Nieuwe speelzaal Den Bommel in aanbouw; 1e stenen gelegd Cadeau, voor Diricsland, van Rien Poortvliet Goeree-Overflakkee produceert gezamenlijke nota tegen zout water in Haringvliet Open dag ambulancedienst Voor de biologische moestuin ttomeaemoH 3abbfö Laatste RG075 lezing over motivatie leerlingen Evangelisatie in Siberië (en in Nederland?) Mooie opbrengst kollekte avoor het Reumafonds 64e Jaargang DINSDAG 24 MAART 1992 No. 6086 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Somrnelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 't Is niet ten onrechte dat de medewer kers van de ambulancedienst van het Ziekenhuis te Dirksland trots zijn op hun ambulances, waaronder de nagel- nieuwe Mercedes, en het overige nieuwe materiaal waarover ze de beschikking hebben gekregen. Zaterdagmorgen a.s., vanaf 10 uur tot 's middags 2 uur houden ze daarom 'Open huis' in de garage aan de Secretarie weg. OOLTGENSPLAAT Verkoop oliebollen voor 'Advendo' Op woensdag 25 maart a.s. zal de Gemengde Zangvereniging 'Advendo" te Ooltgensplaat wederom een olie- bollen-aktie organiseren ten behoeve van het kledingfonds. Deze heerlijke oer-Hollandse versnape ringen zullen huis-aan-huis te koop worden aangeboden, maar zijn ook 's morgens vanaf 8.30 uur al verkrijgbaar in de voormalige bakkerij van 'De Rui ter' aan de Pieter Biggestraat. Het Vulkan Lavameel dat in Sommels- dijk door dhr. P. Lodder wordt verkocht is bedoeld voor gebruik in de moestuin. Die vermelding ontbraak aan het redak- tionele stukje dat over de kwaliteit van het produkt vermeld stond in de krant van vorige week dinsdag: 'Lavameel, een ideale bodemverbeteraar'. In het kader van het 75-jarig bestaan van de Regionale scholengemeenschap te Middelharnis heeft de school de afgelo pen winter een viertal lezingen georga niseerd. De vijfde in die rij volgt op vrijdag 27 maart a.s., mede dankzij de ondersteuning van boekhandel Vroeg- indeweij. Op die avond hoopt Professor Boekaerts een inleiding te houden over een onder wijskundig onderwerp, namelijk over faktoren die motivatie en leerresultaten van leerlingen beïnvloeden en over de wijze waarop een school daarmee kan omgaan. Monique Boekaerts werd geboren te Lier in België. Zij begon haar loopbaan als lerares Engels en Geschiedenis op een middelbare school in Vlaanderen. Na twee jaar praktijkervaring vertrok ze naar Engeland, waar ze aan de universi teit van Reading experimentele psycho logie studeerde. Na haar afstuderen in 1974 is zij gaan werken aan de universi teit van Antwerpen. In 1978 promo veerde zij cum laude. Drie jaar later werd ze hoogleraar te Nijmegen. Inmid dels is mevrouw Boekaerts verbonden aan de Leidse universiteit als hoogleraar Instruktietheorie en technologie. De lezing van Prof Dr. Boekaerts zal op vrijdag 27 maart om 19.30 uur beginnen. De school is vanaf 19.15 uur voor belangstellenden geopend. De toegang is natuurlijk gratis. COMBI D.V. zaterdagavond 28 maart aan staande zal een avond van de jeugdver eniging 'Sola Scriptura' belegd worden in het verenigingsgebouw van de Gere formeerde Gemeente te Middelharnis aan de Christiaan de Vrieslaan. Dhr. W. A. den Hertog uit Dirksland hoopt daar te spreken over 'evangeli satie'. Gezien zijn diverse bezoeken, onlangs nog, aan Siberië, waar hij samen met de plaatselijke bevolking evangelisatie ge pleegd heeft onder mensen die het rijke Woord van God nog nooit gehoord heb ben, zal hij hierover op deze avond iets laten zien en vooral 'horen'! Daarbij zal hij ook ingaan op onze taak op het gebied van evangelisatie in ons land. U en jij bent van harte welkom op deze avond! De avond begint om 19.30 uur! OOLTGENSPLAAT/ACHTHUIZEN en omstreken De huis-aan-huis kollekte voor het Reu mafonds heeft in de regio 4148,- opge bracht. Vorig jaar ƒ4073,30 een stijging van f 15- Gespecificeerd ziet de op brengst er als volgt uit: Ooltgensplaat, Langstraat en Kranendijk ƒ2960,70; Achthuizen en Zuidzijde 1187,30. Een totaal dus van ƒ4148,-. Namens het hoofdbestuur van het Ned. Reumafonds en de plaatselijke afdeling worden kol- lektanten en gevers heel hartelijk dank gezegd. Zoals een schoenmaker zich maar 't best bij z'n leest kan houden, zo kan weth. v. d. Ree van Oost- flakkee in 't vervolg maar beter weigeren nog ooit een troffel te hanteren. Het was vrijdagmiddag de Stichting Peuterspeelzaal Den Bommel die hem daartoe geroepen had, maar samen met mevr. Janssen legde hij een steen zó schots en zó scheef dat de werknemers van fa. A. J. Knoop en Zn. die wel recht zullen hebben gelegd zodra de gelegen- heidsbouwers hun hielen hadden gelicht... De bestuurlijke inbreng van de wethouder is stellig een konstruktievere geweest en ook mevr. Janssen is eerder meer verdienstelijk bezig geweest. Zij was het die zeventien jaar geleden met het peuterwerk begon, „in een oud vervallen huisje van bakker Goemaat", vertelde ze na de steenlegging, in 'Bommelstee'. De kaartenbak uit de dokterspraktijk van haar (ex)man had haar geholpen aan adressen met 3-jarigen, maar 't was de eerste jaren toch wat moeizaam gegaan. In de eerste jaren werd de speelzaal door louter vrijwilligers gerund, met als speelgoed wat afdankertjes van de kleuterscholen en wat door de Middenstand beschik baar was gesteld. Sommige ervan zijn nog steeds in gebruik en 't lijkt erop dat die ook de nieuwe speelzaal zullen halen, waarin mevr. Janssen alle betrokkenen nog heel lang plezier toewenste. Nog voor de grote vakantie zal de nieuwe speelzaal, achter 'Bommelstee' betrokken kunnen worden. De bouw van de zaal plezierde ook weth. v. d. Ree die 't nog maar'es benadrukte dat het Gemeentebestuur het 'goed voor heeft met Den Bommel'. De komst van een nieuwe speelzaal is er op gericht ook in deze klei nere kern goede leefomstandigheden te scheppen. Ook de situering vond dhr. v. d. Ree uitstekend geko zen omdat de peuters straks 'naadloos' zullen kunnen doorstromen naar de vlakbij gelegen basisscholen. Z'n gelukwensen tot het bestuur waren dan ook heel hartelijk. Ze werden graag geaccepteerd door Sonja Koole- Kneteman, de voorz. van het Stichtingsbestuur. Zij bracht het bekende 'lang gewacht' ter sprake. Inder daad was het wachten van lange aard geweest maar er was allerminst stilgezwegen om de 'voor het dorp zo belangrijke voorziening' tot stand te krijgen. Wie ook lang had gewacht was architect Ad Gestel en ook hij was er gelukkig mee dat het ei tenslotte tóch gelegd is. En ja..., die beide eerste stenen... 't Leek dhr. Gestel - ook voorz. van het bestuur van de Techn. School - maar 't best de twee leggers ervan uit te nodi gen, voor een proefles, in 't nieuwe metsellokaal... Van minstens één agendapunt voor de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering kan voorzien worden dat het met algemene stemmen zal worden aangenomen. Rien Poortvliet heeft de gemeente bedacht met een prachtige, exclusieve ingekleurde tekening van de gemeentetoren met een deel van de kerkgracht en de daarover liggende toegangsbrug, een prachtige tekening die, zo stelt het College voor, een passende plaats in het Gemeentehuis zal worden gegeven. De raad wordt dan ook voorgesteld het geschenk te aanvaarden. De leden van de Ver. Vergadering van het Waterschap Goeree-Overflakkee hebben zich vrijdagmiddag, toen ze met overtuiging instemden met de nota die pleit tegen zoutwaterinlaat in het Haringvliet, haast tastbaar solidair getoond met de eilandelijke gemeentebesturen, de Landinrichting en de Standsorganisaties. Namens die allen gaat richting Den Haag derhalve één gebundelde oproep af te zien van wijziging van het spuiregiem in het Haring vliet zoals het Bestuurlijk Overleg Haringvliet-HoUands Diep-Biesbosch dat serieus overweegt. Met kracht van vele argumenten wordt daar in de nota stelling tegen genomen; het brak worden van een deel van het Haring vliet zou een eind maken aan de mogelijkheid nog zoet water de polders bin nen te laten, terwijl ook te vrezen is dat de inlaat oorzaak zou zijn van het transport van vervuild bodemslib. De indieners van de nota wijzen dan ook op de urgentie de onderwaterbodems eerst te saneren alvorens er nog maar aan wijziging van het spuiregiem gedacht zou kunnen worden. Het is ook hun dringende vraag op korte termijn tot een uitspraak te komen die duide lijk laat weten tot wanneer er 'voorshands' geen ander spuiregiem wordt opgezet; zo'n uitspraak zou veel onrust in de streek weg kunnen nemen. In de nota wordt gewezen op de grote investeringen die in het kader van de ruilverkavelingen 'de Stelle' en 'Flakkee' zijn gedaan om ten behoeve van de landbouw zoetwaterinlaat vanuit het Haringvliet mogelijk te maken. In rela tie daarmee zijn ook investeringen in het kader van de herstrukmrering van de akkerbouw gedaan en al geruime tijd, zo zegt de nota, profiteert de landbouw van de gedane investeringen door de meerwaarde van verbouwde vochtbe- hoeftige gewassen. Bij uitvoering van een ander spuiregiem bestaat zeer grote twijfel of deze posi tieve situatie zich zal kunnen handha ven, terwijl de grondbezitters in 'de Stelle' een ruilverkavelingsrente beta len waarin een bedrag voor het beschik baar hebben van zoetwater is opge nomen. Bij de HV2 min variant, waarnaar de voorkeur van het bestuurlijk overleg uit gaat (Hollandse IJssel en Spui mogen niet verzilten) zal een belangrijk inlaat- punt bij het Dirkslandse Sas zonder meer verloren gaan en zelfs moet, aldus de nota, sterk worden gevreesd of het nog mogelijk zal zijn zoet water via het havenkanaal van Middelharnis in te laten; zelfs voor het kunnen blijven funktioneren van de inlaat via gemaal Koert lijkt dan te moeten worden ge vreesd. Weliswaar zijn voor de dan te wijzigen wateraanvoer alternatieven opgesteld maar de Waterbeheerder vindt dat on voldoende rekening is gehouden met de mogelijk negatieve effekten van de zoute kwel, in nieuw aan te leggen aan- voerleidingen. Zoute kwel, die op Goe ree-Overflakkee al aan de hoge kant is, zal bovendien ten gevolge van de brak water-zone op het Haringvliet, verder toenemen. In de huidige omstandighe den vereist het grote inspanning het chloride gehalte in het polderwater op de streefwaarde van 600 mg/ltr te hou den, een verhoging van de aanvangs- waarde in het in te laten Haringvliet- water, dan wel een beperking in de kwantiteit, zal funest zijn voor de water- aanvoer voor de landbouw en voor de verziltingsbestrijding in het algemeen, zo wordt gevreesd. Indieners van de nota stellen als rand voorwaarde dat de zoetwater inlaat op alle lokaties niet in gevaar zal worden gebracht. Behalve de genoemde problemen voor de landbouw worden ook problemen verwacht bij de exploitatie van de langs het Haringvliet gelegen havens. De bereikbaarheid zal negatief worden beïnvloed door de gemiddeld lagere laagwaterstanden. Hoge kosten worden verwacht voor de benodigde bagger- werkzaamheden en de afvoer en opslag van vervuilde baggerspecie en de aan passingen van sluizen en dokken. Twee scheepsdekken in de Stellen- damse haven zullen bij sterk wisselend tij niet meer doorlopend geëxploiteerd kunnen worden. Het moge duidelijk zijn, zo zegt de nota, dat de economische en de recreatieve bedrijvigheden die zich in de havens hebben ontwikkeld niet nadelig beïn vloed mogen worden en toekomstige ontwikkelingen niet mogen worden geblokkeerd. Indieners van de nota menen dat de dis cussie omtrent de beheersvariant de aandacht afleidt. Het wordt hunnerzijds van groot belang geacht eerst te komen tot een zo goed mogelijke sanering van de onderwater bodems en pas daarna zou het spuire giem in het Haringvliet aan de orde kunnen worden gesteld. Ook zou graag een extra overheidsinspanning worden gezien om verdere vervuiling van de onderwaterbodems van de grote rivieren in/en het Deltagebied te voorkomen. De nota wordt besloten met de vraag de regio niet opnieuw lange tijd in onzeker heid te laten zoals dat het geval is geweest bij de zoet/zout keuze voor de Grevelingen. Er dient geen halfslachtig beleid te worden gevoerd, zo laten de indieners van de nota weten. Die is ondertekend door de B Ws van de vier eilandelijke gemeenten. Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap Goeree Overflakkee, voorz. en secretaris van de Landinrichtingscommissie van de ruil verkaveling Flakkee en de voorzitters en secretarissen van de CBTB afd. Goeree, de CBTB afd. Flakkee en de WLTO afd. Goeree-Overflakkee. Samen sterker Vanuit de Ver. Vergadering werd waar dering uitgesproken over het opstellen van de gezamenlijke nota en dijkgraaf van Kampenhout voegde desgevraagd nog een - soms persoonlijke - noot toe aan de al gegeven informatie. Hem lijkt het toe dat niet aan het inlaten van zout water in het Haringvliet zou worden gedacht wanneer het Spui niet achter Tiengemeten-, maar direkt achter de sluizen zou liggen. Het Spui zal n.l. zoet moeten blijven om via de Bernisse Voorne en Putten van zoet water te kun nen blijven voorzien, water dat via een transportleiding onder de Waterweg, zelfs naar het Westland wordt gepompt. Ook wordt het spaarbekken Beereplaat (t.b.v. de drinkwaterleiding) met zoet Haringvlietwater gevoed. Het is terwille van dat belang dat voor de variant HV2 min gekozen is waarbij de zoutgrens niet tot het Spui zal reiken. Voor Goeree Overflakkee echter ver genoeg om grote zorg om de gevolgen daarvan te hebben. Kennelijk is behalve het herstel van de vroegere ecologie (planten en dieren) de diepere gedachte achter de zoutwater- toelating om met de ebstroom bodem verontreiniging naar zee af te voeren waartegen van de zijde van de visserij grote bezwaren zullen worden opge worpen. Het Haringvliet zoet, laat dat altijd en overal ons credo zijn! zo riep dijkgraaf van Kampenhout strijdvaardig op; „op die weg gaan we onverdroten voort, met z'n allen!" Voor topkwalllell, goede service en voordelige prllieri. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER 1=1 d C3 FOTO VIDEO AUDIO Westsiraal 35 - Molenweg 4 - Ouüdorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Fillael Reriesse: PrIntBhop - Hogezoom 172 - Telefoon (011161 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Weslkrekeelstraat 8 - Sommelsdlik - Telefoon (01870) 868 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1