karels autoschade MobilD Bakker^Koese bleef z'n Sommelsdijkse plekje trouw Raad Goedereede geeft bouwen in 't open gebied geen schijn van kans Rally Formula Garage Knöps B.V. KIEVIT WARMTE Citroen - Hesselink Wijkgroep 'de Zwaluw' Sommelsdijk tl ommienuui Hervormd Open Jeugdwerk Gehandicaptenbijeenkomst Helpende Handen Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond thema-avond Middelharnis Telefoon 01870-2222 Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer Neigen we naar een tendentieuze raadverslaggeving als we verhalen dat Chris en Jaantje Mierop-Bakelaar uit de Ouddorpse Koolweg j.I. dinsdag de publieke tribune in Goerees' raadzaal wat geslagener verlieten dan ze geko men waren, elk leunend op hun stok en elk invalide? Hij en zij, zestigers, schatten we en toe aan een aangepaste woning die ze graag op eigen grond, tegenover hun huidige woning aan de Koolweg zouden realiseren? „Nee", besliste de raadsmeerderheid dinsdagavond, geen woningen in het buitenge bied en dat is de raad door het Provinciaal bestuur nadrukkelijk ingegeven, i^aar Chris en Jaantje wonen vrijwel oog in oog met achter hun schurveling de daken van de recreatiestulpen in 't plan 'de Kriekel'. Ook in hun direkte omgeving is 't meermalen voorgekomen dat bescheiden Ouddorpse huisjes zijn afgebroken om - wat dhr. van Oosterom noemde - 'kolossale gebou wen' plaats te geven. ,COMBi AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Fourageloods 64e Jaargang No. 6053 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK En weer hopen we er a.s. zaterdagavond voor jou te zijn. Deze avond, 23 novem ber 1991, zal een bijzondere avond zijn. Nog niet zo lang geleden nl. besloten het OJW en de Hervormde Jeugdvereniging te komen tot een aantal gezamenlijke avonden per winterseizoen. Er werd gekozen voor de struktuur van thema avonden en hierop zouden sprekers worden uitgenodigd om aktuele zaken met ons te bespreken. Zaterdagavond is het dan zover. Onze eerste gezamenlijke avond waarvoor het thema: „Je bent jong... maar wat heb je nu aan de gemeente", werd gekozen. Als spreker is voor deze avond uitgenodigd, dhr. Nico Belo, provinciaal jeugdwerk leider van de HGJB. Waarom dit thema en deze spreker? Veel jongeren zijn teleurgesteld in hun kerkelijke gemeente. Ze uiten bedekt of onbedekt hun kritiek. Anderen haken af en keren de kerk de rug toe. Maar het kan ook anders, wij denken DIRKSLAND - MIDDELHARNIS l.v.m. sterfgeval zal de geplande kon- taktbijeenkomst voor D.V zaterdag 23 november a.s. 's middags om kwart over 2 NIET worden gehouden te Dirksland, maar in de zaal van de Geref Gemeente te Middelharnis (Chr. de Vrieslaan). zelfs het moet anders. Op deze avond willen we samen luisteren, denken, pra ten en zelfs tot de konklusie komen dat wij en jij van grote waarde zijn voor onze gemeenten, maar ook omgekeerd. Graag nodigen we een ieder die dit leest uit, deze avond met ons mee te maken. Je kunt ons vinden in gebouw 'de Hoek steen', Ring, Middelharnis. We zijn vanaf 19.30 uur open. Het programma begint om 20.00 uur. Weet datje welkom bent. Als gemeente hebben we elkaar hard nodig. Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Sanitair- Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK voor t Verkoop Service Q1871 - 1662 n Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 De JanüUcs Koese Sr. en Junior, alle vier harde-, maar grage werkers. Er was eens..., ja, eens was er in Sommelsdijk een tijd dat er knusse winkeltjes waren, dat het in de straten geurde naar versgebakken brood, maar toen kwam de tijd dat d'één na d'andre winkel wegtrok. Wie bleef was bakker Koese, op z'n vertrouwde stek aan de Binnen weg, trouw aan z'n klanten die in steeds groter optocht de weg naar z'n bakkerswinkel vonden. Die werd daarom al snel te klein, véél te klein, maar altijd was er vrouw Koese, schoondochter Ank en 't winkelmeisje Loes de Graaff die dat ongemak deden vergeten. "t Leed is geheel geleden, want voortaan staat hen een dub bele ruimte ter beschikking, weliswaar ten koste van "t woon gedeelte maar Bakker Gerrit heeft zich voor z"n gezin een woning aan de Langeweg verworven. En Loes, de nieuwe winkel zou haar hebben gestaan, dat zeker, maar juist nu gaat ze weg, "es wat anders doen, in een boutique in Helle voet, jammer, „want ze was een reuze meid", zegt bakker Koese Sr. Z'n vrouw Woutje, schoondochter Ank en een nieuw winkelmeisje zullen de winkel gaan bemannen, wel gemoed zoals ze dat al zo lang hebben gedaan. Ze weten 't nog precies, 't was op 4 november 1957 dat bakker I. Koese, Stellendams visserszoon, de bakkerij betrok, tot dan het bakkerijtje van Grijn. Pas in militaire dienst was de liefde tot het bakkersvak ontloken en les heeft het in eigen bakkerij op een werken gezet, saam met Woutje die evenzeer van werken wist. „Niet overdrijven in de krant" heeft ze gewaarschuwd maar 't mag gezegd, enorm is de sympathie die die twee nog steeds genieten. „M'n klanten binne allied aerdig tegen m'n" verzekert Woutje die niet meer echt terug zou willen naar Goeree-Havenhoofd. „Als een paard heeft ze altijd gewerkt" laat zoon Gerrit weten en dat was iedereen al duidelijk geworden. Vijfjaar geleden trokken de senioren, nu resp. 59 en 56 zich zogezegd terug, maar daar is niks van terecht gekomen, 't Werd drukker en drukker in de zaak en zaterdagsmorgens meldt Woutje zich in alle vroegte, half vijf in de ochtend, maar met die tijd hebben ze leren leven, de Koese's. Alle brood en banket wordt in eigen bakkerij gebakken en dat roept zoon Gerrit elke nacht om twaalf uur aan de trog, maar nee, ook hij zou niet meer anders willen. Een prima zaak hebben ze er samen van gemaakt en daar blijven ze voor werken. In de nieuwe winkel een ruime vitrine met daarin het vers gebak en 't geurend brood. Dat kwamen ze tekort in de oude winkel, de ruimte om al die verleidingen uit te stallen en zo mooi mogelijk te presenteren. Sineva uit Valkenburg heeft er een schitterend uitnodigend interieur gemaakt en Aanne mingsbedrijf Boeter heeft naar alle tevredenheid verbouwd. Koese zit weer gebeiteld aan de Binnenweg. De Koese's junior werken hard aan hun toekomst, de senioren hopen daar nog vele jaren getuige van te zijn, van "sochtends vroeg tot 's avonds laat, als 't kan en als 't zou moeten. „We binne nog niet oud", laat Woutje weten en morgenochtend vier uur, in de vroege zaterdagmorgen wordt haar man een langer ver blijf in bed onmogelijk gemaakt. Dan wordt 't tijd om op te staan..., dan gaat ze 'remelen...!' Het Kriekelplan, landschappelijk ge zien afkeurenswaardig in het oog van o.a. SGP vertegenwoordiger V. d. Wende, is nog een erfenis uit het verleden. Zo'n twintig jaar geleden vastgesteld, zo werd geschat, toen N.B. door de raad tot voor de Raad van State verdedigd omdat het plan uitermate aantrekkelijk was voor de klein-landbouwers die voor goed geld hun grond konden verkopen. Intussen is het roer drastisch omgegooid, geen bebouwing meer in het buitengebied. Pogingen daartoe via voorbereidings- besluiten worden door het Prov. bestuur alle geweigerd en het herhaaldelijk pro beren door Goerees' gemeenteraad heeft, zo verzekerde de voorz.. burg. van Vel zen, bij het Proviciaal bestuur 'ver schrikkelijk veel' irritaties opgeroepen. „Ware dat niet gebeurd, dan hadden we het nu kunnen proberen", zo leek de voorz. te betreuren, maar geen enkele kans op succes zag hij nu het beleid daarentegen extra is aangescherpt. Geen voorbereidingsbesluit vast te stel len, was dan ook het voorstel van de Col legemeerderheid, maar... „Niet geschoten is toch altijd mis...!" zo probeerde weth. Visser volgelingen te verwerven voor zijn minderheidsstand punt, maar de neuzen konden worden geteld naarmate de raad z'n commenta ren gaf. Op de 5 man tellende SGP frak- tie mocht niet gerekend worden, even min op de 3-mans PvdA fraktie, noch op de stem van dhr. van Gurp of die van dhr. L. X. den Hollander, hoe spijtig ieder het ook zei te vinden. Wijkgroep 'de Zwaluw' te Sommels dijk houdt woensdag 4 december een bijzonder sympathieke speelgoedak- tie, dóór de 'eigen', Sommelsdijkse-, vóór de verre Poolse kindertjes! De kinderen wordt gevraagd speel goed, nieuw of gebruikt (maar wél schoon en heel) voor de Poolse kinde ren af te staan. De kinderen kunnen 4 december, 's middags, hun pakjes inleveren in het wijkgebouw aan de Sperwer. De Wijkgroep zal voor ver voer naar Polen van ingeleverde pak jes zorgdragen. Wie tevoren meer informatie wil, krijgt die van Nettie Iken, tel. (01870) 40 18. De enigen die met het minderheidsvoor- stel instemden waren de leden van de fraktie van 't CDA en Peter Grinwis van Gemeentebelang. De laatste hield z'n verklaring kort. Zijn groepering is voor een voorzichtige bebouwing van het buitengebied en een geval als het onder havige wilde hij dan ook zeker toestaan, natuurlijk, uiteraard, vanzelf..., waar mee hij precies zo dacht als dhr. van Oosterom (CDA). Die had goed begre pen dat GS geen verdere bebouwing van het buitengebied toestaan, maar spr. meende houvast te hebben aan de uit zonderingen die worden genoemd, naar hij vond alle van toepassing op dhr. en mevr. Mierop. Van een medische nood zaak achtte hij zeker sprake te zijn, voor hem was de planologische aanvaard baarheid evenmin een punt en dat een evt. woning het zicht op de schurvelin- gen zou benemen wilde er bij dhr. van Oosterom al helemaal niet in met het verrijzen van 'kolossale gebouwen' op die plekken waar bescheiden woninkjes hebben gestaan. „Laten we 't gewoon proberen", pleitte dhr. van Oosterom er van uitgaand dat de Provincie in dezen stellig begrip zou hebben voor de si tuatie. Persoonlijk zou dhr. v. d. Wende (SGP) er geen enkel probleem mee hebben, liet hij weten, maar gezien de houding van GS lijkt het hem onjuist de aanvragers enige kans op succes voor te spiegelen. Hij wenste z'n verantwoordelijkheid dan ook niet af te schuiven en ver klaarde zich dan ook - met spijt - tegen Voor ropkwalileil goede serwce en vooraehge prifzen' FOTO - FILM REPOFITAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 C3 C3 O FOTO* VIDEO-AUDIC CZl C3 tU C3 \ftaslsltaB\ 35 - Molenweg 4 - Oudóoip - Tgleloon 01378-1612 ?n 2120 Filiaal Renesse: Piinlsnop - Hogezoom 172- Telefoon 01116-2-100 Riiaa) Sommolsöijh WBSfhiaheelsItaai 8 Sommelidijk - Toïeloon 0187O-S841 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Het hofje, linies, waar dhr. Mierop graag zou bouwen. het nemen van een voorbereidingsbe sluit. Hij vond het van de partijen die wél een voorbereidingsbesluit zouden willen zelfs onbetrouwbaar tegenover het Provinciaal bestuur met wie duide lijke afspraken zijn gemaakt. Ook PvdA vertegenwoordiger Bakelaar was er bang voor dat honorering van het verzoek van dhr. Mierop de opge bouwde relatie met de Provincie weer zou verstoren. „En als we ja' zeggen wordt de betrokkene een worst voorge houden waar hij niet eens in bijten kan omdat de Provincie die snel weer voor 'm wegtrekt", verbeeldde dhr. van Gurp (RPF). Weth. Visser huldigde evenwel een andere redenering waarin hij zich, met dhr. van Oosterom, niet primair liet lei den door angst voor de Provincie, maar door z'n zorg voor de fam. Mierop de beste oplossing te zoeken, vlakbij het nuttige bedrijfje waarin hij, als invalide, nog op bewonderenswaardige wijze z'n brood verdient, een kans die de weth. hem wil blijven geven nu blijkt dat de bestaande woning er zich niet voor leent te worden aangepast. Dhr. Visser ge loofde er stellig in dat Gedeputeerde Jansen ('een nobel mens') gevoelig zal zijn voor de medemenselijke beweegre denen als Goerees' raad tot een voorbe reidingsbesluit zou beslissen. „Laten we 't proberen, lukt het niet dan hebben we een vrij geweten!" probeerde dhr. Visser. Weth. Klepper waarschuwde er tegen omdat zo'n besluit 'voor 100% onhaal baar' moet worden geacht. Hij vond het niet fideel politiek stuntwerk te verrich ten en het te laten lijken of het wél haal baar is. Graag zou ook dhr. Klepper de burger terwille zijn, maar 't is vervelend, 't kan niet!" liet hij weten, beducht als hij is de goede verhouding met het Provin ciebestuur andermaal te verstoren. Het Gemeentebestuur probeert - aldus dhr. Klepper - het maximaal haalbare voor de gemeente te bereiken en er zijn al enkele aanvragen nabij de kern gehono reerd. „We zijn de winst (van de goede betrekking met het Prov.bestuur) aan 't binnen halen", waardeerde dhr. Klep per. „Spijtig, maar 't is niet anders" besliste ook dhr. L. X. den Hollander, gevolgd door de heren Bakelaar, van Guip en V. d. Wende. De besluitvorming leverde geen verrassing meer, met 10-5 werd het voorstel van de college-meerderheid aangenomen. Wel werd een voorbereidingsbesluit genomen voor de bouw van een fourage loods aan de Scharrezeeweg te Stellen- dam, door het fouragebedrijf fa. K. Tanis en Zn. te Goedereede. Het fouragebe drijf is onderdeel van het veebedrijf van de fam. Tanis aan de Goereeseweg, waar het evenwel aan uitbreidingsmogelijk- heid ontbreekt. Langs de Scharrezeeweg wil de fa. Tanis een loods bouwen van 100 mtr. lang, 30 mtr. breed en met een tophoogte van 11,50 mtr. De opslag van stro zal dan uit Goedereede verdwijnen en dat luchtte de raad nogal op. Het stadje Goedereede bestaat dan wel niet meer uit houten huizen, maar zóveel stro zó dicht bij de bebouwing...

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1