Inrichtingsplannen Voordelta hielden - in Goedereede - de gemoederen bezig CDA - GOEDEREEDE Nieuw gemeentewapen voor Goedereede Minister Bukman spreeict op 4 februari a.s. in 'Oostdam' te Goedereede Aanvang 20.00 uur karels autoschade Zilvermeeuwen dienen beperkt fnubredftse tm/mt/loAeé KIEVIT WARMTE Citroen - Hesselink Hulde aan de Staver 2>lhht> Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Ophalen oud papier 8 februari open dag bij Holec in l\/liddelharnis Samenzangavond in Ned. Herv. Kerk te Goedereede op 1 februari 1992 Jeugddienst in Middelliarnis 64e Jaargang VRIJDAG 31 JANUARI 1992 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De inrichtingsplannen voor de Voordelta, het 900 km^ grote kustgebied van Waterweg tot Schelde, ze bestaan niet slechts als utopie, maar ze worden werkelijkheid, anders dan eerdere bedenksels over een vliegveld-, en een reuze waterkracht-energiecentrale voor Goerees' kust. Wie dinsdagavond aanwezig was op de Voorlichtingsavond, door de Stichting Goereesche Gemeenschap belegd, proefde met een realiteit van doen te hebben, een vast voornemen dat op 14 mei door een uitsprak van het Bestuurlijk Overleg zal worden bekrachtigd. Niet alle-, maar wel de meeste aandacht lijkt naar een ongestoorde natuurlijke ontwikkeling te gaan. Meerderen juichen dat in hoge mate toe, anderen doen daar uitermate schamper over, zo ook op de voorlichtingsavond in Goerees' Oostdam. Al noemde weth. L. Visser toen hij als voorz. van de Goereesche Gemeen schap de wélbezochte avond opende, het Voordeltagebied 'een prachtig ge bied dat een zo goed mogelijke verzor ging verdient', ook hij ontkwam niet aan wat scherts over de ijver van de natuur beschermers die mens en boot uit een groot deel van het gebied willen weren om er slechts de zeehonden, de vogels en 'een enkele bruinvis' toe te laten, der halve levend in een soort dierenpara dijs, zo illustreerde dhr. Visser, 't Was een gedachte waarop vooral door het publiek werd voortgeborduurd, met name door de beroeps vissers onder hen, al klonk uit hun midden niet meer dat hevig protest zoals dat tijdens de inmid dels afgesloten inspraakronde heeft gegolden. Garnalen en kokkelvissers zouden in de oorspronkelijke versie uit het gebied worden geweerd, maar in de aangepaste versie zullen ze wel worden toegelaten, omdat nader onderzoek heeft vastgesteld dat gamalenvissers de bodem niet beroeren en de natuurlijke ontwikkeling niet schaden. De maatregel voor de zgn. 'Bollen van de Ooster', voor het Ouddorpse Noor- derstrand heeft deze avond het meest tot de verbeelding gesproken; de natuur zal er z'n ongestoorde gang kunnen gaan. De mens is er niet welkom, maar de gar- nalenvisser zal er niet worden geweerd, ing. J. K. Nooitgedacht, voorz. van de Nederlandse Visserijbond, deze avond een van de inleiders, heeft dan ook geen vuurwerk hoeven te ontsteken. Dat deed hij al tijdens de inspraakronde en de maatregelen die de visserij zwaar zou den hebben getroffen zijn afgezwakt nu het bestuurlijk overleg heeft ingezien dat de visserij inpasbaar is in ook het beschermde deel van het gebied. En toch..., iemand als burgemeester van Velzen van Goedereede, lid van het Bestuurlijk Overleg, bedeelde de recreë rende mens geen al te kwalijke rol toe wanneer het gaat om zorg en bescher ming van de dieren. Het was vorig jaar een dolfijn die aan de Brouwersdam, vlakbij een drukbezochte plaats ver bleef en zich daar kennelijk wélbevond en de meeuwenkolonie die vanaf de stille Kwade Hoek verdween vestigde zich n.b. vlak aan het Hellegatplein. Geen noodzaak dan ook, volgens dhr. van Velzen die daarmee het gevoelen van Goerees' gemeentebestuur ver tolkte, voor een permanente afsluiting van de Kwade Hoek; alleen in het broedseizoen lijkt dat redelijk te zijn. Vanuit het publiek werd toch getwijfeld aan het waarnemingsvermogen en de tellingen zoals die door Rijkswaterstaat zijn gedaan, deze avond verdedigd door drs. J. van Alphen als projektieider. Vier zeehonden verklaarde hij op de Bollen van de Ooster te hebben gezien, maar een visser uit de zaal durfde veronder stellen dat die waarneming werd gedaan na het consumeren van een aantal borrels. „Er zit er al jaren één!" verzekerde de man uit de praktijk en inderdaad kon dhr. van Alphen geen foto laten zien, want juist toen hij ze daartoe benaderde waren de vier weer 't water ingeplonsd, verzekerde hij en dat was lachen voor de sceptici in de zaal, waaronder ook de sportvisser die die foto graag had willen zien. Een ander vroeg zich af of de rap porteurs van Rijkswaterstaat geen zwem mende reeën voor zeehonden hebben aangezien en een volgende vraag was hoe de zeehonden zal worden duidelijk gemaakt dat hen voor de kust van Wal cheren asiel zal worden verleend. Uit de stiltegebieden zal de mens wor den geweerd, maar tegen één loerend onheil heeft Rijkswaterstaat nog geen middel gevonden, de vervuiling door de scheepvaart, rampen die kunnen gebeu ren en de bewuste olielozingen die wor den gepleegd, ten koste van duizenden vogcll'?ve" Dhr. D. J. Verstand, hoofdconsulent van de Recron, waarin de recreatie-onder nemers zijn verenigd, heeft de zorg van zijn bedrijfstak verwoord. Recreatiebe- oefening vindt plaats binnen een gebied dat als voorwaarde heeft aantrekkelijk te zijn en die aantrekkelijkheid geldt niet voor gebieden waarvoor beperkin gen gelden. Het Deltagebied zou juist een speerpunt zijn voor de ontwikkeling van de belangrijke recreatieve groeisek- tor. Goede argumenten en procedures, daar leek het dhr. Verstand tot dusver aan te ontbreken en hij pleitte er dan ook voor de besluitvorming niet op ongewisse aannames te baseren. De recreatie mag niet zomaar als de grote verstoorder worden aangemerkt, daar entegen moet het mogelijk zijn in har monie met elkaar van bepaalde ge bieden gebruik te maken. Evenwicht, daar gaat het ook de plan nenmakers om en inleider burg. van Vel zen heeft dat ook andermaal bepleit. Niet de boventoon geven aan dat type natuurmensen dat zich alleen maar met de meest theoretische bezwaren verzet tegen de allernoodzakelijkste voor waarde voor behoud van Goerees' wel- vaartspoot, het op diepte en breedte houden van het Slijkgat, al zal nog een oplossing gevonden moeten worden voor het vrijkomende zand waarvan jaarlijks maar 200.000 m' op de markt mag worden gebracht. Het 'zeldzame artikel' dat de gemeente Goedereede de recreant biedt, t.w. rust en mooie wijdse stranden zal blijven bestaan, zij het dat het strand van de Kwade Hoek wellicht gesloten zal wor den. Een stiltegebied zal ook aan de noordzijde van de Brouwersdam ko men, al zal de boothelling vooralsnog gehandhaafd blijven. Wel zal het effekt op verstoring van de vogelpopulatie en het evt. zeehondenbestand worden na- U komt toch ook vooraOe iidterhetdï .COMBi Bij Koninklijk Besluit van 17 oktober 1991 is aan de gemeente Goedereede een nieuw ge meentewapen verleend. De voornaamste wijzigingen met het vorige gemeentewapen is er in gelegen dat het nieuwe gemeentewapen is voorzien van een kroon. De symboliek achter deze kroon, welke bestaat uit 19 (16 3) parels, is het feit dat aan het stadje Goedereede in 1312 stadsrechten zijn verleend. Deze kroon is ook terug te vinden op de Caerte der Stadt Goede Reede en haar Onderhoorende polders (1698). Het wapen is eveneens aangepast met een aan tal historisch verantwoorde wijzigingen: - de torens en muren zijn uitgevoerd in gobertangesteen; - de torens zijn in ronde vorm weergegeven, een en ander zoals op het grootzegel Goedereede; - het water wordt weergegeven in zes stukken, zilver en blauw; - één detail nog: de muren lopen nu door tot de zijkanten van het wapenschild. Dit jaar zal het wapen ingevoerd worden. gegaan. Het zou kunnen zijn dat de die ren aan de verschijning van passerende vissers gewennen, zoals ze waarschijn lijk ook niet zullen opschrikken wan neer de beroepsvissers in de omgeving z'n werk doet. „Motoren van vissers schepen zijn niet meer die ooiverdo- vende lawaaimakers die ze vroeger waren", gaf dhr. Nooitgedacht te ken nen, bij aanwezigheid van vissers kan de natuur rustig doorgaan. Hij bepleitte daarom de visserij in te passen in het Natuurgebied, terwille van de huidige vissers en de toekomstige vissertjes die nu nog schoolgaan op de visserijschool. Op 14 mei komt het bestuurlijk overleg weer bij elkaar en zal in de loop van mei het inrichtingsplan definitief vaststel len. Weliswaar is de inspraakronde ach ter de rug, maar projektieider van Alphen beloofde het deze avond ge hoorde ook 'mee te nemen'. Zij die tij dens de inspraakronde suggesties heb ben gedaan zullen binnenkort schrifte lijk vernemen in hoeverre dat op de ge wijzigde versie van het inrichtingsplan van invloed zijn geweest. RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 Extra kerkdienst Geref. Gemeenten NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Middelburg-Centrum. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 SOMMELSDIJK Zaterdag 1 februari a.s. komen leden van 'Ons Koor' weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Dirksland, 01877 - 1357 Zaterdag 8 februari a.s. houdt Holec in Middelhamis een open dag in het kader van de landelijke aktie 'Kies techniek dan ga je het helemaal maken'. Deze aktie is een initiatief van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de me taal- en elektrotechnische industrie. Holec in Middelhamis doet aan deze open dag mee om een beter inzicht te geven op de kansen op een goede toe komst in deze bedrijfstak en met name bij dit bedrijf Konkreet heeft dit bedrijf dit jaar di verse vakatures in de diverse funkties in de metaal- en elektrotechniek. Reden voor de groei is o.a. de toename van de vraag naar openbaar vervoer. Holec bouwt en verkoopt elektrische aandrijfsystemen t.b.v. het railvervoer voor zowel Nederland als daarbuiten. Door deze groei zoeken we komende jaren diverse vaklieden in de metaal- en elektrotechniek. Op deze open dag zal er aandacht zijn voor de toekomst-mogelijkheden in dit bedrijf met uitgebreide informatie over de diverse vakatures en de opleidings- mogelijkheden via het Regionaal Oplei- dingscentram Holec. De open dag zal om 10.00 uur beginnen en duurt tot 15.00 uur. Verder zijn er gedurende de gehele dag nog diverse aktiviteiten te zien in de produktie-afdelingen o.a. assemblage van elektrotechnische componenten en in de plaat- en konstruktie-afdeling. Het adres van Holec in Middelharnis is Molenweg 16. Ingezonden: Redaktie, mogen wij via uw blad onze waardering laten horen voor 'de Staver', als tegenwicht voor wel eens wat minder vriendelijke berichten? Door ons bedrijf werd op vrijdag 24 januari 1992 een avond georganiseerd naar aanleiding van het gebruik maken van de VUT-regeling door de heer A. Klepper te Nieuwe Tonge, welke bij ons bedrijf 17 jaar werkzaam geweest is als metselaar. Wij waren verrast door de entourage welke 'de Staver' ons bood. Ook zijn wij zeer tevreden over het aan geboden koud/warm buffet, welke in eigen huis vervaardigd is door Jan Hol- leman, verbonden als vaste kok aan 'de Staver'. Tevens spreken wij onze waardering uit voor de vlotte en goede bediening door het personeel van 'de Staver'. Wij zeggen dan ook hierbij dank aan de heer v. d. Berg en zijn personeel welke ervoor gezorgd hebben dat de avond doorpns niet gauw vergeten zal worden. Personeel en direktie Bouwbedrijf Boeter Middelharnis Voor de tweede keer in een halve eeuw zal het nodig zijn het aantal zilvermeeu wen in het Deltagebied te beperken, nu gekonstateerd is, dat het aantal in twin tig jaar met plm. 20.000 broedparen is gegroeid. De zilvermeeuw is niet alleen aktief op vuilnisbelten maar vooral het awter is het domein van deze vogel, die bekend staat als rover van eieren van andere vogels, terwijl ook jonge vogels op haar menu staan, maar bovenal ook schelp dieren consumeert. In 1970 schatte men het aantal zilver meeuwen in het Deltagebied op 3200 broedparen, in 1990 op 22.000 broedpa ren. Naast de kolonies in de Schouwse duinen en het land van Saeftinge, ont stonden nieuwe kolonies in het Greve- lingenmeer, het Veerse Meer en de Oosterscheldemonding. Alle kolonies, bestaande zowel als nieuwe, breiden jaarlijks flink uit. Herinnering: Zoals u wellicht al hebt gelezen in een vorige editie zullen er in dit jaar op ini tiatief van de organist Martin Mans enkele samenzangavonden gehouden worden op Goeree-Overflakkee. Op deze avonden worden psalmen en ge zangen gezongen vanuit de Hervormde bundel van 1938 en geestelijke liederen uit de bundels van Johannes de Heer en 'Uit aller mond'. De reden van deze serie samenzang avonden is dat op andere concerten de samenzang meestal maar een klein gedeelte van het programma in neemt. Toch ervaren de meeste mensen dit als zeer fijn en zijn blij als er veel samen zang op het programma staat. Dus voor de zangers een avond bij uit stek om eens lekker te zingen. Elke samenzang zal worden voorafgegaan door een uitgebreid voorspel of improvi satie door de organist Martin Mans. De eerste samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede is gelijk een bijzondere avond omdat op deze avond de watersnoodramp van 1953 herdacht zal worden. Wij nodigen u dan ook van harte uit om deze avond te komen zingen met ons. Wij hopen op een grote opkomst. De samenzangavond zal aanvangen om 20.00 uur. Wij delen u ook vast enkele volgende data mee zodat u die ook al vast kunt noteren. Zaterdag 29 februari in de Hervormde Kerk te Stellendam. Zaterdag 4 april in de Hervormde Kerk te Dirksland; Zaterdag 9 mei in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Wij verwachten een grote opkomst. U komt toch zeker ook! Thema: Beloofd is beloofd bent van harte welkom op zondag 16 februari in de Gereformeerde kerk aan de Koningin Julianaweg te Middel hamis. Voorganger is ds. W. J. v. d. Hoek; orga nist: dhr. L. Barendrecht; met medewer king van de Jeugdclubs. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL (01870) 8 25 18 Voor lODkwalileii. goede service en voordelige pri/zen, FQTO - FILM - REPOflTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 CD C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO Wesistraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse Prlnlstiap - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Weslkrakeelstraal 8 - Sommelsdijk - Teleloon (01870) 8 68 41 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 »4>.» Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1