Kritische noot in vruchtengebakje Gemeentesecretaris in de goot Colonne R.K.K.afd. Ouddorp werd 1e NIEUWS Muziekschool De Hoop „Het fijnste voor de kleinste?" Politieberichten uit de kerken De Vijverberg schoolt l(erl(ewerl(ers Gemeenteraadsvergadering Dirksland Uitslag P.V. De Reisduif Goedereede Orkesten uit Ouddorp en Stellendam naar Ponypark Slagharen Werkloosheidscijfers rayon Goeree-Overflakkee Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 26 MEI 1992 Voor het eerst sinds de komst van burgemeester Boonstra voelde de gemeen teraad van Dirksland zich j.l. donderdagavond, met een raadsvoorstel voor een al voldongen feit gesteld. Kwam het bij het vroegere College regelmatig voor dat zaken niet eerst in de commissie kwamen en dat ze door de raad werden gejaagd, bij het huidige College van B en W was het donderdag bij uitzondering dat een voorstel spoedheidshalve aan de raad werd voorgelegd zonder dat het in commissieverband was besproken. De gemeenteraad beslist Men kon wel instemmen met het voor stel om het aantal premiewoningen dat voor 1992 in de gemeente Dirksland gebouwd mag worden in zijn geheel toe te kennen aan Makelaarskantoor Tam boer B.V. Zes woningen zullen worden gebouwd in de Berberis in Dirksland- zuid en vijf woningen aan het Austin- plein in Herkingen. Enige angst had men in de raad dat mis schien het één zonder het ander zou gebeuren; dat wél de woningen in Dirks land zouden worden gebouwd maar dat eventueel de grondverkoop in Herkin gen later niet door zou blijken te gaan. Daarom kwam de SGP met een amen dement op het voorstel van het College van B en W. Fraktievoorzitter Konings woud stelde voor aan het koopkontrakt voor de grond in Dirksland dat - gete kend door het College en de heer Tam boer - aan de raad ter goedkeuring werd voorgelegd, een ontbindende voor waarde toe te voegen. De heer Koningswoud vergeleek het kontingent woningen met een vruchten gebakje: „Dirksland-zuid dat zijn de vruchten en dat vaste onderin, dat is dan Herkingen". Hij vond het weliswaar ver standig dat de gemeente het kontingent in één hand geeft maar zag graag vastge legd dat niet de vruchten eerst snel op zouden gaan en de gemeente tenslotte met de harde korst zou blijven zitten. Aangezien in de onderhandelingen tus sen het College en de makelaar duide lijk is afgesproken dat bouwen in Dirks land ook bouwen in Herkingen inhoudt - ook al is het laatste misschien minder gemakkelijk te verkopen en dus minder aantrekkelijk voor de makelaar - vond de heer Koningswoud een schriftelijke aanvulling van de koopovereenkomst voor de Dirkslandse grond slechts een invulling van wat mondeling en in cor respondentie is afgesproken. Burgemeester Boonstra kon de zorg van de SGP over gedeeltelijk realiseren van het woningkontingent goed begrijpen maar vond het ver gaan de grondver koop in Herkingen als ontbindende voorwaarde in het koopkontrakt voorde Dirkslandse grond op te nemen. Hij ver geleek het kontingent premiewoningen met 'belegde boterhammen' die hij niet graag kwijt zou raken. En, door allerlei vertragende omstandigheden waar de gemeente zelf niets aan kon doen, zat dat risico er nu in. „Vóór 1 juni moeten we de hele zaak opsturen, anders raken we dat kontin gent kwijt" zei de heer Boonstra, „van daar dat wij op die minder fraaie manier door de besluitvorming heen gaan". Uit stel zou nu afstel betekenen. „Pas op het laatst wisten we of het 10 of 11 woningen zouden worden. En dan nu morgen of overmorgen het kontrakt nog wijzigen, dat gaat mij te ver", vond hij. „We moe ten er van uit gaan dat de heer Tamboer zijn afspraken nakomt". Trouw moet blijken In de tweede vragenronde over dit agen dapunt liet de heer Van Houwelingen van Gemeentebelangen merken dat de raad de vrijheid heeft in een kontrakt te zetten wat de raad zelf goed vindt, maar hij stelde dat de makelaar niet bekend staat als iemand die zijn afspraken niet nakomt, Gezien de haast en het risico het kontingent te verspelen, wilde ook Gemeentebelangen het voorstel van B en W wel volgen zonder extra garantie clausule. De heer Robijn van de PvdA betuigde zijn instemming met de woorden van Van Houwelingen en zei: „Ik geef Ko ningswoud wel een beetje gelijk. In de toekomst moeten we kijken of het niet anders geformuleerd kan worden maar nu moeten we niet teruggaan". De heer Koningswoud kwam nog eens op het standpunt van de SGP terug en was het toch niet met de burgemeester eens. De heer Boonstra benadrukte voor alle duidelijkheid dat het hier uiteraard om een bevoegdheid van de raad ging; door de tijdsdruk was het anders gegaan dan de burgemeester zelf altijd propa geert en praktiseert. Verder vond hij het toch ook een kwestie van vertrouwen. De heer Koningswoud vond het jammer dat het amendement van de SGP niet werd aangenomen maar had met de rest van het voorstel geen problemen. Zo verkocht de gemeenteraad aan Make laarskantoor Tamboer B.V. de beno digde grond voor zes premie-woningen in Dirksland-zuid; de vijf woningen in Herkingen komen nog. Volkshuisvesting op regionale leest Er was veel over woningbouw in deze raadsvergadering, met veel vaktermen als kontingenten, 'doordecentralisatie', 'uitfinanciering', 'regionaal woning marktniveau' en 'regionaal budget houderschap'. Voor zover het nog begrijpelijk is voor een burger komt het op het volgende neer. Gemeenten mogen niet net zoveel bou wen als ze zelf willen maar krijgen elk jaar aantallen (kontingenten) toebe- Gemeentesecretaris Derickx (r) aan het straatmakerswerk Het reorganisatieplan in de Gemeente Oostflakkee heeft al vruchten afge worpen, direktere lijnen met personeel en cliënten was het devies. Wel daar is vrijdag jl. gestalte aan gegeven. De gemeentesecretaris Coen Derickx werd evenals Rein van der Have, sek- torhoofd Grondgebiedzaken, vrijdag jl. in de overall gehesen en ingedeeld bij de ploeg die de rioleringen en de straten maakt. De mannen hadden een paar zware klussen te doen en werkten als paarden om maar vooral met de gemeentewerklieden mee te kunnen. Het werk wat ze hadden gemaakt, was naar volle tevredenheid van de opdrachtgever en de gebruiker die hen dan ook beloonde met een flesje bier (alcoholvrijAls volleerde bouwvakkers dronken zij dit leeg en togen weer met grote spoed naar de volgende klus. Voor sommige bekenden was het vreemd om te zien dat de twee nieuwe knechten ook nog konden werken met wat anders dan een pen en papier. Een goed initiatief, welke zeker de onderlinge verstandhoudingen en begrip voor eikaars werk zal verbeteren. Geen weddenschap of zo lag hier aan ten grondslag. Maar spontaan opgevat en uitgewerkt. Dit initiatiefis voor de buitendienstmensen een teken dat ze voor vol worden aangezien. Voorwaar, zeker navolging waard. Misschien ook iets voor de andere groe pen en mag de schrijver van dit stuk nog wel eens een dagje Burgemeester van Oostflakkee zijn? deeld door de provincie. Wanneer in een gemeente de toegekende woningen voor een bepaald jaar niet in dat jaar worden benut vervalt het kontingent. Tot op heden is het niet mogelijk het kontin gent tot volgend jaar te bewaren. De provincie Zuid-Holland wil nu elf Regionale Volkshuisvestings Commis sies (RVC) waarmee de, mogelijkheid ontstaat dat samenwerkende gemeenten in onderling overleg met de toegekende kontingenten kunnen schuiven. Als bij voorbeeld in de gemeente Dirksland de bouw van het kontingent 1993 niet haal baar is, kan men tegen een andere gemeente op Goeree-Overflakkee zeg gen: neem jij nu ons kontingent, dan proberen wij volgend jaar een dubbel kontingent te realiseren. Dit systeem zou kostenbesparend kun nen werken. Of dat in de werkelijkheid het geval zou zijn? Diverse raadsfrakties dachten verschillend over de voordelen van het nieuwe systeem dat gepaard gaat met, zo omschrijft de provincie het, een administratief apparaat van enige omvang. „Daar ben ik altijd huiverig voor" zei de heer Van Nieuwenhuijzen voor de WD. Hij was bang dat het decentraliseren meer gaat om bezuinigen bij de pro vincie. De heer Robijn zag voordelen. „Met de huidige budgetten kun je geen kleine woningaantallen realiseren in de sociale woningbouw" legde de heer Robijn uit en hij vond het beter na een paar jaar een groter aantal woningen tegelijk te bouwen dan nu een plukje hier en dan een plukje daar. De heer Van Houwelingen wou niet te hard van stapel lopen met het uit han den geven van de eigen kontingenten, uit angst dat Dirksland als kleinste gemeente achter raakt bij de andere gemeenten. Hij vroeg of de wachtlijsten in Dirksland langer zouden worden bij het nieuwe systeem. Wethouder Eshuis (PvdA) betoogde dat wachtlijsten eveneens ontstaan als de lokale kontingenten te klein zijn om haalbaar te zijn. Hij vond het tot stand komen van een Regionale Volkshuisvestings Commis sie een unieke mogelijkheid om zonder tussenkomst van de provincie in de regio afspraken te maken over het verde len van de aantallen woningen die op Goeree-Overflakkee gebouwd mogen worden. Als de RVC volwassen is geworden kan men groeien van deelkontingentjes naar één regionaal kontingent. Gemeentegaranties Door de invoering van nieuwe wettelijke regelingen is een aantal wijzigingen opgetreden in de voorwaarden die ge steld worden aan gemeentegaranties voor eigen woningen en eigen woon wagens. Voortaan kan het College van B en W ontheffing van een bepaalde voor waarde m.b.t. verzekeringen verlenen aan gewetensbezwaarden. Op vragen uit de raad antwoordde de burgemeester dat gewetensbezwaren erkend worden, net als in militaire dienst, maar indringend zullen worden getoetst. Zorgvuldig en grondig zal bekeken worden of de aangevoerde gewetensbezwaren fundamenteel en ge grond zijn. De aanvrager die gewetens bezwaren heeft tegen verzekeringen zal vooreen andere garantie moeten zorgen om in aanmerking te komen voor gemeentegarantie. Het College zal de raad in commissie verband op de hoogte houden van de ervaringen met ontheffingen op basis van gewetensbezwaren. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboekl Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK Bovenstaande postduivenvereniging nam op 23 mei 1992 deel aan een wedvlucht vanuit Chartres. Afstand 416 km. In con cours waren 390 duiven die om 07.00 uur met noordoostenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.34.20 uur en haalde een snelheid van 1053.91 m.p.min. De uitslag is als volgt: J. Groenendijk 1,12,16,18,20,25,65,66, 98; A. van Alphen 2, 3, 34, 35, 38, 47, 50, 54, 63, 67, 68; J. de Blok 4, 11, 19, 23, 32, 60,78,81,94; C.Vreeswijk5,17,27,69,83, 84; P. van der Sluys 6; P. van den Boo- gert 7, 33, 37, 41, 42, 70, 89, 91; J. van Alphen 8, 9, 10, 36, 52, 76, 80, 85, 86,90, 93,95,96,97; Gebr. Kieviet 13,22,30,48, 64,74; M. Kievit 14,88; A. de Gans 15,24, 46,49,59,72; M. Hoffmann 21,57; M. A. van Nimwegen 26, 40, 43, 45, 51, 71, 79; G. Kieviet 28,77; P. van Moort Jr. 29,31, 73; J. V. d. Slik en Zn. 39; J. Vis-van Heemst 44, 53, 55, 87; C. Vroegindewey 56,75; P. Verkerke 58,92; D. Maliepaard 61, 82; C. Looy 62. Dinsdag 19 mei Op de Diependorst in Ouddorp werd de motorkap van een personenauto be krast. Woensdag 20 mei Op de Stationsweg in Ouddorp werd een personenauto opengebroken. Een por tefeuille werd gestolen, maar later in de Diependorst terug gevonden. Op de Diependorst in Ouddorp werd een personenauto, merk Opel, gestolen. De auto werd met schade teruggevon den in Ellemeet. Bij de grote bushalte in Stellendam werd een Sparta damesfiets gestolen. Donderdag 21 mei Bij 'De Punt' in Ouddorp werden bij de bushalte 99 tegels gestolen. Tegen een inwoner van Rotterdam wordt proces-verbaal opgemaakt voor het rijden onder invloed van alcohol. Omdat hij de blaastest niet goed uit voerde moest een bloedproef worden afgenomen. Zaterdag 23 mei 1992 Een automobilist uit Hellevoetsluis reed op het viadukt van de Provincialeweg in Stellendam. Hij zag te laat, dat hij een file naderde. Hij reed achterop de file, waardoor in totaal 4 auto's beschadigd werden. Twee Mountainbikes werden gestolen. Dat gebeurde op de Klarebeekweg en op het Hoge Pad in Ouddorp. Op de parkeerplaats van De Punt in Ouddorp werd geprobeerd om in te bre ken in een auto. Van een geparkeerde auto op de Voor straat in Stellendam werd de tankdop opengebroken en diesel gestolen. Zondag 24 mei 1992 Op de parkeerplaats van Strand Noord in Ouddorp werd geprobeerd om een auto open te breken. Op de parkeerplaats aan de Punt wer den twee auto's opengebroken. De buit bestond uit een portemonnee met in houd. Tijdens de kerkdienst werd ingebroken in een woning aan de Weststraat in Oud dorp. Geld en sieraden werden mee genomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen A. W. van der Plas te Urk; te Nunspeet A C. Kortleve te Ede. Aangenomen naar Scherpenzeel P. Molenaar te Zalk- Veecaten; naar Hoevelaken A. P. Voets te Zwartebroek. Bedankt voor Werkhoven C. N. van Dis te Wasse naar (part-time); voor Ermelo (toez.) K. van Meijeren te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo als geestelijk verzorger (part time) van het Twenteborg ziekenhuis te Almelo drs. E. Diepeveen, die reeds als zodanig werkzaam is. Aangenomen naar Hattem drs. A. de Vries te Marum; Naar Londen (Ned. kerk Austin Friars) K. J. Koffeman te Dinxperlo. Bedankt voor Schiedam A. J. J. Knotters te Zoetermeer. Beroepbaarstelling Mevr. N. K. Atmadja-Hadinoto, Voor Anker 13, 1186 WZ Amstelveen; drs. J. H. Ritsema, Egelantierpad 9, 4254 XR Sleeuwijk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Pernis en te Kantens A. Souman, kan didaat te Ens; te Bergentheim H. G. Gunnink te Schildwolde; te Wetsinga- Sauwerd drs. R. van der Wolf, kandidaat te Gees. Aangenomen naar Daarlerveen M. de Meij te Creil en Nagele. Bedankt voor Voorburg en voor Alphen aan den Rijn R. ter Beek te Langerak; voor Laun- ceston (Tasmanië, Pree Ref. Churches of Australia) J. M. Batteau te Zaandam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda P. van Dolderen te 's-Graven- deel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal M. Mondria te Waarden burg; te Rotterdam-Zuid J. J. van Ecke- veld te Zeist; te Dirksland G. Mouw te Genemuiden; te Middelburg-Zuid N. W. Schreuder te Goes; te Scheveningen D. Rietdijk te Moerkapelle. Bedankt voor 's-Gravenzande C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Veenendaal L. Blok te Nunspeet; voor Alblasserdam A J. Gunst te Tholen. OUDDORP - Op zaterdag 16 mei werden te 's-Gravenhage de jaarlijkse Prov. Rode Kruis wedstrijden gehouden, waaraan 8 ploegen deelnamen. Ditmaal was de afdeling 's-Gravenhage de gastheer, de ploegen kregen elk drie onderdelen te behandelen en wel: - de behandeling van 4 slachtoffers in het Gewondennest. - de toepassing van een aantal VG technieken. - de Opvang en Verzorging van 4 slachtoffers onder bijzondere omstandigheden. Na de sportieve en spannende wedstrijd was de uitslag als volgt: max. te behalen aantal punten756 Ie afd. Ouddorp589 2e afd. Leiden529 3e afd. 's-Gravenhage II519 4e afd. Schoonhoven517 5e afd. 's-Gravenhage I478 6e afd. Bodegraven473 7e afd. Voome Putten Rozenburg426 8e afd. Maassluis/Maasland330 Met dit resultaat zal de afdeling Ouddorp op zaterdag 17 oktober 1992 de provincie Zuid-Holland vertegenwoordigen op de Nationale wedstrijd welke te Amsterdam zal worden gehouden. De Hogeschool De Vijverberg te Ede start ook dit najaar weer enkele bijzon dere cursussen voor kerkewerkers. Aller eerst is er de cursus 'Pastoraal Agogische Vaardigheden' waarin predikanten en pastoraal werkers zich kunnen laten bij scholen in met name de agogische vaar digheden ten behoeve van het pastoraat. De cursus heeft een Post-HBO niveau, omvat 16 dagdelen gespreid over een periode van ca. 6 maanden. Daarnaast is er de cursus 'Management in Kerk en Gemeente', bedoeld voor pre dikanten en andere leidinggevenden in het kerkewerk, met name van kerkera den, diakonieën, kerkvoogdijen, kerke lijke commissies en bovenplaatselijke organen. Deze cursus omvat 12 dagde len en heeft een HBO-niveau. Voor voorlichters en adviseurs in het kerkewerk is er de cursus 'Presenteren en motiveren', een beknopte cursus waarin aandacht wordt geschonken aan het opbouwen van goede relaties tussen gemeenten en kerkelijke organen. De Vijverberg heeft verder mogelijkheden tot het geven van supervisie, begeleide intervisie, het bemiddelen in moeilijke situaties en het doen van onderzoek. Zaterdag 30 mei komen weer diverse orkesten naar het Ponypark Slagharen om voor extra veel gezelligheid te zorgen. Twee komen er uit Ouddorp en één uit Stellendam. Het gaat om de Drumband 'Avec Esprit' en de brassband Concor dia, beide afkomstig uit Ouddorp. Bo vendien komt die dag het Majorette peloton 'Jong Leven' uit Stellendam. Men zorgt samen voor een muzikaal, onthaal van het publiek. 'De Wereld van Plezier' ontvangt dit jaar weer een groot aantal orkesten. Ze zijn afkomstig uit geheel Nederland. Het optreden van muziekverenigingen wordt door het publiek steeds bijzonder op prijs gesteld. Cursussen worden gegeven in Ede, op de lesplaats in Oost-Nederland (Rijs- sen) of op andere plaatsen waar vol doende cursisten zijn samen te brengen. Nadere informafie: Sektor Kontraktak- tiviteiten van de Prot. Chr. Hogeschool De Vijverberg, Postbus 80.6710 BB Ede, tel. (08380) 3 97 50. Zaterdag 6 juni a.s. houdt de door het Ministerie van WVC erkende Muziekschool De Hoop een evene- mentendag in het Haegse Huus ,te Stellendam. Het accent ligt op de jeugd en de gedegen muziekoplei ding aan deze muziekschool. Nieuwe leerlingen Voor het muziekseizoen 1992/1993 kun nen leerlingen zich nu opgeven. Ook ouderen, die al vele jaren ervan dromen om een muziekinstrument te bespelen, zijn van harte welkom. Wie nog twijfelt kan tussen 9 en 18 uur terecht bij diverse muziekaktiviteiten. Play-in Vanaf 10.00 uur v.m. vormen leden van vier jeugdorkesten een groot orkest. Uitgenodigd zijn: Wilhelmina uit Numansdorp Vooruit uit Oude Tonge Windkracht 6+ uit Nieuwpoort De Hoop uit Stellendam De muziekopleiding bestaat niet alleen uit lessen door bevoegde leraren, maa rook uit het spelen in het jeugdorkest. Kom luisteren hoe dirigent en orkestle den samen een muziekstuk instuderen. De muzikale leiding heeft Jos de Boer. Jeugdconcerten 's Middags zal ieder jeugdorkest o.l.v. de eigen dirigent een concert verzorgen. Omstreeks 16.30 uur zal het grote play- in-orkest deze evenementendag afslui ten met de ingestudeerde werken. Rommelmarkt Om 9 uur v.m. kunt u komen snuffelen op de rommelmarkt in het Haegse Huus. Veel jongelui gaan het nieuwe schoolseizoen op kamers wonen. Er is zeker ook voor u het nodige te vinden. Einde rommelmarkt omstreeks 17.00 uur. Fancy-fair De Hoop-leden maken deze rommel markt kompleet met andere aktiviteiten, zoals snoep- en poffertjeskraam, schiet- tent, sjoelbak, enveloppentrekken e.a. Bij mooi weer is het gezellig verpozen in de zitjes voor het Haegse Huus. Sponsorloop Vanaf 13.00 uur gaan de jeugdleden van De Hoop aan het rennen via het Stelle- bos om zo voor hun vereniging geld op te halen. Ouders, familieleden en beken den kunnen op deze wijze hun kind- (eren) stimuleren. Muziekschool De Hoop zit niet stil! Alle jeugdleden en vele helpers zijn op 6 juni a.s. uiterst aktief. Kom luisteren, kij ken, snuffelen en spelletjes spelen. Het bemiddelingsbestand zonder baan van het rayon Goeree-Overflakkee is gedurende de maand april met 3% gedaald tot een niveau van 606 inge schrevenen. Bij de mannen daalde het niveau met 6% tot 369 ingeschrevenen, maar het aantal werkloze vrouwen steeg nog licht met 2% tot 237. Ten opzichte van april 1991 is het bemiddelingsbestand zonder baan bij de mannen met 9% toegenomen, bij de vrouwen steeg het bestand met 43% t o v april 1991. Het bemiddelingsbestand zonder baan uitgedrukt in een percentage van de afhankelijke beroepsbevolking bedroeg eind april 4.3%. Voor mannen en vrouwen afzonderiijk zijn deze percentages respektieveliik 3.6 en 6.1%. Gedurende april werden bij het arbeids bureau in Middelharnis 34 vakatures gemeld, een toename van 6 t.o.v. vo rige maand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 2