Gemeente Goedereede bepleitte visserijbelangen op Europees niveau R.E.D. en EMGO hopen in 1993 een groot windenergiepari( te bouwen Vanuit Middelharnis met jacht naar Ameriica Plaatwerk St4ig ....MmiminMeê korels autoschade AMf' Citroen- Hesselmk KIEVIT WARMTE OPEN JEUGDWERK Garage Knöps B.V. VERWERS auto's Kollekte Ned. Rode Kruis Ramoco b.v. alle merken VRIJDAG 22 MEI 1992 No. 6102 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no*. 34.20.01.108 Het gemeentebestuur van Goede reede heeft van de unieke gelegen heid gebruik kunnen maken om het visserijbeleid, zowel nationaal als internationaal bezien, nader te be spreken met vertegenwoordigers van de (sub)commissie voor de visserij van het Europees Parlement. Via de heer Visser jr. (zoon van wethou der Visser), die als parlementair mede werker fungeert van één der leden van het Europees Parlement, kon de com missie voor de visserij uit deze gemeente worden geïnviteerd om de bespreking in commissieverband van het Europees Parlement mee te maken en daarbij daadwerkelijk inbreng te leveren. Daartoe werd op maandag 18 mei jl. een reis naar Brussel ondernomen om in het gebouw van de Europese Gemeenschap aan de te voeren discussies deel te nemen. De (sub)commissie stond onder voorzit terschap van een Franse vertegenwoor diger, die zelf ook burgemeester is van een visserij-gemeente en deze gemeente telde evenals deze gemeente 12.000 inwoners. Door de burgemeester werd er op gewe zen, na vooraf enkele inleidende vragen te hebben beantwoord over de gang van zaken in ons land, dat het visserijbeleid zowel nationaal als internationaal vol op in de belangstelling staat en zelfs van levensbelang is voor een niet onbelang rijke economische ontwikkeling. Het visserijbeleid getuigt van veelal een strak TAC (toewijzing visbestand voor alle lidstaten in EG-verband per jaar) en nationaal quotumsysteem (hoeveelheid te vangen vis per lidstaat) beleid. Het gevolg hiervan is, dat een beperking bestaat ten aanzien van de uitoefening van de visserij. Het gevolg hiervan is weer, dat een ver gaande controle wordt uitgeoefend door de overheid op het visserij-gebeuren met alle gevolgen vandien, hetgeen leidt tot een sfeer van wantrouwen tussen over heid en de vissers. Het controle-systeem in ons land bete kent reeds op een schepenbestand van 570 een uitgaafin de personele sfeer van 15 miljoen per jaar. De schepen hebben een aanvoercapaci- teit van 75 miljoen per jaar. Een evenwichtiger beleid, waarbij ook van de zijde van de vissers meer inbreng kan worden geleverd in het opstellen daarvan verdient aanbeveling en dit is zeker noodzakelijk te achten. Dit kan bereikt worden door de (internationale) hoeveelheden en soorten vis voor meer dere jaren tegelijk vast te leggen. Hier door zal het uitoefenen van de visserij op dit meerjarenbeleid beter kunnen worden afgestemd en zal de druk op de controle worden verminderd en zal het draagvlak worden vergroot. Dit zal voor de komende 10 jaar temeer van belang zijn, aangezien in Europees verband er van wordt uitgegaan, dat de Noordzee voor alle (belanghebbende) lidstaten van de EG voor de visserij wordt opengesteld. De heer J. 't Mannetje (SGP) sprak als praktiserend visser en schetste in het kort de gevolgen van de toepassing van de omvangrijke controle-maatregelen zowel op zee (waar het gaat onder andere over de maaswijdte van de net ten) als aan de wal (bij aanvoer). De heer C. Noorthoek (CDA) stelde eveneens, dat het EG-beleid en het daarop afgestemde beleid per lidstaat noodzaakt tot een strak keurslijf en het stelsel van het per jaar vaststellen van TAC's en quota geeft onvoldoende flexi biliteit. Het gevolg van een en ander is namelijk, dat het accent teveel wordt gelegd op de toepassing van een wijd uit gebreid controle-systeem, waarbij van het systeem van de zogenaamde uitput- controle wordt uitgegaan, hetgeen bete kent, dat de aan boord aanwezige vis wordt gecontroleerd bij aanvoer aan de afslagen. Het is duidelijk, dat zowel overbenutting van het quotum, doch ook onderbenutting van het quotum ongewenst is. Om tot een verantwoord visserijbeleid te komen zou een verschuiving van het quotumjaar van 1 april tot 1 april aanbe veling verdienen boven het hanteren van het kalenderjaar als tijdvak voor de bepaling van het (nationaal) quotum. Er is thans een duidelijke en noodzakelijke naijver onder de vissers, omdat men van mening is, dat zijn collega meer zal van gen dan het voor hem toegestane quo tum. Op deze wijze kan het zelfs voor komen, dat aangekochte (dure) quota niet geheel kunnen worden opgevist vanwege het bereiken van het natio naal quotum. Toepassing van een meerjarenbeleid kan zowel voor de visserij als voor de overheid uitkomst bieden, waarbij met name de controle ook meer aanvaard baar kan worden toegepast. Spreker brak voorts een lans voor de toe komstige ontwikkeling van de visserij, zowel lokaal als nationaal, door er op te wijzen, dat het onderwijs in de visserij- seictor zo veel mogelijk dient te worden bevorderd. Momenteel kampen visserij- scholen met een (te) beperkt aantal leer lingen met alle gevolgen vandien voor de toekomstige bemanning van de vis- sersvloot. Een en ander roept wrevel op bij de vissers en de belangrijke vraag is of het strenge controle-beleid, dat voor de Nederlandse vissersvloot wordt toe gepast, ook in andere EG-lidstaten wordt gehanteerd. Door de strenge toe passing van de maatregelen in Neder land wordt in internationaal verband weleens minachtend gedaan over de Nederlandse vissers, doch spreker vraagt zich af of de konsekwenties bij de visse rij door andere lidstaten eveneens en op dezelfde wijze worden aanvaard. Indien dit niet het geval is konstateert spreker een grote mate van onrecht bij de hante ring van het visserijbeleid. De heer T. A. Bakelaar (PvdA) sloot zich aan bij de woorden van de heer J. 't Mannetje waar het gaat over de mate van controle in internationaal verband. Als er sprake is van een controle systeem, dat in alle lidstaten op dezelfde wijze wordt toegepast kan er sprake zijn van een 'rechtvaardige' toepassing hier van en zal men hiervoor, nationaal bezien, ook meer begrip kunnen op brengen. Van de zijde an de vertegenwoordigers van de (sub)commissie werd in het alge- meen wel waardering uitgesproken voor de wijze, waarop de commissieleden van Goedereede de belangen naar voren hadden gebracht. Van de zijde van de Engelse vertegen woordiger werd eveneens gepleit voor wijziging van het quotumjaar van 1 april tot 1 april. Van de zijde van de Duitse vertegen woordiging werd eveneens ingegaan op de onderwijsproblematiek voor de jonge vissers, hetgeen vergaande gevolgen kan hebben voor de bemanning van de vlo ten in de toekomst. Overigens werd met enige terughou dendheid weliswaar gesproken over het controle-beleid voor Nederland, het geen er toe geleid heeft dat zelfs een Minister van Landbouw en Visserij gedwongen werd tot,aftreden, aldus de Portugese vertegenwoordiger. De voorzitter van de (sub)commissie voor de visserij bedankte hierna de 'Hol landse' vertegenwoordigers voor hun waardevolle inbreng in de discussies voor deze commissie waarop de burge meester wederkerig de voorzitter be dankte voor de wijze, waarop de ge legenheid werd geboden om de visserij- belangen te bepleiten en de wijze, waarop hiervoor bij de leden van de (sub)commissie aandacht bestond. Al met al kon gezegd worden, dat op deze wijze een belangrijke inbreng kon worden geleverd door de commissie vis serij van deze gemeente voor het te voe ren visserijbeleid in EG-verband voor de komende jaren. Tijdens een windenergie-informatie avond, die was georganiseerd door de Streekcommissie Goeree-Over- flakkee op 19 mei in Middelharnis, hebben de heer Klepper van EMGO en algemeen direkteur Ykema van de N.V. R.E.D. (moedermaatschap pij van de EMGO) mededelingen gedaan over hun windenergieplan- nen. Daarbij werd een visie gegeven op mogelijke ontwikkelingen in de toe komst. Heel realistisch is de bouw van een windenergiepark van twaalf wind turbines met een rotor van ongeveer 35 meter in de polder Van Pallandt bij Mid delharnis. Zo'n park kan bij harde wind 6.000 kilowatt leveren. Over een jaar gerekend kan zo'n park evenveel elektri citeit leveren als door circa 3.000 gezin nen wordt verbruikt. De definitieve beslissing tot de bouw zal door R.E.D. en EMGO nog in 1992 wor den genomen, zodat de bouw in 1993 kan plaatsvinden. De beslissing zal afhangen van: - de verkrijging van de benodigde vergunningen; - de, prijs die mogelijke leveranciers voor de windturbines vragen; - de vooruitzichten of de nationale doelstelling - de bouw van wind turbine-parken met een totaal vermo gen van 1.000.000 kilowatt vóór het jaar 2000 - haalbaar is en of verwacht mag worden dat de windturbines in de komende jaren goedkoper gaan worden. Klepper en Ykema toonden zich opti mistisch. Ykema benadrukte wel dat er verschil lende mogelijkheden zijn voor milieu vriendelijke energievoorziening en dat wind één van die mogelijkheden is. Er moet steeds goed beoordeeld worden of we de mogelijkheid kiezen die per bestede gulden het meeste bijdraagt aan een schoner milieu en energie-bespa ring. Elektriciteit uit wind blijft vooralsnog flink duurder dan elektriciteit uit ge wone centrales of warrhte-kracht-op- wekking. De particuliere windturbine-eigenaren, op Goeree-Overflakkee verenigd in Delta-wind, stelden kritische vragen over de vergoeding die zij van EMGO krijgen. Ykema noemde die vergoeding al heel hoog. Hij zegde toe dat alle eerder gedane toezeggingen gestand worden gedaan. Bovendien is hij bereid met Delta-Wind te praten en voor een terug- geleverde kilowatt-uur van een particu lier windturbine-eigenaar evenveel te betalen als het EMGO en R.E.D. zelf kost om een kilowatt-uur met windener gie te produceren. Dirksland, 01877 - 1357 Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 Toen hij, in z'n geboorteplaats Hil- versum, nog maar een jonkie was, toen heeft Kees Schoeman al z'n eigen wil getoond. Naar zee wilde hij, varen, maar om enigerlei reden is'ie afgekeurd en uit louter balorig heid is'ie toen tóch 't land uitgegaan, op z'n i9e, naar Australië waar hij veertig jaar zou blijven en van welk land hij nóg de nationaliteit bezit. Schoeman is terug maar denk niet dat op z'n 61e z'n aard zich heeft .erloochend. Nóg «il'ie varen en nou gaat'ie, met een jacht van 9.25 mtr. naar Amerika...! Heus! Aanvankelijk zou hij solo gaan, maar intussen is hij de analiste Marit Visser tegen 't ranke lijf gelopen en nou gaan ze samen. Schoeman heeft in Australië al heel wat zout water geproefd, hij voer rond Zuid Amerika en liep eens pp de klippen ergens bij Tasmanië, hij kent de oceaan en weet wat hem te wachten staat. Marit rekent op hooguit een paar dagjes zeeziek en voorts een aangename tocht langs de Azoren en de Bermuda's naar de Amerikaanse havenplaats Char leston in de omgeving waarvan de goede 87-jarige vriend van dhr. Schoeman woont. In zes weken tijds hopen ze hem te bereiken, vervolgens twee weken bij hem te blijven en dan weer zes weekjes over de oceaan terug. De vriendschap dateert al van 36 jaar geleden toen de Amerikaan in een vakblad voor verze keraars een artikel had geschreven dat Schoemans', makelaar in levensverze keringen, aandacht trok, waaruit corres pondentie en vriendschap is ontstaan. Tien jaar geleden nam Schoeman het vliegtuig, nou komt'ie 'by boat', heeft'ie z'n vriend laten weten en die heeft zich nogal verbaasd, maar hij verwacht ze... Schoeman heeft z'n jacht aangepast op de werf van Jachtservice Flaquee van Joop en Adèle van Dis te Middelharnis JI^OIMBU OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN DEN BOMMEL e.o. /an maandag 25 mei tot en met zaterdag juni 1992 zal de jaarlijkse huis-aan- huis-kollekte voor het Néd. Rode Kruis gehouden worden. Deze kollekte heeft plaats in het jaar dat het Ned. Rode Kruis 125 jaar bestaat. Van deze gelegenheid maken we graag gebruik om de kollekte extra onder uw aandacht te brengen. In deze tijd met veel rampen en andere calamiteiten is er veel geld nodig om aan de grote aan vraag voor hulp te kunnen voldoen. Mogen we u voor deze keer opwekken iets extra's voor het Rode Kruis en mits- Mevr. Warrick (uiterst links) werpt de fles. de Spirit of John kan te water. Kees en Marit, wekenlang op elkaar aangewezen, maar dat lijkt geen bezwaar te zijn. en die hebben hem uitstekend geholpen. Ingebouwd werd een radarinstallatie en het sateliet navigatiesysteem, een stuur- automaat zodat niet altijd de helmstok behoeft te worden gehanteerd en zo zijn er meer voorzieningen aangebracht die de lange tocht zullen vergemakkelijken. Er is voldoende proviand aan boord en twee waterzakken die samen 160 liter drinkwater bevatten. Het dek werd ver stevigd en de accomodatie nagekeken en a.s. donderdag kunnen ze vertrekken, 't schip is zelfs gedoopt...! Daar is zelfs de Australische ambassa deur in ons land, mr. Warrick Weemaes voor uit Den Haag gekomen. Hij vond de tocht dermate interessant dat hij dhr. Schoeman, z'n landgenoot, graag wilde ontmoeten. De echtgenote van de am bassadeur verrichtte de doop door een fles champagne tegen een ijzeren staaf stuk te zwiepen. De boot werd 'Spirit of John' genoemd, vernoemd naar een NIEUWE TONGE D.V. zaterdagavond 23 mei organiseert zaterdagavond jeugd een PUZZEL- TOCHT voor jongeren van 15 jaar en ouder. We doen dit lopend, trek dus maar stevige wandelschoenen aan. Om 8 uur start de eerste groep vanuit Elim, zorg daarom datje om kwart voor 8 aanwezig bent voor de uitieg en de spelregels. Voor de beste groep hebben we natuur lijk een leuke prijs, doe dus je best! Als jullie allemaal weer komen zal het een leuke en spannende avond worden. Tot ziens. het J.W.C. RENAULT-dèaler voor Goeree-Overflakkee dien voor uw medemens, dichtbij en veraf te geven? Bij voorbaat heel hartelijk dank. goede - maar helaas vorig jaar overle den - zeilvriend, gedecoreerd oorlogs- vlieger en voortreffelijk zeiler. In zijn geest hoopt Schoeman door te gaan in de zeilsport die hen beiden lief was en John's naam staat dus op de flanken van het jacht dat straks de oceaan gaat bedwingen. De 'Spirit of John' is een voorbeeld van de goede Australisch- Nederlandse betrekkingen, met de Aus tralische vlag op de achtersteven, de thuishaven is het Australische Fre- mantle, een eind van hier, maar eens loopt de 'Spirit of John' daar binnen, zo neemt dhr. Schoeman zich voor. Het jacht werd behouden vaart gewenst, ook door de ambassadeur wiens 'great grandfather', z'n overgrootvader nog woonde in Zeeuws Vlaanderen. Marit hoopt in hèt blad 'Zeilen' verslag te doen van de vorderingen van de tocht. Haar column zal ze per fax overseinen. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Voor topkwaHleil. goede service en voordelige prijien FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C3 C3 C3 D FOTO VIDEO AUDIO CU C3 C3 C3 C3 Wesfslraar 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Teleloan (01B78) 16 f2 en 21 20 Filiaal Renesse: Prinishop - Hogezoom 172 - Telefoon 101116} 24 00 Filiaal Sommelsdiik Wesikrakeelsiraat 8 - Sommelsdiik - Jsieloon (01870) S6B41 Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjeiaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1