Reisverslag van Polen Depot en Rode KRuis Kolonne naar Polen Inruilals basisvoor nieuwkoop? U bent van harte welkom bij: 7,5% Samenwerking Binnenhof en GIUD Zomerzangavond te Nieuwe Tonge vcMi clcf heijclen jIIi; De 4 burgemeesters van Goeree-Overflakkee krijgen als eersten de CD 'One More Voice' aangeboden KQning^woud WOON 'i||r Aerpelperikelen 1.75 p.kg NU 500.- VOORDE De NMS handhaaft de hoge spaarrente op extra-plus-rekeningen: mmm VRIJDAG 19 JUNI 1992 „EILANDEN NIEUWS' VIERDE BLAD 's Maandagmorgens om 7 uur ver trekken Jan Gebraad en het echt paar Blok vanuit Nieuwe Tonge naar Polen. Om 6 uur 's avonds zijn ze de Poolse douane zonder oponthoud gepasseerd en melden zich bij pen sion Teresa te Slubice. Een mooie 2- persoonskamer met balkon, een badkamer, 's avonds een heerlijke kolacja en de andere morgen een stevig ontbijt. Dat alles voor de prijs van 20 DM per peroson. Hotels zijn in Polen duur en veelal niet al te best, voor adressen van goede pen sions kunt u bellen naar Jan Ge braad. Neem naar Polen Duitse Marken mee en wissel deze direkt aan de grens voor zloty's. De tweede dag gaan we naar Suwalki, we zijn dan 1650 km van huis. De vrachtwagen van Maliepaard is al aangekomen en chauffeur Theo uit Bruinisse met als bijrijder Leen Looy van de R.K.K. hebben een prima reis gehad en geen wachttijd aan de grens. Woensdag lossen we de vrachtwagen en worden we gehuisvest bij de dokter van het P.D.P.S. waar we het reuze goed heb ben gehad, de Polen zijn geweldig gastvrij. Donderdag moet Jan Gebraad een retourvracht vinden, 's avonds vertrekt Theo met 25 ton hout, allemaal artikelen voor de tuin: palen, schuttingen, per gola's enz. Wij sorteren de medicijnen die we in het bureau gelost hebben, een heel karwei want we hadden 150 dozen met een waarde van 100.000 gulden bij ons. We verdelen ze op aanwijzen van de dokter voor het PDPS, kinderziekenhuis te Olecko en het ziekenhuis te Augustow. Ook vrijdag zijn we hiermee bezig en geven voorlichting over het gebruik van alle door ons meegebrachte artikelen. Ook inspekteren we het verpleegtehuis. Zaterdags gaan we naar het kinderte huis te Olecko, we hebben voor hen fiet sen, sportkleding en voor allemaal een snoepzak. Met de direktie en personeel bespreken we hun noden: sportbeno- digdheden, fietsen en een koelkast. Zondag gaan we naar de Evangelische Kerk, mensen wat was het daar koud. Een mooie kerk, een enthousiaste jonge dominee maar slechts 40 man in de kerk. Geen wonder dat ze straatarm zijn, de kollekte bracht op 60.000 zl, dat is acht gulden. We hebben voor hen kle ding, schoonmaakartikelen en voor alle kinderen een snoepzak. Maandag bezoeken we het ziekenhuis van Augustow en worden rondgeleid door de direkteur en chirurg. Ze hebben nog nooit hulp gehad uit het buitenland en zijn erg blij met onze medicijnen. Heel hard hebben ze nodig apparatuur voor maagonderzoek, verder rolstoelen en beddegoed. Dinsdag gaan we naar het boerendorpje Dlugie en hebben voor iedere bewoner een doos kleding. Wat zijn we blij en wat leven ze in zulke dorpjes toch armoedig: geen school, geen dokter, geen winkel en een onbegaanbare weg. Ze leven van de tabaksteelt en het hele gezin werkt mee, hun verdienste: 2000 gulden, jawel per jaar. Woensdag gaan we naar het ziekenhuis van Olecko en richten onze aandacht op de kinderafdeling. Ook voor hen heb ben we medicijnen en een ECG appa raat. De direkteur en de kinderarts laten ons alles zien en vragen ons om luiers, babykleding, kindervoeding en medicij nen. Ook hier waren de snoepzakken van de Rode Kruis Kolonne een succes. Donderdag gaan we naar Rusland en in dit blad gaven we reeds een verslag. Vrijdag gaan we gezinnen bezoeken die om hulp gevraagd hebben, alles wordt gekontroleerd en beschreven. Kinder rijke gezinnen heb je hier, de scholen puilen uit. Als moeder er alleen voor staat en ook nog wat kinderen moet grootbrengen hebben ze het niet best. Gedurende lange tijd werken de G.M.D. (Gemeenschappelijke Me dische Dienst) regio Zeeland en het Werkvoorzieningsschap Binnenhof te Middelharnis samen. Op velerlei terrein vindt uitwisseling plaats. Sinds kort is de samenwerking uitgebreid. Tussen de partners is overeengekomen dat met ingang van 1 juli 1992 mogelijk is G.M.D. bemiddelingskandidaten werk ervaring op te laten doen bij het werk voorzieningsschap. Tijdens een bijeenkomst welke op 11 juni 1992 bij Binnenhof plaatsvond, werd door de heren C. Klingers regio direkteur G.M.D. en J. Tieks direkteur Binnenhof een samenwerkingsovereen komst ondertekend. In deze overeenkomst of convenant zijn de bepalingen waaronder de aanbieding van een werkervaringsplaats kan plaats vinden opgenomen. In Polen moet u zich wel houden aan de maximum snelheid, er is veel kontrole. Bij Torun waren we getuige van dit ongeluk, een echtpaar en een dochtertje van acht maanden overleden ter plaatse. We hadden bij ons 150 dozen medicijnen mei een waarde van 100.000 gulden. Verpleegsters van het verpleegtehuis P.D.P.S. brengen de dozen naar het magazijn. Twee leden van de Rode Kruiskolonne en Jan Gebraad overhandigen hier een E.C.Cr, aan direkteur en dokter van het ziekenhuis te Olecko. apparaat Maar toch valt het ons in de steden best mee: goed gekleed (zeker de jeugd) en volle winkels met voor ons goedkope prijzen. Maar vooral de Westerse artike len zijn voor de Polen onbetaalbaar. Maar de echte armoe troffen we aan in de kleine boerendorpjes. Zaterdagmorgen vroeg gaan we terug naar Holland, het is mooi weer en we besluiten om maar door te rijden. Toch is het een grote afstand en je moet dan beslist wel met twee goede chauffeurs zijn. Door al die indrukken en het vele werk ben je bij thuiskomst moe maar wel voldaan dat je alles nu eens met eigen ogen gezien hebt. P.S. In het kinderziekenhuis in Olecko is veel vraag naar katoenen luiers, en veel vitaminerijk babyvoedsel, babyfles- Het convenant komt er op neer dat geheel of gedeeltelijk afgekeurde werk nemers bij Binnenhof kunnen worden her- of omgeschoold ter voorbereiding op een nieuwe start in het bedrijfs leven. Bij Binnenhof krijgt men een aanstel ling voor bepaalde tijd (1 of 2 jaar) tij dens welke periode men bij Binnenhof werkzaam is. Bij Binnenhof verdient men een salaris volgens de geldende normen. Regelmatig vindt overleg plaats met de arbeidsdeskundige van de G.M.D. Van belang is ook nog dat voor de kosten van de opleiding, die ook buiten het bedrijf gevolgd kan worden een subsidie is gekregen van het Europees Sociaal Fonds (E.S.F.). Dit fonds stimuleert onder meer werker varingsplaatsen en opleidingen voor mensen die door ziekte of ongeval geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn geworden. De opleidingen en werkervaring bij Bin nenhof zullen voornamelijk gericht zijn op metaalbewerking, groenvoorziening en reparatie van uurwerken en elektri sche apparaten. sen met spenen, deze artikelen kunnen worden afgegeven aan het Polen-depót te Nieuwe Tonge. Bij voorbaat dank namens het Rode Kruis en het Polen- comité. t.b.v. hongerend Afrika Op D.V. 27 juni a.s. is er in de Nederlandse Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge een zomerzang avond. De zomerzangavonden in Nieuwe Tonge zijn ter afsluiting van het zangseizoen en kunnen zich door de jaren heen zich in een steeds gro ter aantal luisteraars verheugen. Het organiserende koor voor deze zo merzangavond is het Chr. Gem. koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge. Het is het koor gelukt om van uit Mid delburg het Chr. Gem. koor 'Sursum Corda' voor deze zangavond in Nieuwe Tonge te laten optreden. Tevens zal aan het programma medewerking worden verleend door het Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge. Alle drie de koren staan onder leiding van de bekende dirigent Martin Mans. Het koor uit Middelburg zal op het orgel worden begeleid door de organist Jaap Bakker. De koren uit Nieuwe Tonge zul len door Janco Belder worden be geleid. De koren zullen zowel elk afzonderlijk als gezamenlijk optreden. Verder ver meld het programma een orgelimprovi satie en samenzang. De avond zal door ds. A. Belder, plaatselijk Ned. Herv. pre dikant, worden geopend en afgesloten. Op deze zomerzangavond zullen er psalmen en geestelijke liederen ten gehore worden gebracht. Wij noemen u er enkele van de in totaal 20 stukken die zullen worden gezongen: namelijk 'Aan schouw het lam van God', 'O Heiland kom nu'. Psalm 136 en 121, 'De Vrede van Jeruzalem' en 'Hij geeft meer gena'. De gezamenlijke koren tellen met el kaar 270 leden. Het koor 'Advendo' telt momenteel ruim honderd leden en heeft recent medegewerkt aan een gezamen lijke CD/MC opname in de Grote Kerk van Dordrecht met als titel 'Zingt al wat ademt', de netto opbrengst hiervan is bestemd voor het 'Shaare Zedek' zieken huis in Israël. Ter gelegenheid van het twaalf-en-een-half jaar bestaan van het koor is er op 25 april in de Ned. Herv. Kerk te Tiel van het koor een geheel eigen CD/MC opname gemaakt met medewerking van Marjolein de Wit, dwarsfluit; Martin Zonnenberg, vleugel en Janco Belder, orgel. Het geheel stond onder leiding van dirigent Martin Mans. De presentatie van deze CD/MC zal plaatsvinden op D.V. 17 oktober 1992 in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Ook hiervan zal de netto-opbrengst bestemd worden voor het ziekenhuis. Tijdens de samenzang van de zomer zangavond zal er worden gekollekteerd voor Afrika. Het zal u allen bekend zijn dat door de droogte, met name in de hoorn van Afrika de honger ontstellend is. Het organiserende koor 'Advendo' en de medewerkende koren doen een be roep op u onze naasten te gedenken in uw gebeden en financiële steun. De toegang is vrij en de aanvang is half acht. De kerk is open om 19.00 uur. Pro gramma's worden u bij binnenkomst uitgereikt. Geachte lezers, andermaal is er de mogelijkheid de zaterdagavond op een passende en verantwoorde wijze te besteden, dat wij dan elkander opwek ken om de aangeboden gelegenheid te bezoeken waarbij er de mogelijkheid is iets voor onze naaste te mogen beteke nen. Wij rekenen op uw komst. mJKSWEG26 NIEUWERKERKiZ) 01114-1268 incl. vermakelijkheids- belasting Piet Lodder Czn. KOEL/VRIES-\35. COMBINATIE VAN I499r VOOR Vandaag, 19 juni, is het zover! In het nieuwe kerkgebouw van de Doopsge zinde Gemeente (Dorpstienden 3) te Ouddorp krijgen de burgemeesters van Goeree-Overflakkee als eersten de CD 'One More Voice' aangeboden. Afgewisseld door koorzang hopen de dirigent Willem Chr. Meyboom en de besmursleden van het Interkerkelijk Jongerenkoor 'One More Voice' een ver slag te doen van deze voor dit koor unieke produktie. Maanden van voor bereiding gingen aan de opnamedag (zaterdag 16 mei j.l. in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk) en deze avond vooraf. Het koor en een speciaal voor deze pro duktie samengesteld ensemble (orgel/ clavecimbel. Jaap Zwart jr.; cello, Edith Bosma; fluit, Caroline den Otter en Jeroen Tol) hopen deze avond u een indruk te mogen geven van deze CD/ MC. Het concert begint om 20.00 uur, u bent van harte welkom! Alleen vanavond, aansluitend op het presentatieconcert bedragen de kosten voor de CD 29,95 en de MC 19,95! Vanafmorgen, zaterdag 20 juni 1992, zal de CD en de MC voor resp. 34,95 en ƒ22,50 te koop zijn bij: Ouddorp: Boekhandel C. van Koppen; Foto Hameeteman; Els van Splunder, Waterweg 5a, tel. (01878) 16 67. Goedereede: Fa. J. K. van Wijk; Lenie Aleman, Jongkoenstraat 19, tel. (01879) 23 77 (na 18.00 uur). Stellendam: Boekhandel 'de Luifel'; Trude Kieviet, Zonnebloempad 12, tel. (01879) 15 94. Dirksland: Boekhandel 'de Luifel'; Annette 't Mannetje, Pr. Bemhard- laan 22, tel. (01877) 37 08. Middelharnis/Sommelsdijk: Bijbelhuis 'de Korf; Foto Hameeteman; Boekhandel v. d. Boom; Petra Koote, Hyacintenstraat 40, tel.(01870)8 42 08. Oude Tonge: Fa. A. van Loon. Ooitgensplaat: Conny v. Dam, Pr. Hendrikstraat 42, tel. (01873) 21 42; Wilfried Verboom, Voorstraat 3Ö, tel. (01873) 15 28. Hellevoetsluis: Cindy Koster, Maagd 3, tel.(01883)2 25 08. Brielle: Willem Chr. Meyboom, Kaaistraat 27, tel. (01810) 1 34 90. Renesse: Foto Hameeteman. DEN BOMMEL Afscheid juf Carla v. d. Wekken-van Keulen Op donderdag 25 juni zal op de ouder avond van de Chr. Basisschool "t Kom pas' afscheid genomen worden van juf Carla, die ruim 14 jaar op de school heeft gewerkt. Eerst als hoofd van de kleuterschool, en later in de geïnte greerde school in de groepen 1 en 2. In 'Bommelstee' wordt met de ouders en huidige leerlingen, aandacht besteed aan dit vertrek. Daarna is er een receptie in het school gebouw van 20.45 tot 21.45 uur, waar voor alle oud-leerlingen en hun ouders worden uitgenodigd. O (min. saldo 1.000,-) Prijsbewuste spaarders zitten bij: Administratie- en assurantiekantoor VOOR mm W o o N P L E Z I E R m Op de veiling te Sint Annaland waren onze Lekl<erlanders de eerste van dit jaar. De prijs was niet naar onze zin, dus kochten we ze zelf en brachten ze mee terug naar het dorp. Wij bieden u deze vroege, mooie ronde en ook huisvrouwvriendelijke, biologisch geteelde 'petatten' aan voor de afhaalprijs van Verkoop zaterdag 20 juni 1992 van 9 tot 11 uur op de wurft van Westelijke Achterweg 6a SOMMELSDIJK Eén van de werkplekken van Wie het kleine niet eert,.. maar die prijs vonden we toch een beetje aan de lage kant. 158 liter koelruimte 91 liter vriesruimte automatisch ontdooien koeldeel 3 verstelbare droagroosters incl. 5 jaar garantie Zierjkzee, Havenpark 5 tel. 01110-15202 Dïrksland, Schelpenpad 26 tel. 01877-1236 een xaak van verlrouwen Bij inleg vanaf 25.000,-: Rente op aanvraag. Boezemweg 26, 3247 BB DIRKSLAND Telefoon (01877) 23 65

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 14