Gemeente vastbesloten dorpskern Dirksland nieuw leven in te blazen Woonhuis in Dirksland geheel uitgebrand Politieberichten Bingo-avond Motor Toer Club KoUektegeld uit kerk gestolen Politiebericliten Reanimatie-cursus Plan van Aanpak Dorpsvernieuwing enthousiast gebracht en ontvangen in eensgezinde raad Weer een zwemdiploma halen in de Kaai van Ooitgensplaat? Middeiharnis Goedereede Reorganisatie Gem. Oostflakkee wordt per 1 lebr. doorgevoerd Ophalen oud papier 64e Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1992 No. 6070 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Dirksland, vanouds kern van Goeree-Overflakkee, was de afgelopen jaren op z'n retour. Het winkelbestand liep onmiskenbaar terug en de moed ging er een beetje uit, al bewezen nieuwe winkelvestigingen dat Dirksland nog steeds kansen biedt, zeker wanneer gemeente, middenstand en burgers er moeite voor doen om de leefbaarheid te behouden en te bevorderen. Behoud van vitaliteit en leefbaarheid was een van de belangrijkste boodschappen in de nieuwjaarsrede van burgemeester Boonstra op 2 januari. In de raadsver gadering van afgelopen donderdag besloot de gemeenteraad de negatieve ontwikkelingen een halt toe te roepen om de voorzieningen die er zijn in stand te houden en nieuwe bloei van Dirksland te initiëren door een Plan van Aanpak Dorpsvernieuwing vast te stellen. Unanieme waardering In het Plan van Aanpak Dorpsvernieu wing zijn door een stedebouwkundig bureau de problemen van Dirkslands dorpskern op een rijtje gezet in een hel der rapport, aanbevelingen en oplossin gen aangedragen; mét het bijbehorende prijskaartje. De kosten liegen er niet om maar met een gedegen plan van aanpak kan de gemeente aankloppen bij het provinciaal bestuur voor een flinke sub sidie uit het fonds Stads- en Dorps vernieuwing. Het College van Burgemeester en Wet houders viel unanieme waardering ten deel voor het weldoortimmerde dorps- vemieuwingsplan, al was een enkel onderdeel niet voor iedere raadsfraktie aanvaardbaar. De meeste raadsfrakties en het College spraken uitdrukkelijk de wens uit aan de dorpsvernieuwing te werken in goed overleg met burgers, ondernemers en andere belanghebbenden. Namens het CDA zei de heer Grooten- boer: „Blijf in gesprek met onze onder nemers en burgers". Zijn fraktiegenoot Sandee had bij het zien van de eerste cijfers gedacht: „Dirks land moet maar blijven zoals het is, want dat kunnen we toch nooit betalen", maar toen er gaandeweg een duidelijke meerjarenbegroting bij was gekomen, was de heer Sandee het financieel haal baar gaan vinden. Een aantal zaken, zoals de herinrichting van de Nieuwstraat, Winterstraat en Sta tionsweg, had toch al jaren de aandacht van de raad en hij vond het alleen maar goed dat zaken die toch hadden moeten gebeuren nu waren opgenomen in het raam van een totaalplan. Winkelcentrum Het Plan van Aanpak gaat in grote lij nen uit van concentratie van winkels in het gebied Zomerstraat, Achterdorp, Winterstraat, van subsidiemaatregelen om die concentratie te stimuleren, van herinrichting van betreffende straten om het winkelen aantrekkelijker te maken en van parkeervoorzieningen voor het winkelend publiek. Ingezonden: Naarmate de zomer weer nadert, komen er steeds meer aanwijzingen dat het zwembad 'De Singel' in Ooitgensplaat gesloten zal worden. Los van de motieven voor eventuele sluiting kan gesteld worden dat dit een aanzienlijke verarming zal betekenen voor de inwoners van de kleine dorps kernen van de gemeente Oostflakkee. Kinderen zullen weer moeten gaan zwemmen in het vervuilde buitenwater van de Kaai, onder deskundige leiding van een bandje en een touw, terwijl de campinggasten het enige vertier dat er nog is zullen moeten missen, met alle gevolgen vandien voor de plaatselijke middenstand en het toerisme. Mede-inwoners van Ooitgensplaat, Acht- huizen en Den Bommel e.o., laten we ervoor zorgen dat dit zwembad niet gesloten wordt! Als steun in de rug voor het bestuur van de Stichting Zwembad de Singel en als signaal naar de politiek willen we door middel van een handtekeningenaktie ons ongenoegen uiten over de voorgeno men sluiting van het zwembad. Wim Groenendijk en Jan Birkhoff, Ooitgensplaat De heer Kalle verklaarde namens de SGP dat hij de aanpak van de dorpsver nieuwing op zichzelf juist vond, maar hij was vooralsnog geen voorstander van aankoop en aanleg van een door steek van de Nieuwstraat naar het Ach terdorp: „Die doorsteek is absoluut overbodig en kan van de meerjarenbe groting af'. Uitgesproken verheugd was de heer Robijn (PvdA): „Het plan van aanpak komt overeen met wat de PvdA zich heeft voorgesteld". Hij was blij met sti mulerende maatregelen voor het mid den- en kleinbedrijf teneinde de be volking van Dirksland van de eerste levensbehoeften te kunnen blijven voor zien. Uitvoering van alle aanbevelingen in het plan zou er volgens de heer Robijn financieel al tv zeel inhakken en hij vond bepaalde onderdelen niet urgent of helemaal niet nodig. „Wij gaan er dan ook van uit dat, wan neer we onze goedkeuring aan dit plan geven, dit niet automatisch inhoudt dat we groen licht geven voor alle onderde len daarvan". Hij vond het jammer dat de enquête, die was gehouden onder de ondernemers om te weten te komen hoe groot de bereidheid is om hun bedrijf te verplaat sen naar het zogenaamde concentratie gebied, niet bemoedigender was uit gevallen. Niettemin was de heer Robijn optimistisch over de heropleving van het winkelbestand en hij zei: „Wij moe ten naar onze mening dan ook zo snel mogelijk uitvoering gaan geven aan de aanbevelingen uit dit rapport waar het gaat om de infrastruktuur te verbeteren van de Winterstraat, Stationsweg, Ach terdorp en andere zaken". Van de financiële risico's was de PvdA zich welbewust maar, zo zei de heer Robijn: „We mogen nu geen kansen meer missen. Dus College, ga voortva rend door op de ingeslagen weg". Infrastruktuur De heer Van Nieuwenhuijzen (WD) vond de concentratie van winkels in de oude dorpskern goed maar wees er op dat winkelbedrijfjes van oudsher vaak Diefstal pallets Een inwoner van Nieuwe Tonge deed aangifte van het feit dat er op woensdag 22 januari opmstreeks middernacht, vanachter zijn bedrijf een stapel zoge naamde Europallets waren gestolen. Achteraf bleek dat er in de loop van de avond een bestelbus op zijn terrein was geweest die deze vermoedelijk heeft vervoerd. Rijden met valse APK-sticker De eigenaar van een personenauto uit Middelhamis werd afgelopen week be keurd voor het feit dat hij met een auto reed waarop een valse APK-sticker was bevestigd. Omdat de auto nog maar sinds kort van hem was, bestaat de mogelijkheid dat de vorige eigenaar dit feit op zijn geweten had, e.e.a. wordt nog nader uitgezocht. Bedrijfsinbraken Bij een bouwmaterialenhandel en bij werkvoorzieningsschap 'Binnenhof te Middelhamis werd in de nacht van don derdag op vrijdag ingebroken. In beide gevallen werden de bedrijfsruimten en kantoren doorzocht. Behalve wat ver- nielinkjes werden ook nog enkele za ken meegenomen. MIDDELHARNIS - Zaterdag 1 fe bruari organiseert de Motor Toer Club Goeree-Overfiakkee (M.T.C.G.O.), een bingo-avond. Er zijn fraaie prijzen te winnen, o.a. stofzuiger, koffiezetappa raat, elektrisch mes, dekbed, luxe brood rooster, citruspers, enz. Ook zijn er diverse levensmiddelenpakketten welke beschikbaar zijn gesteld door Albert Heijn (Kauffman) uit Oude Tonge. Deze avond wordt gehouden in het recreatiecentrum De Staver in Middel hamis. Zaal open om 19.30 uur waar dan voor iedereen de (gratis) koffie klaar staat. De bingo wordt gestart om 20.00 uur en kost voor 24 bingokaartjes (8 ron des)/15,-. COMBI nevenbedrijven zijn, uitgeoefend door de vrouw des huizes. Het wil soms voor komen dat de plaats van vestiging net buiten het concentratiegebied valt en wat dan? Hij zou die ondernemerszin niet graag belemmeren of in de kiem smoren. De in het plan geprojekteerde parkeer voorziening aan de Nieuwstraat vond hij een goed middel om winkelbezoek te sti muleren, maar dan moest de ruimte ook echt voor dat doel gebruikt worden. „Het moet natuurlijk geen uitbreiding van het gemeentehuis worden" stelde hij vast. Een doorsteekje naar het Achterdorp mocht van hem, zelfs een doorsteekje van het komende parkeerterrein aan de Nieuwstraat naar de Voorstraat. Infrastrukturele aanpassingen als ver smalling van de Boezemweg, Haven en Schelpenpad vond hij uit den boze voor de bussen, bestelauto's en breed lang zaam verkeer. Hij wees er op dat het landbouwverkeer noodgedwongen door het dorp moet omdat een langzaam- verkeer-weg langs de nieuwe omlei dingsweg ontbreekt. De heer Van Nieuwenhuijzen konsta- teerde wat sceptisch dat de herinrichting van de Winterstraat en de Stationsweg weer is opgevoerd en was benieuwd wanneer dat écht gaat gebeuren. Ook van de WD een pluim op de hoed van het College en al is Van Nieuwen huijzen niet zo'n voorstander van het laten maken van allerlei - meestal dure - plannen, in dit geval kon hij zich er geheel in vinden. „Niet laten sloffen maar behoedzaam te werk gaan" gaf hij het College mee, „het slopen in de oude kern moet je voorzichtig doen. Het karakteristieke moet je niet laten ver dwijnen want dat onderscheidt Dirks land juist van grote moderne winkel centra. Het pittoreske kan Dirksland aantrekkelijk maken". (vervolg op binnenzijde van dit blad) Bij twee bedrijven in Nieuwe Tonge werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Beide bedrijfsruimten wer den doorzocht, in het ene geval werd een klein geldbedrag meegenomen en in het andere geval tevens een TV, een video, en een magnetron. Alcohol in het verkeer Twee maal werd het afgelopen weekend aan bestuurders van een personenauto een proces-verbaal aangezegd, omdat na ademanalyse bleek dat zij teveel alcohol hadden gedronken. In het ene geval kon nog volstaan worden met een schikkingsvoorstel van 250,-. Diefstal op heterdaad betrapt Op zondagmorgen omstreeks 06.15 uur zag een inwoner van Middelhamis dat een tweetal Marokkaanse jongens een inbraak pleegden in een kledingzaak op d'n Diek. Hij zag de twee met armen vol kleding van de winkel naar een auto lopen. Hij waarschuwde de politie, die op dat moment enkele minuten van die plaats verwijderd was. Ter plaatse kon den die twee aangehouden worden. Tij dens onderzoek bleek dat het inwoners van Den Haag waren, die eerst in Pij- nacker een auto hadden gestolen waar mee ze naar Flakkee waren gekomen. Dankzij de oplettendheid van genoem de inwoner kon deze zaak snel worden opgelost. De verdachten zijn voor de duur van het onderzoek in verzeke ring gesteld. MIDDELHARNIS De Christelijke Gereformeerde Kerk te Middelhamis heeft moeten ervaren dat het dievengilde dat momenteel meer dan ooit aktief is op Goeree Overflakkee zelfs het Huis des Heeren niet ontziet en zich vergrijpt aan de kollekte-opbreng- sten. In de nacht van zondag op maandag braken ze in in het kerkgebouw van bovengenoemde Gemeente aan de Hof- laan te Middelhamis. Dhr. Aren Hol laar ontdekte het gebeurde toen hij maandagmorgen via de toegang tot het zaaltje achter de kerk, binnenging. Hij trof daar, en in de consistorie sporen van grove vernieling van de sloten van kas ten en deuren. Ook het slot van de onlangs aangeschafte brandvrije kast was vernield, geforceerd met een schroef- stempel dat kennelijk op de bouw van 'de Breeveertien' was weggehaald. De kast die door die bewerking werd ver nield, was bedoeld voor de berging van archiefstukken maar bevatte nu de opbrengst van de j.l. zondag gehouden kollekte, waaronder de maandelijkse extra kollekte voor rente en aflossing. Behalve het geld werd er niets mee genomen. Het moge voor de overige kerkelijke Gemeenten een waarschuwing zijn het koUektegeld veilig op te bergen. Verstop pen lijkt niet te helpen omdat de dieven werkelijk alles blijken te doorzoeken. Diefstallen Van vrijdag- op zaterdagnacht werd ingebroken in een vrachtauto op de Delta Industrieweg in Stellendam. De auto stond op een afgesloten terrein. Een radio-cassetterecorder en een mobi lofoon werden uit de vrachtauto ge stolen. Zaterdagmiddag tussen half vier en vier uur, werd ingebroken in een auto op Strand Noord in Ouddorp. Uit de auto werd een portemonnee gestolen. Vernieling in de bus Twee jongens uit Stellendam en Oud dorp (beiden 14 jaar) zijn dinsdag 21 januari betrapt op het plegen van ver nielingen in de bus van de ZWN. Met een mes staken ze de rugleuning kapot. De schade wordt door de ouders (als het goed is via het zakgeld) betaald. DIERENBESCHERMING Vermist: grijs met wit Perz. kat (is opge merkt in de omgeving van de Ireneweg te Ouddorp). Inlichtingen graag tel. (01878)20 93. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft besloten om per 1 februari te reorganiseren. Vanaf maandag 3 februari maken de afdelingen alge mene zaken, gemeentewerken, sociale zaken, inteme zaken en financiën plaats voor drie sektoren, te weten: de sektor grondgebiedzaken, de sektor maat schappelijke aangelegenheden en de sektor middelen. De indeling van de sektoren is zo gekozen dat het voor de klant ook direkt duidelijk is waar hij moet zijn. Reeds vanaf 1989, na het verschijnen van het rapport 'Naar een klantgerichte organisatie' is de gemeente bezig om na te denken over de werkwijze van de diverse afdelingen. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in het besluit om deze reor ganisatie door te voeren. De gemeentelijke taken, van vuil opha len tot onderwijs en van paspoorten afgeven tot plantsoenenonderhoud, blij ven ongewijzigd. Deze nieuwe opzet heeft echter de bedoeling wanneer u gebruik maakt van de diensten van de gemeente dat u beter en sneller bediend wordt. Oostflakkee is zeer zeker niet de eerste gemeente die besloten heeft om het zogenaamde sektorenmodel in te voeren. Verschillende gemeenten in ons land hebben deze weg al eerder bewan deld en de praktijk wijst uit dat dit model goed voldoet. Extra kerl(dienst Ger. Gemeenten STAD aan 't HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk. Moerkapelle. Een woonhuis aan het Schelpenpad te Dirksland, waarvan de bewoonster afwezig was, is vrijdagmiddag door een uitslaande brand geheel uit gebrand. Het was een voorbijganger, Martin de Jong, die de brandweer heeft gealarmeerd toen hij uit de afvoer van een gevelkachel een opvallende hoeveelheid zwarte rook zag komen. Toen hij naar binnen keek om poolshoogte te nemen vatten de gordijnen vlam en verspreidde het vuur zich door de woning. Oververhitting van de gevelkachel (op de foto onder het linkerraam) moet dan ook als oorzaak van de brand worden aangenomen. De Dirkslandse brandweer was snel ter plaatse en heeft het vuur aanvankelijk met hoge dmk bestreden, maar de hoeveelheid daarvan zou onvoldoende blij ken. Het waterniveau in de haven was te laag om als open bluswater te dienen waarom een brandput op de Heul moest worden gebruikt. De brand was moei lijk te bestrijden omdat de houten zolder niet kon worden belopen. Met pers lucht zou dat hebben gekund, maar de commandant heeft dat z'n manschappen verboden omdat de zolder al door het vuur was aangetast en daardoor aan ste vigheid had verloren. Er werd een gat in het dak gehakt om vandaaraf het vuur op de bovenverdieping te bestrijden. Voor zover de inboedel niet in vlammen is opgegaan is ze door water en rookschade onbmikbaar geworden, In het naastgelegen pandje (rechts op de foto) is de schade tot wat rookschade op de bovenverdieping beperkt gebleven. Het uitgebrande pand is eigendom van mej. de Roo die aan de Straatdijk woont. Velen hebben vorig jaar, met succes, een reanimatiecursus gevolgd, georgani seerd door de Nederlandse Hartstich ting. Het Korps Rijkspolitie te Middelhamis b.v. besloot om hun personeel een reanimatie-cursus te laten volgen. In middels zijn daar 3 cursussen gegeven. Ook de Rabobank te Middelhamis gaf vorig jaar een reanimatie-cursus voor haar personeel. Dit jaar geeft de werkgroep van de Nederlandse Hartstichting, afdehng Middelhamis, bij voldoende deelname, waarschijnlijk maandag 16 en 23 maart 1992, nog een nieuwe reanimatie-cursus. De cursus wordt gegeven in Verpleeg huis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk. De kosten zijn 25,-. Opgave hiervoor graag zo spoedig moge lijk bij: Dhr. L. Dijkgraaf, Pr. Beatrix- laan 5, Middelhamis, tel. (01870) 8 33 11 of bij Jannie Joppe, Berkenlaan 21, Mid delhamis, tel. (01870) 8 23 18. Ook de cursisten die al een oproep voor herhaling gehad hebben en niet geweest zijn, kunnen nog terecht op maandag 17 of 24 februari a.s. Tot ziens dus in Verpleeghuis 'De Sama ritaan' te Sommelsdijk. Dam- en Schaal(ver. 'Diricsland' Uitslagen van maandag 27 januari Dammen, afdeling 1: H. Stolk - M. van 't Geloof1 - 1 Joh. Koppelman - K. de Munck...l - 1 P. V. d. Groef- K. de Jong1 - 1 Afdeling 2: D. Keuvelaar - A. de Munck2 - O M. Poortvliet - J. KnopsO - 2 H. de Munck - G. SmitsO - 2 L. Wiegel - J. Vijfhuizen2 - O A Los - W. Nieuwland2 - O A. van Rossum - K Gierman2 - O Beker: J. Stolk - C. van WelieO - 2 Schaken: A. Nobel - D. Wolfert1 - O W. Knops - J. C. de Jong1 - O DIRKSLAND As. zaterdag wordt het oud papier en karton bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 9.00 uur 's mor gens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, na mens de vrijwilligers. M. van 't Geloof, tel. (01877) 23 19 Voor topkwaliteit, goode service en voordelige prijzen: FOTO - FlLy - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ^n C3 ^n FOTO VIDEO AUDIC Weststraal 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoorj (01878) 16 12 en 2120 Filiaal Renesse: Printshop - Hogeioom 172 - Telefoon (01116) 24 00 filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelstraat 8 Sommelsdijk - Telefoon (01870) 6 BB Al

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1