eiüvhdeii-iiieuws Beter openbaar vervoer nodig voor de Thoolse kern Stavenisse Ridderorde voor lielper van de armsten in Kenya CPB Flakkee VERKOPING C.P.B. 'Goeree' Voorne's Dameskoor Van astronautenvoeding tot zemelen P.V. 'De Gevleugelde Vrienden' Geen fusie Vissersvereniging Goeree-Overflal(l(ee Bevrijdingsconcert in Ned. Herv. Kerk Dirksland Duivensport uitslag C.C. Zuidwest Rayon A Oud-inwoners overleden No. 6097 Ouderen en medicijnen Vertelt u mij eens.... Deskundig advies? HERINNERING (Voorne en Flakkee) Oud-Rotterdams notaris dhr. C. M. Esser heeft z'n lieflijke buitenwoning aan de zo landelijk gelegen Goereese Nieuwendijk heel terecht 'uit 't gedrang' genoemd, maar j.l. vrijdagmorgen is het er, in tegen- steUing tot de gebruikelijke rust een drukte van jewel ste geweest. Dhr. Esser ontving de versierselen behorend bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en dat bracht de direkte familieleden en de goede vrienden genoeg'lijk bijeen. 2e Blad DINSDAG 5 MEI 1992 Het openbaar vervoer voor en naar de Thoolse kern Stavenisse behoeft in de toekomst verbetering. Het Thoolse dorp moet af van het stempel om acht uur ver trekt de laatste bus, en daarna gaat de hele zaak dicht. Een beter openbaar ver voer is noodzakelijk om de leefbaarheid van Stavenisse te vergroten. Dat stelden de leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen woens dagavond (29 april) in Tholen tijdens de bespreking van het dorpsplan Stave nisse. De commissieleden reageerden onder meer op een zinsnede uit het dorpsplan waarin het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen stelt dat het huidige openbaar vervoer voldoende is voor de ontsluiting van het dorp. Het raadslid J. L. van Gorsel uit de Thoolse kern Oud-Vossemeer (WD) wees erop dat het openbaar vervoer 's avonds en ook in de weekeinden juist schromelijk tekort schiet. Een opvatting waarin de overige commissieleden zich in meerderheid konden vinden. Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekho ven uit het stadje Tholen (CDA) vroeg zich af of er geen mogelijkheid bestaat om bustaxi's te laten rijden in de onren dabele uren. In aansluiting daarop maande het raadslid M. A. J. van der Linde (PvdA) het college van burge meester en wethouders om wat meer creativiteit aan de dag te leggen bij het zoeken naar oplossingen. Burgemeester H. A. van der Munnik „Je ziet steeds meer ouderen in de apo theek. Sommigen zijn gelukkig nog heel gezond, maar anderen hebben vaak hulp nodig, die sukkelen niet alleen met hun gezondheid maar hebben ook pro blemen met de ontlasting, een slechte eetlust, geen zin om voor zichzelf te koken of last van uitdroging. Nou, dan is het tijd voor een voedingsadvies." Katrina Vester, een jeugdige apothekers assistente, zoekt naar mogelijkheden om haar kennis nuttig te maken. „Als iemand een paar keer voor een laxeer middel komt, heb je een goede aanlei ding om een opmerking te maken over voedingsvezelfs, voldoende beweging en eetgewoonten. De mensen laten trou wens zelf wel vragen vallen. Je moet er alleen niet over heen praten, ook al is het dat soms het makkelijkst als je het druk hebt." Voeding en gezondheid hebben alles met elkaar te maken. Apotheek en gezondheid óók. Logisch dat steeds meer apotheken nadrukkelijker aan dacht schenken aan voeding. "Van A tot Z. Van advies tot zorg. „Bij ziekte hebben mensen soms minder eetlust. Ze mogen geen tekort krijgen aan bouwstenen voor het lichaam. Aan energie, aan vitamines en mineralen, of aan vocht. Je kunt dan wat tips geven. Of zelfs speciale aanvullende voeding. Als ze slecht kunnen slikken, zijn vloeibare vormen van voeding beschikbaar. Maar eigenlijk willen we voorkomen dat onze klanten ziek worden. Of dat ze afhanke lijk raken van medicijnen. Een dagelijks wandelingetje en zemelen in plaats van toch wat agressievere antwoordde dat uit de inhoud van het dorpsplan in de Thoolse kern Stave nisse niet mag worden opgemaakt dat burgemeester en wethouders de huidige busverbinding optimaal vinden. In geen geval! „Maar we moeten realistisch zijn, het is dan ook de vraag or eventueel extra busverbindingen in de late avond uren economisch haalbaar zijn. Zeker als voor die diensten slechts heel spora disch klanten te vinden zijn". En bustaxi's rijden, voor zover de burge meester weet, alleen op trajekten waar helemaal geen openbaar vervoer komt. Dat is echter op de route naar Stavenisse niet het geval. De commissie ruimtelijke ordening onderschreef het standpunt van het col lege dat de aanleg van een fietspad tus sen de Thoolse kernen Sint Maartens dijk en Stavenisse moet worden nage streefd. Want ook voor fietsers en brom fietsers is het dorp Stavenisse slecht bereikbaar. Met het beleid in grote lij nen zoals verwoord in het dorpsplan, had een ruime meerderheid van de com missie woensdag weinig moeite. Het gaat burgemeester en wethouders in de eerste plaats om het verbeteren van de werkgelegenheid, het aantrekkelijk hou den van de woonomgeving, om goede begeleiding van ouderen, en ontwikke ling van recreatieve voorzieningen. Speciale aandacht voor de Thoolse kern Stavenisse wordt noodzakelijk geacht, gezien de afgelegen ligging van het Thoolse dorp. DIRKSLAND Bovenstaande postduivenvereniging nam op 25 april 1992 deel aan een wedvluclit vanuit MOESKROEN. Afstand 127 km. In concours waren 215 duiven die om 11.30 uur met ZW-wind gelost werden. De eerste duif, arriveerde om 12.52.10 uur en haalde een snelheid van 1548.36 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: P. de Jong 1K. de Jong 2,7,11,32,40,45; J. C. Roodzant 3, 8, 15, 19, 21, 22, 23, 25, 27, 38. 47, 48, 50, 51, 54; Hameete- Hoekman 4, 5. 13, 14, 16, 29, 42, 43; Comb. Nagtegaal 6, 20, 33, 34, 46; L. C. IJzelenberg 9,18, 24, 30, 39; L. S. van der Baan 10, 12, 36, 52; J. A. Koppelman 17, 44; W. Nieuwland 26,41; J. Kleijnenberg 28, 31, 35, 37; C. Vermeulen 49, 53. laxeermiddelen: het kan werken! Laatst kwam een meneer dolgelukkig vertellen dat het hielp. Nou, dan is mijn dag weer goed!", aldus de apothekersassistente, die samen met een paar collega's spe ciale voedingscursussen gevolgd heeft. Deze maanden loopt de aktie 'Vertelt u mij eens....' van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie in de apotheken. De aktie is bedoeld om de (oudere) apo theekbezoeker te laten merken dat er behalve geneesmiddel ook nog allerlei andere vormen van farmaceutische zorg te krijgen zijn in de apotheek. Vraag het uw apotheker? Voor vragen over andere levenszaken, zorgvoorzieningen, hulp en ondersteu ning voor ouderen kunt u bij ons terecht. De Stichting Bejaardenwerk 'Middelhar- nis' is er ook voor U! U vindt ons in het dienstencentrum te Middelhamis, tel. 83366. De Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, afdeling 'Flakkee' hoopt D.V. haar laat ste vergadering van dit seizoen te hou den op donderdag 7 mei a.s. in het 'Dienstencentrum', Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Aanvang 19.30 uur. Als spreker hebben we uitgenodigd de weleerwaarde heer dr. Buitenhuis uit Utrecht, werkzaam bij het Rode Kruis met als onderwerp 'Een lach en een traan aan boord van de Henri Dunant'. Gasten zijn hartelijk welkom. Vorig jaar werd op een vergadering van vissersverenigingen op Goeree-Overflak- kee het plan geopperd om de drie vis sersverenigingen: Ouddorp, Goederee- de en Stellendam tot en vereniging om te vormen c.q. om te fuseren. Samen staan we sterker was toen de argumentering. Maar onderlinge besprekingen tussen de besturen van de drie verenigingen hebben toch niet tot een fusie geleid. Alle leden verenigden zich tenslotte met het standpunt, dat iedere vereniging op zich het beste de belangen van de plaat selijke vereniging konden behartigen. Of er toch een Producenten Organisatie Zuid komt waarin de drie plaatsen uit Westelijk Goeree een Regionale Organi satie zullen vormen zal de tijd leren. Wout Lokker, voorzitter van de Vereni ging De Deltavissers gelooft niet dat men er aan kan ontkomen. Andere visserijgemeenten om de Noord en Oost (Urk) gingen voor. Geert Meun, secretaris van de Federatie van Vissers verenigingen verwoordde het zo: De oprichting van een Producenten Orga nisatie Zuid past volledig in het stra mien van de Vissersvereniging DELTA. Vandaag (5 mei) zal er in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland een bevrijdingscon cert gegeven worden door de organist Martin Mans en het trompetduo Her man en Henk-Jan Dorst. Het pro gramma zal erg gevarieerd zijn deze avond. Het concert begint om 20.00 uur. De toe gang is 6,- p.p.; t/m 12 jaar 2,50. SINT ANNALAND Extra kerkdienst In het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Weststraat in Sint Annaland zal op woensdag 6 mei een extra kerkdienst worden gehouden, waarin in de Dienst des Woords hoopt voor te gaan ds. C. Hogchem, predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Borssele. Een wedvlucht vanuit Moeskroen d.d. 25 april 1992. In concours 2082 duiven. Gem. afstand 130 km. J. van Alphen, Sommelsdijk 1, 2,4; J. N. Troost, Goedereede 3,9; Comb. Grinwis, Ouddorp 5; P. van der Sluys, Sommels dijk 6; A. van Alphen, Nieuwe Tonge 7; A. Melissant, Ouddorp 8; Comb. Kievit, Ouddorp 10, 12; A. J. 't Mannetje, Oost- voorne 11, 16; J. Pothof, Oostvoorne 13; H. Grinwis, Ouddorp 14, 20; M. Melis sant en Zn., Stellendam 15, 19; M. Log- mans. Herkingen 17; J. den Boer, Her kingen 18, 21; J. Kaptijn, Ouddorp 22; W. Roelofs, Rockanje 23; J. L. Torreman, Rockanje 24; J. Smit, Stellendam. 25. Een gelukwens van burg. van Velzen ook voor mevr. Esser. Het was Goerees' burgemeester van Velzen die de eer genoot dhr. Esser de Onderscheiding op te spelden, voor het bekend maken ervan hadden anderen al gezorgd, j.l.; woensdag al, gretig als zij waren dhr. Esser zeer van harte geluk te wensen met de toegekende Ridderorde zoals die woensdag werd gepubliceerd. Al in 1950 raakte dhr. Esser betrokken in het notariaat te Rotterdam. Tot 1960 was hij kandidaat notaris om van 1960 tot 1984 notaris ter standplaats Rotterdam te zijn. Hoe onbe rispelijk dhr. Esser zijn ambt ook heeft vervuld, het was niet de hoofdreden van de Ridder-benoeming. Vooral lag die in dhr. Esser's betrokkenheid bij de Stichting 'AHERO Friends', de stichting die zich ten doel stelt geld bijeen te brengen voor de armste streken van Kenya. Vanaf 1966 heeft de Stichting rond 2 miljoen gulden ingezameld. Dat ze goed werden besteed heeft dhr. Esser, meermalen vergezeld door zijn echtgenote, ter plekke gecontroleerd en dat bleek het geval, scholen, kerken en gezondheidscentra werden ervoor ge bouwd. Eind dit jaar wil dhr. Esser afscheid nemen van de Stichting waarvan hij in belangrijke mate de richting en het succes heeft bepaald. Voorts was dhr. Esser secr.-penning meester van de Josephien Nefkesstichting (voor de Kanker bestrijding) en hij bekleedde nog meerdere funkties op kerkelijk terrein, kortom: „gelukkig telt onze samenleving een aantal mensen die zich ten doel stellen wat voor de ander, de minderbedeelden, te doen, u was één van hen!" zo waardeerde burg. van Velzen, overgaand tot de opspelding van de Versierselen. In zijn antwoord gaf dhr. Esser zeker niet hoog op van zijn verdiensten. Wat hij deed was veelal verwant aan zijn beroep „en dan loop je er makkelijk tegen'an", zo stelde hij vast. Vrienden uit de Stichting 'Ahero Fiends' toonden zich bij zonder ingenomen met de dhr. Esser gegeven Koninklijke waardering: „er is gerechtigheid gedaan!" verklaarden zij. Op de nieuwe Ridder werd vervolgens een hartelijk ge meende dronk uitgebracht. HERKINGEN De zendingskrans 'De hand aan de ploeg' te Herkingen, zal op D.V. 7 mei een voorjaarsverkoping houden, in het vergaderlokaal achter de kerk van de Ger. Gem. Er is weer van alles te koop, o.a. oliebollen, advokaat, met de hand gemaakte sieraden, en allerlei hand werk. De openingstijden zijn van 's morgens 10.00 tot 's middags 5 uur. De opbrengst komt ten goede aan de Zending. Mogen wij op uw belangstel ling rekenen? Tot ziens, het bestuur Onze laatste avond van dit seizoen, is D.V. 12 mei a.s., en wel bij Slagerij Flo- resteijn. Raadhuisstraat te Ouddorp om 20.00 uur. Verstegen's kruiden, zal deze avond voor ons verzorgen. Het belooft een gezellige, leerzame en smakelijke avond te worden. Breng gerust iemand mee. Tot ziens. Het bestuur Zaterdag 16 mei a.s. geeft Voorne's Dameskoor in de St. Catharijnekerk te Brielle een 'feestelijk lenteconcert'. Aanvang 20.00 uur, toegangsprijs/12,50 P-P- Er zal met medewerking van het Noord Hollands Koperkwartet, Klein Man nenkoor en aan het orgel Aart de Kort, werken worden uitgevoerd van Cesar Franck, van Monnickendam e.a. Geopend zal worden met 'Trumpet Voluntary' van J. Clarke. Dit concert wordt uitgevoerd o.l.v. René Verhoeff, dirigent. Het koor dat opgericht is in 1961, heeft de afgelopen jaren al heel wat concerten gegeven in binnen en buitenland, o.a. in Duitsland en verleden jaar enkele con certen in Parijs 'De Notre Dame' en Chartre. Wat voor Voorne's Dameskoor een geweldig succes is geweest. Het koor bestaat momenteel uit bijna 90 leden, maar nieuwe leden zijn van harte welkom. Repetitie is op donderdagmiddag in het Dorpshuis te Rockanje, van 14.15 tot 16.15 uur. Evt. adres voor kinderopvang aanwezig. Voor inlichtingen kunt u bellen (01810) 125 86 of (01815) 58 50. Of komt u gewoon vrijblijvend bij een repetitie luisteren? OOLTGENSPLAAT Op zaterdag 25 april 1992 overleed op de leeftijd van 79 jaar de heer Simon van Putten, echtgenoot van mevrouw Nel Kamp en wonende 4129.68th. North, Riviera Beach (Floriad 33404) U.S.A. Het echtpaar Van Putten-Kamp, beiden geboren te Ooltgensplaat, emigreerde in 1946 naar de Verenigde Staten. Eveneens op zaterdag 25 april 1992 over leed op de leeftijd van bijna 78 jaar de heer Willem Buth, echtgenoot van me vrouw M. v.d. Windt en wonende Diep- endorst 24, 3253 'VB Ouddorp. De begrafenis vond plaats in zijn geboorte plaats Ooltgensplaat op woensdag 29 april om 15.30 uur op de alg. begraaf plaats, vanuit verenigingsgebouw 'Eltha- to'. Vooraf werd er een dienst van Woord en gebed gehouden, die werd geleid door ds. H. J. van Dalen, gereformeerd emeri tus predikant te Zuidland en pastoraal medewerker te Ouddorp. De heer Buth was van beroep slager, nam in de loop der jaren de zaak van zijn vader over, toen gevestigd aan de Molendijk, die hij op zijn beurt weer overdroeg aan zijn zonen W. J. en Kr. Buth, en is thans gevestigd aan de Pieter Biggestraat te Ooltgensplaat. *-»--»*-»»-<^-<^ •»-<^ •¥-*»*»-»--**»»»-<^ •»»**-^^-¥-* Ziende op de grote eeuwigheid, die aan staande is, is het maar een verdrukking van tien dagen. Houdt dan maar goede moed, want Christus is de eeuwige Over winnaar en alle dingen zullen medewer ken ten goede, degenen die naar Zijn voornemen geroepen zijn". Tenslotte wekt de moedige prediker allen op om als David te vertrouwen op de Heere der Heer scharen. De preek duurt bijna twee uur. Na het 'amen' buigt d'Hoorne opnieuw de knieën, gevolgd door de aanwezigen. Tot besluit van deze eerste hagepreek op Walche ren zingt men op plechtige wijze Psalm 118 vers 1. Dancket den Heer seer hoogh gepresen, Want groot is sijn vriendelickheyt: Syn goedertierenheyt sal wesen Bestendigh in der eeuwigheyt. Israël moet hem nu begeven Om te verkonden met bescheyt. Dat Gods barmhartigheyt verheven Geduert tot in der eeuwigheyt. Na het uitspreken van de oud-testamentische zegenbede is deze zo bijzondere godsdienstoefe ning in de open lucht ten einde. Alles was geluk kig goed afgelopen en de orde was niet verstoord. Van de meegebrachte wapens hadden de aanhan gers van de 'nye leer' geen gebruik behoeven te maken. Rustig gaat de menigte uiteen na afscheid van de prediker te hebben genomen, die naar Vlissingen zal gaan. Lange Hans en de drie anderen gaan zwijgend terug naar de huifkar, die beneden aan het duin staat te wachten. Allen stappen in en de terug tocht naar Middelburg wordt aanvaardt. Stil zit ten ze in de kar, totdat de heer Haeck het stilzwijgen verbreekt. „Hoe is het toch mogelijk", zegt hij, „dat mijn ogen zo lang verblind zijn geweest, zodat ik werkelijk meende een goed werk te verrichten door iedereen te vervolgen, die het Woord van God op deze wijze verkondigen. Mocht de Heere mij de kracht geven om goed te maken wat ik dwa lende heb gedaan". „Paulus was voor zijn bekering óók een vervolger van de gemeente des Heeren", antwoordt vrouw van der Meersch eenvoudig, „en wat een ijverig dienstknecht des Heeren is hij daarna geworden. De Heere geve u dezelfde genade". De tocht schiet goed op en het zal niet lang meer duren, of Middelburg is bereikt. Plotseling, een hevige schok. De huifkar kantelt. Hij was in een kuil in de onef fen weg terecht gekomen. Dadelijk springt de voerman van de kar en voordat de paarden op hol kunnen slaan, grijpt hij ze bij de teugels. Van der Meersch snijdt met zijn mes de huif stuk en weet zich als eerste uit de kar te wringen. Zijn eerste werk is nu om zijn vrouw er uit te halen. Ook de heer Haeck en lange Hans kruipen nu op handen en voeten de wagen uit. Gelukkig blijkt niemand gewond te zijn, alleen de schrik zit hen danig in de benen. Er zit niet anders op. dan om te voet ver der te gaan. Het duurt niet lang of zij passeren de poort waardoor zij vanmorgen vroeg waren ver trokken en wandelen naar het huis van de heer van der Meersch in de Langedelft, waar ze samen het noenmaal gebruiken. Uitvoerig wordt het gebeurde van vanmorgen herhaald en de preek van d'Hoorne besproken. Maar de tijd gaat verder, het werk roept. Tegen één uur in de middag verlaat lange Hans het huis in de Langedelft en gaat naar huis. Een kwartier later kan men hem met gekruiste benen op de kleermakerstafel zien zitten met naald en draad in de hand. Toch kan hij zijn aandacht niet bij zijn werk houden. De hagepreek in Dishoek is niet uit zijn gedachten te bannen. Tjonge, wat sprak die prediker zuiver. Zo lag het ook in zijn hart verklaard. De ogen van lange Hans worden vochtig als hij denkt hoe de Heere hem uit het diensthuis van Rome getrokken heeft en uit genade alleen, dat goede deel willen geven. Dat maakt voor de kleermaker van Middelburg nu het wonder uit, dat hij werd getrokken met liefde koorden, waar anderen werden voorbijgegaan. Die prediker zei vanmorgen dat het voor de gemeente des Heeren een verdrukking van tien dagen is. En dat is waar, daar is lange Hans van overtuigd. Voor vele martelaren was die verdruk king al voorbij, juichend en biddend voor hun vij anden waren zij heengegaan om met Christus eeuwig te triomferen. Hoe had lange Hans gesidderd toen hij hoorde van de marelaren die hun leven gaven voor de Naam en de Zaak van Christus. Zou hij staande blijven? Zou hij zijn Meester niet verloochenen, als men hem op de pijnbank zou vastklinken of op een brandstapel zou vastbinden om te wor den verbrand? Toen was er een ogenblik in het leven van de kleermaker gekomen, dat hij gewillig gemaakt werd te lijden en te sterven, om zo de voetstappen te drukken van de Heere Jezus. Nee, lange Hans zal het martelaarschap niet zoe ken, maar als het moest gebeuren dan, ...ja dan. Maar zou hij dan niet herroepen en terugkeren in de heilige moederkerk? Soms breekt het zweet hem uit als hij daaraan denkt. Dagelijks bidt lange Hans of de Heere hem daarvoor zou willen bewaren, want niet altijd kan hij martelaar zijn. dat zijn slechts ogenblikken in het leven. Plotseling wordt de kleermaker uit zijn gepeins opgeschrikt. Er komt iemand binnen. Het is een burger, die een nieuw wambuis wil laten maken. De kleermaker springt van de tafel en is weldra druk bezig met het helpen van de klant. Hij heeft nu geen tijd meer om aan de hagepreek in Dis hoek te denken. HOOFDSTUK 2 DE PASTOOR VAN KOUDEKERKE Heer Joris, pastoor van Koudekerke, is geen vriend van vroeg opstaan. Wel houdt hij van een middagdutje na de noenmaaltijd, maar 's avonds kan het vrij laat worden, voordat hij naar bed gaat. Alleen in zijn studeerkamer, met zijn lieve lingsboeken, de kerkvaders, gebeurt het dikwijls dat het middernacht wordt voordat hij naar zijn slaapkamer gaat. De uitgaande kaars herinnert hem er altijd aan dat het tijd wordt. Meestal is de pastoor zo verdiept in zijn boeken, dat hij niet eens de zware tonen van de dorpstoren hoort en dat wil toch wel wat zeggen. Het is geen wonder, dat heer Joris zo ijverig de kerkvaders bestudeert, want de leer der heilige moederkerk gaat hem boven alles aan het hart en hoe wordt ze in deze woelige dagen bestreden. De fundamenten der waarheid worden tegenwoordig ondergraven en daarom zoekt de pastoor van Koudekerke steun voor het gebouw van zijn geloof, dat door de stormen van de twijfel wordt aangevallen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 5