Milieubeschermingsprijs voor Flakkeese politiemensen Vrachtwagen met aanhanger kantelt op gevaarlijk stukje Rijksweg Rabo 'Stellendam-Goedereede' heeft tweehoofdige direktie Gift Anjerfonds aan De Motte 52bh^ Nu werken aan dorpsvernieuwing Diricsland Verloting 'De Reisduif' Afscheid Jo van Dongen van 'De Goede Ree' DINSDAG 21 JANUARI 1992 No. 6068 POSTBUS 8 3240 AA MIDDEIHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De milieubeschermingsprijs van de Politie Dieren- en Milieubescher ming is toegekend voor de aktie 'Grote schoonmaak op Goeree- Overflakkee'. Het projekt werd gedragen door A. W. Poldervaart, J. Kievit en H. Koster van de Rijkspoli- tiegroep Goeree-Overflakkee. De waardering van de jury gaat uit naar de strategische goede opzet van de aktiviteit: een publiekscampagne met oproep tot vrijwillige medewer king, gevolgd door controle en sank- ties. De opzet heeft ongetwijfeld het milieubewustzijn van de burgerij bevorderd. Het is meer een samen- werkingspatroon geworden tussen politie en burgerij dan een repressie patroon. De aktiviteit is een grote stimulans voor andere politiekorp sen, aldus de jury. Winnende groep van Goeree-Overflakkee: „Zonder gedrevenheid kom je er niet" De oud-ministervan VROM, drs. E. Nij- pels staat donderdagmiddag 23 januari bij de prijsuitreiking in het stadhuis van Breda tegenover drie hem welbekende personen. In 1989 spoedde hij zich met de helikopter naar Goeree-Overflakkee om met geld en woorden een Regionaal Milieu Aktieplan te ondersteunen. Daar namen Arie Poldervaart, Joost Kievit en Hilko Koster de eerste VROM-subsidie voor zo'n plan in ontvangst. Zij leidden het plan, vooral wat het deelprojekt 'Bestrijdingsmiddelen' betreft, naar een formidabel resultaat. De ministervan toen reikt, als voorzitter van de jury voor de toekenning van de jaarlijkse Milieuprijs van de Politie Dieren- en Milieubescherming, die prijs aan hetzelfde drietal uit! Pratend met de drie, in de politiepost van Oude Tonge, gevestigd in een statig herenhuis, begrijp je dat zo"n milieu plan 'Werk mee aan een schoon Goeree- Overflakkee', wel moest slagen. Polder vaart, Kievit en Koster zijn kerels die met een geestdrift en overtuigingskracht en een milieu-moet-beter-instelling, een hele eilandbevolking 'plat' krijgen. „Zonder gedrevenheid kom je er niet...", zeggen ze er zelf van. Uit het jury-rapport spreekt waardering en bewondering voor de aanpak van het plan en de uitvoering van de deel- projekten. Vooral het projekt 'Bestrijdingsmidde len' verwierf van de jury een predikaat 'uitmuntend". Dankzij een zeer publieksvriendelijke aktie, maar ook dankzij een resoluut politieel optreden, kreeg het projekt een ongekend resultaat. De opslag was te klein om de vrijwillig ingeleverde en de later in beslag genomen bestrijdings middelen te bevatten. Er was een extra vergunning nodig voor het in gebruik- nemen van een extra opslag. Vrijwillig Er werden 650 agrarische bedrijven aan geschreven. De mededeling luidde dat men vrijwillig kon inleveren en dat er later zou worden gecontroleerd. Boven dien werd onder de bevolking een inten sieve publiciteitscampagne gevoerd. En men werkte mee aan het door het drietal beoogde sclioon Goeree-Overflakkee. Er werd niet minder dan 25.295 kg bestrijdingsmiddelen, vrijwillig ingele verd. Later werd nog eens 4170 kg in beslag genomen. Er werden 95 waar schuwingen uitgedeeld en 20 processen- verbaal opgemaakt. Het geheel was zo goed van opzet, zo goed van uitwerking en met zo'n goed resultaat, dat over een voorbeeld voor heel het politie-apparaat kan worden gesproken. Windenergie Het drietal heeft een zeer bijzondere bestemming voor het bij de Milieuprijs behorend geldbedrag (f 500,-). Het wil het besteden aan de milieuvriendelijke manier van energiewinning: de aan koop van vijf aandelen Wind Energie Delta Wind, kortweg Delta Wind. Deze Delta Wind levert met drie wind molens stroom aan de EMGO, de Elec- triciteitsmaatschappij Goeree-Over flakkee. Arie Poldervaart, afkomstig uit Voorne- Putten, is via de groep Rozenburg, in 1980 naar Goeree-Overflakkee geko men. In 1986 werd hij belast met de begeleiding van de milieuvluchten. Hij nam het initiatief tot de oprichting van de Regionale Milieucommissie. Daaruit vloeide de opstelling voort van het Regionaal Milieu Aktieplan. Hij is nóg de milieu-coördinator. Hilko Koster, afkomstig uit Spijkenisse, was zes jaar lang de milieu districts coördinator van de Rijkspolitie District Dordrecht. Vanaf 1991 behoort hij in dezelfde funktie tot het Interregionaal Bureau Milieuzaken, het IBMZ. Hij was één van de eerste drie full-time milieu coördinatoren van ons land. Joost Kievit werd benoemd op de extra plaats die het Milieu Aktieplan ople verde. Hij werd de uitvoerder van het plan. Hij kwam in 1989 naar Goeree- Overflakkee, terug naar zijn geboorte streek. Hij werkt thans, zoals Hilko Koster, als milieu-coördinator bij het IBMZ. Het drietal heeft één grote zorg: er moet meer ruimte komen voor de milieu handhaving. In het gehele pakket van handhaving is misschien slechts één procent beschikbaar voor het milieu. Dit zou 10% moeten zijn! Er worden, op stafniveau, nog steeds keuzes gemaakt waarbij het milieu naar achteren wordt geschoven. Milieuhand having moet een vanzelfsprekende zaak worden. Lijkt de Milieuhygiënewetge- ving een ondergeschoven kind, met de handhaving van de groene wetgeving is het volgens hen helemaal bedroevend gesteld. Om deze weer uit het 'hoekje waar de slagen vallen' te halen, zou deze aan de milieuhandhaving kunnen wor den toegevoegd. Tenslotte, het welslagen van een aktie zoals op Goeree-Overflakkee is gevoerd, hangt vooraf af van de tam-tam, van de publiciteit, lange tijd van tevoren met voortdurende herhalingen en voortdu rend aktie. Zonder de steun van de regionale - of lokale streekpers en de regionale radio, heeft de uitvoering van een milieu-aktieplan weinig kans van slagen. Bergingsbedrijf Visbeen uit Achthuizen Er is een - terecht - gejuich op Goeree-Överflakicee opge gaan toen op 28 november vorig jaar een vanaf Oude Tonge 7 kilometer lang stuk Rijksweg in gebruik werd genomen, maar er zijn inmiddels vlakbij de bij Oude Tonge geplaatste verkeerslichten al ettelijke ongelukken gebeurd. Een daar van vond zaterdagmorgen plaats toen een uit de richting Den Bommel komende vrachtauto met aanhanger, geladen met bloemen en planten, bij het afremmen in de problemen kwam en op z'n rechterzijkant dwars over beide rijbanen kwam te liggen. Op het kennelijk gladde wegdek was de aan hanger geschaard waardoor de voorwagen zijdelings in de zanderige tussenberm werd geduwd en kantelde. De chauf feur kon met een slechts lichte verwonding de cabine verla ten en gelukkig werd geen tegemoetkomend verkeer in het ongeluk meegesleept want dat zou dramatische gevolgen kunnen hebben gehad. Het ca. 800 meter lange stukje van de weg vanaf het viaduct tot aan de kruising bij de stoplichten is inmiddels berucht geworden, vooral bij de beroepschauffeurs. Navraag bij heeft het gerij weer op de wielen gezet. transportbedrijf Visbeen leerde dat al meerdere wagens daar in moeilijkheden zijn gekomen en een Middelharnisse transportondernemer verklaarde het probleem te kennen; zijn chauffeurs nemen veelal de route over de Tilsedijk en komen daarom maar weinig met het probleem in aanraking, maar 't bestaan ervan is hem bekend. Rijkswaterstaat weet er van, het wegdek, 800 a 900 meter vanaf de verkeerslichten tot aan het viaduct, is niet van de laag zeer open asfalt beton voorzien waarmee de rest van de weg bedekt is. Toen die laag werd aangebracht was het via duct nog niet gereed en kon daarom niet worden gepasseerd, zodat besloten moest worden de resterende afstand op een later tijdstip te voltooien. Dat staat in het voorjaar te gebeu ren. Wat kennelijk niet kon worden voorzien is het feit dat vrijwel alle opgebrachte steenslag is weggereden en de weg nu een vlak en nauwelijks ruw oppervlakte heeft gekregen. Rijkswaterstaat heeft met snelheidsbeperkende bebording en borden die wijzen op slipgevaar en opspattend grind op het gevaar ter plaatse gewezen. De SteUendamse Rabo-top bij elkaar, links din ten Mors. geheel rechts dir J. van Wezel, voorts mevr. Dragt. dhr van Schalk, dhr Shilperoort en dhr Oosthoek. Laat het vóór alles met nadruk gezegd zijn; Rabodirek- teur J. van Wezel uit Stellendam - hij heeft die funktie al twee-en-twintig jaar hoogst verdienstelijk vervuld - is niet op een lager plan terecht gekomen door - naast hem - de benoeming van een algemeen direkteur, in de persoon van dhr. F. C. ter Mors. Dat gebeurde in goed overleg, nodig als het was dat dhr. van Wezel wat ont last zou worden; de Rabobank 'Stellendam en Goede- reede' moge dan flakkees'jongste Rabobank zijn, ze is met een balanstotaal van 150 miljoen ook flakkees' op één na grootste, een te zware post voor een eenhoof dige direktie. Leden en relaties van de Bank hebben dan ook een schrijven ontvangen waarin van 'de versterking van het management team' mededeling is gedaan, met de uitleg dat direkteur van Wezel zich voornamelijk bezig zal houden met het onder houden van kontakten met (bedrijfs)relaties, als commer cieel direkteur, terwijl dhr. ter Mors tot algemeen direkteur is benoemd, verantwoordelijk voor de gehele gang van zaken binnen de Bank. Het commerciële gedeelte daarvan heeft hij derhalve aan dhr. van Wezel gedelegeerd, maar waar en wanneer nodig kunnen beiden elkaar vervangen. Met zijn 40 jaar heeft dhr. ter Mors, woonachtig in Rockanje, al een zestienjarige Rabo-ervaring, o.m. had hij een funktie bij Rabo Nederland, met welke ervaring hij in mei 1990 in dienst van de SteUendamse Rabobank trad, medio vorig jaar volgde zijn benoeming tot onderdirekteur en per 1 januari 1992 was er de benoeming tot algemeen direkteur. De aangekondigde versterking van het managementteam hield ook de vorming in van een groep van 4 relatiebeheer ders, t.w. mevr. Dragt, en de heren Oosthoek, Schilperoord en van Schalk, die samen met dhr. van Wezel de relaties met particulieren en bedrijven zullen onderhouden. De enorme groei van de produkten en diensten van de Bank maakte het nodig de struktuur aldus aan te passen om een zo hoog mogelijke kwaliteit van afhandeling te bereiken. De Bank heeft vooral de laatste jaren een enorme groei door gemaakt, het balanstotaal dat in '87 nog 80 miljoen bedroeg is inmiddels tot 150 miljoen gegroeid; er zijn 29 mede werkers in dienst waarvan 23 fufl-time. B WDirksland: Er wordt in de boezem van het dag. gemeentebestuur al wat jaartjes over een plan van aanpak van de dorps vernieuwing dorpskern Dirksland gesproken, maar 't moet er nu van gaan komen. Voor de donderdag avond te houden raadsvergadering wekt het College de raad op het aan geboden plan vast te stellen zodat tot uitvoering daarvan kan worden overgegaan. Een onderzoek heeft aangetoond dat kansen op een verregaande concentratie van het winkelaanbod niet hoog moeten worden ingeschat. Het concentratiege bied zou misschien zelfs nog verkleind moeten worden door de Voorstraat los te laten als het gaat om verplaatsing en vestiging van winkels. Een groot deel van de ondernemers in het dorp Dirksland verwijt de gemeente een te passief beleid. „De gemeente mag zich deze verwijten aantrekken", aldus het College, „waarbij het weinig zinvol lijkt de bal naar de ondernemers terug te spelen. De tijd lijkt aangebroken niet meer op elkaar te gaan zitten wachten, maar te trachten zoveel mogelijk in samenwerking tot een goed resultaat te komen", vindt het College. Het gereed gekomen plan van aanpak kan daartoe een uitstekend instrument bieden. Een teruglopend winkelbestand, een tekort aan parkeergelegenheid, te weinig aangepaste winkelpanden, gaten in de bebouwing en verval van beeldbepa lende panden zijn voorbeelden van pro blemen die in het dorp Dirksland ak- tueel zijn. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De winnende nummers van de verlo ting die tijdens de hokkenshow is gehouden zijn: 178, 310, 403, 411, 526, 559, 604, 948, 1047,1061,1073,1085,1106,1240,1278, 1313, 1428, 1501, 1620, 1782. De prijswinnaars kunnen kontakt opnemen met J. van der Slik, Rubens plein 18 te Middelharnis, tel. (01870) 8 32 77. De prijzen kunnen dan in overleg met bovenstaande verkregen worden. ÜLOMBI Vereniging van amateurarcheologen en historici De Motte hoopt in 1994 haar 25-jarig jubileum te vieren. Vele aktivi- teiten zijn er voor dat jaar gepland, waaronder een jubileumtentoonstelling in het Streekmuseum te Sommelsdijk. Al meer dan 20 jaar heeft De Motte daar een expositieruimte. De vondsten wor den momenteel tentoongesteld in zelf gemaakte vitrines, welke heel hard aan vernieuwing toe zijn. Het is de bedoeling dat in 1992 en 1993 alle vitrines worden vernieuwd indien de financiën het toelaten. Het bestuur besloot een aanvraag te doen voor een bijdrage van het Anjer fonds. Daar is niet tevergeefs aange klopt, want eind december 1991 werd bericht ontvangen dat voor de in 1992 Na een loopbaan van 27 jaar heeft mevrouw J. van Dongen gemeend van de VUT-regeling gebruik te gaan maken. Na het in dienst treden op 15 februari 1965 heeft zij in 'De Goede Ree' diverse funkties vervuld. Via de funktie van waarnemend hoofd van de huishouding mocht zij later de post van hoofd zelf vervullen. In de laatste periode was zij tevens waar nemer van de hoogst leidinggevende. Gedurende deze hele lange periode heeft zij blijk gegeven van een hoge plichtsbetrachting en in staf en direktie zich door haarjarenlange ervaring laten leiden. Ruim 2 jaar geleden mochten wij haar 25-jarig jubileum gedenken en dit feest werd met groot enthousiasme door de hele Stichting gedragen. Met respekt en begrip voor haar besluit stellen wij vast dat wij in haar een zeer waardevolle kracht hebben gehad en het is met een zekere weemoed dat wij haar laten gaan. Het afscheid is vastgesteld op donder dag 30 januari a.s. Het bestuur zal haar op die dag een afscheidsreceptie aanbieden. In de voormiddag zullen bewoners, per soneel en vrijwilligers gezamenlijk van haar afscheid nemen. Voor alle anderen is er vanaf 16.30 tot 17.30 uur gelegenheid om haar in de rekreatiezaal van 'De Goede Ree' de hand te drukken. Ook oud-personeelsleden, zakelijke re laties en andere bekenden zijn daarbij hartelijk welkom. In besloten kring zal de dag worden afgesloten. aan te schaffen vitrines een gift werd toe gekend van 5.075,- Het bestuur wil ook langs deze weg het Anjerfonds hartelijk dankzeggen voor de welkome bijdrage. Voor KpkwBlIl»!!, goede service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAOE - VIDEO - COMPUTER d C3 a FOTO VIDEO AUDIO Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01B7B/ 16 12 en 2120 Filiaal Renesse. Printshop - Hogezoom 172 - Teletoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelsiraat 8-Sommelsdijk-Teletoon 101870) 8 66 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1