3i:.b8 Blijvend Gedenken; alle oorlogs herinneringen van Goeree-Overflakkee Plaatwerk 699.- Fomm Dat was me een blijdschap bij huize 'Refugium' te Sommelsdijk! karels aufoschade r Garage Knöps B.V. LET OP: >M ERA'S htubveéMse Morgen trekker-trek wedstrijd Concert afgelast Citroen-Hesselink Gewichtig bezoek in Sommelsdijk Aangepast aan nieuwe normen van 'zorg op maat' Twaalf sterren symbool is occult alle merken 64e Jaargang f'p- No. 6107 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Een boek schrijven over alle gebeur tenissen tijdens de Tweede Wereld oorlog op Goeree-Overflakkee is geen geringe opgave. Toch is dhr. D. Hoogzand uit Sommelsdijk daarin geslaagd en wel o peen wijze die geheel verantwoord is. Razzia^s Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 VOORKOM TELEURSTELLING Dat de beelden direk gegeven op een mo|; zeggen over kwaliteit. a uw vanaf ^OMBi Ramoco b.v. RENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 Autobedrijf A. J. van Rumpt AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Het elders in dit blad aangekon digde concert in Goedereede kan door omstandigheden GEEN door gang vinden. Dirksland, 01877 - 1357 Samen vreugde scheppen, maar samen ook je zorgen delen, samen danken, maar vooral ook samen ver trouwend bidden, voor hun langdu rig zieke huisgenote, zo deden dat de bewoners van het Sommelsdijkse Gezinsvervangend tehuis 'Refu- gium', toen zaterdagmorgen het feest van de heropening kon worden gevierd. Een blijdschap ook voor de betrekkingen van de bewoners (24) die het meebeleefden en, horend en ziend weer de beschuttende veilig heid van het tehuis ervoeren. Het is daartoe beter toegerust dan ooit, verdeeld in kleinere 'gezinnen' met voor ieder van de bewoners meer pri vacy en de nodige 'zorg op maat'. Wereldregering Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Geschiedschrijving is altijd riskant, maar de manier waarop de schrijver te werk is gegaan en de vorm waarin hij dat boek heeft geschreven zal weinig kri tiek ondervinden. In 'Blijvend Gedenken' zoals het boek is getiteld, met als ondertitel; 'De Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overflakkee'; zijn de gegevens verwerkt van alle oor logsslachtoffers onder de eilandbewo ners. Hoogzand heeft daarvoor talrijke ge sprekken gevoerd met familieleden van de omgekomenen of met getuigen van de soms wreedste handelingen die in de oorlog kunnen geschieden. Met recht kan 'Blijvend Gedenken' een geschiedenisboek over Goeree-Overflak kee en haar bewoners worden genoemd en wordt bij voorbaat al als een naslag werk beschouwd! Hoogzand heeft enorm veel medewer king ondervonden, wat zeker tot de vol tooiing van het boekwerk (ca. 400 pa gina's tekst) heeft bijgedragen. Alle medewerkers van Ouddorp tot Oolt- gensplaat worden in het boek eerlijk heidshalve genoemd. Zo worden ook de officiële instanties, tot zelfs in Engeland en de Verenigde Staten van Amerika toe, vermeld. Over de inhoud valt veel te verhalen. Het boek begint zelfs met raadselachtige gebeurtenissen die aanleiding hebben gegeven tot het ontbranden van de Tweede Wereldoorlog, die de schrijver als voorbodes beschouwt. Voorbodes die het leven hebben gekost van drie jonge Flakkeeênaars. Hoofdstuksgewijs worden de verschil lende oorlogshandelingen en gewelda- digheden behandeld. Er is geen hoofd stuk te noemen waarin geen slachtoffers zijn gevallen en het zijn juist de slacht offers die in dit boek centraal staan en 'blijvend' worden herdacht. De onvergetelijke meidagen van 1940, toen Duitsland Nederland overviel, eiste van de Nederlandse militairen een zware tol, ook van de militairen van Flakkeese afkomst. Vanzelfsprekend wordt het lot van de Flakkeese Joden in extenso in 'Blijvend Gedenken' gememoreerd. Het tijdro vende onderzoek dat daarnaar moest worden gedaan, is verricht door wijlen dhr. Th. de Waal uit Middelharnis. Razzia's hebben op Goeree-Overflak kee driemaal plaatsgevonden. Op 9 maart 1941 te Sommelsdijk, op 4 augustus 1944 te Ouddorp en op 20 en 21 december 1944 vonden op het gehele eiland razzia's plaats. De laatste van deze wordt de 'grote razzia' genoemd, maar alle drie zijn uitvoerig beschreven. Ook de Arbeidseinsatz van 1943 komt aan de orde, toen jongens van 18 en 19 jaar werden gedwongen in het vijandige Duitsland te gaan werken. Uitvoerig wordt aandacht geschonken aan het 'Verzet' tegen het Duitse regime. Er is door Flakkeese mensen meer gedaan dan algemeen wordt veronder steld. Er zijn twee hoofdstukken gewijd aan Concentratiekampen en Fusilleringen, waarin de gruwelijkheden op onver mijdbare wijze zijn beschreven. Elk hoofdstuk heeft een zekere zelfstan digheid, maar betreft het verloop van de ganse oorlog. Bombardementen en beschietingen, mij nen, de V-1 's, de Armenieërs, gijzelingen en vluchtpogingen naar de geallieerden worden in afzonderlijke hoofdstukken bij de lezer in herinnering gebracht. Ruime aandacht wordt geschonken aan de evacuatie van duizenden Flakkeeê naars. Veel onderzoek heeft Hoogzand vooral moeten verrichten om de neergeschoten of neergestorte vliegtuigen feitelijk te registreren. Dat waren er heel wat! Het is ontstellend te noemen hoeveel slachtoffers dat heeft gekost. De schrijver is erin geslaagd, in volgorde op datum, alle crashes van vliegtuigen op en rondom Goeree-Overflakkee te beschrijven. Zelfs het lot van de vliege niers en hun laatste rustplaats worden, inclusief de vele herbegrafenissen welke hebben plaatsgevonden, nauwkeurig vermeld. In het Verre Oosten, waar de oorlog zich niet minder gruwelijk manifesteerde, hebben eveneens gebeurtenissen plaats gevonden, die aan oud-Flakkeeënaars het leven hebben gekost. Ook zij worden in 'Blijvend Gedenken' niet vergeten! Voorts vormen de naweeën van de oor log een apart hoofdstuk in het boek. Dat gaat over personen die ziek uit Duits land waren thuisgekomen en kort daar op alsnog uit het leven werden weg genomen. In het boek 'Blijvend Gedenken' zijn vele foto's opgenomen, waarvan de meeste niet in boek of tijdschrift wer den getoond. Overigens is het geen fotoboek. Het is een boek dat door Flakkeeênaars en belangstellenden in de geschiedenis van Goeree-Overflakkee tijdens die lange oorlogsjaren, ongetwijfeld zal worden bewaard voor het nageslacht. Blijvend Gedenken verschijnt septem ber a.s. bij Boekhandel Vroegindeweij te Middelharnis. Het boek gaat ƒ45,00 kosten bij intekening. Na verschijnen wordt de prijs 49,50. voordüe zdterheid VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01870) 8 25 18 Voor lopkwalileil. goede service en voordelige pn/zen. FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C=3 CD CD C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO CD C3 CD CD tZJ Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (0W78> 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse' Prinlshop - Hogezoom 172 - Teletoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdiik WesIkrakecIstraatB - Sommelsdi/k - Telefoon (O i870) 8 6i Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Georganiseerd door de agrarische jon geren Goeree-Overflakkee wordt mor gen, zaterdag 13 juni, een trekker-trek gehouden op een lokatie aan het Dirks- landse Sas (Oostzijde). De wedstrijd begint om 13.00 uur en ein digt om 17.00 uur. De trekkers die deel zullen nemen zijn de gewone bedrijfstraktoren waarvan de deelnemers op eigen bedrijf gebruik maken. Ze treden aan in 5 categorieën in de strijd om de titel van Goeree-Over flakkee. Er zal, ter demonstratie, ook een echte Full-Pulltrekker aanwezig zijn die echter niet aan de wedstrijd deel zal nemen. voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Serie oliematen (1870-1912) Zoals bij u bekend, is er in het Streek museum Goeree-Overflakkee een expo sitie van oude Nederlandse maten, gewichten en weegwerktuigen. Deze voorwerpen zijn afkomstig uit de privé- kollektie van de heer J. Zodenkamp. Laatstgenoemde is enkele zaterdagen in het museum geweest om bezoekers te ontvangen, die vragen konden stellen over de door hen meegebrachte gewich ten. Dit was zo'n succes, dat de heer Zodenkamp de zaterdagen 13 juni, 27 juni en 11 juli weer aanwezig zal zijn in het museum. Wellicht hebt u ook nog een aantal maten of gewichten in huis, waarvan u de herkomst, ouderdom en de waarde niet kent. De heer Zodenkamp zal u gaarne te woord staan en u de nodige informatie verstrekken. U bent dus van harte welkom in het Streekmuseum Goeree-Overflakkee aan het Kerkstraatje te Sommelsdijk. Jan Both, Secretaris Streekmuseum Terwijl het huis, vrolijk ingepakt in een reuze lint en met gekleurde vlaggetjes in de tuin, z'n gasten wachtte verzamelden zich die in Ver.gebouw 'Vita Nova' waar goede en blije woorden werden gespro ken, woorden te over om de blijdschap tot uitdrukking te brengen want 't was, in een tijd van bezuinigingen, niet niks wat er was gebeurd, zelfs een half miljoen mocht worden besteed aan de herinrich ting van het huis dat bij de bouw in 1976 weliswaar voldeed aan alle toen gel dende eisen maar dat door de jaren heen toch z'n tekortkomingen vertoonde. Dhr. G. C. Joppe, voorzitter van de 'Prot. Chr. Stichting voor Geestelijke en So ciale zorg aan hulpbehoevenden op Goeree-Overflakkee' legde volledig heidshalve nog maar'es uit waar het aan geschort had: het huis was eigenlijk te ruim van opzet geweest, de huiskamer was één grote oppervlakte en de bewo ners hadden hun (slaap)kamer nooit voor zich alleen, nauwelijks hadden ze privacy. De thans gepleegde aanpassing heeft, aldus dhr. Joppe, twee nieuwe ideeën samengevat, de zorg op maat gedachte en de behoefte aan kleinere woonvormen werd in één handeling gestalte gegeven en 't was met trots dat dhr. Joppe dit vernieuwde huis kon pre senteren; „precies geworden wat wij ons ervan hadden voorgesteld" stelde hij heel tevreden vast, een tevredenheid die ook de bewoners, de leiding en mede werkers en de leden van de commissies 'zorg op maat' en die van de herinrich tingscommissie betreft. Het was de wens en bede van het bestuur, zoals vertolkt door dhr. Joppe dat de bewoners nog vele jaren een goed, gezond én gezegend verblijf zullen hebben en dat Gods onmisbare zegen zal rusten op hun thuis, huize 'Refugium'. Van burg. mevr. Sleurink kreeg het bestuur een welgemeend kompliment op de nieuwe visies te hebben inge speeld, het bestuur heeft, aldus burg. Sleurink, getoond zich ook van deze ver antwoordelijkheid bewust te zijn en heeft gezorgd voor het hoogst bereik bare leefklimaat en -omstandigheden voor de bewoners die, zo liet ze blijken, ook in haar hart een warm plekje heb ben, blij als ze is met de integratie in de plaatselijke samenleving van de Refu- gium-bewoners die extra hulp en aan dacht nodig hebben waarom de burge meester het hen zo van harte gunt dat in Refugium (toevluchtsoord) de normale gezinssituatie zo dicht mogelijk bena derd wordt. Ieder die zich daartoe inge spannen heeft bracht burg. Sleurink dank, voor het werk en de getoonde inzet en creativiteit, afsluitend met de wens dat op de kosten van zwakzinni genzorg niet bezuinigd zal gaan wor den, waar nodig en mogelijk zal burg. Sleurink zich daartegen met kracht verzetten. Goede woorden werden vervolgens ge sproken door dhr. M. Peekstok als voorz. van de oudercommissie. Hij wen ste alle medewerkers toe sterkte, kracht en bovenal liefde te ontvangen hun werk te blijven doen en namens de afd. Huis vesting van de Prot. Chr. Stichting Philadelphia-voorzieningen was het mevr. Compagne die op de verbouwing terugzag waardoor nu 4 woongroepen zijn gevormd elk met hun eigen mate van zorgbehoefte. De goedkeuring die het Ministerie van WVC eraan had gehecht noemde ze 'vrij uniek' en 'nooit eerder gebeurd'; met de beschikbare 5 ton was ook in haar optie een 'schitte rend nieuwe behuizing' gecreëerd. Bewoner Wim Hagens dirigeert spontaan 'de Neutekraekers' De openingshandeling: burg. Sleurink maakt de knoop los, terwijl bewoners en helpsters toekijken Namens de bewoners was het Maarten Tanis die heel flink het woord voerde. Hij vertelde over de gezelligheid in huis en 't gemak van de lift als de bewoners geen zin hebben om trappen te lopen en tenslotte was het het Hoofd, dhr. Kees van Beek die woorden gaf aan z'n blijd schap dat 'Refugium' zo voortreffelijk aan de nieuwe normen is aangepast: „We zullen ons blijven bezinnen op de zorg die we onze bewoners moeten geven", zo zette dhr. van Beek zichzelf en z'n medewerkers aan het werk, daarin uitgaand van het vertrouwen van de ouders die hij 'met huid en haar' aan hun kinderen verbonden wist. De zorg die gegeven wordt zal ieders blijvende aandacht hebben!", zo verzekerde hij, in een hartelijke opwekking tot z'n mede werkers die een welverdiend kompli- LIENDEN - Het Katholiek Nederiands Persbureau keert zich in een persbericht tegen de Europese Gemeenschap, en met name het symbool dat de EG heeft: de cirkel met twaalf sterren. Omdat het de bedoeling is dat dit symbool voor het jaar 2000 op elke auto in de EG zit (met daaronder de landcode), heeft het KNP een alternatieve sticker ontwikkeld. Daar op staat de cirkel, doorkliefd door een bliksemschicht; ernaast staat de Neder landse leeuw en de woorden 'Je main- tiendrai'. Het KNP beschouwt de cirkel met de twaalf sterren namelijk als een occult symbool. De ontwerper van de vlag, een Rooms-katholiek, heeft een bewuste symbolisatie willen weergeven van Ma ria als 'Koningin van het heilige Room se nieuwe Europa'. „Het uitgangspunt van het ontwerp is de Wonderdadige Medaille van Maria die sinds 1832 wordt geslagen en verkocht als aflaat", aldus het KNP. „De twaalf-sterren-krans is de Roomse exegese van Openbaring 12:1. De voor noemde Medaille is geslagen naar aan leiding van een zogenaamde verschij ning van Maria aan een zekere Catha- rina de Laboure, die door Rome zalig- verklaard werd in 1933 en heiHg ver- ment kregen voor de wijze waarop ze zich en de bewoners door de aanpas singsperiode hebben gewerkt en ge holpen. Hoe het geworden is kon vervolgens worden waargenomen in het ver nieuwde huis, nadat dat door burg. Sleu rink officieel heropend was. Ze deed dat door de knoop los te maken waarin het huis, als een cadeau, was verpakt. „De neutekrakers' speelden op het gazon een vrolijk lied en met name Wim Hagens posteerde zich als dirigent in 't front van de muzikanten. In huis konden de aan passingen in ogenschouw worden geno men, een eigen kamer voor elk van de 24 bewoners kleinere gezellige en comfor tabele woonkamers, kortom een huis om blij en trots op te zijn. klaard in 1947. Reeds in 1876 waren er een miljard exemplaren over heel de wereld verspreid. Dit heeft Rome tot en met 1992 beslist geen windeieren gelegd! Er bestaat zowel van Roomse als protes tantse zijde geen twijfel over dat de Europese vlag een occulte Roomse ach tergrond heeft. Occult, omdat de Maria van deze vlag beslist niet de Maria is van de bijbel, maar een demonische macht die mensen ertoe brengt hun vertrouwen op een stuk metaal te stellen, in plaats van op de levende God". „Wij als vrije Nederlanders", zo vervolgt het KNP, „worden straks verplicht om deze occulte symboliek te groeten en te eren door de eenwording van Europa met als doel het 'heilige Roomse rijk', met de paus als politiek en kerkelijk lei der. Het streven van Rome is de hele wereld te regeren, met als residentie Jeruzalem, waarom zij nu ook diploma tieke betrekkingen met Israël wil aan gaan". De stichting het Katholiek Nederlands Persbureau (een protestantse organisa tie) wil „met Gods hulp tegen dit heil loze eenheidsstreven een dam opwer pen. Zij doet dit door verborgen feiten over dit occulte element aan het licht te brengen". Het KNP besluit het persbe richt met de woorden: „God handhave Nederland als Protestantse Natie en Oranje als ons Vorstenhuis!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1