EiiAnDEn-niELWs Herinneringen aan vroeger; een dienstertje van 8! Westerse hulpverleners moeten meer samen^verken Fa. J. Mackloet Zn. Chr. Gem. Zangverg. „SOLI DEO GLORIA" Mevr. M. Baas-den Besten Fa. L. Huizer Zn. Gourmetten in 'De Schuur' Prins l\/laurits-ieerlingen hielden geslaagde aktie Australiërs kunnen met Kerst eten voor Derde Wereld Roemeense kerkleiders: Op 5 september 1842 zag in de woning van Leendert Jordaan op de Oostdijk (thans nummer 43) te Mid- delharnis Louis Frederik Johannes Bouwmeester het levenslicht. Zijn moeder Louisa Francina Maria Bouwmeester was actrice, die tijde lijk in Middelharnis voor optredens verbleef. Later (vermoedelijk 1906 of 1907 heeft Louis zijn geboorte huis nog eens bezocht, zoals op de foto is te zien. De woning was toen met bloemen en guirlandes versierd. Boven de deur stond in fraaie letters geschilderd: „Hartelijk welkom in het geboortehuis van onzen gevier- den dorpsgenoot Louis Bouwmees ter". Aan Louis As je tegenwoordig naer de TV kiekt is 't nogal us slacken voor meer loon in nog maer vrieje daegen. Dan komme de herinneriengen boven. Ik was 7 jaer toen mun grootvaoder stierf in as toen een vrouwe allêên overschoot, most een kleinkind daer 's nachts gae slaepe. Wat dat voor nut had begreep ik niet, mar 't wier mien bevo len, dus gieng je mil load in je klompen. Bestuur, leden en dirigent van de wensen donateurs en vrienden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1992 STAD AAN 'T HARINGVLIET, december 1991 Oranjelaan 12 Stad aan 't Haringvliet wenst alle vrienden en bekenden gezegende kerstdagen en een voorspoedig 1992 Jachthaven Atlantica Onderhoud - Tegelwerken - Open haarden Achterdijk 22, 3243 AA Stad aan 't Haringvliet Telefoon (01871) 17 80 Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1992 Handel in Landbouwprodukten Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 14 19 24 74 prettige feestdagen en een voorspoedig 1992 toe een goede Kerst en in alle opzichten een gelukkig 1992 prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1992 stad aan 't Haringvliet, telefoon (01871) 25 21 Instant 9e Blad VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 No. 6061 Louis Bouwmeester Geboren in plankenland, is hij zijn gehele leven door het toneel trouw gebleven. Het artiestenleven zat hem in het bloed. Reeds op 6-jarige leeftijd kon men hem voor het voetHcht zien. Op 19 december 1861 begon eigenlijk zijn zelfstandig optreden in de toneel wereld. In zijn meer dan 60 jaar durende carrière speelde hij bij zeer veel gezel schappen, maar zijn naam was vooral verbonden aan de Koninklijke Vereni ging het Nederlands Toneel. Met zijn honderden verschillende rollen had hij een enorme staat van dienst. Hij speelde vrijwel alle rollen van het wereldreper toire. Het bekendst is zijn creatie van Shylock, de rijke jood uit Shakespeares' 'De koopman van Venetië', die hij maar liefst 2000 keer speelde. Louis Bouwmeester wordt beschouwd als een van de grootste acteurs uit de Nederlandse toneelgeschiedenis. Van het grote toneelspelersgeslacht der Bouwmeesters was hij de enige met wereldfaam. Zijn speelstijl werd geken merkt door het pathetische, grote ge baar, heftige emoties en een overweldi gende uitstraling. Op 26 augustus 1923 werd hij aangere den op het Roelof Hartplein te Amster dam. Maar de toen reeds 80-jarige kwam de ernstige verwondingen te boven en opnieuw maakte hij een tournee door het land om nieuwe lauweren te oogsten. Op dinsdag 28 april 1925 overleed hij te Amsterdam op ruim 82-jarige leeftijd. Zijn verdiensten vonden beloning in o.a. de volgende decoraties: Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in het Legioen van Eer, Grote gouden medaille van Verdienste en Grote gou den medaille van de stad Amsterdam. STELLENDAM Wegens overweldigend succes van onze vrije avonden is besloten jullie nog maals de gelegenheid te geven zo'n gezellige avond te bezoeken. Zaterdag avond 21 december a.s. zijn jullje vanaf 19.30 uur weer van harte welkom. Alléén deze avond kan je je nog opgeven voor de gourmetavond welke 28 decem ber a.s. gehouden zal worden. Dat het gezellig en lekker wordt, staat vast. Louis Bouwmeester vóór zijn geboortehuis op de Oostdijk te Middelharnis Clinge Doorenbos dichtte destijds in de Telegraaf het onderstaande; Koning onzer Kunstenaren Levend in der Goden gunst Hoeveel schitterende jaren Gaaft gij ons Uw hooge kunst? Hoeveel duizenden genoten Van Uw wonderbaar genie? Was de grootste van de grooten In ons Meerland niet: Louis? Hoeveel onzer konden leeren Van den jongen ouden man Wat men door 'zich zelf regeeren En door 'wil' hereiken kan? Hoeveel schoons en licht en leven Gaaft gij onze goede stad? Alles hebt gij haar gegeven: Gij hebt haar zoo lief gehad... Hoeveel menschen, diep bewogen. Liet gij telkens huiswaarts gaan? Hoeveel duizend paren oogen Lieten door Uw spel een traan? Kleine groote Nederlander! Stoere werker, trouwe vriend! Hoor! Wij zeggen tot elkander: ja, hij heeft zijn rust verdiend. Langzaam luiden onze klokken. Langzaam zult gij langs ons gaan En weer zult gij ons ontlokken Als voorheen: een echte traan. Nooit zal Nederland vergeten Uw genie en Uwen geest 't Verste nageslacht zal weten Wie Bouwmeester is geweest. Jan Both l«''^k4^^^«^'aM«''v«4^;^^^•^';;«4^;^^^l0■^:»t^^i«;^ De verkoopaktie die de leerlingen van de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' t.b.v. hun geadopteerde kinde ren hebben gehouden heeft bijna 10.000,- opgebracht. De aktie werd gehouden op 10 oktober j.l. (en een inhaalaktie in Den Bommel op 21 november j.l.). Mede door de inzet van de ouders - maar in de eerste plaats die van de leer lingen - werd de aktie een succes. Daarbij mogen we niet vergeten al dege nen die de aangeboden waar kochten. Alle 19 kinderen kunnen in ieder geval weer een jaar lang geholpen worden. Door de inzet van velen kan er weer voedsel, kleding, medische verzorging en onderwijs (of het scheppen van de mogelijkheden om dit te volgen) worden aangeboden. Daarbij wordt de Evange lieboodschap niet vergeten. Zo wordt antwoord gegeven op de nood van het kind, het wordt voorbereid op een plaats in de maatschappij en het spreekt eigen lijk voor zich dat bij het geven van 'brood voor het lichaam' de kinderen 'brood voor het hart' niet vvordt onthou den. SYDNEY - 'Derde-Wereld-maaltijden' voor 'Eerste-Wereld-prijzen' - die gele genheid bieden in deze tijd voor Kerst mis dertig kerken en christelijke groe pen in Australië. Voor eenvoudige maal tijden - ongeveer een handvol rijst - moet men de prijs betalen die men nor maliter neertelt voor een maaltijd in een Australisch restaurant. De winst gaat naar een ontwikkelingsprojekt in Bang ladesh, om jongeren een beroepsoplei ding te kunnen geven. De organisatoren vinden dat de gasten juist in de Kersttijd, die ook in Australië overvloedig gevierd wordt, mensen op de armoede in de Derde Wereld gewe zen moeten worden. Zij hopen dat ook restaurants aan de aktie meedoen, zodat duidelijk kan worden dat materiële wel vaart niet vanzelfsprekend is. Het initia tief wordt gesteund door diverse evange lische hulpverleningsorganisaties en de Australische bijbelleesbond. Vorig jaar werd, voor het eerst, iets dergelijks gedaan. Toen leverde de aktie 25.000 gul den voor straatkinderen in Kampala, Oeganda, op. Mar 't viel mee, want opoe was un aerdig mensje. As ik de m'n opgedraege naadjes van mun kouse zat te breien ging opoe an 't vertellen. Ze las oak wel es wat voor, want lezen kon ze, schrieve niet, want ze had noait schole gegae. D'r vaoder was boerenknecht in ze wennende in een h uusje, een endjebuuten die stee. Toen opoe 7 jaer was stierf d'r vaoder in schoot dur moeder over mit 3 kleine kinders, 7,5 in 3 jaer oud. Opoe was de oudste. D'r moeder most gaen werke op die stee, want van een uitkering had nog noait een mens gehoard. Dan most opoe op d'r zusje in broertje passé. Noe was dat in de zeumer niet erg, in de winter wel, want dat huusje had geen houte vloer, dat was geweun aerde. D'r was een schouwe waer een ketting in hieng, daer kon dan een iezere ketel an hange om waeter of eten te koken. Daer lei un iezere plaete onder, waer takkebossen op gestookt wiere. Die leie in de ene hoek in in de andere poters om te eten as je ze gaer gekookt had in die ketel, boven dat vier. Brood was dier, je most een stuver geven voor een pondertje. Toen opoe 8 jaer was wier ze verhuurd as dienstmeisje bie de waegenmaeker van 't durp. Wat had ze het daer goed. Ze most wel werke, mar ze kreeg volop te eten, schoane kleren in een waerm bed. Die mensen hadde zelf géén kinders, dus hadden veul mit dur op. As ze kaerne- melkse pap atte wier dur een lepel strope op gedae. Opoe vond die pap al zoo lekker dat ze géén strope wou. Mar dat mogt niet van de baes. Hie zei: „As ter iemand binnenkomt in joe heit gien strope op je pap krieg ik een slegte naem op 't durp". Ze wier een kittig deerntje in kreeg kennis an een jongen. Mar die most naer dienst, in dat was toen 3 jaer. Hie zei laemen mar van me kaore of zieje, want joe kan niet schrieve in ik mag mar twéé keer in een jaer mit 3 daegen verlof naer huus, dus dan bin je niet gebonde. Mar ze bleef 'm trouw in toen de dienst erop zat binne ze getrouwd. Mar toen wier het nog harder werke, want opa kocht 'n span paerden, liet een huusje mit een luzze bouwe in een stal voor die beesten. Hie gieng teels- man worre voor al die kleine boertjes die zelf geen paerden hadde. In opoe gieng op un stee daer in de buurt werke. Dat was dan géén 8 uur dienst oor. 's Ochens om 3 uur op stee. Een gemetseld fornuis mit een iezere ketel dur op om waeter in te koken de ganse dag, want dur most wat gebeure. Je stookte hout in dat dieng stond even buten de gebouwen voor 't brandge- vaer. Dan wier de was gedae mit de stamptonne. Daemae wier dur gekaernd mit een hond. Dat dier liep op een tredmeule tot de butter afkwam (zo'n spul is nog te zien in een muzeum). Om 7 uur 's ochtens wier dur koffie geschonke in kreeg je een paer stikken (boterhammen) mit geraspte kaeze. Mar terwijl je die opat wier dur een bak mit aerpels op je schoat gezet, want dan kon je die geliek schelle voor het middageten. Noe was dat een moaie stee (ik weet nog dat hie ofgebrooke is) mit hoage rae- men in een groat bordes, dat most mit waarm sop gewasse worre. Dur was oak een groate wurft van gele steentjes, die mosse oak geschuurd worre mit een boender, op je knieën mit een balieschorte voor. As dat allemaele klaer was kreeg je je koffiestikken mee naer huus in was het 6 uure in had je 7 stuuvers verdiend. As je dat anhoarde docht je: Mot dat noe zoo. Dur is wel wat veranderd, mar of de mensen meer tevree binne? Staeke, maar opoe zou zegge: De broadkruumels steke. Een aarebeiersvrouwe ROOSENDAAL - Westerse hulpverle ningsorganisaties moeten veel meer met elkaar gaan samenwerken. Daartoe rie pen Roemeense kerkleiders op tijdens een konferentie van kerkelijke leiders van allerlei gezindten, die in Hongarije gehouden werd. Peter van der Bijl, direkteur van stichting Antwoord, woon de deze konferentie bij. In de maande lijkse nieuwsbrief van de stichting schrijft hij in reaktie hierop: „Alleen al in Nederland zijn meer dan twintig kleine en grote op Oost-Europa gerichte orga nisaties aktief En als ik eerlijk ben, moet ik zeggen dat er dikwijls langs elkaar heen wordt gewerkt. Dat geeft dan trieste resultaten zoals de aflevering door diverse organisaties van in totaal vijf orgels bij één kerk... Of zeven kopieerapparaten in een andere ge meente. En wéér ergens anders meldden zich 26 westerse voorgangers die alleen op de betreffende Roemeense kansel de groeten van hun thuisgemeente wilden Eigenaar: S. Bakker Zeedijk 54-56, Postbus 20 3253 ZG Stad aan 't Haringvliet Telefoon (01871) 25 24 wenst clientele, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1992 Familie, vrienden en clientele wenst alle bekenden wenst alle relatie's, vrienden en bekenden Medewerkers wensen vrienden en clientele overbrengen. Zoiets kan niet. Het mag ook niet, vind ik. En als ik zulke voor beelden van verspilling zie, voel ik mij daar mede verantwoordelijk voor," al dus Van der Bijl. Elders in de nieuwsbrief wordt melding gemaakt van een rapport over de hulp verleningssituatie in Oost-Europa, dat gemaakt is door Mission Forum. Dit is een samenwerkingsverband van in het voormalige Oostblok aktieve organisa ties. Volgens het rapport is het belangrijk dat er lange-termijn strategieën ontwikkeld worden. „Relaties vormen de essentie van de infra-struktuur die door hulpver leners moet worden opgebouwd. Scha delijk daarvoor is onder meer de haast die de westerling altijd heeft. Wie effek- tief wil helpen in het voormalige Oost blok, moet de tijd nemen om relaties te ontwikkelen en de bestaande tradities en culturen te respekteren." Afgezien daarvan, moet er niet alleen maar noodhulp gegeven worden. „Dat kan niet de struktuur zijn voor een lan gere termijn." Het rapport konkludeert: „Als de duizenden tonnen hulpgoede ren die recentelijk zijn aangevoerd in de vorm van in lange termijn strukturen geïnvesteerd kapitaal was gestoken, had er waai'schijnlijk veel méér mee gedaan kunnen worden." Stichting Antwoord trekt daaruit de gevolgtrekking: „Het gevaar dreigt dat westerse hulpverleners het slachtoffer worden van hun instant samenleving, die voorschrijft dat alles gisteren al had moeten gebeuren." Overigens konkludeert het rapport dat dit niet betekent dat er geen hulp meer nodig is. „Jullie hulp heeft onze mensen bemoedigd erbij betrokken te zijn. Als westerlingen zoveel werk voor ons op zich kunnen nemen, dan zouden we zelf ook meer op dit terrein kunnen doen," aldus het rapport, een kerkelijke leider citerend. Ook geestelijke hulp blijft nodig, er is dringend behoefte aan christelijke lek- tuur en onderwijsmateriaal voor voor gangers. Sinds de revolutie in Roemenië is het aantal pinkstergemeenten bijvoor beeld bijna verdubbeld van 793 naar 1450, terwijl het aantal Vergaderingen van Gelovigen steeg van 260 naar 430. J^ J^ J^ J^^^^^ J^ l3^ JQl J^ ^A ^M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 33