Goerees' recente geschiedenis in praclitig fotoboekje Politieberichten Goereese Port aan de voet van de jarige ^Windvang' Super bingo kleindierenver. 3.!ièb> e - c Cursus Geestelijke vorming Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Goedereede Rode Kruis middagreis werd een fijne tocht Gemeente Oostflakkee houdt open dag Regionale bijeenicomst Geref. Zendingsbond Bejaarde verdronken 60-jarig bestaan Timotheus' Spreekbeurt Chinese Icoerierster a.s. donderdagavond in l^iddelharnis i BlBLfOrf^- 64e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ^QMBi Keurig 'gekleed en gereed' stapten twee Goereese echtparen zaterdag morgen op 't gemeentehuis af, op weg naar 'de hurgemêêster'. Het stadje maakte zich op om de 5e nationale Monumentendag mee te vie ren, van de dom wapperde de vlag en de vier, die over Goerees' schoon geschrobde straatjes stapten waren dan ook van mooie gedachten vervuld, dat kon niet anders. Want..., de mannen, ze waren schrijvers geworden die hun debuut gingen vieren, in 't gemeentehuis! Dodelijk verkeersongeval Zaterdag 14 september j.l. organi seerde het bestuur en de Kolonne van het Ned. Rode Kruis ter plaatse de jaarlijkse middagtocht voor chro nische zieken en gehandicapten. De reis ging via Tholen naar Brabant, met totaal 54 personen, waaronder enkele bestuur- en kolonneleden. Mooie route met mooi weer Chauffeur en voorzitter Goereese Port Bedankjes Landelijk initiatief DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 No. 6034 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De eerste cursusavond van dit seizoen is op D.V. maandag 23 september 1991 om 19.45 uur in het Hervormd Verenigings gebouw 'De Hoeksteen" te Middelharnis. Ds. K. ten Klooster uit Middelharnis hoopt te spreken over 'De voorzienig heid Gods'. Hartelijk welkom op D.V. 23 september a.s. De Stuurgroep OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur student J. B. Zippro, Zwijn- drecht. MIDDELHARNIS heden (dins- dag)avond 7.30 uur (H.D.) ds. G. M. de Leeuw van' Barneveld. OOLTGENSPLAAT donderdag avond 7.30 uur student C. de Jongste te Gouda. Vrijdag 20 september is er weer bingo in Dirksland. Er staat weer een volle tafel met fraaie prijzen klaar. Als uw kaart vol is kunt u zelf uitzoeken, er is voor ieder wel wat bij. De eerste ronde en de koffie is gratis. Met uw komst zal het weer een gezellige avond worden. Er zijn ook weer diverse hapjes en drankjes tegen lage prijzen te koop. Voor de Superronde hebben we ook een mooie prijs ingekocht. We verwachten u dan ook in de EHBO-zaal achter de brandweerkazerne Philipshoofjesweg te Dirksland. De kleindierenvereniging heeft ook u nodig. Voor lopkMalileit, goeds servic FOTO - FILM - REPORTAGE f e^ voordetige pnizofJ. VIDEO - COMPUTER ca IZ3 C3 C3 CD FOTO'VIDEO'AUDIO 1 Ouddorp- Telefoon 01B7B-1612 en 2120 Hogezoom 172 - Teletoon 011I6-2400 -ai^eelsvaal 3 - SonimelsdiiK Teleloon 0I370.6S-.I Belangstelling van 's burgemeesters zijde, links dhr v. d. Laan. rechts dhr Breen. Frans v. d. Laan (70) had er jarenlang als raadslid gezeteld en de omgeving was hem dan ook niet vreemd. Marien Breen (75) voelt zich meer thuis in het torenmuseum en zou zaterdag de dom nog 6 a 7 keer beklimmen, maar de missie naar 't Gemeentehuis moest even gepleegd omdat daar hun eersteling zou worden gepresenteerd en "t eerste exemplaar ervan aan burg. van Velzen overhandigd zou worden. „Goedereede in vroeger tijden" heet het en nie mand Wad dat boekje mooier kunnen vullen dan juist v. d. Laan en Breen, hecht hebben ze dan ook samengewerkt. Dhr. L. Vroegindeweij van Vroegindeweij boeken te Middelharnis die het samen'met uitgeverij Deboektant uitgeeft wist dan ook wat'ie zei toen hij het boekje het mooist van de tot dusver verschenen deeltjes noemde. „Echt het mooiste", zei hij en dan zal 't best waar zijn... Frans v. d. Laan, hij heeft een pen die vaardig schrijft en Marien Breen is een echte fotoverzamelaar en speurneus naar mooie dorps..., eh, stadskiekjes waaruit ze samen een keus hebben gemaakt, een voortreffelijke keus aan de hand waarvan een 'wandeling' door het stadje uit voorbije jaren wordt gemaakt. Buitengewoon interessant, voor de mensen van nu, die 't nog hebben gekend en - zo zei dhr. v. d. Laan te hopen - zeker ook voor de jongeren die 't helaas uit een boekje moeten halen hoe vriendelijk en rustig 't ooit geweest is, het leven in 't stadje Goedereede. De jeugd die geen schepen meer in de haven zal zien, geen paarden meer over de kinderkopjes bestrating hoort draven en die niet meer die schoolreisjes kan maken zoals dat - voor 't eerst - in 1934 gebeurde. Lopend ging de schooljeugd dan 's morgens naar Goeree- Havenhoofd, boordevol waarschuwingen van vaders en moeders dat ze die dag toch vooral voorzichtig zouden zijn, en op 't Havenhoofd gingen ze dan scheep, op 't schip van de beurtschipper naar Rotterdam. Op 't Vliegveld Waalhaven gingen ze die dag op de foto, bij een echt vliegtuig en 's avonds, als 't spul doodmoe terug was speelde de muziek. Echte gazeuse hadden ze gedronken op zo'n dag en nu, bijna zestig jaar later zijn de scholie ren van toen nóg niet over die ervaring uitverteld, echte gazeuse... Mooi dit boekje...? Schitterend omdat het met zoveel betrokkenheid geschre ven en verhaald werd. Snel naar de boekhandel, om ze allemaal nog eens terug te zien, de ouwe smid, de oude wagenmaker en de oude molenaar die met zoveel anderen van 't Goerees' leven deel hebben uitgemaakt, zó karakte ristiek dat ze zoveel jaar nadien samen een boekje meer dan waard zijn! Nooit zullen ze dat hebben gedacht...! Op zondag 15 september vond op de hoofdrijbaan van de Brouwersdam een verkeersongeval plaats waarbij 2 perso nenauto's waren betrokken. Hoewel de juiste toedracht van het onge val niet kon worden achterhaald bestaat het vermoeden dat een van de auto's op de rijbaan heeft willen keren en daarbij in de flank werd aangereden door de andere personenauto. Bij dit ongeval kwam een inwoonster uit Den Haag, de 28-jarige J. P. v. d. V. om het leven. Ter plaatse werd nog reanimatie toegepast, doch dit mocht helaas niet meer baten. De overledene bestuurde de auto die vermoedelijk wilde keren. De 2 inzitten den van de andere auto. een echtpaar uit Middelburg moesten worden opgeno men in het ziekenhuis te Dirksland. De bestuurder liep een zware hersenschud ding op en zijn vrouw inwendig letsel waaronder enkele gebroken ribben. Bei den verblijven nog in het ziekenhuis. Het verkeer over de Brouwersdam moest gedurende 3 uur worden omgeleid. De rijkspolitie zoekt kontakt met men sen die het ongeval hebben zien gebeu ren, zodat de juiste toedracht van het ongeval kan worden achterhaald. Deze mensen worden verzocht kontakt op te nemen met de rijkspolitie te Middelhar nis, tel. (01870) 2444. Aanrijding Op zaterdag 14 september vond op de Brouwersdam een verkeersongeval plaats waarbij 5 personenauto's waren betrok ken. De bestuurder van een duitse per sonenauto reed vanuit parkeerstand de rijbaan op. waardoor de bestuurder van een naderende personenauto moest uit wijken. Ondanks dit alles onstond er een aanrijding waarna een van deze auto's tegen een andere geparkeerd staande personenauto aankwam. Deze personenauto klapte vervolgens weer tegen de 4e personenauto aan welke aldaar geparkeerd stond, waarna deze auto weer tegen een 5e geparkeerd staande auto terecht kwam. Alle voertui gen raakten zwaar beschadigd. Alcohol in het verkeer Een 24-jarige inwoner uit Leiden werd op de Brouwersdam aangehouden ter zake vernieling van een slagboom. Tevens bleek, dat de man als bestuurder van een personenauto teveel gedronken had. De ademanalyse wees 260 ug/1 aan. De man werd een schikking van ƒ250.- aangeboden en een proces-verbaal ter zake vernieling. OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN DEN BOMMEL Met een bus van de Firma Van Mourik uit Dinteloord werden de gasten om 12 uur opgehaald te Ooltgensplaat, vervol gens Achthuizen en Den Bommel. De toeristische route ging langs OUde Tonge, de Philipsdam, Nieuw- en Oud- Vossemeer, Sint Maartensdijk, Scherpe- nisse en Poortvliet naar de eerste stop plaats in Tholen, waar in de Sporthal 'De Meulvliet' koffie met gebak werd genuttigd. Na deze stop met een goed onthaal werd vervolgens via de Oesterdam, Hooger- heide, Huijbergen, de Wouwse Plantage, Wouw, Kruisland naar Oud-Gastel ge reden. In het partycentrum 'van de Kasteele', aldaar, stond de broodjeslunch gereed. Het smaakte weer voortreffelijk en als toegift volgde nog een consumptie. Aan het begin van de rit volgden er twee welkomswoorden. Allereerst door de chauffeur van de bus. dhr. Henk van Mourik en vervolgens door de voorzitter van het Rode Kruis, dhr. F. J. A. van Peperstraten. Hij memoreerde de tegen stelling betreffende het weer met vorig jaar. Toen flinke buien bij het aan boord gaan vooreen vaartocht in de Biesbosch en nu vandaag een zonnige middag met een fijne temperatuur. De heer Van Mourik vertelde veel over de bezienswaardigheden en de omge ving van de route. Burg. en me\r. van Velzen, dhr J. H Kalle en dhr. van Heest toosten met de Goereese Port. Vrijetijdsmolenaar Wim de Vries had z'n Goereese windmolen 'de Windvang' j.l. zaterdag, op Monumen tendag, 'in de vreugd' gezet en geen wonder, de bejaarde, maar nog o zo vitale grondzeiler vierde z'n 200e geboortedag. Met eenzelfde aantal vlaggetjes werden de wieken opgetuigd en zo feestelijk heeft de molen er de héle dag bijgestaan, onvermoeibaar draai end, al komt bij de molen dit jaar wel de molendokter op bezoek. Daar zorgt gelukkig de Molenstichting Goeree-Overflakkee voor; die waakt over de konditie van alle flakkeese molens. De jarige kreeg alle mogelijke komplimenten. ook van burg. van Velzen die namens het Gemeentebestuur 'de Windvang" prees om z'n schoonheid in 't Goereese landschap en z'n markante plaats in het silhouet van het stadje. Jarenlang had de molen er verwaarloosd bij gestaan, maar gelukkig is de landschappelijke en historische waarde van de molen(s) herontdekt en is er de Molenstichting Goeree-Overflakkee die zich de zorg over de molens heeft aangetrokken, met een duidelijk succes. De vice-voorz. van de Molenstichting, dhr. X H. Kalle was zaterdagmorgen in Goeree aanwezig om te delen in veler vreugd. Oog in oog met de markante jarige las dhr. Kalle een gedicht voor dat 'Arjoan van Herken' eerder in ons blad plaatste. Daarin herdenkt de gelegenheidsdichter de rol die de molen in oorlogstijd heeft gespeeld, een belangeloze, zonder brandstof, aangedreven door de wind en van uiter mate groot belang. Aan de voet van de jarige molen heeft Klaas van Heest, van Goerees' Extra markt een kostelijke port geschonken, voor zien van een prachtig authentiek etiket dat herinnert aan de portvangst die Goerees" vissers in 1918 deden nadat een zee schip haar lading had verloren. De port is voortaan als 'Goe reese Port' verkrijgbaar a 12,95 per fles. 't Smaakte inderdaad uitstekend, zolang het maar met mate gedronken wordt. Die maat moeten de vissers in 1918 hele maal kwijt zijn geweest en zelfs de schooljeugd moet toen aangeschoten in de schoolbanken hebben gezeten. Dhr. van Heest zei 't er nu, veiligheidshalve maar bij: ..Moge deze port bijdragen tot wat Goedereede was en is, een stad om trots op te zijn!" Vanuit Oud-Gastel ging de terugweg via Stampersgat. Dinteloord. Willemstad naar Flakkee waar om 18.30 uur de gas ten uit Den Bommel werden afgezet, daarna Achthuizen en vervolgens De Plaat. Van tevoren bedankte de voorzitter de kolonne-leden voor hun hulp, mevrouw S. Bakker-Goes voor de organisatie en de heer Van Mourik voor het rijden van deze prachtige route. Namens de gasten sprak mevrouw C. van Hassent-van Nieuwaal een hartelijk dankwoord voor deze fijne gezellige middag. Leuk dat het Rode Kruis jaarlijks zo'n reisje organiseerd. In dit verband wordt er op gewezen dat er voor langdurige chronische zieken en gehandicapten de mogelijkheid bestaat een week met vakantie te gaan met de boot 'J. Henry Dunant" of naar de tehuizen 'De Valken- berg' en de TJsselvliedt". Zie daai-voor vroeg in het voorjaar de publikaties in de plaatselijke pers, of neem kontakt op met mevrouw S. Bakker-Goes te Den Bommel. Zaterdag 21 september zet de gem. Oost flakkee haar deuren open voor het publiek. Vanaf 9.30 uur is iedereen van harte welkom op de gemeentedag in het gemeentekantoor in Oude Tonge. Op deze dag zullen ambtenaren van ver schillende afdelingen klaarstaan voor het beantwoorden van vragen van het publiek. Tevens worden er desgewenst rondleidingen verzorgd. Enkele ge meenteraadsteden zijn aanwezig op het ■Raadsspreekuur'van 14.00 tot 15.00 uur. Zij beantwoorden vragen over aktuele beleidsbeslissingen. Bovendien zijn le den van diverse verenigingen met voor lichtingsmateriaal aanwezig zoals Ar- cheologievereniging 'De Motte', de E.H.B.O., Muziekvereniging 'Vooruit' D.V. vrijdagavond 20 september a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Herkingen een regionale bijeenkomst worden gehou den, georganiseerd door de eilandelijke zendingscommissie van de Geref Zen dingsbond. Ds. H. Visser (Katwijk aan Zee) zal een referaat houden met als thema 'Aldaar zal geen nacht zijnDe voorzitter van de zendingscommissie ds. L. W. Ch. Ruijg- rok zal de avond openen, terwijl de plaatselijke predikant ds. T. E. van Spanje de avond zal afsluiten. Medewerking verleent het jongerenkoor Psallite Deo o.Lv. Paul Kieviet. De koliekte zal in haar geheel worden bestemd voor de GZB. Het is ook moge lijk een bandje te bestellen van deze avond. Na afloop krijgt u een kopje koffie aangeboden. Aanvang 19.30 uur. U en jij bent van harte welkom! SOMMELSDIJK Na lang zoeken, zelfs vanuit de lucht met een helicopter van de Rijkspolitie is zaterdagavond het stoffelijk overschot gelokaliseerd van een 86-jarige inwoner van Sommelsdijk. De man bleek door verdrinking om het leven te zijn geko men. Het is onbekend hoe hij te water is geraakt. en 'Burgemeester van der Harst' Tam boer- en Trompetterkorps'. Het idee voor het houden van een gemeentedag is afkomstig van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. In Flevoland is op 8 september vorig jaar door de gemeenten een gezamen lijke open dag gehouden. MIDDELHARNIS De zondagsschoolvereniging 'Timo- theus', uitgaande van de Geref Ge meente te Middelharnis bestaat deze maand 60 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt er met de kinderen een herdenking gehouden op D.V. vrijdagavond 20 september in het kerkgebouw aan de Chr. de Vrieslaan. Aanvang 19.15 uur. Met verwijzing naar de uitvoeriger aan kondiging in het j.l. vrijdag verschenen nummer van E.N. herinneren wij u nog maals aan bovengenoemde spreekbeurt. Deo Volente a.s. donderdag zal de Chi nese christin mw. Ivy Bai in het kerkge bouw van de Chr. Ger. Kerk aan de Hoflaan vertellen over de situatie van de christenen in communistisch China. Aanvang 19.30 uur. Ds. K. ten Klooster zal de bijeenkomst openen en ds. P. den Butter, voorzitter van de Stichting 'De Bijbel in elk Huis', zal een appèlwoord spreken en mw. Bai vertalen. Het is nog niet bekend of toespraken te beluisteren zijn over de kerktelefoons van de Chr. Ger. Kerk en de Hervormde Gemeenten van Middelharnis en Som melsdijk. Nogmaals nodigen we de inwoners van de regio Goeree-Overflakkee uit de bij eenkomst bij te wonen. Uw aanwezig heid en belangstelling zal mw. Bai ongetwijfeld bemoedigen. Voor degenen die de bijeenkomst niet kunnen bijwonen en toch graag het werk van de bijbelverspreiding willen steunen bestaat de mogelijkheid een gift over te maken op Postbankrekening 50789 of op rekening 44.30.64.415 van de Amrobank t.n.v. Stichting 'De Bijbel in elk Huis' te Maassluis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1