Europa: waar en niet waar Wie helpt?? MobilQ Kantoor wbv Middelharnis wordt vergroot Aangeleerd.... 25.- hiübreéMse Rectificatie Damvereniging 20 mei: Nationale Straatspeeldag! Nieuwe kotter 999r Rally Formula boco ^2Ê6 6 Citroen- Hesselink Verzorgde vakantieweek in Nederland, voor ouderen Een huis om in te wonen Garage Knöps B.V. Ds. P. Mulder inleider op verg. Chr. Basisschool 64e Jaargang No. 6081 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Europa is in verwarring. Is er sprake van een hervorming van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, van boe renbedrog, of van doodgewone volks- verlakkerij. Voorlopig is er geen ant woord op die vraag. Brussel en de Europese Gemeenschap tobben voort. De balans na dertig jaar Europese land bouw en landbouwpolitiek levert weinig tegenspraak op: de land- en tuinbouw is uit het jasje gegroeid, heeft volledig gebruik gemaakt van de technologische mogelijkheden en produceert meer dan een koopkrachtige vraag aankan. Het groene Europese toneel leidt naar tjolk- voUe pakhuizen met agrarische over schotten en tot gedwongen afzet buiten Europa. Zowel de opslag (interventie heet dat in vaktermen) als de gesubsi dieerde exporten kosten veel geld. Meer dan de helft van het Europese huis houdboekje gaat op aan landbouwuit gaven. Dat laatste schiet in het ver keerde keelgat bij de Europese belas tingbetaler en de EG-beleidsmakers. Prijs- en inkomenssteun Alle pogingen om de produktie in de land- en tuinbouw te bedwingen of te beheersen zijn maar ten dele succesvol gebleken. Boeren azen op inkomen en neigen meer te produceren als de op- brengstprijzen het laten afweten. Hoe- veelheidsreguleringen (officieel genoemd: quoteringen) lukken niet of nauwelijks. De frustraties bij de Europese beleids makers zijn groot. Zij zoeken het heil in andere methodes. De Europese land bouwpolitiek is aan een drastische her- vorrning toe omdat het beleid onbetaal baar is geworden. Het Dagelijks Bestuur van de Gemeenschap (de Europese Commissie) wil de garantie-elementen uit het gemeenschappelijk landbouwbe leid weghalen. De prijsondersteuning (mterventievergoedmgen - steun bij export) zullen fiks verminderd worden zodat boeren en tuinders genoegen moeten nemen met de prijzen die op de markt gemaakt worden. De leden van de Europese Commissie erkennen dat deze draai in de politiek op vele bedrijven een flinke inkomensdreun veroorzaken. Daarom zal de EG 'zeer ruimhartig' direkte inkomenssteun gaan geven aan boeren. De hervorming leidt ertoe dat de Dirksland, 01877 - 1357 7 dagen uit en thuis voor f 645,- Stichting Bejaardenwerk 'Middelhar- nis' biedt aan ouderen de gelegenheid een geheel verzorgde en begeleide va kantieweek te nemen. Hierin heeft de stichting al een jaren lange traditie: goed hotel, goed pro gramma, begeleiding, afgestemd op ouderen en redelijk betaalbaar voor gepensioneerden. Deze reis is tot stand gekomen in samenwerking met de Rabo- reisafdeling. Het verblijf is in Hotel Jolanda, in het centrum van Ootmarsum, waar alle kamers standaard zijn voorzien van badkamer, douche/toilet en kleuren- TV. Het heeft een eigen restaurant waar men met ontbijt- en lunchtbuffet werkt en de diners via een persoonlijk keuzemenu. Er is een tuinzaal, salon, buitenterras en er zijn liften. De reis vindt plaats van 2 t/m 8 mei 1992. Men wordt per bus gehaald en gebracht (opstapplaats Dienstencentrum Mid delhamis). Er worden 2 dagtochten gemaakt en een halve-dagtocht. Een huifkartocht is mogelijk en het Hotel heeft een eigen fietsenverhuur. Tevens verzorgt het hotel 2 leuke avonden. De begeleiding is in handen van Mw. Gré Baart, zij is al jaren betrokken bij de door ons georganiseerde reizen en heeft een verzorgend beroep en is EHBO en Rode Kruis deskundig. In principe kunnen ouderen van heel Goeree-Overflakkee aan deze reis deel nemen. Voor verdere informatie kunt u Mw. Baart thuis bellen, dagelijks tussen 18.00 en 20.00 uur. Telefoon (01870) 8 22 03, of bij de Stichting Bejaarden- werk, tel. (01870) 8 33 66. Inschrijving staat vanaf heden open en sluit eind maart 1992. Voor de reisverze kering en annuleringsverzekering zorgt de Rabobank. arme EG-gebieden wat meer uit de gemeenschappelijke ruif kunnen pluk ken. Het verhaal van de Europese Com missie geeft tegelijkertijd voor dat het huishoudboekje van de Gemeenschap wat vriendelijker uitpakt en dat bespa ringen mogelijk zijn op de gemeen schappelijke landbouwuitgaven. Dat laatste is nog maar de vraag... Ballonnen De draai van minder prijsondersteu ning naar direkte inkomenssteun zal volgens de rekenmeesters leiden tot een Europese landbouwpolitiek die in de komende jaren alleen maar duurder is. Als de Europese Commissie aangeeft dat de eerstkomende jaren 'slechts' 6 a 7 miljard ECU (de Europese rekeneen heid is gelijk aan ƒ2,30) gaat kosten, gaan nu al berekeningen over een extra rekening die meer dan ƒ25 miljard bedraagt. Wie betaalt de inkomens steun? Als de EG te weinig geld heeft zullen de landen van de Gemeenschap moeten bijspringen. Maar als ook die landen kampen met lege beurzen? Dan zullen de direkte toeslagen voor de boe ren binnen enkele jaren opdrogen met alle nare gevolgen van dien. De hervorming van de landbouwpoli tiek wekt de schijn dat de landbouwpro- dukten in prijs worden verlaagd (de markt bepaalt immers de opbrengst- prijs!) zodat de consument voordeel heeft. Dat kan best waar zijn, maar de consument is ook betaler van belastin gen. Als de Gemeenschap en/of de EG- landen in de geldbuidel moeten tasten om de direkte steun aan de boeren te financieren, kost dat algemene midde len. Die moeten worden opgebracht door de belastingbetaler. Het Europees hervormingsfoefje is al gauw duidelijk: wat de doorsnee Nederlander als consu ment wint, zal hij (wellicht in een veel voud) als bela'^fingbetaler verliezen. Het wordt duidelijk dat de verwarring in Europa groot is: mikt de Gemeenschap op een echte hervorming van de land bouwpolitiek (en die is inderdaad hard nodig) of probeert men de Europeanen te paaien met ballonnen die zo naar doorgeprikt worden. Hervorming, boe renbedrog of volksverlakkerij: wie zal het zeggen. Wellicht zal Europa het gezonde boerenverstand gebruiken en de verwarring wegnemen... OOLTGENSPLAAT Ook wij willen geld bijeen brengen om jongeren in Afrika te helpen. Daarom worden er allerlei aktiviteiten georgani seerd. Hierbij wordt de jeugd van de her vormde clubs ingeschakeld. De aktiviteiten op D.V 14 maart van 9 tot 12 uur zijn voor jong en oud. Niet alleen ons geld is nodig, maar boven alles ook ons gebed. Onze aktiviteiten: - oliebollen, vers gebakken; - ballen gooien; - raad de prijs van de boodschappenmand; - gipsbeeldjes te koop; - sjoelen; - lollies trekken; - snoepstokken voor de kinderen en de echte snoepers; - zet uw/jouw naam in een vakje en win de prijs; - koffie/limonade met of zonder cake. Als jeugd en leiding hopen wij dat u allen komt. Dan kunnen ook wij ons steentje bijdragen voor jongeren in Malawi, Namibië en Zimbabwe. Help ons helpen!! Wie kent Leo Sankodey? Deze 27-jarige Nigeriaanse jongen heb ben wij leren kennen, toen hij enkele maanden verbleef in het asielzoekers centrum in Lunteren. Samen met nog enkele Lunterse families hadden wij een goed kontakt met hem. Leo vertelde ons, dat in Melissant een kennis woonde van zijn ouders, en bij deze mevrouw heeft hij ook enkele keren gelogeerd. Nu Leo begin oktober naar het thuis land van zijn moeder (Frans Guyana) is vertrokken, en wij nog steeds niets van hem hebben gehoord, maken wij ons zorgen over hem. Daarom zoeken wij via dit bericht zijn kennis uit Melissant. Wilt u s.v.p. met ons kontakt opnemen? Ons telefoonnummer is (08388) 36 79. BIJ NAT WEER VOORDELIG en PROBLEEMLOOS een droge was met Philips/ Whirlpool wasdroger fype AWG 906 Nu voor 3-5 jaar volledige GARANTIE* vooraOe xtkerhetd! Ramoco b.v. RENAULT-dealer ^OMBi Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Het reisje van de C.V.B.-bejaarden, dat we D.V. houden op 14 mei, kost geen ƒ70-, maar ƒ75,-. Autobedrijf A. J. van Rumpt 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van maandag 2-3-1992. afdeling 1 B. v.d. Spaan - C. Visbeen1 - 1 H. V. Heukelen - H. Visbeen ....O - 2 A. het Jonk - B. Visbeen1 - 1 afdeling 2 M. Wiegel - T. Goedegebuur ...O - 2 J. Doorn - L. BloklandO - 2 B. Grootenboer - J. NonO - 2 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Het kantoor van de woningbouwvereniging 'Middel harnis' is bijna 20 jaar oud. Door de toename van werk zaamheden en het aantal personeelsleden is het kantoor te klein geworden en voldoet niet meer aan de eisen. Het bestuur van de vereniging heeft besloten om het huidige gebouw uit te breiden en het bestaande deel te moderniseren. Bij de plannen voor deze uitbreiding is veel aandacht besteed aan de wijze waarop in de toekomst bezoekers kun nen worden ontvangen. In het ontwerp is een zitje voor de bezoekers en een open balie opgenomen. Er komen werkruimten met voldoende 'mogelijkheden om bezoekers te woord te staan. In het kan toor zal een netwerk worden aangelegd, dat zowel voor de computers als voor de telefoon geschikt is, terwijl rekening is gehouden met toekomstige ontwikkelingen. Omdat voor de werkzaamheden steeds meer apparatuur, zoals personal computers, noodzakelijk is, zal de inventaris worden vervangen. Ook deze inventaris zal geschikt zijn voor toekomstige ontwikkelingen. Zowel bij de plannen voor de bouw als bij de inrichting is getracht een omgeving te ont werpen, waarin het prettig werken is. Het architektenbureau G. Bom B.N.A. is hier zeker in geslaagd. De bouwkundige werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door aannemer Kroon Zn. B.V. te Den Bommel in samen werking met elektra Schipper Zn. B.V. te Nieuwe Tonge, loodgieter Floorijp te Den Bommel en Oostflakke Schilders te Den Bommel. Het p.c.-netwerk zal worden aangelegd door N.C.R. Neder land N.V. te Amsterdam. De inrichting zal, wat het meubilair betreft, worden uitge voerd door Vroegindeweij B.V. te Middelharnis, de stoffe ring wordt verzorgd door Van Zielst Goed Wonen te Middelhamis. De aanleg en wijziging van de c.v.-installatie zal worden verzorgd door Kievit Warmte te Sommelsdijk. De oplevering van het verbouwde kantoor zal, als alles vol gens planning verloopt, half juli 1992 plaatsvinden. Ondanks alle maatregelen zullen bezoekers mogelijk hinder ondervinden van de verbouwing. Hiervoor biedt het bestuur van de vereniging bij voorbaat haar verontschuldigingen aan. (ook in Middelharnis) Op woensdag 20 mei 1992 is het in Nederland voor de vierde keer Natio nale Straatspeeldag. Buurtgroepen, scholen en vooral kinderen laten op die dag hun protest horen tegen de verkeersonveiligheid en het gebrek aan speelruimte op straat. De straat- speeldag is een initiatief van Pres siegroep Stop de Kindermoord, een organisatie die zich inzet voor een veilig en kindvriendelijk verkeer. Het belooft een massale aktie te worden op 20 mei. Aan de vorige straatspeeldag, die in 1990 werd gehouden, deden ver spreid over het land meer dan 400 groe pen en 60.000 kinderen mee. Sinds dat jaar hebben kinderen het echter niet gemakkelijker gekregen op straat. Het aantal auto's is inmiddels gestegen tot 5,5 miljoen. Die auto's nemen steeds meer ruimte in beslag, zodat er voor kin deren op straat vaak nauwelijks een plekje over blijft. In veel straten is het bovendien gevaarlijk omdat auto's te hard rijden of op gevaarlijke plekken parkeren. Om hier tegen te protesteren, worden op 20 mei de rollen omgedraaid. Onder begeleiding van mensen van buurthui zen, scholen, bewonersgroepen en an dere plaatselijke organisaties zullen kinderen overal in het land demonstra tief op straat spelen. Daarmee maken ze duidelijk dat de straat er niet alleen is voor het autoverkeer, maar ook voor hen. De groepen die de straatspeeldag orga niseren, sluiten gedurende één ochtend of middag een woonstraat af voor alle verkeer. Kinderen kunnen dan eindelijk weer eens veilig buiten spelen - al is het maar voor even. De deelnemers maken ook een lijst van punten in de buurt die voor kinderen gevaarlijk zijn. Op de Nationale Straatspeeldag overhandigen zij deze knelpuntenlijst aan hun gemeen tebestuur, met het verzoek de situatie zo snel mogelijk te verbeteren. Scholen, bewonersgroepen, buurthui zen, speeltuinverenigingen en andere organisaties die zich zorgen maken over het gebrek aan veilige speelruimte op straat, worden door Stop de Kinder- OOLTGENSPLAAT De ledenvergadering van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel voor Basisonder wijs te Ooltgensplaat zal D.V. gehouden worden maandag 9 maart a.s. om 19.30 uur in de school aan de Pieter Bigge- straat. School open 19.15 uur. Na de opening zal door ds. P. Mulder uit Capelle aan den IJssel een inleiding worden gehouden over: „De Christelijke opvoeding in deze tijd" met bespreking. Na de pauze volgen de diverse verslagen en een bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de volgende leden: de heren A. P. Leijdens en H. Troost en mevrouw C. N. A Tieleman-Hotting. Geen brug over Westerschelde Als het aan de Vogelbescherming en aan de Zeeuwse Milieufederatie ligt komt er geen brug over de Westerschelde. De voorgenomen bouw over deze zee-arm moet worden verboden is de mening van beide instanties. In de richdijn voor de Europese Gemeenschap inzake het behoud van de Vogelstand staat onder meer dat de lidstaten maatregelen moe ten nemen om leef- en fourageergebie- den van vogelsoorten in stand moeten worden gehouden. De bouwvan de bmg is per slot van rekening het tegendeel, hier worden vogels verschrikt en uiteen gejaagd, zo wordt getracht de aanleg van de oeververbinding tegen te houden. STELLENDAM Anton Dekker uit Stellendam, die vorig jaar de SI. 9 naar Urk verkocht, waar het schip thans vaart als UK 141, heeft bij Maaskant Shipyards een nieuwe SI 9 besteld. Hij hoopt nog voor de jaarwis seling 1992/1993 met dit schip te kunnen varen. SKIBROEK TRUIEN 49^95 OUDE TONGE moord van harte uitgenodigd om aan de straatspeeldag mee te doen. Deelnemers ontvangen een uitgebreid aktiepakket, met onder andere een aktiehandleiding en een boek met straat spelletjes. U kunt zich schriftelijk of telefonisch opgeven bij Pressiegroep Stop de Kindermoord, Eerste Nassau- straat 5, 1052 BD Amsterdam, telefoon (020) 6 82 63 22. Hier kunt u ook terecht als u eerst meer informatie over de Straatspeeldag wilt ontvangen. Een van de aktiviteiten van de Werk groep Goeree-Overflakkee van de Bond tegen het Vloeken is de plaatsing van papagaai-affiches langs drukbereden wegen. Eén staat er in Melissant, langs de provinciale weg en binnenkort wordt er één bij de Grevelingendam geplaatst. De Werkgroep vierde dezer dagen haar éénjarig bestaan en presenteert zich waar mogelijk om te wijzen op de onge pastheid van het vloeken. Elektronische droger; bepaalt de gev/enste droogte en de droger slaat automatisch af, als de gewenste droogte bereikt is. g PHILIPS Whirlpool V}NGERUNG 3 - MIDDELHARNIS - TEL (01870) 8 25 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na IT.OOuur: C. Breen, (01878) 24 96 Voor lopkwBlIlell, goede service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 CD t=3 C3 FOTO VIDEO AUOIO t^ C3 Ci Weslstraal 35 - Molenweg 4 - Ouódorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Prinishop - Hogezoom 173 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Weslkrakeelstraal 3 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 86841 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 -1553 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Open: do, vrij, zat v.a. 10 uur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1