Replica van 't kofjekokertje voor Arend Smit Bodemvondsten Nieuwstraat bevestigen oudheid Dirksland Onderwijs op maat, toch grote onbekendheid Politieberichten 'Vroonlande' Dirksland Foto-expositie van Leen Verhage De Motte vindt archeologisch materiaal van begin 1400 Ophalen oud papier Goedereede POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Protestants Christelijk Vormingsinstituut 'De Poort' v/h 'De Proeftuin MIDDELHARNIS - Stel: je moet een school kiezen, maar weet abso luut niet welke. Je hebt eigenlijk helemaal nog geen duidelijk beeld van watje wilt en ook niet of je leren nu wel zo leuk vindt. Wat dan? Bij het Protestants Christelijk Vor mingsinstituut De Poort in Middel- harnis hebben ze regelmatig met dergelijke 'gevallen' te maken. Op 26 februari a.s. houdt het vormings instituut een Open Avond. Jongeren en ouders zijn welkom en er is de mogelijkheid om een gratis Beroeps keuze Interesse Test te doen. Het insti tuut verzorgt naast vormingsprogram ma's ook beroepsvoorbereidende stu dievakken. In één of twee dagen per week, aangevuld met stage of werk, is het mogelijk om in één jaar verschillende studievakken te volgen en af te ronden met een erkend diploma. In kleine groepen variërend van twee tot tien leerlingen krijgen de jongeren vor mend onderwijs en beroepsvoorberei dende vakken. Zo is het mogelijk om erkende diploma's te halen voor onder andere: kantoormedewerk(st)er, winkel- assistent(e), brugjaar verzorging, recep tioniste/telefoniste, tekstverwerking, machineschrijven, middenstandsdi ploma, EHBO, theorie rijbewijs. Individuele begeleiding Met elke leerling stelt De Poort een eigen onderwijspakket samen. De indi viduele begeleiding is kenmerkend voor het onderwijs aan De Poort. Zo is het mogelijk om een basiscursus Neder lands, rekenen, boekhouden of bedrijfs- rekenen te volgen, aangevuld met vak ken als koken, bakken, kleding maken, fotografie, tekenen, bloemschikken. Snelheid en haast zijn niet het belang rijkst. Iedereen kan op zijn/haar eigen tempo werken. Dit houdt in dat de ene leerling een cursus in één jaar afrondt en een ander in twee jaar. De protestants christelijke identiteit van het instituut komt naar voren in de dag opening met gebed, bijbellezing en de bespreking daarvan. „Wij willen de leer lingen in kontakt brengen met de christe lijke waarden en normen en willen het respekt voor elkaar hoog houden. Zo houden wij ook rekening met leerlingen die hierover anders denken. Iedereen is welkom bij ons", aldus de heer C. J. Oostdijk, de direkteur van het instituut. Voor wie Voor jongeren die nog niet goed weten welke beroepsrichting zij willen kiezen is eri de mogelijkheid om een oriënte rend jaar te volgen, waarbij onderdelen uit verschillende richtingen worden gecombineerd: kantoor, winkel, verzor ging. Anderen die tijdelijk even wat minder zin hebben in leren, worden vaak wel aangesproken door dit indivi dueel gericht onderwijs. „Deelnemers aan de kursussen hebben vaak een voor opleiding LBO, MAVO of V.S.O. al dan niet afgerond met een diploma. Ook jongeren die om welke reden dan ook tussentijds een andere opleiding afbre ken, kunnen hier toch een beroepsge richt gedeelte afronden", aldus de heer Oostdijk. Hij noemt het triest dat De Poort zo onbekend is, terwijl wij ver moeden dat er ook in Middelhamis een grote groep jongeren is die graag op deze manier een diploma zou willen be halen. Wij helpen eigenlijk die jongeren, die zich niet thuisvoelen op de grote scho lengemeenschappen. Op de andere scho len is het onderwijs vaak onpersoonlijk, waardoor het onderwijs van De Poort voor veel jongeren een verademing is". Soms is het ook mogelijk voor jongeren onder de zestien jaar om in overleg met de gemeente de volledige leerplicht om te zetten in gedeeltelijke leerplicht van twee dagen, zodat ook zij individueel onderwijs kunnen genieten. Wat kost 't? Omdat het instituut wordt gesubsidieerd kunnen de kosten van de kursussen erg laag worden gehouden. Per jaar moeten de leerlingen vijftig gulden inschrijfgeld betalen, daarnaast ook de boeken en examengeld. De kursussen kosten hier door aHianV" 'jk van het vakkenpakket, tot vijfhonderd gulden in geval van het middenstandsdiploma. De meeste kursussen zijn echter niet duurder dan twee honderd gulden en daardoor kan de leerling dan een jaar onderwijs volgen. Wanneer er besloten wordt voor het tweede jaar in te schrij ven kost dit slechts vijftig gulden in schrijfgeld. Zo zullen de kosten vaak geen drempel zijn om het erop te wagen om nuttige en leuke dingen te leren. Hoe? Iedereen die meer wil weten, horen en zien is welkom op woensdag 26 februari tussen 18.30 en 21.30 uur. Jongeren en is geen rustliuis, geen bejaardenoord of verzorgingshuis. Komt u eens kijken en horen wat liet wél is? Onder meerdere z'n vroegere dorpsge noten zullen er voor naar Sint Maar tensdijk (op Tholen) moeten, maar met de Philipsdam ter beschikking lijkt er nauwelijks nog een beletsel om de foto expositie van Leen Verhage (oud-Oud- dorper) te gaan zien. Die wordt in het Gemeentehuis te Sint Maartensdijk gehouden van 28 februari t/m 31 maart en heeft als titel 'Met het oog op Tholen' meegekregen. De expositie is op werk dagen te bezichtigen van 9 tot 12 uur 's morgens en 's middags van 2 tot 5 uur, met uitzondering van de vrijdagmid dagen. Leen Verhage groeide in Ouddorp op, vatte liefde op voor z'n Thoolse vrouw en evenzeer voor haar Thoolse land van welke liefde zo'n foto's, in kleur en zwart-wit, getuigenis afleggen. Zeker de moeite waard kennis te nemen van het werk van deze gedreven foto-amateur die zichzelf tot dit niveau in de fotogra fie heeft ontwikkeld. MELISSANT Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald in de gehele gemeente. ÜQJMIBI ouders die dan verhinderd zijn kunnen het uitgebreide nieuwe programma boekje aanvragen. Ook is het mogelijk een afspraak te maken voor een informatief- of aanmel- dingsgesprek met één van de mede werkers. Het adres is: Kon. Julianaweg 62, 3241XC Middelhamis, tel. (01870) 8 44 55, b.g.g. (01804) 2 18 57. Niet toen'ie als ventje van dertien op een sloepe mee ter visvangst voer, niet toen'ie tijdens een zware storm met drie anderen van 't dek in 't vooronder stortte en een volwassen vent boven op 'm viel zodat z'n ribben kraakten, evenmin toen'ie met een 'kaekmes' z'n hand zó open haalde dat het litteken op z'n 96ste nóg zicht baar is, nee toen heeft het Middelhamisse koQekokertje Arend Smit om den drommel niet gehuild, want een kerel dééd dat niet, maar mocht'ie dat zaterdagmorgen alsnog even doen? „Ik krieg 'er traenen van in m'n oagen", zei de hoogbejaarde maar bijzonder vitale Arend Smit en dat nog wel op z'n verjaardagsfeestje in de ver jaardagskamer van verzorgingstehuis 'de Goede Ree' te Sommelsdijk. 't Was van Leo Tamboer ook een pracht idee geweest dhr. Smit, de allerlaatste representant van die legendarische koijekokertjes, namens de 10- jarige VW Overflakkee, een replica van het bron zen standbeeldje "t Kofjekokertje' cadeau te geven. Toen Arend het beeldje in handen had, toen zijn z'n ogen toch nog vochtig geworden en toen al die herinneringen weer boven kwamen, toen zei'ie het: „'t was een hóndeleven voor een kleine joon". En toen hebben we, met de overige gasten aan z'n lippen gehangen want vertéllen dat'ie kan, dees hoogbejaarde kofjekoker. Het beeldje, dat door de VW is gereproduceerd en in het VW kantoor te Middelhamis wordt verkocht, krijgt in de gezellige kamer van het echtpaar Smit vast een ereplekje. En óf Leo Tamboer van dat bezoekje genoten heeft, „'t Is wezenlijk", zei Arend Smit over het beeldje en toen sloeg'ie aan 't vertellen hoe hij met Arend Smit, de laatste der kqfjekokertjes, nog met droge ogen. vandaar deze foto. zij het zónder het beeldje. de grootvader van Leo was opgegroeid, in 't Mid delhamisse Waterwegje. Ook Leo Tamboer was kofje kokertje geweest, al vanaf z'n achtste. Arend Smit is de laatst overgeblevene, 96 jaren oud, vitaal en goed gezond. Maar de wens op 'nog vele jaren' heeft hij wat af gezwakt: „lae' m'n marwense da'k 't volgend jaer weer beleve mag", zei hij dankbaar. Amateurarcheologen van De Motte voerden de afgelopen weken het 24e bodemonderzoek op Goeree-Over- flakkee uit. Het was het eerste onderzoek in Dirksland, de oude kern van Flakkee. Een dag op loka- tie 'Lange Mispit' die officieel Nieuw straat heet. Gemeente en provincie positief In nauw overleg met de gemeente Dirks land gaat De Motte op zaterdag 15 februari 1992 aan de slag op het terrein aan de Nieuwstraat dat door de ge meente is aangekocht voor een par keerterrein. Omdat er op het terrein niet gebouwd gaat worden en diepe bodemverstorin gen voor de aanleg van een parkeerter rein niet nodig zijn, wordt in eerste instantie afgesproken te volstaan met een paar proefsleuven. De bedoeling is: een beeld te krijgen van wat men in Dirksland in de bodem kan verwachten en met die wetenschap te voorkomen dat waardevolle bodemar chieven in Dirksland zullen worden vernietigd. Met dit uitgangspunt kreeg De Motte de benodigde goedkeuring voor de opgra ving aan de Nieuwstraat van de provin ciaal archeoloog drs. W. A M. Hessing. Ongeveer een jaar geleden mocht De Motte een opgraving doen in een tuin van de Rabobank aan het Achterdorp. Jammer genoeg was de ruimte om te werken daar erg krap en moeilijk bereik baar, reden waarom van graven werd afgezien. Een bescheiden proefsleufje geeft al gauw bergen uitgegraven grond en op het terrein aan de Nieuwstraat is daar ruimte voor. Bij deze opgraving in Dirksland heeft De Motte een gunstige start, met een graafmachine van fa. Ras om de proef sleuven te maken en met kraanmachi nist Patrick van Koert, die een lief hebber van historisch graafwerk is en op dat gebied ervaring heeft. Geschiedenis Van tevoren is niet bekend waar de proefsleuven het beste gemaakt kunnen worden en wat in de bodem zal worden aangetroffen. Uit de beschikbare oude kaarten is weinig op te maken. Uit de archieven is bekend dat Dirks land in 1415 werd uitgegeven om tot korenland te worden bedijkt en in 1416 werd ingepolderd. De Nieuwstraat kan, als oudste deel van het dorp, oud materiaal herbergen. In het Achterdorp is door een particulier al eens een 15e eeuws pijpaarden beeldje gevonden. Theoretisch is het mogelijk dat sporen van een nóg vroegere bewoning worden aangetroffen omdat in 13e eeuwse ge schriften al sprake is van 'inwoonderen' van Dirksland. Rond 1300 schijnt het land van Dirks land door de zee te zijn overspoeld. Later is het weer drooggevallen en gors geworden, waar in de zomer schaapher ders hun kudden kwamen weiden. Zij wierpen vliedbergen op om een veilig heenkomen te zoeken bij hoog water en bouwden daar eenvoudige hutten voor een tijdelijk onderkomen. Zo kan een kleine nederzetting zijn ontstaan waar men leefde van veeteelt, visserij en enige landbouw. Na de bedijking van Dirksland in 1416 kwamen gaandeweg aan de Voorstraat de huizen der beter gesitueerden te staan. Het is dus vrijwel zeker dat er geen schatvondsten zullen worden ge daan op een plaats die bekend staat als de Lange Mispit. Als er al voorwerpen aangetroffen wor den zullen ze versleten en kapot zijn, afval van een vroegere bewoning. Of het afval wetenschappelijk interessant is, is de vraag die voor De Motte belangrijk is. Vroeg vijftiende eeuws Een proefopgraving is een apart avon tuur dat heel goed op een teleurstelling kan uitlopen. De Motte heeft echter meteen geluk én, het mag gezegd, de nodige kennis en ervaring om tekens in de bodem te herkennen. De eerste ontdekking is heel verrassend Vroeg 15e eeuwse scherven uit de Lange Mispit bevestigen de oudheid van Dirksland. een oude sloot met vroeg schervenmate- riaal. „Vijftiende eeuws aardewerk" kon- stateert Rias Olivier, „het is voor het eerst dat we zo'n oude sloot vinden". Hans Klepper wijst ons de loop van de sloot in het profiel van de eerste proef- sleuf die gegraven is in de richting van de Nieuwstraat naar het Achterdorp. Rias en Hans zijn beiden oudgedienden bij De Motte en hebben samen al aan veel opgravingen leiding gegeven. „Wat weten die veel" zegt de dertienjarige Martina Wesdorp die voor het eerst aan een opgraving meedoet, „ze weten haast alles". Rias Olivier is één van de oprichters van de vereniging van amateurarcheologen en was meer dan twintig jaar voorzitter van De Motte. Hij heeft lang naar de opgraving in Dirksland uitgekeken: „Uitgerekend in mijn eigen dorp heb ik nog nooit opgegraven. Daarom vind ik het zo leuk dat we hier nu een onderzoek kunnen doen. Eindelijk!" Patrick graaft de tweede sleuf, loodrecht op de eerste, evenwijdig aan de Nieuw straat. Hij herkent mogelijkheden en stelt voor een derde sleufje te graven vanaf de Nieuwstraat tot sleuf 2. De scherven die uit de bodem komen worden in bakken en vervolgens in zak ken gedaan om later te worden gewas sen, gesorteerd, gerestaureerd en be schreven. Een stuk van een aardewerken koekepan, de voet van een vroege kan, een gedeelte van een vetvanger, stukjes en beetjes van kommen en potten: het wordt herkend en doorgegeven. Er is bij een opgraving altijd te weinig tijd en een gezellig praatje met die en gene is er meestal niet bij. Wel jammer, zeker als de publieke belangstelling zo groot is als hier. De tweede verrassing voor de gravers volgt snel, een flinke rondgestapelde welput. Hij wordt eerst met de graafma chine vrijgemaakt en verder met de schop uitgevlakt. Welputten kunnen heel diep steken en zo te zien is dat hier het geval. De ontdekking van de put is een toevals treffer want als sleuf 2 iets meer naar de kant van het Achterdorp zou zijn gegra ven was de welput verborgen gebleven. Gelukkig zit hij zo diep dat hij bij sloop van de fundering van de schuren die er stonden niet is geraakt. Welputten die droog vielen werden daarna meestal gebruikt als beerput of afvalput. Besloten wordt de put later op Aanrijding Op woensdag 19 februari werd om streeks 19.30 uur op de Duinkerkerweg een bestuurder van een fiets verblind door de verlichting van een tegemoetko mende personenauto welke met groot licht reed. Hierdoor reed de fietser tegen een aanhangwagen en liep hij diverse verwondingen op. Getuigen die dit ongeval hebben gezien worden verzocht om kontakt op te nemen met de rijks politie. de dag leeg te maken en nu eerst verder te gaan met het uitwerken van de sleuven. Na de lunch zetten Theo Dekker, Floor Volker en Hans ten Hagen zich aan de welput. Ze lossen elkaar af en scheppen er ladingen oude mest uit, waarin stuk jes beschilderd glas, een versleten schoen en talloze scher\'en zitten. Hoe dieper het gaat, hoe zwaarder het werk wordt. Je krijgt het probleem van grondwater en van te hoog en te dichtbij opgewor pen grond. Martina verricht allerlei hand- en span diensten; schept de grond verder, kijkt gelijk of er nog scherven in zitten en bergt het gevonden materiaal. Floor Volker schept de grond weer op hopen en inspekteert die met de metaal detector. Veelbelovende vondst Hans Klepper en Rias Olivier gaan ver der in een stuk van de oude sloot, in sleuf 1, zoekend in de modder, hopend op iets bijzonders dat De Motte nog nergens gevonden heeft. Halverwege de middag is daar de DERDE VERRASSING: een bijna ver teerd voorwerp. Het is een bronzen schuimspaan waarvan Rias zegt: „Ik had veel verwacht maar dit niet. Dit schuimspaantje is bijzonder zeldzaam. Zoiets hebben we nog nooit op het eiland gevonden". Het gaat voorzichtig in een plastic zak om opgestuurd te wor den naar de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. Op dezelfde plaats worden veel scher ven van een grote waterkan gevonden en er zit ook nog een schoen. „Die móet ik hebben" zegt Rias en houdt niet op voor hij de schoen veilig heeft. Ook de schoen gaat naar de ROB om geconserveerd te worden, net als de schuimspaan. Gezien de historische waarde van de bodemvondsten denkt De Motte dat stoppen met de opgraving een gemiste kans zou zijn, zowel voor De Motte als voor de gemeente die nog geen vondsten van eigen bodem in de vitrine van De Motte in het gemeentehuis heeft staan. Aan de gemeente wordt gevraagd of het terrein nog een week kan blijven liggen om De Motte de kans te geven verder te graven naar de vroege geschiedenis van Dirksland. De gemeente reageert positief en met spanning wordt uitgekeken naar de tweede dag in de Nieuwstraat. Op de Meester Snijderweg te Goede- reede-Havenhoofd vond een aanrijding plaats tussen een ree en een personen auto. De ree stak plotseling de weg over en overleed na de aanrijding. De perso nenauto raakte zwaar beschadigd. Inbraak In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in een winkel aan de Hazersweg te Ouddorp. Een kassa en een hoeveelheid rookwaren werd mee genomen. Tevens werd die nacht ingebroken in de School met de Bijbel aan de Margriet weg te Ouddorp. Uit de school werd een radio en een walk-man ontvreemd. Voor lopkwBlIteit, goode service en voorüelige prijzen. fOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO Wesmraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Fitia af Renesse: Prlnlshop - Hogezoom 172 -Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Wesikrakeelstraat B - Sommelsdijk - Teleloori (01870) 8 68 41 (foto: Pau Heerschap)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1