EIÜVriDEII-tllEUWS Uit de Historie Goedereede Met een geschreven gids, historische wandeüng door Stadje Goedereede De Friese afkomst l^^^van de „3ir.«-- Goereese blazers E.H.B.O.-cursus Hervatting repetitie Plaats met een rijke historie No. 6031 (2e serie, nr. 2) Goedereede „Blauw van de sigarenrook zag het in de kamer wanneer vader aan de ene kant en een stel Ouddorpers of vissers uit Goedereede aan de an dere kant van de tafel zaten te praten over een nieuw te bouwen schip. Altijd moest het een blazer zijn, nooit een aak zoals de Wieringers of enkele Texelaars. Maar die mannen van de Zuid waren vooral de kopers van gebruikte schepen. Een enkeling kwam later dan nog wel eens aan de verf maar doorgaans zagen we die schepen niet meer". Op 14 september zal voor de vijfde maal de aandacht worden gevestigd op de monumenten in de gemeente Goedereede. Dan is het hamelijk weer de lande lijke Open Monumentendag. Het bijzondere van dit jaar is dat, behalve in hét stadje Goe dereede, nu ook de woonkernen Stellendam en Ouddorp er nadrukkelijk bij betrokken zul len worden, waarvan een uit voerig programma in een later nummer van onze krant. - 8 - 2e Blad VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 Goedereede is een plaats met een rijke historie. Al is hetjuiste jaar van de stich ting niet vast te stellen; zeker is dat de stad reeds voor het jaar 1080 beroemd was door de scheepvaart. Hugo de Groot maakte in 1640 melding in een brief, dat voor 500 jaren, dus in 1140 schepen van Goedereede naar Brittania voeren. Van de hoge ouderdom getuigen ook bijzondere stadskeuren uit de jaren 1312, 1330 en 1331; in laatstgenoemd jaar begiftigde Gerard, Heer van Voor- ne de stad met een wekelijkse marktdag, waar de boeren hun vee en landbouw- produkten konden verhandelen en waar door de stad tot meerdere welvaart kwam. Tot de bronnen van welvaart behoorde toen reeds de visserij; in 1415 begon men haringbuizen te bouwen, ter vervanging van de kleinere z.g. 'slab bers' en in 1493 bouwde men 'vishoe- kers' die nog groter waren, waarmee men langere reizen kon maken. Om streeks 1503 voeren er van Goedereede meerdere koopvaardijschepen, die han del dreven op Engeland, Frankrijk, de Oostzee, Noorwegen enz., zodat het op het einde van de 15e eeuw een volkrijke en bloeiende stad was. Lang vóór de tijd van het jaar 1000 moet Westvoorne, zo was toen de naam van de kop van het eiland, - dat vanzelfspre kend nog niet bedijkt was - óók be woond zijn geweest. Meerdere historie schrijvers beweren dat de Batavieren, door inlandse beroerten (uit Hessen) verdreven 'eilandjes tussen verschillende gorzingen, van voren aangespoeld door de Noordzee' (hebben bezet en bewoond. Zekere Tacitus, die omtrent een eeuw na Christus geboorte leefde, moet in dit een handvest hebben vastgelegd. De hoog gelegen gedeelten waren des zomers droog en vormden goede weilanden voor het vee; des winters werd het overstroomd. Zoals bekend zijn er dit jaar door de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemon derzoek onder Goedereede opgravingen gedaan, waardoor is komen vast te staan dat er in de tweede eeuw van onze jaar telling nederzettingen geweest zijn. Deze opgravingen kunnen over de oude geschiedenis van Westvoorne, nog veel aan het licht brengen. (E.N.) Een droom van een stadje. De huizen- wand rondom de haven en de grote imponerende toren op de achtergrond vormen een uniek beeld van steden- schoon. Tekenaars, schilders en fotogra fen vinden er vele schilderachtige hoekjes. Zeer oriënterend is de gids waarover in maart 1985 in E.N. het volgende stond: In de gids o.m. een plattegrond waarop de meest markante plaatsen staan genummerd. De nieuwe Jjrug over de haven geldt als vertrekpunt. Daar moet in vroeger eeu wen de haven van Goedereede in de zee zijn uitgemond. Het was eigenlijk meer een goed beschutte baai, een prima lig plaats en derhalve een goede reede. Het stadje Goedereede heeft sinds 1312 stadsrechten en een bloeiend verleden als koopmansstad. Bij Bekaf stonden ooit twee stenen torens met een groot houten valhek tussenin waarmee de haven kon worden afgesloten. De route beschrijving geeft prachtige details uit de geschiedenis weer, want wat te den ken van het op drift raken buiten de poorten, van een molenas. Dat gebeurde tijdens een hoge vloed. De as beukte hele stukken van de stadsmuur weg! Beuken konden de Goereeërs overigens zelf ook. De vrouwen hielden zich eens het kwaadaardig scheepsvolk van 26 zwaarbewapende schepen van 't lijf en buiten de stad door ze met kokend pek te overgieten. De belegeraars dropen af en hebben hun woede op de Ouddorpse gewassen en enkele boerderijen be koeld. Over de aanwezigheid van schu ren in de dorpskern heeft dhr. Louis ook een verklaring. Eerder moeten daar mooie koopmanshuizen hebben ge staan maar naarmate na 1500 een verval intrad doordat de handel niet meer zo floreerde vervielen ook de huizen en kwamen er gaten in de bebouwing die door de bouw van schuren werden opge vuld. Goeree richtte zich duidelijk meer op een agrarische toekomst. De schuren werden veelal gebouwd van hout dat van gestrande schepen afkomstig was. Die oude scheepsonderdelen zijn in sommige van de schuren nog goed te herkennen. verhaald wordt over de grote kiezelste nen op het gazon voor het gemeentehuis waarbij de - onbijbelse - veronderstel ling wordt gemaakt dat ze miljoenen jaren oud zouden zijn, de stoepstenen worden besproken, de historische huis jes van Pad en Toepad, de brug met het sluiswerk en de Markt met het hotel 'de Gouden Leeuw" waarin de Pausenka mer al wordt het niet zo waarschijnlijk geacht dat die ooit als zodanig gefunk- tioneerd zal hebben. Aan de hand van de routebeschrijving dwaalt men door de Pieterstraat, langs de kerk en de prachtig gerestaureerde dom. Er is zo veel moois en historisch te bewonderen en er is zoveel om aandacht te geven dat degenen die dat allemaal betracht zelfs voor zijn 'vasthoudendheid' kan wor den gecomplimenteerd, varidaar de bon achterin het boekje voor een gratis con sumptie! De uitgifte van de geschreven gids boordevol historische achtergron den is een prachtig initiatief van voor noemde Stichting Stad Goedereede, die zich dinsdagavond nader heeft gepre senteerd op een in 'Oostdam' belegde avond. De Stichting werd in 1973 opgericht nadat er ook in de jaren daarvoor al aktiviteiten waren geweest in de begelei ding van restauratie van enkele panden. De Stichting bleek daarin heel stimule rend te kunnen werken en de wandel- gids geeft enkele mooie voorbeelden daarvan. Zelfs ontzag de Stichting het niet zélf panden aan te kopen, ze te laten restaureren om. ze vervolgens weer in bewoonbare staat te verkopen. Van meerdere panden is dat de redding Aldus de midden-zeventiger jaren over leden scheepsbouwer Evert Zwolsman te Workum die in een serie levendige gesprekken herinneringen ophaalde aan de tijd dat zijn vader, de bekende blazerbouwer Ulbe Zwolsman, nog nieu we houten aken en blazers bouwde. Dat was in de jaren kort voor de eerste wereldoorlog en alhoewel scheepstim- merwerf 'De Hoop" van Zwolsman in eerste instantie zijn klanten op de eilan den Texel en Wieringen had, waren de vissers van Goeree-Overflakkee ook goede bekenden. Ulbe Zwolsman was een echte blazerbouwer en die reputatie had hij van zijn vader Willem over genomen. Willem Zwolsman had een werf in het Friese Makkum en hij bouwde flinke aantallen blazers, een betrekkelijk nieuw scheepstype in die tijd dat verwant was aan enerzijds de botter en anderzijds de schokker. De blazer was het meest gebruikte vissersschip op de Noord- Friese kust waar vanuit plaatsjes als Wierum en vooral Paesens-Moddergat Het stadje Goedereede moge qua opper vlakte niet groot zijn, wel heeft het bin nen die beperking zoveel historische bezienswaardigheden dat de Stichting Stad Goedereede die heeft verzameld in een 'korte historische wandeling'. Toe risten en ieder die van wandelen in een zo aansprekende omgeving houdt kan de ingebonden en ge'illustreerde gids a 2,50 kopen, met achterin, ter 'verster king' na de wandeling een bon voor één gratis consumptie in 'de Gouden Leeuw', of twee andere horeca-gelegenheden in het stadje. De uitgave van de wandelroute is een aktiviteit die uitstekend past in de opzet van de Stichting Stad Goedereede. Ze restaureert monumenten zonder winst gevend doel en bevordert de belangstel ling voor de geschiedenis van Goede reede. Die boeiende geschiedenis wordt dan ook verhaald bij de bezienswaar digheden die in de beschrijving met een cijfer zijn gemarkeerd, 25 in totaal, beginnend bij het 'Bek-af en eindigend in het hart van het stadje, de Markt. De kosten van de uitgave worden gedragen door de plaatselijke middenstanders en de Bank, de samenstelling en de tekst is van dhr. R. Louis, de secretaris van het Stichtingsbestuur. ^^,^^.>^^^.l^^.^.^.l^l^l^l^^.^.lf.^.^.^.^.^.l^4.l^l^^.4.^.4.4.^.lf^.l^^.4■*^■*>^4■4■4■*^■**^■*4■'^^■'^*'^■**'t■*** geweest omdat particulieren daar veel minder gemakkelijk toe gekomen zou den zijn. Heel moeilijk was het soms een pand in handen te krijgen, zoals dat met een totaal verkrot pandje op het Bek-af het geval was. Maar liefst 96 erfgena men moesten benaderd worden, tot zelfs in Amerika toe, vooraleer het kon wor den aangekocht! Aangenomen mag worden dat ook de restauratie van Goerees" Dom, in de jaren 1974-1978 een stimulans heeft betekend om met restauratie ernst te maken. In de jaren daarvoor heerste de mentaliteit dat iets dat niet meer bruik baar was maar beter gesloopt kon wor den, zoals dat in "t begin van deze eeuw de Hoofdpoort is vergaan. Stichting en gemeente hebben de restauratie van panden door particulieren geaktiveerd. De gemeente kon de helpende hand toe steken, ook d.m.v. het beschikbaar stel len van een subsidie, doordat ze jaar lijks uit het Gemeentefonds een toelage krijgt voor de extra kosten die het hand haven van het beschermde Stadsgezicht met zich meebrengt, maar die toelage is met zo"n tweehonderdduizend per jaar de helft geworden van wat het in betere tijden is geweest en derhalve ontoerei kend om te doen wat de hand vindt om te doen. De realisering van de restaura tieplannen moet worden uitgesmeerd over een langere termijn. „We kunnen niet meer zo royaal met subsidies strooi en en we moeten als gemeente ook voor zichtiger zijn met het verlenen van voorfinanciering"", zo betreert burg. Van Velzen van Goedereede. (wordt vervolgd) J. L. Struik De blazer GO 5 'Op Hoop van Zegenkwam in 1934 door een ontploffing aan boord aan haar einde. Het .schip voer vanaf 1911 van Goedereede. eerst als 'De Vrouw Jannetje' van G. Tanis en later als de 'Op Hoop van Zegenvan P. Kastelein. in de zeegaten en boven de Waddenei landen werd gevist. Het einde van die kustvisserij werd dra matisch ingezet in 1883 toen in een beruchte storm een groot deel van de blazervloot van Paesens-Moddergat ver ging. Alhoewel de visserij zich in de jaren daarop enigszins herstelde werd het begin deze eeuw een kwijnende bedrijfstak. De Friese vissers zochten werk op de loggers van Maassluis en Vlaardingen en veel blazers kwamen te koop. Vanaf dat moment verscheen dit noordelijk scheepstype om 'de Zuid' en de grootste aantallen kwamen terecht in Ouddorp en Goedereede. Een enkeling werd ankerkuilvisser in Moerdijk of kwam in Zeeuwse handen. Getuige de herinnering van Evert Zwols man werden ook nieuwbouwopdrach ten vanuit Goeree óf Ouddorp in Fries land geplaatst. De blazer bewees een weerbaar schip voor de zeegaten te zijn en dat was precies wat nodig was. Zwolsman verhuisde in de negentiger jaren van de vorige eeuw van Makkum naar het zuidelijker gelegen Workum waar zoon Ulbe de werf voortzette. De blazers die rond de eeuwwisseling gebouwd werden hadden doorgaans nog de klassieke tweemasttuigage die bij de vissers van Paesens-Moddergat po pulair was. Later verdween de- kleine bezaan- of druilmast en de blazers die door Ulbe Zwolsman in Workukm wer den gebouwd waren bijna allemaal eenmasters. De blazers hebben het tot de tweede wereldoorlog uitgehouden onder Goe rees, Stellendams of Ouddorps nummer. Weliswaar verbouwd tot zeil-motor- schip en later tot 'volledig' motorschip bleven de houten scheepjes als garna- lenvisser of'minitrawler' aktief totdat ze door stalen motorbotters of kotters wer den opgevolgd. Het Visserijmuseum te Vlaardingen toont op 14 september a.s. ter gelegen heid van Open Monumentendag een kleine maar gespecialiseerde expositie in het Mr. Snijder College (Visserij- school) aan de haven te Stellendam. Schitterende oude foto's van het verle den van de Stellendamse, Goereese en Ouddorpse visserij vormende kern er van. Als specialiteit die dag zal het museummodel van een Tweemastblazer geëxposeerd worden. Voor een ieder die iets met de visserij te maken heeft of gehad heeft, absoluut een AANRADER. F. Loomeijer Meer informatie over het Visserijmusemn: Westhavenkade 53-54 3131 AG VLAARDINGEN Telefoon (010) 4 34 87 22 SOMMELSDIJK Bij voldoende deelname, hoopt de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Sommelsdijk EPU begin oktober van start te gaan met een opleidingscursus voor het eenheids- diploma E.H.B.O. Voor opgave en inl. kunt u zich wenden tot L. Schellevis, tel. (01870) 47 69 of A. Groenendijk, tel. (01870) 25 14 na 18.00 uur. MIDDELHARNIS Op donderdag 5 september is de Herv. zangvereniging 'Jeduthun' weer gestart. Hierbij nodigen wij ook nieuwe leden uit. Wij repeteren in het Herv. vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' van 19.45 tot 21.45 uur onder leiding van de diri gent Mar van der Veer. Wij hopen op uw aanwezigheid. Het bestuur bDe zaken staan nu eenmaal zo, en ik heb Adriaan niet kunnen dwingen. Ik hoop dat je het me niet kwalijk neemt, dat ik het eerlijk zeg hoe ik er op het ogenblik over denk". De boer kijkt het meisje vragend aan. Neel bloost. Zij weet zich eigenlijk geen houding te geven en heeft niet verwacht, dat de boer zo openhartig tegen haar zou spreken. „Ach", zegt ze. „ik vond het altijd een heel pijn lijke zaak om naar jullie tekomen. Ik wist ok niet of ik nog welkom zou zijn. Ik weet het niet, maar op zoeven terug te komen, ik heb besloten, alhoe wel ik niet meer zo jong ben, om in een ziekenhuis te gaan werken en ga voor verpleegster leren. Dan heeft mijn leven toch nog een doel. Voor het geld hoeft ik het niet te doen. Maar wat heb je er aan als je leven hol en leeg is"'. Neel zwijgt en staart voor zich uit. Ergens is zij blij, dat er eens iemand gekomen is met wie ze haar problemen kan bespreken en die haar ook begrijpt. „Zo, zo"", zegt de boer peinzend, „ja Neel, ik sta er versteld van, maar ik geloof, en dat meen ik eer lijk, datje er goed aan doet. Verpleegsters kunnen ze altijd gebruiken heb ik wel eens gehoord, maar het mooiste van de zaak is, datje je zieke mede mensen mag helpen. Je zei, dan heeft mijn leven toch nog een doel, en dat is waar". „Daarom ga ik hier ook weg", zegt Neel op besliste toon, „ik houd het hier trouwens niet meer uit. Ik gun Adriaan dat meisje van Stam. Van een huwelijk uit berekening komt toch niets terecht, dat heb ik ook altijd tegen vader gezegd. Voor mij is geloof ik een huwelijk niet weg gelegd"'. „Dat weetje nooit Neel", zegt Van der Zande, „de toekomst is altijd verborgen en ik meen het, ik hoop, dat we het later nog eens zullen horen, dat je gelukkig getrouwd bent. Op het ogenblik is dit echter nog niet aan de orde. Maar wat ik je raden mag, probeer in het christelijk ziekenhuis te komen, je zult er geen spijt van krijgen, ook al is het daar niet alles. Het voornaamste is dat je er met Gods Woord in aanraking komt. Want meisje, denk er toch aan,je zult toch eenmaal ook verantwoording van je daden moeten afleggen. Je moet goed begripjen Neel, dat ik hier geen preek wil laten horen. Ik ben zelf oud geworden en weet uit eigen ervaring wat het leven heeft gebracht. Als ik achteruit kijk, dan is mijn leven voorbijge- vlogen, een damp, die voorbij gaat. Stel je vertrou wen toch nooit op je vermogen en je toekomst, want er komt een tijd, vroeg of laat, dat je van al die dingen afscheid zult moeten nemen. Ik gevoel het als mijn plicht je te waarschuwen, zoek toch straks als je in de stad woont de dingen van de wereld niet. En je zult misschien denken, waar praat Van der Zande over, maar ik moet je een bekentenis doen Neel. Toen je vader mij voor stelde, dat mijn Adriaan met jou zou trouwen, heb ik dit met beide handen aangegrepen. Ik had het kapitaal op het oog, dat jij mee zou krijgen. Wat een plannen heb ik toen gemaakt. De boerderij moest nóg groter worden, ja al de andere uit heel de omtrek overtreffen. O, wat was ik een dwaas, want ik had niet met God gerekend, begrijp je. Ik heb moeten leren, dat de mens wikt, maar God beschikt. Het is heel anders gelopen dan ik ooit had kunnen denken. Dit was geen gemakkelijke les voor me geweest en uit mezelf was ik, de trotse boer, nooit op de plaats gekomen, waar God me wilde hebben. Adriaan ging er dwars tegenin. Hij wilde hierin volkomen vrij zijn en je mag het eerlijk weten, we hebben heel wat ruzie over de zaak gehad, soms was het zo erg, dat Adriaan kwaad wegliep. Nooit zou ik buigen, dat bestond niet, want mijn wil was op de hofstee wet. en ik had hem de omgang met Tonia Stam totaal verboden. In mijn woede had ik altijd gezegd, die meid van Stam komt nooit als boerin op de hofstee, daar zal ik persoonlijk voor zorgen. Zo iets was bij de Van der Zande's nog nooit voorgekomen. Het was vanzelfsprekend, dat zij met boerendochters of dat de dochters met boerenzoons trouwden. Het zat me behoorlijk dwars, dat wil ik je wel vertel len, en ook al was jij niet uit de boerenstand afkomstig, het kapitaal was er en dat was het voor naamste. Voel je de dwaasheid van een mens Neel?"" „In wilde driff'vervolgt de boer, „heb ik Tonia's vader, die bij mij werkte als vaste arbeider op een dag ontslagen. Alles liep tegen en op een gegeven moment was mijn zuster Marie van de hofstee vertrokken, zonder dat zij er iets van gezegd had. Zij had niet eens de moeite genomen om een adres achter te laten. Eerlijkheidshalve moet ik er tot mijn schaamte bij vermelden, dat de v'erhou- ding tussen ons beiden de laatste tijd nogal wat te wensen overliet en ook dat was mijn eigen schuld. Toen stond ik alleen, helemaal alleen, en ik wilde het niet opgeven, dat grote kapitaal moest en zou op mijn hofstee komen. Dat stond mij alleen voor ogen. Maar wat gebeurde er". De boer zwijgt even en haalt diep adem. Dan ver volgt hij; „Ik werd plotseling ziek, ik zat op de bank in de tuin, vlakbij de sloot. Je zult wel gehoord hebben, hoe het allemaal gegaan is. Maar om kort te gaan, ik mocht van mijn ziekte herstellen. Toen, in die tijd heeft de Heere me doen zien wat ik eigenlijk najaagde en dat was niets anders dan de gouden zeepbel en de droe sem van de wereld. Als ik eens de waardeloosheid van de wereldse dingen gezien heb, dan- was het toen. Daarom, omdat ik er zo achtergebracht ben, wil ikjeeriets van vertellen. Neel, geloof me, er is geen vrede te vinden in de wereld, maar zoek de ware vrede, Christus, zo lang je leeft. Kijk eens naar je overleden vader, de man is weg en zijn aardse bezittingen heeft hij moeten achterlaten. Je bent er niet in opgevoed, dat is waar. maar dat is geen beletsel voor God. Wanneer je straks zult vertrekken uit de oude vertrouwde omgeving, denk dan nog eens aan de woorden van die oude man"". Neel zwijgt en met starende ogen kijkt zij naar buiten, zo heeft zij boer Van der Zande nog nooit horen praten. Zij weet wel, dat hij ouderling van de kerk is, maar tijdens de spaarzame bezoeken die hij vroeger aan haar vader bracht, werd over deze dingen nooit gesproken en was het gesprek alleen zakelijk. Zij is er van overtuigd, dat de boer het goed met haar meent. Hij heeft misschien wel gelijk. maar... Van der Zande heeft met vuur gesproken. Hij hijgt er zelfs een beetje van. Hij is blij dat hij het heeft gezegd. Neel gaat niet ongewaarschuwd weg. Plotseling schiet er iets in zijn gedachten. Ja, dat doet hij. Hij zal haar een nieuw Bijbeltje geven, bij haar afscheid van het dorp. Hij zal straks een knoop in zijn zakdoek leggen, anders vergeet hij het vast en dat zou jammer zijn. Dat is waar ook. nu zou hij door al dat praten bijna zijn boodschap vergeten en daar komt hij toch eigenlijk voor. „Ja Neel, zie je"", begint de boer opnieuw, „ik had eigenlijk nog een vraag, ik hoop datje het mij niet kwalijk neemt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 5