karels autoschade Morgen, zaterdag, open huis bij nieuwe Seat-dealer Auto Baidcer te Diricsland 25.- Plaatwerk Opgraving De Motte in Dirksland de moeite waard 32tfe Informatie-avond korrelmaisteelt Reis gewonnen naar Gran Canaria Veel medewerking van de gemeente KIEVIT WARMTE Verkeerde advertentie [bocci Citroen-Hesselink Samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Steilendam op 29 februari 1992 VERWERS auto's SKIBROEK Ramoco b.v. alle merken Garage Knöps B.V. Beurs Wonen Vrije tijd in IVliddelharnis 64e Jaargang No. 6079 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Herinnering: Zoals u misschien al hebt gelezen in een van de vorige edities van het Eilanden Nieuws zullen er in dit jaar op initiatief van de organist Martin Mans enkele samenzangavonden gehouden worden op Goeree-Overflakkee. Op deze avon den worden psalmen en gezangen ge zongen vanuit de Hervormde bundel van 1938 en geestelijke liederen uit de bundels van Johannes de Heer en 'Uit aller mond'. De eerste uit deze serie is alweer voorbij. Wellicht was u toen al aanwezig. Dan weet u dat het een schitterende avond is geweest. Bent u die avond niet geweest dan kunt u er aan meehelpen om er aan staande zaterdag ook weer een schitte rende avond van te maken! De reden van deze serie samenzang avonden is dat op andere concerten de samenzang meestal maar een klein gedeelte van het programma inneemt. Toch ervaren de meeste mensen dit als zeer fijn en zijn blij als er veel samen zang op het programma staat. Dus voor de zangers een avond bij uit stek om eens lekker te zingen. Elke samenzang zal worden voorafgegaan door een uitgebreid voorspel of improvi satie door de organist Martin Mans. Op deze tweede samenzangavond in de serie nodigen wij u dan ook van harte uit te komen zingen met ons. Wij hopen op een grote opkomst. De samenzangavond zal aanvangen om 20.00 uur. Wij delen u ook vast enkele volgende data's mee zodat u die ook al vast kunt noteren. As. donderdagavond 5 maart zal in 'de Schakel' te Dirksland, om half 8 een informatie-avond worden gehouden over de teelt van korrelmais, die wordt ge oogst als com cob mix (CCM). Hedimix biedt landbouwers een afna- mekontrakt tegen een gegarandeerde prijs. De organisatie van deze voorlich tingsavond berust bij Hedimix, Baren- brug Holland b.v., de Jager, Gewas bescherming en loonbedrijf D. Ras. Sanitair - Centr. verwarming (01870)8 26 09 - Zaterdag 4 april in de Hervormde Kerk te Dirksland. - Zaterdag 9 mei in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Wij verwachten een grote opkomst. U komt toch zeker ook!? AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De Toledo, de topper uit de SEAT-stal SEAT, de geheel naar het VW con cept in Spanje vervaardigde automo biel heeft in Dirksland een eerder verkooppunt gekend, maar voortaan is deze, qua kwaliteit en prijs verras sende auto bij Auto Bakker te vin den, een nieuw bedrijf aan de Dirks- landse Nijverheidsweg, zijweg van de PhilipshooQesweg. Een bestaand bedrijfspand werd daar tot garage bedrijf getransformeerd en morgen, zaterdag, vanaf 09.00 uur tot 5 uur 's middags, presenteert garage Bak ker, de nieuwe SEAT-dealer, zich tijdens een dan te houden open dag. In het nummer van j.l. dinsdag is - geheel buiten onze-, zowel als buiten de schuld van Auto Bakker - een verkeerde advertentie ge plaatst, zodat gesuggereerd werd dat het bedrijf al dinsdag geopend zou zijn. Dat bleek niet zo te zijn; vanmid dag (vrijdag) om 4 uur werd het bedrijf door burg. Boonstra offi cieel geopend en morgen wordt voor belangstellenden de gehele dag open dag gehouden. „Auto Bakker", zo heeft de nog jonge ondernemer Cees Bakker z'n bedrijf genoemd. Sinds tien jaar heeft hij zich in de kennis van auto's en in de verkoop daarvan bekwaamd en toen het SEAT- dealerschap beschikbaar kwam - het merk waarvan hij twee jaar de verkoop behartigde - toen is het besluit zich zelf standig te vestigen snel geboren, temeer omdat hij zich verzekerd wist van de steun van 3 vakbekwame monteurs, meesters op alle wapens, die niet alleen SEAT-, maar elk ander merk weten te onderhouden en te repareren. Die ken nis geeft garage Bakker de mogelijkheid ook elk ander merk te verkopen en in onderhoud te nemen. Auto Bakker gelooft trouwens in een snelle opmars van de SEAT ook op Goeree-Overflakkee, waar de koper, zo heeft dhr. Bakker ervaren, bijzonder prijsbewust is. SEAT heeft een relatief lage prijs voor een kwalitatief optimaal produkt, een Spaanse wagen 'met een Duitse achtergrond'. De echte' Duitse wagens, de in kwaliteit gelijke VWs en Audi's vertonen een aanzienlijk duur dere prijskaart. De duurste wagen die garage Bakker in huis heeft, de SEAT Toledo 1.8 GT, een 16 klepper, kost ƒ55.000,- maar de prachtig gelijnde Toledo is al vanaf 30.000,- leverbaar. De goedkoopste wagen van SEAT is de Marbella van 13.500,-. Morgen, zaterdag, gaat het nieuwe be drijf officieel van start en gaat de SEAT- vlag in top, een merk om rekening mee te houden...! RENAULT-dealer ÜLOMBi Van a.s. woensdag t/m zaterdag wordt in 'de Staver' te Middelharnis weer de beurs Wonen Vrije tijd gehouden. Openingstijden dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 22.00 uur. Zaterdag van 11 uur 's morgens tot 17.00 uur en van 18.30 tot 22.00 uur. De entreeprijs bedraagt voor volwasse nen ƒ6,-; voor bejaarden en kinderen ƒ3,50. Kinderen beneden de 4 jaar gratis. De hoofdprijs in de drie maanden geduurd hebbende aktie van Meubel- rama en Arke reizen is in Middelharnis gevallen. De heer en mevr. D. Jansen uit de Rembrandtlaan krijgen morgen, in de meubelzaak van Meubelrama te Nieuwerkerk de reischeques uitgereikt voor een 8-daagse reis naar het Spaanse eiland in de Atlantische Oceaan voor de kust van Afrika, 18 graden boven de Evenaar, beslist een fraai vakantie oord. 22 februari 1992: de tweede zater dag van de opgraving in Dirksland door leden van de vereniging van amateurarcheologen voor Goeree- Overflakkee 'De Motte'. Bodem vondsten van een week daarvóór vroegen om een vervolg. De ge meente Dirksland maakte het moge lijk verder te gaan met het archeolo gisch onderzoek aan de Nieuw straat. Afzien De omstandigheden zijn deze zaterdag morgen niet optimaal; zuur weer met kans op regen, veel modder in de drie proefsleuven die de vorige zaterdag zijn gegraven en deels uitgediept. Zeven leden van De Motte zijn al vroeg pre sent. Met veel meer mensen kun je bij zo'n opgraving eigenlijk niet werken. Drie van hen gaan de welput verder leeg maken. De Motte mag zich verheugen in de hulpvaardigheid van Dirkslandse am bachtslieden. Zij zorgen voor een elek trische pomp om het grondwater weg te halen. De put bevat weinig anders dan modder. Zo te zien is deze waterput altijd goed onderhouden en waarschijnlijk is hij lang in gebruik geweest tot hij - om welke reden dan ook - in één keer is gedempt met grond uit de buurt. De ouderdom van de put is niet nauw keurig vast te stellen, vermoedelijk is hij zeventiende eeuws. Als de bodem van de put bereikt wordt meten we 3.60 meter onder het niveau van de Nieuwstraat. De welput werkt nog prima, het is alsof je een kraan openzet. Het water welt heel snel op wanneer een gaatje in de grond van de bodem wordt geprikt. Je vraagt je af waarom hij destijds is gedempt. Hoe goed en aardig de put op zichzelf ook is, het valt behoorlijk tegen dat er weinig of geen voorwerpen meer uitge komen zijn. Veel moeite voor niets en - althans op het eerste gezicht - een onrendabele ingreep in de bodem. Wethouder Eshuis die gemeentewerken in portefeuille heeft, komt naar het graafwerk kijken en denkt wellicht ook: „Wat moet er van terecht komen?" Hij blijkt erg positief tegenover dit eerst bo demonderzoek in Dirksland te staan en is er van overtuigd dat zich hier een unieke gelegenheid voordoet voor een opgra ving. Hij wenst de gravers veel succes. Dat succes laat echter op zich wachten. Ook het uitdiepen van de sleuven levert weinig nieuws op, al zijn er wel scherven naar boven gekomen. De waterput wordt van binnen mooi Dirksland, 01877 - 1357 schoon gemaakt zodat hij goed gefoto grafeerd kan worden. Vervolgens wordt hij opgemeten en in kaart gebracht. „We weten nu in elk geval dat er niets meer in zit en hoe diep hij is" troost men zichzelf Als alles is ingetekend wordt om een uur of één gestopt voor de middagpauze. Nog een metertje verder In sleuf 3 heeft mevrouw Louis in de loop van de morgen met veel geduld een bak scherven bijeen geschraapt. Het ziet er niet naar uit dat op die plaats verder gaan veel zin heeft. Rias Olivier die het graafwerk coördi neert vraagt zich af of het niet beter is om nu definitief te stoppen en te laten zitten wat zit. Hij twijfelt: „Aan de andere kant: het is de laatse kans en nu zijn we er. Als het goed is zijn Theo en Floor weer uitgerust. Als die nog wat kubieke meters grond willen verzet ten..." Theo Dekker en Floor Volker willen dat wel. Vol frisse moed scheppen ze dunne laagjes grond weg om sleufje 3 in de lengte uit te diepen. Want ook in sleuf 3 loopt, evenals in sleuf 1, het profiel van een slootje en er is de vorige keer veelbe lovend ook in sleuf 3 schervenmate- riaal gevonden. Volgens Arie Donker gaat het niet om oude slootjes, zoals de eerste zaterdag is aangenomen, maar om natuurlijke wa teringen. „Je ziet nergens sporen van een schop" is de mening van Arie, „en het bodemprofiel is zo mooi glooiend". Er is veel voor zijn argumentatie te zeggen, ook andere faktoren doen vermoeden dat het om één of twee oude kreekjes gaat. Het lijkt er op dat de watering waar men nu mee bezig is hier en daar is ver stevigd met een soort beschoeiinkje, want er wordt veel liggend hout en een staande paal gevonden. In de bodemlagen wordt wel steeds ver teerd gras aangetroffen dat inderdaad aan een kreekje doen denken maar het werkt ontmoedigend dat er geen afval meer voorkomt. Succes Het is drie uur op de torenklok als Theo Dekker zegt: „Hier is iets leuks" Hij heeft in de bedding van het kreekje een klein stortplaatsje aangetroffen, een ge concentreerd gebiedje met stukken steen en aardewerk. Het is een vergaarbak van 16e eeuwse gebruiksvoorwerpen. Het pro bleem is alleen dat de sleuf in de breedte zal moeten worden uitgegraven om er fatsoenlijk bij te kunnen komen. Bergen grond moeten eerst worden ver plaatst om in de breedte te kunnen gaan. Nu is het zaak het materiaal dat in de hogere laag wordt gevonden gescheiden te houden van de vondsten uit een diep ere laag en konsekwent laagje voor laagje te blijven graven, terwijl de vondst van de dag ongeveer 1.70 onder het maaiveld ligt. Een oude deur wordt over het gedeelte van het stortplaatsje dat is aangeboord heen gelegd en met z'n allen gaan we snel maar behoedzaam aan het werk om de schervenschat te bergen. Ongekend assortiment Rechtop in de grond staat een groot aar dewerken bord met een typische wel ving. Later - wanneer de boeken er op nageslagen worden - ziet Rias Olivier dat het een speciaal bord is om panne- koeken te bakken. Het is aan de achter kant een beetje zwart van het vuur. Zo'n bord is nog niet eerder op Goeree- Overflakkee gevonden... Het is niet kompleet en vele malen gescheurd maar voor De Motte is het pannekoekbord een unieke schoonheid. Stukken van een grote platte vergiet, bodems van kannen, halzen, oren, pootjes, onderkanten van drinkbeker- tjes; bij elkaar is het een ongekend assortiment van in hoofdzaak roodbak- kend aardewerk. Als het allemaal gerekonstrueerd is kan de inhoud van het stortplaatsje een tref fend beeld geven van het gebruiksaarde- werk van een Dirkslandse familie in de 16e eeuw. Meerdere malen konstateert Rias: „Nog niet eerder gevonden, heb ik op 't eiland nog nooit gezien, zeldzaam voor Flak- kee". Vanaf de kant geeft hij nu aanwijzingen naar beneden en aan Martina Westdorp die het schervenmateriaal van de bak ken in zakken moet doen, met labels die duidelijk de vindplaats aangeven. Het werkt moeilijk in de plakkerige klei diep onder het maaiveld en de tijd begint te dringen. Niemand heeft het meer koud, het is héél spannend. Het slaat vijf uur als de vondst geborgen lijkt. Verder graven zou niet zinvol zijn. Resultaat Wanneer alle gevonden voorwerpen worden overzien kan met voldoening worden gekonstateerd dat de drie proef- sleufjes een mooi resultaat hebben opgeleverd. Sleuf 1 gaf vroeg vijftiende eeuws mate riaal, sleuf 2 gaf de 17e eeuwse waterput, sleuf 3 gaf in de slotfase van de opgra ving een aardewerkvondst die voorlopig gedateerd is tussen 1550 en 1600. „Ik denk dat het goed is een aantal stuk ken precies te laten dateren door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek" zegt Rias, „we dateren altijd op een kwart eeuw, maar ik zou het toch graag nauwkeurig weten". De steekproef van De Motte in Dirks- lande bodem is ook regionaal van weten schappelijke waarde. Rekonstruktie van het gevonden mate riaal betekent voor De Motte ongeveer eenjaar werk. Er is nog een lange weg te gaan voordat de archeologische rijkdom van de Lange Mispit tentoongesteld kan worden in de hal van het gemeentehuis van Dirksland. OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonga Fax (01875) 19 85 Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 TRUIEN 49.95 OUDE TONGE Open: do, vrij, zat v.a. 10 uur voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Voor lopkwallleil, goede service en voordelige prtlzer\. FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTEfI C3 n FOTO VIDEO AUDIC Weststraat 35 - Molenweg 4 - Oud<iorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse Prmtshop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 61 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1