EIÜVriDEfl-illEm/S Bollenhandel zal in Zuid-Holland blijven ondanks teruglopende teelt weten wat gebeurt Kerstmuziek vanuit de Hervormde Kerk te Sommelsdijk Computer'-tekenwedstrljd ComputerWare Slijterij *DE START' 18.95 14.95 7.95 21.95 19.95 Werkloosheidscijfers Goeree-Overflakkee Kerstjeugddienst in Ooltgensplaat Kerstconcert Breepleinkerk te Rotterdam Kerstconcert met samenzang te Kapelle Diplomazwemmen in 'De Staver' jonge jenever Bessenjenever La Chasse Whiskyvat 69 of Long John Carlton GRAIIS Den Hertog neemt twee uitgeverijen over In 1991 weer meer kampeerders op het boerenerf Paul Kieviet, orgel Hoofdprijs duizend gulden du Pape wit of rood 12 borrelglaasjes Wij wensen u Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig Nieuwjaar stichting LEZEN, Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam SVR dringt aan op algemene maatregel van bestuur Uitslagen Damvereniging 'Denk En Zet' Maandag 16 december 1991 Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Uitslagen van 16 december 1991 1 liter MENKES 1 liter HENKES Mousserende witte wijn BRUT PECHER smaak Bij elke doos KEIZER jonge jenever Oudelandseweg 47 Ouddorp Tel. (01878) 13 98 23 56 10e Blad VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 No. 6061 De Zuidhollandse Bollenstreek zal het centrum blijven van de Neder landse bollenafzet, ook als de ver schuiving van de teelt van bloem bollen naar andere gebieden gelei delijk doorgaat. Wanneer de teelt echter helemaal uit de streek zou verdwijnen, is het lang niet zeker of de handel zich ter plaatse kan hand haven. Dit blijkt uit een peiling van het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI-DLO) onder deskundigen uit het gebied en de sektor. Die pei ling was onderdeel van een groter onderzoek naar de gevolgen van het milieubeleid voor de Zuidhollandse bollenteelt. De resultaten van dat onderzoek werden dezer dagen ge presenteerd door de opdrachtgever, de provincie Zuid-Holland. Vooral het te voeren planologisch beleid van de provincie Zuid-Holland zal een sterke invloed hebben op de toekom stige ontwikkeling van het areaal bloem bollen in de Bollenstreek. De streek is historisch gezien de baker mat van de Nederlandse bollenteelt maar omvat momenteel nog maar 15% van het Nederlandse areaal. Dat aan deel daah geleidelijk verder, vooral doordat steeds meer grond wordt ge bruikt voor niet-agrarische bestemmin gen en voor intensieve tuinbouwteelten als die van bloemen en vaste planten. De bollenhandel, die minder dan de teelt gevoelig is voor de konkurrentie om de ruimte, heeft zich tot nu toe gehand haafd in de Bollenstreek. Wanneer de inkrimping van het areaal in de streek doorgaat in het huidige tempo blijft de Bollenstreek onvermin derd concentratiegebied voor de bollen handel, zo blijkt uit het LEI-onderzoek. Het bemiddelingsbestand zonder baan van het rayon Goeree-Overflakkee is de afgelopen maand met 3% gestegen tot een niveau van 498. Bij mannen nam het aantal baanlozen toe met zo'n 3%. Het aantal baanloze vrouwen steeg met zo'n 2%. Ten opzichte van november 1990 is het bemiddelingsbestand zonder baan met zo'n 14% fors afgenomen. Deze daling over een wat langere periode is het sterkst merkbaar binnen de beroeps groepen bouw, handels-, horeca- en kantoorpersoneel. Het bemiddelingsbestand zonder baan uitgedrukt in een percentage van de afhankelijke beroepsbevolking bedroeg eind november 3,5%. Voor mannen en vrouwen afzonderlijk zijn deze percen tages respektievelijk 2,9 en 5,1%. Gedurende november werden bij het arbeidsbureau in Middelharnis 21 vaka- tures gemeld. Er zullen ook veel hoofdkantoren blij ven van bedrijven en organisaties in de sfeer van bemiddeling en dienstverle ning voor de boUensektor. De streek blijft dan dus nationaal en internatio naal gezien, het belangrijkste kennis centrum voor de boUensektor. Wanneer alle teelt uit de Bollenstreek zou verdwijnen, zal dit afbreuk doen aan de positie van het gebied als kennis centrum voor de boUensektor. Over de vraag of dit zou leiden tot een sterke ver plaatsing van handelsaktiviteiten kan het onderzoek geen uitsluitsel geven. Handelsbedrijven zullen moeten kiezen tussen enerzijds de voordelen van een positie temidden van afzetkanalen en arbeidsmarkt van de Randstad en an derzijds de aantrekkelijke kanten van een situering dicht bij teelt en bollenver wante aktiviteiten. Over de- vraag wat de gevolgen zullen zijn voor de nationale boUensektor wan neer de Bollenstreek zijn teeltfunktie verliest, leverde de peiling evenmin een eenduidig beeld op. Aan één kant is de visie dat de handelsfunktie zich zonder nadelen in de Bollenstreek zal handha ven of dat andere gebieden die funktie over zullen nemen. Aan de andere kant staat het denkbeeld dat de aaneensluiting van schakels in de produktkolom ter plaatse met alle daar aan verbonden voordelen moeilijk te vervangen zal zijn. Uitgeverij Den Hertog breidt opnieuw uit. Enkele jaren geleden nam de Hou- tense uitgever van uitgeverij 'De Bron' te Rotterdam de serie 'Vertellingen bij de Bijbel' van ds. C. J. Meeuse en Arie van der Spek over. Thans heeft Den Hertog het gehele fonds van 'De Bron' over genomen. In de tweede plaats heeft Den Hertog het fonds van uitgeverij 'De Roos' te Vlaar- dingen overgenomen. Den Hertog is van mening dat de beide overgenomen fondsen heel goed passen in het bestaande fonds. Den Hertog was jarenlang gevestigd in Utrecht. Met de verhuizing naar Houten in 1982 brak een periode van voortdu rende groei aan. In verband daarmee onderging het bedrijfspand enkele jaren geleden een aanzienlijke uitbreiding. In 1992 hoopt Den Hertog het 80-jarig jubileum te vieren. Op D.V. 25 december zal er in de Gere formeerde Kerk aan de Zuid-Achterweg in Ooltgensplaat, een Kerstjeugddienst worden gehouden. Voorganger zal zijn ds. D. J. Lagerweij uit Heenvliet. De dienst begint om 16.00 uur, en het thema is 'De Koning". Medewerking zal verleend worden door de kinderen van de jeugdclubs en door het koor Jehoshua onder leiding van mevr. S. van Steeg. De leiding van de jeugdclubs, die deze dienst in samenwerking met de voor ganger heeft voorbereid, nodigt u uit tot het bijwonen van deze dienst. Tot ziens op de eerste Kerstdag om 16.00 uur. ve^V Het kamperen bij de boer is in de mooie zomer van 1991 weer toegenomen; vol gens de Stichting Vrije Recreatie met circa vijftien procent. De SVR vindt het dan ook een droevige zaak, dat - Op maandag 23 december a.s. zal de orgelist Dirk Jansz. Zwart een orgelconcert geven in de Breepleinkerk te Rotterdam-Zuid. Het programma staat in het teken van Kerst. Ook is er een en andermaal gelegenheid tot Samenzang door de aan wezigen. De aanvang is om 20.00 uur; de kerkdeuren zijn open vanaf 19.30 uur; de kerk is verwarmd. Werken worden uitgevoerd van Bach, Buttstedt, Daquin, Lux, Guilmant, Stam en Jan Zwart (Suite Kerstfeest). Op de aanstaande Tweede Kerstdag zal de orgelist Dirk Jansz. Zwart een orgel concert geven in de oude Hervormde Kerk van Kapelle. Het programma staat geheel in het teken van het Kerstfeest. Uitgevoerd worden een Noël van Daquin, een Weinachts-Pastorale van A. Hanlein en bewerkingen over Kerstkoralen van J. H. Butstedt en G. Stam; van F. Lux speelt de concertgever een Fantasie over 'O Sanctissima' en delen uit Suite Kerstfeest van Jan Zwart. Een en andermaal is er ook gelegenheid tot samenzang. Dit concert heeft 's middags plaats om 4 uur (tot 5 uur); de kerkdeuren zijn geopend vanaf half vier. ondanks diverse toezeggingen - de aan gekondigde Wet Openluchtrecreatie als maar uitblijft en dat Nederland nog steeds zit met een onwerkbare, verou derde kampeerwet. „Het kamperen bij de boer in niet terug te dringen en voorziet in een grote behoefte", zegt de SVR. „Het enige wat de regering moet of behoort te doen, als zij de boot niet verder wil missen, is de huidige kampeerwet aanpassen of het afkondigen van een Algemene Maatre gel van Bestuur (AMvB), waarin het kamperen bij de boer tot 10 of 15 plaat sen mogelijk wordt." De SVR verwacht namelijk ook in 1992 een fikse stijging van overnachtingen bij de SVR-boer en dat is helemaal geen loze veronderstelling, wanneer men de lage tarieven en kwaliteit van de SVR- minicampings in aanmerking neemt. Ook speelt de SVR in op Europa '92, door kontakten met verschillende bui tenlandse organisaties, die zich op dit terrein bewegen. De Nederlandse recreant kan zich bin nenkort oriënteren over de mogelijkhe den van het kamperen/logeren bij de boer via de SVR, want evenals voor gaande jaren worden weer een viertal SVR-Vakantiebeurzen georganiseerd en wel op 18 januari te Apeldoorn, 1 februari te Hoofddorp, 15 februari te Gilze en 29 februari te Drachten. Een voorproefje van de gastvrijheid van de SVR-kampeerboer: de toegang is, evenals het kopje koffie, geheel gratis! Voor meer informatie over deze beurzen of over het kampeneren bij de boer: SVR, Meerkerk, tel. (01837) 27 41, 27 42, 27 43. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Afdeling I A. V. d. Veer - C. v. d. Bos2 - O I. Mackloet - J. van Hoorn1 - 1 A. Verolme - J. A. DekkerO - 2 Afdeling II J. A. van Hoorn - A. Krijgsman ...2 - O H. Verolme - F. Noordijk1 - 1 W. Vroegindeweij - J. van Es1 - 1 J. Lodder - J. Kamp1 - 1 J. Verbiest - C. v. d. Groef2 - O Afdeling III A. V. d. Sluijs - J. Nipius1 - 1 J. V. d. Kooij - J. Holleman1 - 1 H. Schellevis - G. ZaaijerO - 2 H. Noordijk - J. K. de Rooij1 - 1 Kinderen stromen naar het marktplein toe. Vrouwen kunnen hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en laten even de was liggen. In het kleine Duitse stadje gebeurt niet zo heel veel. De komst van een rondtrekkende zan ger moet je dan ook niet zomaar langs je heen laten gaan. Het duurt niet lang of een gemêleerd gezelschap heeft zich op het marktplein om een jongeman geschaard die net zijn luit in gereedheid gebracht heeft. Hoor, hij begint! Bij de eerste woorden weten de stedelingen dat er een populair lied zal volgen. „Ich komm aus fremden Landen her und bring euch viel der neuen Mar den neuen Mar bring ich so viel mehr denn ich euch hier sagen will." Dat was nog maar het begin, een aankondiging van veel meer. In vele coupletten die volgden, zaten allerlei nieuw tjes en berichten verwerkt die de zanger aan het volk bekend wilde maken. In een tijd zonder radio en tv was dit een geschikt communicatiemedium. De rondtrek kende zanger kreeg dan ook alle aandacht vande omstanders. Zó ging het er aan toe in de zestiende eeuw. Ongetwijfeld heeft Maarten Luther dit vers gekend. Want in 1535 schrijft hij voor zijn kinderen een lied met een sterk gelij kende openingsstrofe: „Vom Himmel hoch da komm ich her ich bring euch gute neue Mar der guten Mar bring ich so viel davon ich singn und sagen will." Vervolgens vertelt de reformator in dertien strofen wat de betekenis is van de geboorte van de Heere Jezus. Er werd hier geen kond gedaan van wereldlijke nieuwtjes, maar van het heerlijk Evangelie. Omdat Luther dit lied gemaakt heeft voor zijn kinderen, vertelt hij die goede boodschap in zeer kinderlijke bewoordingen. De bekende componist Johann Walter schreef er een melodie bij. Maar Luther meende dat die niet goed paste bij de tekst. Daarom componeerde de reformator in 1539 zelf een nieuwe melodie, die later door Johann Sebastian Bach bewerkt werd. Nog steeds is dit 'kinderlied voor Kerst' zeer bekend. D.V. vrijdag 27 december hoort u deze melodie terug in het radioprogramma Orgelbespeling. Achtereenvolgens kunt u dan luisteren naar vijf korte werkjes die alle gebaseerd zijn op 'Vom Himmel hoch da komm ich her'; een fu- ghetta van Johann Heuschkel (18e eeuw), een trio van F. C. S. M(üller?) en van Johann Sebastian Bach een fuga, fughetta en koraal (BWV 700, 701 en 738). Het programma Orgelbespeling, dat vrijdag 27 december geheel in het teken van Kerst staat, is opgebouwd als een drieluik. Na de vijf kleine composities over 'Vom Himmel hoch' volgt een improvisatie van de organist Paul Kieviet over het prachtige kerstlied 'Er is een roos ontloken'. Het derde en laatste deel van het programma bestaat uit vijf werkjes over een ander kerstlied: 'In dulci jubilo'. Het betreft hier eigen opnamen van de Evangelische Omroep, die gemaakt werden in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. 'Eigen' organist Paul Kieviet bespeelt het uiterst fraaie, in 1987 gerestaureerde en nog zeer oor spronkelijke Meere-orgel uit 1821. Uitzending: Radio 4. D.V. vrijdag 27 december, 14.00 uur Dammen: J. Visbeen - J. Moerkerk2 - O J. Westhoeve - G. Tanis1 - 1 K. Tanis - C. Tanis1 - 1 C. Akershoek - J. P. ten HoveO - 2 J. W. Stoof - A. MeijerO - 2 H. C. Hettich - P. V. d. SteenO - 2 J. van Koppen - P. van EekO - 2 L. Moerkerk - P. van Dam1 - 1 Schaken: P, A. Derrez - P. v. d. Noordt1 - O J. V. d. Meijden - J. GrinwisO - 1 C. Wassenaar - R. Kickert1 - O Good old Cor heeft weer een plaats bij de eerste groep weten te bemachtigen. A C. Baas - Kr. v. d. WendeVi - Vi F. Troost - M. van Damme1 - O Troost is één van de kanshebbers voor de eerste groep, maar hij zal zich waar schijnlijk moeten terugtrekken om stu dieredenen. E. Santifort - A. van HuizenO - 1 J.W. Tanis-WHM. van Geelen.,..'/2 - '/2 De heer van Geelen kroop weer door het oog van de naald. NAL. van Doorn-P. WesthoeveO - 1 A. Akershoek - J. van HuizenO - 1 J. Soeteman - S. Hameeteman1 - O W. Breen - A. J. Kasteleinafg. Afgelopen zaterdag zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het zwem diploma: Diploma A Guido Lionahr, Matthijs van Dijk, Gea de Lange, Paul Kooien, Astrid van der Graaf, Thea Roozemond, Cees Rossen, John Kieviet, Sander Mulder, Carola de Geus, Ingrid v. d. Bos, Dennis Donker sloot, Jesper den Engelsman, Nicole Bruynzeel. Mariska van der Reest, Arian- da Dekker, Stefan Verduijn, Frances Robbemond, Maarten de Schipper, Rei nier Looy, Jolanda den Ouden, Marco Krijgsman, Ilonka van den Bosch, Anne- lies Koppenaal, Chantal van der Spek, Mathilda Kieviet, 'Vlva Hoekstra-Ver beek, Jessica van Herk, Sander van Oos tenbrugge, Jeanine Klapmuts, Barbara V. d. Neut, Martijn Reijngoudt, Mar- tine Reijngoudt. Diploma B Arjan van Seters, Marinda van Ast, Simon het Jonk, Jereny Rens, Bebbie Meiaard, Marijke Metske, Robbert Me iaard, Sabina de Boed, Rolf Nagtzaam, Irene van Mourik, Diana van Dijk, Marieke Verwers, Peter van der Baan, Ferdi Louwerse, Jasper van Dijke, Pieter Admiraal, Gert Jan van der Marel, Arie Heij, Marieke Mijs, Lianne van der Slik, Mark Tuinman, Maikel Baten, Marco Koster, Joost Smitshoek, Paulina van Moort, Angela Klink, Viola van Game ren, Sharon Geschiere, Remco Groen, Jacolien Koppelaar. Op 7 en 8 februari w^rdt de eerste Com puterWare. beurs voor computers, tele communicatie en toebehoren, gehou den in Het Turfschip te Breda. Ter gelegenheid van deze eerste veilige en vriendelijke publieksbeurs. organi seert ComputerWare een tekenwedstrijd voor aile leeftijden. Er zijn twee hoofdcategorieën: 1. Voor hen die de beschikking hebben over een computer en een bijbeho rend tekenprogramma: tekeningen/ animaties gemaakt op een computer. Bij deze categorie is het onderwerp vrij. Animaties mogen ook werken als 'screen-saver'. 2. Voor hen die (nog) geen computer hebben en/of geen tekenpro gramma's: tekeningen/korte strips op papier. In deze categorie moet de tekening wel te maken hebben met computers of automatisering (denk bijvoorbeeld ook aan robots e.d.). De tekening/animatie/strip moet zelf bedacht zijn en mag geen kopie zijn van bestaande tekeningen/animaties/strips. Er zijn binnen diverse leeftijdsgroepen meerdere prijzen te winnen. Ook worden onder de inzenders 100 toe gangsbewijzen verdeeld. De hoofdprijs is DUIZEND GULDEN. De jury staat onder leiding van Hans Lutz, hoofdredakteur kunstzaken bij het Utrechts Nieuwsblad. De prijswinnaars krijgen bericht en worden uitgenodigd voor de Computer- Waredagen op 7 en 8 februari in Het Turfschip te Breda. Inzendingen moeten uiterlijk 14 Januari 1992 binnen zijn bij ComputerWare, met vermelding van naam, adres, leef tijd en eventueel type computer, pro gramma, operatingsystem (DOS) waar mee de computertekening/animatie is gemaakt en speciale vereisten als VGA- kaart e.d. Bij ComputerWare kan tevens het komplete reglement worden op gevraagd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 37