Koninginnedag Snelle hap met brokje oudheid toe Fotoboeic over de stoomtram Walcheren Politieberichten 21 Menheersense Avondvierdaagse Ophalen huisvuil Betrapt bij inbraalc AGO Sommelsdijl( Middelharnis Raad Dirksland: Gematigde discussie over donaties Lampionnen-optocht te Stad aan 't Haringvliet Zojuist verschenen deel I Overlast bromfietsen op Koninginnedag Kon. Onderscheiding dlir. J. Hol(i(e Den Bommel Streekmuseum geopend Oranjeconcert te Stellendam' ^^SIBIBUO^ No. 6095 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS Op Koninginnedag heeft het Hervormd Open Jeugdwerk u de volgende pro gramma's te bieden: Fietspuzzeltoch voor het hele gezin Start tussen 14.00 en 15.00 uur vanaf'het Jeugdhonk' aan de Ring te Middel harnis. Bejaardenmiddag met Oranje-fiIm Aanvang 14.30 uur, gebouw 'de Hoek steen', Ring, Middelharnis. Bent u slecht ter been? Even onze taxi bellen, (01870) 8 25 61. Zesl(amp Sportief spektakel aan de Edison, indus trieterrein Oostplaat. Deelname (teams of individueel), tel. (01870) 8 61 28 of tus sen 13.00-13.30 uur op het terrein. Alle deelnemers (ook die zich tel. opge ven) worden vóór 13.30 uur bij de admi- nistratiekraam aan de Edison verwacht. Filmavond voor jongeren Aanvang 19.00 uur, gebouw 'Vita Nova', van Aerssenstraat, Sommelsdijk. Film 'Alleman'. Samenzang- en Orgelavond Aanvang 20.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Organist: Bart- Jaap de Bakker, dagsluiting door ds. A de Lange. Deze avond zal uitgezonden worden door de kerktelefoon van de Hervormde Gemeenten van Sommels dijk en Middelharnis. Voor verdere informatie, zie Eilanden- Nieuws van j.l. vrijdag 24 april. Diefstallen en inbraken Vorig weekend werd er ingebroken in een auto aan de Tureluur te Sommels dijk. Uit de auto werd een radiocassette recorder weggenomen. In de nacht van woensdag op donderdag werd er van een bedrijfsterrein aan het industrieterrein te Oude Tonge een stoomcleaner ontvreemd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd er ingebroken in een kantoor van een transportonderneming op het in dustrieterrein van Middelharnis. Hier wordt niets vermist. Verkeer Afgelopen week werden bij controles twee bestuurders van auto's aangehou den, daar zij teveel alcohol hadden genuttigd. De ademalcoholgehaltes van de bestuurders bedroegen respektieve- lijk 505 en 1125 ug/1. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. In één van de gevallen werd het rijbewijs inge vorderd. Op donderdagavond veroorzaakte een inwoner uit Sommelsdijk een aanrij ding op de Dorpsweg te Sommelsdijk. De man reed met zijn auto een gepar keerde auto aan en reed na de aanrij ding door. Hij kon echter spoedig achterhaald worden, waarna bleek dat de man onder invloed was. Ook tegen deze bestuurder wordt proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmorgen vond er in de Nieuw straat te Middelharnis een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een per sonenauto. De bromfietser verleende geen voorrang aan de bestuurder van de personenauto. De bromfietsbestuurder moest met een gebroken been afgevoerd worden naar het ziekenhuis. Dat er ook zonder haast snel vergaderd kan worden bewees de raadsvergadering van 23 april in Dirksland, die gemakkelijk en vlug verliep. Weinig agendapunten weliswaar maar ook weinig verschil van mening. Wat vraagjes die door de raads voorzitter werden bestempeld als meer geschikt voor de Commissievergaderin gen en een enkele opmerking over en weer. Geen heftige discussie echter, ook niet bij het voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders om te schrappen in donaties op grond van een aan te nemen objektief donatie- beleid. Objektieve maatstaven voor donaties Elk jaar worden gemeenten evenals par ticulieren gekonfronteerd met een groot aantal verzoeken om geldelijke steun. Allerhande instellingen die een goed doel nastreven: aan wie geeft de ge meente wel en aan wie niet? Al eerder werd door de gemeente Dirks land als maatstaf voor donaties gesteld dat de Dirkslandse gemeenschap er belang bij moest hebben. In 1991 werd het Algemeen Subsidiebe leidsplan 1991/1994 door de gemeente raad vastgesteld. Daarin zijn voor een periode van vier jaar de subsidies aan verenigingen en instellingen, die in de gemeente Dirksland e.o. werkzaam zijn, vastgesteld. Bij de voorbereidingen van dat Alge meen Subsidiebeleidsplan werd ook uit voerig stilgestaan bij de jaarlijkse giften die de gemeente verstrekt. Op verzoek van de fraktie Gemeentebe langen zijn de huidige donaties en het donatiebeleid door het College van B en W nog eens tegen het licht gehouden, hetgeen resulteerde in een voorstel om: als beleidscriterium voor het verstrek ken van donaties te laten gelden: een direkt Dirkslands gemeentelijk be lang; op grond van die maatstaf zo'n twintig van de huidige donaties te schrappen. CDA wat verdeeld De heer Grootenboer (CDA) kon van harte instemmen met de voorgestelde beleidscriteria maar hij had moeite met het toetsen van de huidige giften aan de vast te stellen criteria. „Enige jaren geleden zijn deze donaties bekeken, de instellingen hebben bericht gekregen en er zijn verwachtingen ge wekt". De heer Grootenboer vond het schrappen van bestaande donaties niet fatsoenlijk. De heer Dijkgraaf zei namens de SGP dat hij zich volledig kon vinden in de woorden van de heer Grootenboer. Er was niet maar wat aangerommeld vroe ger, meende de heer Dijkgraaf, het was weloverwogen gedaan. Hij vond het ver overdreven om in de donaties te gaan schrappen, want waar ging het in totaal om? Om een bedrag van 1.500,-. Nieuwe aanvragen toetsen aan het nieuwe beleid vond hij goed, maar de SGP was tegen het schrappen in de bestaande giften. In tweede instantie bleek het CDA op dit punt verdeeld. De heer Sandee ver schilde van mening met zijn fraktiege- noot Grootenboer over de uitvoering van het nieuwe beleid en bleek het in dat opzicht volkomen eens met de heer Van Prooijen (Gemeentebelangen), dat de donaties die zouden worden geschrapt in eerste instantie zaken zijn waaraan iedere burger zijn steentje bij kan dra gen. „Het is een beetje dubbel op; de lokale overheid hoeft het niet over te doen" was de konklusie van de heer Sandee. „Ik heb de besluitvorming in het verleden niet meegemaakt en ben daarom persoonlijk misschien minder belast. Ik ben het persoonlijk met het voorstel van het College eens". Eindelijk duidelijkheid De PvdA stond geheel achter het voor stel van het College. „Eindelijk een dui delijk beleidscriterium" zei de heer Van der Vlugt. „Niet zoals we de laatste jaren gedaan hebben dat we principiële dis cussies krijgen en een zekere willekeur in het subsidiebeleid. Aan schrappen valt niet te ontkomen, anders krijgen we steeds weer discussie achter de toe kenning". En wat let de geschrapten om opnieuw een aanvraag in te dienen waarbij ze het direkte Dirkslandse belang hard ma ken, zo vroeg de heer Van der Vlugt zich af. De heer Van Prooijen was blij met het collegevoorstel, want: „Het is niet aan Twee Rotterdammers zijn in de nacht van donderdag op vrijdag op heterdaad betrapt toen ze, rond middernacht, had den ingebroken in het bedrijfspand van AGO Automaterialenhandel aan het Haveneind te Sommelsdijk. Ze hadden bij het forceren van een hardhouten zijdeur het stil alarm in werking gesteld waardoor ze binnen lut tele minuten door zelfs zes politie mensen op de huid werden gezeten. Eén liep de agenten in de armen, de andere zag kans zich nog twintig minu ten schuil te houden maar ook hij werd aangehouden. Het is overigens al meerdere keren eer der gebeurd dat een inbraak bij de AGO de dieven fataal werd, dankzij een per- fekt werkend alarmsysteem en een daar door snelle aanwezigheid van de politie. Daardoor geleerd hebben de insluipers de AGO twee-en-een-half jaar onge moeid gelaten, maar toen de twee Rot terdammers het donderdagavond weer waagden kon de AGO wéér een 'heter daad' toevoegen aan de eerdere reeks. De dieven waren bezig een gehuurde VW Transporter te laden, met hogedru- kreinigers, boormachines, radio's en zo meer en stellig hadden ze zich al rijk gerekend! 2,3,4 en 5juni a.s., georganiseerd door Sparta-Hygiea te M'harnis Afstanden: 5 en 10 km. Kosten 3,50 tot 16 jaar en 4,00 boven de 16 jaar. Starten: iedere avond om 19.00 uur bij sportkomplex 'De Staver' te Sommels dijk; 10 km. start de laatste avond om 18.00 uur. Aankomst: eerste 3 avonden bij sport komplex 'De Staver'. Laatste avond om ongeveer 20.30 uur aan het Beneden Zandpad te Middelharnis. Inschrijven bij het V.V.V. kantoor te Middelharnis of de eerste avond in de sporthal. U kunt zich ook opgeven bij Mw. Spros, Vink 19, 3245 TV Sommels dijk, tel. (01870) 8 43 01. Op Koninginnedag zal de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo', evenals voorgaande jaren de Lampionnen-op tocht begeleiden te Stad aan 't Haring vliet. Er wordt weer gestart op het voetbalter rein aan de Vrouwtjesweg en wel om 20.45 uur. We hopen op een goede opkomst en een gezellige drukte! ons om als Sinterklaas namens de hele gemeente willekeurig te geven aan aller lei instellingen". Hij vond het logisch giften kritisch te bekijken: „Laten we het maar gewoon zeggen" zei hij, „er is geen geld meer voor dit soort luxe dingen". Wethouder Schouten (CDA) weerlegde de woorden van de heer Grootenboer. „Er zijn géén verwachtingen gewekt op langere termijn" benadrukte hij. Waar dat wel gebeurd was, was dat vastgelegd in het Algemeen Subsidiebeleidsplan, juist opdat verenigingen en instellingen zouden weten waar ze aan toe zijn. Nu ging het om giften die jaarlijks opnieuw worden aangevraagd. Volgens de wethouder had het College het met brengen van heldere criteria aan de wens van een groot deel van de raad voldaan. En, het mocht dan om krui- melwerk gaan volgens de SGP, ook de gemeente moet op de kleintjes letten. De SGP was teleurgesteld. In het Alge meen Subsidiebeleidsplan waren subsi dies opgenomen waar 30 a 40% van de Dirkslandse bevolking niet achter staat. De SGP had bij de donaties op het CDA gehoopt om een paar christelijke instel lingen te subsidiëren. „Ik zie dat het helemaal van tafel is geveegd, dankzij het CDA" zei de heer Dijkgraaf. De heer Schouten reageerde: „Na uitge breide discussie in het College is er nu dit voorstel, voor ons allen het meest aanvaardbare voorstel". De wethouder voegde er aan toe dat er wat betreft de christelijke instellingen heus niet ex treem was geschrapt en dat dit voorstel met begrip voor wederzijdse inzichten tot stand was gekomen. MIDDELBURG - Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal het eerste deel over de stoom tram Walcheren. Het fotoboek, dat werd samengesteld door ZWN medewerker Leen Boere uit Nieuwerkerk, neemt de lezer/kijker mee op een tocht langs de üjnen Middelburg-Domburg en Vlissingen-Domburg. De stoomtram op Walcheren heeft gereden tussen 14 april 1906 en 31 december 1937. Reeds in 1903 passeerde de akte tot oprichting en werd deze Koninklijk Goedgekeurd. In de ruim 31 jaar dat de stoomtram Walcheren deze lijnen exploi teerde, is gebleken dat SW een degelijk bedrijfis geweest en zoals uit de foto's blijkt was het materieel om door een rin getje te halen. De tram is, naast het personenvervoer, van groot belang geweest voor het vervoer van onder andere sui kerbieten en vlas. Daarnaast leverde dit tramverkeer een ruime bijdrage aan de ontwikkeling van Domburg als badplaats. Voorbereiding De uitgave bevat een negentig-tal foto's waarbij de samen steller Leen Boere als basis gebruik maakte van de bijzon dere fotoverzameling van de heer H. G. Hesselink uit Vlissingen. Voor de overige foto's raadpleegde hij het archief van N.V. Streekvervoer Zuid-West-Nederland. De samensteller begint zijn nostalgische rit aan het begin punt van de tramlijn naar Domburg, aan de Loskade in Middelburg. Vervolgens toont de uitgave de eerste dienstre geling van 6 april 1906, treinkaartjes en een tariefkaart voor reizigers eerste klasse. Fraaie dorps- en stadsgezichten, die soms door de enorme stoomwolk aan het gezicht onttrokken worden, geven een goed beeld van hoe het er aan het begin van deze eeuw aan toe ging. Naast feestelijke afbeeldingen van de eerste rit in 1906 gunt de samensteller ons een kijkje in de werkplaats te Koude- kerke. Natuurlijk ontbreken de overzichtsfoto's van het diverse materieel niet zoals een open goederenwagon, een waterwa- gen en een zogenaamde 'platte wagon' die gebruikt werd voor stenen. Hoewel de foto's van het personeel niet talrijk zijn werden er toch diverse groepsfoto's in deze uitgave opgenomen. Het fotoboek eindigt met enkele afbeeldingen die werden geno men tijdens de laatste rit op 31 december 1937 waarbij ook dientengevolge de sloop een wat triest eindigend beeld geeft van het eens zo mooie SW materieel en waarmee het stoom- tijdperk van Walcheren werd afgesloten. Dit gebonden fotoboek met als titel 'De stoomtram op Wal cheren' deel I (ISBN 90-71802-72-8) is tegen 34,90 in iedere boekhandel verkrijgbaar. COMBI In verband met de feestdagen zal op 6 mei 1992 op het HELE eiland GEEN huisvuil worden opgehaald. Het voorstel werd in gemoede aangeno men, zij het dat de heer Grootenboer 'en de andere SGP-ers' zoals de heer Ko ningswoud (SGP) snedig opmerkte, werden geacht tegengestemd te hebben. Toegift Na het sluitingsgebed vroeg de raads voorzitter burgemeester Boonstra aan dacht voor een fotoboek over de op graving die 'De Motte' in februari aan de Nieuwstraat heeft gepleegd en voor de eerste archeologische vondst uit de 'ach tertuin van het gemeentehuis', die in middels in de vitrine in de hal van het gemeentehuis staat. „Een unieke waterkan, 15e eeuws" zei de heer Boonstra. „Door de heer Olivier zijn de scherven op bijzonder bekwame wijze in elkaar gepast. Zodoende is de waterkan uit het stof herrezen". Waarde ring had de burgemeester voor het werk van 'De Motte' en voor degenen die zich voor de opgraving aan de Nieuwstraat hebben ingezet. Het is de bedoeling dat in het najaar ook de andere bodemvondsten uit de ge meentelijke achtertuin een plaatsje vin den in een vitrine in het gemeentehuis. Nieuwe aanvraag reformatorische basisschool De vereniging voor christelijk basison derwijs op reformatorische grondslag te Dirksland, heeft op 31 maart 1991 opnieuw een verzoek bij de gemeente raad ingediend om opgenomen te wor den op het plan van nieuwe scholen 1993/1994 tot en met 1995/1996. In een volgende raadsvergadering zal het verzoek worden behandeld. De laatste jaren is er in de nacht van 29 op 30 april in toenemende mate overiast van brom fietsers, die, veelal zonder (goede) uitlaat, hun ronde rijden. De politie krijgt hierover steeds meer klachten. Een en ander wordt als zeer ver velend ervaren. De politie roept een ieder op om deze vervelende manier van overlast te beëindigen. Er wordt een beroep gedaan op de jeugd, maar ook op de ouders, om de overlast te doen ophouden. Van de kant van de politie zal er dit jaar streng opgetreden worden tegen dit soort overlast. Bromfietsers die overlast veroor zaken kunnen rekenen op een fikse bekeuring. Op woensdag 29 april wordt om 10.30 uur in het Raadhuis te Ooltgensplaat een koninklijke onderscheiding - in dit geval de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau - uitgereikt aan de heer J. Hokke uit Den Bommel. De heer Hokke heeft zich van januari 1941 tot heden, dat is ruim 50 jaar ver dienstelijk gemaakt voor de Nederlands Hervormde Kerk te Den Bommel. Zijn kerkelijke aktiviteiten als volgt: 14 jaar organist (januari 1941 tot april 1955), 21 jaar ouderling (april 1955 tot november 1976), 35 jaar notabel, waarbij hij de funktie bekleed van secretaris (van 1956 tot heden), 36 jaar leider van de plaatselijke zondagsschool, waarvan 32 jaar als voorzitter (van 1955 tot heden), 23 jaar administratie van kaar tenbak (1968 tot heden). Verder is de heer Hokke als wethouder van de voormalige gemeente Den Bom mel aktief geweest van 1958 tot de samenvoeging in 1966. Zijn dagelijkse werk was vanaf zijn schooltijd landarbeider en zijn laatste werkperiode van 12y2 jaar was bij Koni te Óud-Beijerland (schokdemperfa- briek). In december is het aanstaande afscheid van de heer Hokke uit de kring van nota belen en als leider van de zondags school. Vanaf heden is het Streekmuseum Goe- ree-Overflakkee weer geopend. Het mu seum is gevestigd aan het 17e eeuwse Kerkstraatje te Sommelsdijk. De afgelopen tijd is het de gewoonte om jaarlijks in het museum een expositie te organiseren. Ook dit jaar wordt er een bijzonder thema belicht, namelijk ma ten en gewichten. Deze expositie draagt de toepasselijke titel 'Geijkt goed in Sommelsdijk'. Naast deze grote exposi tie is er tevens een kollektie medische instrumenten van ca. 1900 te zien. Tevens zijn er een aantal nieuwe aan winsten te bezichtigen. Het museum is geopend van 1 mei t/m 31 oktober van 14.00 tot 17.00 uur. Woensdagochtend ook van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag en maandag ge sloten. Entree volwassenen 1,50 en kinderen tot 12 jaar 1,-. 'Neêrland en Oranje' D.V. zaterdag 2 mei 1992 hopen het Chr. gemengd koor 'Soli deo Gloria' te Stellendam o.l.v. Abram Bezuijen en het Chr. mannenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen een koor- en samenzangavond te houden in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis. Door beide koren zullen Vaderlandse liederen zoals Neêrland en Oranje (Land of Hope and Glory), O Heer die daer des Hemels tente spreyt. Gelukkig is het land, etc. ten gehore worden gebracht, terwijl samenzang en een orgelsolo op het programma staan. Opening, meditatie en sluiting zullen worden verzorgd door de plaatselijke Ned. Herv. predikant ds. Codée. De te zingen liederen zullen met een korte uitleg worden aangekondigd. Een kollekte zal worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor het Ned. Rode Kruis. U wordt van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. Voor topkwaliteit, goeOe service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE VtDEO - COMPUTER C3 C3 C3 Q FOTO VIDEO AUDIC IVesfsfaat 35 - Molenweg 4 - Ouóöorp - Teletoon (01876) 16 12 en 2120 Filiaal Renesse: Prlnishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 2A 00 Filiaal SommelsdilkWeslkrakeelsIreal 8-Sommelsdijk-Telefoon (01870) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1