Rectificatie Ook de Flakkeeses jeugd gaat w^eer naar school. Milieubericht Goeree-Overflakkee Provinciale visdag in de Bernisse Protest tegen de plannen voor schaalvergroting VERWERS auto's Citroen-Hesselink Ramoco b.v. 1349.- hittbrethtse hcmmMtfUMi Goeree-Overflakkee Aangepaste kerkdienst Gebroeders Kostense 35 jaar bij Maaskant Jubileum Prins Mauritsschool Dirl(sland Nieuw seizoen voor de cursus Houding, Adem, Stem in Beweging (HASiB) Hervatting repetities J. 6 6 b -c CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Verlies helft van de Thoolse scholen dreigt SINT ANNALAND - In de ge meente Tholen dreigen negen van de zeventien basisscholen te verdwij nen als de nieuwe plannen voor de schaalvergroting in het basisonder wijs doorgaan. De Thoolse wethou der J. Versluijs uit de kern Scherpe- nisse (CDA) vindt dat volstrekt onacceptabel. PROBLEEMLOOS van een SCHONE WAS VERZEKERD PHILIPS/ WHIRLPOOL AWG764 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER ÜLOMBi A. J. van Rumpt Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer 64e Jaargang VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 No. 6031 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Op het bericht, in week 31over het ver bod op 'veld'-stoken van stroo/hooi en dergelijke oogstresten, kwamen nogal wat reakties binnen bij het R.C.P.M.; gelet op het gestelde kon niet altijd een voor alle partijen bevredigende oplos sing gegeven worden. De sterke indruk is toch wel, dat gevolg is gegeven aan de waarschuwing. Er is in vergelijking met voorgaande jaren op de velden nage noeg niet gestookt. Ongetwijfeld heeft dit ook te maken met een wat andere bedrijfsvoering. Te konstateren was. dat in zeer veel gevallen werd gekozen voor het oprapen en in balen persen van hooi en stroo, ofwel voor verhakselen hier van. In drie gevallen werd proces-ver baal opgemaakt terzake het 'veld'-sto ken van grotere oppervlakten. Aangaande het verstoken in de open lucht van kleinere hoeveelheden afval is van een veranderend stookgedrag geble ken; klachten werden ontvangen over stoken in de avond en ook wel nachtu ren. Uiteraard is dit zo ook niet de bedoeling! Thans is de tijd voor de verwerking van mest op de landerijen weer aangebro ken. Gewezen wordt hierbij op de wijzi ging per 1 september 1991, van veel bepalingen in het Besluit gebruik dier lijke meststoffen; het komt neer op een Mensen die veel spreken maken ook fouten. Als Christen wil en mag ik niet mijn naaste kwetsen of kleineren. Dit was ook absoluut niet mijn bedoeling als in ons verslag in het 'Eilanden Nieuws' van dinsdag 3 september jl. stond: 'één of ander boerenbankje'. Ik realiseer mij dat ik hiermee verschil lende mensen heb gekwetst. Hiervoor mijn welgemeende excuses. In de 'vaart der woorden" valt in het totaal gezien zo'n opmerking niet direkt op. Licht je bepaalde zinsneden eruit, dan doet dit voor bepaalde mensen - zaken pijn. Dit was niet mijn bedoe ling. De Rabobank Dirksland heeft 20 jaar naast ons gestaan. Daarvoor onze dank. De Rabobank Utrecht liet het bij het grote werk afweten. Dit is ook hun zake lijk recht. Wij hopen met dit berichtje het zwarte vlekje uit het goede verslag weer gewit te hebben. W. A. den Hertog sr. verdere verscherping van de uitrij-re- gels. De meest opvallende hiervan, is de bepaling dat op bouwland (beteeld). maisland en niet beteelde grond, dier lijke meststoffen nog slechts emissie arm (zo min mogelijk vervluchting) mogen worden aangewend. Emissie arm wil zeggen, dat de mest ofwel direkt in de grond wordt geïnjekteerd, ofwel na bovengronds uitrijden direkt wordt on- dergewerkt, waarbij het regel is dat daarna geen mest meer zichtbaar mag zijn. Daarnaast is ook het A.P.V.-ariikel 'Mest' van de gemeenten van kracht. Bij twijfel, aangaande de bepalingen wordt dringend geraden om eerst te informe ren bij de eigen organisaties, gemeenten of; (ook voor andere milieuzaken) R.C.P.M., Voorstraat 13 te Oude Tonge, tel. (01874) 12 44 (A. W. Poldervaart - J. Kievit). Indien de laatste gesloten is of bij geen gehoor kunt u bellen:.Rijkspolitie Mid delharnis, tel, (01870) 24 44, vanwaar uw melding verder wordt verwerkt. De provincie Zuid-Holland en het Recreatieschap Voorne-Putten/Rozen- burg houden zaterdag 14 september een recreatieve viswedstrijd in recreatiege bied "De Bernisse'. Dit met medewer king van de wedstrijdcommissie van de Federatie van Hengelsportverenigingen 'De Randstad'. Deelnemers kunnen zich tussen 7.30 en 9.00 uur aanmelden bij café-restaurant 'De Paardenstal' aan de Stadionsweg 27 in Heenvliet. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2.50 per persoon. De wedstrijd begint om 10.00 uur en duurt tot 13.00 uur. Kinderen De visdag is geschikt voor groepen en voor ouders met kleine kinderen. Bij de loting van de visplaatsen wordt hier namelijk rcKcning mee gehouden. Er wordt gevist op gewicht, waarbij elke vis - behalve snoek en paling - meetelt. Gekleurde maden en muggelarven zijn verboden als aas. Ereprijzen De tien hoogst geëindigde deelnemers ontvangen een prijs. Bovendien maakt iedere deelnemer door loting kans op één van de overige prijzen. De prijsuitreiking vindt plaats rond 14.30 uur in 'De Paardenstal' door de direkteur van het recreatieschap Voorne- Putten/Rozenburg en G. de Vries, voor zitter van de Federatie van Hengelsport verenigingen 'De Randstad'. De vrijheid van onderwijs komt volgens de wethouder in gedrang. Tholen zal via de Vereniging van Nederlandse Ge meenten ("VNG) aan de bel gaan trek ken. Zoals gemeld stelt de staatssecretaris Wallage (onderwijs) voor om het aantal kinderen per vierkante kilometer in een gemeente als basis te nemen voor de berekening van de opheffingsnorm. In de gemeente Tholen rolt dan het getal 93 uit de bus. Dat zou betekenen dat het bestaan van alle drie de scholen in de kern Oud- Vossemeer gevaar loopt om opgeheven te worden. Het gaat in deze Thoolse kern om de Rooms-Katholieke Sint-Anto- niusschool, de openbare basisschool 'Die Heenetrechtschool' en de School met de Bijbel. Het aantal leeriingen schommelt bij deze instellingen tussen de zestig en de tachtig. Ook de twee scholen in de kern Poort- vliet en de kern Scherpenisse zullen het moeilijk krijgen als de plannen door zouden gaan. In de kern Poortvliet gaat het om de openbare basisschool 'De Eevliet' en de School met de Bijbel. Beide scholen in deze Thoolse kern tei len zo rond de negentig leerlingen. In de kern Scherpenisse zitten de Groen van Prinstererschool (bijna tachtig leeriin gen) en de openbare Oosterschelde- school (ruim negentig leeriingen) onder de norm. In het stadje Tholen zou de Montessori school met ruim negentig leeriingen in de problemen kunnen komen. „Maar de toekomst van deze school zien we niet zo somber in", zegt wethouder Versluijs. „het kan best zijn dat het leerlingenaan tal in de nabije toekomst verder zal stij gen, want deze school bestaat nog niet zo lang". In de kern Stavenisse komt tenslotte de openbare basisschool 'De Schalm' met bijna tachtig leerlingen in de rode zone. Wethouder Versluijs benadrukt dat het gaat om de plannen die nog volop ter discussie staan. „De Tweede Kamer heeft momenteel nog geen uitspraak gedaan. Veranderingen zijn goed moge lijk. Dat moet ook, want de regeling die nu wordt voorgesteld, is te rigoreus voor het platteland. Voor ons betekent het óf gedwongen samenwerking tussen di verse onderwijsinstellingen of helemaal geen scholen (zoals in de kern Oud- Vossemeer. Te gek om los te lopen!!) De vrijheid van onderwijs raakt dusdanig in de knel. We begrijpen heus wel datje niet voor iedere tien mensen een apart schooltje kunt inrichten. Maar een zekere pluroformiteit moet toch moge lijk blijven". Versluijs wijst erop dat de identiteiten in de gemeente Tholen fors uiteen lopen. „De schoolbesturen zouden het eens moeten worden over een vorm van samenwerking. Gezien de bestaande verschillen zal dat erg moeilijk zijn". De wethouder zegt dat hij het liefst zou zien., dat het voorstel helemaal zou ver dwijnen. „Maar dat is niet de verwach ting. De vrees is dat er zelfs na een aanpassing altijd wel iets over zal blij ven". Algemeen hoopt men dat deze waanzinnige plannen dan ook niet door zullen gaan. Stel je voor, een kern zon der scholen (Oud-Vossemeer e.a.). Hoe moet dat in de toekomst? Er zijn altijd wel problemen, maar in dit geval schept men onoverkoornbare problemen!! - 21 was program ma's. - regelbare centrifuge van 120- 1000 t/min - advies prijs ƒ1545.- 3-5 JAAR volledige GARANTIE* voordBe z^terhetd! VINGEÜLING S-MIPCJELI TEL 01870-2518 Klinkerlandseweg 9 Tel. (Q1875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Voor lopkwalilBil, goede service en uooföedge prijzen FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C^ C3 ca C3 C3^ FOTO'VIDEO-AUDIO t=J C3 CJ C33 C3 EU CU CD 1=1 weslsuaal 35 - Molen Filiaal Renesse Priiils Filiaal Sommelsdiik V stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 In Nieuwe Tonge werd üe groep uit richting Oude Tonge opgewacht. Van de 2,5 miljoen scholieren die dagelijks ergens in ons land naar school fietsen telt Goeree-Overflakkee er meerdere honderden, zóveel in elk geval dat ze 's morgens en 's avonds in opvallende slierten over de fietspaden trekken. Wat wanordelijk soms, waarom de Regionale Werkgroep Goeree-Overflakkee j.l. woens dagmorgen een deel van die jongeren bij elkaar heeft geroepen, die uit Oude- en Nieuwe Tonge met name, en samen zijn ze toen richting Middelharnis gefietst, vei lig en wel en dat moet zo blijven..! De Verkeersveiligheid en de zorg daarvoor is een taak van het ISGO. het intergemeentelijk samenwerkingsverband Goeree-Overtlakkee. De groep heelt zich ook de verkeersveiligheid van de fiet sende en brommende schooljeugd aangetrokken, waarom de aktie van woensdagmorgen werd begeleid door een pro motieteam van Veilig Verkeer Nederland die na de aktie enkele scholen heeft bezocht om daar. met de leerlingen, het verkeersgedrag door te nemen. Het 4 man tellende team reed trouwens op fietsen van scho lieren omdat de toesjezesjde fietsen achterwege bleven. De 4 scholieren werden comfortabel in een van de volgauto's vervoerd. Ter hoogte van Nautica Sport te Middelharnis werd de fiet sende colonne opgewacht door ISGO bestuurders van het hele eiland, namens wie burg. de Vos van Oostfiakkee via de luidspreker van een politiewagen de verzamelde jongelui - 'de toekomst voor onze regio" - van de noodzaak van een juist verkeersgedrag trachtte te overtuigen. Van de overige weggebruikers, zoals de automobilisten mag dat worden ver wacht, maar ook de scholieren zelf dienen daarvoor te zor gen. „Jullie kennen de regels al vanaf de verkeerslessen op de basisschool", zo herinnerde dhr. de Vos hen aan hun Veilig verkeersdiploma... Toch verspreidt Veilig Verkeer onder de automobilisten een folder waarin voor de fietsende jongelui in het kader van de "Wij gaan weer naar school" aktie aandacht wordt gevraagd. „Ze hebben niet altijd oog voor gevaar en ze zijn vaak onbe rekenbaar"", zijn twee van de gedragingen waarmee de auto mobilisten bij de nadering van jeugdige tletsers rekening gelieven te houden. Zelf kregen de scholieren ook waarde volle tips. ..Nu geen mooie stranden meer, maar elke dag weer op de fiets naar school"", zo zegt hün folder met toe te passen aanwijzingen. Op zondag 15 september 1991 is er weer een interkerkelijke aangepaste kerk dienst voor verstandelijk gehandicapten van Goeree-Overfiakkee in de Chr. Gereformeerde Kerk te Middelharnis. De aanvang van de dienst is om kwart vóór drie In deze dienst hoopt voor te gaan ds. A. Baars, predikant van de Chr. Gerefor meerde Kerk te Middelharnis. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. Dezer dagen was het 35 jaar geleden dat vier broers uit het gezin Kostense in dienst kwamen bij Machinefabriek Maas kant te Bruinisse. Ze ontwikkelden zich alle vier tot uitste kende vaklieden. De oudste (Koos) moest, jammer genoeg een aantal jaren geleden afhaken wegens ziekte, hij werd afgekeurd. Marien vertrok in 1965 naar Stellendam waar een dependance van het bedrijf werd gevestigd (later veran derd in de hoofdvestiging), waar Marien nu de meeste tijd aan de tekentafel door brengt. Jan en Otto bleven Bruinisse trouw. Van zowel de Jubileumdat op 29 juni j.l. als de Jubileumweek met de leer lingen zijn video-opnames gemaakt. Van vele kanten wordt de school gevraagd naar de mogelijkheid deze opnames te bekijken en eventueel te bestellen. Om aan deze vele verzoe ken te voldoen geeft de school een malig aan iedereen de kans beide opnames te bekijken en daarna te bestellen. Op D.V. donderdag 26 september draait de film van de Jubileumdaa om 9.00, 10.15, 13.30, 14.45. 16,00, 19.ol) en 20.15 uur. Vrijdag 27 september kan de opname van de Jubileumweek bekeken worden om 9.00,10.45.13.15,15.00,18.00en 20.00 uur. Op die dagen kunt u tegelijkertijd uw bestelling doorgeven, waarbij de school u vraagt tevens de kosten te voldoen. Een en ander zal plaatsvinden in het schoolgebouw aan de Irenelaan. De videobanden kosten /■25,- per stuk. Voor verzending wordt 5,- extra be rekend. Belangstellenden worden tevens attent gemaakt op de tweede druk van het schitterende Jubileumboek. De bijna 1200 exemplaren van de eerste druk waren reeds enkele dagen na verschij ning uitverkocht, zodat velen teleurge steld moesten worden. Inmiddels zijn er reeds zoveel bestellingen, dat tot een tweede druk is besloten. Per exemplaar bedraagt de prijs 25,- excl. eventuele verzendkosten. Bestellingen telefonisch tot uiterlijk 1 oktober a.s. onder tel.nr. (01877) 17 29 2145/29 60. Ook de me van de Herdenkingsdienst is nog verkrijgbaar. Deze kost 15,- excl. verzendkosten en kan telefonisch be steld worden tot uiterlijk 1 oktober. Na een geslaagd seizoen 90/91 met diverse groepen, gaat ook dit jaar de cur sus HASiB weer van start in Middel harnis. Houding, Adem, Stem in Beweging is een cursus van 10 lessen gericht op het verkrijgen van een betere houding (ba lans) en adem, d.m.v. ontspanning, tech niek en expressie. De cursus is gebaseerd op elementen uit o.a. dramatische expressie; stem- en dansexpressie; ^nime; yoga en oosterse sporten. Deze elementen komen allemaal ruim schoots aan bod. Zo komt b.v. in de ene les het theateras- pekt naar voren, terwijl in een andere les weer veel aan ontspanning, adem en balans gewerkt wordt. De cursus is op de maandag- of woens dagavond in "Het Diekhuus". Er zijn 2 keuze mogelijkheden waarvoor men zich kan opgeven, n.l. van 19.00- 20.00 uur of van 20.00-21.00 uur. Voor verdere informatie en eventuele opgave kunt u bellen met de begeleidster van de cursus Herien Wieringa, tel. (01870)46 46. Nieuwe lieniebbers(sters) voor privé zangles klassiek en/of licht kunnen zich ook vanaf nu weer aanmelden via het zelfde telefoonnummer (ook voor adem- techniek en/of stemvorming). GOEDEREEDE D.V. woensdag 11 september 1991 be gint het zangkoor haar repetities weer van 8 tot 10 uur in de Ark. Nieuwe leden zijn van harte welkom, zowel dames als heren voor het zingen van psalmen en gezangen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1