De ronduit aan het Vingerling Luxaflex vouwgordijnen NIEUW! Fa. B. van Eek Zn. Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 Op de hoek VingerlingA'issersdijk te Middelharnis stond tot het einde van de vorige eeuw een merkwaardig gebouw. De ouden van dagen ston den hier vaak oude koeien uit de sloot te halen, omdat hier het zonne tje scheen en het niet tochtte; zij noemden deze plaats de 'ronduute'. Aan het eind van het Vingerling werd namehjk ter beveiliging van het dorp een redoute gebouwd. De redoute werd in de volksmond 'ronduit' genoemd. Het behelst hier een verdedigingswerk, waar in in oorlogstijd soldaten of bewapende burgers waren gelegerd, die het dorp moesten beschermen tegen aanvallen over zee. Toen in 1791 Nederland weer eens in oorlog met Engeland was ver wikkeld werd het nodig geacht, dat er wachters aan het Havenhoofd en in de ronduit werden gestationeerd om een landing van het engelse leger voors hands onmogelijk te maken. We lezen over deze zogenaamde burgerwacht het volgende: „inmiddels des nagts door eenige met snaphaenen gewapende per sonen te doen waeken aan de haeven bij het hoofd en in de Ronduit alhier, met speciale order om het aen het hoofd of in de haeven koomen van eenige suspectie scheepen (des noods) met er daed te beletten en voor te komen en zijn vervol gens benoemdt tot de buitenwagt in de tent aan de haeven een wagtmeester en agt gemeene, en voor de binnewagt in de ronduit een wagtmeester en vier ge meene en voorts aan ieder man der bui- tewagt toegelegd 14 stuijvers neevens agt turven en aen ieder der binnewagt 10 stuijvers en ses turven, alsmeede nog daer en booven aan ieder wagtmeester twee stuijvers, alle per nagt." Later, tijdens de franse bezetting van de Nederlanden, deed de ronduit dienst als kazerne en bood onderdak aan enkele franse soldaten. Of de ronduit nadien nog is gebruikt voor militaire doelein den is mij niet bekend. Wel is zeker, dat de Commissie van Spijsuitdeeling de ronduit de laatste jaren van de vorige eeuw gebruikte als soepkokerij. Hier konden de dorpsarmen hun dagelijkse kostje afhalen. Ook heeft de ronduit enige tijd plaats geboden aan de plaatse lijke brandspuit. Er zijn zelfs plannen ontwikkeld om de ronduit te verbouwen tot brandspuithuis. Zover is het echter nooit gekomen. Zoals te zien op de foto's hingen aan de voorzijde van de ronduit twee publika- tieborden, waarop openbare bekendma kingen werden aangeplakt. Aan de zijgevel gaven een viertal jaarankers op sierlijke wijze het bouwjaar (1622) aan. In de raadsvergadering van 4 maart 1895 werd besloten om de ronduit af te bre ken, dit ter verkrijging van een betere passage voor rijtuigen van en naar de Vissersdijk (er is in de loop der tijd al heel wat schoons vernield t.b.v. het feno meen auto en verkeer). Op 27 maart 1895 werd de ronduit voor afbraak verkocht. Hoogste inschrijver was timmerman Teunis Schilperoord, die voor/65,- het gebouw mocht slopen. Aan de sloop waren de volgende voorwaarden ver bonden: Artikel 1 Met het afbreken moet worden aange vangen den eersten april 1895, en daar mede moet zoodanige spoed worden gemaakt, dat het terrein binnen drie weken daarna geheel is ontruimd. Artikel 2 Ten dienste van de afbraak moet de kooper aan de zijde van den Visschers- dijk een steiger plaatsen naar aanwij zing, doch zoo eenvoudig mogelijk. Artikel 3 Het afgebrokene moet geregeld worden vervoerd. Onder afbraak wordt alleen verstaan hout, steen, dakpannen, steen- puin en lood. De steenpuin moet ver voerd worden naar de kerkgracht en daar behoorlijk afgestort. De helft van het afkomende ijzerwerk blijft het eigen dom der gemeente. Artikel 4 De bestaande ketel van de Commissie van Spijsuitdeeling wordt voor rekening van de gemeente Middelharnis wegge broken en blijft het eigendom van die Commissie. Artikel 5 De zijgevel scheidende de woning van den heer J. Bom, zal voor dat het boven- gedeelte wordt weggebroken op kosten der gemeente worden gestempeld en zullen de zich daarin bevindende gor- dingena worden geankerd. De kooper moet den bovenkant van bedoelen zijge vel wegbreken tot 30 cm boven de pan nen; het overige van dien zijgevel blijft bestaan. Artikel 6 De schade, die veroorzaakt wordt door den val van voorwerpen op bovenge noemde woning van den heer Bom, op de heiningen en het erf moeten ten koste van den kooper worden hersteld. Artikel 7 De funderingen moeten tot hare diepte geheel worden uitgegraven en ontruimd. Artikel 8 Indien de kooper op den bepaalden tijd niet met het afbreken en het vervoer van de afbraak gereed is, hebben Burge meester en Wethouders het recht, een en ander te koste van den kooper te laten verrichtten, die bovendien voor lederen dag vertraging als boete in de gemeente kas moet storten eene som van 10,-. Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84 Artikel 9 De grond, waarop het gebouw staat, blijft het eigendom der gemeente. Artikel 10 De verkooping heeft plaats bij enkele inschrijving. De koopsom moet dadelijk na de toewijzing ten kantore van den gemeente-ontvanger worden betaald. Burgemeester en Wethouders behouden zich gedurende 24 uren het recht voor, om het verkochte al of niet in koop te gunnen. De kosten dezer akte zijn voor rekening der gemeente Middelharnis. Artikel 11 Alle kosten, aan het afbreken van het gebouw verbonden, moeten door den kooper worden gedragen. Artikel 12 Voor het geval op of in het perceel oude muntstukken of andere oude merkwaar digheden worden gevonden, moeten die door den kooper of zijne onderhoorigen aan de gemeente Middelhamis zonder schadevergoeding worden afgestaan. Uit vorenstaande artikelen blijkt onder meer, dat het puin van de gesloopte ronduit werd gebruikt om een gedeelte van de kerkgracht te dempen. Als we artikel 12 lezen, dan wordt duidelijk dat men reeds in 1895, alhoewel op beschei den schaal, rekening hield met moge lijke archeologische vondsten in de oude kem van Middelhamis; de Vin- geriing. De Vingerling is een eeuwenoude water kering, waarvan de oorsprong gezocht moet worden in het begin van de zes tiende eeuw. De Halsheren lieten toen tertijd, ter bescherming van de haven kom tegen het door de noordwesten wind opgezweepte water, de 'dam' Vin gerling aanleggen. De naam Vingerling is mannelijk, dus men dient te spreken van de Vingerling. Ook de kop van dit artikel is taalkundig gezien onjuist, er behoort te staan: 'De ronduit op de Vin gerling'. Het woord Vingerling wordt als straatnaam evenwel al jaren als een onzijdig woord gebruikt, waardoor men in de spreektaal spreekt over het Vinger ling, dit is echter zó ingeburgerd, dat ook ik in dit artikel de vrijheid neem om de Vingerling het Vingerling te noemen. De naam Vingerling komt o.a. ook voor in de plaatsen Hoogvliet, Oostvoome, Ter- neuzen, Antwerpen en Goedereede. In dit laatste geval hebben we te maken met een oude doorbraak in de Jonkersdijk. Deze dijk ligt tussen de polders Het Oudeland van Diepenhorst (reeds be staande voor 1065) en de Piaspolder, die voor het eerst werd bedijkt in 1546 en welke op 14 januari 1551 inundeerde. Op 2 december 1553 werd de polder opnieuw ter bedijking uitgegeven door Keizer Karel aan Sebastiaan Theems. De Vingerling alhier is wellicht een overblijfsel van de inundatie uit 1551. Ook zijn er mensen die de achtemaam Vingerling dragen. Eén van de voorou ders is misschien kleermaker geweest. Een vingerling is namelijk ook een open vingerhoed of sluifje, die werden ge bruikt door kleermakers. Het Vingerling langs de Middelhamisse haven was reeds in de tweede helft van de zeventiende eeuw bebouwd. In oude kronieken lezen we onder meer, dat door een hoge watervloed op 26 januari 1682 het dorp Middelhamis grote scha de leed, ofschoon de dijken het waterge weld weerstonden. Desondanks werden de meeste huizen aan het Vingerling weggeslagen. Verder spoelden het vuur baken en de rijzen weg, de scheepstim- merwerf werd verwoest en enkele huizen op de dijk stortten in. Of er mensen ver dronken zijn is niet bekend; wel staat er geschreven, dat sommigen kort daarop stierven als gevolg van de uitgestane angst. De meeste huizen aan het Vinger ling werden herbouwd en sommige daarvan staan er nog steeds. Ook staan er aan het Vingerling en op de Vissers- dijk enkele monumentale pakhuizen uit de bloeitijd der visserij. Het havenkwartier van Middelhamis heeft gelukkig zijn vroegere sfeer groten deels behouden. Toen men in Sommels- dijk in de zeventiende en achttiende eeuw naar nieuwe woonruimte omzag besloot men daar op en om het kerkhof te bouwen. Hierdoor ontstond de karak tervolle volle kern van Sommelsdijk. Het grote stedebouwkundige verschil tussen Middelhamis en Sommelsdijk is het feit, dat men in Sommelsdijk in de oude kem bleef bouwen totdat het dorp echt vol was. De expansiedrang van Middelhamis was schijnbaar groter en de woningbouw verhuisde daar richting de grootste inkomstenbron van het dorp, de haven. Zo heeft ieder dorp zijn eigen identiteit. Gelukkig heeft men in Middelhamis, na de ondergang van de visserij, niet alle schepen achter zich verbrand en bleef grootschalige sloop van de eeuwenoude visserswoningen achterwege. Alleen het Vissersstraatje moest er, mede ten ge volge van schade veroorzaakt door de Watersnoodramp van 1953, aan geloven en werd met de grond gelijk gemaakt. Dit is jammer en vele mensen, die hier hun hele leven hadden gewoond, von den het maar niks. Het Vissersstraatje was echter nog niet zo oud (ca. 1875). Het straatje werd in de volksmond ook wel 'de Nieuwe Huusjes' genoemd. De afbraak van de ronduit is echter bij zonder jammer en is ook nu nog een gemis voor het dorp. Het had thans één van de meest in het oog lopende monu menten geweest, maar laten we trots en bovenal zuinig zijn op het vele mooie, dat het verleden ons heeft nagelaten. Middelhamis Jan Both Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. VEHSrntNGEUNG Mijn grote Japanse sterkers is, tot in de kruin, omstrengeld door een Chinees klok je. Is dit funest voor die boom? Antwoord: Wij nemen aan, dat u niet de zg. Chinese klokjesbloem (Platycodon) bedoelt, want u schrijft over de sterke groei en de opvallende gele kleur. Het moet dus wel de Forsythia betreffen. En aangezien die plant zich kan ontwikke len tot een ongeveer vier meter hoog op gaande bossige struik, zou uw Japanse kers daardoor wel in de verdrukking kunnen geraken. U weet waarschijnlijk niet, welke soort zich aan de boom vast klampt, maar het gaat in elk geval om een lei-plant die steun zoekt en die kunt u beter naar een muur of schutting ver plaatsen. Denk er om, dat ze een hekel hebben aan natte voeten en zorg daar om voor goed ontwaterende en voedza me, kalkhoudende grond. 0.: .^'^*'6>^<'ï;ir ROTTS KNOLLEN Wij kweken al 22 jaar zelf arabische knol len. De laatste vijfjaar gaat het niet meer, want ze rotten tot onder in de knol weg. Wat is hieraan te doen? Antwoord: Volgens de beschrijving, die u er van geeft, is het gewas aangetast door de zg. knolvoet. Die veel voorko mende ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, de Plasmodiophora brassi- cae, die in de grond leeft. Zij kan ehcter niet bestaan zonder de wortels van kruisbloemigen. Als u op een stuk grond twee jaar geen kruisbloemigen teelt, is de knolvoet er uit. Er mogen dan óók geen kruisbloemige onkruiden groeien, zoals boterzaad, herderstasje en herik, en evenmin de verwante koolrapen, herfstknollen en meirapen. U kunt de beschikbare grond maar 't beste in vie ren delen en wisselbouw toepassen, zo als ook voor aardappels voorgeschreven is. U mag geen kompost gebruiken waar in koolafval is verwerkt. In plaats daar van kunt u bijv. flink kalk geven, want aan een hoge pH heeft die zwam een broertje dood. U behoeft de grond dan niet zelf te stomen of met chemische middelen te ontsmetten. Van alle kool soorten is boerenkool het misnt gevoe lig. Onvatbare soorten bestaan er ech ter niet. VAN PAPIER TOT PLATINA Op weg naar onze koperen bruiloft zeiden buren: dan hadden jullie al lang je blikken en roestvrijstalen bruiloft kunnen vieren! Ze noemden nogmeerjubileumnamen. Be staat daar een lijstje van? Antwoord: Er bestaat een lijst benamin gen voor een aantal jubilea van de Ame rikaanse juwelenindustrie uit 1948, waar van er enige in Europa zijn over genomen. Daamaast zijn er andere, min of meer populair of spottend begonnen aanduidingen uit de volksmond langza merhand zo ingeburgerd, dat ze in grote delen van ons land gemeengoed werden. Wij noteerden in de loop der jaren al: bij één jaar - papieren, bij twee jaar - kar tonnen, bij vijfjaar - plastic, bij zes-en- een-kwart (de helft van 12'/2) - blikken, bij lOjaar- stalen (soms kristallen), 12'/2 jaar - koperen, 20 jaar - verzilverde - 25 jaar - zilveren, 30 jaar - paarlen, 35 jaar - koralen, 40 jaar - doublé (ook robij nen), 45 jaar - saffieren, 50 jaar - gou den, 55 jaar - witgouden, 60 jaar - dia manten, 65 jaar - briljanten en bij 75 jaar wordt van platina gesproken. Voor verdere jubilea bestaan nog geen vaste aanduidingen, maar voor 70-jarige wordt bloedkoraal en voor de 80-jarige al plu tonium gesuggereerd. Er zullen trou wens steeds meer van die bijnamen bij moeten komen, want de mensen (dus ook de partners) gaan alsmaar langer mee! KAT MET VAKANTIE Wat is beter: onze poes meenemen met vakantie, naar een dierenasiel brengen of thuis opsluiten in een kamer waar ze geen schade kan aanrichten? Antwoord: Zowel het vervoer als een vreemde omgeving moeten we afraden. Een kat zou op een vakantie-adres snel bang worden en weglopen. Opsluiten in een kooi of één enkele kale kamer is voor katachtigen een marteling. Laat het dier thuis en geef haar de iiiimte, bijv. in keuken, trappenhuis en zolder. Vraag een buurmeisje of dierenliefhebber die zelf poesen heeft, dagelijks voor vers wa ter, kattevoer en schone bak te zorgen en dan even een tijdje met uw poes te spe len. Zet voldoende blikvoer gereed. En zorg voor een behoorlijke beloning, want anders laten de mensen 't gauw af weten, tegenwoordig. Westdijk 33-56 Middelharni.s Tel. (01870) 8 30 35/ 8 20 60 Fietsen, brommers, reparatie AAN DE HAAK GESLAGEN Omdat ik in vrije uurtjes gezellig zit te ha ken, wil ik ook een rond vloerkleed haken van zo'n anderhalve meter middellijn en dan met berber natuurwol Hoeveel wol heb ik daarvoor nodig en hoeveel avondjes vergt dat? Antwoord: Voor een rond kleed van pre cies Vh meter middellijn, te haken met genoemde wol van 1 cm dikte, hebt u bij gebruik van haaknaald no. 12 in totaal zo'n zes kilogram nodig. Als u er zes avonden per week een paar uur aan haakt, kunt u het na twee weken klaar hebben. BRIL BESLAGEN Als ik uit de kou in een warme kamer kom, beslaan prompt mijn brilleglazen. Weet u daar iets tegen, want afvegen helpt niets. Antwoord: Maak er een gewoonte van in 't koude jaargetijde uw brilleglazen 's morgens, voor u van huis gaat, schoon te poetsen met één druppeltje glycerine, of anders met een anti-condensdoe'kje voor bril of automiten. Daarna nawrij- ven met een zeemleren lapje. Zonodig 's middags herhalen. RIJK(S HERBARIUM Waar kan ik ergens het Nederlandse herba rium vinden? Antwoord: Dat heet Rijks Herbarium en het is een rijk herbarium, want het be zit planten uit de gehele wereld. U vindt het aan de Schelpenkade 6,2313 ZT Lei den. Voor een afspraak kunt u bellen- (071)13 05 41. GEZOCHT Sprundel staat niet op mijn landkaart Waar vind ik dat dorp? Antwoord: Dat behoort tot de gemeente Rucphen tussen Breda en Roosendaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 6