Afscheidsbrief Bet-overgrootmoeder Breen begroette in Mandy de 5e generatie Politieberichten 'Geijkt goed in Sommelsdijk' veelbelovend van start Politieberichten 60.000 moeders naar 't zwembad 58 kilo heilbot Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Middelharnis Reisje C.V.B. Goedereede Ophalen oud papier POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Hans Smit schreef op de dag dat hij werd gefusilleerd - 25 januari 1943 - een afscheidsbrief Naar alle waarschijnlijk heid was hij er vier dagen ervóór getuige van dat zijn vader, leraar aan de Land bouwschool te Middelharnis, werd gefu silleerd. Hans was destijds verloofd met Maaike v.d. Meijden. Utrecht, 5 februari 1943 Moeder, Maai, Willy Dit zijn de laatste woorden en gedachten die ik op papier zet. Ik zal kort zijn, omdat hier niet veel meer te zeggen is. Vader is rustig en tevreden ingeslapen en verwacht mij, want mijn Heiland wacht op mij. Weest voor elkaar als zusters. Moeder. Maai, Willy blijf vast in geloof. Dit is Vaders wil. Hij heeft gegeven ons te leven. Hij neemt ons leven. Zijn daden en bestier zijn geloofd. Ik had graag blijven leven en voor jullie zijn, wat Vader was. Het mag niet zoo zijn. Spoe dig zal ik van deze aardsche ellende verlost zijn, en met Vader vereenigd zijn. Wij zullen elkaar weer ontmoeten en dan bij elkaar blijven. Jullie zijn mijn laatste gedachten, ook Oma en Opa en Vader en Moeder op Flakkee. Deze aardsche bezoeking is spoedig voorbij. Ik zal mij de laatste uren van mijn leven gedragen zooals te verwachten was. Verdeel al wat ik heb bezeten naar eigen goeddunken. Geef mijn ring aan Maai en gedenk de mijnen bij leven. Alles is anders geloopen, dan onze hoop en gedachten geweest zijn. Deze schikkingen zijn voorbe stemd geweest. Moeder blijf vertrouwen op onzen God, Hij neemt mij weer tot zich en daar bij onze Vader ontmoeten wij elkaar weer. Wij moeten allen sterven, 20 man. Hier zitten wij nu, met 9 gereformeerde menschen, hebben ons laatste Avondmaal genooten en bijstand gehad van een lu- thersch veldprediker. Om 2 uur deze mid dag word het vonnis voltrokken met de Jeugdsolistenconcours Het muziekconcours in verenigingsge bouw 'Melishof te Melissant op zater dag 9 mei a.s. begint, door het grote aantal deelnemers, reeds om 10.00 uur. Er wordt tweemaal gepauzeerd, n.l. van 12.30 tot 13.30 uur en van 17.15 tot 18.45 uur. De prijsuitreiking en tevens het einde van deze dag zal zijn om ongeveer 22.30 uur. kogel. Mijn laatste gedachten zullen voor jullie zijn, en voor de bevrijding van ons land. Vergeef henwat ze doen, lieve gedach tenissen, want ook ik vergeef hun hunne daden, omdat ze niet weten wat zij afsnij den. Moeder ik maak een einde aan deze pijniging. God onze Vader zij met jullie allen en zegene verder jullie leven, behoede je voor verdere slagen blijf Hem verwachten, in laatste gedachten, Hans. Op 1 februari 1943 werd voor vader en zoon Smit een rouwdienst gehouden. Er werd gepredikt uit Hebreen 12:11 „En alle kastijding als die tegenwoordig is schijnt niet een zaak van vreugde, maar van droefheid te zijn, doch daarna geeft zij van zich een vreedzame vrucht der gerechtigheid voor degenen die er door geoefend worden". MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld, Zeist (voor- ber. H.A.). MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur student G. Clements, Eist. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. P. van Ruiten burg, Dordrecht. Bejaard en soms zelfs hoogbejaard zijn de bewoners van Verzorgingshuis 'de Vliedberg' te Ouddorp, maar vrijdagmiddag was er een heel klein en piepjong mensje in hun midden, de pas enkele weken jonge Mandy Derrez uit Ouddorp, met mama, oma en overgrootvader bij bet-overgrootmoe op bezoek. Welgeteld 5 generaties...! Oudste van hen is de 92-jarige mevr. J. G. Breen-Klijn, vanaf 13 december vorig jaar bewoonster van kamer 13 in 'de Vliedberg', tot dan wonend in haar eigen woninkje Oosterweg 2, rustig gelegen aan de rand van het Jonkersteesebos. De tweede generatie wordt vertegenwoordigd door haar zoon Joh. Breen, 72 jaar, wiens dochter, mevr. J. G. Meijer-Breen (43) de 3e generatie ver tegenwoordigt. Haar dochter J. G. Derrez-Meijer (21) is de 4e generatie. Haar man heeft een Spaanse naam maar hij is daar niet geboren. De 5e generatie, de kleine Mandy aan wie de Ouddorpse familienamen Breen, Klijn en Meijer derhalve vreemd zijn, werd op 13 april geboren, 't Was de bedoe ling dat ze de fotograaf pienter toe zou lachen terwijl ze bij bet-overgrootmoeder op schoot lag, maar ze prefereerde in een diepe slaap te vallen, zó diep dat vijf volwassenen haar niet wakker konden krijgen...! ROTTERDAM-OOLTGENSPLAAT W. l\/losselman Ridder in de Orde van Oranje Nassau De heer W. Mosselman, geboren te Ooltgensplaat, direkteur van het Aanne mersbedrijf Mosselman en Korteweg, Rotterdam-Ooltgensplaat, wonende Van Aerssenlaan 40c, 3039 KE Rotterdam, werd woensdag 29 april j.l. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Mosselman kreeg deze onder scheiding voor zijn werk en de vele funkties in de aannemerswereld bekleed. Hij was o.a. lid van de Aannemersbond, afdeling Rotterdam en Landelijk be stuurder van genoemde bond; lid van de Commissie van Advies van het Arbeids bureau Rotterdam en lid van de Ont slagcommissie van de Organisatie 'Bouw'. De onderscheiding werd hem uitgereikt op het stadhuis van Rotter dam door de burgemeester, dr. A. Peper. Een lumineus idee vna Leen Jor- daan, manager van 'De Staver' te Middelharnis is t.g.v. de a.s. moe derdag door 80 zwembaden in den lande overgenomen. De heer Jor- daan liet aanvankelijk voor gebruik in zwembad 'De Staver' duizend kaartjes drukken, maar doordat het Sportfondsenbad Nederland en thousiast reageerde zijn dat er zes tigduizend geworden. Elke kind dat deze week een bij het Sport fondsenbad aangesloten zwembad bezoekt krijgt gratis zo'n kaartje voor zijn of haar moeder mee. Mama wordt via het met hartjes en een gedichtje bedrukte kaartje uit genodigd voor een keer gratis zwem men. 'Dit geschenk, vandaag ge geven, laatje gewoon wat zwemple- zier beleven'. Opdat zij het weer aan hun icinderen vertellen... Tijdens een bijzondere plechtigheid leg den kinderen wan de beide basisscho len in Ouddorp gistermiddag (4 mei) een krans bij het oorlogsmonument op de hoek Hazersweg/Dorpsweg. Enkele mi nuten lang was het heel stil nabij het drukke centrum. Kinderen en volwasse nen herdachten de slachtoffers, die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. De oranje tulpen, het frisse groe, de blauwe lucht gaven aan de plechtigheid een bijzondere sfeer, evenals de 'Last Post', die door een jegugdige Ouddorpse muzikant werd geblazen. Leden van de plaatselijke brandweer en het Marine Beveiligingskorps vormden een ere wacht. Burgemeester Van Velzen stond in zijn toespraak met name ook stil bij de Oud- dorpers, die in de jaren 1940-1945 zijn omgekomen, zoals de nog maar 12 jaar oude Lena Meijer en haar vader. Dit tra gisch gebeuren vond op 1 november 1940 plaats. Een vliegtuigbom ver woestte toen hun huis (zie onze krant van 28 april). „Wij willen en kunnen niet vergeten", aldus de burgemeester. Diefstal vrachtauto In Middelharnis werd vorige week, van maandag op dinsdagnacht een vracht auto gestolen. Deze auto stond achter een afgesloten hek op het industrieter rein en was geladen met kinder-cam- pingstoelen. In de loop van dinsdag bleek dat deze vrachtauto door de poli tie van Gilze-Rijen op een parkeerplaats langs de rijksweg Breda-Tilburg, was teruggevonden. De vrachtauto is inmid dels, na sporenonderzoek, weer terugge geven aan de rechtmatige eigenaar. Diefstal geld Een inwoner van Herkingen, die j.l. vrij dagavond met pech op de Philipsdam stond, werd door drie jonge mannen met de auto naar huis gesleept. Hij liet de jongens even binnen om ze te bedanken en gaf ze 50,- voor de moeite. De vol gende morgen merkte hij dat het doosje waaruit hij de ƒ50,- had gehaald en waar nog een aanzienlijk bedrag inzat, weg was. Merk en/of kenteken van de auto waar dat drietal meereed of een duidelijk signalement kon de aangever niet geven. Meerderen onder ons hebben wat van die koperen gewichtjes in de ven sterbank staan, pas maar op, want zo is 't bij dhr. J. Zodenkamp uit Prinsenbeek ook begonnen..! Twee en-twintigjaar geleden kreeg hij van een kennis vier van die gewichtjes cadeau, maar inplaats van ze ergens te pronk te zetten ging'ie speuren naar de ouderdom en de kom-af van de gewichtjes waarover de ijkmerk- jes alles te vertellen hebben. En nóg is dhr. Zodenkamp daar een tikkel tje bevlogen van; 't verzamelen van maten en gewichten is hem zó'n pas sie geworden dat hij zelfs regelmatig exposeert. Van 2 mei tot 1 november doet hij dat in het Streekmuseum te Sommelsdijk, onder de titel: 'geijkt goed in Sommelsdijk'. Elke cultuur en elk mens, zo ook de flak- keese en de flakkeeër hebben met maten en gewichten van doen gehad en in welk gebied dhr. Zodenkamp ook heeft geëx poseerd steeds zijn in de kontakten die hij met de bezoekers legde alleraardigste vondsten gedaan. Niet gelijk te vertalen in klinkende munt, maar zóveel weet dhr. Zodenkamp van z'n hobby dat het bijzonder boeiend is hem erover te horen vertellen. Zo ook j.l. zaterdagmiddag toen zijn expositie door dhr. J. Bot, beheerder van de Oudheidkamer van het IJkwezen, werd geopend. Dat gebeurde trouwens in stijl met behulp van een bascule waarmee mevr. Jany Vis het gewicht van dhr. Bot leek vast te zullen stellen, maar inplaats daarvan werd een papieren beletsel weggenomen en was de opening een feit. „Een openingshandeling om te onthouden", stelde dhr. Bot vast, want er worden in den lande meer tentoonstel lingen gehouden. B.V. Konstruktiebedrijf en Handelson derneming v/h C. Vis te Sommelsdijk heeft 'Geijkt goed in Sommelsdijk' financieel mogelijk gemaakt, temeer omdat het in 1808 opgerichte bedrijf een grote affektie heeft met meten en wegen, een grote reputatie zelfs, en 't zou mooi zijn als tijdens de tentoonstelling door de bezoekers nog voorbeelden daarvan zouden worden aangedragen. Inhoudsmaten en gewichten blijken er in velerlei vorm te zijn, zo laat de exposi tie zien. We kennen de maten zoals de melkboer ze gebruikte en de maten waarmee graan en meel werden geme ten en zo is het door de eeuwen heen gegaan. Voor dhr. Zodenkamp is een spanen maatje met het wapen van Dor- drechtuitde 17ea 18e eeuw een kostbaar kleinood. Inderdaad begon 't voor hem 22 jaar geleden met het nazoeken van de ijk- merkjes, maar die blijken er 82 verschil lende te zijn gebruikt! Hij kocht litera tuur, werd lid van de landelijke Vereni ging - met nog zo'n vierhonderd landge noten - en had voorts geen rustig moment meer omdat hij altijd op zoek is Het vangen van een grote heilbot is voor de bemanning van de kotter dit dat ten deel valt, altijd een welkom presentje. Schipper L. Zeilstra van de H.D. 36 ving een dergelijke vis, die maar liefst 1.76 meter lang was op de Westbank, op 52 meter water. De bot woog 58 kilo en de vishandel Geyteman betaalde er 938,- voor. Een week eerder kwam een heilbot aan de markt in Den Helder met een gewicht van 36 kilo. De vertrektijden van het reisje dat de C.V.B, afdeling Middelhamis-Sommels- dijk op 7 mei a.s. organiseert, zijn als volgt: 7.20 uur bushalte 'Samaritaan' 7.25 uur muziektent 7.30 uur dienstencentrum 7.40 uur Oude Tonge (Z.W.N.) GOEDEREEDE Oplialen voorwerpen Rommel- en oude ambaclitenmarl(t Zaterdag a.s. hoopt het Rommel- en oude ambachtenmarkt-komité huis-aan- huis voorwerpen op te halen in Goede- reede voor de markt, die t.b.v. 'De Hoop' in Dordrecht zal worden gehouden in de maand juni. naar wat hij nog niet heeft. Wél heeft hij een keur van b.v. bakkerijgewichten, van karaatgewichtdoosjes, van Neder landse kannen, van melkmaten en koperen gewichten (ze zijn op de exposi tie ook te koop) en van weegschalen, maar niet heeft hij sommige maten sluit- gewichten en niet een muntgewicht- doosje, een bijzonderheid die wel eens aangeboden wordt op veilingen, maar die zijn financieel bereik te boven gaan. En toch blijft hij ze bezoeken, veilingen en beurzen, rommelmarkten en aller hande verkopingen want je weet 't maar nooit. „Van sommige dingen weet ik dat ik ze nooit zal bezitten, maar 'k zal er wel altijd naar blijven zoeken", verze kert dhr. Zodenkamp. Het zal de bezoekers verbazen dat er op 't gebied van meten en wegen zo'n enorme verscheidenheid is. Vooral gold dat voor 1820, het jaar waarin in ons Diefstal/inbraak Op een bungalowpark te Ouddorp werd bij een in aanbouw zijnde bungalow twee kozijnen, een dorpel en voor 45 m^ wandtegels ontvreemd. Op de Brouwersdam werd een auto opengebroken: er werd echter niet uit ontvreemd. Op 30 april werden er op de parkeer plaats bij strand Noord te Ouddorp twee personenauto's opengebroken. Ont vreemd werd een portemonnee en de autopapieren. Op zondag 3 mei werd nabij de Groene- dijk te Ouddorp eveneens een personen auto opengebroken. Uit deze auto werd een radio-cassetterecorder ontvreemd. In een restaurant te Port Zélande werd een portemonnee uit een jaszak gehaald met daarin DM 330. Op de Boompjes werd een zwartkleurige damesfiets, type Opoefiets, ontvreemd. Aanrijding met ree Op rijksweg 57 nabij de haven van Oud dorp werd op 30 april een ree door een personenauto aangereden op het mo ment dat het ree plotseling de rijbaan overstak. De auto liep aanzienlijke schade op, terwijl het ree ter plaatse aan de verwondingen overleed. land het metrieke stelsel werd inge voerd. Daarvóór had elke stad van bete kenis z'n eigen vastgestelde maten en gewichten en z'n eigen ijkmerken. Veel van de gewichten zijn toen omgebouwd om aan het metrieke stelsel te voldoen. Dhr. Zodenkamp heeft een boeiende geschiedenis aangeboord en hij is er nog lang niet klaar mee. Soms worden nog historische gewichten uit de grond opge diept en om de periode daarvan te her leiden moeten zelfs raadsbesluiten uit een grijs verleden worden nagespeurd. Echt moeilijk wordt het dan, maar dhr. Zodenkamp geniet er hogelijk van en hoopt dat veel bezoekers met hem mee komen genieten. De eerstvolgende zaterdagen (9,16 en 30 mei) is hij zelf aanwezig, om op vragen van de bezoekers verder in te gaan en uitleg te geven over uw eigen maten en gewichten en deze indient gewenst te taxeren. Voorstel Wieringen afgewezen Geen vrije vangsten voor niet-gequo- teerde vis, alleen werken met zeedagen als het vis betreft waarvoor quota's zijn vastgesteld. Dat was een voorstel door Wieringen aan het Ministerie van Land bouw, Visserij en Natuurbeheer gedaan. De direkteur der Visserijen, drs. P. H. Draaiema, heeft aan de vissers meege deeld, dat dit plan waaraan veel prakti sche bezwaren kleven, door de minister werd afgewezen. ÜLOMBI MELISSANT As. woensdagavond wordt weer oud papier opgehaald. Graag gebundeld neerzetten s.v.p. Illegale recreatie Het afgelopen weekend werden er op de Brouwersdamo twee personen bekeurd daar zij 's nachts met een kampeermid del op de Brouwersdam verbleven. Bei den konden een bekeuring van 150,- direkt betalen. Jany Vis 'weegt' dhr. Bot die de expositie opende. Voor lopkwalllBli, goede sen/tce en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C=3 C3 d D FOTO «VIDEO «AUDIO c^i C3 tra cj C3 TiesisirBBi 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Teleloon (01878} 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Prlntshop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 24 00 Filiaal Sommalsdilk. WestkrakeelstraatB- Sommelsdijk - Telefoon 101870) 8 6641

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1