EHAI1DEf1-niEUW5 Reisverslag tweede hulptransport naar Roemenië Borstvoeding Wie schrijft er mee van en over Flakkee? 29 en 30 mei Watersportdagen in Bruinisse In het leven rolt voarder Samenspel flakkeese zaterdagvliegers Inzendingen 'Oostflakkee jaarprijs' voor 1 juni 1992 Deze tweede reis werd georgani seerd door de werkgroep 'Roeme nië' vanuit de Chr. Ger. Kerk en Herv. Kerk Middelharnis. Het eind punt van deze reis is het plaatsje Teleckia, vlakbij Covasna, 200 km ten noord-oosten van Boekarest. Na vele weken van inzamelakties, verga deren, uitzoeken en inpakken werd besloten op 20 april 1992 af te rei zen. Het transport bevatte o.a. kle ding, bedden, schoeisel, levensmid delen, melkpoeder, bijbels, sinaas appelen, kinderwagens, fietsen, wie gen, elektrische apparaten, stencil machines, typemachines, diaprojek- toren met schermen, brood. fla 75-jarig bestaan korps luchtdoelartillerie Kon. Landmacht in Ooitgensplaat gevierd Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw 'meubelen als eieren. kkee expresse bv Wéjaet, d'n tièd gaet deur of je noe Van Antwaarpen hiet, of Jonge- jan, Lambroek of van den Doel, het leven gaet deur. Gelokkig mar... Mar jae, de ééne naem spreek je méér an, as t'n oaren. Omdat je d'r soms mee in anraeking komt, of je wordt t'r attent op gemaekt, in verband mit het één of oare verhael. Zoe wier ik aweer gebelt naer anieiding van m'n vorige verhael over de schoolmeester van Stellen- dam. Ik kreeg daer dan oak respons op van een Menheer, die zei, via de tillefoon: Die man daer je over schreef, dat was mien Opa. In ikke daer bot bovenop: Dan bin joe een achterneefle van mien. 3e Blad VRIJDAG 8 MEI 1992 No. 6098 Nadat alle papieren van het transport waren geregeld en dit waren er veel, zo ook een ontheffing voor Duitsland, waar men op 2e Paasdag pas 's avonds om 10 uur mag rijden met de vrachtwa gen, werd de reis om 15.00 uur begon nen, onder begeleiding van een luxe wagen. Bij de grens Amhem-Emmerich ston den al veel vrachtwagens te wachten, doch met onze ontheffing konden wij om 18.00 uur de grens over. Er was dan in Duitsland ook zeer weinig vrachtver keer tot middernacht. Er werd konstant doorgereden en zo nu en dan werd er van chauffeur gewisseld. 's Morgens 21 april gingen we de grens post Passau over, waarna Oostenrijk aan de beurt was en tegen de avond van 21 april waren we bij de Oostenrijkse- Hongaarse grens. Na een paar uur oponthoud konden we weer verder. Na Boedapest richting Szeged, de Hon- gaars-Roemeense grens, die we 's nachts 2 uur 22 april bereikten. Onderweg werden we nog een keer aan gehouden door de Hongaarse M.P.. deze vroegen naar onze paspoorten, maar eigenlijk was dit niet de bedoeling, ze hadden liever wat sigaretten of etens waren, die we dan ook graag en met een praatje gaven. Ook een gedraaid sjekkie deed het goed, waar zij met veel genoegen naar keken hoe dat gemaakt werd. Bij de Roemeense grens ging het wat moeilijker, doch achteraf viel het toch mee. De grens was een straat van 100 meter met wat schamele gebouwen en zogenaamde schaftketen, waar na veel heen en weer geloop de papieren werden gestempeld. Alles liep door elkaar, de één werd geholpen, terwijl de andere nog niet klaar was. Na veel ambtenaars te heb ben gehad, moesten we nog worden geholpen door de hoogste chef, in bur ger gekleed, van hem moest de wagen opengemaakt worden om te zien wat er in zat. We schrokken een beetje, omdat veel brood los achter de deuren lag en die al op de grond zagen vallen. Nadat één deur losgemaakt was, zei één van ons dat achter die andere deur allemaal brood lag, waarop de douane-beambte zei 'sluiten maar'. Wel moest de wagen verzegeld worden, doch daar hadden wij niet zo'n trek in, omdat de wagen dan ook weer vrijgemaakt moet worden en dat veel tijd in beslag neemt. Nadat toch de wagen verzegeld was, konden we eindelijk weg. We hadden nog 450 km te gaan naar Covasna. Bij de grens kregen we van de douane nog een landkaartje mee, waarop stond aangegeven waar niet te rijden was, dit zou voor ons betekenen 150 km omrijden. We gingen weer op pad en het eerste tra- jekt was erbarmelijk slecht, gaten en bulten, ongelooflijk zo groot. Soms moesten we stilstaan en stapvoets de wagens de sporen geven. Toen we bij het punt gekomen waren dat we zouden gaan omrijden werd besloten toch door te rijden, want naar onze mening kon dit stuk weg nooit slechter zijn. Het kwam goed uit, zodat we 's middags 17.30 uur in Covasna aankwamen bij Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-82188 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 De ploeg voor het vertrek uit Middelharnis. v.ln.r. Jaap Koppenaal Rien Ista, Kees Valwerk. Tonny Koppenaal Jan v. d. Made. Kees Kooyman. Ds. Kusztos. Hier hebben we gegeten en de helft van de groep geslapen, de andere helft bij een andere domine in het plaatsje Teleckia, waar we ook de goederen moesten brengen. De andere morgen zijn we 20 km ver derop gereden om de vrachtwagen te doen uitklaren. Eindelijk kon met het lossen worden begonnen en wat een blijde en dankbare gezichten. Het leven is erg zwaar in Roemenië, doordat de inflatie 400 procent is toegenomen. Een gemiddeld maandsalaris is 80,-. Een kilo koffie kost 13,-; 1 kilo paprika ƒ14,-. Boter op brood kent men wel, maar heeft men niet. Op de meeste plaatsen ook geen melk. Er wordt veel eenzijdig gegeten. We deelden nog broodjes uit die al van maandag waren, maar ze vonden nog gretig aftrek. Na het lossen werd ons een goede maal tijd aangeboden door de dominee van het dorp. Ze hebben het erg arm, maar geven nog van hun armoede. Daarna zijn we naar Covasna gereden om bij ds. Kusztos de stencilmachines en typemachines en projektoren te bren gen met papier. Dit wordt gebruikt ter ondersteuning van het godsdienston derwijs, wat op de scholen nu gegeven mag worden. Op 23 april 19.00 uur reden we weg uit Covasna, richting Noslac. De planning was om middernacht in Noslac te zijn. Daar Noslac bij ons niet op de kaart stond, maar een van ons daar al een keer geweest was, dachten we, daar rijden we zo naar toe, maar het werd anders. Toen we er waren, bleek het een ander dorpje te zijn. We zijn gestopt en de andere morgen weer met nieuwe moed verder gegaan. Om 1 uur 's morgens kwamen we aan in Noslac bij Ds. Szoverffi, waar we een warm onthaal kregen. De mensen uit het dorp kwamen etenswaar brengen, zoals kip en groente. Zaterdag werd de auto van Ds. Szoverffi een goede beurt gegeven met onderdelen die ten dele gekregen en gekocht zijn in Holland. Hij was hier erg blij mee. Zondag 26 april hebben we 2 diensten bijgewoond, 's Morgens ging Ds. Szo verffi voor en 's middags zijn zoon van 19 jaar die theologie studeert. Dit was een mooie dienst, mede doordat de mensen van de andere kerken wa ren uitgenodigd. We hebben met elkaar gezongen en één van ons heeft nog een toespraak gehou- Zomaar een straattafereeltje, ossen voor de wagen. In 1992 bestaat het Korps Luchtdoelar tillerie van de Koninklijke Landmacht 75 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt een boek uitgegeven over de geschiede nis van de luchtdoelartillerie. Het Korps heeft met diverse gemeenten historische banden, zo ook met Oostflakkee. Een exemplaar van het boek wordt derhalve op 12 mei om 15.00 uur aan burgemees ter de Vos uitgereikt in Fort Prins Frederik. Het overhandigen van het boek zal namens de korpscommandant, de kolo nel J. van Ballegooij worden uitgevoerd door een deputatie bestaande uit luite nant kolonel A. C. de Bruin, de adjudant onderofficier F. Schouwenburg en ka nonnier der eerste klasse drs. A. A. van der Houwen. Het Artillerie trompetter korps zal ter ere van het boek op 12 mei om 12.00 uur een lunchconcert in Oude Tonge verzorgen en na de uitreiking van het boek optreden op het Fort Prins Fre derik. In Oude Tonge zal het Artillerie Trompetterkorps, dat bestaat uit 35 man een rondgang door het dorp maken. Zij spelen daarbij voornamelijk militaire marsen. Op 11 mei wordt het eerste exemplaar van het boek aan de Minister van Defensie A. L. ter Beek uitgereikt. De minister zal bij deze gelegenheid een nieuwe maatregel in het kader van het veteranenbeleid bekend maken. In het boek wordt Ooitgensplaat ge noemd als plaats waar de Nederlandse luchtdoelartillerie is ontstaan. In de eer ste Wereldoorlog was in Fort Prins Fre derik een officier gelegerd die opdracht kreeg de luchtverdediging aldaar te organiseren. Na vele inventieve pogin gen was hij in staat om een kwalitatief op hoog peil staande luchtafweer op te bouwen. Gezien de middelen die hem ten dienste stonden moet men daar nu nog steeds grote bewondering voor hebben. verhuizingen - verpakkingen Cricketpad 15 3223 EA Hellevoelsluis Tel. 01883-20016 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Flakkee Expresse... opvallend goed in verhuizen voor particulier en bedrijf den, wat door Ds. Szoverffi werd ver taald. Na de dienst werd aan de uitgang sinaasappelen uitgedeeld, wat voor die gene die uitdeelde betekende: voor elke sinaasappel 2 kussen. Het was ontroerend te zien hoe blij de mensen met die sinaasappel waren. Maandag 27 april vertrokken we na een ontroerend afscheid van Noslac rich ting Holland. We hebben het kleine zie kenhuisje van Noslac nog bezocht waar de vrouw van Ds. Szoverffi werkt. Alles zag er vies en smoezelig uit. Injektie- naalden lagen open en bloot, medicij nen waren er erg weinig. Het personeel was dan ook heel blij met de medicijnen die we afgaven. Aangekomen in Hongarije reden we door tot 50 km onder Boedapest. We bel den naar Holland voor een evt. retour vracht. We moesten naar het plaatsje Gyöngyos, 80 km boven Boedepest, waar we 21 ton wijn moesten laden voor Engeland. 's Avonds half twaalf kwamen we op het fabrieksterrein aan. Deze nacht hebben we in de wagen doorgebracht. Om 12 uur werd er eerst nog handen geschud, omdat er één van ons jarig was en daarna konden we gaan rusten. 's Morgens om 6 uur werden we gewekt. Toen we om 11 uur geladen waren zijn we weer vertrokken. Het weer was prima, temperaturen van 25 en soms hoger. Na achter elkaar te zijn doorgereden kwamen we 29 april om 17.00 uur aan in Arnhem, waar we gegeten hebben, om daarna kwart voor twaalf thuis te zijn, waar familie en kennissen op ons wacht ten. We hadden nu ong. 5029 km gereden. Na God gedankt te hebben voor alle zegeningen, want hij is het die alle dank toekomt, is een ieder naar huis gegaan. Een hartelijke groet en veel dank na mens de inwoners van Covasna, Telec kia en Noslac voor alle gaven. Ook namens de werkgroep bedanken wij een ieder die in welke vorm dan ook heeft bijgedragen om dit transport mogelijk te maken. Ook veel dank aan alle mensen die hun vrije tijd hiervoor beschikbaar hebben gesteld. Wij kunnen alleen maar helpen als wij ook geholpen worden. Voor een volgend transport, waar we hopen meer strukturele hulp te bieden, houden wij u op de hoogte. Nogmaals veel dank. Werkgroep 'Roemenië' Chr. Ger. Kerk en Herv. Kerk Middelharnis De borstvoedingsorganisatie La Leche League organiseert op woensdag 13 mei haar maandelijkse bijeenkomst. We beginnen om 20.00 uur. Het adres is: Pimpelmees 27, Sommelsdijk. Heel veel moeders weten dat het fijn is borstvoeding te geven! We willen daar om moeders, aanstaande moeders en belangstellenden van harte uitnodigen om hun ervaringen te komen delen. Uiteraard is ook je baby van harte welkom! Het thema van deze avond is: 'Waarom kies je voor borstvoeding'. Heb je nog vragen of wil je even praten, bel dan voor informatie en/of hulp bij borstvoeding: Joke Kamp, Roode Kruis- laan 16, 3257 KG Ooitgensplaat, tel. (01873) 27 63. Ook voor verhuur van de elektrische kolf Bruinisse houdt vrijdag 29 en zaterdag 30 mei een Watersportweekend voor ieder die van de Watersport houdt; er is, zegt het programma, voor iedereen wat te beleven. Vrijdagmorgen om half 10 start een toer tocht over de Grevelingen voor motor en zeiljachten, aan de wal is er aller hande vermaak en een vrijmarkt en van 3 tot 10 uur 's avonds een Avond braderie. Vanaf 6 uur komen de deelnemers aan de toertocht binnen. De avond wordt voorts gevuld met attrakties, demonstra ties en feest in de feesttent. Zaterdagsmorgens om 6.00 uur start een 12-uurs zeilraze en om 10.00 uur 's mor gens een 6-uurs race. Om half 11 barst in het dorp de feestvreugde los. Om 11.00 uur volgt het startschot voor een catama ranrace. Vanaf half 11 wordt de aan komst van een groot aantal V.W. Kevers verwacht, 's Middags zijn er tal van akti- viteiten aan de haven, o.a. om 3 uur kanowedstrijden, de aankomst van de deelnemers aan de races, om 7.00 uur 's avonds een vlettenrace in de haven en voorts, vanaf 8 uur feest in de tent en diverse prijsuitreikingen. Dat zou kanne mar ik weet niét wie of je dan eigelijk bint, mar toen het gesprek dan voarder verliep, jaaa, toen wist ik het. Het wier een dier gesprek want hie vroeg: Bink je fummielje van dié of tie. Of was je fum- mielje van dat vriendelijke kleine vrouwtje, dié in de Lijnbaenstraete weunde, zoe'n beetje half in. Dat most 'k beame. Jae dat was een zuster van m'n vaoder. Anna van Dongen, mit 'n N. In laet ik daer noe net een purtret van d'r hao laage, docht ik die foto za'k 's opstiere. Het kan dan geliekke deurgaen voor de folklore van Menheerse. Mar het is dan wel een folklore, biê het scheien van de mart. Mar wat wazze ze moai, omdat ze nog een keuvel droege, teminsten twéé d'r van. De genoemde Anna van Dongen was net as Noam Noeach, oak mar klein van stik. Ze wier oak wel Klein Annatje genoemd, mar ze zurgde d'r wel voor dat ze gezieje wier. Je ziet het hier wel, een moaie kangte keuvel, zwaere gouwe krullen, nee... niet in 't goud gesopt oor. Dat hadde Amsterdammers us in de gaten, toen ze biê d'r zuster gelogeerd was, in ze had ze onder in de linnekasse geleid (want op straete, durfde ze d'r genêêns mee te loapen, mar toen ze vrom kwamme, stieng de kasse, waegewied ope, in de krullen wazze pleite. Nou dat was wat, ze kwam ziek vrom, ze dee héêle daegen niks as schrêêwe mar het hielp niet. Mar dat wel oak wat oor, want de klêéren in d'r goud dat maekte biê een hoap maansen een stik van d'r leven üüt mar het leven giêng voarder in Anna giêng in 't haer. Dat wier dan gezeit: Joe... hei je dat gezieje, die of tie is oak in 't haer. In zoe kom ik tan noe bie m'n gezegde: Biê het scheien van de Mart. Dit is een foto van 1913-1914, dat kan ik opmaeke op tat kleine jongetje. Het was m'n broertje Wullem van Dongen, hiê was taer een jaer of viere. Musschiên binne d'r nog maansen die 'n gekanne haa. Hie is schildersknecht geweest, biê d'n ouwen Jaans op te Sommerdiêkse'n Wesdiêk. Daer is 'n een paer jaergeweest, daernaeis 'n nae Walcheren gegaen. In zoe as het tan gaet, hiê verloor z'n hart niét in Zierikzee, mar in Griepskaarke, een plekje llak bie Middelburg. Toch is z'n nae us hier in daer gezwurve te haon. In Amster dam belangd vier jaer gelee is 'n gesturve. Zoe gaet dat. Mar om noe bie m'n verhael te blüüven, die vrouwe mit dien groaten hoed op is Arjanne van Donge, ze weunde daer nog biê d'r moeder, in het éérste Weistraetje. Die gieng dan nog in 't haer (hiervoor genomen). Rechts van dat jongetje, staet Janne Loai. Ook zoe'n groaten bom op t'r hoad. Anna was nog in vol ornaat. Een groate zuivere ketting, in dan had ze nog een klein goud kettinkje mit een horloge in middeljonnetje mit fotootjes. Je kan het hier nié zieje, mar dat droeg ze biê d'r ceintuur. In as je docht dat ze giên moaie keuvel op had, een echte kangte, één van de breeste. Ze had ommers mar alléén voor d'r eige te zurregen, ze was hüüsouster op de Som- merdiekse Voorstraete, bie rieke héèreboeren. Daerdeur was ze weer vrien- dinne van Jannetje Loai, die was taer dan weer waarkster. Ze verdiende zeker minder dan Anna, want te keuvel van Jannetje was van een soort glasbetist. Het is oares wel zongde dat ze zoe 'n groaten bom op tie keuvels droege. In d'n tiet daervoor, droege ze een zakbol. 's Lands wijs 't lands eer. Zo heb ik dan m'n herinneringen weer opgeschreven, want het leven gaat door, maar er wordt altijd nog teruggegrepen en geslachten gaan en geslachten komen en dan zeg ik ervan en naar ik denk velen met mij: Wij zijn in Gods ontferming opgenomen. Hier laat ik het bij, wie weet krijg ik hier weer respons op. Tot dan: De Zaanse Menheersenaer Bovenstaande postduivenvereniging nam op 2 mei 1992 deel aan een wedvlucht van uit ARRAS. Afstand 187 km. In concours waren 1878 duiven die om 08.15 uur met ZUID-WESTEN wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.33.19 uur en haalde een snelheid van 1353.68 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: L. S. van der Baan 1Joh. Grinwis 2; J. de Blok 3, 24, 25; H. Grinwis 4; Gebr. Kie viet 5,6,11J. N. Troost 7; J. C. Roodzant 8, 9, 12, 16; A. Molenaar Zn. 10; L. C. IJzelenberg 13; J. Hoek 14; J. L. Troost 15; J. Pothof 17; A. P. Groenendijk 18; A. de Gans 19; J. den Boer 20; A. J. 't Man netje 21; Combinatie Grinwis 22; Comb. Nagtegaal 23. De personen, instellingen enz. die iemand willen voordragen voor de Oost flakkee jaarprijs dienen dit voor 1 juni te doen. Voor deelname komen diegenen in aanmerking die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap van Oostflakkee. Het prijzengeld bedraagt 2.000,- waar van de helft beschikbaar gesteld wordt door Aannemingsbedrijf G. R. Winkels v/h Bezuijen en de helft door de ge meente. De prijsuitreiking van de 'Oostflakkee jaarprijs' zal op de Open Gemeentedag plaatsvinden, die gehouden wordt op het gemeentekantoor in Oostflakkee op 19 september.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 9