Verontreinigde grond in Ouddorp gestort Middelharnis krijgt schilderij van gaffelschip cadeau Plan van Aanpalc Dorpsvernieuwing DirJcsland Bibliotheek bij De Korf Oud-inwoner overleden Koffiebar 'de Schuur' HcmemmMi Samenkomst 'In de Rechte Straat' Kotter wordt sjeeser Koffie-ochtend 55+ Ooitgensplaat Jaarvergadering Vrijwillige Brandweer Goed gereedschap voor aktief beleid 32bb 16 Handtekeningenaktie voor behoud Verlcoping in Goedereede afgelast PsallJte Deo gaat op donderdag repeteren 64e Jaargang No. 6072 Tel, POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharais Rek.no. 34.20.01.108 Op donderdag 23 januari 1992 deed de afdeling milieu van de gemeente Vlaar- dingen bij de plaatselijke politie mel ding van het vermoedelijk illegaal af voeren van ruim 420 m' licht tot matig, met zware metalen verontreinigde grond, vanaf een lokatie in die gemeente. Mogelijk zou de grond afgevoerd zijn naar Ouddorp. De volgende dag werd de partij in deze plaats inderdaad achterhaald in een tij delijke opslag. Door de gemeentepolitie Vlaardingen is daarop afgelopen week een groot onderzoek ingesteld, dit in samenwerking met een milieu-wacht meester van de rijkspolitie Goeree- Overflakkee. Het bleek dat een aannemer uit Ruc- phen de grond zonder toestemming of vergunning liet afvoeren naar Oud dorp. Een handelaar uit Sommelsdijk ontving deze grond daar, ervan uitgaande dat het schone grond betrof, waarmee hij verdere bouwwerkzaamheden zou kun nen verrichten. Tegen de gemeente Vlaardingen en betrokkenen wordt proces-verbaal op gemaakt terzake diverse overtredingen van de Afvalstoffenwetgeving en het Wetboek van Strafrecht. De aannemer zal de grond alsnog over brengen naar een daarvoor bestemd depot te Rotterdam. Meeuwen lijken te zijn vergiftigd Op 27 januari j.l. werd door een verte genwoordigster van de Dierenbescher- Ingezonden: zwembad De Singel te Ooitgensplaat voortvarend gestart De aktie om het zwembad de Singel te Ooitgensplaat te behouden heeft enor me weerklank gevonden onder de inwo ners van de kernen Ooitgensplaat, Acht- huizen en Den Bommel. Spontaan hebben zich mensen aange meld, die handtekeningen wilden inza melen voor het behoud van het zwem bad. De scholen zijn benaderd om ook een steentje bij te dragen aan de aktie, terwijl men overal in de dorpen de pam fletten en posters kan zien hangen: 'Zwembad dicht?, Helemaal niet!' Ook de media laat zich niet onbetuigd, gezien de vele verzoeken van radio en ming gemeld dat er op een stuk bouw land te Nieuwe Tonge een flink aantal dode stormmeeuwen lagen. De dieren bleken geen letsel te vertonen en ver keerden in een goede konditie. Enkele dagen later was het aantal dode meeu wen daar opgelopen tot wel ruim 25. Door het Centraal diergeneeskundig instituut zal een onderzoek worden ingesteld naar de maaginhoud, zijnde gekookte aardappelen. Mogelijk is er sprake van een ver giftiging. De milieu-politie zou hierin graag tips ontvangen! Uit niets is gebleken dat de oorzaak op het land zelf gezocht moest worden, omdat andere vogels als ganzen en zwa nen, daar normaal bleven fourageren. Bemestingsregeling Te Goedereede en Ouddorp zijn vanaf 1 september 1991 bepaalde percelen, als zogenaamd voor nitraatuitspoeling ge voelige grond aangewezen. Hoewel de grondgebruikers door hun organisaties op de hoogte gebracht zijn, blijkt toch dat de mest-uitrij regels soms niet goed worden nageleefd. Op graslanden in het aangewezen ge bied mag de mest namelijk vanaf fe bruari tot 15 juni elk jaar, uitsluitend nog emissie-arm, dus door mestinjektie, worden gebruikt. Deze regel geldt daar niet voor vaste mest. Bij twijfel kunt u informeren bij de plaatselijke politie of het coördinatie punt milieu te Oude Tonge. pers om verdere informatie of vraag gesprekken. Mede-inwoners van de gemeente Oost- flakkee, een zodanige respons op deze aktie kan en zal niet afgedaan kunnen worden als niet van belang. Deze kwes tie leeft dusdanig dat de politieke par tijen welke uiteindelijk toch de afweging moeten gaan maken hiermee terdege rekening zullen moeten houden. Er volgen nog gesprekken met de frak- ties welke in de Oostflakkeese raad zijn vertegenwoordigd, waarin gevraagd zal worden hun standpunten te verduidelij ken. We houden u via de media op de hoogte over de vorderingen van de aktie. Wim Groenendijk Stoofstraat 2 Ooitgensplaat Jan Birkhoff Kerksingel 38 Ooitgensplaat In de raadsvergadering van a.s. donderdagavond zal Middelharnis' raad wor den voorgesteld de schenking van een schilderij te aanvaarden. Gever is dhr. M. J. de Groot te Middelharnis die het schilderij uit een erfenis heeft gekregen maar er zelf niet die waarde aan hecht die het, geëxposeerd in het Gemeentehuis, zou kunnen hebben. Het olieverfschilderij op linnen is gemaakt door Pieter Dorsman, (1862-1937). Dhr. Dorsman was huisschilder te Sommelsdijk, gevestigd in het pand waar thans nog het schildersbedrijf fa. A Knape en Zn. is gehuisvest. De afbeelding is een gaffelschuit op zee. Gaffelschuiten hebben in het verleden, tot en met vorige eeuw, het beeld van de Middelhamisse vissersvloot bepaald, maar de Gemeente had nauwelijks een afbeelding van zo'n historisch geworden schip. Vorig jaar december werd de gemeente verrast met een prachtig model van een gaffelschuit, gemaakt door dhr. Filippo uit Rozenburg; dhr. de Groot vult de verzameling met het prachtige schilderij aan. OOLTGENSPLAAT Op de leeftijd van 54 jaar overleed op zondag 26 januari 1992 mevrouw Sara van Maastricht Hd., echtgenote van de heer J. G. Labrijn, wonende Graaf Adolfstraat 43,2983 HA Ridderkerk. De begraafplaats heeft plaats gehad don derdag 30 januari j.l. om 14.00 uur op de Begraafplaats 'Vredehof te Ridderkerk, vanuit het Rouwcentrum aan de Lagen dijk. De voor morgen, woensdag, aangekon digde verkping door de Vrouwenvereni ging 'Bid en Werk' te Goedereede, kan door omstandigheden geen doorgang vinden en is daarom afgelast. STELLENDAM Zaterdagavond 8 februari a.s. wordt er een gezellige ouderwetse 'poterbal' ge houden in koffiebar 'de Schuur'. Ben je 14 jaar of ouder? Vanaf 19.30 uur zijn jullie weer van harte welkom. De intree is gratis. Deze avond kunnen jullie je ook nog opgeven voor de spor tieve avond welke 29 februari a.s. gehou den zal worden in het zwemcomplex te Stellendam. £QMBi NIEUWE TONGE op D.V. vrijdag 7 februari a.s. hoopt de ex-priester Evangelist T. Vanhuysse om half 8 in het Herv. Verenigingsgebouw 'Elim', Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge te komen spreken over het onderwerp 'Bewaar het pand'. De Noordzeekotter GO 24 Poolster, tot voor kort eigendom van de firma J. Grinwis, wordt bij scheepswerf Metz in Urk verbouwd tot sjeeser. Kruiswoord puzzelaars opgelet: Een 'sjeeser is een bewaker van boomputten'. De voorma lige Poolster gaat in wat genoemd wordt de of-shore. Eigenaar is Telco Marine uit Den Helder, de nieuwe naam van het in 1975 door Padmos Bruinisse/Stellen- dam geleverde schip is Telco Timor. De Stichting Welzijnswerk voor Oude ren 'Oostflakkee' organiseert weer een koffie-ochtend in 't Centrum te Ooit gensplaat en wel op dinsdag 11 fe bruari a.s. Mevr. Kampen komt het een en ander vertellen over physiotherapie. De ochtend begint om 10.00 uur en de koffie is gratis. Abonneert U op Eilanden-Nleuws OOLTGENSPLAAT De Vrijwillige Brandweer van Ooitgens plaat is voornemens vrijdag 7 februari a.s. in Jaarvergadering bijeen te komen in de benedenzaal van Hotel Restaurant 'De Hobbelpaarden' aan de Kaai. Aan vang 20.00 uur. Voor de pauze worden de jaarverslagen behandeld; na de pauze volgen er even tuele mededelingen van de Burgemees ter en/of de Commandant van de Brand weer. Na bespreking van de te houden reis op 5 en 6 juni volgt er een bestuurs- verkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren J. van Drongelen en J. Dorsman. Na mededelingen van de Bevelvoerder volgt rondvraag en slui ting. De heer J. P. Zuidweg, chef Algemene Zaken van de gemeente Dirksland, is degeen die bij de dorpsvernieuwing van Dirksland de zaken coördineert. Hij is het aanspreekpunt als het over het Plan van Aanpak Dorpsvernieuwing gaat. Met hem praten we over het meer dan 50 pagina's tellende plan dat door het stedebouwkundig adviesbureau RBOI is opgesteld voor reanimatie van de oude kern en van de centrumfunktie van Dirksland. Aktief beleid „Bij de voorbereidingen van een nieuw bestemmingsplan voor het dorpsgebied Dirksland liepen we tegen een aantal zaken aan" vertelt de heer Zuidweg. „Het teruglopende winkelvoorzienin genniveau, milieuhinderlijke bedrijven in de dorpskern, te weinig parkeergele genheid, wonen in winkelpanden, gaten in de bebouwing, verval van beeldbepa lende panden. Het stedebouwkundig bureau dat de be stemmingsplannen voor ons maakt kent de gemeente van haver tot gort. We heb ben een goede verstandhouding met dat bureau. Wekelijks, soms dagelijks heb ben we kontakt en er is dus een wissel werking. Dat merk je als je met zo'n nieuw bestemmingsplan bezig bent; in de gesprekken komt ervan alles los. Hoe gaan we een nieuw bestemmingsplan maken, wat willen we met de dorps kern? Met een bestemmingsplan leg je vast wat wenselijk is maar daar kun je voor de rest niet direkt veel mee. Je schept voorwaarden voor gewenste ontwikke lingen maar je kunt niet aktief sturen. De stads- en dorpsvernieuwing is een in strument waar je aktief iets mee kunt doen. Je kunt zaken aankopen, subsi dies geven, je eigen plannen ontwik kelen. Daarbij komt nog dat het rijk de subsi dies voor stads- en dorpsvernieuwing af wil gaan bouwen. Gemeenten die geen goed samenhan gend plan hebben vallen het eerst buiten de boot. Alleen al om de 245.000,- uit het Fonds Stads- en dorpsvernieuwing MIDDELHARNIS - Houdt u van lezen? Bent u geïnteresseerd in onder werpen zoals zending, geloofsopbouw, bijbelstudie, e.d. Dan bent u bij bijbel- huis de Korf aan de Westdijk aan het goede adres. Want naast de verkoop van bijbels, boe ken, kaarten, cadeau-artikelen, muziek- cassettes en CD's, beschikt bijbelhuis De Korf ook over een bibliotheek. Het lidmaatschap van deze bibliotheek is geheel gratis, dus aan het lenen van boeken zijn totaal geen kosten ver bonden. Ook voor het opdoen van nieuwe ideeën voor onder andere zondagsschool/kin derwerk en evangelisatie kunt u bij ons terecht. Wij beschikken over diverse soorten materiaal en lektuur voor zondags school/kinderwerk en evangelisatie en zijn u hierbij graag behulpzaam. Wij zijn elke middag (behalve maan dag) geopend van 13.30 tot 17.00 uur, vrijdags van 13.30 tot 21.00 uur en zater dags van 9.30 tot 17.00 uur. Ons telefoonnummer is (01870) 8 57 04. die we nu jaarlijks via de provincie ont vangen te behouden, is een goed gefun deerd plan van aanpak vereist". Projektmatige aanpak „Uit de analyses die de RBOI heeft ge maakt is gebleken dat de dorpsvernieu wing in de kern van Dirksland het meest urgent is. De problematiek is onmisken baar, vooral de verschraling van de win kelvoorzieningen is zorgelijk. De om vang van het probleem en het feit dat de knelpunten geconcentreerd zijn in een beperkt gebied maken een plan van aan pak hier zinvol" maakt de heer Zuid weg duidelijk. „In de kernen Melissant en Herkingen is de dorpsvemieuwingsproblematiek be perkter van omvang. De afgelopen jaren zijn daar door de gemeente grote inves teringen gedaan. Het is ook niet zo dat er de komende ja ren in Herkingen en Melissant niets aan dorpsvernieuwing wordt gedaan. De verbetering van particuliere woningen bijvoorbeeld loopt gewoon door". Het Plan van Aanpak geeft een projekt matige aanpak van een aantal zaken die van vitaal belang zijn voor versterking van de centrumfunktie van het oude kerngedeelte voor het dorp Dirksland en voor de hele gemeente. Dat zijn vooral: winkelconcentratie in het gebied Win terstraat, Achterdorp, Zomerstraat. parkeervoorzieningen in dit winkel gebied. herinrichting van straten om het win- kelklimaat te verbeteren. verbetering van de bebouwing door: op- Kon je tot op heden niet bij ons koor komen zingen omdat we op vrijdag avond repeteerden, dan is er nu een mogelijkheid dat je wel kunt komen: Het Christelijk Jongerenkoor Psallite Deo repeteert met ingang van 6 februari op donderdagavond. Bovendien gaan we nu tevens 1.5 uur repeteren in plaats van 1 uur zoals we tot op heden deden. We repeteren dus van 19.00 tot 20.30 uur in de hal van de Prins Maurits Scho lengemeenschap. In het komende seizoen hopen we voor het eerst in ons twee-j arig bestaan mede werking te verlenen aan uitvoeringen buiten het eiland. Te weten: op D.V. 14 maart in de Ned. Herv. Kerk te Tholen, op 4 april in de Ned. Herv. Kerk te Goudswaard en op 13 juni in de Nieuwe Kerk te Middelburg. We hopen daar een nieuw repertoire te zingen, zoals o.a.: 'Hij is de weg', 'Stilte over alle landen', 'Lead me, Lord', 'Psalm 150', 'Jezus, leven van mijn leven' enz. Ben je geïnteresseerd? Kom dan geheel vrijblijvend een avond met ons zingen en proef de goede sfeer op ons koor! vullen van gaten, renovatie/onder houd van beeldbepalende panden en gevelaanpassingen. Het gebied waar het om gaat betreft glo baal: Schelpenpad, Kaai, Straatdijk, Westhavendijk, Secretarieweg, Heul, Voorstraat, Tuinstraat, Kapoenstraat, Ring, Kattewacht, Achterdorp, Zomer straat, Nieuwstraat, Winterstraat, Sta tionsweg, Boezemweg. Aandacht wordt in het plan ook besteed aan het tegen het kerngedeelte aanlig gende bedrijfsterrein Spuikolk, waaraan veel verbeterd kan worden. Om te begin nen zou het bedrijfsterrein vanaf het Korteweegje en het Schelpenpad niet zichtbaar moeten zijn. „Er moet nog veel gebeuren" konstateert de heer Zuidweg. „Eerst wordt aange pakt wat een hoge prioriteit heeft en wat financieel en organisatorisch haalbaar is". Parkeerplaats Nieuwstraat voor publiek Allereerst wordt begonnen aan de par keerplaats aan de Nieuwstraat achter het gemeentehuis. De panden van Bies heuvel, door de gemeente voor zo'n ƒ400.000,- stads- en dorpsvemieu- wingsgeld aangekocht, worden momen teel gesloopt. Er komen daar een kleine twintig parkeerplaatsen, bestemd voor mensen die op het gemeentehuis moe ten zijn en voor winkelend publiek. Is dat genoeg? „Door de afdeling weg- en waterbouw is berekend dat daarmee voldoende par keergelegenheid in de kern van Dirks land aanwezig is" zegt de heer Zuid weg. Een voetgangersdoorsteek naar het Ach terdorp is volgens het Plan van Aanpak essentieel wil de parkeerplaats aan de Nieuwstraat effekt hebben voor de winkels. „We dachten een stukje grond daarvoor aan te kopen naast de slijterij in het Achterdorp. De eigenaar van de grond heeft nu veel meer te koop aangeboden en dan moetje toch overwegen wat er ge beurt als de gemeente niet tot koop overgaat. Winkelstraat winkelstraat Een tweede punt van aanpak is de Win terstraat/Stationsweg. De Winterstraat in zijn huidige staat is volgens het Plan van Aanpak onaantrekkelijk voor win kelend publiek en moet snel gerekon- strueerd worden. Gaat dat nu écht gebeuren? „Er is een plan door weg- en waterbouw gemaakt dat op 4 februari in de commis sie gemeentewerken en verkeer wordt behandeld. Als de commissie er ja tegen zegt wordt het rekonstruktieplan Win terstraat/Stationsweg besproken met de bewoners en het ziekenhuis. Als het plan eenmaal definitief is komt het in de raad voor het benodigde kre diet. Op de begroting voor 1992 staat ƒ200.000,- voor verbetering van de in- frastruktuur voor het ziekenhuis. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Voor topkwaliteit, goode service en voordelige prijzen: FOTO - FILM nEPODTAQE - VIDEO COMPUTER ca C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Teleloor) (01878) 16 12 en 2120 Filiaal Renesse: Prlntshop - Hagezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk-Westkiakeelstraai 8'Sommelsdijk-Jeleloon (01870) e 66*1 De Winterstraat, een goede hoek om iets te ondernemen. Jeugdig Dirksland liet zich hier zien in een presentatie van Modehuis Braber. (archieffoto EN)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1