3aÊ6-6 Plaatwerk Molendag 9 mei 1992 Opening Rien Poortvlietmuseum door Prins Bernhard gaf Middelharnis 'een dag met een sterretje' Projekt Roemenië karels autoschade Dodenherdenking op 4 mei BEDRIJFSSLUITING op 5 mei 1992 Wél huisvuil, geen grofvuil op 6 mei alle merken Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink jcoMm 64e Jaargang No. 6096 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond N.V. ENERGIEMAATSCHAPPIJ GOEREE-OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS nr. (01870) 8 2212 afdeling elektriciteit nr. (01870) 8 23 63 afdeling gas nr. (01870) 8 63 11 B.V. Flakkeese CAI. Ramoco b.v. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Autobedrijf A. J. van Rumpt Dirksland, 01877 - 1357 Molenstichting Goeree-Overflalclcee Een museum dat zijn naam draagt, gevuld met werk van zijn hand, nog wel in Middelharnis, op het eiland dat hem boven alle andere lief is omdat daar z'n voorouders 'eeuwen lang in de grond hebben gewroet', Rien Poortvliet ervaart het als on verdiende zegeningen. J.l. dinsdag beleefde Middelharnis de dag van de feestelijke opening; „een dag met een sterretje", zo waardeerde burg. mevr. Sleurink met het oog op de aanwezigheid van ZKH Prins Bern hard, de Prins der Nederlanden. Zijn bereidheid de officiële ope ningshandeling te verrichten werd door dhr. Poortvliet op heel hoge prijs gesteld: „...meer ophef kan 'n mens in z'n leven amper overko men", stelde dhr. Poortvliet ge- noeg'lijk vast bij zóveel ontvangen aandacht. Z'n museum zal, zo wordt verwacht, jaarlijks zo'n veertigdui zend bezoekers trekken, half Neder land leek dinsdag al aanwezig. De Oranjevereniging 'Ooltgens- plaat' heeft ook dit jaar weer in samenwerking met het Gemeente bestuur van Oostflakkee een Doden herdenking georganiseerd op maan dag 4 mei 1992. Aan hen die vielen... POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) FAX (01870) 8 57 36 33 92 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 •E.M G.O., MIDDËLHABW Op dinsdag 5 mei 1992 zal het gehele bedrijf GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is het bedrijf bereikbaar onder De directie N.V. E.M.G.O. In tegenstelling tot hetgeen eerder in de krant bekend gemaakt is, zal op 6 mei a.s. op de gebruikelijke wijze huis vuil worden opgehaald in die kernen waar dat op woensdag gebruikelijk is. Alleen grof vuil wordt op die dag op het gehele eiland niet opgehaald. OUDDORP A.S. zaterdag D.V. 2 mei zal er een rommel markt/verkoping gehouden worden aan de Duinkerkerweg (7). De opbrengst is bestemd voor een kindertehuis in Roemenië, waar Klarie Tanis in juli 2 weken hoopt te gaan werken. Komt u ook? Er is vast iets voor u bij en hierdoor maakt u kinde ren in Roemenië blij. Annelies Grinwis, Annedien Metske Rianne en Christa de Winter Marieke van Oostenbmgge RENAULT-dèaler voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Voor topkwalüeit, goede servies en voordelige pri/ien: FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 C3 C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO C3 CJ C3 [U CJ Westsiraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoor] (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse' Prmtshop - Hogezoom 172 - Telefoon 101116) 24 00 FilmalSommelsdijk Weslkrakeeistraal8 - Sommelsóijk - Telefoon (01B70)8 66 4 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Op zaterdag 9 mei 1992 wordt voor de twintigste keer de Nationale Molendag gehouden. Gelijktijdig is de landelijke fietsdag van de A.N.W.B. In voor gaande jaren werd gezamenlijk met de V.V.V.'s de routes vastgesteld en liepen op Goeree-Overflakkee langs al onze molens. De molens fungeerden dan als stempel- of startposten. Helaas heeft de A.N.W.B. dit jaar de route zelf vastgesteld, dit zijn nu op Goeree-Overflakkee de bewegwijzerde fietsroutes. Deze routes lopen niet langs iedere molen, zodat de molendag en de fietsdag deze keer niet samen kan worden georganiseerd. Wij betreuren het dat hierdoor de goede samen werking met de V.V.V.'s dit jaar niet kan plaatsvinden. Voor de fietsdag kunt u nu alleen starten bij de V.V.V. kantoren. De onderstaande molens van onze stichting zijn deze dag geopend en zijn te bezichfigen van 9.00 tot 17.00 uur. 'Windvang' te Goedereede. 'Korenlust' te Stellendam. 'De Eendracht' te Herkingen. 'De Korenbloem' te Sommelsdijk. 'De Korenaer' te Stad aan 't Haringvliet. "d Oranjeboom' te Nieuwe Tonge. 'De Korenbloem' te Oude Tonge. 'De Bommelaer' te Den Bommel. Deze dag is ook het overheerlijk vier granen pannekoekmix op deze molens te verkrijgen. De molenaars staan deze dag klaar om u een goede uitleg te geven over de werking van deze monumentale werktuigen. Graag zien wij u tege- Wie zou er de Ouddorpse Keesje Bok hebben verwacht en de vroegere Oud dorpse Herv. predikant ds. op 't Hof en echtgenote, en de bejaarde 'Zaanse Menheersenaar' mevr. Slegers-van Don gen uit Zaandam, maar ze waren er, samen met zo'n 450 genodigden zoals geselekteerd door uitgever Kok in Kam pen en de fam. Poortvliet, waarvan de heer des huizes bekende deze dag 'een tikkie uit z'n doen' te zijn, maar geen nood, zijn feestwoorden waren wélgeko zen. Hij onderstreepte ze met, uit de oude berijming, de regels van Ps. 146:1: „Prijst den Heer' met blijde galmen" Het 2e vers zegt op prinsen geen betrou wen te slaan, maar dhr. Poortvliet wist dat niet op de Prins der Nederlanden toegepast te zijn, voor hem dan ook geen reden van de oude berijming af te stap pen en de nieuwe te huldigen. Hij wist die op Flakkee nog veel gezongen: „...als ergens mijn doensels thuishoren is het hier...!" zo bevestigde hij zijn keuze voor Middelhamis, nadat hem zes, zeven andere lokaties in den lande geboden waren. In haar toespraak zag burg. mevr. Sleu rink van Middelharnis op die keuze terug en 'Eilanden Nieuws' had daar een duidelijke rol in gespeeld. Op 30 decem ber 1988 vroeg de krant zich af of't ouwe Sakriesje Poortvliet toch nog in Drenthe terecht zou komen en 't was burg. Sleu rink geweest die de aansporing met Poortvliet kontakt op te nemen had aan genomen, 't Was er van gekomen, dank zij een gemeentelijke financiële in spanning, de garantverklaring door de andere eilandelijke gemeenten van een aangegane lening en de bereidheid van o.a. de Provincie, instanties en het OOLTGENSPLAAT Het bestuur van de Oranjevereniging verzoekt alle inwoners op deze avond, met haar, de gevallenen uit de Tweede Wereldooriog 1940-1945 te gedenken. Vriendelijk verzoek om tijdig aanwezig te zijn in het Verenigingsgebouw "t Cen trum', vanwaar om 19.45 uur de stoet vertrekt naar het monument aan de Kerksingel. Na afloop van de plechtig heid zullen de deelnemers in genoemd gebouw een kopje koffie worden aan geboden. Alle inwoners die in het bezit zijn van een vlag worden verzocht deze op 4 mei 's avonds halfstok (zonder wimpel) uit te hangen. en zo ik heb gefaald gelijk een elk wel falen kan schenk mij dan Uw gena opdat ik heenga als een man als ik voor de lopen sta. (fragmenl uil: 'De achttien doden' van Jan Campert) Vanaf het bordes verrichtte de Prins de openingshandeling, links achter hem dhr. en mevr Poortvliet. bedrijfsleven het museum te sponsoren. Het historische raadhuis van Middel harnis, „een waardige plaats", zei burg. Sleurink terecht, werd de plaats van ves tiging van het museum, „goed voor de toerist en goed voor de regionale econo mie", zo verzocht Middelharnis' burge- ineester en met haar het bestuur van de Stichting Rien Poortvlietmuseum. Het museum laat 207 olieverfschilde rijen en aquarellen zien, de rest, tot een totaalproduktie van zo'n zestienhon derd, is in de kluis opgeborgen en zal afwisselend worden tentoongesteld en nóg wordt de produktie dagelijks ver meerderd, zoals dhr. Poortvliet tijdens de perskonferentie zei: „voor mij geen vakanties of vrije zaterdagen, 't liefst mag ik lekker doorwerken, d'r is niks wat ik liever doe, geen gedoe, geen brie ven en geen telefoontjes". Vanuit die mentaliteit zijn al heel wat boeken ver schenen („voor je 't weet héb je er een") waaruit de illustraties thans in het museum worden tentoongesteld: „jam mer voor de uitgever, maar de originelen zijn mooier dan de druk in de boeken", verzekerde dhr. Poortvliet. Begrijpelijk overigens, omdat de uitgever de beschik king heeft over 4 kleuren terwijl de schil der beschikt over 'een doos vol tubes en kleuren'. Er mag in het museum worden gefotografeerd. Zondagsschilders heb ben, wat Poortvliet betreft alle vrijheid hem te copiëren, mits daarmee maar geen commercieel doel wordt nage streefd, zoals in 't verleden meermalen is gepoogd. „Niet omdat we niet redelijk zouden kunnen leven, maar omdat m'n werk me gaandeweg zo lief geworden is", legde dhr. Poortvliet uit. Hij zal geen schilderijen verkopen, gaf aanvankelijk originelen aan ziekenhuizen maar voor taan is het museum de meest geschikte plek om er, naast de boeken, zoveel mogelijk mensen van te laten genieten. En 't is genieten van de werken van Rien Poortvliet. Zo deed ook Prins Bernhard toen hij door het museum werd rondge leid. Hij kwam er ook bekenden tegen, „de labrador van uw kleinzoon Willem Alexander" en „het hondje van de Koningin" lichtte dhr. Poortvliet toe. Juist had hij genodigden vermaakt i ""et z'n relaas hoe hij, 40 jaar geleden, de Prins voor 't eerst in 't oog had gekregen. Als militair tijdens de wacht voor het Paleis te Amsterdam: „ik had niet de vrijmoedigheid in 't rond te kijken en tóch heb ik u in 't oog gekregen", zo ver telde dhr. Poortvliet om vervolgens te mijmeren over de gedachte dat niemand hem tóen zou hebben kunnen vertellen dat die Prins ooit (en 't zou 28 april '92 worden) het Rien Poortvlietmuseum zou openen, „een gebouw met zo'n waardigheid en zo'n allure", waardeerde hij: „het ventje van toen zou van schrik op slag z'n presenteer-geweer spullen hebben laten vallen". Ook van de zijde van uitgeverij Kok werd, bij monde van dhr. Weggeman, grote tevredenheid uitgesproken, over de gevonden lokatie, de ijver van ambte naren en bestuurders én over de trouw die de Prins betoont aan de mensen om hem heen: „bewonderenswaardig!", zo waardeerde dhr. Weggeman. Spr. ver tolkte wat dhr. Poortvliet in de schoon heid van z'n werk weer wil geven, n.l. dat de mens niet langer door moet gaan de aarde onbewoonbaar te maken, een boodschap die door meerderen wordt geproefd, zo ook door burg. Sleurink toen ze 't had over het door de schilder getoonde respekt voor de mens en die in samenhang met de natuur. Haar-, en veler wens is dat duizenden het museum zullen bezoeken, ook van ver buiten de regio. Belangrijk is het artistiek aspekt, maar evenzeer het eco nomisch aspekt voor de regio die er een uitstekende slecht-weer voorziening heeft bijgekregen, waarom ze het zeer waardeert dat de gemeeiiten zich niet afzijdig hebben gehouden: ...„Het is een goede zaak dat de gemeenten vorm trachten te geven aan een netwerk van voorzieningen, een netwerk met voor elk wat wils en een netwerk dat rekening houdt met ons nogal wisselvallig kli maat". Gelukkig toonde het klimaat zich op de openingsmiddag niet al te grillig en bleef het droog terwijl op de Voorstraat kinderspelen plaats vonden, een muziekgezelschap musiceerde en Prins Bernhard het lint doorknipte waarmee de opening een feit was. Het museum wacht z'n vele duizenden, zo ook direkteur mevr. Esther Kranen donk. Poortvliet zelf is nog wat gereser veerd. Burgemeester Sleurink is er vast van overtuigd, maar in de tale die hij zo gaarne hoort liet Poortvliet het haar weten: „had je mar vastigheid burge meester!" Tijdens de rondleiding door het prachtige museum waarin veel van de afbeeldingen betrekking hebben op het flakkeese landschap en z'n vroegere familieleden. „Het is leuk om ze hier bij elkaar te houden, want later wordt het misschien een tijdportret", vind dhr Poortvliet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1