Weer zeer gevarieerde rol op zitting Politierechter te Sommelsdijk Van der Heijden Dirksland hield welgeslaagde gratis kopen aktie Plaatwerk tnubrechtse tfomeaemoH KIEVIT WARMTE Een mistig verhaal Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkae RGO jubileumlezing over Walraven oogstte veel waardering alle merken Garage Knöps B.V. Weigering reform, school Dirksland terecht Schilderijen-expositie in MFG Dorpstienden Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wie iemand betrapt op het stelen van een fiets mag 'm zomaar niet op de bek slaan en zéker niet zó hard zoals die jongeman uit Oude Tonge dat had gedaan. Het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel werd hem dan ook aan gerekend en woensdagmorgen was de Oude Tongenaar een van de velen die zich op de zitting van de Politierechter te Sommelsdijk te verantwoorden had. Ze hadden nogal wat gedronken, hij zowel als z'n slachtoffer, maar dat diende absoluut niet tot excuus. Het slachtoffer kan een goedmakertje van vijfhonderd gulden op z'n girorekening tegemoet zien, een gebaar dat de verd. door de Off. mr. W. Hendriks en de Politierechter mr. J. Schoonaard werd opgelegd. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER ÜLQMBi Sanitair- Centr. verwarming (01870) 8 26 09 RENAULT-dealer Het mag ZWN buschauffeur Adrie den Eerzamen uit Dirksland 'es een enkel keertje wat tegen zitten, zoals Zondag nog toen hij in Middelharnis een kerkdienst moest verstoren om dat de auto van een kerkganger z'n doorgang blokkeerde, meestal zit het 'm behoorlijk mee, zoals ook nu weer, want hij had wél prijs in de aktie 'gratis kopen' van Van der Heijden en dat was mooi meegeno men. Z'n aan een Sony stereoset bestede 1.895,- heeft hij daarom volledig teruggekregen..! Dirksland, 01877 - 1357 Op 13 januari jl. was John Jansen van Galen te gast bij de Regionale Scholengemeenschap waar hij een lezing hield over de van Flakkee afkomstige schrijver-journalst Wil lem Walraven (1887-1943). Op deze avond, die werd georganiseerd in het kader van het 75-jarig bestaan van de school, waren ruim 50 belangstel lenden afgekomen. Hieronder bevonden zich zelfs nog mensen die Walraven gekend hadden, hetgeen de avond een bijzondere di mensie gaf Vooral de aanwezigheid van zijn nicht, mevrouw Van Geel uit Dirks land werd door de organiserende school en de spreker op prijs gesteld. Ook de ontmoeting met de heer Rooij werd door John Jansen van Galen zeer gewaar deerd. Binnenkort zullen zij wellicht nog benaderd worden door de spreker omdat hij van plan is om voor de radio een programma over Walraven te gaan maken. No. 6067 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Verdachtes raadsman bestreed overi gens de bewezen geachte veronderstel ling dat zijn cliënt die zware verwonding op het hoofd van het slachtoffer had ver oorzaakt. Dat moest al eerder gekomen zijn, dacht hij, bij het 'hameren', een spel dat in 't café was gespeeld. De klap werd overigens wel toegegeven, een met de vlakke hand en volgens raadsman kon die nooit die verwonding hebben veroorzaakt waarvan later sprake bleek. En een schop ja, inderdaad met schoe nen met stalen neuzen... Vijf dagen heeft verd. in 't ziekenhuis gelegen. „Niet dat ik bewondering heb voor mensen die fietsen stelen maar als we eigen rechter- tje gaan spelen glijden we af!" waar schuwde mr. Hendriks, die daarom een geldboete van duizend gulden eiste. Verdachtes raadsman bepleitte tever geefs een schuldigverklaring zonder toe passing van straf temeer omdat opzet niet bewezen zou zijn en dat de gene zing zo lang geduurd had tengevolge van een infektie kon de verd. evenmin worden aangerekend, vond zijn raads man. Maar inplaats van strafverminde ring zag de Off eerder aanleiding voor strafverzw-^ring, omdat verd. zijns weegs was geg;*ai en zich niet had bekom- iiiciü uiii lici slaciitoffei dat op uc groiiu lag. D.m.v. de uitspraak die viel nadat de Politierechter de tenlastelegging wel degelijk bewezen had bevonden, krijgt verd. gelegenheid het met z'n slachtoffer een beetje goed te maken. Een geldboete van 1.000,- geheel voorwaardelijk met de bijzondere bepaling dat hij binnen 4 maanden z'n slachtoffer 500,- toe doet komen. Nogal wat heren - én dames! - hadden zich te verantwoorden omdat ze auto hadden gereden met een te hoog alco holpromillage in het bloed, uitgedrukt in microgrammen per liter uitgeademde lucht; 220 microgram is de grens, maar wat te denken van de dames die aange troffen werden met 925 microgram, of 750, genuttigd in de sporthal of de huis vader die het tot 850 microgram bracht, tot zich genomen in de voetbalkantine? De dame met 925 microgram had willen doen geloven dat ze thuis 'een advo caatje' had gedronken, maar de Politie rechter veronderstelde haast dat het emmers moeten zijn geweest. Ter zitting erkende ze echter zich aan Jonge met Cola tegoed te hebben gedaan. Er volgde een geldboete van ƒ1.500,- en 9 mnd. ontzetting voorwaardelijk, met de bijzondere voorwaarde dat ze bij het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) een cursus zal volgen die op de gevaren van drankgebruik in 't verkeer wijst. De vrl. verdachte met 750 microgram erkende dat je, al drinkend, na het tweede glaasje gauw de tel kwijt raakt en dat was ook haar overkomen. Dom, vond ze nu. maar ze durfde ook haar auto niet achterlaten bij de sporthal waar haar badmintonclub wat te vieren had gehad. Uitspraak ƒ1.200,- met 6 mnd. ontzegging voorwaardelijk. De man uit Nieuwe Tonge die met 850 microgram was aangehouden, hij was dwars door 't prikkeldraad gegaan, na z'n bezoek aan de voetbalkantine hoor de 1.500,- tegen zich uitspreken, met als bijzondere voorwaarde dat hij de alcohol-verkeers cursus volgt om 9 maanden ontzegging te ontlopen. Dat zo'n cursus niet altijd helpt had een inwoner van Ouddorp bewezen. Vorig jaar, terwijl er sneeuw lag. was hij ander maal in de fout gegaan en was 750 microgram gekonstateerd. „Zwarte sneeuw is 't geworden", zo illustreerde de verd. zijn herhaalde dommigheid die werd bestraft met een geldboete van 1.000,- en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden. „Daar zou ik m"n handen maar voor dichtknijpen", raadde hem de Politie rechter. Tot een geldboete van 4.000,- en een nog voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 9 maanden werd de Melissanter gevonnist die 's nachts om half 4 was aangehouden en geweigerd had nog meer te blazen. Daarop was hij gesommeerd mee te gaan naar het bureau te Middelharnis om te blazen aan het ademanalyse-apparaat en aan de hulpofficier van Justitie te worden voorgeleid. Zijn raadsman voerde tevergeefs aan dat de verbalisanten een verkeerde volg orde hadden gehanteerd en als in alle overige zaken werd aangevoerd dat de verdachte z'n rijbewijs niet missen kan, op straffe van ontslag. Aangenomen werd dat verd. aanzienlijk meer had gedronken dan de twee flesjes bier die hij had voorgewend. „Als je alleen maar twee pilsjes hebt gedronken zou je wel gek zijn om niet aan een blaasproef mee te werken", oordeelde de Politierechter. Tot betaling van een geldboete van 2.000,- en een voorwaardelijke ontzeg ging voor 9 maanden werd een Dirks- landse jongeman gevonnist. Tot twee maal toe was hij geverbaliseerd met een aanzienlijke slok op. Het hielp hem dat hij de cursus had gevolgd en hij ver klaarde er ook wat van te hebben geleerd en nog maar matig te drinken. Een man van gevorderde leeftijd die een meisje van 10, terwijl ze in gezelschap van een vriendinnetje bramen plukte, onzedelijk had betast was niet versche nen - om psychische redenen, ver klaarde zijn raadsman - maar de ver dachte wordt toch ter zitting verwacht waar zijn zaak, weliswaar met gesloten deuren zal worden behandeld. Nu al werd de tenlastelegging wettig en over tuigend bewezen, maar Officier en Rechtbankpresident willen de ver dachte persoonlijk horen omdat ze hem duidelijk willen maken dat herhaling nooit meer voor mag komen. De Off wenst een reclasseringsrapport en ge bood in de volgende zitting 's mans per soonlijke verschijning. Een jongeman uit Nieuwe Tonge had op de weg bij Achthuizen iemand bedreigd. Het gebeurde al in november 1990 toen hij en de ander reden op de Prov.weg, waar de bedreigde automobilist ver dachte zou hebben gehinderd bij het inhalen van een vrachtwagen. Er was gestopt en verd. had niet de meest parle mentaire taal gebezigd, zo maakte het proces-verbaal duidelijk, al zei verd. nu dat 't alleen maar dreigwoorden waren geweest. Hij had z'n tegenpartij met z'n hele zootje van de weg willen duwen, had hij duidelijk gemaakt, „'t Was bepaald niet watje van een heer in 't verkeer zou verwachten", vatte de Officier samen en nog minder stelde de Off het op prijs dat verd. had gezegd dat hij de ander nog wel'es krijgen zou; „een mentaliteit om op te schieten", vond de Officier; „als u dat als regel hanteert hoort u niet eens op de weg!" Eis ƒ600,-; uitspraak ƒ500,- subs 10 dagen. Een nog jonge zakenman geloofde er oprecht in dat z'n Bank, in Barendrecht, z'n vervalsing van fakturen had uitge lokt en in z'n hart voelde hij zich dan ook niet schuldig, maar de Politierechter heeft verd. toch een andere lezing laten horen, n.l. dat hij een fundamentele fout heeft gemaakt en dat z'n zakelijk ge bouw op valse fundamenten rustte. Verd. verweet de Bank een nogal hypo criete houding, want zolang het zaken doen goed ging en hij aan z'n ver plichtingen voldeed had de Bank het door de vingers gezien dat hij denkbeel dige debiteuren opvoerde. „Twaalf jaar lang heeft de Bank dat geweten en er nooit iets over gezegd", verzekerde de verdachte over z'n Bank die hem krediet verleende op grond van 70% cessie van z'n debiteurenbedrag. Volgens verd. wordt het veelvuldig toegepast dan debi teuren te bedenken waarvan het werke lijk bestaan gemakkelijk door de Bank zou kunnen worden gecontroleerd, maar dat gebeurde niet totdat het verd. zake lijk minder goed ging. De Bank greep toen in terwijl verd. een veel beter voor stel had willen doen. De Bank had vooraOeztitefheia! VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL (01670) 8 25 18 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 VoO' lopliW3lileil. goede service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER ^n ^n C3 FOTO VIDEO AUOIC Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Teie'oon {01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse, Printshop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 24 00 Filiaal Sornmelsóijk- Westkrakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Telefoon 101870) 8 6i OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 beslag laten leggen en dat was verd. duur te staan gekomen en dat had z.i. zeker niet nodig geweest. Heel onbeleefd vond verd. het van z'n Bank die hem kenne lijk kapot heeft willen maken. „Misschien hebt u uw hand een beetje overspeeld?", waagde de Politierechter te vragen, jonge ondernemers worden misschien wel eens wat overmoedig als 't hen zakelijk goed gaat" veronderstelde de Politierechter. De Off mr. Hendriks zag aanleiding een geheel voorwaardelijke straf te eisen, 6 weken hechtenis geheel voorwaarde lijk en de Politierechter eiste conform, zij het met de reprimande dat verd. een fundamentele fout heeft gemaakt, hoe creatief z'n oplossing ook heeft geleken. „Het geschipper was in strijd met de Wet. De verdachte vond het ondanks het voorwaardelijk karakter toch een heel zware straf omdat hij zich toch een stempel voelt opgelegd. Hoe slecht je het kunt treffen illu streerde een verdachte uit Renesse. Nadat hij - na 42 jaar - z'n toen ster vende moeder had bezocht gooide z'n vader hem de deur uit. In cafébezoek zocht verd. wat troost om, thuis geko men, te konstateren dat in zijn pand werd ingebroken. Helemaal tot bij Hel- levoetsluis achtervolgde hij de inbre kers. Die glipten door een alcohol controle en verd. werd aangehouden... met een te hoog promillage... In de Kersttijd had mevr. den Eerzamen haar kamer willen vullen met mooie Kerstmuziek, maar het geluid zoals door de oude apparatuur voortgebracht léék er niet op, waarom tot aanschaf van een nieuwe werd besloten. Voor hen was 't vanzelfsprekend dat die bij Van der Heijden zou worden gekocht, zoals tot dusver met elke aanschaf van electro- nica het geval was geweest. Mensen naar 't hart van dhr. Tanis van v. d. Heijden, geschrokken als hij is van de rapportage dat de flakkeese consument z'n aanschaffen in de branche die hij voert voor 65 a 68% buiten het eiland koopt, op ons eiland wordt daaraan jaarlijks 18,5 miljoen uitgegeven en dat zou veel hoger kunnen zijn wanneer de consument zich niet langer blind staart op aanbiedingen van groot-adverteer ders en meer voordeel gaat zien in de scherpe prijzen die op Flakkee in com binatie met een direkte en gedegen ser vice worden gehanteerd. (ingezonden) Het is zaterdagmorgen 11 januari 1992. Het is mistig, zeer mistig, zelfs potdik zoals men in de schipperskringen zegt. Het is 11 uur uur. Mijn man en ik zitten aan de koffie en proberen buiten wat te zien. En wat zien we? Een jachtje dat al enkele weken in de haven gemeerd lag, heeft zijn boord- lichtjes ontstoken en maakt dan zijn meertouwtjes los. Met verbazing kijken wij elkaar aan en zeggen, zou die man nu de haven uit willen varen, die zal toch wel wijzer zijn, waar zit die man zijn verstand om uit te varen met die mist! Het is levensgevaarlijk, om nu met een jachtje naar het open vaarwater te gaan, waar groot scheepvaartverkeer is, of heeft die man radar, of is het een uitda ging? (Hij heeft géén radar). Het is met je leven spelen! Zelfs de beroepsvaart zonder radar blijft liggen. Hoe moest hij zijn jachtje op koers hou den, alleen op zijn roerwijzer? Of vertrouwde hij maar dat via zijn marifoon het Sluispersoneel de Politie en of Radarposten, hem binnen zou den loodsen? En dan maar geluk hebben dat de beroepsvaart hem vroegtijdig op het radarscherm zou zien om hem mis te varen. Gelukkig dat deze wijze van communi catie bestaat voor het scheepvaartver keer. Maar óns moet wel iets van het hart. Na jaren van ervaring. Het is onverant woord om zo uit te varen en de plicht op schippers en anderen te leggen om jou avontuur (zo zien wij het) tot een goed eind te brengen. In gedachten waren wij er toch heel de dag mee bezig. Hopelijk is de man goed op zijn bestem ming gekomen en heeft hij er lering uit getrokken. Uit huize Frandi, Oude Tonge Thuis bij defam. den Eerzamen heeft dhr, Tanis (I) de gekochte set symbolisch overhandigd. Dhr. Tanis klaagt zeker niet over zijn aandeel dat mede dankzij zijn creativi teit verkregen wordt. De aktie 'gratis kopen', dit jaar voor de tweede maal geihouden, van 21 november tot 31 december, is daar een voorbeeld van. „We beseffen met onze zaak in een nogal dood dorp te zijn gevestigd en we moeten dus aktief zijn in het laten weten dat we er zijn, nu zelfs de Provinciale weg om Dirksland heen gaat", aldus dhr. Tanis Hij gelooft niet dat met bon netjes, zegeltjes en enveloppes de klant nog getrokken kan worden, waarom hij andermaal de gratis kopen aktie voerde: „als je wat doet moet je 't ook góéd doen!" was daarover zijn filosofie en dat heeft de flakkeese consument terdege begrepen. Elke klant heeft via z'n kassa bon meegedaan aan de aktie, met als enige beperking dat elke bon tot 5.000,- werd gelimiteerd. Notaris Ter Braak heeft vorige week zaterdag, op de handen gekeken door een groot aantal deelnemers, de win naars getrokken. De fam. den Eerzamen kwam als eerste uit de bus. De overige winnaars zijn: G. Schiettekatte. Dr. de Cockstraat 13/ k3, Bruinisse, 1299,-; K. Vahikamp, Kerkhof 6, Zierikzee, ƒ699,-; A. Wie laard, Oostvoorgors 101, Middelharnis, ƒ542,-; J. C. van Neuren, Nieuwstraat 5, Stad aan 't Haringvliet, ƒ199,-; L. Dooge, Molenweg 4, Oosterland, 139,-; J. M. Engelbregt, De Jongestraat 77, Zie rikzee, ƒ99,-; C. G. de Vries, Korte- weegje 36, Nieuwe Tonge, 59,-. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 John Jansen van Galen luistert naar een vraag uit de zaal. Jansen van Galen gaf een uitgebreid overzicht van de levensloop van Willem Walraven, waarbij hij vooral stilstond bij zijn jongste jaren op Flakkee en welke rol zijn herinneringen daaraan gespeeld hebben in zijn latere werk en leven. Natuurlijk werd ook ingegaan op de Indische periode van Walraven. Tus sendoor werden stukken uit zijn werk voorgelezen waardoor ieder duidelijk werd met welk een rake pen Walraven kon typeren. Jansen van Galen verklaarde dat hij vooral veel bewondering had voor de journalist Walraven. Hij bedreef een vorm van journalistiek die eigenlijk niet meer bestaat, een manier van schrijven waarbij ook de persoonlijke beleving een grote rol speelde. Meesterlijk echter zijn Walraven's brie ven, waarvan er nog een stuk of zes zijn Op 15 januari heeft het gemeentebe stuur van Dirksland bericht ontvangen van de Bestuurskommissie Beroepsza ken van de Provincie Zuid-Holland, dat de beroepen tegen de besluiten van de Raad, met betrekking tot de stichting van een reformatorische basisschool, ongegrond zijn verklaard. Dit betekent dat deze beroepskommissie van mening is dat de gemeenteraad van Dirksland in 1989 en 1990 terecht besloten heeft het verzoek tot het stichten van een refor matorische basisschool in de gemeente niet in te willigen. De provinciale beroepskommissie heeft op dringend verzoek van de partijen, bij uitzondering, besloten de uitslag op het beroep reeds nu mee te delen. De officiële beschikking, waarin ook de rechtsoverwegingen van de kommissie worden uiteengezet, zal binnen aan vaardbare tijd worden toegezonden. Tegen die beschikking kan, indien dit wordt gewenst, een beroep worden inge steld bij de Raad van State. Zaterdag 18 januari a.s. is er van 10.00 tot 17.00 uur een keur aan olieverfschil derijen te zien en te koop in MFG 'Dorpstienden', Dorpstienden 2 te Oud dorp. De organisator van deze verkoop expositie stelt een grote verscheidenheid aan olieverfschilderijen ten toon. Naast de gebruikelijke landschappen, stillevens en zeegezichten zijn er ook moderne stijlen zoals abstrakten en sur realistische doeken. gevonden na de publikatie van zijn ver zamelde brieven in 1966. Dat betekent dat indien er een herdruk van dat werk verschijnt het aantal bladzijden kan worden uitgebreid van 880 tot meer dan 950, want een brief van Walraven was een dik pak papier. Willem Walraven was geen gemakkelijk mens en hij heeft het ook niet makkelijk gehad. In feite kon hij nergens aarden, op Flakkee niet, in Canada niet en op Java evenmin. Hij had iets van de tra giek van de kunstenaar. Misschien was hij zijn tijd ook wel vooruit. Dat was zeker de opvatting van mevrouw Van Geel toen zij opmerkte: „Oom Wim had nu moeten leven!" De volgende RGO'75 lezing zal worden gehouden op 19 februari als het kamer lid professor W. Vermeend komt praten over de financieel-economische en fis cale vooruitzichten voor Nederland en het Nederlandse bedrijfsleven in de jaren negentig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1