atóe^c Van Berlijnse naar EG-muur Kleinkoor Toonkunst' in Dirksland Gerekonstrueerde Tl 17 wordt officieel in gebruik gesteld 1698.- karels autoschade Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee B W Goedereede over tal van a.s. ontwikkelingen Citroen-Hesselink Landbouwpraatje: f \htubreél^e VERWERS auto's Vertrektijden reisje Ver. 'de Christenvrouw' afd. Dirksland ZWN moet noodgedwongen lijn 169 (Willemstad- Oud-Beijerland) wijzigen Lijst Hoogzand stelt verkeersvragen aan Middelharnis' College 64e Jaargang CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Na de sloop van de Berlijnse muur prefereert de Europese Gemeen schap een nieuwe muur die haar markt beschermt. Dat is een laak bare bouwaktiviteit die angst ver raadt voor tegemoetkomend verkeer vanuit Oost-Europa. Die liefde tus sen West en Oost komt niet verder dan huichelachtige associatie-ver dragen. Driehoeksformule Samenhang WIJ WEL! PHILIPS 25GR9760 jCOMBJ RENAULT-dealer Het Kleinkoor 'Toonkunst' o.l.v. Hans van den Hombergh, uit Rotter dam zal op zaterdag 26 oktober a.s. een concert verzorgen in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Bij de aanbieding van de - sluitende - begroting 1992 heeft het College van B W van Goedereede de raad voorzien van een royale toelichting op de begrotingshoofdstukken. We noemen er enkele: Dirksland, 01877- 1357 m D. V. woensdag 23 oktober Autobedrijf A. J. van Rumpt AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER VRIJDAG 18 OKTOBER 1991 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Het leek allemaal zo mooi ruim eenjaar geleden. Toen het ijzeren gordijn werd afgebroken kwam een wijde markt in het Oosten in zicht. Oost-Europese lan den rekenden in snel tempo af met cen tralistische marktsystemen en kozen voor de vrije markteconomie. Ingrij pende politieke reformaties gaven een vriendelijker gezicht aan Oost-Europa. De Europese Gemeenschap kon vleu gels uitslaan naar nieuwe markten. Dat was ook nodig voor de Europese boeren die benauwd tegen een afzetpla- fond aankeken en die daardoor gekon- fronteerd werden met produktiebeper- kingen en prijsdalingen. De sloop van de Berlijnse muur had meteen effekt: enkele dagen na het gat in de muur reden (veelal Nederlandse) vrachtwa gens af en aan met groenten, fruit en bloemen. De Hollandse kooplieden mentaliteit rook afzet. De euforie van het grote Europese is weggelegd. De politieke omwenteling moet nu worden vertaald in een econo misch herstel met een open en vrije markt. Europa wil wel inspelen met meer uitvoer naar Oost-Europa, maar tegemoetkomend verkeer wordt met Argusogen gadegeslagen. EigenHjk geeft dat de ambivalente - ook wel schijnhei lige - houding weer van de Europese Gemeenschap. Export impliceert ook import, althans de ruimte voor import. En toch fronsen wij in West-Europa voor de importen vanuit Oost-Europa. De Gemeenschap juicht de ontwikke lingen achter Berlijn toe, maar wil haar hulp op een merkwaardige wijze uiten: geen markttoegang, wel financiële steun via krediet-garanties. En dat laatste nog op een heel aparte en 'excentrieke' manier. Hoe dat dan? De EG heeft veel kritiek op de vleesim- pori vanuit Polen. Tsjechoslowakije en Hongarije. De Fransen hebben zelfs een stokje gestoken voor een vleesimpori die naar hoeveelheid gemeten een peule- schil bleek. Met veel geplus en gemin is de EG bereid Oost-Europese landen te helpen via zogenaamde associatie-ver dragen. Je zou verwachten dat de in houd van die verdragen neerkomt op meer tweezijdige handel, dus export en import. Niets is minder waar. De EG heeft een merkwaardig foefje bedacht via een driehoeksformule. De genoemde drie Oost-Europese landen moeten bij voorkeur hun vlees verkopen aan de Russen. Voor zover dat niet al te vlot ver loopt wil de Europese Gemeenschap dan in de komende vijf jaar het vlees mondjesmaat toelaten in West-Europa. Deze operatie wordt door de EG ge smeerd door aan de Russen een krediet garantie van ruim één miljard gulden te geven. Dit soort triangulaire chicanes moeten de gulle opstelling van de Euro pese Gemeenschap bewijzen. Eigenlijk blijft het een huichelachtige opstelling van de EG. De gekunstelde formule die in de asso ciatie-akkoorden (tussen EG en drie Oost-Europese landen) is neergelegd zal niet lang stand houden. Allereerst zul len de Russen zich niet zo voor de West- Europese kar laten spannen. Tweedens zal Oost-Europa toch eisen dat de Gemeenschap haar poorten opent voor produkten uit het Oosten. Derdens moe ten Westerse sektoren (ook de land- en tuinbouw) erkennen dat een open. gro ter wordende markt lusten en lasten kent. Waarom alleen de lusten (Neder land exporteert bijvoorbeeld veel bloe men en pootaardappelen) en geen las ten (invoer van vlees, zuivel en granen)? Het is merkwaardig dat de Europese Gemeenschap de vrijhandel predikt en in de mondiale besprekingen (GATT) kiest voor openheid en konkurrentie. Tegelijkertijd probeert dezelfde Ge- mcciov-üdij een wal op te trekken tegen Oost-Europa, uit angst te worden over spoeld door produkten van goede land bouwgronden en goedkope arbeid van uit Oost-Europese landen. De gesple tenheid straalt er van af Het is te hopen dat de Gemeenschap een geloofwaardige partner wordt van Oost- Europa en dat West-Europa het beste voor heeft met een groot Europese samenleving. Dat proces van integratie kost tijd, zorgvuldigheid en misschien ook hier en daar pijn. Dat neemt niet weg dat het proces doorgaat, maar dan liefst niet met associatie-verdragen waar van de huichelachtigheid druipt. B. Schouwing Bent u gesteld voor het komende WINTERSEIZOEN 63 cm stereo kleurentelevisie met teletekst voor alle xeketHetd VINGERLING3-MID0ELHARN1S-TE1. 01870-:5ie Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION Voor lopkwalileil. goede service en wordeiige pri/zen FOTO - HLM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 t^ Cn FOTO'VIDEO'AUDIO en C3 C3 C3 en 35 Molenweg Ouddorp - Tele'oon 01B7S 1612 en 2120 Filiaal f^enesse Prinishop - "ogezoow 172- Telefoon 01116-2400 Filiaal Sommelsdijk Wesikraheelstiaal 8 - Sommelsdiii Teleloon 01870-6841 vw^// voor X Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Het Kleinkoor, opgericht in 1977 door J. Eelkema, fungeert als kern van het Grootkoor Toonkunst'. Het doel van dit kleinkoor; kwaliteitsgarantie en het bie den van de mogelijkheid om dubbelko- rige werken uit te voeren binnen het koor Toonkunst, staat voorop, maar naast deze taak geeft het kleinkoor ook eigen concerten. Het koorrepertoir omvat werken uit alle perioden van de muziekliteratuur van de twaalfde tot de twintigste eeuw, In 1986 won kleinkoor Toonkunst' de eerste prijs op het Bach-concours en recentelijk zong het te Gent op het Festi val van Vlaanderen werken van Haydn en Fauré. Voor het concert te Dirksland heeft het kleinkoor Toonkunst' het werk 'Via Crucis' van Franz Liszt op het pro gramma staan. Franz Liszt, die leefde van 1811-1886, was behalve een gedreven kunstenaar ook een vurig gelovige. Hij schreef zelf: „De funktie van muziek is de mens te louteren, te veredelen en tegelijkertijd God te prijzen". Organist en begeleider is deze avond Geert Bierling. Geert Bierling, geboren in 1956 te Rotter dam, studeerde aan het Rotterdams Conservatorium en de Faculteit voor de Kunsten in Utrecht. Maar liefst 5 hoofdvakstudies sloot hij met succes af: Orgel, Clavecim.bel, Pia no, Kerkmuziek en Beiaard. Als organist is hij verbonden aan de Oude Kerk te Rotterdam Delfshaven sinds 1975. Hij won prijzen op een aan tal orgel-concoursen, o.a. te Brugge. Als solist en continuospeler werkte hij mee aan vele concerten en opnames voor radio, plaat en CD. Vorig jaar werd hij door de stad Rotter dam aangesteld als stadsbeiaardier te Delfshaven. De dirigent van Kleinkoor Toonkunst' Hans van den Hombergh, geboren in 1923, studeerde piano en koordirektie aan het Amsterdams Conservatorium. Na zijn eindexamen studeerde hij nog piano bij Berkhout en koordirektie bij Felix Hupka. In de jaren 1957-1972 was hij achtereenvolgens solorepetitorbij de Ned. Opera, koordirector en dirigent bij operagezelschap Forum en artistiek lei der van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland. Van 1976-1988 was hij muzikaal leider van de operaklas van het Amsterdams Sweelinck Conservatorium. Momenteel is hij als docent verbonden aan het Con servatorium te Arnhem en sinds 1989 dirigent van Kleinkoor Toonkunst'. Deze klinkende namen (en zangers) staan garant voor een briljant concert in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. U wordt van harte uitgenodigd door de Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Over flakkee', die de organisatie van dit con cert in handen heeft. De toegangsprijs is fl- (scholieren, CJP-houders en 65+ ƒ5,-). Aanvang 20.00 uur. Uiil<s de wc% rechts het fietspad, waar de scholieren veilig kunnen fietsen, niet meer bedreigd door hei siielverl<eeK De vreselijke bocht en hobbelweg tussen Middelharnis en Den Bommel die de wegbeheerder eigenlijk al in de zeventiger jaren had willen verbeteren, maar waarvoor de middelen niet beschikbaar waren, die weg is glorieus herrezen, met min der bochten en een strak en breder wegdek, kortom een schitterende weg die door het wegverkeer inmiddels in gebruik is genomen. Twee jaar heeft de rekonstruktie geduurd, maar 't is de moeite waard gebleken. Het karwei heeft 12,5 miljoen gekost, voor 100% door de Provincie gefinancierd. Opdrachtgever het Waterschap Goeree-Overflakkee laat de officiële ingebruikname dan ook graag aan Gedeputeerde Jansen. Dhr. Jansen hoopt op vrijdag 1 november de officiële openings handeling te verrichten. De genodigden zullen de 7 km lange weg met een touringcar bezoeken. Het lijkt erop dat het Provinciaal Be stuur Goeree-Overtlakkee niet als zelf standig samenwerkingsgebied (het klein ste van Nederland) zal laten voortbe staan, maar dat het gevoegd zal worden als onderdeel van het te vormen samen werkingsgebied Rotterdamse Regio, Voorne Putten - Rozenburg en Goeree- Overflakkee. Een en ander houdt ver band met het evaluatie-onderzoek naar het funktioneren van gemeenschappe lijke regelingen, door de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. De Staatssecretaris wil de Prov. Zuid Holland in 4 a 5 regio's indelen, thans zijn er nog 12 samenwerkingsgebieden. B W voorzien een verschuiving van bestuurstaken van de gemeenten naar de samenwerkingsverbanden. Het zal van grote betekenis zijn of en in hoe verre een bestuurlijk evenwicht kan worden bereikt. Evenwicht zou het College graag ook hebben in de belangen die in 't geding zijn in de Voordelta. B W pleiten ervoor dat in het Beleidsplan Voordelta recreatie en Visserij op voet van gelijk heid zouden worden behandeld, terwijl 'niet aanvaardbare situaties' moeten worden gevreesd voor de garnalenvisse rij - die slechts 3 uur per etmaal lijkt te zullen worden toegestaan. Ook de kok- kelvisserij zal aan belangrijke beperkin gen worden onderworpen. Zandplaten in het gebied zullen niet dichter dan 300 meter benaderd mogen worden. Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 DIRKSLAND Rabo MeHssant8.10 uur Vroonlande8.15 uur De Schakel8.20 uur 'Geldershof8.25 uur stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Reeds vorig jaar praten de gemeenten Willemstad, Cromstrijen en Oostflak- kee en Rijkswaterstaat over het verkeers veiliger maken van de parallelweg over de Haringvlietbrug. Pas eind mei werd ZWN bij het overleg betrokken. Alhoewel ZWN alle begrip heeft voor de wens om de weg verkeers veiliger te maken, heeft ZWN direkt op de konsekwenties voor het openbaar vervoer gewezen. Door alle (toekom stige) obstakels is de parallelweg niet meer geschikt om als busroute te dienen en zouden bovendien de rijschema's niet meer uitvoerbaar zijn. Eind september is een vervolgoverleg gevoerd, waarbij ZWN wederom op de ernstige gevolgen voor het openbaar ver voer gewezen heeft. Deze zijn daarna nog eens in een brief toegelicht. Naar zeer recent bekend is geworden, starten de werkzaamheden aan de weg reeds op 30 oktober en zullen deze vol gens plan worden uitgevoerd. Met ingang van 28 oktober kan ZWN dan ook niet anders dan de route en dienstregeling van lijn 169 aanpassen. De gevolgen voor met name de reizigers van Willemstad zijn aanzienlijk. Ook voor de reizigers van Numansdorp zijn er gevolgen. ZWN zal de reizigers nog exact over de gevolgen informeren. De laatste tijd bereiken steeds meer klachten vanuit de bevolking onze frak- tie betreffende een aantal verkeerstech nische knelpunten binnen onze ge meentegrenzen, zo laag de fraktie Hoog zand uit Middelharnis' gemeenteraad weten. De fraktie geeft dan ook een aan tal van de meest urgente klachten door met het verzoek daarvan goede notie te nemen en de fraktie daar waar mogelijk is uitleg te verschaffen over de maatrege len die het college denkt te gaan nemen. 1. Welke voorzieningen denkt het col lege te gaan treffen voor de oversteek van de Oudelandsedijk te Middel harnis vanaf de Marijkestraat rich ting Hernesseroord (het zgn. oude Trambaantracé), dus voor het wande lend en fietsend publiek. 2. Welke maatregelen denkt het college te gaan nemen tegen het op steeds grovere wijze schenden van de par- keei'verordening in onze gemeente. Ons bereikt een aanhoudende klach- tenstroom over dubbel parkeren, het negeren van gele stoepranden en meer recent het volledig op de stoep parkeren van de auto's. 3. Kan het college onze fraktie meede len in hoeverre er plannen zijn van het door de prov. plaatsen van ver keerslichten ter hoogte van de krui sing Staverseweg-Dorpsweg te Som melsdijk. Onze fraktie zou der gelijke plannen ten zeerste toejuichen. Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1