EHAIiDEfl-niEUWS Terugdienke an Menheerse NIEUWS fietsverlichting i^ L Zilveren jubileum afd. Zeeland ContinU brandende uit de kerken Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' hervat repetities Verantwoording 'Woord Daad' Damkampioenschap Goeree-Overflakkee 1992 Fototentoonstelling landschappen van de Grevelingen Genealogische Vereniging Bejaardenmiddag Jubilate Deo te Ouddorp (ingezonden) Uut Menheerse en van Menheerse Ook dit jaar ligt het weer in het voor nemen, zo langzamerhand een tradi tie; het persoonlijk Damkampioen schap van Goeree-Overflakkee te organiseren. Voor het 7e achtereen volgende jaar al weer. - 17 - 2e Blad DINSDAG 7 JANUARI 1992 No. 6064 'k Binne gebore op 't Zandpad en 'k binne opgegroeid in 't zelfde durp, mit m'n broertjes en zusje. Mit voader en moeder derbie geteld wazze me 'n mit z'n negenen in we sliepe allemaele op 'n klein zoldertje op den Oostdiek, waer we toen weunden. 'k Hoawe op de poppeschole gegaen bie juffrouw Sonneveld, juffrouw Vis en juf frouw Piëta, dat was mien tante van men voaders kante. Die schole was in de Rienk, vlakbie het weeshuus van de grote kaereke. Thuus was het erg klein en mit zwaere regen lekte het als een zeeve. We hadde een gaslampe, in je mos een IVi duit in de meter douwe anders ging de lampe uut. Nieuiwe kousjes kon je koape bie van den Nieuwendiek. Na schooltied speulde we op 't Zand- paedje bie de gemeentetuun of op de Waeterweg in de Spuie. Dikwijls gingen we naer den Haevendiek, speulden in de grindbak of op de boamen die daer lagge voor de klompenmaeker. Dam- mesje Vroegindewey had een speciale karre, een lange jan om die boamen bie Mans te briengen. We gienge de klom penmaeker wel eens hellepe, kregen dan een stikje glas waerme je de klompen mos schrappe. Geld kregen we noait, wel appels in peren uut den tuun, die was achter de schure van Buth op de Waeterweg. Vooran was Joapje Verweij, de lorreboer, die liep kreupel. 's Weunsdagsmiddags was er geen scho le en ik weet nog dat we mit Leen Struuk naer 't land gienge. 't Was dien dag erg waerm en we hadden geen komme of kroes, dus we dronke uut onze klompe. Leen was een van de eersten die naer Canada gienge. Zaeterdag kregen we ene cent en dan gienge we naer Tiene op koaie voor een cent van 't blad. Ik hoawe nog een paer halfjes, die kreeg ik van opa Pietje, dat was men over- groatvaoder van moeders kante. D'r wasse nog 2 snoepwinkeltjes op den diek, n.l. Neeltje Kooi en Jantje Troost neffen de Gruiter. Jantje z'n vrouwe kwam uut Rotterdam en ze kon goed praete. Jan ging mit de ijscokarre deur 't durp, een puntje was een cent. Toen Jan wat ouwer wier viel er wel eens een drop- peltje uit z'n neuze in den ijscobak, mar Deelnemen aan dit unieke damevene- ment kan, indien men lid is van een damvereniging op dit eiland, alsmede zij die geen lid zijn van een vereniging, maar woonachtig zijn op Goeree-Over flakkee. De opzet van dit kampioenschap is om het dammen, en met name de huisdam- mers en niet-dammers een kans te geven om deel te nemen en zo de damsport te promoten, zodat voor hen aansluiting bij een damvereniging op ons eiland en zeker in de Oostelijke richting van Flak- kee mogelijk is. Helaas nemen in hoofdzaak bijna al leen leden van de vier verenigingen aan dit persoonlijke kampioenschap deel. wiele namen het niet zo nauw. Gienge oak kinkkere, vliegere en schotejillen vange in de komme. Laeter gienge we mit een grote simme en lange peure op spiering visse. Oak meu- lenaers vange op nieuiwe diekje, in de winter schaetserieë en mit de stikkerslee, binne oak wel eens deur 't ies gezakt mit schotsjeloapen. Op de iesbaene had Piet Verburg een tente in voor een stuuver kon je een beker suukeloademelk koape, mar wiele hadde geen centen. Op schole was juffr. Hartensveld, juffr. Pape, mees ter Prins, Mourik, Taaie en den groten baes meester van Loo. Ik zieje nog al die klompen in de gange, je mocht ze niet an houwe in de klasse. Thuus veul stroap- vet op je broad en soms vleis as der een paerd geslacht wier in de noodslachting op 't Voorgors bie Klaos Vroegindewey en Joosje Kamerling. Zaterdagmiddag naer Jamin vlak bie Holland Zeeland voor goedkoape bood schappen, we krege dan een boekje Cen tra kado. Deur de weeke kwam Lijntje Brezijn een liter melk brienge voor 9 mensen en je kreeg dan een klein kroesje. In 1938 verdronk m'n broertje Adrie bie de Menheerse boat op zaterdagaevond en dikwijls dienk ik nog terug an dien dag. Zo hei'e moaie herinneriengen mar oak droevige diengen die je noait vergeet. Ik haowe een mooie jeugd gehad, we hadde niet veul mar we wazze tevreeë. Ik weete nog veul meer te herinneren oak van den oorlog en oare diengen. Mar voor vandaege hou ik er mee op. Een oud-Menheersenaer (sins vuuf-en-vuuftig in Amerika) Hofdijksweg 22, OUDDORP Telefoon 01878-1092 Deze fantastische denksport verdient zeker een betere plaats op ons eiland, dus huis- en niet-dammers, laat u inschrijven voor dit evenement, zowel dames- als heren mogen deelnemen. Het kampioenschap zal weer op zeven avonden worden verspeeld, volgens het Zwitsers Sonnenborn Berger-systeem (via de Computer). Het inschrijfgeld bedraagt zoals vorige jaren 12,50 per persoon. De uiterlijke inschrijfdatum is 15 ja nuari 1992. De speelavonden zijn op 29 januari, 26 februari, 18 maart, 8 en 22 april, 4 en 18 mei, en de slotavond met prijsuitreiking en sneldammen is 25 mei. Ook dit jaar wordt in de welbekende dorpen gespeeld, nl. in Melissant, Dirks- land, Middelharnis en Ouddorp. Inschrijven kan via de vereniging of bij de volgende wedstrijdkommissieleden, nl.: P. Leroy, tel. (01871) 23 84; C. van Welie, tel. (01877) 10 14, J. Visbeen, tel. (01877) 33 74 of bij B. Visbeen, tel. (01877) 22 38. De wedstrijdleider voor dit kampioen schap is ook dit jaar weer de heer A. Knape, tel. (01870) 8 25 81. De organisatie Zaterdag 18 januari a.s. hoopt de afde- hng Zeeland (waaronder ook Goeree- Overflakkee behoort) van de Neder landse Genealogische Verneiging haar 25-jarig jubileum te herdenken tijdens een bijeenkomst in 'De Vroone' te Kapelle, aanvang 14.00 uur. Na opening door de voorzitter, de heer C. M. Bierens, zal als spreker optreden de heer P. A. Harthoorn uit Canterbury (Engeland), die gedurende al die tijd één van de voortrekkers van onze afdeling is geweest. Daarna zal - tussen 14.45 en 15.15 uur- de aanbieding plaatsvinden van het jubileumboek 'Spelerieë'. De bijeenkomst wordt dan voortgezet met pauze en uitwisseling van genealo gische gegeven door de aanwezige leden. NED. HERV. KERK Benoemd te Numansdorp (buitengew. wijkgem.) tot bijstand in het pastoraat (part-time) S. de Jong te Staphorst. Bedankt voor Nieuweroord-Noordscheschut C. D. Zonnenberg te Benschop; voor Wad- dinxveen H. Harkema te Onstwedde; voor Meteren en Est dr. J. van Eek, pred. voor buitengew. werkzaamheden (leger predikant) te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te Hardenberg voor de miss. dienst op West-Timor (Ind.) drs. G. Jongsma te Anna Paulowna; te Huizen drs. J. J. Blom te Edam. Aangenomen naar Nieuwleusen drs. J. Bol te Rijssen; naar Hardenberg voor de miss. dienst op West-Timor (Ind.) drs. G. Jongsma te Anna Paulowna. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Zaamslag L. E. Leeftink, kand. te Ureterp. Bedankt voor Apeldoorn M. Nap te Zeist; voor Beilen i.c.m. Hooghalen, voor Doetin- chem-Doesburg, voor Drogeham, Gees, voor Mildam i.c.m. Nijega-Opeinede, voor Surrey (Can. Ref Churches) voor de miss. dienst te Brazilië), voor Twijzel- Kollumerzwaag en voor Wetsinge-Sau- werd L. E. Leeftink, kand. te Ureterp. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland-Bath D. Rietdijk te Moerka- pelle; te Rotterdam-Centrum C. A van Dieren te Stolwijk. Bedankt voor Aalburg en voor Ridderkerk A. Moerkerken te Gouda; voor Boskoop A B. van der Heiden te Doetinchem; voor Leerdam en voor Meeuwen G. Mouw te Genemuiden; voor Utrecht, voor Vee- nendaal en voor Zoetermeer G. J. van Aalst te Benthuizen; voor Corsica (USA) en voor Kalamazoo (USA) A. Moerker ken te Gouda; voor Vlissingen D. Riet dijk te Moerkapelle; voor Rhenen E. Venema te Elspeet; voor Wolphaartsdijk J. J. van Eckeveld te Zeist. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Werkendam A. D. Muilwijk te Dor drecht. Fietsverlichting met een dynamo werkt alleen goed wanneer met een behoorlijke snelheid gefietst wordt. Een fietser is dus slecht zichtbaar bij stilstand, bij harde tegenwind en bij slecht weer (onvoldoende lichtbundel). De Friwo fietsaccu is een nieuw produkt dat deze nadelen opheft. De fietsaccu zorgt continu voor een sterke lichtbundel uit voor- en achterlicht. Onafhankelijk van fietssnelheid en weersgesteldheid. De fietsaccu wordt in een houder geschoven, past op iedere fiets, geeft een sterke en konstante lichtbundel en kan keer op keer worden opgeladen. Een komplete set Friwo bestaat uit een oplaadbare 6- volts accu, een oplaatunit en een stuurhouder. Het opladen duurt ongeveer 7 uur en kan op elk 220-volts stopkontakt plaatsvinden. De opgeladen accu geeft meer dan twee uur stroom. Twee signaallampjes op de houder waarschuwen de gebruiker tijdig tegen onvoldoende spanning. Met dit systeem wordt de veiligheid van de fietser vergroot. Ruim twee uur zien èn gezien worden. Zowel voor de dagelijkse fietser als ook voor kinderen op de fiets en de berijders van racefietsen, die een dynamo op de band maar hinderlijk vinden. Bovendien is er geen onnodige rolweerstand van een dynamo. De fietsaccu kan op de normale fietsverlichting worden aangesloten, zelfs in combinatie met de dynamo. De Friwo fietsaccu is een Duits produkt, dat in Nederland door de firma AGU uit Alkmaar wordt geïmporteerd. Prijs 129,00 voor een komplete set. Verkrijgbaar bij de goed gesorteerde fietsenzaak. Na een korte kerstvakantie hopen wij onze wekelijkse repetities op D.V. vrij dagavond 10 januari van 7 tot 8 uur te hervatten. Met ingang van februari zul len de wekelijkse repetities op donder dagavond van 7 uur tot half 9 gaan plaatsvinden, Ben jij ook in de leeftijd van 16 tot 30 jaar? Zing jij ook graag liederen als Psalm 150, Psalm 91, 'Als ik kom tot U', en 'Hij is de Weg'? Bezoek dan geheel vrijblijvend onze repetitie-avond. Wij zijn een enthousiast koor van 42 leden, die afkomstig zijn uit vrijwel alle plaat sen van ons eiland. Tot op heden zongen we uitsluitend op het eiland. We denken dan onder andere aan onze kerstzangavonden j.l. te Dirks- land en Oude Tonge. Dit voorjaar hopen we een nieuw repertoire in te studeren. Geplande uitvoeringen zijn D.V. 14 maart in de Grote Kerk te Tholen, 4 april in de Dorpskerk te Goudswaard en op 13 juni in de Nieuwe Kerk te Middel burg. Onze dirigent is Paul Kieviet en onze organist Bart-Jaap de Bakker. Ook jij bent van harte welkom in de hal van de Prins Mauritsschool te Middel harnis waar wij repeteren! De C.V.B afdeling Middelharnis-Som- melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdag 14 januari 's middags half drie in 'De Goede Ree'. Spreker is deze mid dag de heer J. v.d. Berg en hij hoopt ons prachtige dia's te laten zien. Hebt u vervoer nodig, dan kunt u bellen naar mevr. C. Beket, tel. 8 25 11. De penningmeester van 'Woord Daad' ontving tijdens het vierde kwartaal van 1991: Verkopen3.993,10 Resultaat oliebollenaktie6.507,45 Diakonie N.H. gemeenten..../ 4.895,15 Jubileumaktie Prins Mauritsschool Dirksland.../ 15.000,00 Partikuliere giften350,00 BloemboUenaktie fam. Grinwis4.225,45 Busfonds schoolk. G.-O3.064,85 Spaarglobes O'plaat2.552,95 Spaarglobes Stellendam333,55 Winkel Ooltgensplaat500,00 Bazar Ester en Wilco Menheere20,40 Rente Giro1,23 Totaal 4e kwartaal 1991..ƒ41.110,58 Totale ontvangsten in het jaar 1991 zijn: Ie kwartaal5.451,47 2e kwartaal23.217,95 3e kwartaal28.401,11 4e kwartaal.ƒ41.110,58 Totaal ontvangen in 1991.ƒ98.181,11 In het jaar 1991 hebt u er samen voor gezorgd dat we het bovenstaande bedrag mogen verantwoorden. Naast God, Die uw harten wilde neigen tot milddadig heid, dank aan allen die ons mooie werk op enigerlei wijze hebben gesteund. Ook voor het jaar 1992 willen we het werk van onze stichting in uw aller belangstelling en voorbede aanbevelen. Tevens u allen een gezegend en voor spoedig 1992 toegewenst door het comité 'Woord Daad' Goeree-Overflakkee. De penningmeester Vanaf donderdag 2 januari tot en met vrijdag 31 januari 1992 is in het Bezoe kerscentrum De Grevelingen een foto expositie te zien. Jan Schoemaker heeft zijn eigen kijk op het Grevelingenmeer en het omringende landschap weergege ven in 25 grote kleurenfoto's. Jan Schoemaker woont in Hellevoet- sluis. Hij fotografeert al jaren en drukt zelf zijn kleurenfoto's af Hij wordt veel geïnspireerd door de contrasten tussen oude en nieuwe dingen, bijzondere lij nen, maar ook door wijdse landschap pen en karakteristieke huizen. Dit soort onderwerpen zijn aan de Grevelingen in een veelvoud aanwezig. Naast de tentoonstelling van Jan Schoe maker kunt u in het Bezoekerscentrum De Grevelingen de permanente exposi tie bezichtigen over het Grevelingen meer. Het bestuur van het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp nodigt haar leden uit a.s. zaterdag 11 januari 1992 de eerste repetitie bij te wonen. Ook nieuwe leden vanaf 16 jaar zijn van harte welkom. De repetitie wordt gehouden van 17.45 tot 19.45 uur en vindt plaats in het Ned. Hei-v. verenigingsgebouw 'Eben-Haë- zer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Eenmaal per 14 dagen wordt er gerepe teerd onder leiding van onze dirigent Jan Bezuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden Psalmen, Gezangen, Geestelijke- en Vaderlandse liederen ingestudeerd. 4.l^^^i^^l^l^Jf4.l^l^l^l^.^^:^:^;^lfl^l^l^l^l^>^l^l^J^■l^l^'^J^^l^'^'^|^J^****4■**4■****************'^**'^*^ Nu is Neel blij, dat dit huwelijk niet is doorgegaan, want ergens, diep in haar hart, voelt zij niets voor het werk op de boerderij. Boter en kaas maken ligt haar niet. Misschien had ze er helemaal niets van terecht gebracht, en dan? Neel rilt bij die gedachte. Het zou werkelijk een ramp geweest zijn, want dan was er van de boerderij weinig of niets terecht gekomen. Nee, het is veel beter, zoals het nu ge gaan is. Trouwens, wat heb je er aan, als het alleen maar een geldhuwelijk zonder liefde geweest zou zijn? Opeens moet Neel aan haar overleden vader denken. Tjonge, wat was vader boos, toen boer Van der Zande met de boodschap kwam, dat zijn zoon Adriaan onder geen enkele voorwaarde met Neel wilde trouwen. Neel is zo diep in gedachten, dat zij nu pas merkt, dat de bus in de Dorpsstraat bij de kerk stopt. Hier moet zij er uit. Vlug grijpt zij haar koffertje en verlaat na een kor te groet aan de chauffeur, de bus. Enkele ogen blikken later staat zij voor het huis, dat jarenlang haar ouderlijk huis is geweest. In dit huis is zij ge boren, hier heeft zij als kind gespeeld, hier is moe der gestorven en jaren later vader. Even wordt het week in haar hart en allerlei mooie herinneringen wellen op. Toch moet zij hier zijn, want in haar vroeger ouderlijk huis wo nen tante Marie en de oude boer Van der Zande. Wat een geluk, dat zij destijds het huis aan de boer heeft verkocht. Als dat niet was gebeurd, waar zou zij dan moeten logeren? Het is waar schijnlijk, dat zij dan haar geboortedorp niet dik wijls meer had teruggezien. Dan trekt Neel aan de bel en het vertrouwde ge luid klinkt haar als muziek in de oren. Enkele ogenblikken later wordt de voordeur ge opend en staat tante Marie voor haar. In een oogopslag ziet Neel dat de oude boerin er slecht uitziet. Zij ziet er zo bleek uit en heeft rood behuilde ogen. Zwijgend laat tante Marie haar gast binnen en wijst naar de voorkamer. Er moet iets bijzonders aan de hand zijn, dat voelt Neel direkt. Lang hoeft zij dan ook niet te wach ten of zij hoort wat er is gebeurd. Het bloed trekt uit haar gezicht weg, als Van der Zande haar vertelt, dat de hofstee van Adriaan en Tonia door brand is verwoest. Zij weet eigenlijk niet, wat zij zeggen moet. „Wat erg voor jullie", hakkelt zij zenuwachtig. In korte trekken vertelt Adriaan nu wat er precies aan de hand geweest is. „Wat een gemenerd!" Neel is verontwaardigd. „En hebben ze die kerel al te pakken?" vraagt zij een beetje gekalmeerd. Adriaans vader schudt het hoofd. „Ik zou het niet durven zeggen, Neel. Eerlijk ge zegd hebben we helemaal niet meer aan de man gedacht. Vredenhof is onze grootste zorg, want de hofstee moet zo spoedig mogelijk weer worden opgebouwd en dat zou wel gaan, als..." Boer Van der Zande zwijgt even en kucht. Het is beter om de diefstal uit het geldkistje maar voor Neel te verzwijgen. Maar Tonia vult haar schoonvader aan: „Hadden we het geld nog maar gevonden". Dan ziet Neel het lege geldkistje staan. Adriaan ziet dat het meisje er naar kijkt en zegt: „Alles is er uit gestolen, Neel. Vind je het niet laf Vader Stam en Jan vonden het leeg in de wei toen zij aan het melken waren". Neel knikt. Het dringt echter niet helemaal tot haar door. Zij heeft op dit ogenblik zó veel te verwerken. Vredenhof verbrand! Hoe is het mogelijk. In haar hart is er medelijden met Adriaan en To nia. Zij waren zó gelukkig en nu dit! Het ergste is, dat de inhoud van het geldkistje verdwenen is. Waar moeten zij nu het kapitaal vandaa halen. De oude Vand er Zande kan gemakkelijk als ren tenier leven, omdat hij nog in de winst van de hof stee deelt. Maar of hij zonder moeilijkheden het grote bedrag voor een nieuwe boerderij kan op brengen, dat betwijfelt ze. Plotseling schiet er een plan in haar gedachten. Ja, daar moet zij eens rustig over nadenken. Als het voor de oude boer moeilijk blijkt de bouw van de nieuwe Vredenhof te financieren, dan is zij be reid Adriaan en Tonia het geld te lenen. Zij heeft toch geld genoeg. Als Neel de betraande ogen van Tonia ziet, is haar besluit genomen. Wat geeft het immers. Je bent toch in de wereld om elkaar te helpen. Tegen etenstijd gaan de vrouwen naar de keuken en overleggen de boer en zijn zoon, wat hen te doen staat. Het duurt echter niet lang, of beide mannen komen met bezorgde gezichten naar de achterkamer. „Zo", zegt tante Marie, terwijl zij aanstalten maakt om de tafel te gaan dekken. „Hebben jullie al plannen gemaakt?" „Nou, plannen", antwoordt Adriaan en zijn stem klinkt somber. „We hebben wel plannen gemaakt, maar het is de vraag of ze uitgevoerd kunnen worden". „Er zijn nog al wat problemen. Maar ja, we moe ten alles goed bekijken, omdat we met het finan ciële gedeelte een beetje in de knoei zitten. Waar halen we op korte termijn het geld vandaan om 'Vredenhof op te kunnen bouwen? De enige mo gelijkheid zou zijn geld bij de bank te lenen", voegt de oude boer er aan toe. „Is het zó erg?" Tante Marie slaat haar handen in elkaar van verbazing. „Dat is mijn schuld", zegt Tonia zacht en tranen rollen over haar wangen. „O, had ik maar beter op het geldkistje gelet, dan..." „Stil, Tonia". Adriaan legt zijn hand op de arm van zijn jonge vrouw. „Zoiets moet je niet zeggen en er verandert niets aan de zaak. Het heeft zo moeten zijn. Alles komt terecht vrouw, Vredenhof wordt weer herbouwd". Even wacht Adriaan. Dan zegt hij haperend: „Met Gods hulp beginnen we opnieuw". Neel heeft een brok in haar keel. Zal...? Zal zij het nu zeggen? Nee, het is misschien beter om nog even te wachten. Zwijgend nuttigen zij die middag het middag maal. Tonia kan haast geen eten door haar keel krijgen. Aldoor moet zij aan het gestolen geldkist je denken, al hebben Adriaans woorden haar erg goed gedaan. De jonge boerin kan nog maar steeds niet begrijpen, hoe het mogelijk was, dat ie mand het kistje ongezien heeft kunnen weg nemen. Na de maaltijd pakt de oude boer de Bijbel met koperen sloten en leest met zware stem: „Prediker 3: Alles heeft een bestemde tijd, en alle voorne men onder den hemel heeft zijn tijd. Er is een tijd..." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 5