal en perk gesteld wordt aan aller lei onjuiste en niet onderbouwde bewe ringen, die regelmatig door milieu-fa naten in de wereld worden gezonden. Ook in de schelpdierensektor gebeurt dat regelmatig. Dat alles moet worden gedaan om te voorkomen dat te veel jonge vis het slachtoffer wordt van een te hoog opge voerd motorvermogen, staat niet ter dis cussie, daar is ieder het wel over eens. Tot eind augustus zal op de bovenver dieping van Museum Gesigt van 't Dok aan de Oostzanddijk te Hellevoetsluis een tentoonstelling te zien zijn met de titel 'De tram naar Hellevoetsluis'. De tentoonstelling bestaat uit foto's documenten en ander materiaal over de Rotterdamse Tramweg Maatschappij die vanaf het begin van de eeuw zo'n belangrijke rol heeft gespeeld in het ver voer van reizigers van - en naar de Zuid- Hollandse eilanden. Het museum Ge sigt van 't Dok is dagelijks geopend van 13.00-16.00 uur ('s maandags gesloten). De toegangsprijs bedraagt 1.-. Op D.V. zaterdag 27 juni a.s. zal een zangavond gehouden worden in de Chr. Geref Kerk aan de Hoflaan te Middel harnis. Medewerking aan deze avond zullen verlenen de kinderkoren luventa' uit Dirksland en 'Deo Juvante' uit Middel harnis en het gemengd koor 'Canticum' eveneens uit Middelharnis. De avond begint om 19.30 uur. Het zingen van de in totaal 120 kinderen zal deze avond een grote plaats in nemen. De opbrengst van de kollekte is bestemd voor de renovatie van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. RENAULT-dealer voor Goeree-Overflakkee Verkoop -l- Service (01871) 16 62 Dirksland, 01877 - 1357 ^OMBi Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Schitterende wereldontvanger. Wereldbereik dankzij maar liefst 12 korte-golf banden. Het wereldnieuws ten grootte van uw handpalm. vooraBe téherheidl VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01670) 8 25 13 Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 De derde klas van de Rijks H.B.S. in 1928 met hun leraar Dr. Denier van der Gon, die later in de oorlog bij het verzet betrokken raakte en door de Duitsers werd gefusilleerd. De jongens Guijt met kip Kees en de eieren, vooraan het klei Verkoop na 17.00 uur C. Breen, (01878) 24 96 Voor topkwalilell. goeöe service en voordelige prijien- FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C=3 C=D CZ3 ca CD FOTO VIDEO AUDIO CD C3 C3 C3 Wesistraal 35 - MoJeniveg -1 - Ouüüorp - Telefoon (018781 ï6 12 en 21 20 Filiaal Renesse Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon (011161 24 00 Filiaal Sommeisdiik Westifrakeeistraal 8 - Somrnelsdiik - Telefoon (018701B 61

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1