Ooltgensplaat leverde voor 't eerst luchtafweer Stil maar heftig protest op LOM-school Middelhamis tMm Laura Hölzenspies en Niels Dolieslager winnen het jeugdsolistenconcours! Samenwerking waterschappen Zuid-Holland Zuid krijgt verder gestalte Ollie B. Bommel komt naar Den Bommel tlciine^iefnaii Klasse I brandweer wedstrijd te Krimpen In memoriam Abraham Duim Brandweerwedstrijden Idasse TAS-HD te Monster Tel. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De burgemeester van Oostflakkee heeft vandaag een exemplaar in ontvangst genomen van het boek '75 jaar Luchtdoelartillerie 1917-1992'. De Sectie Mili taire Geschiedenis van de Koninklijke Landmacht heeft daarin ter gelegen heid van dat jubileum de historie van de luchtdoelartillerie vastgelegd. Burg. de Vos kreeg het boek aangeboden door Luitenant-Kolonel De Bruin van de Stichting Korps Luchtdoelartillerie. De burgemeester krijgt het boek door de stichting aangeboden omdat de luchtdoelartillerie een speciale band heeft met de gemeente Ooltgensplaat. De luchtafweer vond namelijk zijn oorsprong in deze gemeente. In 1915 werd aan eerste luitenant der Vestingartillerie A. J. Maas de opdracht gegeven de luchtverdediging boven het fort 'Prins Frederik" te organiseren. Ons land bezat toen nog geen enkele vorm van luchtafweer. Maas werd hiermee dus de grondlegger van de luchtdoelartillerie en Ooltgensplaat de bakermat. In het boek wordt het optreden van de luchtdoelartillerie in de meidagen van 1940 nauwkeurig omschreven. Daarnaast besteden de auteurs voor het eerst ruime aandacht aan de duizenden luchtdoelartilleristen die elders (strijd tegen Japan, politionele akties in Indonesië, optreden in Nieuw-Guinea) onder oorlogsomstandigheden opereerden. Sinds 1917 hebben meer dan honderdduizend militairen hun diensttijd bij de luchtdoelartillerie doorgebracht. Onder invloed van de Tweede Wereldoorlog ontwikkelde dit legeronderdeel zich tot het op een na grootste van de Konink lijke Landmacht. Rond 1960 onderging de luchtdoelartillerie een drastische reduktie. Maar de Defensienota 1974 luidde een herwaardering in: nieuw materieel werd aangeschaft. De belangrijke beschermende taak voor de grondstrijdkrachten bleef sindsdien overeind. De Ondernemersvereniging 'Den Bom mel' die a.s. zaterdag 16 mei de jaar lijkse braderie organiseert wijdt dat feestelijke evenement dit jaar aan de stripfiguur Ollie B. Bommel, een en ander omdat de geestelijk vader van heer Bommel, Maarten Toonder 80 jaar is geworden. Ollie B. en zijn jonge vriend Tom Poes zullen zaterdag Den Bommel met een bezoek vereren. Ze komen 's morgens om 10.00 uur met een rondvaartboot inde haven aan, waar ze door wethou der V. d. Ree officieel welkom zullen worden geheten. In Krimpen a.d. IJssel, in een loods van scheepswerf v. d. Giessen-de Noord heeft j.l. zaterdag de Prov. wedstrijd voor klasse I brandweerkorpsen plaats ge vonden. Sommelsdijk plaatste zich als Ie; Mid delhamis werd eerder 2e op de wedstrijd die - ook in klc:jse I - twee weken gele den plaatsvond in Maassluis. Zowel Sommelsdijk als Middelhamis zullen daarom deelnemen aan de Gewestelijke wedstrijd klasse I die op 13 juni in Schoonrewoerd zal worden gehouden. De ploeg van Middelhamis gaat a.s. zaterdag naar Delft om deel te nemen aan de wedstrijd in de klasse hulp verlening. OOLTGENSPLAAT Na een langdurige ziekte overleed vrij dagavond 8 mei 1992 in de leeftijd van 64 jaar, de heer Abraham Duim Jan.zn., echtgenoot van mevrouw F. Duim- Hokke, wonende Meidoomstraat 17, 3257 XJ Ooltgensplaat. Door zijn hartelijke omgang was de overledene een inwoner die in de dorps gemeenschap een meer centrale plaats innam. Tot aan zijn ziekte, acht jaar geleden, was hij als bedrijfsleider werk zaam bij Metaalhandel en Sloopwerken Heuvelman/Timmerman te Ooltgens plaat. De Vrijwillige Brandweer ter plaatse mocht hem 20 jaar in aktieve dienst als korpslid in diverse funkties bezig zien. Bij zijn afscheid, 9 jaar gele den, werd de heer Duim benoemd tot ere-lid. In de Stichting Zwembad 'De Singel' heeft hij vele jaren zitting gehad in het bestuur. Door zijn inbreng en trouwe vriendschap laat de heer Bram Duim een onvergetelijke plaats achter bij allen die hem hebben ontmoet, spe ciaal in zijn gezin. De begrafenis heeft plaats gehad heden dinsdagmiddag om 14.00 uur op de Alg. Begraafplaats. Vooraf had er een rouwdienst plaats in Verenigingsgebouw 'Elthato'. De Brandweerploegen van Dirksland en Melissant hebben zaterdag j.l. deel genomen aan de Provinciale Brand weerwedstrijden in de klasse TAS-HD te Monster. Het betrof een pittige wedstrijd die veel inzicht van de Bevelvoerder en zijn manschappen vergde. Verondersteld werd, dat er door inbre kers brand was gesticht, waarbij één van de inbrekers door het vuur werd in gesloten. 's Avonds bij de prijsuitreiking bleek dat de ploeg van de gemeente Valkenburg (Z-H) als winnaar uit de bus was geko men en Melissant had de 2e plaats behaald. Dirksland en Schoonhoven moesten de 8e en 9e plaats delen. Door het behaalde resultaat mag de Brandweer van Melissant deelnemen aan de Selektiewedstrijden in de klasse TAS-HD, welke op 20 juni a.s. in Nieuwe Tonge zullen worden gehouden. Het onderwijsteam van de LOM-school te Middelhar- nis en de ouders van de kin deren die er schoolgaan heb ben gisteren - op de lande lijke aktiedag tegen de onza lige plannen van Staatssecre taris Wallage - geprotesteerd. Ze deden dat niet in luidmcht maar met een stil, geschre ven protest. De Staatssectetaris mag dan doen geloven dat hij het beste voor heeft met de kinderen die speciaal onderwijs behoeven door hen weer temg naar de basis school te willen sturen, de ouders laten hem weten dat dat op hun kinderen een totaal averechts effekt zal hebben. Ze verdenken de Staatssecretaris er dan ook van niet anders dan omwille van de besparing het speciaal onder wijs op te willen heffen. Het schoolgebouw aan de Lange weg werd behangen met protestleuzen waarvan de hierbij groot afgedrukte de meest aansprekende leek te zijn: 'Lie ver gewoon in het speciaal onderwijs, dan speciaal in het gewone onderwijs', waarmee de hartekreet van de ouders heel nauwkeurig is verwoord. Zaterdag 9 mei werd voor de 29e keer het jeugdsolistenconcours in het ver enigingsgebouw 'Melishof te Melissant gehouden. Het aantal deelnemers bedroeg dit keer 95! Er werd dan ook 's morgens om 10.00 uur begonnen. Na het openingswoord van de heer Smit, waren de deelnemers aan de beurt. Op het toneel zag alles er prima uit met twee orgels en een piano van de fa. Ver- spuy en bloemen en planten van de fa. Boogert. Ook de R/iBO-bank te Middel hamis had dit jaar weer een financieel steentje bijgedragen. Dit alles met de uitstekende verzorging van de fam. v. d. Mast zorgden voor een goed begin van een muzikale dag. De heren van Dalen en Perik uit Papen- drecht en de heer van Gelder uit Baren- drecht vormen al enkele jaren de jury van dit jeugdconcours. In de loop van de dag spraken zij hun bewondering uit over de prestaties, die geleverd werden. Zij lieten dit ook merken in hun opbou wende kritiek in de juryrapporten. Alle deelnemers hebben, ieder op haar of zijn niveau, zo goed mogelijk gemusi ceerd. Zij hebben deze dag tot een muzi kale feestdag gemaakt! 's Middags speelde Leonieke de Vogel prachtig op het orgel en verdiende daar mee 182 pnt. Aan het begin van de avond vertolkten Marieke en Wilbert Grootenboer op alt-saxofoon en slag werk op schitterende wijze het moeilijke nummer Circus Parade van P. M. Dubois. Het resultaat was 182y2 pnt. Niet lang daarna behaalde het duo Elma Hogendoom op viool en Laura Hölt- zenspies op piano 182 pnt. met een sonate van Mozart. Er zou echter nog veel meer prachtige muziek komen! Pia Jansens uit Scherpenisse op accordeon speelde bijzonder virtuoos een Rpahso- disxche Ouverture van C. Marh, 183^2 pnt! Om kwart voor tien ging Niels Doliesla ger achter de piano zitten. Hij speelde, uit het hoofd, de Fantaisie Impromptu, opus 66 van F. Chopin. Zijn fantastische spel maakte op het publiek zo'n indruk dat iedereen doodstil zat te luisteren. Eén van de juryleden zei later: „Ik ver gaat haast te schrijven omdat ik zo geboeid werd door zijn spel". Het pun- tenaantal was dan ook erg hoog n.l. 193^2 pnt.! Jan Hoek speelde daarna een Thema met variaties van H. Andriessen op het orgel. Met dit moeilijke stuk behaalde hij 187'/2 pnt. Voor het eerst op dit concours speelde een deelnemer een eigen compositie. Paulus Jan Kieviet vertolkte dat eigen werk op de piano. Hij deed dit ook uit het hoofd. Het resultaat was 179 pnt. Hoewel hij buiten de prij zen viel was dit toch wel een zeer opmer kelijke prestatie. Als laatste deelneemster van dit con cours ging Laura Hölzenspies achter de piano zitten. Zij had in 1991 het con- Voorontwerp Integraal Waterbeheersplan Zuid-Holland Zuid gereed Overeenkomstig provinciale beleids voornemens moeten in 1995 alle wateren in Zuid-Holland Zuid bio logisch gezond zijn. Het oppervlak tewater en de waterbodem dienen in het jaar 2000 bovendien te voldoen aan de eisen van de algemene milieu kwaliteit, zoals die door het rijk zijn vastgelegd. Deze twee algemene doelstellingen staan vermeld in het gisteren tijdens een persbijeenkomst in Klaaswaal gepresenteerd Inte graal Waterbeheersplan Zuid-Hol land Zuid. Het plan is een uitvloeisel van de inten sievere samenwerking tussen het zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waar den en de zes waterschappen in het gebied die zich met het kwantiteitsbe- heer bezighouden. Deze zijn: het hoog heemraadschap van de Krimpener- waard, het hoogheemraadschap van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, het waterschap IJsselmonde, het water schap De Groote Waard, het waterschap De Brielse Dijkring en het waterschap Goeree-Overflakkee. De zeven water schappen geven in het plan in grote lij nen aan welke maatregelen er in de periode 1992-1997 moeten worden ge troffen en wat hiervan de fmanciëla konsekwenties zijn. Ruim 70 procent van de grote wateren in Zuid-Holland Zuid voldoet momenteel nog niet aan de norm van biologisch gezond water. Er zit nog te veel fosfaat en stikstof in het water, terwijl de opper vlaktewateren en waterbodems op veel plaatsen verontreinigd zijn met micro verontreinigingen. Deze vormen een bedreiging voor het leven in het water en uiteindelijk ook voor de volksgezond heid. De maatregelen die de waterbe heerders nemen zijn te verdelen in saneringsmaatregelen, beheersmaatre gelen en maatregelen op het gebied van geboden en verboden. De saneringsmaatregelen hebben betrek king op het terugdringen van diffuse verontreinigingen, het zuiveren van het afvalwater en de aanleg van riolering. De waterbeheerders gaan de diffuse ver ontreinigingen strenger aanpakken. Deze zijn in tegenstelling tot puntlozin- gen niet geconcentreerd op één plaats, maar verspreid over een groot gebied. In de komende jaren wordt in elk geval een onderzoek gedaan naar de herkomst van de diffuse verontreinigingen. Het terugdringen ervan zal moeten gebeu ren in samenwerking met onder andere de land- en tuinbouw, de scheepvaart en het rijk. cours en dus de wisselbeker gewonnen. Zou ze het hoge puntenaantal van Niels nog kunnen overtreffen? De zaal werd doodstil toen zij begon aan haar 3 prelu des van G. Gershwin. Zonder muziek voor zich speelde zij deze muziek op een sublieme manier. De dynamiek in haar spel was fascinerend. Na haar slotak koord kreeg ze een daverend applaus, 't Was een schitterende afsluiting van dit concours! De jury was zo onder de indruk van het spel van Laura en Niels, dat ze met de volgende uitspraak kwam: „Geen van beiden verdient het om op de tweede plaats te eindigen!" Laura kreeg dus ook 193V2 pnt. Dit jaar zijn er dus twee winnaars van de wisselbeker. Ze zullen de felbegeerde trofee ieder een halfjaar in huis mo gen houden. Wethouder Schouten van de gemeente Dirksland reikte daarna de prijzen uit. Hij dankte de commissie voor de orga nisatie van dit evenement en de muziek leerkrachten voor de manier waarop zij de jonge musici opleiden. Tot slot speelden beide winnaars een gedeelte uit hun winnend stuk. (vervolg op binnenzijde van dit blad) COMBI In gebieden waar nog ongezuiverde en onvoldoende gezuiverde lozingen plaats vinden, realiseert het zuiveringsschap goedwerkende biologische zuiverings installaties. Hetzelfde zuiveringsschap bevordert dat nog een laatste beperkt aantal huizen en bedrijven wordt aange sloten op het rioleringsnet. Beoordeling van gemeentelijke rioleringsplannen vindt voortaan plaats op basis van de hoeveelheid vuil die op het oppervlakte water wordt geloosd. Belangrijke beheersmaatregelen zijn het aktief biologisch beheer en het milieu vriendelijk onderhoud van de oevers en de watergangen. Bij het aktief biologisch beheer wordt (eenmalig) ingegrepen in de voedselrelaties. Dit is nodig om het evenwicht tussen flora en fauna in het water weer te herstellen. Waar dat moge lijk is zal de waterdiepte, afhankelijk van de soort watergangen, worden ver groot. De waterbeheerders vermijden het ge bruik van harde, rechte oeverbeschoei- ing. Ze zullen milieuschadelijke mate rialen vervangen door milieuvriende lijke materialen. Ook bij het onderhoud van watergangen krijgt het milieu meer aandacht. Het gebruik van bestrijdings middelen voor het onderhouden van waterlopen wordt beëindigd, voorzover dat al niet is gebeurd. (vervolg op achterzijde van dit blad) De beide wisselbekerwinners Niels Dolieslager en Laura Hölzenspies krijgen door loco-burg. A. J. Schouten van Dirksland (r) de trofee uitgereikt: in 't midden dhr. Smit. Voar topkwelltelt goads sen/Ica en voordalige prijzen FOTO - FILM - REPOHTAOE VIDEO - COMPUTEH C3 13 C3 FOTO VIDEO AUDIO WeststrBBt 35 - Molenwgg 4 - Ouddorp - Telelacn (01373) 16 12 en 3110 Filiaal Ranesse: Printshop - Hogaiopm 172 - Taialooo (01113) 24 00 Filiaal Sommalsdllh: Waslkralimlsiraal 3 - Sommelsdiili - Teletoon (01370)8 634

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1