HET BLAEUWE HUUS Met de koets naar 't gemeentehuis Gezien door 'De Motte' In memoriam Cor van der Welle Politieberichten Zaterdag open huis Uitslag zoutwater-viswedstrijd Week van het leven Buitenbad Stellendam volgende week open Goedereede No. 6101 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870)'8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 In het laatste jaarboek van de vereniging van amateurarcheologen voor Goeree-Overflakkee 'De Motte' schreef Rias Olivier een uitgebreid artikel met foto's en tekeningen over het 'Blaeuwe Huus' in Ouddorp. Met goedvin den van De Motte geven we het verslag van de heer Olivier verkort weer ter gelegenheid van de officiële opening van het gerestaureerde 'Blaeuwe Huus', vrijdag 22 mei aanstaande. Opgraving 'Blaeuwe Huus* te Ouddorp In het Jaarboek De Motte 81/82 staat het artikel van Gerbrand Hoek 'Oude boer derijen op Goeree-Overflakkee'. Hierin breekt hij een lans voor behoud van het uit 1650 daterende 'Blaeuwe Huus' aan de Bosweg 2 te Ouddorp. Deze 'langs- deelboerderij', gelegen op de splitsing met het Smalle Einde, behoort tot de zogeheten 'Vlaamse huisgroep'. Het enthousiaste pleidooi van Ger brand Hoek is niet voor niets geweest. Velen trokken zich het lot aan van deze in 1963 onbewoonbaar verklaarde duin boerderij, die jaarlijks vele toeristen trekt. In 1970 werd de bouwval door de gemeente op de voorlopige monumen tenlijst gezet, in 1973 weer geschrapt. De monumentale schuur overleefde een brand en een storm niet en legde uitein delijk als eerste het loodje. In 1988 gelukte het de gemeente Goedereede om eigenaar van het pand te worden na moeizame onderhandelingen. In 1990 verscheen de naam het 'Blaeuwe Huus' weer op de monumentenlijst en hopelijk voorgoed. Op 10 augustus 1990 werd de Oud- dorpse VW de trotse bezitter van de boerderij voor het symbolische bedrag van een gulden. De zo lang verwachte restauratie kon op 28 mei 1991 een aan vang nemen. De Motte en het 'Blaeuwe Huus' In 1968 richtten de initiatiefnemers tot oprichting van De Motte hun belang stelling al tot het 'Blaeuwe Huus'. Ook zij braken een lans voor het behoud van dit unieke bouwwerk. Een berichtje in het Eilanden Nieuws en zelfs een brief naar het Koninklijk Huis herinneren nog aan die aktiviteiten van voor de oprichting van De Motte. Door de jaren heen is er steeds een sluime rende belangstelling geweest voor het behoud van het 'Blaeuwe Huus' en de ontwikkelingen vanaf 1988 werden dan ook voor De Motte met intens ge noegen verwelkomd. Op verzoek van de gemeente Goede reede en de restauratie-architekt A. van der Zwan uit Middelharnis stelde De Motte in nauwe samenwerking met bei den nog in 1988 een onderzoek in naar de bouwgeschiedenis. Dit in verband met de op handen zijnde restauratie en nieuwe bestemming van het 'Blaeuwe Huus'. Dit onderzoek vond plaats op 14 mei, 11 juni, 25 juni en 22 oktober 1988. Onderzoek Het doel van het onderzoek was van bouwhistorische aard. In de eerste plaats was een funderingsonderzoek gewenst dat inzicht moest geven in de bouwme thode en de ouderdom van het 'Blaeuwe Huus'. Tevenr kon een verkenning op het achter de woning gelegen terrein, waar zich de schuur heeft bevonden, antwoord geven op de vraag of de poe ren nog aanwezig waren. Poeren zijn veelal uit steen bestaande elementen waarop de staanders rusten die op hun beurt het dak dragen. Op een plattegrond uit 1948 zijn inder tijd de staanders in het schuurgedeelte opgemeten en ingetekend. Tevens zijn op die plattegrond de funkties van de diverse vertrekken en ruimten in zowel het woonhuis als de schuur benoemd. Bij het onderzoek was het opmerkelijk dat er zo'n dunne 'cultuurlaag' aanwe zig was waarin zo weinig mobiele vondsten. Dat kan te wijten zijn aan het feit dat de bevolking niet welgesteld was (alles werd tot op de draad versleten) en aan landschappelijke kenmerken. Het landschappelijk element is dat het 'Blaeuwe Huus' gelegen is pp het over gangsgebied van het verstoven duinge bied en het door de zee afgezette kleidek. De overheersende westenwinden heb ben het kleidek in oostelijke richting met een zandlaag bedekt, waarop het goed bouwen en wonen is. De onder grond klinkt nauwelijks in en men heeft doorgaans geen last van grondwater. Ook hoeft men niet op te hogen; van daar die dunne cultuurlaag. Het rechterdeel van het 'Blaeuwe Huus' staat nog op het horizontale vlak van de zandlaag, het linkergedeelte is gebouwd op het naar de polder aflopende hel lende vlak. Dit hellende vlak kwam heel goed tot uitdrukking tijdens onderzoek in de woonkeuken waar de zuidoost muur tot 165 cm beneden de vloer gefun deerd is. Datering Over het precieze bouwjaar van het 'Blaeuwe Huus' zoals we het nu kennen, zijn twee opvattingen in zwang, geba seerd op de muur- en jaarankers in de voorgevel. De één ziet 1659 als bouw jaar, de ander 1650. Volgen we het jaartal van links naar rechts, dan valt op dat de 1 door een muuranker wordt verbeeld. Dan volgen de fraai gebogen 6 en de 5. Als laatste komt de 0. Uit de vorm blijkt waarom het geen 9 is. Als men een 9 bedoeld had, had men toch zeker voor een omgekeerde 6 gekozen. In 1650 werd dit 'Blaeuwe Huus' gebouwd. Op de plaatsen in de woning waar pla vuizen vloeren werden aangebracht, zul len tegen de wanden tegels zijn gemaakt om te verhinderen dat schrobwater in de wand optrok en een lelijke donkere ver kleuring achterliet. Men noemde die schrobtegels. Dergelijke tegels zijn nog aan het eind van de zestiger jaren in de gang van de woning waargenomen. In 1988 - twintig jaar later - herinnert een enkele kapotte, blauw beschilderde tegel nog aan weleer. Schatgravers heb ben jarenlang huisgehouden in de wo ning. Alle tegels werden er uit gesloopt. De kelder, waarin nog een fraaie goti sche kaarsennis aanwezig is, werd diep uitgegraven. Plavuizenvloeren, werden gelicht, de brokken werden als dank achtergelaten voor de restaurateur. Onderzoek van de tegelresten toont aan dat de originele tegels nog in het 'Blaeu we Huus' aanwezig waren voordat de schatgravers kwamen. Zoals men nu na de bouw van een huis de muren bepleistert of behangt, zo wer den in 1650 tegen de wanden blauw beschilderde tegels aangebracht. Het motief dat werd gekozen toont een vaas met drie bloemen. Zo'n geheel in blauw uitgevoerde 'blompot'tegel dateert uit het midden van de zeventiende eeuw en kan als origineel worden aangemerkt. (vervolg in het nummer van a.s. vrijdag) Nadat a.s. vrijdag de VW accommoda tie in het Blaeuwe Huus geopend zal zijn zal a.s. zaterdag 23 mei open huis worden gehouden. Voor iedere 25e bezoeker ligt een typisch Ouddorps presentje gereed. De openingstijden zijn: in de periode september t/m juni, maan dag t/m vrijdag van 9.00-12.00 en 13.00- 17.00 uur; zaterdag van 9.00-12.00 en 13.00-16.00 uur. In de periode juli t/m augustus, maan dag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur. Zaterdag 16 mei was er weer een zotltwa- terwedstrijd voor leden van de HV Krammer. De vangst was zeer slecht. Behalve vis bleek dat er meer dieren onder water uit waren op ons aas. Toch waren er nog enkele vissers met vis. De uitslag: 1. L. Koppenaal26 cm. 2. T v. d. Poel25 cm. 3. S. van PoortvlietO cm. Zoals ook de overige deelnemers. Zaterdag 23 mei is er weer een zoetwa terwedstrijd voor de leden van de HV Krammer. Inschrijven Café Zaaijer van 7.30 tot 8.00 uur. Vissen van 9.00 tot 12.00 uur. Voor verdere informatie of inlichtingen hiervoor en over: W. van Welie, telefoon (078) 12 75 73. Gerarddoustraat 15, 3331 VC Zwijndrecht. OOLTGENSPLAAT Na een korte, maar ernstige ziekte is vrij dagavond, 15 mei 1992 op de leeftijd van 68 jaar in het St. Clara-ziekenhuis te Rotterdam overleden de heer Corstiaan van der Welle C.zn., echtgenoot van mevrouw K. van der Welle-Kamp, wo nende Boomgaardpad 12, 3257 KB Ooitgensplaat. Als lid van Rayon 51 Goeree-Over flakkee van de Bouw- en Houtbond F.N.V was de heer Van der Welle plv. vertegenwoordiger van de Stichting Fonds Bouwnijverheid (SFB) en regelde hij de uitbetalingen van de Vakantie rechten 'Bouw' in de diverse dorpen van genoemd rayon. Hij was daar altijd aktief en korrekt mee bezig. Van het plaatselijke Brandweerkorps was de overledene"22 jaar een gewaar deerd Hd, waarvan 11 jaar bestuurslid en tevens penningmeester. Bij zijn afscheid in 1980 werd hij benoemd tot ere-lid en bleef derhalve als waarnemer aan het korps verbonden. De Vrijwillige Brandweer Ooitgensplaat heeft met dit overlijden in één week twee van haar ere-leden verloren. Op 8 mei j.l. overleed het ere-lid, de heer Abr. Duim. De begrafenis van de heer Van der Welle zal plaats hebben woensdag 20 mei a.s. om 14.00 uur op de Alg. Begraafplaats. Vooraf om 13.15 uur is er een rouwdienst in het Verenigingsgebouw 'Elthato'. Inbraak/diefstal Ingebroken werd in een winkel aan de Zuidzijde-haven te Goedereede. De toe gang werd verschaft door het forceren van de achterdeur waarna een hoeveel heid babykleding, nachthemden en handdoeken werden ontvreemd. Vanuit het gemeentelijke zwembad aan de Zuiderdiepstraatweg te Stellendam werd een telefoonnet ontvreemd. Getracht werd in te breken in een snack bar aan de Voorstraat te Stellendam. De dader werd vermoedelijk gestoord en kwam zodoende niet verder dan het ver wijderen van enkele glaslatten. Aan de Dirkdoensweg te Ouddorp wer den 2 personenauto's opengebroken waarna een map met kentekenbewijzen uit de auto's werd weggenomen. Op vrijdag 15 mei werd ingebroken in een woning aan de Hofdijksweg te Oud dorp. Middels een raampje werd de toe gang tot de woning verschaft waarna enkele sieraden en een geldbedrag wer den meegenomen. Deze inbraak ge beurde overdag. Op de Brouwersdam werd op 16 mei een surfplank ter waarde van 2.950,- van een auto ontvreemd. Op 17 mei werd op de Brouwersdam vanuit een caravan een mast, giek en zeil ontvreemd, allen van het merk ART. Totaal waarde 1.500,-. De bewoner van een woning aan de Vliedberglaan kreeg op 12 mei bezoek van een man van de watermaatschappij. Er zou in de woning een lekkage zijn en deze zou de man komen nakijken. De bewoner werd naar de douche gestuurd om de kranen te openen waarna de man in de woning het onderzoek zou verrich ten. Gelukkig kreeg de bewoner op tijd argwaan en ging hij terug waarna hij de man aantrof in de slaapkamer, alwaar hij getracht had een kastje te openen. Hierna vertrok de man snel uit de woning. Het spreekt voor zich dat dit geen personeelslid van de watermaat schappij betrof COMBI Voor liefhebbers van stokrozen en andere plantjes is het de moeite waard om op 22 en 23 mei naar de Braderie in Oirksland te komen. Er is een leuke verzameling tuin- en balkonplantjes en zaden op de hoek van het Achterdorp en de Stationsweg. Tot ziens op de Braderie. Ernst, Gijs en Martina Wie vrijdagmiddag op de Oudelandsedijk tussen Middelharnis en Stad 4 koet sen en een lange stoet paarden naad'ren zag moet hebben gedacht dat de Konin gin d'r aan kwam...! 't Was echter niet de Gouden Koets die aan 't hoofd ging, maar voor 't overige was 't een koninklijk vertoon, zoals bruidegom Henk Kie viet z'n bruidje Pleuni de Leeuw naar 't Gemeentehuis voerde. Henk is mede eigenaar van manege 'Oostmoer' en 't zat er in dat hij voor 'de tocht van z'n leven' het gemak van de moderne automobiel graag zou ruilen voor de charme van de historische paardenkoets. Vier-en-veertig leden van de Ruitervereniging 'Oostmoerse ruiters' en leerlingen van Henk en Pleuni vervolmaakten het tafe reeltje door op hun paarden de koetsen te volgen. Het was een schouwspel waar velen van genoten hebben, zéker ook de deelnemers aan de prachtige bruidsstoet. Onderweg werd even halt gehouden voor het maken van een foto, vanuit de bovenverdieping van het gemeentehuis knipten we het plaatje van het gedrang op het terrein waar normaliter een limousine z'n passagiers uitlaat. Vernieling Op de Brouwersdam werden de afgelo pen weken een aantal toiletunits ver nield. De totaal-schade bedraagt ƒ8.000,-. Aan de Azaleastraat te Stellendam werd een brievenbus vernield. Snelheidscontrole Tijdens een snelheidscontrole op het Haveneinde te Goedereede-Havenhoofd werden op zaterdag 16 mei 14 bestuur ders bekeurd. De snelheid variërde tus sen de 66 en 78 km/u. In de week van het leven (17-24 mei) wil len wij uw aandacht vragen voor het werk van de VBOK, de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind. Waarom, vraagt u zich af? In onze huidige maatschappij wenst u, - eist u misschien zelfs - dat uw eigen leven, maar vooral ook dat van uw kin deren, ouders of grootouders, zoveel mogelijk beschermd wordt. In onze samenleving willen wij immers zekerhe den hebben voor ons hele leven? luist ook het minst weerbare leven moet volledige bescherming hebben. Maar het kwetsbare, ongeboren kind is vogel vrij tot 24 weker na de bevruchting! Het thema van deze week is: 'een kind vriendelijke samenleving'. Willen we echt kindvriendelijk zijn, dan moeten we toch zeker de ongeboren kin deren beschermen! De VBOK biedt hulp aan moeder èn kind bij ongewenste zwangerschap. Deze hulpverlening is echter alleen mogelijk met uw steun! In deze week van het leven willen wij u vragen ons werk te steunen d.m.v. een In de week van 18 mei a.s. wordt in Stel lendam het geheel gerenoveerde buiten bad in gebruik genomen. De kosten van deze renovatie bedragen afgerond ƒ600.000,-. Dit bad, wat deel uitmaakt van het zwemcomplex 't Zuiderdiep, dateert uit 1966. Renovatie van het bad was nodig om te kunnen voldoen aan de Wet Hygiëne en Veiligheid Zweminrichtingen (WHVZ). Hierdoor diende onder meer de water zuiveringsinstallatie kompleet vervan gen te worden. Een installatie die ook voor wat betreft de leeftijd aan vervanging toe was. Daarnaast heeft het bad een grote opknapbeurt gekregen: de banken zijn vervangen; de perrons rond het bad zijn vernieuwd; de waterbak zelf is gereno veerd. Bovendien is een nieuwe water-glijbaan geplaatst. Een glijbaan met een lengte van 12 meter en een breedte van 3 meter. Kortom: Tesamen met het subtropisch binnenbad, met al zijn attrakties vormt het buitenbad een ideale plaats voor jong en oud om zich te ontspannen. Aan de ingebruikname wordt geen offi ciële handeling verbonden. financiële gift (Rabobank nr. 35.22.02.599) of door lid te worden van de VBOK Als u nu lid wordt, ontvangt u gratis een speldje met verzilverde voetjes, het internationale pro-life teken. Een lid maatschap kost u slechts ƒ20,- per jaar. U kunt zich aanmelden bij mevr. I. van Essen-dè Haan, tel. (01870) 8 67 95. Wij rekenen op u! De schilder (Bakker uit Stellendam) heeft het gerestaureerde Blaeuwe Huus vorige week weer op kleur gebracht. met 'tras'blauw zoals ze dat ook vroeger hebben gebruikt. Voor lopkwalltolt. goeóe service en voordelige prijzen- FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER t=I C3 C3 a FOTO VIDEO AUDIO Weststraal 3S Molenvimg 4 - Ouddorp - Teleloon (0I87B) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Printshop - Hogeioom 172 - Te/e'oon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Teletoon (01870) 8 6i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1