Schilderijen uit Bunyan's cliristenreize in Ouddorps museum 60-jdrige VVV Ouddorp op stand in gerestaureerde Blaeuwe Huus Veroordeeld voor het verbranden van stro Man doodt zijn ex-vriendin BEDRIJFSSLUITING op 29 ME11992 Ook expositie van Franse schilder Marcio De schilder Marcio Commissaris der Koningin verrichtte de opening Dhr. Joh. Tanis te Ouddorp geridderd 64e Jaargang No. 6103 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 EMC o N.v. ENERGIEMAATSCHAPPIJ ll^::::.. GOEREE-OVERFLAKKEE miodelharn"*":::::::::. MIDDELHARNIS Op vrijdag 29 mei 1992 zal liet gehele bedrijf GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is liet bedrijf bereikbaar onder nr. (01870) 8 2212 afdeling elektriciteit nr. (01870) 8 23 63 afdeling gas nr. (01870) 8 6311 B.V. Flakkeese CAI. De directie N.v. E.M.G.O. Het museum Ouddorps Raad- en Polderhuis heeft momenteel twee interessante schilderijen-exposities binnen haar poorten. De een be staand uit olieverfschilderijen van de Rijssense schilder Albert Wessels over 'de Christenreis naar de eeu wigheid', de ander van de Franse schilder Marcio die zijn expositie extra aantrekkelijk maakt door Oud- dorpse (duin)Iandschappen te expo seren. Twee onderwerpen, de platen uit Bunyans boek en de Ouddorpse doeken die zeker veel belangstelUng zullen krijgen. Bezoekers van de expositie van de schil derijen uit Bunyan's 'Christenreis naar de eeuwigheid' ontvangen gratis een handzaam pocketboekje waarin de in houd van Bunyan's beroemd en bemind geworden boek in het kort wordt toege licht. De John Bunyan Stichting heeft de plaatselijke Herv. kerk bereid gevonden in de kosten van dat boekwerkje te participeren. Bunyan, de Engelse ketellapper die pre diker werd vertelt in zijn boek, en de schilderijen illustreren dat, de weder waardigheden die een christen op zijn weg door dit leven ontmoet en de verlok kingen die hij moet wederstaan om aan het eind van z'n aards bestaan veilig aan te komen in Immanuels land. Op dat laatste schilderij wordt het allsbeteke- nend onderscheid getekend tussen hen die mét- en hen die zonder Gods genade sterven. Zowel de geschreven tekst (toe gelicht door ds. P. Blok) als de illustra ties zijn aangrijpend en daarop hoopt ook de Stichting door de expositie zowel als door de verspreiding van de verkorte pocketuitgave. De Bunyan Stichting zou het boek graag in elke woning aanwezig en gelezen weten. Het originele boek zal op de expositie ook verkrijgbaar zijn. Op de expositie worden 62 schilderijen gedurende een maand geëxposeerd, daarna gaat de expositie naar 'De Dil- lenburg' en komen er schilderijen uit het boek 'de Christinnereis naar de eeuwig heid' voor in de plaats. Ook zullen er dan copieëh van de thans getoonde schilderijen worden geëxposeerd. De 45-jarige Franse schilder Michel Marcillaud, kortheidshalve Marcio ge noemd, exposeert op de bovenverdie ping van het Ouddorpse museum en ook het bezoek van die expositie is zeer de moeite waard. Marcio heeft een Neder landse vrouw met wie hij een deel van het jaar in Nederland en een ander deel in het Franse Aubrac (Auverne) woont; een interessant mens, dat zeker. Hij voltooide zijn rechtenstudie, is der halve meester in de rechten, is ook als jurist werkzaam geweest, maar heeft z'n goed betaalde baan als commercieel directeur van een verzekeringsmaat schappij geruild voor het kunstenaars bestaan, want pas daarin kan hij ten volle zijn emoties ontladen en volledig mens zijn. Hij heeft een eigen heel specifieke stijl ontwikkeld waarvoor hij niet zomaar wat tubes-, maar potten P.B.O.-verf gebruikt, een verf die zich niet glad laat uitstrijken maar zich als een dikke - naar 't lijkt wat klonterige - substantie gedraagt. Ze wordt dan ook met een spa tel opgebracht en dat zonder dat het werk grof wordt; de schilder weet toch fijne nuances en details aan te brengen. Een deel van de expositie bestaat uit Ouddorpse landschappen, een ander deel maakte hij vanuit hun huis in Aubrac en 't is te zien dat het daar heel landelijk is; de kalveren steken er letter lijk de snuit naar binnen! Marcio heeft voor het kunstenaarsbe staan gekozen maar blijkens de stem ming die hij in een zelfportret heeft gelegd gaat het hem niet altijd gemakke lijk af Wel het schilderen, maar niet de keuze van het onderwerp. Zijn geest voert dan duidelijk een strijd uit en die heeft Marcio willen verbeelden, een pose die hij ook aannam toen we hem fotografeerden. De Economisch Politierechter te Rotterdam heeft j.l. vrijdag de Dirks- landse landbouwer G. S. gevonnist tot het betalen van forse geldboetes (van ƒ1.500,- en van ƒ2.500,-) omdat de verdachte op twee perce len landbouwgrond stroresten had verstookt zoals dat tevoren altijd te doen gebruikelijk was geweest. Verdachte heeft tevergeefs bepleit dat het stoken van stro een voor de hand lig gende cultuurmaatregel is. Wie stookt, zo oordeelt het Openbaar Ministerie, creëert een hinderwetinrich ting voor het in werking hebben of oprichten waarvan een hinderwetver gunning nodig is, omdat zo'n inrichting gevaar, hinder, schade of overlast zou kunnen veroorzaken, zo zegt art. II van de Hinderwet. In het Hinderwetbesluit worden de soor ten inrichtingen genoemd, waaronder ook valt het stoken van afval op land- bouwpercelen. Al bij de eerste overtre ding op 13 augustus 1991 was verd. geverbaliseerd, maar op 6 september daaraanvolgend had hij zijn aktie her haald en die bij de politie tevoren aange kondigd. Beide keren ging hij op de bon. De Officier van Justitie mr. L. de Jonge verweet de verd. zich op de meest goed kope wijze van het stro te hebben willen ontdoen en zij kende dan ook geen par don. Ze eiste tegen verdachte een geld boete van 2.500,- die door de Politie rechter werd verzacht tot een geldboete van 1.500,-. Voor de tweede overtre ding werd een geldboete van 5.000,- geëist waarvan de helft voorwaardelijk; de uitspraak luidde conform. In het kader van de in 1989 gestarte aktie 'Werk mee aan een schoon Goeree- Overflakkee' heeft de milieupolitie de aandacht gericht op een aantal deelpro- jekten, waarvan het afvalprojekt er één is. Geen van de gemeenten op het eiland zal/mag voor het stoken van afval een hinderwetvergunning verlenen; de ho gere wetgeving die dat verbiedt gaat de plaatselijke verordeningen te boven. ÜLQMBI SOMMELSDIJK De 47-jarige, uit Dirksland geboortige, H. V. d. G. uit Sommelsdijk heeft zon dagmorgen, rond 7 uur, in Hellevoet- sluis de 37-jarige vrouw Hanneke Ol- derman, die tien jaar met hem samen woonde, met een pistoolschot om het leven gebracht. Zelf schoot de man zich na z'n daad thuis in z'n woning aan de Koolmees te Sommelsdijk, een kogel door de borst waardoor hij een dwars- leasie opliep. Hij is in kritieke toestand in het Dijkzigt-ziekenhuis opgenomen. De overledene had enkele maanden geleden (na herhaalde onenigheid) de relatie verbroken en ze woonde sinds dien weer bij haar familie in Rotterdam, de stad waar ze geboren was. Haar ex-vriend die aanvankelijk haar vertrek gewild had wilde toch weer dat ze bij hem terug zou komen en hij heeft haar daarover herhaaldelijk benaderd, voor haar aanleiding om bij de politie aangifte te doen van geuite bedreigingen en de hinder die ze daarvan onder vond. Zondagmorgen heeft hij haar opge wacht toen ze om 7.00 uur haar werk - zoals ze ook al vanuit Sommelsdijk deed - zou beginnen in het Verpleeghuis 'de Groote Hoek' te Hellevoetsluis, dépendance van 'de Plantage' te Brielle. Toen het slachtoffer daar uit haar auto stapte schoot v. d. G. haar met een pis tool dat hij in België blijkt te hebben gekocht. Hij heeft dat inmiddels zelf verklaard. Thuisgekomen in Sommelsdijk trachtte de man de hand aan zichzelf te slaan, omwonenden hebben dat schot gehoord en vrijwel tegelijkertijd arriveerde de politie die vanuit Hellevoetsluis op zijn spoor was gezet. Openingstijden Het museum is in de maanden mei en juni geopend, dinsdag t/m zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. In de maanden juli en augustus van 11.00 tot 17.00 uur. Entree 2,-, 65-1- 1,-, kind, tot 12 jaar 1,- en bezitters van een museum jaar kaart gratis. Nog maar een paar jaar geleden zou niemand voor 't voortbestaan van het Ouddorpse 'Blaeuwe Huus' („het oudste boerderijtje in Neder land", veronderstelt restauratie-ar chitect V. d. Zwan) nog maar een cent gegeven hebben, maar hoe 't ook kan verkeren! Inmiddels is er wél ruim negenhonderdduizend gul den aan besteed en nu pronkt het 'Blaeuwe Huus' als nooit tevoren. Trots onderkomen van de Oud dorpse WV die het karakteristieke geveltje zelfs onderdeel van het nieuwe logo heeft gemaakt. Zon, zand en zee worden daarop als de geneugten van de kop van Goeree aangeprezen. Een uitmuntende, zon- beschenen middag werd het j.l. vrij dag toen de nieuwe lokatie officieel in gebruik werd genomen. Het was een enthousiaste Commissaris der Koningin, mr. Patijn die de ope ningshandeling verrichtte. Tijdens zijn eerder op de dag gebrachte werkbezoek had hij gewandeld, gefietst en had hij op de Grevelingen gevaren, zelfs in 't stoomtrammetje had hij zich verplaatst, maar nog wist dhr. Patijn geen honderd ste deel te hebben ervaren van de genoe gens die Ouddorp z'n bezoekers te bieden heeft; „de duinen, de weilanden, de schurvelingen, het strand, de bloe men, de brem, de dijken", zo somde de Commissaris op. Hij liet dan ook duide lijk weten dat ook 'den Haag' „ontzet tend trots" is op dit gebied dat weliswaar veler belangstelling geniet maar dat z'n karakteristiek toch heeft weten te be waren. 's Commissaris' komplimenten daar voor, zo ook voor de 60-jarige WV die de groei van de recreatie heeft begeleid en voortaan over een prachtige ruimte beschikt. Graag hees de Commissaris de vlag waarop het nieuwe logo is aangebracht: de contouren van vuurtoren en Blaeuwe Huus met als opschrift: de kop van Goe ree, zon, zand en zee. De heer Patijn deed dat onder het oog van vele tiental len genodigden die de op de ruime par keerplaats geplaatste zonnestolen in bezit hadden genomen. Een nauwelijks voorstelbaar tafereel voor hen die de chaos rond de voormalige bouwval heb ben gekend! Door burg. van Velzen, zowel als door dhr. L. X. den Hollander als voorz. van de 'WV werd daar nog'es op terug gekeken. „De tijd van definitieve sloop leek in 1978 echt te zijn aangebroken", zo her innerde burg. van Velzen zich, maar het pandje, afgevoerd van de Monumenten lijst, was tóch op de lijst van de gemeen telijke monumenten terecht gekomen en, zo zag dhr. van Velzen terug: „op het scherp van de snede is voorkomen dat het Blaeuwe Huus voor goed verdween. En dan te bedenken hoe gelukkig de WV met haar nieuwe accomodatie is, 3x zoveel ruimte biedend als het WV kantoor dat aan de Hofdijksweg heeft gefunktioneerd; „we hebben het met beide handen aangegrepen!", zo verze kerde dhr. den Hollander enthousiast over wat tot stand gekomen is. De grond leggers van de WV hebben dat, 60 jaar geleden, niet durven dromen, maar aan hun inzet werd, met ere teruggedacht. Een 'zeer vooruitziende blik' kon de 'WV bestuurders van toen niet worden ontzegd, ze kochten zelfs grond om een kampeerterrein te exploiteren, nauwe lijks vermoedend dat de 993 kampeer ders die in 1947 werden geteld tot een bezetting van 12.000 per jaar op dat ter rein aan zou groeien. Het herrezen 'Blaeuwe Huus' werd door de genodigden van voor tot achter bewonderd. Op de voorgevel weliswaar het jaartal 1650, maar architect v. d. Zwan heeft redenen gevonden het pandje tweehon derd jaar ouder te dateren waarmee het wellicht de oudste overgebleven boerde rij in Nederland is. Het heeft z'n blauwe kleur herkregen en de Commissaris heeft, gevolgd door de overige aanwezi gen, verwijld in de vertrekjes die het Blaeuwe Huus oorspronkelijk heeft gekend, inclusief het kleine kamertje en de bedstee waarin Keesje Bok geboren is. Keesje was er niet en dat werd om Op de dag van zijn afscheid -j.l. donder dag - als griffier van het Kantongerecht Brielle en Sommelsdijk, heeft dhr. Joh. Tanis een hoge Koninklijke Onder scheiding ontvangen. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, uit welke toeken ning Koninklijke waardering is geble ken voor de stipte wijze waarop dhr. Tanis zijn ambt gedurende 40 jaar ver vulde, zowel als voor zijn bezigheden op het maatschappelijk terrein in zijn woongemeente. Hij was een aantal jaren raadslid, voorz. van het schoolbestuur, is nog voorz. van het bestuur van de Rabobank en ouderling in de Ger. Gem. te Oud dorp. meer dan een reden betreurd al herstelt hij gelukkig goed van de stoornis die hem enkele weken geleden trof Al die genodigden en ook de Commissaris, ze zouden zo graag Kees' verhalen hebben gehoord, want, dhr. den Hollander zei het terecht, hij is een begenadigd vertel ler en daar zou hij zeker ook nu weer blijk van hebben gegeven. De genodigden bekeken nu maar de foto-expositie die aan vroger herin nerde, vooral ook die foto's op groot for maat die door het comité werden aan geboden dat door dhr. Wassenaar werd vertegenwoordigd. Ook de vlaggemas- ten zijn de WV door dit comité cadeau gedaan. De schilder in gepeins, live en op z'n zelfportret Voor lopkWBlIleit, goede service on voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER Q C3 a FOTO VIDEO AUDIO C=3 C=3 C=J C3 westslraal 35 - Molenweg A - Ouddorp - Telefoon (01B7d) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: WeslkraKeelslraal 8 - Sommelsdijk - Ts/etoon (01870) 868 41 Nóg mooier en nóg gaver had niet gekund, het Blaeuwe Huus pronkt weer: in de achtergelegen schuur is de WV infonnatiepost gevestigd, welgelegen, en ruim van opzet. Bij de wedergeboorte van het Blaeuwe Huus past een soortgelijke foto als die hele bekende die in het begin van deze eeuw, met de toenmalige bewoners, defam. Hameeteman, werd gemaakt. V.l.n.r. Commissaris S. Patijn, L. X. den Hollander (voorz. WV), burg. G. van Velzen. mevr. Monique Herbonnet (WV manager), restauratie-architect v. d. Zwan. weth. L. Visser, weth. Joh. Klepper, achter hem dhr. van Krimpen van het Kabinet van de Commissaris, mevr. Hameeteman en dhr. J. C Komtebedde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1