Halt aan onveilig verkeer op Flakkee rs^ MobilD Massale deelname aan kranslegging in Middelharnis School en ouders vechten voor behoud Speciaal Onderwijs :2^étb Goede opbrengst van de kollekte voor Poolse ziekenhuizen Ook 'Molendag in Ouddorp' hudnretMse VERWERS auto's Rally Formula Garage Knöps B.V. KIEVIT WARMTE A.s. maandag wordt aktiedag tegen plannen Wallage Aangepaste kerkdienst Citroen-Hesselink Ballon Joline van Ree kwam het verst Campagne snelheidscontrole Ramoco b.v. 64e Jaargang No. 6098 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ouddorp 2.161,20 Goedereede 514,35 Goedereede-Havenhoofd.. ....f 174,95 Stellendam ....f 1.877,40 Melisant 816,95 Dirksland 2.249,75 Herkingen 680,55 Sommelsdijk 1.607,60 Middelharnis ....f 3.426,30 Nieuwe Tonge ....f 2.350,00 Oude Tonge 2.101,20 Stad aan 't Haringvliet 766,80 Achthuizen 681,25 Den Bommel 970,45 Ooltgensplaat 1.715,70 Giften bank/giro 260,00 Totaal 22.354,45 „Tussen 1986 en 1990 zijn er op Flakkee 466 gewonden en 39 doden gevallen. Als er ergens bij rellen zoveel slachtoffers zouden vallen, staat de wereld op z'n kop", aldus de voorzitter van het Regionaal Overleg Verkeer, dhr. J. v. d. Mast. Snelheidscontrole Overige maatregelen RENAULT-dèaler .^OMBi Kontaktbijeenkosmt Gehandicapten Ger. Gemeente 'Helpende Handen' Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMIVIELSDIJK AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Middelharnis: L.O.M. School direkteur Blanke is veelal etsn blijmoedig mens, maar sinds enige tijd is hij werkelijk obstinaat omdat iemand, Staatssecretaris Wallage van Onderwijs nog wel, een bedreigende vinger heeft uitgestoken naar 'zijn' kinderen. Niet z'n biologische bloedjes, maar anderer kroost, 177 in totaal, die op 'het Kompas', de in Middelharnis gevestigde school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden onderwijs 'genieten', echt genieten en dat dreigt de Staatssecretaris hen te ontnemen! In het hele land zijn bestu ren en leraren van het speciaal onderwijs alsmede én vooral de ouders teleur gesteld en des duivels. A.s. maandag de 11e mei is er dan ook aktie en gaan de scholen plat, geen onderwijs die dag in een pogen de Staatssecretaris van de dwalingen zijns weegs terug te doen keren en de Tweede Kamer van de zorg op de hoogte te stellen. Opdat die niét zal dwalen in het ongehoorde...! (vervolg op binnenzijde van dit blad) Dirksland, 01877- 1357 Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De kollekte gehouden door de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen werd ook dit jaar een succes. Per dorp zijn de volgende bedragen opgehaald: Aan giften voor hetzelfde doel ontvin gen we tussen 1 januari 1992 en 30 april 1992 via bank of giro 260,-. Het bestuur is bijzonder blij met deze goede kollekte, die haar de middelen verschaft om haar werk in Oost-Polen voort te zetten. Onze hartelijke dank aan hen, die deze kollekte georganiseerd hebben. Maar ook veel dank aan de vele vrijwilli gers die met de bussen rond zijn gegaan. Zojuist teruggekeerd uit Polen heeft ons team weer ervaren dat de hulp voor dit zo afgelegen gebied nog dringend no dig is. De bevolking van Oost-Polen ziet reik halzend uit naar goede gebruikte kle ding, beddegoed en dergelijke. Wij zamelen voor hen in brengen het daar. Brengt u het maar bij ons via de bekende adressen. Hei bestuur van de S.F.H.P. OOLTGENSPLAAT De kin4eren van de clubs van de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat hebben voor het projekt 'A home to live' een bedrag van ongeveer 300,- opgehaald d.m.v. karweikaarten. Voor iedere volle kaart kregen ze een ballon. Deze ballonnen zijn opgelaten op de projektmorgen, zaterdag 14 maart 1992. De ballon van Joline van Ree Joh.d. is het verste in Duitsland terecht gekomen, namelijk in Erfstadt-Franen- thal. Hiermee heeft ze een boekenbon gewonnen. Deze is haar reeds over handigd. Tip voor de kinderen: Als jouw kaartje ook teruggestuurd is, stuur die mensen een bedankkaartje. De leiding van de clubs In een eerder bericht - in de krant van vrijdag in 1 mei - plaatsten we al het pro gramma voor morgen 9 mei. Molendag. De opsteller daarvan, de Molenstichting Goeree gaf een opsomming van de mo lens (alle Goeree en Overflakkeese!) die die dag van 9.00 tot 17.00 uur geopend zullen zijn. De beide Ouddorpse korenmolens 'de Hoop' en 'de Zwaan' werden weliswaar niet genoemd maar zijn morgen wél - op eigen initiatief van de eigenaren - geopend. Bezoekers zijn dan ook harte lijk welkom. De heren Pape (van 'de Zwaan') en Voogd (van 'de Hoop') delen zelfs vers gebakken broodjes uit en bij 'de Zwaan' zal men zelfs - tegen vergoeding - sma kelijke pannekoeken kunnen eten. de Ouddorpse molens zijn in particulier bezit en zijn derhalve niet het eigendom van de Molenstichting Goeree-Overflak- kee, ze bleven d'is ook buiten het gepu- bliceeide, maai ue Zwaan' en 'de Hoop' doen wel degelijk mee! Zaterdag wordt ook de landelijke fiets- dag gehouden waarvoor programma's kunnen worden afgehaald bij de VW- kantoren. In een gesprek met hem en politieman J. de Vos spraken we over de vier 'speer punten' op Flakkee, die mede onze wegen onveilig maken, te weten: te hoge snelheid, alcoholgebruik, bietencampagne en gedrag jeugd. Hun streven voor de toekomst is, om het aantal ongelukken drastisch terug te dringen. Vóór alles vinden ze dat de mentaliteit van veel weggebruikers veranderd moet worden. „Mensen moeten begrip voor elkaar kweken in het verkeer. Het publiek moet zelf een bijdrage leveren en niet altijd met de vinger naar de overheid wijzen. We moeten de mensen méér bewustzijn hierin trachten bij te brengen en dat moeten we samen doen, dus met alle weggebruikers". Het R.O.V. heeft voor 1992 het volgende beleid uitgestippeld: In navolging van de landelijke campagne, die deze week van start is gegaan, zal de politie óók op Flakkee controles op de snelheid uitoefenen. „Om vooral selektieve boosdoeners te pakken". Met steun van het ISGO en Rijkswaterstaat heeft de politie nu de beschikking over snelheidscontrole-apparatuur. Uit een provinciale analyse blijkt dat op Flakkee vooral genoemde vierpunten het meest naar voren komen. Met name de provinciale wegen, met ongelijkvloerse kruisingen, zijn onveilig. De mobi liteit over onze wegen, verdeeld over 13 woonkernen, is groot. Dagelijks ver plaatsen zich honderden scholieren terwijl velen voor hun werk naar de 'overkant' rijden. De grootste risicogroep in het verkeer zijn jongelui in de leeftijd van 16-18 jaar en 18-24 jaar. „Leeftijden waafop jonge mensen hun eigen grenzen gaan ont dekken", zegt politieman de Vos. „Hoe hard kan ik brommer of autorijden". Dhr. V. d. Mast vindt dat er in de toekomst méér overleg met wegbeheerders moet worden gepleegd. „We wÜlen weten wat zij als een gevaarlijke situatie beschouwen. Dan kunnen we er samen wat aan doen". Ook een vertegen woordiger van het Waterschap wil het R.O.V. in het overleg betrekken. Dit met het oog op het landbouwverkeer. Er is inmiddels een projektgroep gevormd om bepaalde zaken aan te pakken. Ook in de onderwijswereld is een werkgroep gevormd die tot doel heeft om meer eenheid in de onderwijspakketten te krijgen. Het is belangrijk om met de verkeersopvoeding bij de jeugd te beginnen, aldus genoemde heren. Dit jaar zal de aktie 'Weer naar school', in september, vooral op West-Flakkee de volle aandacht krijgen. „Er is nog veel te doen; we zijn nog lang niet waar we wezen moeten. Het R.O.V. is er niet alleen om te vergaderen. We willen resultaat zien", aldus dhr. J. V. d. Mast en dhr. J. de Vos. Dat wij OPTIMALE SERVICE hoog in ons vaandel voeren weten onze klanten al meer dan 45 JAAR Wij zijn samen met slechts 300 bedrijven in heel Nederland er kend door de Uneto en de con sumentenbond, als reparatie bedrijf voor audio-video en elek trische apparatuur. Praktisch alle reparaties wor den door eigen gespeciali seerde technici uitgevoerd. Hierdoor bent u niet afhankelijk van fabrieks of andere techni sche diensten, die totaal geen binding met u hebben, maar u krijgt een persoonlijke en vlotte behandeling. ^^^i^^^^i^^t^i I vooraOez^ierheid: ^L VINGERUNG3-MIDDELH VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01870) 3 25 18 Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION voor Goeree-Overflal<kee Verkoop -I- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Voor lopl(walileil, goede si n voordelige prijzer\ FOTO - FtLM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTEH CZa C3 C3 C3 C3 FOTO VIDEO AUDIC Westsiraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Teleloon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse Printshop - Hagezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Weslkiakeelslraal 8 - Sommelsdiik - Teleloon (0187018 6t Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 De bijeenkomst van D.V zaterdag 9 mei a.s. zal wegens sterfgeval niet gehouden worden te Dirksland, maar in de zaal van de Ger. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan te Middelhamis. Aanvang kwart over twee. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 De drukte bij het oorlogsmonument De bevolking van Middelharnis/Sommelsdijk heeft maandagavond 4 mei massaal gehoor gegeven aan de oproep van burgemeester mevr. Sleurink om samen de doden uit de Tweede Wereldoorlog te herdenken en bij het monument aan het Bouwmeesterplein te hun ner nagedachtenis enige ogenblikken stil te staan bij het offer dat zij hebben gebracht. Aldus gebeurde het; vanaf het Gemeentehuis trok een lange stoet die zich op de plaats van aankomst rondom het monument schaarde. Koperblazers zorgden voor een tere muzikale om lijsting en voorts was het enige minuten werkelijk doodstil op de plaats waar enkele honderden mensen samen waren. Burg. Sleurink las een gedicht en legde namens de gemeenschap een,krans, waarna meerderen bloemen legden. Allen verlieten de herdenkingsplaats in grote gedisciplineerdheid als bracht ieder een stille groet aan hen wier namen blijvend zullen herinneren aan de onuitwisbare dramatische jaren 1940-1945. De ouders willen 't 's lands bestuurders duidelijk maken dat ze een misdaad tegen het kind begaan wanneer ze die hun school ontnemen, want 't is niet voor niks dat voor hen speciaal onder wijs gekozen is; mevr. Verolme, een van de ouders en voorz. van de medezeggen schapsraad, zegt het met overtuiging: „de school voor speciaal onderwijs is een beschermend gebied voor deze kin deren zowel als voor hun ouders". L.O.M, kinderen hebben aandacht- en concentratieproblemen, emotionele- of sociale problemen zoals die landelijk berekend bij 6% van de kinderen voor te komen. Ook Goeree-Overflakkee kent ze, zo'n 4% en 't was daarom dat op 1 augustus 1982 de LOM school met ge juich werd binnengehaald. De school heeft naast de onderwijsge venden ook de beschikking over de diensten van een ortho-paedagoog die zich bezig houdt van de sociaal-emotio- nele ontwikkeling van het kind, een motoriek therapeut die de motoriek van de kinderen ontwikkelt, een logopediste die spraakoefeningen doet, 2 remedial teachers voor persoonlijke begeleiding van de leerlingen, een maatschappelijk werker en een muziekleerkracht omdat de LOM-kinderen zich juist in het beoe fenen van muziek zo ontspannend kun nen uiten en dat alles wil de Staats secretaris ongedaan maken. „Weer samen naar school", zo heeft hij be dacht, allemaal terug naar de basis school, zal het vervolg daarvan zijn en dat is onheilsspellend voor kinderen die spéciaal onderwijs behoeven. Moeder Verolme weet het uit eigen gezin en van anderen hoe hun kinderen op de basis school overspannen zijn geraakt, hoe ze emotionele huilbuien hadden die verer gerden omdat ze dagelijks met hun falen werden gekonfronteerd, maar toen kwam er, hoe heilzaam, de school voor speciaal onderwijs en mevr. Verolme en andere moeders hebben 't met welgeval len gekonstateerd dat hun kinderen niet overspannen-, maar fluitend naar school gaan en hoe de problemen in de gezin nen verminderden, „want", zegt ze: „Ook de gezinnen gaan eraan kapot". Mevr. Verolme en een andere moeder hebben elk een brief geschreven, „een hartekreet", zegt mevr. Verolme, gericht aan de Vaste Kamercommissie van Onderwijs en de frakties van de poli tieke partijen. Daarin worden de dames en heren regeerders gekonfronteerd met de nood van het kind dat speciaal onderwijs behoeft en daar aanvankelijk van verstoken bleef Over de nood van de ouders ook. En met de enorme opluchting die het betekende toen ze dat speciaal onderwijs wel gingen volgen. Investeren in een kind is investeren in de toekomst!", zo laten de brieven weten en dir. Blanke zegt het hartgrondig na: „wie het instituut van het speciaal onderwijs laat verdwijnen schept pro blemen voor morgen!" De hersenschim van de Staatssecretaris is niet anders uit te leggen dan een heil loze bezuinigingspoging te zijn. Hij wil komen tot stabilisatie van de groei van de scholen vóór LOM en MLK en op langere termijn het terugdringen van de aantallen, gevolgd door het opheffen van de scholen voor speciaal onderwijs; opvang van de leerlingen wordt een taak voor het basisonderwijs. Onderwijsbon den en ouderorganisaties zijn er inmid dels in betrokken en gedrieën hebben de betrokkenen een convenant gemaakt, gebaseerd op de gewenste stabilisering, niet echter op de dreigende opheffing van de scholen, voor onderwijsinstitu ten en voor de ouderorganisaties een duidelijk te verre stap, vandaar de aktie dag van a.s. maandag. Méér samenwerking met de basisscho len, daar zijn de opstellers van het con venant voor te vinden en de scholen voor speciaal onderwijs op Goeree- Overflakkee, LOM en MLK (de vroe gere BLO) zijn dan ook bezig een samenwerkingsverband op te zetten. Volgende stap was de opstelling van een zorgplan waarin de doelstelling van de grotere samenwerking uiteen wordt ge zet; overigens zijn de basisscholen ver plicht daaraan mee te werken. Volgende week donderdagavond zal dat zorgplan - waaraan ook de schoolbegeleidings diensten hun bijdrage hebben geleverd - voor alle betrokkenen worden toe gelicht. A.s. zondag 10 mei 1992 is er weer een interkerkelijke aangepaste kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten van Goeree-Overflakkee in de Ned. Her vormde Kerk te Sommelsdijk. De aan vang van deze dienst is om kwart vóór drie. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. J. C. den Toom, predikant van de Ned. Hervormde kerk te Sommelsdijk. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1