CvoBOOM Uit de Historie Stellendam KERST KRANS GEREEDSCHAPPEN 's MIDDAGS GESLOTEN Kantoor Tamboer HULP i.d. huishouding PTT-Poslkantoren Kerst-/NieuwjaarsperJode Recreatieve ontwikkeling Neeltje Jans Kerstconcert in Middelhamis FAMILIEBERICHTEN Jacobus Tennis PIETERTJE NOORDERMEER NEESJE MARIA VAN GENT KLAARTJE MARTIJNTJE BOSLOPER KLAARTJE MARTIJNTJE BOSLOPER KLAARTJE KNAPE-BOSLOPER KORTEWEEG JE 63 DIRKSLAND TEL. 01877-3355 PRIVA ANDREWS Verrijdbare en draagbare uitvoe ringen branden op olie, propaan, butaangas of elektrisch. Van 8.000 tot 100.000 Kcal/h. CORNELIS KOEDAM echtgenoot van Gilzia Peekstok in de ouderdom van ruim 84 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. Dirksland: G. Koedam-Peekstok Melissant: A. Koedam NEELTJE BRABEIR-BUSCOP (2e serie, nr. 2) De Afscheiding Aantekeningen 1941 18 december 1991 M. C. uan Dongen S. C. van l^ongen-Bouman MARIA KLAASJE VAN DEN BOLSEM weduwe van L. Hokke MARIA HOKKE-VAN DEN BOLSEM l.v.m. ons jaarlijkse uitstapje zijn \A/ij a.s. vrijdag 13 december J. L. Struik De lekkerste: onze eigengebakken Met Eclite Boter en 100% Amandelspijs! in7T®j Kommer Akershoek D. V. zaterdag 14 dec. N.H. Kerk, aanvang 20.00 uur Tonnen schade bij brand meubelzaak in Poortvliet Een nieuw leven lief en teer dat is een wonder telkens weer Wij zijn dankbaar en dolgelukkig dat ons op 6 december 1991 een zoon is toevertrouwd justin is het broertje van Liontien Lou en Janneke Arensman Molendijk 60, 3243 AM Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871)23 07 Met grote droefheid geven wij u kennis dat, na een welbesteed leven van ons is heengegaan onze lieve zorgzame moeder en grootmoeder sinds 1976 weduwe van Arie Cornelis van Loon op de leeftijd van ruim 91 jaar. In dankbaarheid gedenken wij, wat zij in haar leven voor ons heeft betekend. Sommelsdijk: A. P. van Dis-van Loon D. A. H. van Dis Stad aan 't Haringvliet: P. C. van Loon C. M. van Loon-Dirkx Dordrecht: A. C. van Loon Zoetermeer: A. van Loon C. van den Heuvel Dirksland, 9 december 1991 Correspondentie-adres: P. C. van Loon, Oostmoerse Scheidweg 1, 3243 LD Stad aan 't Haringvliet Gelegenheid tot condoleren: donderdag 12 de cember van 19.00-21.00 uur in de zaal van 'Vroon- lande', Staakweg 5 te Dirksland. Vrijdag 13 december zal er een samenkomst zijn in de zaal van 'Vroonlande', aanvang 13.00 uur, waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats 'Vrederust' te Middelhamis. Hedenmiddag overleed tot onze diepe droefheid nog vrij onverwacht onze lieve zuster, schoonzus ter en tante, mevrouw in de ouderdom van 91 jaar. Den Haag: L. van Gent Sommelsdijk: C. van Gent-Korteweg neven en nichten 8 december 1991 Correspondentie-adres: L. van Nimwegen, Gladiolusstraat 35b, 3051 LE Rotterdam De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 12 december om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Ooltgensplaat. Vooraf zal een rouw dienst gehouden worden in 'Elthato', Zuid-Achter weg, welke aanvangt om 13.15 uur. Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren voor de begrafenis in 'Elthato'. Heden behaagde het de Heere, tot onze diepe droefheid, voor ons nog onverwacht van onze zijde weg te nemen, onze geliefde moeder, schoonmoeder en oma weduwe van Jasper Knape in de leeftijd van 88 jaar en 11 maanden. Melissant: M. E. Neels-Knape Ouddorp: E. M. Bezuijen-Knape C. P. Bezuijen Klein- en achterkleinkinderen Ouddorp, 'de Vliedberg', 9 december 1991 Correspondentie-adres: C. P. Bezuijen, Ouddorpse Haven 7, 3253 LM Ouddorp Gelegenheid tot condoleren donderdag 12 decem ber van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in herv. verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Vrijdag 13 december D.V. zal er een rouwdienst worden gehouden in 'Eben Haëzer', aanvang 13.30 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Ouddorp omstreeks 14.30 uur. Na afloop van de begrafenis is er nog gelegenheid de familie te condoleren in 'Eben Haëzer'. Geen bloemen Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen kunnen deze advertentie,als zodanig beschouwen. Heden behaagde het de Heere tot onze diepe droefheid van onze zijde weg te nemen onze lieve oma weduwe van Jasper Knape in de leeftijd van 88 jaar en 11 maanden. Herkingen: Lenie en Piet Theo Marleen en Michel Dirksland: Klara en Arie Christina en Hugo Ouddorp: Jasper en Aat Els Margriet Corina Goedereede: Katie en Klaas Annelies Liesbeth Kees Frans Kitty Klaasjan Japke Ouddorp, 9 december 1991 Heden behaagde het de Heere uit ons midden weg te nemen onze geliefde schoonzuster en tante op ruim 88-jarige leeftijd. Sterke de Heere de kinderen. Sommelsdijk: Mevr. Knape-Kastelein Ouddorp: T. Grinwis neven en nichten Ouddorp, 9 december 1991 Met grote verslagenheid en diepe droefheid geven wij u kennis, dat de Heere plotseling van ons heeft weggenomen, mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader, schoonvader en opa, broer, zwa ger en oom A. Koedam-Lodder Kees Edwin Bodegraven: S. Nobel-Koedam T. Nobel Kees Gijsbert Karin 9 december 1991 Wilhelminalaan 26, 3247 AS Dirksland Gelegenheid tot condoleren: woensdag 11 decem ber van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur aan het woonhuis. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. op donder dag 12 december a.s. om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Dirksland vanuit het Hervormd Verenigingsgebouw 'Onder de Wiek', Ring 57 te Dirksland. waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Aanvang 13.30 uur. Geen bloemen DANKBETUIGING Voor de belangstelling en het medeleven ons betoond, na het overlijden van onze lieve moeder en oma betuigen wij een ieder onze hartelijke dank. In het bijzonder dank aan ds. C. J. W. Verboom voor de pastorale zorg en het leiden van de rouw dienst en dhr. P. Mans voor de wijze waarop hij de begrafenis verzorgd heeft. Kinderen en kleinkinderen Ooltgensplaat, december 1991 De Afscheiding had hier reeds vrij spoe dig invloed. In: De afscheiding van 1834, VII, van Dr. C. Smits, lezen we op pag. 34 en 35 dat een request, de dato 15-10-1836, aan de koning getekend werd door (voor) 33 volwassenen en 38 minderjarige kin deren. De lijst telt meer namen dan van de andere gemeenten op Goeree-Overflak- kee. De consideratiën van de burgemeester zijn, dat van de ruim 30 volwassenen, er drie zijn met 'eenig gering vermogen', deze zijn kleine landbouwers. De overi gen zijn arme dagloners, die meestal door onkunde en dweperij mede ge sleept worden door de ondertekenaren Aren Kreeft, Jan Kreeft en Maarten van Seters, welke zich in alles als hoofdper sonen gedragen. Dit aantal treft te meer, daar de Her vormde gemeente te Stellendam eind 1834 slechts 145'Hdmaten telde. In 1836 waren er 112 belijdende leden op een aantal van 650 zielen (na de uittocht der Afgescheidenen). Twintig jaar (1836-1856) werd er kerk gehouden in de woning van Maarten van Seters. Toen na twintig jaar, het huis van Maar ten van Seters te klein werd, ging men kerken in de ruimere woning van de oudste zoon Willem. Totdat... de ge meente in 1866 een eigen gebouwtje ont ving (Dr. C. Smits). (De eerste steen werd gelegd door Maarten van Seters). 1) Het verhaal, dat vermeldt dat in 1813 Maarten van Seters' eerste kind Willem, geboren werd, terwijl de vlag op de toren van Goeree stond en dat in zijn huis Oranjeversiering was aangebracht kan niet juist zijn, want deze Willem werd reeds 21-11-1811 geboren. Eind 1813 werd ook geen andere Willem van Seters geboren, want moeder Van Seters verwachtte toen een kind dat 5-1- 1814 werd geboren en Maria heette. Ik acht het mogelijk, dat Willem geboren is op een moment, dat een vlag op Goe- ree's toren de gedachte wekte, dat de bevrijding aangebroken was, en men daarom ook versiering aanbracht. Reeds in 1810 was door Engelsen op Goerees' toren 'n Engelse vlag gezet. (Van Westvoome tot St. Adolfsland pag. 180 en pag. 202 noot 8). (Ook op Dolle Dinsdag 1944 werd voor tijdig op straat in Capelle a.d. IJssel oranje verkocht). Mogelijk werd hij daarom dan Oranje- Willem genoemd. Meestal bevat 'n his torische overlevering wel een kern van waarheid. 2) De Ned. Herv. predikant in de tijd der Afscheiding was ds. J. Schipper van 1829-1845. Hij overieed in 1845. De burgemeester van die tijd was D. Goedkoop, nl. van 1825-1844. Volgens Dr. C. Smits is er van een ver volging door de burgemeester geen sprake. 3) De Geestdrijrers te Stellendam waren een aantal meisjesdie tot verschijnin gen, gezichten en openbaringen kwa men. Ds. H. Scholte en Maarten van Seters weerstonden ze. In 1838 wordt door de synode van Zuid- Holland geoordeeld, dat de kerkeraad de censuur niet tegen dezen gebruikt, maar dat het toch komt tot uitsluiting uit de gemeente en er een kleine gemeente over bleef, die naar de eis des Evangelies begeerde te leven. (Afscheiding VII Dr. Smits). Ik ben overtuigd dat zo'n geestdrijverij én op Flakkee én in Nederland uitzon dering was. Dr. J. Reitsma zegt in: Geschiedenis van de Hervorming en de Hervormde Kerk der Nederlanden op pag 379: „Ook vertoonde zich meermalen het bedenkelijke spooksel der geestdrijverij op enkele dorpen in de provincie Gro ningen, ook te Bunschoten nog in 1840 en elders. Doch De Cock en de zijnen waren tegen dergelijke geestvervoerin gen en trachtten het zoveel mogelijk te matigen, wel inziende dat dit hun zaak geen goed zou doen". Het ongedoopt laten der kinderen, door de Stellendamse geestdrijvers heeft den kelijk op Flakkee al helemaal geen navolging gevonden. Reitsma schrijft op pag 380: Over de geestdrijverij en bekeringstonelen te Uithuizermeeden, Spijk, Bunschoten enz.: H. de Cock: Hendrik de Cock p. 463-477; van Velzen: Gedenkschr. p. 192-194. Aantekening Dr. C. Smits' bovengenoemd boek op pag. 40 vermeldt: 1838 28 juli. „De kerke- raad onderzocht doch wegens koeste ring en bevordering van dweepzucht niet bevestigd. De gemeente onder zocht". (Aantekening van ds. H. P. Soholte). En op pag. 136 lezen we: „De aldaar vroeger verkozen Ouderling en Diaken waren met enige weinige lid maten teruggekomen van hun geestdrij verij. Dien ten gevolge waren ook hun kinderen gedoopt, doch de Ouderling en Diaken waren nog niet bevestigd". Dus niet slechts meisjes behoorden tot de geestdrijvers. Op dezelfde pagina vernemen we, dat meisjes, die vroeger allerlei wonderbare gezichten en openbaringen hadden, in de bijeenkomsten der gemeente voor gaan in gebed. 4) Maarten van Seters en Gsf ritje Kom- tebet kregen 23-6-1823 een zoon Hugo. Deze trouwde met Lena Koole, een dochter van Joost Koole van Melissant in 1853. Zie des HEEREhl oog is over degenen die Hem wezen, op degenen die op Zijne goedertierenheid hopen. (Psalm 33:18) Met de woorden/an deze tekst wer den wij 50 jaar ge leden in het huwe lijks bevestigd door ds. C. v. d. Wal in de Ned. HervKerk van Stellen dam. Door 's HEEREN goedheid en trouw heeft Hij ons tot hiertoe wil len sparen. Mo; ge de HEERE onze Leidsman zijn, o,d onze verdere levensweg. Wij hopen diit met onze kinderen, kleinkinderen en familie op D.V. 18 december te herdenken. 3262 PP Oud-Beijeriand van Brakelst raat 38 Op het land van die Joost Koole werd 1886 het kerkje gebouwd, waarin Ds. Dreessen pre ;ekte. Over dit kerkje werd later een he^ /ige strijd gevoerd, waarbij Hugo, schoonzoon van Joost betrok ken was. Hij was wel komen lezen vanuit Stellen dam. Zijn laar was als dat der vrouwen, zo lang. Later wer d vanuit Stellendam (Ds. Koppe) de Gereformeerde Kerk te Me lissant geï nstitueerd. Nog later werd ds. H. de Valk predikant van Stelle! ndam en Melissant. Hij woon de te Steil lendam. (De gron d -waarop de Gereformeerde Kerk wer d gt^bouwd was eigendom van Hugo vaiii Set ers. Op deze grond had de meestoolfgestiaan, die afgebrand was). Hedennacht ging na een langdurig, geduldig gedragen ziekte, tot onze diepe droefheid van ons heen onze lieve zorgzame moeder en oma in de leeftijd van 73 jaar. M. de Ruiter-Hokke C. de Ruiter Eddy en Anita Leen en Tia P. van Kempen-Hokke W. van Kempen Cock en Henja Pamela en Corwin Leon J. Hokke D. Hokke-de Kreek Leonie Dennis T. Hokke A. P. M. van Groeninge Marja en Hans Jan 8 december 1991 Prunuslaan 56, 3257 XL Ooltgensplaat De crematieplechtigheid zal woensdag 11 decem- l^er in besloten familiekring plaatsvinden. Na een langdurig, geduldig gedragen lijden, heeft de Heere tot onze diepe droefheid uit onze fami liekring weggenomen onze zeer geliefde schoon zuster weduwe van L. Hokke Wij zullen haar missen. Sommelsdijk: W. Groenendijk-Hokke A. Groenendijk Ooltgensplaat, 8 december 1991 Lindenlaan 3 - Postbus 22 - 3240 AA Middelhamis Telefoon (01870) 34 77* - Telefax (01870) 57 02 pp de dinsdagen 24 en 31 december a.s. zullen de postinrichtingen op Goeree- Overflakkee geopend zijn tot 12.00 uur. Met uitzondering van het (dan geves tigde) postagentschap Achthuizen, dat een openstelling heeft van 9.00-11.00 uur. Alle middagopenstellingen komen te vervallen. Op 31 december a.s. zal in de loop van de dag de inhoud van alle postzegel boekjes- en briefkaartautomaten wor den verwijderd en op 2 januari a.s. weer worden herplaatst. Tevens zullen alle PTT-brievenbussen tijdens de jaarwisseling worden afge sloten. Voor bezitters van de 'groene buitenbus sen' is het raadzaam, in verband met vuurwerk en eventueel optredende scha de, de bus tijdens de jaarwisseling (na de bestelling van 31 december) te verwijde ren en op 2 januari a.s. weer terug te plaatsen. (wordt vervolgd^ Het blijft tobben met de recreatieve ont wikkeling van Neeltje Jans. Eerst was er het vele miljoenen kostende plan van Gasteren, waarvan een kind kon bereke nen dat de exploitatie niet rendabel kon worden gemaakt, gevolgd door diverse andere die geen van alle van de grond kwamen. Dit geldt ook voor het Worid Fish Center. Het Rijk is niet langer bereid jaarlijks 3 miljoen in deze bodem loze put te gooien. ECHTE BAKKER stationsweg 15. 3253 AP Ouddorp Tel. (01878) 13 52 Programma: 'The Messiah' - G. F. Handel, deell, deel 2 alleen koor 42, (jeel 3. 'Te Deum Laudamus' - H. Purcell. Medewerkenden: Marijke Nieuwenweg (so praan); Myra Kroese (alt); Paul V. d. Bemt (tenor); Jelle Draijer (bas); Martine v. d. Meiden (orgel); Randst. Be- gel. Orkest (begeleiding); Ri- nus Verhage (alg. leiding). Dit concert wordt verzorgd door de C.O.V. 'Middelhar- nis' i.s.m. de St. Kerkconcer- ten Goeree-Overflakkee. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk vanaf 19.30 uur. Toegangsprijs 15,- voor volwassenen en 7,50 (65+, CJP-houders, scholieren). GE'VRAAGD: 1 ochtend/midd. p. week Tel. (01870) 72 96 SINT ANNALAND Het interieur van de opslagplaats van tweedehandsmeubelen Bouman Potter aan de Paasdijkstraat in de Thoolse kern Poortvliet is donderdagmorgen door een brand in de as gelegd. De brand brak rond negen uur uit en ging gepaard met een sterke rookontwikke ling en stankoverlast. Er vielen bij deze brand geen slacht offers. Over de oorzaak van de brand kon de Rijkspolitie donderdag nog geen mede delingen doen. De schade loopt volgens een woordvoerder van de Thoolse brand weer in de honderdduizenden guldens. De brandweerkorpsen uit Tholen en Sint Maartensdijk zetten twee bluswa- gens in om het vuur te doven. Rond tien uur in de voormiddag was het vuur al onder controle. Op het moment dat de brand uitbrak, was de meubelzaak nog gesloten. Aanvankelijk bestond de vrees dat scha delijke stoffen vrij zouden komen. Het bleek echter niet nodig om de omwo nenden te evacueren. De tweedehands meubelzaak was gevestigd in een oude schuur. De bovenkant van het gebouw heeft nogal wat schade opgelopen en moet waarschijnlijk gesloopt worden. In de meubelzaak waren enige honder den bankstellen opgeslagen. Deze lie pen brand- en roetschade op. De re cherche heeft vrijdag 6 december een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 4