Cursusoverzicht 1992 van het International Art Centre Agrificatie Luisterrijk najaar bij Lindenberg Automobilist onior invloeit in lie ochtenitspits Mëub ama mm Haringvlietsluizen moeten open Tong-quotum opgevist Kerststukjes maken voor de jeugd Uniek kerstconcert te Oud-Beijerland Kerstzangavond Ooitgensplaat Jaarlijkse club-tentoonstelling van de Ouddorpse konijnen en pluimveefokkersvereniging 'Nut en Genoegen' Kerstmiddag en -avond voor de ouderen Kerstmiddag met bejaarden Voor beroep bedankt De politie controieert Rij Alcohol Vrij Kerstconcert met organist Jaap Zwart Jr., 'One More Voice' en liet Rianti-kwartet Bladz. 2 .EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 10 DECEMBER 1991 Steeds groter wordt het cursusaanbod van het International Art Centre. In sep tember ging voor het eerst een cursus etsen van start. Inmiddels zijn er leuke resultaten behaald! Door de wachtlijst voor portret op de dinsdagavond, start nu in januari even eens een cursus portret voor beginners op de woensdagmorgen. Wel is voor deze cursus enig teken- en schildervaar- digheid van belang. De kindercursus op de woensdagmid dag was eveneens ondertekend. Woens dag 5 februari start er weer een nieuwe cursus. Ouders kunnen hun kinderen daarvoor opgeven. U kunt zich voor de cursussen tekenen en schilderen voor beginners en gevor derden op de maandagmiddag en de dinsdagmorgen aquarel eveneens opge ven door een telefoontje naar het I.A.C. (01870) 71 55, of even in de gallerie tij dens de openingsuren di. t/m za. 13.00- 17.00 uur langs te komen. Maandagmiddag 13.30-16.00 uur groep 1: stillevens, beg./gev. groep 2: landschap van romantiek tot heden, gev. Maandagavond 19.45-22.15 uur groep 1: stillevens, beg. groep 2: stillevens stofuitdrukking of landschap, gev. Dinsdagmorgen 9.00-11.30 uur aquarel: stillevens, beg./gev.; landschap, gev. Dinsdagavond 19.45-22.15 uur portret gev. Woensdagmorgen 9.00-11.30 uur groep 1: etsen beg./gev. groep 2: portret, beg. Woensdagmiddag 14.00-15.30 uur tekenen/pastel, kindergroep om de week in blokjes van 4 lessen. Privé-lessen op aanvraag. De gallerie is gesloten van 22 december tot 5 januari 1992. Wij wensen u gezellige Kerstdagen en een Gezond en Voorspoedig 1992! Aanmelden voor 20 december 1991! Start cursus op maandag 6 januari, dinsdag 7 januari en woensdag 8 januari 1992. Op D.V. vrijdag 13 december a.s. zal de jaarlijkse kerstzangavond gehouden wor den in de Ned. Herv. Kerk te Ooitgens plaat. Medewerking verlenen: ds. C. J. W. Verboom, Ger. Jeugdkoor 'Jehoshua' o.l.v. Sarita van Steeg, Chr. Kinderkoor 'Jubilate' en de Chr. Gem. Zangver. 'Jubilate' o.l.v. Martien de Vogel. Orgel: Paul Rotscheid. De avond begint om half acht en de toe gang is gratis. U wordt allen hartelijk uitgenodigd om te komen luisteren naar de plaatselijke koren die dit jaar een mooi kerstpro gramma ingestudeert hebben, de koren zullen apart, maar ook gezamenlijk zin gen, ook is er veel samenzang. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 decem ber a.s. organiseert deze Ouddorpse vereniging haar traditionele klein- veetentoonstelling. Meer dan 600 dieren zijn ingeschreven in enkele honderden rassen en kleurslagen. Vele exclusieve dieren zijn daaron der te bewonderen. Vooral bij de groep watervogels; verder zijn er vele konijnen, grote hoenders, kriel hoenders, sierduiven, cavia's, ham sters en postduiven. Onder al de inzenders zijn ook dit jaar weer vele jeugdleden (niet ouder dan 17 jaar) die de onderlinge sportieve strijd aangaan met de senior-leden. Wie als besten uit de bus komen bepalen de keurmeesters die aan de hand van stan daardeisen elk dier beoordelen en aan de hand daarvan een waardering vast stellen. Spannende tijden voor elke sportfokker want een ieder vindt toch haar/zijn dieren de mooiste. Voor nage noeg alle rassen is er een ereprijs, dus zullen er niet veel leden met lege handen naar huis gaan, daarnaast zijn er voor de allerbesten nog ruim 50 hoofd-ere prijzen te verdienen en zullen alle jeugdleden/inzenders een herinnering aan deze tentoonstelling ontvangen. Alle reden om dit sportieve evenement bij te wonen door een bezoek aan deze tentoonstelling welke ook dit jaar weer dankzij de medewerking van Bloemen handel M. Grinwis Zn., en de Rabo bank 'Ouddorp' een fleurig aanzien zal hebben. De tentoonstelling is geopend op vrijdagavond van 19.00 tot 22.30 uur en op zaterdagmiddag van 14.00 tot 21.00 uur. De uitreiking van de kam- pioensprijzen en de trekking van de grote verloting vindt plaats op zaterdag middag 15.00 uur. De toegang tot al dit fraais is gratis. Op woensdag 18 december 1991 a.s. organiseert de A.N.B.O. en de Plaatse lijke Commissie een Kerstmiddag en -avond voor hun leden en de Ouderen vanaf 55 jaar. Deze zal worden gehouden in het Info- centrum S.W.V.O., Bernhardstraat 27 te Oude Tonge. De middag begint om 17.00 uur, de zaal is open vanaf 16.30 uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Zij die niet aan de broodmaaltijd kun nen deelnemen, kunnen 's avonds om 19.00 uur voor de avond komen. Er zal niet worden gerookt, een belang rijk gegeven voor hen die daar soms voor wegblijven. Voor de goede organisatie is het wel belangrijk om u voor 14 december 1991 a.s. op te geven bij het Infocentrum, tel. (01874)13 44. GOEDEREEDE Ook dit jaar organiseert de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Goede- reede-Ouddorp weer een kerstmiddag met bejaarden en minder-validen. Zoals gebruikelijk met veel zang en samen zang. Iedereen is van harte welkom, u kunt zich opgeven bij mw. M. Lokker, tel. (01878) 22 09 of bij mw. J. Reinhoud, tel. (01879) 20 71. Als u geen vervoer hebt, dan willen de leden van onze afdeling daar voor zorgen. De middag wordt gehouden op: 18 december en begint om 14.30 uur in de Dorpstienden te Oud dorp. SOMMELSDIJK op 18 december is het weer zover, dan kan de jeugd van 4 tot 12 jaar weer een prachtig kerststukje maken, in het Wijk- gebouw 'De Zwaluw', Sperwer 5 te Sommelsdijk. Het maken van de kerststukjes doen we weer in twee groepen. De eerste groep kan terecht van half twee tot half drie en de tweede groep van drie tot vier uur. Je moet wel van te voren een kaartje kopen en dat kan op de knutselmiddag (11 december) of vanaf 12 december bij: Nico Knops tel. (8) 50 71 Cora van Nimwegen tel. (8) 58 26 Ellen Breure tel. (8) 37 81 De kosten voor leden is 1,50 en voor niet-leden/2,00. Na het maken van het kerststukje maken we nog iets anders voor de kerst. Wat,... dat vertellen we nog niet, het wordt weer leuk, dus allemaal komen hoor! UNIEKE AKTIE BIJ MEUBELRAMA bij al uw meubel- aankopen Een voorlichtingsbijeenkosmt daar over zal worden gehouden woensdag 11 december in 'De Grutterswei' te Oude Tonge, tel. (01874) 15 00). Aanvang 20.00 uur. De inleiding zal verzorgd worden door: Dhr. Dr. W. M. J. van Gelder, werkzaam bij het ATO te Wageningen. Het onderwerp voor deze avond is: Hoe worden landbouwgrondstoffen gebruikt voor het vervaardigen van non-food produkten. Door middel van onderzoek van vezelmaterialen, eiwitten en vetten wordt geprobeerd optimaal gebruik gemaak te maken van landbouwgrond stoffen. Het onderwerp zal mede door het gebruik van dia's aan u gepresenteerd worden. Agrificatie: Nabije toekomst - of verre toekomst? Mogelijkheden voor Flak- kee? De Ver. voor bedrijfsvoorlichting Goe- ree-Overflakkee nodigt alle belangstel lenden uit deze avond bij te wonen. Lindenberg Boeken Muziek heeft recentelijk een aantal nieuwe CD's met orgelmuziek uitgebracht, voor de genieters daarvan ongetwijfeld een waardevolle serie: LBCD25 - De vierjaargetijden zijn vertolkt door Albert de Klerk op het Adema-orgel van de Sint Josephkerk te Haar lem. Elk jaargetijde kreeg van De Klerk: een vrij thema, een volksliedje en twee religieuze thema's. Zo ontstaat een uiterst originele improvisatie-CD waarbij de luisteraar wordt geboeid door de muzikaliteit en inventiviteit van Albert de Klerk. De stijl is romantisch, op klassieke leest geschoeid. Het tekstboek bevat alle thema's in handschrift van Albert de Klerk. LBCD20 - Johann Th. Lemckert bespeelt het Pels Van Leeuwen-orgel in de St. Willibrorduskerk te St. Willebrord. Een recent gebouwd, en veelzijdig instrument. Johann Th. Lemckert speelt een afwisselend programma uit diverse stijl perioden uit diverse stijlperioden zodat dit instrument in al zijn facetten tot zijn recht komt. Voorzien van uitgebreid tekstboek. LBCD24 - Jan Jongepier bespeelt het Van Vulpen-orgel in de Gereformeerde Kerk 'De Rank' te Zuidhom. Eveneens een recent gebouwd instrument, echter voorzien van een oude stemming. Het blijkt zich bij uitstek te lenen voor oude(re) literatuur. Jan Jongepier speelt een programma met veel koraalmuziek. Uiteraard is het tekstboek voorzien van de nodige informatie met betrekking tot orgel, orgelbouwer, speler en registraties. LBCD26/27 - J. S. Bach Orgelwerken deel 2. Bram Beekman bespeelt het orgel van de St. Nicolaaskerk te Vollenhove (Orgelbüchlein) en de St. Michaëlskerk te Zwolle. Goede wijn behoeft geen krans. Deel 1 is succesvol en wordt zo posi tief gewaardeerd dat wij hebben besloten met Bram Beek man de komplete werken van J. S. Bach vast te leggen en uit te brengen op CD. De serie zal bestaan uit acht dubbel-CD's die met een frequentie van een dubbel-CD per halfjaar zul len verschijnen. Eind 1994 kan het projekt voltooid zijn. Deze CD is evenals deel 1 voorzien van een uitgebreid tekst boek met naast toelichtingen ook alle koralen met muziek en tekst. Een prestigieus projekt van internationale allure. LBCD28/29 - 1891 Verschueren 1991. Dit jaar jubileert Ver- schueren Orgelbouw Heythuysen B.V. Ter gelegenheid van dit eeuwfeesta werd door de KRO een klankdocument gemaakt van verschillende dbor Verschueren gebouwde orgels. Hiervoor werd een keur van organisten uitgenodigd. Een selektie van deze opnamen is door ons op deze dubbel- CD uitgebracht. In het booklet vindt u uitgebreide informa tie over de orgelbouwer, de orgels en de organisten. Vanzelfsprekend voorzien van zeer veel fotomateriaal. LBSCD91 - LBCD Organ Collection. Op deze sampler vindt u een representatieve selektie uit onze CD met orgelmuziek. Voor een zeer gunstige prijs, slechts 9,95 krijgt u een keur van organisten, verschillende instrumenten en een booklet met daarin onze gehele katalogus. DIRKSLAND Ds. A. J. Gunst te Tholen heeft voor het op hem door de Geref Gemeente uitge brachte beroep bedankt. W/M ^Veilig Verkeer Nederland De gezamenlijke natuur- en milieu organisaties willen dat de Haring vlietsluizen - op termijn - weer permanent opengezet worden en alleen nog gebruikt als stormvloed kering. Er moet naar gestreefd wor den het unieke getijdegebied van voor 1970 zoveel mogelijk te herstel len. Dit hebben de organisaties van daag aan de stuurgroep meegedeeld die bezig is een integraal beleidsplan te maken voor het gebied Haring vliet/Hollands Diep/Biesbosch. Sinds 1970 zijn de Haringvlietsluizen gesloten en is een - ook in internationale zin - uniek zoet/brak/zout-water getij degebied met karakteristiek planten- en dierenleven verloren gegaan. Ervoor in de plaats is een zoet lagune-achtig sy steem gekomen zonder tij van betekenis dat op termijn door erosie en aanslib bing verder zal nivelleren. De Zuidhollandse Milieufederatie en andere organisaties (Ver. Behoud Bies- bosch. Natuurmonumenten, Vogel- wacht Dordrecht, Delta-Overleg, e.v.a.) zijn daarom uiterst gelukkig dat de dis- kussie over de slujzen nu gevoerd kan worden nadat dat zo'n 20 jaar een taboe is geweest. De plannen die de Stuurgroep Haring vliet/Hollands Diep/Biesbosch, met als belangrijkste partijen de Provincie Zuid- Holland en Rijkswaterstaat, ter in spraak hebben aangeboden worden dan ook positief door genoemde organisa ties ontvangen. Voorop staat uiteraard dat - alvorens er sprake kan zijn van het openen van slui zen - de waterbodemsanering achter de rug is. Daarbij is het van groot belang dat er via de rivieren op korte termijn schoon slib wordt aangevoerd. De mi lieu-organisaties hebben de Stuurgroep daarom verzocht (buitenlandse) lozers te benaderen en zonodig aansprakelijk te stellen voor de schade die de vervui ling aan het ecosysteem toebrengt. Wat betreft de mate van opening van de sluizen zijn de milieu-organisaties van mening dat permanente opening de meeste natuurwinst oplevert. Dan pas is een ongestoorde ontwikkeling van het ecosysteem mogelijk. Enkele tussen-varianten met periodieke opening zijn door de Stuurgroep voor^ gesteld om m.n. al te grote compensatie- kosten voor de zoetwatervoorziening (landbouw, drinkwater) te voorkomen. Deze geven echter slechts een uiterst geringe verbetering t.o.v. de huidige situatie en leveren niet de gewenste con tinuïteit voor de natuur op door de soms maandenlange volledige sluiting van de sluizen. Voor een overgangsfase zijn Met ingang van 6 december is de vangst van tong voor het jaar 1991 verboden, opdat het aan Nederland toegewezen quotum is opgevist. Dit quotum bedroeg 19.455 ton. In 1990 was dat reeds drie weken eerder het geval. "Reeds eerder moest de visserij op ma kreel worden gestaakt, evenals de visse rij op haring in de Zuidelijke Noordzee (beiden per 30 november). deze wellicht te overwegen als ze ten minste niet leiden tot een extra stroom slib naar zee. Overigens vinden de organisaties de compenserende kosten van F320 tot F560 miljoen voor het openstellen zwaar overdreven, omdat nog geen poging is gedaan creatieve oplossingen te zoeken voor de belangen van landbouw en drinkwatervoorziening die minder geld kosten. Het is dus van het grootste belang dat in het verder onderzoek voor het integrale plan de variant van open sluizen niet bij voorbaat wordt uitgesloten, aldus de natuur- en milieu-organisaties. Op dinsdag 17 december a.s. zal er een kerstconcert plaatsvinden in de sfeervolle Nederlands Hervormde Dorpskerk van Oud-Beijerland. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door Herman en Henk-Jan Drost (trompetten); Bert Koelewijn (vleugel) en Martin Mans (orgel). Onlangs verscheen van bovengenoemd viertal een kerst-cd met als titel 'Kerst in Holland'. Deze opname vond plaats in de Stephanuskerk te Hasselt. Aangezien binnen enkele weken de eerste oplage van deze cd-mc was uitverkocht werd - op veler verzoek - besloten met kerst een aantal kerstconcerten te verzorgen waar een aantal werken van de genoemde opname zullen worden uitgevoerd. Ook staan er echter nieuwe werken en orgel improvisaties met samenzang op het programma! Het concert te Oud-Beijerland vangt aan om 20.00 uur. De kerk is vanaf 19.15 uur open en de toegang is zeven gulden. Concertgangers beneden de 16 jaar betalen drie gulden entree. Tevens is er een aantal cd's van de con certgevers verkrijgbaar, onder andere de cd 'Kerst in Holland'. Komt allen! Op vrijdag 13 december 1991 a.s. hoopt het Interkerkelijk Jongerenkoor 'One More Voice' o.l.v. Willem Chr. Mey- boom een kerstconcert te geven in de Ned. Hervormde Kerk te Sommelsdijk met de organist Jaap Zwart Jr. en het Rianti-kwartet. Ds. W. H. van Kooten zal de medi tatie verzorgen. Deze avond zullen naast werken uit 'de Messiah' van Handel, ook werken van andere grote componisten ten gehore worden gebracht. Het Rianti-kwartet en Jaap Zwart Jr. zullen naast het begeleiden van het koor, ook solo te beluisteren zijn. Maar, u hoeft deze avond niet alleen te luisteren! Er zal ook samenzang zijn met het koor en de begeleiders. Samen met 'One More Voice', het Riante- kwartet e:n Jaap Zwart jr. oude Neder landse kerstiiederen zingen, is dat geen uitdaging...? Het zal werkelijk een avond worden voor het gehele gezin, dus voor jong én oud. Aanvang 20.00 uur, toegang vrij! De kerk is open vanaf 19.30 uur. Er zal een kollekte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. KOM NU DE WERELD ONTDEKKEN BIJ WOON Rilksweg 26 Nieuwerkerk (Z) Tel 01114-1268 Geopend maandag t/m latetciag. Vrijdag koopavond Het zal je maar gebeuren dat je 's morgens vroeg broodnuch ter naar je werk fietst en opeens wordt aangereden door een automobilist, die de avond daarvoor een feestje heeft gehad. Het was een erg leuk feestje met een paar goede vrienden en vrien dinnen. Gewoon wat wijn bij het eten, koffie met een glaasje cognac erna, daama wat lekkere wijntjes opengetrokken, nog een cognacje ais slaapmutsje en toen zoals het moet in zo'n geval met een taxi naar huis. Heel keurig, want deze man rijdt alcoholvrij! Maar wat die meneer was vergeten, is dat hij de volgende ochtend nog steeds meer dan 0,5 promille alcohol in zijn lijf had. Het menselijk lichaam heeft vijf kwar tier nodig om een glas alcohol af te breken, ongeacht de soort alcohol. Dat betekent dat je ook de volgende ochtend nog te veel alcohol in je bloed kunt hebben om verantwoord aan het verkeer deel te nemen. Vanaf 1987 controleert de politie met nieuwe apparatuur, de ademanaly- se-apparatuur. Deze werkt weer sneller en stelt de politie in staat veel meer automobilisten te controleren op alcoholgebruik. De nieuwe appa ratuur meet de hoeveelheid alcohol per liter uitgeademde lucht. De wet telijke grens ligt bij 220 microgram alcohol (dit komt overeen met de vroeger gehanteerde grens van 0,5 promille). Overigens, de boetes zijn ook niet gering. Zit je net boven de grens, dan betekent dat een minimale boe te van/ 250,-. De boetes lopen fors op naarmate je meer gedronken hebt. Heb je veel gedronken, dan kan je rijbewijs zelfs voor een be paalde tijd ingenomen worden. Kortom, geen alcohol gebruiken als je nog moet rijden. Rij Alcohol Vrij

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 2