ai Mobil D Lies en Beijke v. d. Velde te Herkingen eerste flakkeese asper$ietelers Stichting Algemeen IVIaatscliappelijl( Werl( l(rijgt liet goed op een rijtje hiübveéMse Rally Formula Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink Voetbaltoernooi Mercedes-dealers Slootkanten bespoten Betaald parkeren langs Grevelingen Rabobank Den Bommel Ouddorper beïnvloedt toerist, toerist beïnvloedt Ouddorper Ramoco b.v. Raad Dirksland positief 14 juni a.s. bevestiging en intrede icand. A. C. Feij Verkoping vrouwenver. Ger. Gem. 64e Jaargang De Rabobank Den Bommel BA hield op 21 mei jl. haar 87e alge mene ledenvergadering en nam te vens afscheid van de heer J. van der Welle. (ingezonden) RENAULT-dealer De jaarrekening van de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk, wier aktiviteiten door de vier ge meenten op Goeree-Overflakkee worden gesubsidieerd, laat een budgetoverschrijding zien van ƒ27.000,-. Waardering CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond (VOORDELIGE PRIJS PRIMA KWALITEIT OPTIMALE SERVICE JVC videorecorder type hrdx 20 JVC Nu voor 599i" OP OP ÜLOMBi AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Autobedrijf A. J. van Rumpt Op D.V. zondag 14 juni 1992 hoopt kandidaat A. C. Feij uit Arnemui- den, beroepen predikant door de Gereformeerde Kerken van Oolt- gensplaat en Den Bommel tot zijn dienstwerk te worden ingeleid. Dirksland, OISTT- 1357 Buitendijks heeft hij waarschijnlijk niets te zoeken, de akkerbouwer van ori gine Lies V. d. Velde uit Herkingen, maar dat heeft hij van de schipperij begrepen dat 't maar beter is de bakens te verzetten zogauw het tij zich keert. Zo'n ommekeer ervoer hij in het financiële resultaat van traditionele gewassen als tarwe en suikerbieten, maar daar hadden hij en Beijke zich de inspanning van een eigen bedrijf toch niet voor getroost?, zo werd in 't Her- kens polderland toen overwogen. „Asperges, vers van het land", zo laat een bord langs de weg nu weten, het enige op héél Goeree-Overflakkee. Milieu: VRIJDAG 29 MEI 1992 No. 6104 3240 AA MIDDELHARNIS ratie: Langeweg 13, Sommelsdijk [alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 01870)8 57 36 Ondanks het warme weer op 21 mei jl. waren er toch nog 40 personen naar Bommelstee gekomen om deze alge mene ledenvergadering bij te wonen. Voorzitter Th. L. Jacobs gaf in zijn ope ningswoord blijk van de zelfstandigheid van de plaatselijke bank voor de eigen bevolking. Nadat de jaarrekening en verkiezingen waren gehouden was het woord aan de gastspreker, de heer H. L. van Kampen hout, dijkgraaf van het waterschap Goeree-Overflakkee. Het ontstaan van polders, bedijkingen aanleggen, gaven een noodzaak om daar struktuur in aan te brengen, en zo ontstonden polderbesturen, later weer bijeen gebracht in het huidige water schap Goeree-Overflakkee. Ook bij de waterschappen wordt alweer gesproken over schaalvergroting, maar aldus de dijkgraaf, schaalvergroting zal leiden tot pijn lijden in de portemonnee. Wel is het duidelijk dat een ieder gaat bijdragen aan het waterschap, want zij zorgt voor de dijken, de wegen en het waterpeil. Daarna werd de heer J. van der Welle, sekretaris van het bestuur in het zonne tje gezet. Na 26 jaar dienst doen in één der colle ges vond de heer Van der Welle de tijd rijp om afscheid te nemen. De voorzitter memoreert in zijn speech, dat hij 24 jaar met hem heeft samenge werkt en in goede harmonie. Als waardering voor al zijn werk ont vangt hij een nieuwe elektrograsmaai- machine, zodat hij zich kan gaan wijden aan zijn tuin. De voorzitter van de raad van toezicht, de heer J. de Bakker, alsmede de direk- teur, de heer Van Beek spreken de heer Van der Welle toe, en beiden kunnen ook terugkijken op een plezierige tijd van samenwerking. Ook zij wensen hem en zijn vrouw nog vele voorspoedige jaren toe. Ook de heer Van der Welle bedankt de sprekers, ook voor het mooie cadeau, en bedankt tevens de leden, colleges, direk- teur en personeelsleden. Na afloop van de vergadering volgde er nog een prettig samenzijn, waarbij de leden tevens van de gelegenheid gebruik maken om de heer Van der Welle het goede toe te wensen. Dit was onze probleemstelling voor een algemeen culturele afstudeeropdracht van onze opleiding aan de PABO. Ouddorp verandert, dat staat vast. Met dat veranderen hebben wij niet het uiterlijk maar juist het innerlijk van Ouddorp op het oog. En dat innterlijke vormen de Ouddorpers ZELF. Elk jaar bezoeken vele toeristen Oud dorp. Dit komt de middenstand zeker ten goede, maar wat vindt een 'doorsnee' Ouddorper van die jaarlijkse stroom van toeristen...?? „Ze motte nie dienke da ze hier de baes kunne spele". Dat was de mening van een jongen uit groep 8. Ook het lange wachten in de winkels stond hem niet aan. Dat vonden trouwens meerdere Ouddorpers het probleem van de zomer. „Mar echt beïnvloedt, nee dat gloaf ik nie, wielle binne nie zo gauw te be ïnvloeden". Zo dacht een bewoonster van 'de Vliedberg' erover. Trouwens de meeste ouderen uit het dorp denken er zo over. Zo ook onze welbekende 'Kee- sie Bok'. „Ouddorp vaart er al jaren wel bij" zo zegt hij. Een van de predikanten uit Ouddorp vindt dat de toerist de Ouddorper be ïnvloedt, neem het voorbeeld van de eer bied voor een begrafenisstoet die voorbij komt. De meeste Ouddorpers staan even stil, maar menige toerist uit de stad denkt daar niet bij na. Dit heeft ook zijn weerslag op de Ouddorper die dat voor beeld dan navolgt. Het zou jammer zijn als dit met meerdere gewoonten zou gebeuren. Wel vindt hij dat, wanneer je in kontakt komt met anderen, je weer kan gaan nadenken over eigen stand punten. Zelf vinden wij dat men nooit moet opgaan in de massa, maar dat het behouden van een dorpscultuur van groot belang ie. Door vast te houden aan je eigen identi teit, kun je iets eigens uitstralen naar de toerist. j Twee studentes voor Goeree-Overflakkee Verkoop -I- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (01878) 24 96 Gelet op het regionale karakter van de stichting zijn de jaarrekening 1991 en de begroting 1992 en 1993 besproken in het Overlegorgaan Goeree-Overflakkee (OGO) waarin de Colleges van B en W vijf keer per jaar overleg plegen over zaken van intergemeentelijk belang. Het Overlegorgaan was unaniem van mening dat de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk een aantal wijzi gingen in de financiële plannen dient aan te brengen. In de raad van Dirksland op 21 mei jl. kwam het voorstel tot wijziging van de begroting van de Stichting het eerst aan de orde. Een kostenanalyse die inzicht geeft in de organisatiekostenstruktuur van de Stichting werd de raadsleden voorge legd, met de daaruit voortvloeiende voorstellen tot aanpassingen. Zo zal met de huidige personele bezet ting de komende jaren het werk moeten worden gedaan en met de huidige bezet ting zal de Stichting ook de 7x24 uurs bereikbaarheidsdienst moeten zien te realiseren. De subsidiëring van de bereikbaar heidsdienst zal uiterlijk per 1 juli 1992 beëindigd moeten worden. Voor de budgetoverschrijding over 1991 wordt de reserve van de Stichting (per 31 december 1991 ongeveer 10.000,-) ge bruikt. Over één en ander is van gemeentewege uitvoerig overleg gevoerd met het be stuur van de Stichting. De heer Van Prooijen (Gemeentebelan gen) sprak zijn waardering uit voor het stuk dat de raad nu werd geboden. „Ik zou het bijzonder fijn vinden als de ove rige drie gemeenten ook op één lijn komen" zei hij, „ik zou een zucht van verlichting slaken". De heer Van Nieuwenhuijzen had de jaarrekening nog eens bekeken: ;,De organisatie heeft geprobeerd met zo min mogelijk kleerscheuren uit dat jaar te komen door afschrijvingen naar bene den te brengen". Hij konstateerde dat afschrijvingstermijnen verlengen voor de toekomst zeker risico's met zich mee brengt en konkludeerde: „Het kan nét". Namens de SGP zei de heer Dijkgraaf: „Na een periode van onduidelijkheid is er gelukkig nu wat meer duidelijkheid. Er is nu een grondslag om mee te werken" en „als andere gemeenten tot andere besluitvorming komen, wat bete kent dat dan voor ons?" Het CDA betuigde bij monde van de heer Sandee zijn instemming met het voorgestelde plan: de gemeenten en de Stichting weten nu waar ze aan toe zijn. „We hopen dat dit voorstel gezamenlijk door de vier gemeenten wordt aangeno men. Zo niet, wat zijn dan de konse- kwenties? Weer opnieuw beginnen?" Ook de heer Van der Vlugt (PvdA) zwaaide het ambtelijk apparaat lof toe: „De Stichting weet waar ze aan toe is. Ik heb eens zitten tellen, er zitten 37 man in het bestuur. Het bestuur zal in zijn wijs heid hiermee wel iets kunnen doen. Het moet wel rot gaan wil je er met 37 man niet uitkomen". Wethouder Schouten (CDA) zei in zijn beantwoording dat hij goede hoop heeft dat alle gemeenten hetzelfde raadsbe sluit nemen: „Het is een goed voorstel waar we allen goed mee kunnen leven". KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Prima video van de uitvinders. Eenvouding te bedienen via program meerbare afstandsbediening. Uitstekend stilstaand beeld, front breedte slechts 36 cm. 5 JAAR volledige GARANTIE inclusief verzekering ƒ90,- vooraOe xdterhetdl VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. (01870) 8 25 18 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Voor lopkwallleil, goede service en voordelige prijzen: FOTO - F<LH REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO 35 - Molenweg 4 - Ouóóoip - Teletoon I0W73) 16 12 en 2T 20 Fillael Henesse. PrinlsOop - Hogezoom T72- Teleloon I0I1I6I 24 00 FiliaalSommelsülii'. West^raKeelsIraat8- Sommelsdiik - Teleloon lOiBTOf B6B4 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 OOLTGENSPLAAT/DEN BOMMEL In de kerk van Den Bommel zal 's mor gens om 10.00 uur de bevestiging plaats hebben door drs. G. J. Mink te Katwijk aan Zee, terwijl de intrededienst zal plaatsvinden 's middags om 15.00 uur in de kerk te Ooltgensplaat. Drs. A. C. Feij, die op 5 mei j.l. het Kerke lijk examen heeft afgelegd in een verga dering van de Classis Middelburg ont ving hierna een definitief beroep van de gecombineerde gemeente Ooltgensplaat/ Den Bommel. Hij volgt drs. W. Venema op die in juli 1991 vertrok naar Vinke veen. kocht. Vrouw Beijke ervaart dat als een heel gezellige periode en alleen al Het was, in 1988. de Veiling te Baren- drecht die hem op de asperge-gedachte heeft gebracht De veiling wilde aanvoer van die 'gouden' voorjaarstraktatie, als 't kan zelfs de opbrengst van minstens 40 hectares, waarvan v. d. Velde nu één hec tare voor z'n rekening heeft genomen. Hij plantte in 1988 z'n eerste 1000 m^ en oogstte z'n eerste groene asperges in 1990 en 't lijkt er op dat de leerling van toen al een beetje een meester geworden is, want 't gaat er, ook dankzij de inspan ning die Beijke levert, professioneel toe op Peuterdijk 59, in 't heerlijk rustige, maar o zo bedrijvige polderland! Asperges telen blijkt aanpakken te zijn; in het seizoen dat duurt van half april tot nét na de langste dag gaan Lies en Beijke één-, soms zelfs twee keer per dag de planten langs. Elke plant kan wel twintig asperges geven en die steken niet gelijk de kopjes op. Eenmaal lang en groot genoeg worden ze gesneden, ge wassen, gesorteerd en van een kleurig wikkel voorzien naar de veiling ge bracht of thuis, aan de particulier ver- NIEUWE TONGE Wij hopen D.V. woensdag 3 juni a.s. een verkoping te houden van gemaakte kin derkleding, handwerken, cadeau-arti- kelen, speelgoed, cake, advokaat e.d. Voor de kinderen is er een grabbelton. Tevens is er een rommelmarkt. De verkoping zal gehouden worden bij de fam. P. van Moort, Korteweegje 26. Openingstijden 10-12 uur, 's middags van 14.00 tot 17.00 uur, 's avonds van 18.30 tot 20.00 uur. Mogen we op uw belangstelling reke nen? Voor morgen, zaterdag 30 mei heeft Ver- maat's Automobiel- en Garagebedrijf BV te Hellevoetsluis het voetbaltoernooi van Mercedes-Benz dealers georgani seerd, dat voor de 15e keer wordt gehou den. Hieraan nemen diverse dealers deel uit het gehele land. Vorig jaar won Vermaat de cup en zodoende ligt de organisatie dit jaar bij Vermaat. De wedstrijden worden gespeeld op de voetbalterreinen van 'Voetbal Vereni ging Hellevoetsluis' gelegen aan de Rijksstraatweg 6. Aanvang van de wed strijden is om 10.00 uur en de finale zal omstreeks 15,20 uur gespeeld worden. daarom vindt ze 't jammer als 't weer gedaan is met de asperges. De planten gaan dan in ruste, en vormen opnieuw loof dat 's winters weer verwijderd wordt in afwachting van het volgend seizoen. Wel tien jaar kunnen ze mee, de as- pergeplanten. Inmiddels hebben meerderen op Flak- kee het voorbeeld van v. d. Velde gevolgd, volgend jaar zullen die hun eer ste asperges, ook groene, kunnen oog sten. Groene zijn wat pittiger dan witte, zo propageert dhr. v. d. Velde en hij legt uit dat witte en groene van precies dezelfde plant afkomstig zijn, alleen groeit de groene boven de grond en de witte in een bed van grond. De zware flakkeese grond laat zich daartoe moei lijk vormen, meer ligt dat voor de hand voor de lichtere gronden in Bra bant, Salland en Limburg waar die zandbedden ook nodig zijn ter bescher ming tegen de nachtvorst die daar veelal De vier konstateringen van vermoede lijk verboden bespuitingen van sloot kanten, vastgesteld tijdens de milieu- vlucht op 7 mei j.l., zijn onderzocht. Bij het doodspuiten van gewassen komt het wel eens voor dat door onzorgvul digheid een sloottalud wordt meege- spoten. Soms ook wordt een talud opzettelijk bespoten, met een niet toegestaan mid del. Dat is zeer slecht voor de waterkwa liteit en het wcrdt achteraf altijd zicht baar door verkleuring van de begroei ing. Veelal zakken de taluds ook in door dat het wortelgestel doodgaat. In dit geval bleek dat te Ouddorp een sloottalud slechts zeer kort was ge maaid; door de droogte was het geheel dermate verdord, dat het aanvankelijk leek op een bespuiting. In een ander geval bleek slechts de akkerrand (hori zontaal deel) behandeld te zijn, wat onder die omstandigheden wel toege staan was. Te Stad aan 't Haringvliet was er sprake van een misspuiten, waarbij ruim 300 meter talud en sloot werd 'meegeno men'. In een polder te Oude Tonge bleek echter dat een sloottalud over een lengte van ruim 1900 meter opzettelijk werd doodgespoten. In de laatste twee geval len werd proces-verbaal opgemaakt. Bespuitingen van sloottaluds zijn aan strenge regels gebonden. Op de verpak king van de bestrijdingsmiddelen staat onder het wettelijk gebruiksvoorschrift altijd vermeld, waar en wanneer bespui- Twee peuters van de fam. v. d. Velde laten bij het klantenwervende bord de vers van het land asperges zien. heviger is dan in ons kustgebied. Witte asperges zijn eigenlijk alleen maar bekend in Nederland, België en het noorden van Frankrijk, de rest van de wereld kent nauwelijks de witte asperge. Groene hoeven, zoals de witte, ook niet te worden geschild, minder bewerkelijk dus en geen afval, een betere smaak bovendien en 't lijkt aspergeteler v. d. Velde toe dat groen de toekomst heeft. Graag zou hij beschikken over water om wanneer nodig z'n planten te beregenen, maar in die hoek van Flakkee is het oppervlaktewater te zout. Overigens hebben aspergeplanten niet gauw van droogte te lijden, ze wortelen tot zo'n 1.40 mtr. diep; de percelen waarop ze worden geplant moeten worden gedrai neerd om te grote vochtigheid te voor komen. Puur natuur, de groene asperge van v. d. Velde, meststoffen noch bestrijdings middelen worden gebruikt, zelfs niet voor het onkruid dat tussen de planten wordt weggehaald, handmatig! Die zui verheid onderscheidt de asperge van dhr. V. d. Velde met de ge'ünporteerde en daarom komen de klanten ook graag langs, op 't spoor gezet door de adver tentie die wekelijks in 'Eilanden Nieuws' verschijnt. Het dagelijks bestuur van het Natuur-en Recreatieschap 'de Grevelingen' heeft aan de Minister (van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij), aan Gedepu teerde Staten van twee provincies en aan de omliggende gemeentebesturen de ontwerp-begroting 1993 aangeboden met de vraag evt. reakties tijdig kenbaar te maken. In de aanbiedingsbrief zal waarschijn lijk de suggestie over de toepassing van het profijtbeginsel aller aandacht én - hopelijk - aller kritiek krijgen. Het dag. bestuur lijkt „op redelijk korte termijn" een begin te willen maken met toepassing van het profijtbeginsel waar voor de volgende suggesties worden gedaan: invoeren van een parkeergeldheffing op het strand Grevelingendam. invoeren van een parkeergeldheffing op de surflokatie Kabbelaarsbank/ Middelplaatshaven (na realisering herinrichting in 1995). het invoeren van een liggeldregeling voor de vrije ligplaatsen in havens en steigers (met ingang van 1994). Door toepassing van deze maatregelen zal het tekort op de begroting van het Schap met ca. 350.000,- kunnen wor den gereduceerd. tingen met het middel zijn toegestaan. Degenen die de bespuitingen uitvoeren, dienen dan ook steeds zeer zorgvuldig te werk te gaan. In een enkel geval wordt hier echter niet aan voldaan...

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1