Arbeid is goed voor iedereen In Goedereede markeringspunt in LAW Deltapad internationaal onthuld hutbreéMse MèêrMwbels Méér Keus MèérKlassl. karels autoschade Beroepen te Randvi^ijk 599.- Citroen - Hesselink HcmmMMüA Internationaal zeehengelconcours Verbeterd politiebericht Festival Ooitgensplaat JVC ^ÊiÊê^Ê^''''- fl Ramoco b.v. 64e Jaargang VRIJDAG 15 MEI 1992 No. 6100 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 „WERKEN is voor de dommen..." Dit ironische gezegde doet op het ogen blik weinig opgeld in Nederland. Hoewel circa 86 van iedere 100 Nederlan ders niet in het arbeidsproces zit, wordt arbeid weer als een zeer belangrijke waarde aangeprezen. Ook van regeringswege wordt getracht om zoveel mogelijk mensen die niet werken, toch aan het werk te krijgen. WAO-ers beneden de vijftig jaar zullen de komende jaren worden herkeurd. En staats secretaris Ter Veld heeft aangekondigd dat ook bijstandsmoeders met kin deren jonger dan 12 jaar zich niet vanzelfsprekend meer aan arbeid kunnen onttrekken. Tenslotte wordt er serieus gepoogd om meer allochtonen aan het werk te krijgen. Eén kardinale vraag rest: is er voor zoveel mensen wel een baan? Want anders vallen alle mooie theorieën in duigen. OUDERWETS ARBEIDSETHOS HERWINT TERREIN De roep om meer mensen aan het werk te krijgen komt in een tijdf, dat de werk loosheid weer langzaam maar zeker aan het oplopen is. Niet duidelijk is voorals nog, of het hier gaat om een zeer tijdelijk economische teruggang of om een reces sie, die vergelijkbaar is met die in het begin van de jaren tachtig. Tot dusver zijn de economen echter niet pessimis tisch. Nederland heeft teveel mensen die bui ten het arbeidsproces staan. Daar is iedereen het zo langzamerhand over eens. Dat proces is al jaren aan de gang. In de jaren zeventig was het in bepaalde kringen zelfs min of meer gênant als je moest zeggen nog te werken. Arbeid stond toen laag gewaardeerd op de maatschappelijke ladder. In de jaren tachtig, toen honderdduizenden Neder landers werkloos werden, en er in inko men op achteruit gingen, kreeg men een andere kijk op de waarde van arbeid. Het hebben van een baan wordt sinds dien door een toenemend aantal men sen gezien als een van de belangrijkste pijlers in je leven. Iets van de ouderwetse arbeidsethos krijgt weer vat op de bevol king. De overheid steunt waar mogelijk dit herboren arbeidsreveil door de uitke ringen minder te laten stijgen dan de lonen en werkenden een belastingvoor deel te gunnen in de vorm van een zoge naamd arbeidsforfait. Met zo'n 350.000 werklozen en 850.000 arbeidsongeschikten blijft het aantal niet-werkenden onder de bevolking ech ter te hoog. Van de werklozen is de helft langdurig werkloos (langer dan een jaar) en circa 400.000 arbeidsongeschik ten zijn jonger dan vijftig jaar. Vooral met de WAO-ers heeft men veel te lang de zaken op zijn beloop gelaten. Het overgrote deel van hen bleef in de WAO zitten en er werd veelal geen ini tiatieven genomen om hen weer in het arbeidsproces terug te brengen. Door de forse instroom van nieuwe arbeidsonge schikten en de veel te geringe uitstroom van WAO-ers raakte de Nederlands ver zorgingsstaat aardig uit balans. Herkeuring Het beleid ten opzichte van WAO-ers zal nu een andere richting opgaan. Geheel in de geest van deze tijd wordt arbeid, iftdien dat maar enigszins moge lijk is, gezien als de beste oplossing. Van regeringswege is al aangekondigd dat arbeidsongeschikten jonger dan 50 jaar de komende jaren herkeurd zullen wor den. Een niet geringe operatie, want het gaat hier om zo'n 400.000 mensen. Wor den zij geheel of gedeeltelijk goedge keurd, dan wordt verwacht dat zij werk gaan zoeken. Werkgevers zouden een vergoeding krijgen, indien zij deze men sen aannemen, aldus luiden de plannen. „Deelname aan het maatschappelijk verkeer,, waar mogelijk", zo kan de kern van deze plannen worden omschreven. En daar valt veel voor te zeggen. Hoog uit is de leeftijdsgrens van vijftig jaar aan de hoge kant. In de praktijk i het helaas zo dat mensen boven de veertig a vijfenveertig jaar moeilijk een baan kunnen vinden en dat is natuurlijk nog veel problematischer als iemand wegens arbeidsongeschiktheid jaren niet heeft gewerkt. Maar de bijstelling van het beleid is dui delijk. Arbeidsparticipatie, indien enigs zins mogelijk, staat in de nieuwe plan nen voorop en dat is een duidelijk ander geluid dan een generatie of zelfs een halve generatie geleden. Of er voor alle goedgekeurde WAO-ers banen zullen zijn, is echter de grote vraag. Juist nu de economie aan het terugvallen is en de werkloosheid weer iets oploopt, komt men met deze plannen aanzetten. Wan neer zal de politiek eindelijk leren datje met een beleid dat gericht is op bestrij ding van werkloosheid en arbeidsonge schiktheid altijd meer kans van slagen hebt wanneer dat gebeurd in '^ddat de conjunctuur eCn stijgen.w^^Jens vertoont? Bijstandsmoeders Geheel in het tijdsbeeld van 'arbeid adelt" past ook het voorstel van staatssec retaris Ter Veld om bijstandsmoeders met kinderen jonger dan 12 jaar eventu eel te verplichten te solliciteren en een baan te aanvaarden. Het betreft hier een grote groep mensen, die wegens echt scheiding zonder inkomen zijn geraakt en dientengevolge bijstand van de ge meente ontvangen, omdat zij anders niet kunnen voorzien in de kosten van hun bestaan. Dat wil natuurlijk geens zins zeggen dat alle gescheiden of verla ten vrouwen van de bijstand leven. Maar vooral wanneer zij jonge kinderen hebben, is het werken buitenshuis erg problematisch. Volgens de nieuwe plan nen krijgen -^p gemeenten straks de bevoegdheid om aanvullende voor waarden aan de bijstand te verbinden, en dat kunnen zijn de bijstandsmoeder te verplichten om te solliciteren en werk te aanvaarden. Dit ook als zij kinderen heeft die jonger zijn dan twaalf jaar. Alleen als de gemeente vindt dat de zorg voor de kinderen en betaald werk niet samengaan, kan de bijstandsmoeder toestemming krijgen om geen betaald werk te doen. De gemeenten krijgen hier dus een grote bevoegdheid. Welke criteria zullen de gemeenten straks aanleggen? Duidelijk is dat er goede mogelijkheden voor kinder opvang moeten zijn. Maar wat zijn goede mogelijkheden voor kinderopvang. Wat voor het ene kind goed is, is niet altijd goed voor het andere kind. Eén ding is zeker: als bijstandsmoeders met jonge kinderen worden gedwongen tot werken, geven zij de opvoeding van hun kinderen voor een groot deel van de dag in handen van derden. Dat kan slecht zijn voor de kinderen, alsook voor de bijstandsmoe der zelf, die dreigt te vervreemden van haar eigen kinderen. In het kabinet en in de Kamer moet nog maar eens serieus worden nagedacht over de plannen om bijstandsmoeders met jonge kinderen tot betaalde arbeid te verplichten. Temeer omdat er in de samenleving nog andere grote groepen van niet-werkenden zijn, die je dan eerder tot solliciteren zou kun nen verplichten. Mr. A. Bronsbergen VOORDELIGE PRIJS PRIMA KWALITEIT OPTIMALE SERVICE JVC videorecorder type hrdx 20 Nu voor OP OP voaraOe z^terheid! schelling Autobedrijf A. J. van Rumpt AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Dirksland, 01877 - 1357 ilLOMBi WiiMÊSMv Sommige van de prominente wandelaars die woensdagmiddag bijeen waren in 't stadje Goedereede waren op een stevige wandeling gekleed en geschoeid, maar het uitstapje dat ze vanuit 'de Gouden Leeuw' maakten op de Slikken van Flakkee, bleef tot een viertal kilometers beperkt. Meer was hun aanwezigheid gericht op de ingebruikname van 'het Deltapad', een lange afstand wandelroute van de grensplaats Sluis naar Hoek van Holland op welk pad het stadje Goedereede aan een knooppunt is gelegen, waarop ook het pad vanuit Bergen op Zoom arriveert. Door 3 internationale wandel vertegenwoordigers werd op dat markeringspunt een handwijzer onthuld. Gedrieën bleken de heren, uit Engeland, Duitsland en België, met hun Neder landse collega's zo'n drie miljoen lange- afstand wandelaars te vertegenwoor digen, vereend in 47 landelijke associa ties. Niet allemaal tegelijk, zo werd gegrapt, maar alle 3 miljoen aangeslote nen én wie maar wandelen wil is wel kom op 'het Deltapad', dat onderdeel vormt van het kustpad dat inmiddels van Le Havre tot aan het Duitse Bremer- haven en ononderbroken doorloopt. In de toekomst is het zelfs de bedoeling dat vanuit Spanje langs de kust naar het Poolse Gdansk zal kunnen worden gewandeld. De route is in voorbereiding, duidelijk is dat in het Noorden van Frankrijk soms naar het achterland zal moeten worden uitgeweken omdat aan de kust industrieën gevestigd zijn. Een minitieuze routebeschrijving van de paden en in onze omgeving zéker die van het Deltapad is via de boekhandel De VW Ouddorp organiseert in samen werking met de Hengelaarsvereniging Stellendam voor de 26e keer een Inter nationaal zeehengelconcours aan het strand te Ouddorp aan Zee op donder dag 28 mei 1992 (Hemelvaartsdag). Hiervoor kan worden ingeschreven in café-restaurant De Meulblok, Molen weg 15 te Ouddorp op 28 mei a.s. van 8.30 tot 10.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 p.p. Aanvang wedstrijd 11.00 uur. Einde wedstrijd 14.00 uur. Prijsuitreiking 15.30 uur in café- restaurant De Meulblok. Parkeren op het grote parkeerterrein aan de Grevelingen. Alle aas is toegestaan, behalve zachte krab. Men mag één beaasde onderlijn in voorraad hebben. Visparcours: aan het strand van de Punt te Ouddorp. Het visparcours zal worden aangegeven met aanduidingsbordjes in de vorm van een vis. Vele aantrekkelijke prijzen zijn te win nen, waaronder als hoofdprijzen: 1 radio-cassette-CD speler, 1 walkman, 1 fototoestel enz. enz. en uiteraard bekers voor de winnaars, alsmede een beker voor degene die de grootste vis vangt op die dag. Het belooft weer een leuke dag te wor den; houdt daarom deze dag vrij en schrijf in voor dit altijd weer gezellige hengelfestijn in Ouddorp aan Zee! en de VWs te koop, geïllustreerd met foto's van markante punten. De route vanaf Bergen op Zoom bereikt Goeree-Overflakkee via de Philipsdam en de Grevelingendam waarna naar Battenoord wordt gewandeld, vervol gens over de bitumendijk naar Herkin gen en vervolgens richting Melissant om via de Slikken van Flakkee richting Goedereede te gaan. De route vanuit Zeeland bereikt Goeree via de Brou- wersdam en de Punt. Via de Blomweg en een stukje dijk wordt de Ouddorpse haven bereikt, waarna de route loopt via de Havenweg, de Wittestraat, linksaf een stukje Dorpsweg, de Kelderweg, via de Kleistee naar de Dirkdoensweg, van daar via Molenweg, Marijkeweg via de Bernhardweg naar het Hoge Pad, Prins Hendrikweg, Hondsweg, Middelweg, Middeldijk, Spuidijk, via de Nieuw straat naar de Goereese Markt, vandaar naar de wegwijzer om via het Haven hoofd en de Stellendamse haven via de Haringvlietsluizen richting Rockanje te gaan. Op de woensdagmiddag onthulde LAW In de politieberichten gepubliceerd in de krant van dinsdag 12 mei stond ver meld, dat tegen de bestuurder van een auto die bij een aanrijding op de Kabbe- laarsbank was betrokken, proces-ver^ baal zal worden opgemaakt voor het rijden onder invloed van alcohol. Dit is niet juist. Die bestuurder had geen alcohol gebruikt. De politie betreurt die onjuiste vermelding. NIEUWE TONGE Ds. A. Belder, Hervormd predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde Gemeente van Randwijk. Na de onthulUing, v.l.n.r. de resp. Belgische, Engelse en Duitse vertegenwoordigers, vervolgens mr. v. d. Harst (LAW). Ir Barkhof (ANWB) en burg. van Velzen. handwijzer (LAW Lange Afstand Wandelpad) wordt de wandelaar naar 3 richtingen verwezen. De een naar Re nesse (32 km) en Sluis (118 km), de vol gende naar Hoek van Holland (54 km) en Nieuweschans in Groningen (566 km) en de derde, richting Herkingen (17 km) en Bergen op Zoom 61 km. De route wordt gemarkeerd door rode en witte strepen zoals die internationaal worden gebruikt, de codes zijn aangebracht op hekjes, palen e.d., opvallend, maarzeker niet storend. Voor het uitzetten van de route werd van veler medewerking ge bruik gemaakt. In de gids (kosten ƒ28,90) veel informatie over het land schap dat wordt gepasseerd en dorpen en steden die worden aangedaan. Ook bevat de gids informatie over de logies- mogelijkheden en de beschibkaarheid van openbaar vervoer e.a. Op de bijeenkomst in 'de Gouden Leeuw' werd (met grote instemming) over het gereedkomen van weer een deel van de wandelroute Noordzee-Rivièra gesproken door ir. J. Barkhof, plv. hoofddirekteur van de ANWB, door mr. J. v. d. Harst, plv. voorz. van de Stichting LAW, Mr. Howcroft uit Engeland, vice- voorzitter van de European Ramblers Association, Prof Arkenstette uit Duits land, president van het Wiehengebirg- verband en door dhr. Yseboodt ere-voor- zitter van de Grote Routepaden uit België. Op zaterdag 6 juni a.s. zal het Burg. W. M. van derHarst 'Tamboer- en Trompet terkorps' van Ooitgensplaat een 20-jarig jubileum-festival organiseren ter gele genheid van haar 20-jarig bestaan met diverse Drumband en Majorettenkorp- sen op het sportveld van de voetbalver. O.F.B, aan de Sportlaan te Ooitgens plaat. Dit hele gebeuren staat onder auspiciën van de AN.U.M. met deskundige jury leden. De vereniging organiseert dit in hoofd zaak voor de bevolking van Ooitgens plaat en hopenlijk veel toeschouwers van daar buiten. De Drumband (in de volksmond) is op 6 juni 1972 opgericht door enkele dorps bewoners (die ook zitting hebben geno men als bestuursleden) op advies van de Plaatselijke Oranjevereniging. Nadat deze was opgericht, moest een naam worden bedacht en dat werd, met goedvinden van de toenmalige burge meester het burg. W. M. v. d. Harst 'Tam boer en Trompetterkorps', welke naam in de voorbije 20 jaar tot over de lands grenzen is uitgedragen. In het bijzonder nodigt het bestuur alle vroegere bestuursleden, leden en mede werkers van harte uit, deze gedenkwaar dige gebeurtenis bij te wonen op een hopenlijk mooie zomerse dag, met veel muziekplezier. Prima video van de uitvinders. Eenvouding te bedienen via program meerbare afstandsbediening. Uitstekend stilstaand beeld, front breedte slechts 36 cm. 5 JAAR volledige GARANTIE Inclusief verzekering 90,- VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01870) 0 25 18 ...Do's Schelling in harf|e Centrum, met volop P-ruimte. Nu nog grootser mef de totaal nieuwe klassieke afdeling. MEUBELEN Groolhondelsgebouw Rotterdam, Telefoon: 010-4119655. Ingang B. Mal<keliil< bereil<baar met metro, tram, trein, bus en eigen vervoer. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel 01875-1396 Vooi tophwalilell, goede service en voordelige pnizen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 na a foto video audic CJ CZl CU CZ3 Weststraat 35 - tulolenweg 4 - Ouöóorp - Teletoor^ 101878} W 12 en SI 20 Fihaal Renesse, PfintsHop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: WesIkrakeelstraalS- Sommelsöijk - Telefoon (01870) 8 6t voor Goeree-Overflakkee Verkoop -(- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187B) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1