Gemeente Middelharnis lean pronicen met model historische gaffelschuit 32M 6 Kerstconcert bij kaarslicht Architekt Fris legt Ie steen jII karels I autoschade Citroen - Hesselink hmbretMse lllll ....iêmtmi/CaAjeê Ramoco b.v. Kerstconcert Apollo's Architekt Zeelenberg verhuist naar België Woningbouwver. 'S'dijk' 75 jaar Dirksland, 01877 - 1357 Naamgeving woningprojekt Donkereweg Middelharnis AaLS BESTE l GETEST VERWERS auto's ,COMBi Open dag Reformatorische Bijbelschool Goeree-Overflakkee Kerstconcert in Middelharnis 64e Jaargang No. 6059 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 In de concertserie 1991 zal Jaap Kroo- nenburg op zaterdag 21 december a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het orgel van de Grote- of Sint Laurens- kerk te Rotterdam Het programma van Jaap Kroonenburg luidt als volgt: 1. Feike Asma (1912-1984) Fantasie over drie Kerstmelodiën. a) O Kindeke klein, O Kindeke teer b) Heerlijk klonk het lied der eng'len c) Daar is uit 's werelds duist're wolken. 2. Johann. Sebastian Bach (1685-1750) Pastorale 'In dulci jubilo' (BWV 751) 3. George Fr. Handel (1685-1759) Basso Ostinato (variaties op een bas-thema). 4. Willem Mudde (1909-1984) Variaties 'Er is een Kindeke geboren op aard'. 5. Henri Mulet (1878-1967): Noël 6. Alexandre Guilmant (1837-1911) Scherzo (uit 'Sonate opus 80 no. 5 in c'). 7. Louis Vieme (1870-1937) Carillon de Westminster 8. Jan Zwart (1877-1937) Gedeelten uit 'Suite Kerstfeest' met aansluitend samenzang van 'Komt allen tesamen'. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar bij het info-centrum WV, Stadhuis Konings hoek alsmede op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang ƒ6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS-65 4,50. Nog slechts een aantal weken geleden verzekerde architekt Matth. Zeelenberg te Ouddorp ons dat hij tot in lengte van dagen m z"n ruturistische woning in de Preekhilpolder wilde blijven wonen, maar ziedaar... Per 16 december verhuist hij naar België. Z'n postadres blijft ove rigens Postbus 2 te Ouddorp en een odnerdeel van z'n bedrijf blijft aan de Ouddorpse haven gevestigd. De Woningbouwvereniging 'Sommelsdijk' werd op 16 december 1916 opgericht en bestaat derhalve a.s. maandag, op de dag af 75 jaar. Het bestuur ziet dan ook alle aanlei ding tot een feestelijke jubileumviering die a.s. maandag gehouden zal worden in "t Prieel' bij het recreatiecentrum 'de Staver'. Prominente sprekers zijn genodigd voor het officiële gedeelte dat 's middags vanaf 2 uur gehouden wordt, o.a. burg. mevr. Sleurink, voorzitter H. L. van Kampenhout die in een feestrede zal zien op het groter gegroeid zijn van Sommelsdijk, distr.dir. T. P. B. v. d. Lans die zal stilstaan bij de toekomst die de Woningbouwcorporaties te wachten staat en de bekende Chriet Titulair die een blik zal werpen op het huis van de toekomst, 's Avonds om 7 uur begint in "t Prieel' een feestavond waarvoor de leden zijn uit genodigd. Door de woningbouwvereniging 'Mid delhamis' is een prijsvraag uitgeschre ven voor het geven van een naam aan het komplex woningen voor ouderen aan de Donkereweg te Middelhamis. Op de sluitingsdatum van de prijsvraag waren 150 inzendingen ontvangen. Deze inzendingen zullen worden beoor deeld door een jury onder voorzitter schap van de heer P. Robijn, president- kommissaris van de woningbouwver eniging 'Middelharnis'. De overige jury leden zijn: M. N. van Eck-Knape, namens de Monumentencommissie van de ge meente Middelharnis; P. Heerschap, namens de Motte; C. Kardux, namens het Streekmuseum. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op dinsdag 17 december 1991 's avonds om 21.30 uur, na de jaarlijkse ledenvergade ring van de woningbouwvereniging. De prijs zal worden uitgereikt in het Prieel van Sportkomplex 'De Staver' door de voorzitter van de woningbouwvereni ging 'Middelharnis', de heer F. M. v. d. Waart. De prijsuitreiking kan door iedereen worden bijgewoond. MIDDELHARNIS Door de woningabouwvereniging 'Mid delharnis' wordt aan de Donkereweg te Middelhamis in 2 fasen een komplex woningen voor ouderen en een ontmoe- tingsraimte gebouwd. De eerste fase, bestaande uit 20 woningen voor oude ren en een ontmoetingsruimte, zal eind januari 1992 gereed zijn. Inmiddels is de aannemer begonnen met de bouw van de tweede fase, be staande uit 22 woningen. In deze 22 woningen zijn 8 woningen als leerling- bouwplaats aangemerkt. Op deze leer- lingbouwplaats zullen 4 leerlingen tim meren en 3 leerlingen metselen zich in het timmer- resp. metselvak bekwamen. De leerlingen zullen door een leermees ter timmeren en een leermeester metse len worden begeleid. Op donderdag 19 december 1991 zal door de heer A. Fris de eerste steen wor den gelegd van de tweede fase. De heer Fris is 42 jaar betrokken geweest bij het ontwerpen en bouwen van woningen voor de woningbouwvereniging 'Mid delharnis'. Nu hij zich gaat terugtrekken uit het architektenbureau Fris en Bom heeft het bestuur van de woningbouw vereniging hem uitgenodigd om de eer ste steen te leggen van het laatste projekt dat door hem, samen met de heer Born, is ontworpen en onder zijn direktie zal worden gebouwd. Hij zal zijn architek- tenloopbaan beëindigen met een kom plex woningen dat zeer geslaagd ge noemd kan worden. Het bestuur van de woningbouwvereni ging 'Middelharnis' is de heer Fris veel dank verschuldigd voor de prettige wijze, waarop altijd is samengewerkt. Het bestuur wenst de heer Fris toe dat hij nog lange tijd in goede gezondheid, vergezeld var zijn vrouw, met tevreden heid langs Zijn vele ontwerpen in de gemeente 'Middelharnis' kan lopen. Panasonic ktv type tx 90 J-.V.T:l-?.!ll?ïa] Nu voor 1 ROQ ^-^ JAAR I999i'~ volledige GARANTIE ZEIST - De Reformatorische Bijbel- school houdt op zaterdag 18 januari 1992 een open dag. Aanstaande studen ten en andere belangstellenden hebben dan gelegenheid nader kennis te maken met de school. Tijdens de open dag staan de volgende punten op het pro gramma: een introduktie in het onder wijsprogramma, een indruk van het leren en leven op de RBS, verschillende proeflessen, bijdragen van (oud-)stu- denten. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De RBS biedt drie verschillende opleidingen: een vierja rige beroepsopleiding op HBO-niveau (voor godsdienstdocent, of kerkelijk en missionair werker), een vormingsjaar en een eenjarige opleiding voor zending en evangelisatie. Dat laatste is bedoeld voor mensen die hun beroep willen combineren met werk in zending, evan gelisatie of pastoraat. De open dag duurt van 10.30 tot 15.30 uur. Voor meer informatie: telefoon (03404) 2 41 66. Autobedrijf A. J. van Rumpt RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 C. Breen, 01878 Verkoop na 17.00 uur: 2496 D. V. zaterdag 14 dec. N.H. Kerk, aanvang 20.00 uur Programma: The Messiah' - G. F. Handel, deel 1, deel 2 alleen koor 42, deel 3. 'Te Deum Laudamus' - H. Purcell. Medewerkenden: Marijke Nieuwenweg (sopraan); Myra Kroese (alt); Paul v. d. Bemt (tenor); Jelle Draijer (bas); Martine v. d. Meiden (orgel); Randst. Begel. Orkest (begelei ding); Rinus Verhage (alg. leiding). Dit concert wordt verzorgd door de C.O.V. 'Middelharnis' i.s.m. de St. Kerk- concerten Goeree-Overflakkee. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk vanaf 19.30 uur. Toegangsprijs 15,- voor volwassenen en ƒ7,50 (65-1-, CJP- houders, scholieren). Van fotograferen was nog geen sprake rond de vorige eeuwwisseling. In Middelharnis' vissersha- ven vormden weliswaar zo'n dertig gaffelschuiten een tafereel om voor altijd te worden vastgelegd, maar aan de wallekant zaten anno 1800 ook nog niet Aai Boogerman of Adri Vogelaar met pen of penseel gereed, nee, de herinnering aan dat verle den bleef beperkt tot de windvaan op het oude Gemeentehuis, de afbeelding op de Gemeentevlag en op de suikerzakjes in 't nieuwe huis der Gemeente. Gelukkig groeide dhr. W. F. Filippo in Middelharnis op en hij zou een getalenteerd knut selaar blijken te worden. In elfhonderd uur heeft hij voor z'n vroegere dorp een model-gaffelschuit gemaakt en dat bijzondere cadeau heeft hij dins dagmorgen aan burg. mevr. Sleurink overhandigd. Z'n knutselvaardigheid maakte hij bekend toen enkele jaren geleden burg. Sleurink op bezoek was op de bril janten bruiloft van z'n ouders en kennelijk is 't ijzer toen gesmeed precies toen het heet was. Hij zou er een maken, zo'n gaffelschip en dinsdagmorgen reed de bestelwagen voor, met schip en bouwer achterin om met grote voor zichtigheid naar binnen te worden gedragen waar de 'Jonge Marinus' een schone plaats zal krijgen, in een stofvrije vitrine. Een meesterstuk...! Gaffelschuiten, waarvan Middelharnis er tientallen heeft gekend totdat in 1829 de laatste werd gesloopt om vervolgens plaats te bieden aan de sloepen, eerst houten en later ijzeren, ze zijn in de vergetelheid geraakt en 't was dhr. Filippo zelfs moeilijk er een bouwtekening van te achterhalen. Het lukte bij de Ver. Ned. Modelbouwer en hij toog aan het werk, geestdriftig en uitermate mini- tieus, waarom de 'Jonge Marinus' hem zelfs elfhonderd bouwuren heeft gekosten, verdeeld over de twee jaren die met de bouw gemoeid zijn geweest. In zijn woning in Rozenburg onder het bewonderend oog van mevr. Filippo-Overweel, ook uit Middelharnis afkomstig. Burg. mevr. Sleurink heeft het prachtige geschenk met grote dank in ontvangst genomen, namens de gemeen schap ook, die voor een deel aan 't vissersvolk van toen is ontsproten. „Een onvoorstelbaar groot werk" zo noemde mevr. Sleurink het gedane knutselwerk, wanneer ze bedacht hoeveel inspanning daaraan ten grondslag heeft gelegen. Dhr. Filippo heeft er graag wat van verteld, van z'n creatie die in schaal 1:20 werd geschapen, met let terlijk alles er op en er aan, en letterlijk alles met de hand gemaakt, masten van Amerikaans grenen en de romp van stroken eikenhout, stroken die model kregen door ze te weken in warm water en vervolgens in model te kneve len, tussen de stroken peknaden gevuld met papier. Aan dek letterlijk alles wat op een originele gaffelschuit aan wezig was, de roosters boven het bun waarin de vis levend werd bewaard, de kaapstander waarmee de net ten werden opgehaald, de Joonen, gekleurde staande drijvers die het drijfnet droegen en markeerden. De sloep die in geval van nood zou worden gebruikt is al een meesterstukje op zich, wat dan te zeggen van het gaffel schip op zich, met zeilen, vólgetuigd, en met de zwaar den? Een gaffelschuit met 60 ton had een 13-koppige bemanning. Dhr. Filippo, hij was in z'n jeugd leerling van de Techni sche School te Middelharnis en heeft een technische funktie bekleed, heeft er een meesterstuk van gemaakt waarop Middelharnis, tot in lengte van jaren, trots zal kunnen zijn. De echte gaffelschepen zijn destijds o.a. in Middelhamis en op een Sommelsdijkse werf gemaakt. In zijn boek 'de Visafslag van Middelharnis' van burg. Ulbo Mijs wordt m.b.t. de visserij een passage weergege ven uit het beroemde boek van Boers 'Beschrijving van Goeree Overflakkee' d.d. 1843: „Na het jaar 1792 leed de visscherij groot nadeel door de belemmering, welke haar eerst door de Franschen en daarna door de Engelschen werd toegebragt. Vele sche pen werden door hen genomen en naar Engeland opge bracht, en niet, dan tegen een aanzienlijken losprijs, werden sommige teruggegeven. In dat geval ontvingen de visschers tot eenige vergoeding een' vrijbrief Anderen zochten deze gevaren te voorkomen door zich te voor zien vande noodige stukken van onzijdige Staten, onder wier vlag zij hun bedrijf uitoefenden. Intusschen had deze belemmering zoo nadeelig op deze visscherij gewerkt, dat het getal gaffelschuiten in 1813 tot op de helft verminderd was; doch met het herleven der vrijheid ondervond ook dezen tak nieuwen bloei. In 1817 werd eene nieuwe soort van vaartuigen, sloepschepen genaamd, ingevoerd, en allengs verdrongen deze de vroegere, min doelmatige gaffelschuiten. De aanbouw dezer nieuwe schepen gaf aan dit dorp een bijkomend vertier, en werd daarenboven aangemoedigd door eene premie van 250,- van wege de Hooge Regeering, bij besluit van 26 Februari 1826 aan elke vischschuit van zekere grootte jaarlijks toegekend, in welk genot tot heden al deze nieuwe vaartuigen deelen. De laatste gaf felschuit werd gesloopt in het jaar 1829." NIEUWE TONGE - Op dinsdag 17 december a.s. geven het kinderkoor Apollo, de gemengde zangvereni ging Apollo en harmonie-orkest Apollo uit Nieuwe Tonge hun tradi tionele Kerstconcert. Het concert begint met het optreden van het kinderkoor ApoUo. Onder leiding van Nelleke Bruggeman zullen zij be kende kerstliederen ten gehore brengen. Het Kerstverhaal zal dit jaar worden verteld door Maarten Guichelaar. Het gemengd koor Apollo zal onder lei ding van Peter van der Heyden sfeer volle liederen ten gehore brengen en gezamenlijk met het kinderkoor sluiten zij het gedeelte voor de pauze af. Het harmonie-orkest Apollo zal na de pauze haar repertoire vertolken onder leiding van Harry Bosch. Ter afsluiting van het geheel volgt een samenzang welke musikaal wordt onder steund door het harmonie-orkest. Het kerstconcert wat in beginsel werd gehouden voor de ouderen uit onze samenleving is gratis toegankelijk en iedereen is van harte welkom. De organiserende verenigingen zullen in de pauze alle aanwezigen een gratis kop koffie aanbieden. Het concert vindt plaats in Ons Dorps huis en begint om half acht. De zaal is open vanaf zeven uur. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Alweer zo'n Topper van Panasonic. Zowel op video als ktv geoied een excellente kwaliteit. Stereo, teletekst^ en... zeer aantrekkelijk geprijsd. vooraOe x^tetrhetdl VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL, (01670) 8 25 18 Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) i22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax {01875) 19 85 Voor ropkwalilell, goede service en voorüeiige priizen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C3 O FOTO-VIDEO'AUDIO c=3 ca C3 jg 4 Ouddorp - Teleloon 01378-1612 en 2120 >p Hogezoom (72 - Teleloon OII1B-2400 srirakeelslrasl S - SommBlsdi/ti - Teleloon Dia70-68Ai Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Bewonderende blikken voor de van stapel gelopen 'Jonge Marinus'. een naam die wellicht heeft bestaan maar waarvan eigenaar of registratietekens niet meer te achterhalen zijn. Links de maker dhr. Filippo. ^^t.^'t^^^*^^^,^%t^i^.^^K^■V^V^^•..^\^^^<^^%^^f^^^.^\•.^^^.^^^,^%t^^^^^^t^^^^^^t,^%^^^%^^^^^^^^^\.^^ Peugeot Talbot Peugeot Taltiot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1